Šatníky

Úzky šatník

Väčšina z nás pozná problém nedostatku miesta v byte z prvej ruky. A ak predtým v stiesnených Chruščovových domoch boli všade nainštalované obrovské nepohodlné šatníky, ktoré zaberali polovicu miestnosti, dnes je tento problém možné vyriešiť pomocou pohodlného a funkčného úzkeho šatníka. Plytko do hĺbky, v závislosti od miestnosti, môže byť s jednými alebo viacerými dverami.

8 fotografií

Úzke šatníky – všeliek na malé stiesnené chodby. Pri správnom umiestnení dokáže uložiť nielen oblečenie, ale aj všetky tie položky, pre ktoré často nie je miesto a o ktoré neustále zakopávame – lyže, sánky, kolieska, dáždniky a dokonca aj bicykel. Najoptimálnejšia možnosť šatníka pre chodbu 40-45 cm ušetrí asi 20 cm vzácneho priestoru. Vešiaky s touto šírkou budú umiestnené vpredu. Šatník s takou hĺbkou bude vyzerať skvele nielen na chodbe, ale aj v akejkoľvek inej úzkej a dlhej miestnosti..

7 fotografií

Je lepšie vybrať si vstavanú skriňu v úzkej chodbe vo svetlých farbách bez chytľavých akcentov. Ak ide o vysokú skrinku v celej výške miestnosti, môžete jej hornú lištu vybaviť vstavanými žiarovkami..

Šatník – priehradka malej hĺbky v celej stene v spálni môže byť ozdobená zrkadlovými dverami a potom vyriešite nielen problém s ukladaním vecí, ale aj vizuálne rozšíriete priestor. Miestnosť bude pôsobiť širšie a vzdušnejšie. Na vylepšenie dekoru môžu byť zrkadlové dvere skrinky ozdobené pieskovanými vzormi alebo oknami z farebného skla. Navyše, takáto skriňa môže mať vstavaný sklopný alebo rozťahovací toaletný stolík-sen každej ženy..

Ak máte malé deti, je vhodné zvoliť na fasády nerozbitné materiály, pretože v tesnom priestore sa zrkadlá a sklo dajú ľahko rozbiť.

Odrody

Ako každý iný šatník, systém typu „priehradky“ môže byť:

  • Skriňa (voľne stojaca). Jedná sa o úplne samostatný a nezávislý dizajn. Ich výhodou je, že takúto skrinku v prípade potreby možno premiestniť na iné miesto alebo vziať so sebou na nové bydlisko. Takáto skrinka má všetky potrebné detaily..
  • Vstavaný dizajn. Takáto skrinka môže mať iba fasádu a vodiace systémy, pozdĺž ktorých sa budú dvere pohybovať. Niekedy môže byť jeden bočný diel. V porovnaní so skriňovým nábytkom je taká skrinka menej celková a má nižšiu cenu, v prípade sťahovania alebo opravy bude však jej demontáž mimoriadne náročná..
  • Kombinovaný typ (čiastočne zabudovaný). Tento typ konštrukcie hovorí sám za seba: časť je možné zabudovať do stenového priestoru miestnosti a časť je možné pridať zboku. Takáto skrinka nemusí mať zadný alebo bočný diel..

Formuláre

Pokiaľ ide o tvar úzkych šatníkov, tu sa veľmi nelíšia od bežných šatníkov. Tradične sú vyrobené z obdĺžnikových, uhlových, lichobežníkových a polomerových tvarov..

Obdĺžnikový dizajn – najlepšia možnosť pre skrinku malej hĺbky. Ak má skrinka viac ako jedny posuvné dvere, je vybavená dvojradovým vodiacim systémom. Tieto skrinky môžu mať hĺbku 45 cm alebo menej..

Rohové a lichobežníkové Skrinky často inštalujem do miestností s neštandardným usporiadaním, kde sú rôzne výklenky a rohy, ktoré nie sú vhodné na vyplnenie. Štandardná hĺbka týchto skríň je 60 cm.

Ohľadom systém polomeru skrine, potom je veľmi problematická výroba úzkej skrinky so zakrivenými dverami, preto sa táto možnosť málokedy praktizuje, napriek tomu sa takáto forma tiež uskutočňuje.

Vnútorná výplň

Všetky skrinky sú tradične rozdelené do troch funkčných oblastí. V hornej časti sú police na klobúky a drobné príslušenstvo. Môžu tam byť šatky, palčiaky, dáždniky a ďalšie drobnosti..

V priemere najväčšia priehradka obsahuje bar a vešiaky na vrchné oblečenie – kabáty, pršiplášte, bundy atď. Môžu existovať aj háčiky a police na tašky alebo kozmetiku..

Úplne dole sú topánky uložené pre všetky ročné obdobia. Môžu to byť len police, alebo to môže byť skrinka na topánky na kolieskach. Jedná sa o veľmi pohodlné zariadenie – v úzkom šatníku je veľmi stiesnené a nepohodlné hľadať požadovaný pár a obrubník na kolieskach je možné rozvinúť a pokojne sa zoznámiť s jeho obsahom. Takáto skrinka môže mať navyše zásuvku alebo priehradku na výrobky na ošetrovanie obuvi..

Voliteľne môžete úzku skrinku vybaviť ďalšími výsuvnými prvkami – policami alebo zásuvkami – košmi. Mimochodom, optimálne je vybrať koše do šatne na chodbe z kovovej siete. Pri tomto spôsobe skladovania sa veci lepšie odvetrávajú, čo je pre chodbu dôležité..

Pre väčšiu funkčnosť úzkeho šatníka môžete na stranu pridať aj police a háčiky. Na chodbe si na ne môžete dať kľúče a rukavice a v spálni môžu byť na takýchto policiach umiestnené kozmetické výrobky a ďalšie drobnosti..

Výrobné materiály

Posuvné systémy pre dvere kupé sú spravidla vyrobené z hliníka alebo ocele. Oceľové diely sú ťažšie, preto sa lámu častejšie, ale zároveň sú lacnejšie. Hliníkové koľajnice sú ľahšie ako oceľ a nie sú náchylné na hrdzu a koróziu. Táto možnosť je však o niečo drahšia ako oceľ.

Existuje veľa možností na výrobu fasád. Najhospodárnejšou z nich je drevotrieska. Asi 80% moderného nábytku je vyrobeného z drevených hoblín. Vylepšenou verziou drevotriesky sú laminované hobliny alebo drevotrieska. Tento materiál je dodávaný v širokej škále farieb a textúr. Je jednoduchšie s ním pracovať ako so stromom, doma je však rez nekvalitný, preto ak nemáte špeciálne vybavenie, je lepšie túto možnosť nepoužívať na vlastnú výstavbu..

Najkvalitnejším a najdrahším materiálom na výrobu nábytku je masívne drevo. Drevený nábytok je považovaný za najtrvanlivejší a pri náležitej starostlivosti vydrží niekoľko desaťročí. Cena takejto skrinky však bude veľmi vysoká. Navyše nie je možné všetky drevo ohýbať, takže výroba fasád s polomerom z radu je problematická..

Optimálna kombinácia ceny a kvality je MDF. Tento materiál je pri práci veľmi pohodlný – je ľahké ho píliť bez toho, aby na tanieri zostali triesky. Spojovací materiál z MDF vydrží oveľa dlhšie ako drevotrieska, pretože materiál má hustejšiu štruktúru. Dosky MDF je navyše možné ohýbať a tvarovať do akéhokoľvek tvaru. Fasády z tohto materiálu majú dostatok príležitostí na dekoráciu. Môžu byť dokončené plastom, ratanom, sklom a dokonca aj poťahovou kožou..