Budovy

Ako urobiť kurník pre 5 kurčiat vlastnými rukami?

Kurníky dnes nájdete v mnohých prímestských oblastiach. Pri stavbe sa ukazuje, že nie sú také zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.. V tomto článku sa naučíme, ako môžete vlastnými rukami postaviť malý kurník pre 5 kurčiat..

Primárne požiadavky

Nemyslite si, že neexistujú žiadne požiadavky na stavbu kurníka. V skutočnosti aj tu musí staviteľ vziať do úvahy niekoľko dôležitých nuancií, aby bola konštrukcia spoľahlivá a kvalitná.. Zvážte všetky základné požiadavky na stavbu mini-kurníka pre 5 vtákov.

 • Objekt určený na celoročnú prevádzku, musia byť vyrobené výlučne z vysoko kvalitných a praktických materiálov, aby boli miestnosti teplé.

 • Na nalievanie základov spravidla používa vysokokvalitný betón, ktorý musí byť navyše pokrytý strešným materiálom. Také akcie sú nevyhnutné, aby sa zabránilo tvorbe škodlivých plesní na stenách kurníka..

 • Aby bola budova pohodlnejšia, vnútorné povrchy stien sú opláštené preglejkovými doskami. Následne je preglejka oveľa ľahšie podrobená rôznym ošetreniam od nebezpečných škodcov..

 • Voliéra pre 5 kurčiat je vyrobená z kovová sieťovina. Tento proces nie je taký komplikovaný, dá sa ľahko implementovať sám..

 • Aby kurčatá dokázali dobrú produkciu vajec v každom ročnom období, musí si to človek dobre premyslieť osvetlenie vo vnútri budovy. Podsvietenie je vždy upevnené nad podávačmi vtákov. Je dovolené používať žiarivky, ktorých výkon je 50-60 W.

 • Jednou z najdôležitejších požiadaviek je dobre vykonaný ventilačný systém. Okno a dvere budú stačiť na 5 vtákov. Takýto výkon je však vhodnejší iba pre letnú sezónu. V zime nemožno nechať dvere a okno otvorené, preto musí človek namontovať spoľahlivé vetracie potrubie s prístupom na strechu. Na druhej strane je nad podlahami pripravený prítokový otvor. Výsledný dizajn poskytne nielen prirodzenú chuť, ale tiež odstráni prebytočnú vlhkosť z kurníka..

Ak štruktúra spĺňa všetky vyššie uvedené požiadavky, bude trvať veľmi dlho a kurčatá v nej budú dostatočne pohodlné, čo bude mať pozitívny vplyv na ich zdravie a produkciu vajec..

Výber miesta

Na výstavbu dobrého kurníka v krajine alebo na dedine je veľmi dôležité správne vybrať ideálne miesto. Jedná sa o jednu z najdôležitejších etáp výstavby takejto prístavby.. Pri hľadaní optimálneho miesta pre budúci malý kurník sa odporúča staviť na niekoľkých faktoroch.

 1. Miesto by malo byť dobre osvetlené, pretože blaho hydiny do značnej miery závisí od dĺžky denného svetla..
 2. Je vhodné zvoliť si miesta nachádzajúce sa vo vyšších polohách. Ak je kurník umiestnený v nízkej výške, umožní to oveľa lepšie vetranie jeho vnútorného priestoru. V takýchto oblastiach sa navyše nehromadí zrážky..
 3. Je tiež dôležité vziať do úvahy smer vstupu kurčiat do budúcej štruktúry. Najlepšie je vybaviť vchod na južnej strane, pretože práve tu slnečné lúče rovnomerne zahrievajú miestnosť a zem v každom ročnom období.

Príprava

Keď ste našli ideálne miesto pre stavbu, môžete pristúpiť k prípravným činnostiam. V žiadnom prípade by nemali byť zanedbávané.. Podrobne zvážme, ako by sa majitelia mali pripraviť na stavbu malého kurníka pre 5 kurčiat.

Výkresy a rozmery

Postaviť skutočne spoľahlivý a kvalitný kurník pre 5 kurčiat, je dôležité najskôr vypracovať podrobné výkresy uvádzajúce všetky rozmerové parametre budúcej stavby. S podrobným dizajnom po ruke bude oveľa jednoduchšie postaviť prístavbu bez chýb..

Kresba budúcej budovy musí byť veľmi presná.. Diagram by mal obsahovať všetky potrebné značky, body pre umiestnenie bidlá a ďalšie komponenty. 1 kura obvykle predstavuje štvrtinu priestoru na bidielko. Na základe tohto výpočtu môžete vypočítať dĺžku budúceho vtáčieho úkrytu. Hrúbka ostrieža v priemere by mala byť najmenej 4-6 cm.

Výkresy vždy presne uvádzajú, kde bude úkryt umiestnený..

Obvykle je umiestnený v ďalekom rohu, kde bude hydina oveľa teplejšia a pohodlnejšia. Výška podlahy v kurníku by mala byť od 50 do 80 cm a od steny – 25 – 40 cm Hniezda sú tiež vždy uvedené na výkresoch. Musia byť inštalované 40 cm nad podlahou. Rozmerové parametre jedného hniezda – 30x30x40 cm.

Rozloha samotnej budovy priamo závisí od počtu vtákov, ktoré sa tam plánujú držať.. Pre 5 kurčiat je konštrukcia 3 metre štvorcových dosť. m. Malá hydináreň bude kompaktná a pri stavbe bude bezproblémová. Malá budova môže byť prenosný, aby ho bolo možné v prípade potreby premiestňovať z jedného miesta na druhé. Stacionárne kurníky na rozdiel od mobilných dizajnov je lepšie, aby nebol príliš malý.

To platí najmä vtedy, keď majitelia plánujú ďalej zvyšovať počet kurčiat..

Nástroje a materiály

Na vybudovanie dobrého kurníka pre 5 vtákov budete musieť pripraviť nasledujúce materiály:

 • rámový lúč s prierezom 4×4 cm;
 • hobľované dosky;
 • dosky na opláštenie stien budúcej stavby (vhodné sú možnosti čipov);
 • bridlica, vlnitá lepenka alebo strešné tašky;
 • okenné sklo;
 • zámky dverí a okien, pánty;
 • pletivo na oplotenie krytu z plastu alebo kovu.

Tu sa nezaobídete bez správnych nástrojov, konkrétne:

 • motorové píly;
 • píly na prácu s drevom;
 • vŕtačka-skrutkovač.

Plány na stavbu kurníkov

Malá hydináreň pre 5 vtákov môže byť vyrobená ručne. Výroba letných a zimných budov sa líši v niektorých nuansách. Pochopíme plány na výstavbu kurníkov určených na prevádzku v rôznych ročných obdobiach.

Leto

Začnime s letnou možnosťou. Pozrime sa, ako ho postaviť.

 1. Ak chcete postaviť kurník s rozmermi 2×2 m a výškou 1,8 m, môžete postaviť stĺpcový základ. Po jeho obvode by ste mali zatĺcť kolíky alebo kovové tyče. Niť je natiahnutá medzi kolíkmi a meria ideálnu horizontálnosť.
 2. Kolíky je potrebné pokryť silnými lanami 20 cm od pôdy. Potom je značenie pripravené..
 3. Ďalej sa odstráni úrodná pôdna vrstva. V rohoch je vykopaných 8 otvorov so šírkou 50 cm a hĺbkou 60 cm.
 4. Spodok každého z otvorov musí byť pokrytý kombináciou piesku a štrku..
 5. Ďalej sa položí pár tehál a naleje sa na vrchol zmesou cementu.
 6. Potom položili ďalšie 2 tehly. Obrubník je položený na úroveň lana.
 7. Hotové stĺpiky sú pokryté bitúmenom alebo tmelom. Dutiny medzi stĺpmi sú pokryté zeminou. Stavebná zmes sa uchytí asi za 7 dní.
 8. Pre malý kurník môžete postaviť iba 3 stĺpy s dreveným grilom na vrchu.

Hotový základ sa nechá mesiac a potom sa pristúpi k konštrukcii stien..

 1. Je lepšie nechať steny zarámovať a postaviť priamo na podlahe z dreva. Každá stena je postavená samostatne.
 2. Steny sú zrútené bez skreslenia. Je potrebné nechať otvory pre okná a boxy na zber vajec.
 3. Po konštrukcii rámu by ste mali ísť na strechu. Je lepšie, aby to bolo štítové. Vyrábajú ho z krokví a prepraviek.
 4. Ďalej je základňa strechy opláštená vhodnými materiálmi, napríklad doskami OSB..
 5. Medzery medzi rôznymi prvkami sú izolované. Na izoláciu je položená parozábrana a potom nasleduje opláštenie preglejkou.
 6. Podlaha je vyrobená z dosiek s hrúbkou 50 mm. Položte ich do 2 vrstiev.
 7. Polorezané obdĺžnikové drážky na prechod kurčiat pozdĺž šikmej rampy.

Zima

Zimná prístavba stavať viac izolovane. Okná takejto budovy by mali smerovať na juh. Teplota vo vnútri konštrukcie musí byť najmenej +12 stupňov. Steny sa odporúčajú vyrábať iba z vysoko kvalitného dreva.. Je vhodné postaviť malú predsieň.

Dodatočne môžete nainštalovať infračervené ohrievače. Povolené pre montáž panelov s filmovými poťahmi.

Pri stavbe zimného kurníka musíte dodržiavať tieto pravidlá..

 1. Odporúča sa postaviť strechu s dvoma vrstvami.
 2. Stenové konštrukcie musia byť obložené tepelnoizolačnými materiálmi.
 3. Budova z guľatiny musí byť pochovaná. Podlahy sú vybavené posteľnou bielizňou.
 4. Na okenných konštrukciách sú umiestnené pomocné rámy.
 5. Ak je podkrovie, je pokryté pilinami alebo slamou.

Usporiadanie kurníka vo vnútri

Zistíme, ako vybaviť vnútornú plochu kurníka pre 5 vtákov.

 1. Vnútri musíte nainštalovať hniezda, napájačky, bidlá a podávače. Na naplnenie popola môžete vložiť podnosy.
 2. Bidlá by mali byť umiestnené vo výške 1-1,2 m od podlahy. Ak vtáky veľmi zle lietajú, je dovolené posadiť bidlá..
 3. Hniezdo môže byť postavené vo forme stojana alebo vonkajšej konštrukcie.
 4. Je lepšie umiestniť podávače tak, aby do nich vták nemohol vyliezť labkami. Na suché a mokré potraviny musia byť oddelené nádoby.
 5. Misky na pitie by mali byť zatvorené, aby bola voda čistá. Môžete si vybudovať bradavkový pitný systém.
 6. Podlaha je pokrytá rohožou vysokou 20 cm.
 7. Je potrebné zabezpečiť dostatočné, ale mierne osvetlenie, ktoré bude rozložené po celej ploche kurníka..

Otepľovanie a chôdza

Pri zariaďovaní domu pre nosnice je dôležité zabezpečiť, aby bol dostatočne teplý. Zvážte, ako môžete izolovať kurník na letnej chate.

 1. Je potrebné izolovať podlahu aj steny. Používajú sa materiály s minimálnou tepelnou vodivosťou.
 2. Nainštalujte dvojité okenné konštrukcie alebo trojité okná. Dverné krídla sú tiež spoľahlivo izolované.
 3. Ak je to potrebné, v kurníku je namontovaná zásuvka. Bude to užitočné v podmienkach stabilných nízkych teplôt. Ak je v miestnosti zásuvka, bude možné k nej pripojiť vykurovací systém..

Ukazuje sa, že je to dôležité nielen ohrievanie kurníka, ale aj miesto na prechádzku hydiny. Vedľa hydinárne je potrebný malý dvor, v ktorom môžu kurčatá chodiť. Mobilita a čerstvý vzduch majú pozitívny vplyv na úroveň produkcie vajec vtákov..

Peší dvor určite ich ohradte kovovým plotom a prikryte silnou sieťou pred útokmi dravých zvierat a vtákov. Ak zeleň dobre rastie v oplotenom území, bude ju potrebné nechať tam, nie trhať.

Vtáky tak dostanú ďalšie výživné jedlo a vitamíny..

Užitočné rady a tipy

      Zoznámime sa s niekoľkými odporúčaniami pre stavbu a usporiadanie „domu“ pre 5 vtákov.

      1. Na vetranie v kurníku je vhodné použiť rúry rovnakého priemeru. Musia byť bezpodmienečne chránené tlmičmi. Je to nevyhnutné na to, aby ste v rozhodujúcom okamihu vypli vetranie..
      2. Na osvetlenie domu je najlepšie použiť žiarovky, ktoré vyžarujú svetlo v červenom spektre. Odporúča sa nainštalovať ich bližšie k podávačom, aby žiarovky dobre osvetľovali jedlo pre vtáky. Červené lúče nevysušujú vzduch, neprehrievajú ho.
      3. Na základe budúcej stavby, dokonca aj vo fáze výstavby, môžete z paliet postaviť konštrukciu na zber vtáčieho odpadu.
      4. Nie je vôbec potrebné vyrábať štandardný štvorcový kurník pre 5 vtákov. Veľmi pohodlný môže byť aj trojuholníkový dom. Štruktúry tohto tvaru sa často robia mobilnými..
      5. Hydinárska šachta sa odporúča inštalovať na južnú stranu. Najmenšia šírka tejto časti je 30 cm a výška je 40 cm Šachtu je možné zarovnať s dverným krídlom pri vchode do konštrukcie. V tomto prípade bude potrebné prerezať prvok v spodnej polovici dverí..
      6. Kurník pre 5 vtákov musí byť postavený po etapách, pričom sa nesmie zanedbať žiadna z vyššie uvedených fáz práce. Mnoho ľudí sa rozhodne zaobísť bez podrobných schém a výkresov, ale je to veľmi veľká chyba. Väčšina problémov a nezrovnalostí sa vyskytuje práve kvôli nedostatku podrobného návrhu budúcej prístavby..
      7. Na stavbu používajte iba vysokokvalitné materiály bez poškodenia, hniloby, plesní a iných chýb.

      Tipy na stavbu kurníka nájdete nižšie..