Budovy

Altánok v japonskom štýle: vlastnosti orientálneho dizajnu

Altánok v japonskom štýle: vlastnosti orientálneho dizajnu

Leto dáva vynikajúcu príležitosť na rekreáciu v prírode. Na dachi, v našom altánku, medzi krásnymi kvetmi a zeleňou, sú zabudnuté všetky problémy a zlé myšlienky a ponoríme sa do nádhernej arómy našej záhrady..

Harmónia s prírodou

V našej krajine dostáva človek vo svojej prímestskej oblasti jednotu s prírodou a duchovnú harmóniu. Počas práce sa teší na koniec pracovných dní, aby sa dostal preč od ruchu mesta a bol sám so sebou, so svojou rodinou a blízkymi priateľmi..

V dnešnej dobe je hobby pre orientálny štýl veľmi obľúbené.. Skutočnosť, že sa mnohým ľuďom tento štýl páčil, potvrdzuje jeho prítomnosť v interiéroch našich bytov, dizajne trávnikov, uličiek, budov.

Milované altány v japonskom štýle upútajú každého svojou sofistikovanosťou a jednoduchosťou, odrážajú svetonázor a vycibrený vkus ich majiteľov..

Zvláštnosti

Japonci sú pri stavbe altánov veľmi múdri – berú do úvahy smery svetových strán. Na južnej strane sú prázdne steny, aby dovnútra nepreniklo jasné slnečné svetlo a bol tam chlad. Západná a východná strana – s oknami, na relaxáciu pri východe alebo západe slnka, ale vstup do altánku sa zvyčajne robí zo severnej strany. Ak zabezpečíme stavbu na hromadách, potom bude celá štruktúra vyzerať beztiažovo a týčiac sa nad zemou..

Altánok vyžaduje špeciálny prístup k výberu miesta v prímestskej oblasti. Malo by byť umiestnené tak, aby z neho bolo vidieť takmer celú prímestskú oblasť.

Vedľa budovy môže byť k dispozícii malá nádrž alebo neobvyklá fontána.. Zakrivený most v orientálnom štýle s ladnými schodmi a malým umelým potôčikom pod ním bude pri vchode pôsobiť veľkolepo. Prítomnosť vody v blízkosti je nevyhnutnosťou – pomáha upokojiť a relaxovať.

Tvar strechy vytvára efekt ľahkosti a vzdušnosti celej konštrukcie altánku. Hodí sa do niekoľkých úrovní – je to špeciálna japonská filozofia, ktorá odráža vyrovnanosť a pokoj ľudskej duše. Strecha vyniká svojou okázalosťou, vyzerá komplexnejšie a veľkolepejšie s vonkajšou jednoduchosťou samotnej budovy. Snažia sa zvýšiť rohy strechy, aby pôsobili ako plávajúca, vzdušná budova..

Doma je tradičným stavebným materiálom pre altánok bambus, trstina a olejovaný ryžový papier a slama na strechu. V našich klimatických podmienkach sa na stavbu berie výlučne prírodný materiál – drevo alebo kameň. Pri použití umelých materiálov sa stráca individualita stavby a pocit harmónie s prírodou.

Rastliny, ktoré Japonci obzvlášť milujú, sú vysadené okolo altánku. – uprednostňujú kamélie, chryzantémy, pivonky, dúhovky. Zo stromov sa osobitne uprednostňujú smrekovce a ovocné druhy. Spoločník každej východnej stavby bude vždy obľúbenou sakurou každého.

Mimo japonského domu sú v rohoch strechy a pod stenami umiestnené vonkajšie dekorácie – japonské záhradné lampáše, ktoré poskytujú osvetlenie.

Vlastnosti dizajnu

Samotná konštrukcia altánku sa vyznačuje svojou rozmanitosťou; môže mať formu:

  • Fanúšikovia,
  • šesťuholník alebo osemuholník,
  • zaoblené alebo hranaté.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať veľkosti altánku, pretože je prísne regulovaný Japoncami.. V japonskom dome sú podlahy úplne pokryté rohožami tatami, ktoré sa používajú v množstve najviac 4-6 kusov. Veľkosť tatami je historicky nezmenená a je iba 190 cm x 90 cm. Aby svetlo prenikajúce dovnútra osvetľovalo hostí sediacich na podlahe, okná sú umiestnené v spodnej časti altánku.

Slnečné lúče musia nevyhnutne dopadnúť do altánku, na tento účel je vyrobený ďalší rad okien, ktoré sú umiestnené pod odkvapom. Počet okien v altánku by nemal byť menší ako 6-8 kusov – to je predpis. Okná sú inštalované okrúhle alebo oválne. Sú efektne ozdobené bambusovými mriežkami..

Na čajové obrady v Japonsku slúžia špeciálne altánky-chashitsu. Líšia sa od ostatných tým, že ich vchod je veľmi nízky: dovnútra sa dostanete iba ohnutím nadol.

Interiérová dekorácia

Prítomnosť záclon je jedným z charakteristických znakov altánov, ktoré k nám prišli z východu. Do otvorov sú umiestnené kvetináče s kvetmi. Ak budete v blízkosti pestovať vinič, bude slúžiť ako prírodný záves. Vo vnútri altánku je výklenok vybavený pre kompozície z kvetov alebo obrazov. V strede japonského domu je nainštalovaná rúra na prípravu čaju..

Jasné farby nie sú zahrnuté v dizajne – pastelové farby sú charakteristické pre japonský altánok. Asketizmus a minimalizmus sú základné pravidlá japonského štýlu. Interiér altánku obsahuje malé stoličky a stôl z dreva alebo kameňa. Japonci milujú zdržanlivosť, pretože vo vnútri altánku by malo byť všetko veľmi jednoduché, bez výrazných bohatých detailov..

Konštrukcia altánu pre domácich majstrov

Budovy v japonskom štýle urobia každú prímestskú oblasť neobvyklou a štýlovou. Keď sme sa rozhodli zaviesť orientálny štýl, je potrebné všetko jasne premyslieť a postaviť altánok tak, aby zapadal do celkovej kompozície lokality a vyzeral harmonicky s okolitými budovami. Ak je na mieste malý kopec, bude to najúspešnejšie miesto na stavbu.

Pri stavbe vlastnými rukami by ste mali zabezpečiť jednoduchú možnosť – okrúhly alebo štvorcový altánok. Pred stavbou je potrebné nakresliť výkres, aby jasne predstavoval budúcu štruktúru. Výstavba začína vyznačením územia. Zmerajú sa rohy a uhlopriečky obdĺžnika.

Ľahká drevená konštrukcia budúceho altánku nebude vyžadovať obzvlášť zapustenú základňu. Najjednoduchším spôsobom je nainštalovať stĺpcový základ. Aby sa altánok mohol vizuálne vznášať nad zemou, je potrebné po vykopaní metrových dier vykopať stĺpiky v rohoch. Spodok každého stĺpika je impregnovaný horúcim bitúmenom. Po inštalácii stĺpikov sú jamy vyplnené cementovou a štrkovou maltou.

Je nainštalovaný spodný lem z dreva, medziľahlé nosníky sú pevné, čo dodá konštrukcii požadovanú tuhosť. Polená sú inštalované na pásku a medziľahlej tyči.

Na špeciálne kovové nosné prvky sú pripevnené guľatiny, na ktoré sú položené podlahové dosky. Je zrejmé, že na vetranie a odvod dažďovej vody sú medzi doskami k dispozícii medzery. Ďalej je horný lem konštrukcie upevnený. To je všetko, rám altánu je pripravený.

Strecha by mala byť širšia ako samotný altánok, mierne konkávna a mala by, podobne ako v chráme na východe, zakrivené rebrá a smerovať nahor. Drevo nevydrží zmeny počasia v našej klíme, preto by malo byť ošetrené antiseptikmi. Na maľovanie sa používajú iba akrylové farby.

Poznať seba prostredníctvom komunikácie s prírodou

Aby ste boli v harmónii so sebou, musíte hľadať styčné body s prírodou. Vnímanie sveta v japonskej kultúre je vyjadrené v zmysle krásy a túžby obdivovať a niekedy uctievať a zbožňovať každý prírodný jav. Japonské záhrady sú špeciálnou filozofiou japonského života. Duša majiteľa je investovaná do záhrad.

Pitie čaju v Japonsku je zvláštny kult, kombináciou prvkov architektúry a maľby a záhradného umenia. Čajový obrad zosobňuje jednotu vnímania okolitej prírody, tvorivosti, filozofickej nálady a komunikácie. V Japonsku sa rituál čajového obradu od nepamäti koná v malých domoch, ktoré sa nachádzajú v tienistých záhradách ďaleko od súčasného ruchu okolitého života..

Moderný človek s prímestskou oblasťou v ňom nachádza jednotu s prírodou.

Tým, že dodá webu japonský štýl, bude sa môcť aspoň trochu dotknúť zásad japonskej filozofie:

  • princíp harmónie nesie koncept jednoty človeka s prírodou;
  • zásada rešpektu odráža rovnosť a vzájomný rešpekt;
  • princíp čistoty – očista ľudskej duše prostredníctvom poznania krásneho.

Na to, aby ste spoznali seba a svet okolo seba, toho veľa nepotrebujete – stačí na svoj web umiestniť malý japonský altánok a štylizovať ho orientálnym spôsobom na organizovanie čajových obradov a úžasný čas v komunikácii s blízkymi. Okolo altánku je potrebné zabezpečiť ostrov prírody s úžasným mostom a potokom alebo malou fontánou, ako aj vybaviť záhradné chodníky, ktoré budú zdobiť krajinu lokality. Kvitnúce kvety a popínavé rastliny, vysadené rukami majiteľa, vám pripomenú chuť Japonska.

V nasledujúcom videu nájdete prehľad roztomilého altánku v japonskom štýle.