Budovy

Ako vyrobiť mini skleník na parapete?

Ako vyrobiť mini skleník na parapete?

Mnoho ľudí sa aktívne zaujíma o to, či je možné postaviť vysoko kvalitný skleník doma na parapete. Samozrejme. V takom prostredí je dovolené umiestniť mini skleník vyrobený ručne. Dnes sa naučíme, ako správne vytvoriť taký dizajn a aké typy takýchto malých skleníkov existujú..

Výhody

Mini domáce skleníky majú mnoho pozitívnych vlastností..

Patria sem nasledujúce parametre.

 • Tieto modely sú najvhodnejšie na pestovanie kvetov a rastlín, než na jednoduché nevybavené parapety..
 • Výsadba v malých skleníkoch je nenáročná na starostlivosť.
 • V takom skleníku je možné nezávisle meniť teplotný režim vzduchu..
 • Majitelia budú mať možnosť nezávisle nastaviť režim osvetlenia.
 • Ak sa rast výsadieb spomalil alebo sa prejavila akákoľvek choroba rastlín, potom je možné situáciu vždy napraviť zmenou podmienok uchovávania sadeníc..

 • Ak vyrábate mini-skleník vlastnými rukami, potom budete mať možnosť postaviť taký výrobok, ktorý bude ideálne zodpovedať objemu plánovaných výsadieb..
 • Šírkou, dĺžkou a výškou skleníka nebudete obmedzovaní. V tomto prípade bude všetko závisieť výlučne od vašich prianí..
 • Skleníky môžu byť estetickejšie pridaním rôznych dekoratívnych prvkov. Výsledkom je, že s podobnými detailmi sa interiér stane atraktívnejším a originálnejším..
 • Ak sa rozhodnete vyrobiť skleník sami, môžete výrazne ušetriť..
 • V prípade potreby môže byť mini skleník vyrobený ako mobilný a mobilný / prenosný.

V týchto výrobkoch nie sú žiadne vážne chyby. Väčšina problémov, ktoré vznikajú, je spôsobená nesprávnym používaním alebo výrobou skleníka.

Primárne požiadavky

Je celkom možné postaviť vysokokvalitný domáci skleník sami, ale je veľmi dôležité mať na pamäti, že musí spĺňať množstvo špecifických požiadaviek..

Zoznámime sa s nimi skôr, ako prejdeme k bližšiemu zoznámeniu sa s mini-skleníkmi..

 • Takýto dizajn musí nevyhnutne vytvárať najpohodlnejšie podmienky pre pestované rastliny a vytvárať pre ne optimálnu mikroklímu. Iba v takom prostredí budú výsadby aktívne rásť a rozvíjať sa a potom prinesú dobré a zdravé ovocie..
 • Skleník musí byť prístupný kvôli starostlivosti o vysadené rastliny. Majitelia by mali voľne kontrolovať a polievať sadenice a v prípade potreby uvoľniť pôdu vo zvolenej nádobe..

 • Malý skleník by mal navyše vyzerať úhľadne a esteticky, harmonicky zapadajúci do existujúceho interiéru. Ak zanedbáte toto pravidlo, potom môže byť atmosféra v miestnosti doslova zničená mini-skleníkom..
 • Malý skleník musí byť čo najspoľahlivejší a najtrvanlivejší. V ideálnom prípade sú tieto návrhy vyrobené s očakávaním opakovaného použitia..
 • Predtým, ako pristúpite k usporiadaniu skleníka na parapete, uistite sa, že je umiestnený v optimálnej izolácii od okien. V opačnom prípade môže studený vzduch vstupujúci do miestnosti viesť k smrti pristátí..
 • Mini-skleníky by nikdy nemali byť umiestnené vedľa trvalých zdrojov tepla..
 • Je dovolené umiestniť malý skleník na zvolené miesto až potom, čo sa ubezpečíte, že ho náhodný pohyb domácností neprevrátil a nenarušil sadenice..

Musíte tiež vziať do úvahy, že takéto základy pre mladé rastliny by nemali robiť obývačku tmavšou. Domáci skleník by nemal v miestnosti spôsobovať nepohodlie. Preto sú tieto výrobky najlepšie umiestnené na parapete v miestnostiach, ktoré domácnosti zriedka používajú..

Ak však hovoríme o byte skromnej oblasti, nebude ľahké dodržiavať toto pravidlo.. Z tohto dôvodu sa majitelia často musia vyrovnávať s určitými nepríjemnosťami, ktoré môžu mini-skleníky spôsobiť. Môžete tiež vybaviť malý skleník, ktorý nebude viazaný na prirodzený zdroj svetla..

Vymenovanie

Malé izbové skleníky sú navrhnuté tak, aby poskytovali optimálnu mikroklímu pre rastliny rôznych druhov pestovaných v byte. Prvé skleníkové stavby boli použité už vo vzdialenom 18. storočí, ale mnoho historikov sa domnieva, že boli použité skôr. Ak kompetentne pristúpite k usporiadaniu malého skleníka, majitelia budú mať vynikajúcu príležitosť chovať aj tie najvzácnejšie rastliny v akomkoľvek objeme bez toho, aby museli odísť z domu..

Je dovolené používať mikro skleník nielen na rast zdravých sadeníc ovocia alebo zeleniny, ale aj na pestovanie rôznych odrôd kvetov, napríklad tulipánov alebo orchideí – to všetko závisí od želania majiteľov..

Ubytovanie

Malý skleník v byte môže byť umiestnený nielen na parapete, ale aj na iných rovnako vhodných miestach. Existujú napríklad skleníky, ktoré sú plnohodnotnými skrinkami, v ktorých je možné sadenice vystaviť na niekoľkých policiach. Existujú aj možnosti stien, ktorých názov hovorí sám za seba. Sú pripevnené k jednej zo stien v miestnosti. Obvykle sa zvolí prekrývanie, na ktoré dopadá najviac slnečného svetla..

Je dovolené umiestniť malý skleník na balkónový blok alebo lodžiu. Navyše, v takýchto podmienkach sú často inštalované nielen kompaktné možnosti, ale aj vyššie uvedené prípady vo forme skriniek. Hlavná vec je, že lodžia alebo balkónový blok sú zasklené vysokou kvalitou. Samostatné stojany sú často špeciálne navrhnuté pre sadenice, ktoré sú umiestnené v blízkosti okna alebo na teplom zasklenom balkóne. Pretože sú tieto štruktúry otvorené, vyznačujú sa vynikajúcou priepustnosťou svetla a rastliny na nich dobre klíčia..

Názory

Existuje niekoľko typov vnútorných mini skleníkov. Každý model má svoje vlastné aplikačné vlastnosti, ktoré je dôležité vziať do úvahy pri výsadbe rastlín. Pozrime sa podrobnejšie na to, aké možnosti pre takéto výrobky je možné dodať v byte.

Pre skleníky existujú také možnosti:

 • klasický;
 • domáce;
 • vo forme skrinky;
 • automatické;
 • prenosné;
 • nástenný;
 • termoboxy;
 • aeroponické skleníky.

Prvé dve odrody sa vyznačujú elementárnymi štruktúrami. Inštalujú sa rýchlo a jednoducho. Takéto výrobky si vyberajú skúsení „domáci záhradníci“ aj začiatočníci. Ako už bolo spomenuté, malé skleníky na parapete je možné vyrobiť vlastnými rukami. Sú vyrobené z rôznych materiálov. Rozmery týchto možností závisia predovšetkým od objemu výsadieb, ktoré sa do nich plánujú vysadiť, ako aj od plochy okenných parapetov v dome. Možnosti vyrobené vlastnými rukami sú najjednoduchšie a vo väčšine prípadov nemajú žiadne automatické doplnky..

Modely skleníkov vo forme skrine sú dnes veľmi obľúbené.. Sú dobré, pretože majú niekoľko políc, na ktorých bude možné usporiadať niekoľko rôznych rastlín naraz a usporiadať ich úhľadne a kompaktne. Milovníci kvetov sa môžu obrátiť na vitrínu – v tandeme budú tieto objekty vyzerať veľmi štýlovo a sviežo a zdobia interiér.

Existuje ekonomickejšia možnosť – sieťované police inštalované v kovovom rámovom základe. Tieto modely sú navyše vybavené pohodlným zipsom. S pomocou tohto detailu budú majitelia schopní nezávisle regulovať prístup čerstvého vzduchu k výsadbám a v prípade potreby sa o ne starať. Dnes nájdete skrine vybavené sofistikovanými ventilačnými systémami. Používajú sa veľmi pohodlne, ale sú dosť drahé..

Samostatne stojí za to zdôrazniť moderné automatické modely, ktoré sa dajú ľahko zmeniť na multifunkčné štruktúry.. Navonok sú blízko skriniek. Takéto možnosti sa inak nazývajú grobux. Vo väčšine prípadov sa v nich pestujú malé rastliny. Optimálna atmosféra v takýchto skleníkoch sa vytvára vďaka umelým procesom, ktoré sa dokonca týkajú organizácie osvetlenia..

Automatické výrobky fungujú v kombinácii s ventilátormi, špeciálnymi žiarovkami, filtrami a inými špičkovými systémami. Tieto objekty často vyzerajú rovnako ako obyčajný nábytok alebo sú to predmety, ktoré sa podobajú stanu z neobvyklej tkaniny (tieto príklady sa nazývajú growtens).

Ako vidíte, automatické možnosti sú veľmi praktické a funkčné, ale majú vysoké náklady, takže sa nekupujú tak často. Mobilné prenosné skleníkové štruktúry sú právom uznávané za jednu z najpohodlnejších. Sú dobré, pretože sa dajú ľahko nainštalovať na akékoľvek vybrané miesto v meste. Pre umiestnenie týchto výrobkov sa odporúča vybrať také základy, ktoré sa nachádzajú ďaleko od vysokých kríkov a stromov, ktoré vytvárajú ďalší tieň. Prenosné kópie sú spravidla pokryté špeciálnou fóliou alebo polykarbonátovými listami..

Základ pre tieto výrobky nie je potrebný. Je dôležité len zodpovedať za spojovacie prvky, inak môže byť takýto výrobok odnesený pri prvých silných vetroch. Vyššie uvedené možnosti chrbta k stene sú určené na montáž na stenu. Tieto výrobky sú najčastejšie adresované v európskych krajinách. V Rusku nie sú také bežné. Ak sa veľmi snažíte, takýto skleník sa dá zmeniť na skutočnú domácu dekoráciu. Na tento účel môžete použiť rôzne kvetinové alebo ovocné kompozície..

Všetky ostatné návrhy majú zložitejšie konfigurácie, ale rozsah ich použitia je pôsobivejší..

Výrobné metódy

Malý skleník, ktorý sa ľahko zmestí na parapet v bežnom byte, je možné vyrobiť vlastnými rukami. Existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť tieto štruktúry. Uvažujme o najobľúbenejších.

Je možné klíčiť sadenice v prázdnych kartónových obaloch, ktoré zostali z potravín – koláčov alebo pečiva. Dobrou alternatívou k týmto výrobkom sú špeciálne kazety, rašelinové tablety, ako aj plastové a preglejkové poháre. Takéto kontajnery sa spravidla používajú dočasne. Mnoho používateľov sa obracia na vlastnú výrobu stojanovej základne s niekoľkými policami, ktoré sú následne vystavené pristátiu. Takéto štruktúry sú zabudované do samotného okenného otvoru, preto budete najskôr musieť starostlivo určiť všetky ich rozmerové parametre..

A závisia od takých dôležitých faktorov:

 • úroveň hĺbky parapetu, ako aj šírka a výška okna;
 • plánovaná plocha výsadby;
 • výšky budúcich klíčkov.

Šírka základne bude teda určená parametrom šírky okna a výška rastlín ovplyvní vzdialenosť medzi jednotlivými policami. Na základe parametra hĺbky rámovej konštrukcie bude možné vopred vybrať vhodné nádoby na sadenice. Inštalácia bočných stien rámu s policami by mala začať kompetentnou prípravou drevených blokov.

Vyzerá to takto:

 • tyč s prierezom 20×20 sa musí dôkladne ošetriť antiseptikom a potom nechať vysušiť až do konca;
 • potom bude potrebné rozrezať na 4 samostatné časti s dĺžkou, ktorá zodpovedá parametru výšky hornej police regálu;
 • ďalej pomocou samorezných skrutiek budú segmenty potrebné spojiť v pároch pomocou tyčí s malým prierezom (parameter ich dĺžky by mal zodpovedať šírke stojana);
 • teraz musíte pripevniť spodné priečne tyče k stojanom a umiestniť ich presne oproti sebe;
 • teraz vložky vo forme preglejkových plechov s hrúbkou 12 mm bude potrebné prispôsobiť rozmerom políc a vyrezať rohy po celom obvode v oblastiach susediacich s regálovými prvkami.

Po vykonaní vyššie uvedených krokov stojí za to dočasne umiestniť bočné steny na parapet, ako aj upevniť police a správne ich vyrovnať. V prípade potreby bude potrebné horizontálu opraviť umiestnením podšívky z akéhokoľvek materiálu vhodnej hrúbky pod policu..

Po dokončení kontrol môžete konečne zaistiť police k podperám. Potom je dovolené namaľovať hotový rám na farbu, ktorá sa vám páči..

Osvetlenie

Pre sadenice, ktoré rastú v bytovom skleníku, je veľmi dôležité zabezpečiť dobré osvetlenie, najmä pokiaľ ide o zimné obdobie, keď sa slnečné lúče zobrazujú zriedkavo a na krátky čas. Ak ste rastliny umiestnili na police regálu, môžu byť doplnené špeciálnymi fyto lampami. Takéto výrobky žiadnym spôsobom neovplyvňujú teplotu vzduchu. Navyše sú šetrné k životnému prostrediu, trvanlivé a vysoko ekonomické..

Populárne LED žiarovky sa môžu pochváliť rovnakými vlastnosťami.. Ak inštalujete tieto zariadenia, výber vhodného svetelného spektra nie je náročný, rovnako ako úroveň intenzity svetla. Odborníci odporúčajú používať na dodatočné osvetlenie konštrukcie stojana žiarivky so studeným svetlom s nízkym výkonom. Okrem toho je dovolené odkazovať sa na lineárne, xenónové a halogénové možnosti. Niektorí používatelia sú si istí, že na policovú štruktúru bude stačiť podsvietenie vo forme dvoch alebo troch žiaroviek s nízkym výkonom. Tieto vzorky sú čo najdostupnejšie, ale ich účinnosť zostáva veľmi žiadaná. Vyžarujú tepelnú energiu vo veľkom objeme, ale vydávajú iba 5% svetla, čo je veľmi málo.

Na modernom trhu s osvetlením sa pravidelne objavujú nové výrobky. Výber najlepších možností závisí od preferencií majiteľov..

Užitočné rady

Nenechajte sa odradiť, ak nemôžete v predaji nájsť vhodné hotové návrhy skleníkov pre domáce podmienky. Je dosť ťažké vybrať si tieto výrobky, pretože nie sú zastúpené najväčším sortimentom. Preto ich veľa používateľov vyrába vlastnými rukami. Sadenice v skleníku chráňte pred prebytkom slnečného tepla. Ak toto pravidlo zanedbáte, klíčky môžu byť vážne poškodené..

Rôzne plodiny majú rôzne požiadavky na trvanie a intenzitu osvetlenia počas rôznych období rastu.. Tieto vlastnosti je veľmi dôležité vziať do úvahy, ak sa sami zaoberáte pestovaním kvetov, bobúľ alebo zeleniny doma..

V skutočnosti nie je udržanie optimálnej mikroklímy na okennom parapete ľahkou úlohou, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá. S mnohými problémami sa však môžete vyrovnať, ak použijete vysokokvalitné regály doplnené tepelnou izoláciou a svietidlami..

Ak plánujete používať zložitejší skleník s niekoľkými úrovňami, je lepšie obrátiť sa na silný kovový rám a nainštalovať priečne pásy pomocou zvárania. Napriek tomu, že mini-skleník nie je veľká konštrukcia so základom, stále sa odporúča urobiť presný dizajn so všetkými potrebnými značkami.

Je celkom možné urobiť automatizovaný domáci skleník.. Na to budete musieť nainštalovať špeciálny ventilačný stroj, vysokokvalitné fytolampy (najmä pokiaľ ide o tmavú miestnosť) a automatické zavlažovanie. S takými súčasťami bude starostlivosť o výsadbu vyžadovať oveľa menej úsilia a voľného času..

Príklady hotových štruktúr

Malý skleník umiestnený na parapete môže ozdobiť mnoho interiérov. Hlavnou vecou je správne zostaviť harmonické súbory, v ktorých sa všetky detaily budú navzájom prekrývať a vytvárať estetické prostredie..

Takže na svetlom parapete v tej istej svetlej miestnosti bude organicky vyzerať drevená skladacia konštrukcia s tromi snehovo bielymi policami. Na každom z nich stojí za to umiestniť sadenice do kvetináčov kontrastných odtieňov. Svetlé farby v kombinácii s hnedými kontajnermi a zeleňou budú pôsobiť sviežo a útulne.

Sklenené skleníky so svetlými drevenými rámami v tvare malých domov budú na parapete pôsobiť veľkolepo. Ak sú tieto možnosti vyrobené z dostatočne hustého skla a poskytnú dodatočnú izoláciu pre výsadby vo vnútri, potom v takýchto podmienkach budú rastliny schopné prinášať ovocie po celý rok a v zime nezmrazia..

Skleník vybavený na otvorenom regáli s niekoľkými policami bude vyzerať oveľa zaujímavejšie a jasnejšie, ak bude doplnený fialovým osvetlením alebo teplými žiarovkami. Zelené rastliny s veľkými listami budú na pozadí tohto umelého osvetlenia pôsobiť bohatšie a bujnejšie..

Dobre zvolené osvetlenie môže byť prospešné nielen pre rastúce výsadby, ale aj pre výzdobu interiéru, vďaka ktorému bude tajomnejší a originálnejší. V podmienkach okenného parapetu vyzerajú obzvlášť atraktívne svetelné zariadenia ako LED, vyžarujúce fialové a modré farby. V tme je ťažké od nich odtrhnúť zrak..

Informácie o tom, ako vyrobiť mini skleník pre sadenice a inkubátor pre semená na parapete, nájdete v nasledujúcom videu..