Budovy

Ako si vyrobiť saunu: výrobné kroky

Návšteva sauny prospieva zdraviu, pomáha prečistiť telo a obnoviť silu. Mnoho ľudí sníva o tom, že bude mať možnosť vziať si parný kúpeľ doma, ale na implementáciu tejto myšlienky potrebujete vedieť niektoré jemnosti.

Na výstavbu sauny v krajine nie je potrebné prideliť samostatnú budovu. Môžete prispôsobiť lodžiu, časť kúpeľne alebo verandu. A na osobnom pozemku môžete postaviť skutočné SPA centrum, ak k problému pristúpite kompetentne.

Vlastnosti a zariadenie

Fínsko má iba 5 miliónov obyvateľov, čo sú 2 milióny sáun, pretože sauna je považovaná za národný poklad krajiny. Musíte zistiť, čo je na tom také zvláštne. Na rozdiel od ruských kúpeľov má sauna vyššiu teplotu a nižšiu vlhkosť. Vzhľadom na vysoké teploty v tejto miestnosti, tradične v krajine Suomi, parili, rodili deti, liečili chorých, nastavovali kĺby, údené mäso. Vlhkosť v saune nie je väčšia ako 70 gramov pary na meter kubický.

Saunovacie zariadenie obsahuje niekoľko prvkov. Hlavná miestnosť je parná miestnosť, kde je teplo generované kachľami, vlhkosť je možné zvýšiť naliatím vody na kamene. Vedľajšia miestnosť je práčka alebo šatňa, kde sa po naparení umyjú a naberú vodu. Spôsoby vykurovania miestnosti môžu byť rôzne – pomocou kachlí na drevo, vypaľovaných v čiernej alebo bielej farbe, je v moderných budovách nainštalovaná elektrická pec.

Parná miestnosť je tradične malá miestnosť, vysoká nie viac ako 2,5 metra. S nárastom kubickej kapacity sa výrazne zvyšuje spotreba energie na vykurovanie miestnosti.

Aby ste si teda mohli zariadiť saunu, musíte dodržať niektoré stavebné pravidlá. Budete potrebovať malú miestnosť, police na varenie v pare v dostatočnej výške, otvory na vetranie a elektrickú alebo konvenčnú rúru. Dobrá tepelná izolácia celej miestnosti je dôležitým prvkom., ktorý je vytvorený použitím drevenej lišty. Uprednostňuje sa osika, lipa, topoľ, jelša.. Je zakázané prikrývať strom škvrnami, lakmi, voskami a inými.. Po vzlete je obvyklé ponoriť sa, takže v blízkosti parnej miestnosti by mala byť ľadová diera, bazén alebo aspoň sprcha..

Vďaka takémuto zariadeniu má parná miestnosť svoje vlastnosti. Mala by to byť malá, prakticky sterilná miestnosť s nízkou vlhkosťou a vysokými teplotami. Prechladnutie a iné choroby sa liečia pobytom v saune, a preto Fíni, severania, nemôžu bez sauny žiť..

Suché teplo je pre zdravie považované za bezpečnejšie ako v ruskom kúpeli, ale napriek tomu sa z bezpečnostných dôvodov neodporúča zvyšovať teplotu nad 100 stupňov, aby sa zabránilo požiaru.

Názory

V súlade s teplotnými a vlhkostnými podmienkami existuje niekoľko typov sáun:

 • Fínska sauna – takéto štruktúry získavajú stále väčšiu popularitu. Vnútri je teplota udržiavaná až +140 stupňov a vlhkosť je nízka, nie viac ako desať percent. Verí sa, že také silné zahriatie má priaznivý vplyv na všetky telesné systémy..

 • Ruský kúpeľ – v klasickej verzii je to zrubová budova s ​​murovanými kachľami v parnej miestnosti. Na jeho výstavbu bude preto potrebné vyčleniť okrúhlu sumu. Napriek vysokým nákladom zostáva táto odroda v Rusku po mnoho storočí najobľúbenejšou. Na výrobu pary sa horúce kamene zalejú vodou. Výsledkom je, že v miestnosti je udržiavaná vysoká vlhkosť a teplotný režim sa súčasne pohybuje od +65 do +80 stupňov.

 • Turecký hamam – vlhkosť je vyššia ako v ruskom kúpeli a teplota nepresahuje štyridsať stupňov. Preto sú vytvorené optimálne podmienky aj pre ľudí, ktorí neznesú extrémne horúčavy. Výstavba tureckej sauny okrem parnej miestnosti predpokladá prítomnosť priestorov na rôzne procedúry – masáže, zábaly na telo a ďalšie. Namiesto dreva sa ako ozdoba používa keramická dlažba, mozaika s orientálnymi ozdobami..

Dizajn: tipy

Minimálne rozmery sú vypočítané na základe počtu nainštalovaných lavíc. Obvykle vezmú počet ľudí, ktorí budú v miestnosti súčasne, a potom premyslia, koľko miest bude potrebných. Najmenšia sauna pojme jednu alebo dve osoby. Aby ste ušetrili miesto, stačí dať lavice tak, aby ste sa mohli sklopiť. A tiež by mal byť voľný priestor na inštaláciu malého sporáka.. V priestranných miestnostiach sa odporúča umiestniť lavičky v tvare písmena L, aby sa ušetrilo miesto..

Najekonomickejšou a najkompaktnejšou možnosťou je mini-sauna, čo je malá skrinka, v ktorej môžete naparovať jednu alebo dve. Podobný dizajn je relevantný pre malé mestské byty; často je inštalovaný v kúpeľni alebo spálni. Pre tých, ktorí si nadovšetko cenia pohodlie, je vhodnejšia rodinná sauna. Pri navrhovaní sa berie do úvahy, že vo vnútri je umiestnená lavica, na ktorú si môže človek ľahnúť. V tomto prípade je všeobecne uznávanou normou dĺžka steny najmenej 1,8 metra..

Je potrebné poznamenať, že podľa noriem fínskeho inštitútu pre stavebné normy musí byť plocha najmenej 1,8 x 2,5 metra.

Vysoké stropy nie sú potrebné, pretože zvýšenie objemu miestnosti vedie k zvýšeniu spotreby energie na vykurovanie. Kachle sú umiestnené vo výške 1-1,5 metra nad podlahou a lavičky sú umiestnené vyššie. Strop musí byť najmenej 1,1 metra nad vrcholom plošiny, na ktorej budú sedieť ľudia.

Pre rodinnú saunu je odporúčaná výška stropu 2,1 m, a pre verejný – môže dosiahnuť 2,8 m. Ak existuje túžba urobiť saunu s bazénom vlastnými rukami doma, musíte najskôr pripraviť všetky výkresy a pracovné schémy. Je potrebné vypočítať drenážny systém, ako bude elektrikár umiestnený, zvoliť, aký bude lak a impregnácia.

Príprava

Je dôležité správne sa pripraviť na stavbu a prísne dodržiavať technológiu. V opačnom prípade môže byť pobyt v parnej miestnosti nepríjemný a poškodiť zdravie. Najprv musíte správne určiť miesto pre stavbu a tiež zvoliť stavebný projekt, ktorý spĺňa požiadavky.

Voľba miesta a materiálu

Saunu môžete postaviť kdekoľvek, ale na pozemku ju nemožno umiestniť blízko hranice so susedmi. Podľa pravidiel požiarnej bezpečnosti by minimálna vzdialenosť mala byť 3 metre. Je dôležité vybrať si miesto, aby ste v blízkosti mohli vykopať jamu pre septik.

Pokiaľ ide o materiály, neexistujú žiadne prísne požiadavky, okrem klasického zrubového domu sú relevantné aj tehlové budovy. Existujú aj konštrukcie s rámom z kovových štruktúr. Ak plánujete prideliť samostatnú miestnosť v byte alebo na vidieku, musí byť k dispozícii ventilačný systém. Z vnútornej strany sa odporúča opláštiť steny jelšou alebo lipou, je lepšie nepoužívať borovicu, pretože uvoľňuje živicu.

Na stavbu sauny budete potrebovať tieto stavebné materiály:

 • rezivo – drevo, dosky, guľatina;
 • drevo na lavičky, ako napríklad borovica;
 • podšívka na dekoráciu;
 • ohňovzdorná tehla;
 • piesok, portlandský cement, šamotová hlina;
 • tepelná izolácia a parotesná zábrana, napríklad minerálna vlna, fólia, čadičové dosky a iné;
 • bloky okien a dverí;
 • strešná krytina na výber;
 • vodovodné a kanalizačné potrubia.

Nástroje a výpočty

Podľa noriem musí mať každá osoba najmenej 2,5 m³. Odporúčaný objem parnej miestnosti by nemal byť väčší ako 40 m³. Ak ide o samostatnú budovu, a nie o vybavenú izbu v byte, potom okrem miestnosti, v ktorej sa bude pariť, bude potrebné vybaviť aj umývaciu kabínu a šatňu. V takom prípade bude plocha malej sauny pre jednu osobu najmenej 10 m²..

Etapy výstavby

Práce začínajú prípravou jám, z ktorých jedna je určená pre nadáciu, druhá pre septik. Ďalej je položený základ. Najjednoduchšie sa vykonáva stĺpcovo. Ak sa plánuje rozsiahla výstavba, je lepšie zvoliť monolit alebo pásku. V prípade pásového základu sa okamžite vykoná kanalizačný systém. Polypropylénové rúry sú položené na pieskovom lôžku, spojenom so žľabom.

Ak je k dispozícii mixér a toaleta, sú napojené na kanalizáciu. Celý systém je napojený na septik alebo žumpu. Ak existuje centrálny prívod vody, je možné ho pripojiť k hlavnému. Na autonómne zásobovanie vodou je v dostatočnej výške nainštalovaná nádrž na zaistenie tlaku. Potom je možné vodu čerpať aj zo studne pomocou čerpadla..

Podlaha a rám

Na rám sa používajú drevené lamely a drevo. Konštrukčné konzoly a výkopy sú vhodné ako spojovacie prvky pre nosné nosníky. Keď položia stojany, urobia na vrchu pásik, aby sa budova nekrútila, urobia vzpery. Zostavený rám je opláštený doskami, sú nainštalované rámy dverí a okien. Pri inštalácii podlahovej krytiny musíte najskôr položiť guľatinu a vrstvu parotesnej zábrany.

Ďalej položte podlahu, potom vrstvu tepla a hydroizolácie. Potom, čo je položená podlahová doska.

Najlepšou možnosťou je položiť dlaždice, ktoré sa nebojí vlhkosti. Za týmto účelom sa hrubé dosky nalejú betónovým poterom a až potom sa položia dlaždice.

Pretože je dlaždica za mokra veľmi klzká, musí byť pokrytá drevenými štítmi, aby sa znížilo riziko poranenia..

Steny: izolácia, izolácia, dekorácia

Keď je rám zvonku opláštený doskami, je zvnútra namontovaných niekoľko vrstiev, ktoré zaisťujú normálnu úsporu tepla.

Pred inštaláciou dekoratívneho náteru položte izolačné materiály v nasledujúcom poradí:

 • prvá vrstva Je membrána;
 • druhý – je to minerálna vlna;
 • posledný Je to fólia, ktorá odráža infračervené žiarenie.

Elektrické drôty sa vykonávajú v žiaruvzdornom opletení. Na dekoráciu sa používa drevo, napríklad podšívka. Drevo musí mať nízku tepelnú vodivosť a nesmie podliehať deformácii v dôsledku teplotných účinkov. Vo vani sa nesmú používať dekoratívne farby a laky, pretože pri zahrievaní uvoľňujú škodlivé výpary..

Strop: vetranie a obklady

Po konštrukcii krokiev je položená parozábrana, tepelná izolácia a samotný povlak – to je strešný materiál, kovová strešná krytina alebo bridlica. Rúra na kachle je odstránená v súlade s bezpečnostnými požiadavkami. Strop je vyrobený rovnakou technológiou ako steny. Nie je potiahnutý sadrou ani farbou, používa sa iba drevo. Na izoláciu sa používa pena, ktorá je položená na dosky a guľatinu pokryté polyetylénom. Výsledné medzery sú vyplnené polyuretánovou penou. Parotesná zábrana je umiestnená fóliou nahor a zaistená stavebnou zošívačkou..

  Aby sa zabránilo náhlym zmenám teploty v parnej miestnosti, horúci vzduch musí byť zmiešaný so studeným vzduchom. Preto je potrebné organizovať ventilačný systém tak, aby sa prúdenie vzduchu nielen dobre premiešalo, ale tiež aby nedošlo k silnému prievanu..

  Pri stavbe sa berú do úvahy nasledujúce faktory:

  • plocha prierezu prívodných a výfukových kanálov by mala byť približne rovnaká;
  • na každý kubický meter objemu sauny musí byť prierez potrubia najmenej 24 cm².
  • vstupné a výstupné otvory by nemali byť oproti sebe, inak dôjde k prievanu a vzduch nebude mať čas vstúpiť do zvyšných miest;
  • na reguláciu prietoku vzduchu je potrebná inštalácia tlmičov.

   Používa sa prirodzený alebo mechanický ventilačný systém. Najjednoduchšie a najlacnejšie je to prirodzené, ale jeho účinnosť závisí od počasia. Vo veterných dňoch je táto ventilácia účinnejšia. A medzi dverným krídlom a rámom sa odporúča nechať medzeru aby sa zabezpečilo lepšie prúdenie vzduchu. Je to skvelá voľba pre šatňu a šatňu..

   V parnej miestnosti sa odporúča vykonať prívod a odvod vzduchu. Obsahuje rekuperátor, ktorý nasáva čerstvý vzduch z ulice a ohrieva ho odpadovým vzduchom z miestnosti. Jeden distribútor rozdeľuje vzdušné prúdy do miestnosti, zatiaľ čo druhý odstraňuje vzduch nasýtený oxidom uhličitým. Na vetranie parnej miestnosti zvyčajne stačí 10 minút. Vetracie zariadenie je nevyhnutné nielen na zaistenie pohodlia ľudí, ale aj na predĺženie životnosti drevených konštrukcií. V opačnom prípade sa strom zrúti z húb a plesní, ktoré rastú v dusnej atmosfére..

   Osvetlenie a police

   Na inštaláciu sa používajú jednostupňové alebo dvojstupňové drevené police. Pretože je ľudská koža v kontakte s lavicou, na jej výrobu sa používajú ne živicové horniny, ako napríklad lipa. Minimálna šírka lavice by mala byť 0,5 metra, je umiestnená oproti prázdnej stene, v ktorej nie sú žiadne okná.

   Ak plánujete prideliť rekreačnú miestnosť, bude vhodné dať tam skladací nábytok..

   Svietidlá by nemali svietiť do očí, preto je lepšie zvoliť jemné rozptýlené svetlo. Potom sa človek môže uvoľniť a relaxovať. Nedostatočné osvetlenie je tiež nežiaduce, v takej miestnosti bude nepríjemné a nebezpečné..

   Osvetľovacie zariadenia musia odolávať neustálemu pôsobeniu vysokých teplôt nad 100 stupňov a vysokej vlhkosti. Z bezpečnostných dôvodov inštalácia používa modely s keramickou základňou a tienidlami z vysokopevnostného skla.

   Inštalácia zariadenia

   V súčasnosti sa používajú tri typy sporákov – plynové, elektrické a na drevo. Hlavnými prvkami modelu poháňaného palivovým drevom sú ohnisko a ohrievač, ktoré sa vykonávajú v jednom tele alebo sú umiestnené oddelene. Napriek tomu, že takéto zariadenie zvyšuje nebezpečenstvo požiaru, používa sa pomerne často kvôli dostupnosti paliva. S takýmto sporákom bude miestnosť naplnená príjemnou vôňou guľatiny, ktorá vytvorí zvláštnu atmosféru..

   Elektrické modely sú vybavené vykurovacím telesom, ktorým môže byť vykurovací prvok alebo špeciálne platne. Pohodlie takéhoto zariadenia spočíva predovšetkým v jednoduchosti údržby. Nie je potrebné ohrievať kachle, kupovať palivové drevo, čistiť steny od sadzí. Medzi nevýhody patrí vysoká spotreba energie a zariadenie nie je možné používať, ak je odpojený elektrický prúd..

   Skladanie kameňov

   Použiť je možné len určité horniny, ktoré pri silnom zahriatí nepraskajú.. Najlepšou možnosťou je gabro-diabase, talkochlorit, riečne kamienky alebo biely kremeň.. Kamene akumulujú teplo a uvoľňujú paru do okolitého priestoru.

   Pred položením sa zahrievajú a potom sa hodia do studenej vody. Popraskané sú vyradené, pretože nemajú dostatočnú pevnosť.. Pri usporiadaní musíte najskôr umiestniť veľké vzorky a potom medzi ne vložiť malé kamene. V budúcnosti je dôležité monitorovať položené skaly, ako aj čas od času ich vyčistiť a preniesť.

   Prevádzkový a návštevný poriadok

   Pred cestou do parnej miestnosti sa musíte pripraviť. Je lepšie zdržať sa užívania alkoholických nápojov, ktoré môžu vážne ovplyvniť srdce. Vrchné oblečenie, kontaktné šošovky a šperky je potrebné odstrániť. Na normálne potenie sa pred procedúrou osprchujte a osušte uterákom.

   Pred vstupom do miestnosti si musíte na hlavu nasadiť plstený klobúk, ktorý vás ochráni pred prehriatím. Topánka, ktorú musíte mať, je pár žabiek, ktoré vám tiež pomôžu vyhnúť sa pošmyknutiu na mokrej podlahe.. Lekári odporúčajú nenosiť ani plavky, ani plavky, pretože absorbujú pot. Výsledkom je, že tekutina uvoľnená telom sa rýchlo odparí a už nechráni telo pred popáleninami. Spodnú bielizeň by ste preto mali nosiť iba vo verejných saunách, ktoré sú bez oblečenia zakázané..

   Začiatočníkovi, ktorý sa rozhodne vyskúšať si ruku prvýkrát, je dovolené variť v pare maximálne 10 minút. Verí sa, že je lepšie sedieť na poličke v ležiacej polohe. Telo sa tak zahrieva rovnomernejšie. Pod seba musíte dať froté uterák. Na konci postupu by ste mali mierne vychladnúť a potom sa naliať vlažnou vodou..

   V budúcnosti môžete v parnej miestnosti stráviť až 20 minút, pričom je dôležité sledovať vašu pohodu. Ak sa objaví nepríjemný pocit, musíte saunu okamžite opustiť. Tí, ktorí pravidelne cvičia, sa rýchlejšie potia. Ak človek netoleruje teplo, musíte mu na chrbát položiť metlu namočenú v teplej vode. Dospelí môžu navštíviť saunu maximálne raz za tri dni. Ženám počas tehotenstva alebo menštruácie je zakázané vykonávať tieto postupy.. Do parnej miestnosti by nemali chodiť ľudia so srdcovými chorobami, hypertenziou, astmou..

   Odporúča sa vložiť také množstvo paliva do pece, aby bolo možné miestnosti po procedúrach vysušiť..

   Keď sa návšteva sauny skončí, všetky steny sa zotrú dosucha. Dvere a klapky rúry zostanú otvorené 2 hodiny na vetranie. V tomto prípade je nádrž na vodu uzavretá vekom.. Pri pravidelnom používaní sa odporúča čistenie čistiacimi prostriedkami každé dva týždne.. Na ochranu pred napadnutím hubami je drevo pokryté ochrannými zlúčeninami. Ak sa v miestnosti objaví nepríjemný zápach, je možné ho odstrániť umiestnením nádrže s horúcou vodou do jedného z rohov. Do nej sa pridá niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Keď sa voda začne odparovať, absorbuje sa do dreva a silný zápach zmizne..

   Príklady a varianty

    Konštrukcia nemusí byť veľká. Takáto kompaktná sauna je ako stvorená na príležitostný odpočinok a očistu tela..

    Štruktúra je často inštalovaná na špeciálnych podperách. Je to veľmi výhodné, pretože nemusíte zakladať kapitál..

    Ďalšie informácie o tom, ako si vyrobiť saunu vlastnými rukami, nájdete v nasledujúcom videu..