Budovy

Ako správne postaviť skleník „Khlebnitsa“?

Ako správne postaviť skleník „Khlebnitsa“?

Skladacie skleníky majú mnoho výhod – sú pohodlné, odolné a ľahko sa inštalujú. Kompaktný skleník „Khlebnitsa“ je obzvlášť dôležitý, ak je lokalita malá. Konštrukciu si môžete postaviť svojpomocne z polykarbonátových a polypropylénových rúrok podľa presného výkresu, pričom zohľadníte všeobecné požiadavky a poznáte jemnosť stavby..

Čo je?

Tento typ skleníka má svoje vlastné charakteristiky – štruktúra sa skladá z troch hlavných prvkov: dvoch krídlových polovíc a základu. Štruktúra vo všeobecnosti vyzerá ako polkruhový oblúk, veľmi elegantný a estetický, takže skleník neporušuje celkovú krajinu zadného dvora..

Vďaka sklopným zariadeniam sa steny otvárajú – je to nevyhnutné na vytvorenie určitého mikroprostredia pre pestovanie plodín. Bežnejšie sa používa jednostranný skleník s pántami v spodnej časti rámu. Nie nadarmo dostal skleník tento názov, pretože princíp činnosti je podobný otvoreniu veka nádoby na chlieb – polkruhová stena konštrukcie sa zdvihne rovnakým pohybom.

Rám je spravidla vyrobený z kovových alebo kovoplastových profilov a na vloženie do rámu sa používa hustá fólia alebo polykarbonát.

Modely továrenských skleníkov majú obmedzené rozmery. Šírka budovy vo väčšine prípadov nie je väčšia ako dva metre, dĺžka sa pohybuje od 2 do 4 metrov a výška sa pohybuje od 0,5 do 1,5 metra..

Hotové skleníky majú niekoľko funkcií:

 • sú vybavené nohami, ktoré musia byť ponorené do zeme;
 • existujú možnosti s okrajom nad základom a bez neho;
 • štruktúra sa otvára jednou alebo dvoma klapkami;
 • niektoré modely nemajú spodný rám.

Pri vytváraní skleníka vlastnými rukami je vždy možné zvoliť iný materiál a veľkosť pomocou vlastnej schémy návrhu. Je pravda, že profesionáli odporúčajú používať nie kryciu fóliu, ale polykarbonát, ktorý je pevnejší a odolnejší a tiež sa rýchlejšie inštaluje..

Výhody a nevýhody skleníka

Pri výbere tohto typu skleníka by ste sa mali vopred informovať o jeho výhodách a nevýhodách. Tento dizajn má niekoľko výhod:

 • skleník je ľahký a rýchlo rozobratý, ak je vyrobený bez pevného základu, v prípade potreby ho možno premiestňovať po území;
 • je to kompaktná štruktúra, takže je vhodné umiestniť ho na malú plochu alebo nainštalovať niekoľko skleníkov na veľkú plochu;
 • „Chlebník“ má malú výšku, a preto sa ho neboja ani silného vetra, najmä ak má nohy zakopané v pôde;
 • ak je zvolený polykarbonátový povlak, potom nebude problém ani sneh, voštinová tkanina tohto bunkového materiálu navyše poskytuje kultivovaným rastlinám rozptýlené osvetlenie a zároveň chráni pred škodlivými ultrafialovými lúčmi;
 • napriek tomu, že skleník vyzerá zvonku malý, jeho využiteľná plocha na výsadbu je pomerne veľká;
 • otváracie dvere umožňujú vetranie konštrukcie, vykonávanie akýchkoľvek poľnohospodárskych prác s plným prístupom k rastlinám.

Pozitívnym bodom je, že skleník si môžete vyrobiť vlastnými rukami, jeho inštalácia je jednoduchá a vykonáva sa pomocou konvenčných nástrojov. V prípade potreby je možné ho opraviť a zmeniť.

Štruktúra však stále má určité nevýhody:

 • závesné zariadenie vyžaduje pravidelnú kontrolu a mazanie;
 • počas činnosti mechanizmu je možné pozorovať nepríjemné vŕzganie;
 • ak nie je skleník pripevnený k základu alebo k zemi, potom silný vietor môže vytlačiť štruktúru;
 • pri budovaní veľkej stavby budú na inštaláciu potrebné 2-3 osoby;
 • kvôli nízkej výške v skleníku je možné pestovať iba nízke rastliny; na popínavé plodiny, ako aj plodiny s vysokými stonkami a konármi sú potrebné vyššie a priestrannejšie budovy.

Skleník “Khlebnitsa” je možné použiť na pestovanie záhradných jahôd, všetkých druhov šalátov; zelenina ako repa a mrkva, bylinky – kôpor, zelená cibuľa, petržlen.

V zime, ak je štruktúra zahriata, môžete pestovať čerstvú zeleň počas celého chladného obdobia, ale to je vhodné hlavne pre južné oblasti našej krajiny..

Prípravné práce

Samozrejme, v prvom rade potrebujete kompetentne vypracované výkresy, ktoré uvádzajú presné rozmery všetkých prvkov štruktúry. Pre letných obyvateľov je vhodný malý kompaktný skleník so štandardnými rozmermi – 1 meter na výšku a 2-4 metre na dĺžku. Skleník s jedným krídlom poskytuje šírku asi 1,5 metra, pri obojstrannom otváraní by to malo byť najmenej dva metre.

Správne predbežné označenie je obzvlášť dôležité, pretože polykarbonátové dosky majú určité rozmery – 210×300 cm (600, 1200 cm), preto po vytvorení schémy bude potrebné ju prispôsobiť rozmerom krycieho materiálu. Vopred by ste sa mali rozhodnúť o mieste inštalácie – budovu je vhodné inštalovať mimo obytných priestorov, plotu a veľkých stromov, ktoré zakrývajú svetlo potrebné pre pestované plodiny..

Najlepšia možnosť, ak je skleník umiestnený so širokými stranami na juh alebo na sever.

V tomto prípade je dôležité dodržiavať stanovené pravidlá:

 • od obytných budov je potrebné dodržať vzdialenosť 5 metrov;
 • do sauny (kúpeľa) – 8-10 metrov;
 • do autonómneho kanalizačného systému (prevzdušňovanie, septik) – 25 metrov.

Jednou z dôležitých požiadaviek je rovná stavba na stavenisku. Môžete to skontrolovať pomocou úrovne budovy..

Inštalácia skleníka

Materiály a nástroje potrebné na stavbu musia byť pripravené vopred..

Na prácu budete potrebovať:

 • základ, ktorý môže byť vyrobený z tehál, drevených dosiek alebo trámov, kovu a dokonca aj podvalov;
 • polykarbonátová tkanina;
 • na stavbu rámu – pozinkované alebo polypropylénové rúry;
 • upevňovacie prvky (tepelné podložky, konzoly, skrutky z nehrdzavejúcej ocele);
 • pánty;
 • na zostavenie skeletu – brúska, vŕtačka, zváracie zariadenie, kladivo, stavebný nôž, ohýbačka rúrok.

Pred použitím dreva musí byť drevo vopred ošetrené, vrátane ochranných, protiplesňových prostriedkov.

Najprv je položený základ. Pre skleník, ktorý bude postavený na trvalé miesto, sa najskôr označia hranice lôžok, potom by sa mala vykopať priekopa široká 20-30 cm do hĺbky 50 cm. V spodnej časti sa naleje drvená vrstva 10-15 cm. Na celú plochu sa rozloží tehla alebo sa z dreveného debnenia vyrobí modul, do ktorého sa potom naleje betónová zmes..

Pri vytváraní prenosného modelu pre základ sa používajú nosníky 150×150 mm – sú umiestnené po obvode, ponorené do zeme o 10 cm, rohy sú upevnené skrutkami.

Uvádzame zoznam fáz výstavby.

 • Na výrobu rámu budete potrebovať ohýbačku rúrok – špeciálny stroj na ohýbanie profilov. Na boky rámu a dva diely na zdvíhaciu časť budete potrebovať dva oblúky, dĺžka oblúkov je 1 meter, stred by mal byť na bokoch označený značkou.
 • Začínajú montážou zo spodného rámu – na to musia byť v rohoch zvárané profilové rúrky s dĺžkou 4 a 1 meter, po ktorých sa musia švy vyčistiť. Bočné diely sú tiež privarené k rámu a označujú ich stred.
 • Ďalej by mali byť bočné a spodné rámy zvárané koncové časti a zvonka sú vytvorené otvory pre pánty.
 • Vo všetkých označených bodoch v hornej časti konštrukcie je zváraná štvormetrová rúra. Potom sú zvárané bočné oblúky, priečne pásy pohyblivej časti skleníka.

 • Ďalšie opatrenia sú zamerané na zabezpečenie otvorenia steny pomocou závesu. Na stúpajúcu stenu je potrebné zvárať osové pásy a potom ich odrezať pod uhlom 45 stupňov a spájkovať dohromady. Otvory pre pánty sú tiež vyrobené na ich vnútornej strane. Teraz môžu byť inštalované na koncoch a zdvíhacia časť môže byť zavesená. Kostra by mala byť namaľovaná.
 • Nasleduje rezanie a úprava polykarbonátového plechu – budete potrebovať jeden list na slepú a pohyblivú stranu, ako aj 4 kusy na bočné diely. Zostáva zostaviť konštrukciu na základni, pripevniť ju samoreznými skrutkami na tehlu alebo betón a pripevniť ju k stromu pomocou kovových konzol..

Polykarbonát je lepšie rezať nožom alebo uhlovou brúskou na rovnom a pevnom povrchu. Po inštalácii musia byť všetky medzery lepené a uzavreté hliníkovými profilmi.

Užitočné rady

Pri samostavebnom procese musíte venovať pozornosť niektorým dôležitým bodom:

 • aby sa vytvorilo prirodzené zahrievanie pôdy, je vhodné pokryť základňu skleníka trávou, listami a hnojom – organické látky počas diskusie uvoľňujú teplo;
 • vopred je potrebné urobiť podperu z dreva, ktorá pri zdvíhaní steny upevní krídla;
 • teplá mikroklíma vytvorí polykarbonát s UV ochranou;
 • aby ste automaticky odstránili nečistoty a prach z krycieho materiálu, môžete nainštalovať tenkú dosku s pripevnenými kefami na hornú časť rámu neotvárateľnej strany;
 • pred zváraním musíte skontrolovať všetky parametre s úrovňou – týmto spôsobom sa môžete vyhnúť chybám pri stavbe skleníka.

Pri vytváraní skleníka „Khlebnitsa“ je dôležité vopred vykonať všetky výpočty vrátane výpočtu nákladov na výstavbu. V priemere môžu mať takéto továrensky vyrobené štruktúry cenu od 4 do 8 tisíc rubľov, v závislosti od jeho rozmerov..

V niektorých prípadoch je možno výhodné kúpiť si hotovú konštrukciu, najmä ak nemáte potrebné skúsenosti a znalosti v stavebníctve..

Ako urobiť "chlebník" urobte to sami z profilovej rúry a polykarbonátu, pozrite si ďalšie video.