Budovy

Ako postaviť letný kurník pre 10 kurčiat?

Aj na malom osobnom pozemku môžete vybaviť kompaktnú vtáčiu búdku, aby mala vlastné domáce vajíčka, dietetické mäso a organické hnojivo na záhradníctvo vo forme vtáčieho trusu. Pre malú rodinu stačí nechať 10 kurčiat na uspokojenie potrieb vajec a mäsa..

Postaviť letný kurník vlastnými rukami nie je ťažké, takýto dizajn bude obzvlášť dôležitý, ak máte v úmysle udržať vtáka iba v teplej sezóne. Keď sú však steny a podlahy izolované, letné obydlie pre vtáky sa dá ľahko zmeniť na zimnú verziu..

Zvláštnosti

Letný kurník pre 10 kurčiat sa bude predovšetkým líšiť svojou kompaktnosťou, ale mal by mať nasledujúce zóny:

 • miesta na spanie pre vtáky;
 • hniezda pre nosnice;
 • priestor na kŕmenie kurčiat;
 • oddelený priestor na plávanie (hydina si rada perie perie, kúpanie v popole alebo len v prachu zeme) a prechádzky.

V uzavretej časti kurník, kde budú postele a hniezda, musí byť zabezpečené vetranie a okno. Letný kurník by mal mať voliéru s baldachýnom..

Kurčatá sa obávajú vlhkosti a vetra, takže výber miesta na chov hydiny je potrebné brať so všetkou zodpovednosťou..

Projekty

Kurník je lepší položte na kopec, aby v ňom voda nestagnovala. Tiež by nemal stáť v prievane a na hlučnom mieste – kurčatá sú stresované akýmkoľvek vonkajším vplyvom, najmä hlukom, a to ovplyvňuje produkciu vajec.

Po určení miesta pre stavbu musíte vypracovať projekt. Pri vykonávaní predbežného výkresu sa berú do úvahy nasledujúce body.

 1. Rozmery coopu (dĺžka a šírka). To závisí od odhadovaného počtu hláv, ktoré máte v úmysle ponechať v kabíne. Pre pohodlný pobyt 10 kurčiat je potrebná plocha najmenej 5-6 metrov štvorcových-tento výpočet je založený na nasledujúcich normách: 1-1,5 metrov štvorcových pre 2-3 vtáky.
 2. Výška kurníka. Mala by byť postavená najmenej 2 metre, pričom treba pamätať na to, že majiteľ sa tam niekedy bude musieť pozrieť.
 3. Rozdelenie úžitkovej plochy. Na sedenie sa pre každého vtáka odoberie 30 cm, to znamená, že pre 10 kurčiat musia byť na noc strávené 2-3 bidlá, ale neodporúča sa ich umiestniť jeden nad druhým. V takom kurníku by mali byť najmenej 3-4 hniezda, nie menšie ako 30 x 30, a je lepšie ich umiestniť oproti vchodu. Pre podávač a pohár na pitie je zvolená voľná zóna, sú nastavené na úrovni 10-15 centimetrov od podlahy.

Samostatne stavajte na letný kurník voliéra na venčenie kurčiat. Malo by byť priestranné a lepšie ako otvorený typ. Pri zostavovaní výkresu sa berie do úvahy ešte jeden dôležitý bod – dvere sa musia otvárať von. V opačnom prípade môžu byť vtáky zranené..

Kurník pre 5-10 osôb môže byť mobilný, tieto konštrukcie sú vyrobené na kolesách alebo s držadlami a pokojne sa prepravujú po celom mieste.

Toto sa musí vziať do úvahy pri zostavovaní schémy a na výrobu takýchto možností sú potrebné iba ľahké materiály. Môžu byť vyrobené z preglejky, tenkých dosiek, OSB dosiek a ďalších..

Etapy výstavby

Postavte kurník letného typu vlastnými rukami a majte kresba, nebude to ťažké. Na zvolenom mieste sa podľa veľkosti projektu urobí značenie a potom sa postupuje podľa typu kurníka. V prípade stacionárnej miestnosti môžete rozložiť a základ, vytvoriť kapitálovú štruktúru.

Ak chcete ľahší dizajn, vyberte si tyče správnu veľkosť ako základ rámu podlahy. Potom z rovnakých lúčov vyrobia rám samotného kurína a opláštia ho dosky. Potom namontujte strecha, prikryte ho rovnakým drevom alebo iným vhodným materiálom.

Do kurníka priložiť stránku na venčenie vtákov pomocou siete ako plotu. Môžete to nechať otvorené, nerobte strechu. Aby ste ušetrili miesto, môžete stavať dvojposchodový kurník: v spodnej časti urobte miesto pre chodenie kurčiat, ohradte ho sieťou a hore, na podpery, nainštalujte drevený vtáčí dom.

Je nevyhnutné vytvoriť rebrík na pohyb dobytka hore a dole a naopak. Namontujte dvere, okná a zariaďte nábytok.

Ako vybaviť?

K usporiadaniu kurína je potrebné pristupovať aj so znalosťou záležitosti.. Tu je niekoľko pravidiel, ktoré vám pomôžu správne to urobiť..

 1. Aby bolo v kuríne celý deň svetlo, je lepšie ho umiestniť na severnú stranu pozemku a urobiť okno na južnú stranu. Slnečné svetlo teda poskytne vtáčiemu domu nielen prirodzené svetlo, ale tiež miestnosť dobre zahreje, čo znamená, že vo vnútri nebude vlhký. Kurčatá sa boja vlhkosti.
 2. V lete je k dispozícii kurník, prívodné a výfukové vetranie. V hornej časti jednej zo stien je nainštalovaný odsávací digestor a naopak, vo výške pol metra od podlahy je namontované potrubie na prúdenie vzduchu. Všetky praskliny po týchto prácach sú zakryté, aby sa zabránilo prievanu vo vnútri..
 3. Aby bol zaistený voľný prístup k všetkému vnútornému vybaveniu – podávačom, napájačkám, hniezdam, bidielkam na bidielka – je lepšie miestnosť plánovať voľnejšie. To bude mať dobrý vplyv na produkciu vajec kurčiat..
 4. Miesta pre nosnice sa vyberajú v najsuchšom, najteplejšom a najtmavšom rohu, ale sú vhodné pre majiteľa. Vyberať vajíčka z hniezda je vždy príjemné a nechcete kvôli tomu prechádzať prekážkami. Ako hniezda používajte škatule, škatule alebo koše..

Malo by byť vhodné kŕmiť a napájať vtáka – napájače a podávače (podnosy, zásobníky, žľaby) musia byť tiež v prístupovom priestore pre hospodárske zvieratá a majiteľa tejto farmy. Pamätajte a o udržiavaní čistoty vo vnútri kurníka – je potrebné včas vyčistiť a vyviesť nahromadené odpadky a trus.

Ale v oblasti na kúpanie vtákov by mal byť vždy piesok, popol alebo len zem. Kurčatá sa v nich radi kúpajú, a to je nevyhnutné, aby si vyčistili perie a zabránili napadnutiu parazitmi. Kurčatá žijúce v pohodlných podmienkach sa budú lepšie prenášať a nebudú choré..

Krásne príklady

Dobre domáci kurník môže úplne ozdobiť vaše stránky. Napríklad variant s kolesami bicykla pripevnenými vpredu na pohyb vyzerá ako zaujímavé vozidlo, kde je kabína uzavretou súčasťou kurníka a otvorený výbeh zo siete vyzerá ako príves..

   A tu kurník postavený vo forme domu, s dvoma oknami a škridlovou strechou – takáto štruktúra harmonicky zapadá do súboru budov v krajine, farebne aj dizajnovo. Dizajn navyše umožňuje kurčatám vždy si užívať trávu, je mobilná a dá sa nainštalovať kdekoľvek.

   Informácie o tom, ako postaviť kurník vlastnými rukami, nájdete v nasledujúcom videu..