Budovy

Drevené altány na letné sídlo: výber hotových možností a tipov na výrobu

Drevené altány sú najbežnejším typom malých architektonických foriem. Sú estetické, odolné a samotný materiál vám umožňuje realizovať takmer akúkoľvek fantáziu..

Vlastnosti a výhody

V dnešnej dobe altánky takmer stratili svoj pôvodný význam. Ak boli predtým určené na odľahlú relaxáciu, tichú konverzáciu (odtiaľ názov), teraz sa tieto budovy väčšinou používajú na hody, stretnutia s priateľmi alebo rodinou..

Drevené altánky si dokonale poradia s oboma úlohami.. Či už ide o monumentálnu stavbu alebo ľahkú prenosnú stavbu, drevo je vhodné na akýkoľvek účel. Tento materiál sa okrem svojej prirodzenej dekoratívnosti vyznačuje aj trvanlivosťou – aj bez vhodného spracovania vydržia drevostavby pomerne dlho. A pokrytý ochrannými zlúčeninami odolá teplotným poklesom, vlhkosti a útokom škodcov.

Drevené tŕne nemajú pevnú hmotnosť, ako napríklad tehlové, takže nevyžadujú položenie plnohodnotného základu. Základňa z tehál, konope, drevených trámov, plošina vyplnená betónom bude vynikajúcou alternatívou. Dokonca aj upchatá zem bude robiť svoju prácu..

Pokiaľ ide o strechu, tu hrá dôležitú úlohu aj nízka hmotnosť samotnej konštrukcie.. Masívna strecha pravdepodobne nebude vhodná, samozrejme, ak nehovoríme o altánku alebo penzióne. Ľahký, elegantný dizajn vyžaduje rovnakú ľahkú strechu a nejde ani tak o estetické vnímanie celej budovy, ale o bezpečnosť. Objemná strecha sa môže jednoducho zrútiť, narušiť samotnú štruktúru a spôsobiť ujmu ľuďom, ktorí sú tam..

Aby sa tomu zabránilo, pred začatím stavby je potrebné vykonať starostlivé výpočty všetkých zaťažení, rozmerov a vypracovať projekt, v ktorom budú uvedené všetky tieto údaje..

Názory

Záhradné altány sa líšia nielen materiálmi a veľkosťami použitými v stavebníctve. Existujú také kritériá, ako sú prevádzkové a funkčné zaťaženie, konštrukčné vlastnosti, umiestnenie na webe. To všetko je potrebné vziať do úvahy skôr, ako budete pokračovať priamo v stavbe..

Podľa vlastností prevádzky a funkčného zaťaženia sa rozlišujú nasledujúce typy tŕňov:

 1. stacionárne – môžete v nich pohodlne stráviť čas v každom ročnom období a za akýchkoľvek poveternostných podmienok;
 2. prenosné (skladacie) – takéto altánky je možné používať iba v lete, na zimu ich odstránia na chránené miesto.

Samotný dizajn altánu pre letné sídlo môže byť niekoľkých typov.

 1. Zatvorené. Takéto altány možno skôr nazvať malými domami. Sú vhodné na použitie v každom ročnom období, za každého počasia..
 2. Otvorené. Na rozdiel od uzavretých altánkov nemajú podlahu ako takú, žiadne plnohodnotné steny, žiadne dvere, žiadne okná. V takýchto štruktúrach steny buď vôbec chýbajú, alebo ich úlohu zohrávajú svetelné závesy upevnené pozdĺž obvodu rámu.
 3. Pootvorené. V tejto verzii sú steny zasklené.

Letné chaty okrem iného môžu byť umiestnené buď oddelene od samotného domu, alebo susediť s jednou z jeho stien. Druhá možnosť vyzerá skôr ako terasa ako altánok, ale napriek tomu má svojich fanúšikov..

A tiež je potrebné rozhodnúť o type strechy, základne, materiáloch, z ktorých budú obidva vyrobené, štylistickom prevedení altánku, jeho rozmeroch a výzdobe interiéru.

Prehľad hotových ponúk

Drevenú konverzáciu je možné vyrobiť na objednávku, alebo si môžete kúpiť hotovú. Tento dizajn ušetrí čas a námahu a bude aj lacnejší. Ale nebude presne zodpovedať jednotlivým charakteristikám stránky, nebude odrážať vkus majiteľa.

Odhad typických štruktúr zahŕňa nasledujúce položky:

 1. drevený nosník s rozmermi 100×100 alebo 120×100 mm, z ktorého sú vyrobené zvislé podpery rámu;
 2. drevo 50×50 alebo 60×60 mm – na zvislé páskovanie;
 3. kovové spojovacie prvky;
 4. hardvér na pripojenie lúčov pod uhlom deväťdesiat stupňov;
 5. strecha.

Takéto budovy sa nelíšia v širokom výbere dekoratívnych riešení.. Sú však oveľa dostupnejšie a ich výstavba bude chvíľu trvať..

Hotové altány majú najčastejšie obdĺžnikový tvar, sú otvorené alebo pootvorené. Nemajú výrazný štýl, ale vďaka takejto „bez tváre“ sa zmestia do akejkoľvek oblasti, v akomkoľvek štýle, ktorý je zdobený.

Je najľahšie nainštalovať takéto konštrukcie na rovný povrch. Obklopené kvetmi, záhradnými rastlinami, kríkmi budú vyzerať celkom harmonicky a ich lakonický dizajn neodvráti pozornosť od vegetácie okolo altánku..

Vnútorná výzdoba takého altánku môže byť takmer čokoľvek, všetko závisí od vkusu a predstavivosti majiteľov. Je však nepravdepodobné, že je vhodný na umiestnenie grilu alebo grilu – vyžadujú si špeciálne podmienky vrátane pevného základu. Okrem toho sa vyžaduje zaistenie požiarnej bezpečnosti a typické budovy nemajú všetky potrebné vlastnosti..

Svojpomocne postavený

Postaviť altánok je jednoduchá vec. Hlavnou vecou je vykonať starostlivé výpočty, vybrať materiál, rozhodnúť o type, štýle, veľkosti a účele budúcej budovy. Najlepšie je vypracovať podrobný plán, ktorý bude obsahovať všetky údaje.

Musíte tiež rozhodnúť o umiestnení altánku.. Môže to byť útulný kútik v zadnej časti záhrady alebo na otvorenom priestranstve blízko domu. V prvom prípade bude dobre vyzerať otvorená alebo polootvorená štruktúra malej veľkosti. V druhom môžete premýšľať o priestrannom altánku, možno dokonca o altánku, v ktorom môžete relaxovať kedykoľvek počas roka..

V závislosti od typu a účelu konštrukcie si pre oba vyberú typ základu, strechy, materiál.

Je veľmi dôležité starostlivo premyslieť a vypracovať podrobný plán, projekt budúceho altánku. Musíte v ňom špecifikovať všetko – od polohy a veľkosti až po výzdobu a výzdobu interiéru. Na začiatku musíte byť obzvlášť opatrní. Ak predtým neexistovala taká skúsenosť, potom porozumenie tomu, ako, čo a kedy urobiť, príde až na konci práce, keď bude vykonaná prvá – najťažšia – polovica. Preto skôr, ako sa do niečoho pustíte, aby ste sa niečoho ujali, musíte všetko starostlivo vypočítať..

Pri výpočte všetkých hodnôt je lepšie vziať „s rezervou“ – o niečo viac, ako sa vyžaduje. Odrezanie prebytku je jednoduchšie ako vyplnenie medzier, ktoré zostali kvôli nedostatku materiálu.

Voľba dizajnu

Smer štýlu pri stavbe altánku je možné zvoliť takmer akýkoľvek.

Niekoľko štýlov je najobľúbenejších.

 • Klasika. Vyznačuje sa symetriou, proporcionalitou, harmóniou, diskrétnym luxusom. Takýto altánok môže mať 4 alebo 6-uholníkovú strechu, 2, 4 alebo 6-šikmú strechu pokrytú škridlami.
 • Orientálne. Altánok vyrobený v tomto štýle má jeden centrálny prízvuk – strechu, ktorá má najčastejšie klenutý alebo iný neobvyklý tvar. Môžu byť ozdobené ornamentálnymi kompozíciami. Najlepším príkladom altánku v orientálnom štýle je čínska pagoda alebo minimalistická budova..
 • Viktoriánsky. Kombinuje funkcie vlastné štýlom, ako je klasika a country. Najčastejšie sa na stavbu altánku v tomto štýle používa drevo, ktoré je možné natrieť na bielo. Jasné, symetrické tvary, mriežky v dekorácii, svetlá paleta odtieňov sú charakteristickými znakmi tohto štýlu..

 • Rustikálny. Charakteristickou črtou tohto trendu je použitie hrubého, neošetreného dreva. Kmene stromov, naplavené drevo, pne – to všetko bez najmenšieho spracovania – vytvára vlastnú, zvláštnu a jedinečnú atmosféru.
 • Vidiecky štýl. Blízko rustikálu, ale v kombinácii s klasikou. Drevo je jediný prijateľný materiál – spracovaný, dá sa vyrezať.
 • Stredomorský. Tu je drevo harmonicky kombinované s kameňom alebo tehlou. Podlaha môže byť keramická dlažba alebo plné dosky..

Strom sa harmonicky zmestí do akéhokoľvek štýlu. Jedinou výnimkou môže byť hi-tech s túžbou po kovových povrchoch. Dokonca aj podkrovie – a to „toleruje“ prírodné, prírodné drevo.

Výpočty

Pri stavbe altánu – hovoríme o stacionárnych modeloch – je potrebné vypočítať nielen rozmery budúcej štruktúry, ale aj zaťaženie, ktorému bude vystavená. Je to nevyhnutné pre výber správneho materiálu, typu strechy, určenie parametrov samotnej budovy a tiež pre rozhodnutie, či potrebujete pevný základ, alebo si vystačíte s jednoduchým základom..

Zaťaženie snehom a zaťaženie vetrom sú najdôležitejšie.. Budova bude týmto dvom faktorom vystavená značnú dobu, preto je potrebné zaistiť jej stabilitu, trvanlivosť a bezpečnosť..

Zaťaženie snehom sa líši v závislosti od regiónu, v ktorom sa stavba realizuje. Ale v každom prípade musí byť typ strechy aj krokvový systém vypočítaný a nainštalovaný tak, aby ste na jar nenašli altánok zničený pod hromadou snehu. Plochá strecha bude v tomto ohľade najzraniteľnejšia – bude musieť udržať na sebe celú masu sneženia..

Bezpečnejšia je sedlová alebo valbová strecha. Na šikmých povrchoch sa sneh valí dole vlastnou hmotnosťou a nehromadí sa na streche, hrozí, že ho rozbije. Tento typ strechy je najlepšou voľbou, najmä ak sa o budovu neustále staráte a neexistuje spôsob, ako odstrániť nahromadený sneh..

Pri výbere tvaru altánku hrajú hlavnú úlohu jeho rozmery. Ak je teda výška budovy 2,3 metra a polomer viac ako 3 metre, môže dostať osemhranný tvar. Šesťuholník bude v tomto prípade pôsobiť ťažko, pretože hrany budú príliš široké..

Návod na stavbu

Pri stavbe altánu z dreva musíte v prvom rade vypracovať podrobný plán so všetkými potrebnými výpočtami a rozmermi. Ďalej – rozhodnite o type základne. Spravidla, ak je altánok otvorený alebo polootvorený, základ ako taký nie je potrebný. Vystačíte si s tehlovou, betónovou alebo drevenou základňou alebo sa všeobecne zastavíte na husto narazenej zemi..

Ďalším krokom je postaviť steny alebo rám. Zohľadňuje rozmery, tvar budúcej budovy, jej účel, štýl, typ konštrukcie a zaťaženie, ktoré na ňu bude kladené..

Ak je altánok skladací alebo prenosný, poslednú položku (záťaž) je možné preskočiť.

Ďalej je strecha. Môže sa líšiť tvarom, typom a použitými materiálmi..

Materiál je vybraný okrem iného podľa štýlu budovy.

 • Etnický. Tu môžete použiť šindle, trstinu, slamu. Takéto riešenie bude lacnejšie a bude vyzerať celkom pôsobivo, ale nemôžete počítať s dlhou životnosťou..
 • Ak je tvar strechy plochý, môžete použiť materiály v kotúčoch, napríklad strešnú plsť. Nevyzerá to veľmi esteticky, ale bude slúžiť dosť dlho a takýto materiál je lacný..
 • Na ťažšiu stavbu je možné použiť bridlicu. Jeho hlavnou výhodou je dostupná cena a trvanlivosť..

 • Vlnitá lepenka alebo kovová dlažba sa dobre hodí. Sú ľahké, nenáročné na priehradové systémy, ľahko sa inštalujú, sú estetické a majú najrozmanitejšie farby. Tieto materiály však majú aj svoje nevýhody – v daždi spôsobujú hluk a na slnku sa veľmi zahrievajú..
 • Na tkaninový podklad môžete použiť ľahký profilovaný materiál, impregnovaný bitúmenom a posypaný čadičom – euro bridlicou alebo ondulínom. Je odolný voči vlhkosti, lacný a má dobré dekoratívne vlastnosti. Medzi nedostatky – krehkosť, vyblednutie na slnku, možnosť zarastania machom.

 • Najbežnejšie používaným materiálom je polykarbonát. Je cenovo dostupný, ľahký, flexibilný, odolný voči vlhkosti, ale môže sa roztaviť.
 • Pre altány s grilom a grilom sú bitúmenové dlaždice vhodné. Nehorí, je ľahký, odolný voči vlhkosti a UV žiareniu, nehnije, mrazuvzdorný.

Po inštalácii strechy môžete premýšľať o dekoratívnom dizajne altánku.

Krásne príklady na inšpiráciu

Pri výbere modelu altánku, jeho dekoratívneho dizajnu, je dôležité zamyslieť sa nad tým, ako bude na mieste vyzerať. Dizajnové riešenia, samozrejme, priťahujú pohľad a pôsobia pôsobivo, ale často vyžadujú špeciálne podmienky umiestnenia, najmä veľký voľný priestor.

Drevené altány sú dobré, pretože vám umožňujú vybrať si najlepšiu voľbu pre takmer každú záhradu. Klasické alebo rustikálne, havajské alebo staroruské drevo bude vhodné všade.

    V malej záhrade s mnohými kvetmi bude organicky vyzerať malý klasický alebo viktoriánsky altánok skrytý v tieni rastlín..

    Na veľký bezplatný pozemok môžete umiestniť fínsky gril a organizovať v ňom rodinné stretnutia kedykoľvek počas roka.

    V každom prípade však strom prenesie do každej budovy svoje prirodzené teplo a pohodu a dodá pokoj, mier, radosť z komunikácie s prírodou..

    Informácie o tom, ako postaviť drevený altánok vlastnými rukami, nájdete v nasledujúcom videu.