Budovy

Aký je rozdiel medzi kúpeľným domom a saunou?

Aký je rozdiel medzi kúpeľným domom a saunou?

Napriek veľkej popularite a distribúcii kúpeľných centier a kozmetických salónov sú kúpele a sauny stále žiadané. Je to miesto pre emocionálne a fyzické uvoľnenie. Mnoho ľudí považuje čas strávený v parnej miestnosti za najlepší spôsob relaxácie a omladenia. Medzi týmito podobne funkčnými miestnosťami existujú určité rozdiely. V tomto článku sa dozviete, ako sa kúpeľ líši od sauny a ako rozdiely na človeka pôsobia..

Zvláštnosti

Hlavným účelom sáun a kúpeľov je udržiavať zdravie a krásu. Rozdiel medzi nimi spočíva v mnohých aspektoch, napriek rovnakému účelu..

Známe ruské kúpele a fínska sauna, ktorá je v súčasnosti medzi Rusmi veľmi obľúbená, sa nazývajú partnerské mestá. Rovnako ako naši predkovia, aj Fíni považovali saunu nielen za miesto na kúpanie, ale za špeciálne miesto, s ktorým sa zaobchádzalo s rešpektom a cťou. Pravidelná návšteva parnej miestnosti bola považovaná za najlepší liek na všetky choroby a neduhy..

Ak bola sauna malým domom, teraz môže byť jej veľkosť pôsobivá. V súčasnej dobe Fíni pokračujú v modernizácii dizajnu parnej miestnosti, v dôsledku čoho sa moderné sauny výrazne líšia od svojich predchodcov..

Teplota a vlhkosť

Prvý významný rozdiel, ktorý treba poznamenať, je teplotný režim. Podmienky vo vani sú mäkšie a šetriace. Optimálna teplota v saune je asi 140 stupňov Celzia. Takýto indikátor sa nepovažuje za obmedzujúci a môže byť vyšší.

V takýchto horúcich podmienkach v saunách zostáva vlhkosť extrémne nízka: v priemere od 5 do 15%. Deje sa to tak, aby bol horúci vzduch ľahšie vnímateľný. Telo zdravého a silného človeka priaznivo vníma teplotu a dostáva potrebné výhody.

Klasický ruský kúpeľ sa vyznačuje vysokou vlhkosťou. Indikátor je asi 70%za predpokladu, že teplota vzduchu dosiahne 90 stupňov Celzia so znamienkom plus. To sa robí s prihliadnutím na fyziológiu miestneho obyvateľstva. Verí sa, že Rusi bežne tolerujú takýto režim v parnej miestnosti. Pri nižších teplotách (asi 60 stupňov) vlhkosť klesá na 40-50%.

Pece, ktoré sa líšia v princípe činnosti, veľkostiach a ďalších parametroch, vytvárajú špeciálne podmienky..

Pece

Kachle veľkých rozmerov nie sú inštalované na základe sáun. Prakticky všetky moderné parné miestnosti tohto typu sú vybavené krbmi s otvoreným zásypom z kameňa alebo špeciálneho elektrického zariadenia. Hlavnými výhodami takýchto pecí je rýchle zahriatie a udržanie požadovanej teploty po dlhú dobu..

Ako mínus je zvýraznená estetická stránka. Mnoho fanúšikov kúpeľov rád obdivuje ohnivé jazyky a vychutnáva si ľahkú arómu dreva, ktorú v saunách s inovatívnym vybavením nenájdete..

Kachle v ruskom kúpeli sú obrovskou, ťažkou a silnou stavbou. Je to generátor suchej pary a zdroj vzácneho tepla. Dostať takú paru do sauny je nemožné kvôli zariadeniu iného typu. V mnohých saunových kachliach sú vo vnútri veľké okrúhle kamene, vďaka ktorým sa teplo bude dlho skladovať..

Pomocou kachlí sa okrem samotnej parnej miestnosti ohrieva aj kotol s vodou. V saunách sa kachle nepoužívajú na ohrev tekutiny..

Ako palivo pre saunové kachle sa používa iba palivové drevo.

Bazén

V dávnych dobách plnili funkcie bazénu kolíky, ruka alebo iná vodná plocha, ktorá sa nachádzala v blízkosti. V zime na tento účel slúžili záveje. Teraz sú kúpele a sauny vybavené bazénmi na kontrastné striedanie horúceho vzduchu a studenej vody..

Ak to nemusí byť k dispozícii vo vani, potom je to povinné pre saunu. Fíni sú veľkými fanúšikmi striedavých úprav vody.

Konštrukčné materiály

Na stavbu sáun a kúpeľov sa používajú rôzne materiály. V prvom prípade sa okrem prírodného dreva používajú moderné umelé analógy a ďalšie prírodné suroviny. Pokiaľ ide o druhú miestnosť, používajú sa tu iba prírodné materiály. V dávnej minulosti sa dokonca mech a plsť používali ako ohrievače do kúpeľa.

Vývoj moderných stavebných výrobkov nezostáva stáť. Čoraz viac staviteľov používa umelé náhrady, ale takúto budovu nemožno nazvať skutočným kúpeľným domom. Mnoho odborníkov nazýva tento typ miestnosti akýmsi hybridom sauny a kúpeľa..

Usporiadanie

Štandardná sauna pozostáva z troch funkčných oblastí:

 • šatňa – v tejto časti sú vybavené šatne a lavice;
 • miestnosť na potenie – parná miestnosť;
 • oddelenie mydla – je tu masážna miestnosť, bazén.

Typický ruský kúpeľný dom pozostáva z dvoch miest:

 • šatňa;
 • parná miestnosť a mydlová miestnosť – kombinovaná oblasť.

V saunovej miestnosti určenej na paru sa neumýva a metla sa používa zriedka. Suchý a horúci vzduch robí toto príslušenstvo nepoužiteľným. Namiesto toho sa často používajú vonné oleje a iné vonné prísady..

V ruskom kúpeli sa ako aromaterapia používajú ľudové prostriedky, napríklad kvas zriedený vodou.

Vonkajší dizajn

Je veľmi ľahké rozlíšiť kúpeľ od sauny podľa vonkajších vlastností. Prvá možnosť je stručnejšia a jednoduchšia. Izba je ukončená drevom. Rovnaký materiál sa používa na výrobu nábytku a doplnkov, ako sú vešiaky, vedierka atď..

Sauna je luxusnejšia, výraznejšia a elegantnejšia. Štýlové žiarovky, sofistikované sklenené dvere, vynikajúci nábytok, moderné inštalatérske práce, veľkolepý dizajn – to všetko sú vlastnosti sauny. V tomto prípade sa kladie dôraz na vonkajší dizajn, zatiaľ čo kúpeľ sa vyznačuje skromnejšou a pokojnejšou výzdobou..

Kamienky

V špeciálnych kachliach do kúpeľov sú kamene uložené hlboko do konštrukcie a zatvorené dverami. Ak je potrebné zvýšiť teplotu v miestnosti, priečka sa mierne otvorí a pokropí vodou. V tomto prípade sú kamene oveľa účinnejšie pri dodržaní požadovaného režimu. Teplo vo vnútri miestnosti pretrváva dlho.

Pokiaľ ide o saunu, kamene sú v nej vždy otvorené – ich teplo sa priamo prenáša do vzduchu..

Vetranie a tlak

Napriek tomu, že parné miestnosti je potrebné udržiavať vysoké a vlhké, je dôležité aj vetranie. Optimálne podmienky pre saunu sa dosahujú pomerom tlakových parametrov vo vnútri a mimo miestnosti.

V kúpeľnom dome je všetko inak. Jedná sa o miestnosti so zvýšeným tlakom, ktorý je potrebný pre mokrú paru. V opačnom prípade bude nadmerne suchý. Proces odparovania prebieha v uzavretom oddelení kachlí a pripomína výbuch, po ktorom prechádza dovnútra otvormi vo dverách.

Vnútri zostáva určitý objem, v dôsledku čoho sa vytvára zvýšený tlak – dochádza k disociácii pary: najhorúcejšie pary vzduchu stúpajú k stropu a tie jemnejšie klesajú. Pohyb prebieha v závislosti od typu parnej miestnosti a stavu častíc pary.

Metly

Kúpeľný dom si nemožno predstaviť bez metly. Tento povinný atribút ruských kúpeľov je vyrobený z vetiev stromov a byliniek. Jeho použitie má relaxačný a hojivý účinok.. V procese použitia sa masírujú tkanivá a vnútorné orgány. Okrem toho má pozitívny vplyv na čistenie pórov a proces krvného obehu..

Ako už bolo uvedené, toto príslušenstvo sa v saune nepoužíva: teplota a sucho ho robia odolným a neúčinným. Ak však chcete, môžete ho použiť, ale iba v šatni..

Účinky na telo

V prípade problémov s kardiovaskulárnym systémom je vhodné saunu navštevovať pravidelne. Suchý a horúci vzduch pomôže udržať telo v dobrom zdraví. Návštevy sú však povolené iba so stredne ťažkými formami tohto ochorenia.. Je tiež vhodné tráviť čas v saunách pre ľudí s problémami, ako sú:

 • kamene v obličkách;
 • kožné choroby;
 • ochorenie pečene;
 • problémy s urogenitálnym systémom;
 • vysoký krvný tlak;
 • chladný.

Pre choroby horných dýchacích ciest môžete ísť do kúpeľov. Niektorí odborníci, aj keď máte ochorenie, vám v tomto prípade radia pravidelne ju navštevovať. Podmienky vo vani majú liečivý účinok na dýchacie orgány. Štúdie ukázali, že sa zvyšuje vitálna kapacita pľúc a voda a mäkké pary majú pozitívny vplyv na fungovanie sliznice..

Pri prvej návšteve kúpeľa alebo sauny pozorne počúvajte svoje blaho. Nezostávajte dlho v parnej miestnosti, zvykajte si na podmienky postupne.

Kontraindikácie

Dôrazne sa odporúča odmietnuť priestory sauny v prítomnosti týchto chorôb:

 • vysoký krvný tlak;
 • cukrovka;
 • ateroskleróza;
 • vážne duševné poruchy;
 • ochorenia horných dýchacích ciest.

Pred návštevou sauny sa odporúča konzultovať s odborníkom.

Celkový pozitívny účinok

Návšteva kúpeľa alebo sauny má mnoho pozitívnych účinkov:

 • relaxácia;
 • zbaviť sa stresu a únavy;
 • otváranie a čistenie pórov;
 • odstránenie toxínov z tela;
 • zbaviť sa celulitídy a nadváhy;

 • tvrdnutie tela (pri vykonávaní kontrastných vodných procedúr);
 • posilnenie imunitného systému;
 • aromaterapia poskytne nielen pokoj a potešenie, ale bude mať aj určitý liečebný účinok;
 • všeobecné zlepšenie.

Nemecká štvorhra

Hlavným rozdielom medzi ruským kúpeľom a nemeckou verziou je, že v druhom prípade neexistuje rozdelenie na ženskú a mužskú parnú miestnosť. Vnútri sú dve miesta: miestnosť s bazénom a parná miestnosť. V ňom sú zástupcovia oboch pohlaví súčasne.

Druhým rozdielom je použitie esenciálnych olejov. Sú posypané kamienkami, čím vytvoria potrebný aromatický efekt. Nemecké kúpele tak pripomínajú sauny..

závery

Medzi kúpeľným domom a saunou existujú značné rozdiely, ktoré spočívajú nielen vo vizuálnom prevedení, ale aj v určitých podmienkach. V závislosti od individuálnych preferencií, požadovaného účinku a celkového stavu tela si každý vyberie to najlepšie pre seba.

Ak sa chystáte vybaviť svoju osobnú saunu alebo kúpeľný dom doma, potom si pozorne prečítajte vyššie uvedené informácie, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť..

Ešte viac sa o rozdieloch medzi vaňou a saunou dozviete v nasledujúcom videu..