Cenné rady a tipy na stavbu kúpeľa

Cenné rady a tipy na stavbu kúpeľa

Takmer každý majiteľ letnej chaty sníva o svojom vlastnom kúpeli. Môže to byť dokonca malý kúpeľný dom, ale vlastný, v ktorom sa môžete naparovať voňavou metlou a potom piť veľa horúceho čaju. Môžete v nej relaxovať a zotaviť sa po namáhavom týždni práce. A niektorí len kvôli jednému kúpeľu a rozhodnú sa kúpiť prímestskú oblasť, aby mohli aspoň príležitostne uniknúť pred ruchom mesta a spoločne s rodinou a priateľmi relaxovať telom i dušou.

Koniec koncov, skutočný ruský kúpeľ nie je luxus. Postavte aj malú saunu na vlastnom pozemku, pričom investujte minimum finančných prostriedkov a každý môže získať maximálny úžitok. Povieme vám, ako správne vypracovať projekt a postaviť kúpeľný dom vlastnými rukami v prímestskej oblasti.

Zvláštnosti

Pôžitok, ktorý si môžete dopriať po návšteve sauny, sa nedá porovnať ani s letnou sprchou, ani s horúcim kúpeľom..

A kúpeľ má mnoho výhod:

 • návšteva parnej miestnosti má priaznivý vplyv na čistenie a obnovu pokožky;
 • pomáha očistiť telo toxínov a toxínov;
 • zlepšuje fungovanie dýchacieho systému;
 • pomáha normalizovať prácu vnútorných orgánov;
 • pomáha zmierniť únavu a zbaviť sa bolesti svalov;
 • pravidelná návšteva parnej miestnosti vám umožňuje zabudnúť na choroby, ako sú ARVI a ARI.

Stavba vyžaduje veľa práce, ale stojí to za to. A pred začatím stavby sa musíte rozhodnúť o mieste budúcej stavby. Podľa pravidiel požiarnej bezpečnosti musí byť kúpeľný dom najmenej 1 meter od plotu a iných budov..

Ale tiež nestojí za to umiestniť kúpeľ blízko studne, toalety alebo kompostovacej jamy, pretože odtok vody z kúpeľa je zdrojom znečistenia. Kúpeľný dom sa tradične nachádza na kopci alebo na malom svahu, pretože to uľahčuje prirodzený odtok použitej vody..

Kúpeľný dom môže byť umiestnený pod rovnakou strechou s obytnou budovou – táto možnosť je vhodná pre tých, ktorí plánujú používať parnú miestnosť po celý rok. S týmto usporiadaním budov na mieste nemusíte po parnej miestnosti chodiť po ulici. A ešte jedna plus – na celom webe nie je potrebná žiadna ďalšia komunikácia. Preto bude takáto konštrukcia lacnejšia. Podľa požiadaviek požiarnej bezpečnosti je však v takom kúpeli dovolené používať iba elektrický sporák. A mnoho modelov spravidla neposkytuje potrebné teplo a paru..

Ďalšou víťaznou možnosťou je umiestniť kúpeľný dom v blízkosti bazéna alebo letnú sprchu. Ponorenie do studenej vody po parnej miestnosti bude obzvlášť príjemné pre znalcov kontrastných procedúr. A ak je v blízkosti vášho webu nádrž, zvážte možnosť vybudovania kúpeľa v bezprostrednej blízkosti.

Ak však na mieste nie je žiadna nádrž alebo bazén, môžete zorganizovať rekreačnú oblasť s altánkom alebo hojdacími sieťami. Vo veľkom kúpeli môže byť relaxačná oblasť umiestnená pod jednou strechou alebo v lete umiestnená na verande.

Aby ste v krajine postavili vysokokvalitný kúpeľný dom, musíte:

 • vypracovať vhodný stavebný projekt;
 • premýšľať o pripojení všetkých potrebných komunikácií – elektriny, kanalizácie a vodovodu;
 • vypracovať fázový pracovný plán;
 • urobiť odhad, kúpiť potrebný materiál a nástroje;
 • postaviť kúpeľný dom a vykonávať všetku komunikáciu;
 • vykonať dekoráciu interiéru.

Projekty

Vo fáze plánovania stavby je potrebné určiť projekt. Podrobný výkres nakreslený na papieri pomôže vizualizovať výsledok. Dnes je možné na internete nájsť množstvo úspešných projektov. A správnu voľbu si môžete urobiť sami bez pomoci najatých špecialistov. A tiež počas niekoľkých voľných večerov môžete nezávisle ovládať počítačový program a vypracovať projekt podľa vlastného uváženia.

V hotovom dizajnovom projekte stojí za to vopred naznačiť, kde a ako bude prebiehať všetka komunikácia., a tiež pripraviť informácie o použitom dekore a dekorácii. Výber vhodného projektu do značnej miery závisí od oblasti lokality a finančných možností. Preto je v prvom rade dôležité rozhodnúť o rozlohe budovy. Vyrovnať sa s touto otázkou je jednoduché – zamyslite sa nad tým, koľko ľudí si vo vašom kúpeli vezme parný kúpeľ. Vezmite do úvahy aj rodinné sviatky a narodeniny, ktorých sa môže zúčastniť mnoho príbuzných a priateľov. Je dôležité, aby z kúpeľa boli spokojní nielen členovia rodiny, ale aj hostia.

Najjednoduchšou konštrukčnou možnosťou bude získanie rámového kúpeľa.

Má veľa výhod..

 • Ľahká konštrukcia – umožňuje znížiť náklady a čas na posilnenie základu.
 • Dôležitým plusom je dostupná cena. Rámový drevený kúpeľ bude stáť výrazne menej ako tehlový.
 • Aj začiatočník môže postaviť rámovú budovu za jeden mesiac..
 • Nie je potrebné odkladať stavbu na letné obdobie – rámovú kúpeľ môžete postaviť v každom ročnom období.

Takéto kúpele však majú aj nevýhody:

 • rámová drevostavba potrebuje dodatočnú izoláciu, ktorá si zase vyžiada dodatočné náklady;
 • pokles kúpaliska – do 2 rokov bude budova v drepe, čo bude znamenať dodatočné náklady na prípadné opravy a dokončovacie práce.

Ale aj keď si nemôžete dovoliť rámový kúpeľ, vždy existuje príležitosť ísť na trik pomocou alternatívnej možnosti – mobilného kúpeľa na kolesách. Alebo postavte parnú miestnosť z 20 -metrového kovového prepravného kontajnera alebo kôlne.

A existuje aj ďalšia šikovná možnosť – usporiadanie kúpeľa v suteréne súkromného domu..

V takom prípade budete musieť venovať osobitnú pozornosť niekoľkým bodom..

 • Všetky elektrické vedenia budú musieť byť položené v prízemí, aby sa vylúčila možnosť prehriatia vodičov. A tiež všetky vedenia v systéme by mali byť položené na ochranu kábla.
 • Systém vetrania a odvlhčovania – najmä ak bude v suteréne vybavený bazén alebo vírivka a nie je možné umiestniť okná na prirodzené vetranie miestnosti..
 • Kanalizácia a vykurovací systém.

Zároveň stojí za to okamžite pochopiť, že podľa pravidiel požiarnej bezpečnosti je v takejto parnej miestnosti možné používať iba elektrickú rúru. Niektorí výrobcovia však ponúkajú modely, ktoré je možné dodávať s horúcou vodou na zvýšenie vlhkosti v parnej miestnosti..

A tiež si niektorí znalci kúpeľov zvykli a predvádzali úspešne realizované projekty na usporiadanie plnohodnotnej parnej miestnosti v byte na lodžii. A ak to plocha bytu umožňuje, je možné pre saunu vyčleniť obytný priestor. Bytové normy nezakazujú výstavbu parnej miestnosti v bytovom dome. Takýto kúpeľ je však možné ohrievať iba elektrickou energiou, čo je tiež výhoda, pretože pre majiteľa bytu nie je potrebné usporiadať komín.

Usporiadanie sauny v mestskom byte sa samozrejme líši od stavby klasického ruského parného kúpeľa v prímestskej oblasti. Ale v tomto prípade zostáva len určiť optimálnu plochu parnej miestnosti. Miestnosť by nemala byť príliš veľká, inak bude veľa času venovaného iba zahrievaniu parnej miestnosti.

A okrem toho vo veľkej miestnosti sa minie viac palivového dreva.. Ale zároveň byť príliš malým v parnej miestnosti je nepríjemné. Preto existuje jednoduché pravidlo – na jednu osobu vo vani potrebujete 6 m2. A výška stropu by mala byť 2,1 metra.

Na základe vybranej oblasti a vhodnej stavebnej možnosti môžete pristúpiť k ďalším fázam návrhu. Je napríklad dobré umiestniť do miestnosti niekoľko miestností. Zvážte umiestnenie pod jednu strechu nielen parnej miestnosti a sprchovacích miestností, ale aj relaxačnej miestnosti a rozšírenia o toaletu.

Účel priestorov vo vnútri budovy závisí vo veľkej miere od sezónnosti kúpeľa. Napríklad, ak plánujete používať kúpeľný dom iba v letnej sezóne, je úplne zrejmé, že rekreačnú oblasť môžete vyviesť na čerstvý vzduch, napríklad na krytú terasu alebo verandu v blízkosti kúpeľného domu. Potom vy a vaša rodina po parnej miestnosti budete môcť piť horúci čaj priamo pod holým nebom..

A ak sa kúpeľ bude používať po celý rok, potom je múdrejšie vybaviť priestrannú a teplú miestnosť pod jednou strechou. Potom budete mať príležitosť relaxovať a relaxovať po parnej miestnosti. V tomto prípade nebude toaleta vo vani nadbytočná..

Ale ak nemáte možnosť prideliť veľkú plochu, postavte mini kúpeľ s parnou miestnosťou a šatňou. Táto možnosť je vhodná pre letných obyvateľov, ktorí kúpajú kúpeľ iba raz týždenne a iba v lete..

Materiály

Kúpeľ môže byť postavený z dreva alebo tehál, ako aj z moderných materiálov: polystyrénový betón, drevobetón, penové bloky, pórobetón a tak ďalej. Napríklad z veľkých penových blokov je možné postaviť stavbu za niekoľko dní. A pri porovnaní cien stavebných materiálov môžeme dospieť k záveru, že rozpočtový kúpeľ je možné postaviť z škvarových blokov.

Miestnosť zostane teplá a pri zahrievaní steny nebudú vylučovať toxíny a škodlivé látky. Penové bloky sú navyše ohňovzdorným materiálom. Medzi dostupnými materiálmi možno poznamenať aj drevený betón, zatiaľ čo kúpeľ sa ukáže byť teplý a odolný..

Ale napriek tomu, že tehla a kameň sú odolnejšie materiály a neboja sa ohňa, pri stavbe kúpeľa sa tak často nepoužívajú..

A existuje mnoho dôvodov.

 • Tehlové a kamenné stavby sú ťažké, čo znamená vystuženie základu.
 • Miestnosť zamrzne rýchlejšie, čo znamená, že zahriatie kúpeľa bude trvať oveľa viac času..
 • Namiesto drahých tehál a kameňa sa v poslednej dobe častejšie používajú rôzne bloky. Ak ste sa pre kúpeľ usadili na tehle alebo rôznych blokoch, uistite sa, že stavebné materiály majú špeciálnu impregnáciu a viacvrstvové obklady..

Ale najlepším materiálom do kúpeľa je drevo, je to prírodný a priedušný materiál a umožňuje vám vytvoriť potrebnú úroveň vlhkosti a tiež rýchlo schne. Zrubový kúpeľ má nízky koeficient tepelnej vodivosti, čo vám umožňuje udržať si horúci horúci vzduch po dlhú dobu aj v zimných mrazoch.

Rôzne druhy dreva však svojim spôsobom ovplyvňujú kúpeľ, preto je potrebné do niektorých miestností zvoliť určitý druh dreva..

 • Lipa – ideálna na obklady stien a stropov. A tiež z lipy môžete vyrobiť police v parnej miestnosti a lavičky v rekreačnej oblasti.
 • Dub je považovaný za najspoľahlivejší a najtrvanlivejší materiál. Ale zároveň má dubová guľatina vysokú cenu, takže je veľmi nákladné postaviť kúpeľný dom úplne z duba. Dub sa často používa iba na základové piliere a základy stien..
 • Smrek a ďalšie ihličnany sú skvelou možnosťou na zdobenie stien a stropov v parnej miestnosti. Ihličnany dokonale absorbujú vlhkosť, ale zároveň udržujú teplotu a vlhkosť. Je však dôležité vybrať dosky s nízkou vlhkosťou, aby pri zahrievaní neuvoľňovali živicu..
 • Breza a osika – po dodatočnom spracovaní je možné použiť aj na obklady stien a stropov v parnej miestnosti.
 • Jelša – má príjemný ružovkastý odtieň a má krásny vzor. Nie je však vhodný na dokončenie parnej miestnosti, jelša sa najčastejšie používa pri zdobení vonkajších stien a rekreačných oblastí.

Na stavbu kúpeľa sa používa drevo s rôznym spracovaním.

 • Štiepaná guľatina je obľúbeným materiálom na stavbu budov na prímestskej oblasti. Štiepaná guľatina má vysokú cenu, pretože drevo je spracovávané ručne a používa sa iba sekera, čo vám umožňuje získať spracovaný kmeň bez kôry a uzlov s minimálnym zničením vnútorných vrstiev.
 • Zaoblené guľatiny – drevo sa obrába na špeciálnom stroji. Výsledkom je teda dokonale plochá guľatina s hladkým povrchom..

 • Hranaté drevo – na rozdiel od sekaných alebo zaoblených kmeňov má obdĺžnikový tvar. S takým materiálom sa pracuje jednoduchšie. Na kúpeľ sa najčastejšie používa smrekovcové alebo jelšové drevo. Po výstavbe budovy môžu byť vonkajšie steny dodatočne obložené ozdobným alebo prírodným kameňom..
 • Lepené laminované drevo – má zrejmé plus, budovy z dreva sa prakticky nezmršťujú, takže s výzdobou vonkajšej steny môžete začať takmer okamžite po výstavbe kúpeľa.
 • Profilované drevo – vyrába sa lemovaním a lepením. Takéto nosníky majú ďalšie drážky, čo výrazne uľahčuje proces stavby.

Pri výbere dreva na vnútorné obklady musíte venovať pozornosť kvalite dosiek:

 • povrch by nemal mať stmavnutie, červie diery, modrastosť alebo známky hniloby;
 • dosky musia byť dobre vysušené;
 • a tiež dosky by mali byť hladké bez vypadnutých uzlov;
 • strih by nemal mať voľnú štruktúru.

Na stavbu kúpeľa budete okrem iného potrebovať parotesnú zábranu a hydroizolačné materiály, ktoré sú umiestnené medzi plášťom a izoláciou:

 • strešná krytina – pri vysokých teplotách prispieva k vzniku nepríjemných pachov, preto ju nemožno použiť na steny parnej miestnosti;
 • plastový obal – zhoršuje sa pri vysokých teplotách, preto sa neodporúča používať ho pri pokrývaní stien parnej miestnosti;
 • najvhodnejším materiálom je hliníková fólia;
 • fólia so sklenenými vláknami – dobre sa vyrovná s tepelnou izoláciou kúpeľa.

Na udržanie tepla vo vnútri budovy sú potrebné tepelnoizolačné materiály. Ak z miestnosti odíde veľké množstvo teplého vzduchu, produktivita parnej miestnosti sa zníži a prevádzka kúpeľa v zime bude nemožná. Budovu je potrebné izolovať zvonku aj zvnútra. Úspory na tepelnoizolačných materiáloch sú preto neprijateľné. Ako tepelná izolácia sa používa: minerálna vlna a sklolaminát.

Tieto materiály sú skvelé na izoláciu drevostavby a zároveň nepodporujú spaľovanie a sú ohňovzdorné. Niektorí stavitelia používajú na izoláciu akékoľvek dostupné prostriedky, napríklad piliny, ale normy požiarnej bezpečnosti tento prístup neschvaľujú. Penový plast nemožno použiť na izoláciu, tiež nespĺňa všetky požiadavky na požiarnu bezpečnosť.

Na dekoráciu vnútorných stien v rôznych miestnostiach môžete použiť rôzne materiály. Na obklady stien v parnej miestnosti je najvhodnejšia drevená podšívka. A do umývacieho priestoru dlaždice alebo plastové sendvičové panely. Steny v rekreačnej oblasti môžu byť zdobené kameňom alebo tehlou.

Do kúpeľa sa neodporúča používať plastové panely, kov, linoleum a iné materiály, ktoré sa môžu pri zvýšených teplotách vznietiť alebo zahriať, ako aj spôsobiť nebezpečné situácie s vysokou vlhkosťou. Pri stavbe kúpeľa je potrebné zvoliť materiály, ktoré sú praktické, odolné voči vlhkosti, šetrné k životnému prostrediu a odolné voči pare a vysokej vlhkosti..

Ako ukazuje množstvo úspešne realizovaných projektov, plnohodnotný kúpeľ môžete postaviť z akýchkoľvek dostupných prostriedkov vrátane paliet, OSB, polykarbonátu, podvalov a panelov SIP. Hlavnou vecou je mať túžbu. A potom, čo ste prišli na projekt a výber materiálov, môžete pristúpiť k zostaveniu odhadu.

Zariadenie

Technológia stavby rôznych typov sáun sa líši.

Saunu môžeme rozdeliť na niekoľko typov.

 • Suchá parná miestnosť – vlhkosť v takejto saune je na úrovni 20-30%. A zároveň teplota vzduchu môže dosiahnuť +120? С. V takej parnej miestnosti nie je možné dlho zostať. A okrem toho je používanie brezovej metly neprijateľné. Možno to je dôvod, prečo naši krajania uprednostňujú iné typy parných miestností..
 • Mokrá – do tejto kategórie patrí klasická ruská parná miestnosť. Vlhkosť v takejto saune dosahuje 100%a zároveň sa pohodlná teplota spravidla pohybuje v rozmedzí od +50? С do +90? С.
 • Vodná sauna – turecké parné miestnosti patria do tejto kategórie. V takejto saune teplota vzduchu nevystúpi nad +50? C a kľúčovú úlohu zohráva priamo para a vlhkosť..

Pre fínsku saunu je vyhradená malá parná miestnosť. Pretože na lavičkách v suchej parnej miestnosti ľudia sedia takmer bez pohybu a málo sa pohybujú. A v ruskej parnej miestnosti je obvyklé naparovať sa voňavou metlou, takže plocha miestnosti by mala byť niekoľkonásobne väčšia.

Fázy výstavby akejkoľvek sauny sú však rovnaké:

 • inštalácia základu pre budovu a samostatne pre pec;
 • inštalácia rámu;
 • montáž strechy;
 • inštalácia kachlí a komína;
 • montáž okien a dverí;
 • izolácia podlahy, stien a strechy;
 • zhrnutie komunikácie;
 • dokončovacie a obkladové práce;
 • inštalácia vodovodného potrubia (ak je to potrebné);
 • usporiadanie nábytku.

Ako zahriať?

Dôležitou otázkou vo fáze návrhu je miesto pre kachle a voľba spôsobu spaľovania. Pokiaľ ide o miesto na inštaláciu – kachle by mali byť umiestnené vo vani takým spôsobom, aby sa všetky miestnosti vo vnútri ohrievali súčasne. To znamená, že teplo sa musí udržiavať ako v práčke, tak v šatni a rekreačnej oblasti, ale súčasne musí byť všetko teplo v parnej miestnosti. Hlavnou požiadavkou pri výbere kachlí je, aby para zo sporáka nespálila ľudí v blízkosti.

V klasickom ruskom kúpeli je spravidla nainštalovaný domáci kovový kotol., navyše obložené tehlami alebo kameňmi. Takýto ohrievač kachlí sa rýchlo zohreje a môže dlho udržiavať teplotu. Ale tehlová rúra je stále považovaná za najlepšiu, aj keď sa zahrieva dlhšie, dáva ľahkú, ideálnu mokrú paru. Ale tehlová alebo kamenná pec by mala byť inštalovaná na pripravenom základe. Takýto kúpeľ je možné ohrievať drevom, uhlím alebo drevenými peletami..

Dymové kúpele boli obľúbené len pred niekoľkými desaťročiami. A od takzvaných bielych sa líšili nielen farbou stien. Kľúčovou črtou ruskej dymovej parnej miestnosti je absencia komína. Dym z kachlí prechádza cez kamene a zostáva v parnej miestnosti, ohrieva miestnosť vo vnútri a potom sa usadzuje na povrchoch a dodáva im čiernu farbu. Moderní výrobcovia ponúkajú inštaláciu plynových kotlov, nevyžadujú starostlivú údržbu a čistenie komína. A tiež odstrániť potrebu pripraviť palivové drevo.

Elektrické kotly sú ďalšou alternatívou ku klasickým sporákom. Sú vynikajúcou možnosťou na usporiadanie ruských a fínskych suchých parných kúpeľov. Ale napriek tomu majú nižšie vlastnosti ako klasické kachle na drevo. Elektrický kotol neposkytuje požadovanú úroveň vlhkosti a pary. A tí, ktorí radi varia v metle, budú uprednostňovať model výlučne spaľujúci drevo pred akýmkoľvek elektrickým kotlom..

Rozmery všetkých kotlov, bez ohľadu na to, aký typ kachlí si vyberiete, zostávajú prakticky rovnaké. Pri zvažovaní umiestnenia v parnej miestnosti je však potrebné pamätať na to, že vzdialenosť od kachlí k stenám a dreveným povrchom musí zostať najmenej 20 cm voľných..

Zónovanie priestoru

Správne zónovanie je už polovica úspechu. Umiestnenie jednotlivých zón v kúpeli je určené celkovou plochou budovy. Verí sa, že veľkosť kúpeľa je určená na základe počtu ľudí, ktorí budú vo vani súčasne. Na 5 osôb teda potrebujete asi 10 m2 v parnej miestnosti.

Spravidla stojí za to umiestniť do kúpeľa niekoľko zón..

 • Parná miestnosť je dušou každého kúpeľa. Skúsení strážcovia kúpeľov povedia, že parná miestnosť by sa mala rýchlo zahriať a udržať paru čo najdlhšie..
 • Sprcha alebo umývanie – v moderných saunách v týchto zónach bol premyslený plnohodnotný kanalizačný systém.
 • Rekreačná oblasť – v tomto prípade to všetko závisí od schopností a predstavivosti majiteľa stránky.
 • Šatňa – považuje sa za voliteľnú miestnosť, najmä ak je vaňa pod rovnakou strechou ako dom. Funkcie šatne môže vykonávať akákoľvek iná miestnosť kúpeľa, napríklad predsieň alebo rekreačná oblasť.

 • Šatňa – vyhradená na skladovanie palivového dreva a metiel, pred odchodom do kúpeľov tu môžete nechať aj svoje vrchné oblečenie a obuv..
 • Tambour – je povinnou miestnosťou v akejkoľvek kapitálovej štruktúre, je potrebná tak, aby studený pouličný vzduch neprenikal do rekreačnej oblasti..
 • WC – bude vyžadovať kanalizáciu.

S týmto rozložením priestoru bude môcť kúpeľ používať niekoľko ľudí súčasne. Takéto rozloženie však vyžaduje veľkú plochu. Optimálna veľkosť parnej miestnosti je od 6 do 10 m2. S takouto plochou môžete umiestniť dve alebo tri úrovne políc dlhých 150-200 cm Spodné dve úrovne majú zvyčajne malú veľkosť a slúžia na sedenie. A hornú tretiu policu sa odporúča rozšíriť, aby ste na nej mohli pokojne ležať. Táto oblasť bude stačiť na súčasnú prítomnosť 3-5 osôb. Ak však dávate prednosť použitiu metly, kúpajúci sa bude potrebovať viac miesta..

Rovnaký priestor by mal byť vyhradený aj pre umývadlo. Šatňa a šatňa môžu byť umiestnené v tej istej miestnosti, v takom prípade by minimálna plocha mala byť najmenej 6 m2. Ale napriek tomu je vhodné nechať miesto v šatni voľné na skladovanie metiel a palivového dreva.

V malom kúpeli môžete kombinovať aj parnú miestnosť a priehradku na umývanie, ale pred umývaním bude potrebné z kúpeľa uvoľniť paru, pretože pre pohodlný pobyt v týchto miestnostiach sú potrebné rôzne teplotné podmienky..

Pri zónovaní kúpeľa je potrebné venovať pozornosť niekoľkým bodom..

 • Pri organizovaní vnútorného priestoru premyslite všetko do najmenších detailov. Vo fáze plánovania je dôležité pochopiť, ako budú prepojené rôzne komunikácie, aby bolo možné vypracovať schému zapojenia a dodávky vody.
 • Vyberte matné a nepriehľadné okná.
 • Parná miestnosť by mala byť čo najďalej od predných dverí, aby sa minimalizovali tepelné straty a eliminovala sa pravdepodobnosť prievanu.
 • Minimum nevyhnutné pre dobrý odpočinok vo vani: parná miestnosť, umývadlo a predsieň. Ak nie je možné prideliť veľkú plochu na výstavbu, môžete to urobiť bez zvyšku priestorov. V malom vestibule nainštalujte lavicu a na steny malé háčiky na oblečenie a uteráky.

Nadácia

Výber základu priamo závisí od typu pôdy na mieste a veľkosti budovy.

 • Kachľový základ – vhodný pre malé budovy.
 • Stĺpový základ – môže byť použitý výlučne na stavbu stien z ľahkých materiálov. Ale taký základ je pre hlinené a bažinaté oblasti neprijateľný..
 • Nadácia z betónových pásov je najobľúbenejšou možnosťou výstavby kúpeľa. A zároveň je tento typ základov najspoľahlivejší, najmä ak je štruktúra budovy dodatočne vystužená výstužou.
 • Hromada základov – používa sa v zriedkavých prípadoch, ak je na mieste problémová pôda.

Zvážte na príklade podrobné pokyny na výrobu základu betónového pásu pre kúpeľ od začiatku.

Na prácu potrebujete:

 • cement;
 • piesok;
 • štrk;
 • armatúry;
 • debnenie;
 • strešný materiál;
 • drôt;
 • miešačka;
 • škrtidlo;
 • stávky;
 • lopaty;
 • stavebné nástroje ako kliešte, kladivo, zvinovací meter, vodováha.

Najprv označte oblasť pre budúcu výstavbu a pripravte priekopu. Pre malý jednopodlažný kúpeľ z dreva alebo tehál je vhodný priekop široký asi 40 cm a hĺbka by mala byť najmenej pol metra. Potom dno utlačte a naplňte vodou, aby sa pôda zmenšila. Potom dno výkopu zakryte hydroizolačným materiálom, akým je napríklad dechtový papier. Potom zasypte pieskom, štrkom alebo jemným drveným kameňom. Piesok je potrebné postupne napúšťať a opatrne utláčať.

Nainštalujte debnenie na všetky strany a pripravte výstuž základu. Za týmto účelom spojte výstužné tyče s drôtom a nainštalujte konštrukciu do debnenia. Pripravte zálievku.

V suteréne kúpeľa zmiešajte rovnaké množstvo cementu a piesku a pridajte dve časti štrku. A nalejte maltu medzi prvky debnenia. Keď je cement úplne suchý, drevené debnenie je možné demontovať.

Rám

Nie je žiadny rozdiel v tom, ako postaviť veľký alebo malý kúpeľ. A v každej fáze výstavby budovy musíte dodržiavať určité pravidlá a postupovať podľa sprievodcu. Steny kúpeľa by mali byť postavené z dreva, tehál, škvárového bloku, pórobetónu atď. Najúspešnejším projektom však bude kombinácia materiálov alebo konštrukcia kúpeľa výlučne z dreva. Ako príklad zvážte podrobné pokyny pre stavbu dreveného kúpeľa..

Na stavbu budete potrebovať:

 • drevené trámy 15×15 cm, 5×10 cm;
 • guľatina;
 • podšívka;
 • kovové dosky a rohy;
 • úroveň;
 • tekutý bitúmen;
 • strešná lepenka.

Pred stavbou rámu je potrebné vykonať hydroizoláciu. Na pripravený základ je potrebné naniesť tekutý bitúmen a prikryť strešným materiálom. Tento postup sa musí opakovať..

Kým vrstva bitúmenu schne, pripravte spodnú koľajnicu s drevenými trámami. Aby ste to urobili, je potrebné prvú vrstvu drevených dosiek ošetriť antiseptickými prostriedkami na ochranu pred účinkami húb a rozkladu. Táto časť budovy musí vydržať maximálne zaťaženie, takže na to je potrebné použiť nosníky 15×15 cm.

Potom môžete pristúpiť k inštalácii zvislých regálov.. Pred upevnením stojanov skontrolujte úroveň spojovacích prvkov. Na tento účel sa odporúča použiť drevené trámy s rozmermi 5 x 10 cm. Vertikálne regály by mali byť kvôli spoľahlivosti inštalované vo vzdialenosti 50 cm od seba, pričom ich upevnite dočasnými horizontálnymi pásmi. Rohy vystužte diagonálnymi stĺpikmi. A zároveň nechajte voľné plochy pre následnú montáž okien a dverí. Keď je rám steny pripravený, môžete pristúpiť k výrobe stropného latovania a obkladu stien.

Strecha

Pravidlá a etapy stavby strechy priamo závisia od zvoleného typu konštrukcie..

Existujú tri typy strechy pre kúpeľ:

 • jednostranný svah;
 • štít;
 • komplexné.

Typ strechy sa vyberá na základe účelu priestoru pod strechou. Ak napríklad plánujete využiť priestor pod strechou ako oddychovú miestnosť, je múdrejšie zvoliť komplexnú štruktúru s dvoma alebo viacerými rampami. V takom prípade budete mať možnosť vybaviť podkrovie alebo úplné druhé poschodie. A ak podľa vášho projektu chcete na strechu nainštalovať vodný sud, mali by ste sa zastaviť na klasickej šikmej streche.

Pri stavbe strechy majitelia často uprednostňujú sedlovú strechu. Zoberme si príklad práve na takom projekte..

Na prácu budete potrebovať:

 • tyč pre Mauerlat 10×15 cm;
 • krokvové dosky 10×20 cm;
 • lúč pre poter 10×10 cm;
 • podpera pre stojany 10×20 cm;
 • stojany 15×15 cm;
 • plankovacie dosky 2×15 cm;
 • vodeodolný;
 • kovové rohy;
 • tehly;
 • komínová rúra;
 • skrutky.

Práca začína inštaláciou Mauerlatu – tento prvok pokračuje v stenách rámu. Potom môžete pristúpiť k inštalácii vertikálnych regálov, ktoré sú zamerané na spoľahlivosť upevnenia. A potom pokračujte v upevňovaní krokiev, ktoré sú pripevnené vo vzdialenosti 50 cm od seba.

Ak budete využívať priestor pod strechou, postarajte sa o izoláciu a dodatočnú paru a hydroizoláciu. Dokonca aj strecha letného kúpeľa musí byť izolovaná vrstvou minerálnej vlny, pretože horúci vzduch pôjde hore na ulicu..

Inštalácia parotesnej zábrany a hydroizolačnej vrstvy netrvá veľa času. A až po inštalácii s izolačným materiálom môžete pokračovať na strechu.

Pokrytie závisí od konštrukcie strechy, klímy a finančných nákladov.

 • Strešná oceľ – patrí do kategórie drahých materiálov. Životnosť strechy z pozinkovanej ocele bude v priemere 27 rokov. Medzi výhody patrí požiarna bezpečnosť, ľahká konštrukcia a optimálna ochrana proti netesnostiam. Ale pri absencii neustálej údržby môžu kovové strechy hrdzavieť..
 • Rolovaná strešná krytina – často sa používa na prístrešky sezónnych budov. Tento typ strechy je považovaný za najdostupnejší. Nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a vydrží asi 10 rokov. Ale valcované povlaky majú jednu zjavnú nevýhodu – rýchlo sa vznietia..
 • Bridlica – je stále populárna, napriek tomu, že sa na trhu objavujú kovové dlaždice. Bridlicový povlak vydrží zhruba 35 rokov. Zo zrejmých výhod je možné poznamenať: nízka hmotnosť strechy, jednoduchosť inštalácie a spoľahlivosť prevádzky.

Cez strešnú konštrukciu musí prechádzať aj komín. V tomto prípade by steny komína nemali prísť do kontaktu s dreveným rámom. Kanál pre potrubie by preto mal byť murovaný..

Steny

V prvom rade je vyrobené opláštenie vonkajšej ulice. V prípade dreva sa na to lepšie hodia dosky 2×15 cm, v tomto prípade môžu byť dosky pribité vodorovne a s presahom. Ak máte skúsenosti s drevom, môžete skúsiť vykresliť kresbu alebo vzor na stenu. A tiež nainštalujte svahy okien na vonkajšiu stenu. Ak nemáte kapacitu, čas alebo chuť opláštiť vonkajšie steny drevenými doskami, môžete použiť vonkajšie obklady alebo ozdobné panely. To výrazne urýchli a zjednoduší proces obkladania stien..

Po dokončení opláštenia pouličnej steny môžete pristúpiť k izolácii konštrukcie a vedeniu elektriny. Ďalšou vrstvou je parozábrana, musí sa to urobiť tak, aby vlhkosť neopúšťala kúpeľ. V prípade kúpeľa môžete použiť otvorené vedenie a kábel dodatočne chrániť elektrickými systémami. A potom môžete prejsť na obklad vnútorných stien. V závislosti od typu miestnosti pre steny si môžete vybrať podšívku, plastové panely alebo dlaždice..

Poschodie

V rôznych miestnostiach kúpeľa je vybavená podlaha rôznych štruktúr. Preto pred inštaláciou podlahy a stropu musíte poznať účel všetkých miestností. V rekreačnej oblasti by mala byť položená drevená podlaha.

V parnej miestnosti a v umyvárni je štruktúra zložitejšia a má dve vrstvy:

 • spodná vrstva je betón, ktorý sa naleje pod uhlom na prirodzený odtok vody;
 • druhá vrstva drevených dosiek, upevnená malými medzerami, aby medzi doskami mohla odtekať voda.

V poslednej dobe niektorí majitelia uprednostňujú dlaždice v oblasti umývania. V tomto prípade sú dlaždice položené na betónový povrch so sklonom k ​​odtokovému otvoru. Táto fáza práce sa vykonáva súčasne s nalievaním hlavného základu..

Pozrime sa na príklad, ako vyrobiť dlažbu v sprche.

 • Pred poterom sa rozhodnite, kde bude odtokový otvor.
 • Pre prirodzený odtok vody je potrebné vybaviť mierny sklon podlahovej krytiny: 1 cm na 1 bežiaci meter. Aby ste to urobili, musíte urobiť značky na stenách a vyplniť hrubý poter, berúc do úvahy svah.
 • Po úplnom zaschnutí roztoku môžete pristúpiť k vytvoreniu hydroizolačnej vrstvy. Na betón sa tmel nanáša hrubou kefou v niekoľkých vrstvách. Optimálna hrúbka hydroizolačnej vrstvy je 3 cm.
 • Potom sa na miesto odtoku vody privedie odtokové potrubie a pomocou spojovacích prvkov sa spojí s kanalizačným potrubím..
 • Poslednou fázou je konečný poter. Po úplnom vyschnutí môžete nainštalovať odtok na miesto odtoku a položiť dlažbu na podlahu..

V iných miestnostiach je možné na podlahu použiť dosky s drážkou a ryhou s hrúbkou 3,5-4 cm. Sú vynikajúce do vlhkých miestností, navyše povrch nekĺže ani pri kontakte s vodou. Je dôležité mať na pamäti, že sa neodporúča používať linoleum v miestnostiach s vysokou vlhkosťou a prudkými teplotnými poklesmi..

Vetranie

Okno v rekreačnej oblasti je možné použiť ako ventilačný systém. Dvere môžete doširoka otvoriť aj na vetranie miestnosti. Napriek tomu stojí za to vopred zvážiť vetracie a vykurovacie systémy všetkých miestností vo vani, aby sa miestnosť opäť nevychladila. A tiež je potrebné myslieť na ventilačný systém v parnej miestnosti. Zásobovacie okno je spravidla umiestnené v spodnej časti pri vchode do parnej miestnosti. Také okno musí mať nevyhnutne dvere a západky, aby bolo možné regulovať prúdenie vzduchu. Spočiatku, keď je kúpeľ zahrievaný, musia byť ventily zatvorené, aby sa miestnosť v parnej miestnosti zahriala na požadovanú teplotu..

Ak zanedbáte pravidlá pre usporiadanie vetrania vo vani alebo zabudnete otvoriť ventily včas, hrozí riziko prehriatia a straty vedomia v parnej miestnosti. Preto sú náklady na dodržiavanie všetkých pravidiel a predpisov veľmi vysoké. Druhým dôvodom potreby inštalácie vetrania je rozpad dreva. Navyše, ak je kúpeľ umiestnený pod rovnakou strechou ako obytná budova, nedomyslené vetranie môže spôsobiť nepríjemné pachy a vlhkosť. Preto je vetranie potrebné nielen pre zachovanie pôvodného vzhľadu parnej miestnosti, ale aj pre vaše zdravie..

Vonkajšia úprava

Kúpeľný dom by nemal na mieste vyčnievať. A je žiaduce, aby všetky budovy boli vyrobené v rovnakej farebnej schéme. Steny kúpeľa môžu byť obložené tehlami alebo kameňom, čo je obzvlášť potrebné, ak je rám postavený z dreva alebo blokov. Škaredé tmavé drevené trámy je možné skryť aj pomocou novej šindľovej dosky. Vonkajšie opláštenie navyše rieši problémy s izoláciou.

Aby ste po niekoľkých mesiacoch nemuseli obklad znovu robiť, dodržte niekoľko jednoduchých pravidiel:

 • pred začatím dokončovacích prác sa uistite, že na povrchu stien nie sú žiadne praskliny, pretože aj tie najmenšie nezrovnalosti môžu viesť k tepelným stratám;
 • nový kúpeľ sa môže zmenšiť, takže by ste mali počkať niekoľko mesiacov, než začnete s obkladovou prácou;
 • vynikajúcou možnosťou na dokončenie kúpeľného domu v modernom štýle je vlečka – líši sa textúrou, farbou a môže napodobňovať rôzne povrchy, čo vám umožní dať obyčajnej holej budove jedinečnosť a štýl;
 • dekoratívne panely z umelého kameňa sú skvelou možnosťou, ako dať kúpeli atraktívnejší vzhľad za optimálne peniaze.

Dekorácia vonkajšej steny má mnoho výhod. Okrem toho, že skryje neatraktívne holé alebo zostarnuté steny, tiež predlžuje životnosť kúpeľa..

Interiérový dizajn

Vytvorenie pohodlného interiéru vo vani nie je menej dôležitou úlohou ako konštrukcia. Interiérový dizajn musí plne zodpovedať nálade a spĺňať priania majiteľov.

Zvážte, na čo sa zamerať pri zdobení interiéru vo vani.

 • Pri zdobení parnej miestnosti, relaxačného priestoru a šatne nemiešajte rôzne štýly. Vyberte si jeden štýl a pokúste sa vytvoriť lakonický, jednotný a pohodlný interiér.
 • Nepreťažujte parnú miestnosť ozdobnými prvkami – je to miesto, kde musíte relaxovať a nechať negatívne myšlienky mimo miestnosti. Najvhodnejšou možnosťou dokončenia je usporiadanie interiéru vo svetlých a pokojných farbách. Ako viete, pastelové odtiene vám umožňujú relaxovať a naladiť sa na harmóniu..

 • Zvolený štýl musí zodpovedať materiálom, z ktorých je kúpeľ postavený. Je napríklad celkom zrejmé, že orientálny štýl nemožno v kúpeľnom dome znovu vytvoriť z dreveného rámu..

Hlavnou ozdobou interiéru môžu byť brezové metly, umývadlá, samovar, klobúky a ďalšie príslušenstvo pre kúpeľové procedúry. A holé steny môžu byť ozdobené obrazmi alebo vlastnými suvenírmi..

Pri zariaďovaní miestností sa snažte dodržiavať jednotný štýl, aby ste vytvorili harmonický a jednotný priestor. Nepreťažujte priestor rôznymi prvkami, dekorom alebo textíliami. Všetky materiály použité na vytvorenie interiéru musia spĺňať požiadavky požiarnej bezpečnosti, byť odolné voči vysokej teplote a vlhkosti.

Štýl

Kúpeľ môžete ozdobiť v akomkoľvek štýle interiéru. A je to vzrušujúca aktivita. K tomuto problému môžete pristúpiť kreatívne a pokúsiť sa implementovať svoje odvážne rozhodnutia v oblasti dizajnu a tiež si dovoliť experimentovať. Hlavnou vecou nie je preťažiť interiér, neurobiť z neho amatérske múzeum..

Rustikálny štýl zostáva univerzálnou možnosťou pre všetky typy kúpeľov.. Pre takýto interiér stojí za výber nábytku z prírodného dreva, veľkých stoličiek alebo lavičiek pre rekreačnú oblasť. Ale tiež ako dekoráciu môžete na stôl položiť maľovaný obrus a ozdobiť okná svetlými závesmi. Interiér môžete doplniť kobercami alebo svetlými kobercami na podlahe. Takýto interiér vyzerá farebne a zaujímavo..

Pre vidiecky kúpeľ je štýl alpských hôr perfektný – chata. Je svojim spôsobom hrubý a brutálny, ale zároveň nežný. Tento štýl sa vyznačuje prírodnými materiálmi: drevom a kameňom. V priestrannej miestnosti vyzerajú vysoké drevené steny a masívne trámy na strope.

Dnes je štýl minimalizmu populárny a dá sa použiť nielen v metropole, ale aj v prímestskom živote. Je to skvelý štýl, najmä pre malý kúpeľ. Vyznačuje sa stručnosťou, funkčnosťou, nedostatkom jasných akcentov. Vzhľadom na malé množstvo detailov a svetlých odtieňov dreva sa priestor vizuálne rozšíri a vyplní vzduchom.

Neobvyklou možnosťou sú dnes kúpele v štýle krajiny alebo Provence. Ale moderní dizajnéri naliehajú na opustenie stereotypov a snažia sa vo vani vytvoriť jedinečný a nenapodobiteľný štýl..

Môžete tiež kombinovať turecké a ruské tradície kúpeľov. Keramické mozaikové dlaždice, svetlé vankúše, hodvábne textílie na oknách, svetlé farby a exotické dekoratívne prvky sú hlavné detaily, ktoré je potrebné zdôrazniť pri zariaďovaní interiéru v orientálnom štýle. A nezabudnite nahradiť klasické čajové šálky malými miskami alebo tureckými pohármi – potom budete môcť obnoviť originálny a jedinečný interiér vlastnými rukami..

Nábytok

Nábytok do kúpeľa je dôležitou fázou usporiadania. V rekreačnej oblasti nie je potrebné inštalovať textilný nábytok s dekoratívnymi vankúšmi. V dôsledku vysokej vlhkosti sa tkanina rýchlo zhorší a stratí svoj pôvodný vzhľad. Postačí malý stolík s pohodlnými lavicami alebo drevenými stoličkami. Najpohodlnejšie v rekreačnej oblasti sú široké lavičky, pretože na nich môžete ležať a relaxovať po parnej miestnosti. V závislosti od vašich preferencií a prianí môžu mať lavice chrbát a môžu mať rôznu dĺžku.

Hlavná vec je, že povrch dreveného nábytku je hladký a nespôsobuje triesky pod kožou. Ak vám je nepríjemné sedieť na nábytku z masívu, môžete na sedadlo umiestniť mäkké vankúše s nepremokavým materiálom..

Veľkosť nábytku priamo závisí od veľkosti miestnosti. Čím menší je kúpeľ, tým menšie by mali byť kusy nábytku. Ďalším hlavným pravidlom pri výbere nábytku do vane je, že predmety by nemali mať ostré rohy. A tiež sa vzdajte nábytku s kovovými prvkami. Celý priestor okolo by mal byť upokojujúci a relaxačný..

Okrem nábytku sa v parnej miestnosti a relaxačnej zóne nezabudnite postarať aj o vešiaky na šaty a stojany na topánky v šatni. Užitočné budú aj vešiaky na uteráky a župany..

tipy a triky

Stavbu kúpeľa si môžete objednať aj u profesionálov. Ale taká konštrukcia bude stáť dosť veľa, aj keď ušetrí zákazníkovi od mnohých otázok. Ak sa však rozhodnete vziať stavbu do vlastných rúk, nezabudnite, že kúpeľný dom nie je len práčka, je to dôležitý prvok odpočinku na letnej chate.

Na vybudovanie teplého a pohodlného kúpeľa musíte dodržiavať základné pravidlá a odporúčania špecialistov.

 • Do stavby kúpeľného domu pre trojčlennú rodinu sa neoplatí investovať veľa úsilia a peňazí. Celková plocha budovy by nemala presiahnuť 10 m2 – to sú optimálne rozmery pre dobrý horúci kúpeľ.
 • Všetky drevené materiály počas výstavby musia byť ošetrené antiseptickým prostriedkom na ochranu pred hnilobou a hubami.
 • Strop v parnej miestnosti by nemal byť príliš vysoký, ale zároveň dostatočný, aby ste mohli sedieť na hornej polici bez toho, aby ste sa hlavou dotýkali stropu..
 • Na zníženie tepelných strát v parnej miestnosti nainštalujte dvere s vysokým prahom a nízkym rámom. Z bezpečnostných dôvodov sa dvere z parnej miestnosti musia otvoriť samy od seba.

 • Vonkajšia stena by nemala byť menšia ako 30 cm, inak teplý vzduch rýchlo opustí miestnosť a parná miestnosť sa rýchlo ochladí..
 • V saune sú okná nevyhnutné. Okenné otvory môžu v parnej miestnosti chýbať, ale musia byť v iných miestnostiach, pretože ide o ďalšie požiarne východy. A je najrozumnejšie priviesť okná na západnú stranu, pretože kúpeľ sa spravidla večer ohrieva a v tejto dobe do miestnosti vstúpi maximálne slnečné svetlo..
 • Dvere do kúpeľa by mali byť inštalované na južnej strane, v takom prípade snehové záveje nebudú blokovať vchod a sneh sa bude topiť oveľa rýchlejšie.
 • Vo vani by nemal byť prievan. Takto nedomyslený detail môže pokaziť celý dojem z kúpeľa. Neumiestňujte preto dvere kolmo na všetky priechodné miestnosti..
 • Ak si objednáte hotový rámový kúpeľ, môžete ušetriť značné množstvo času a peňazí. Odborníci vytvoria pre vás vhodný projekt alebo ponúknu hotové štandardné riešenie.

Podľa zvoleného projekčného projektu bude kúpeľný dom vyrobený v priestoroch výrobcu a dodaný vám v rozloženom stave. Musíte len pozbierať všetky prvky, ako konštruktér.

 • Ak chcete zo sauny vyťažiť maximum, nainštalujte na jednu zo stien parnej miestnosti soľný panel. Ako viete, morská soľ má veľa užitočných prvkov, ktoré sú nevyhnutné pre ľudí žijúcich ďaleko od morského pobrežia. A návštevou parnej miestnosti so soľným panelom budete postupne kompenzovať nedostatok užitočných mikroelementov. A okrem toho táto situácia vyzerá trochu magicky a absolútne rozhodne neobvykle..
 • Pri stavbe dreveného kúpeľa nezabudnite, že drevo je rozmarný materiál, ktorý si vyžaduje pravidelnú údržbu. Aby kúpeľ nestratil svoje pôvodné vlastnosti a nestratil svoj vzhľad, musí byť drevený povrch ošetrený špeciálnymi roztokmi, retardérmi horenia a potiahnutý farbami a lakmi. A ochranné vrstvy vyžadujú pravidelnú obnovu.
 • Rozpočtový kúpeľ je možný len vtedy, ak sa opustí plnohodnotný kanalizačný a vodovodný systém. Preto, ak chcete ušetriť peniaze, zvážte systém na prívod vody do kúpeľa hadicou a vylejte podlahu.

Krásne príklady

Krásny kúpeľný dom v letnej chate sa nemôže stať jednoduchou sivou budovou, ale funkčným a luxusným prvkom krajinného dizajnu.

Kachle so sporákom v parnej miestnosti sú najčastejšie inštalované v jednom v rohu.. Ale ak plánujete postaviť kúpeľný dom pre veľkú spoločnosť, potom môžete zvážiť inštaláciu kotla do centrálnej časti parnej miestnosti. Táto verzia kachlí nie je vhodná do kúpeľov s mokrou parou, v ktorých je zvykom dávať horúcu vodu na kamene, aby sa zvýšila hladina pary a vlhkosť. A z dôvodu požiarnej bezpečnosti stojí za to dodatočne chrániť kotol pred drevenými prvkami s ochranným rámom. Ochráni tiež vás a vašich hostí pred náhodným dotykom horúcich kameňov..

Ak plánujete postaviť kúpeľný dom v klasickom rustikálnom štýle, ale neviete, ako zapadnúť do interiéru modernou sprchovacou kabínou, môžete zvážiť túto možnosť usporiadania sprchovacieho kúta v drevenom kufríku..

Majitelia malých letných chát si môžu dovoliť aj plnohodnotný kúpeľ. A mobilná parná miestnosť môže byť vynikajúcou alternatívou. Má malý dizajn a vnútorný priestor sa nelíši od plnohodnotného stacionárneho kúpeľa. Vnútri je iba parná miestnosť a sprchovací kút. Ale taký kúpeľ bude nepostrádateľný nielen v malej prímestskej oblasti. Môže byť tiež použitý kdekoľvek: na cestách, expedíciách alebo na stavbách..

Steny umývadla môžu byť ozdobené dekoratívnym alebo prírodným kameňom.

V poslednej dobe nie je kúpeľ s bazénom luxusom. Plnohodnotný bazén môžete vybaviť saunou na otvorenom priestranstve aj pod jednou strechou. V železiarstve si môžete kúpiť hotové misky hlboké 1 meter – taký bazén bude celkom stačiť aj pre veľkú spoločnosť. A aby mala hotová štruktúra atraktívnejší vzhľad, môžu byť vnútorné steny misy obložené keramickými dlaždicami..

Dodatočné osvetlenie vytvorí špeciálnu náladu.

Ak je miestnosť s bazénom umiestnená pod rovnakou strechou ako sauna, potom je lepšie urobiť z tejto oblasti priechodnú oblasť. V tomto prípade je k bazénu prístup z troch miestností: z rekreačnej oblasti, z parnej miestnosti a zo sprchy..

Ak však nie je možné vyhradiť ďalší priestor pre plnohodnotný bazén, môžete si nainštalovať malú vírivku so studenou vodou alebo vírivku s hydromasážou.

Okrem bazéna môže byť pod rovnakou strechou ako sauna aj terasa s grilom alebo krbom – je to skvelá voľba pre pohostinných hostiteľov. V takom prípade nemusíte premýšľať o usporiadaní relaxačnej miestnosti vo vnútri kúpeľa. A otvorená terasa pri kúpeľnom dome nahradí záhradný altánok. Pod holým nebom si môžete nielen uvariť na grile, ale tiež si vychutnať horúci čaj a voňavú vodnú fajku, vyhriať sa v hojdacej sieti alebo si zahrať biliard. Vaši priatelia a rodina sa do takéhoto kúpeľa vždy vrátia..

V nasledujúcom videu nájdete prehľad mobilného kúpeľného parku, ktorý podlieha skaze a je postavený vlastnými rukami za cent..

Published
Categorized as Budovy