Budovy

Gumová podlaha do garáže: klady a zápory

Väčšina majiteľov automobilov vníma svoje auto ako viac než len vozidlo. Preto garáž pre nich nie je obyčajnou miestnosťou, ale súčasťou domu. Odtiaľ pochádza túžba vybaviť garáž tak, aby prinášala pohodlie pre majiteľa aj pre jeho auto. Nudný dizajn garáže sa stáva minulosťou. Namiesto toho moderní automobiloví nadšenci uprednostňujú techno štýl. V ňom bude obzvlášť vhodný gumový kryt podlahy garáže..

Zvláštnosti

Pri zariaďovaní garáže je dôležitý výber podlahy, pretože podlaha garáže je vystavená pôsobivému zaťaženiu: hmotnosť auta, vplyv otáčajúcich sa kolies atď..

Bežná betónová podlaha má celý zoznam nevýhod: drobí sa, zaprášuje sa a praská. Aby ste sa zbavili týchto problémov, mali by ste sa bližšie pozrieť na moderné materiály, ktoré sú vysoko kvalitné..

Materiál na pokrytie podlahy garáže musí spĺňať nasledujúce požiadavky:

 • vodotesnosť;
 • požiarna bezpečnosť;
 • dlhá životnosť;
 • odolnosť voči mechanickému poškodeniu a agresívnym chemickým zlúčeninám.

  Každá položka má gumový kryt. Jeho výhody:

  • dlhá životnosť (najmenej 15 rokov);
  • odolnosť voči účinkom rôznych environmentálnych faktorov;
  • pevnosť;
  • odolnosť proti opotrebeniu.

  K výhodám tohto náteru patrí vodotesnosť, ktorá zaisťuje vodoodpudivosť, zvuková izolácia, bezpečnosť, univerzálnosť (vhodné do otvorených aj uzavretých priestorov), jednoduchá údržba a udržiavanie podlahy v čistote.. Súčasne, aby sa pokryl povlak, je pomoc špecialistov úplne voliteľná – všetko môžete urobiť sami.

  Prefabrikovaný kryt musí nevyhnutne obsahovať maticu. Na maľovanie takéhoto výrobku je vhodná akrylová farba..

  Odrody

  Existujú také typy gumových podláh:

  • valcovaná podlaha. Rolky sú široké 1,25 metra;
  • samonivelačný náter;
  • koberec na podložke s gumovým posypom;
  • sektorová podlaha.

  Zloženie a výrobné metódy

  Garážová podlaha z gumy je styrén-izoprénový syntetický kaučuk, ktorý bol termovulkanizovaný. Materiál na výrobu podláh je vo väčšine prípadov gumová drvina, ktorá sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou proti opotrebovaniu a nízkymi nákladmi. Tento materiál je najlepšou voľbou, ak sa chystáte vybaviť podlahu v garáži..

  Veľkosť frakcie gumovej drviny použitej na výrobu tohto povlaku je 1,5-5 milimetrov. Tento materiál sa získava recykláciou automobilových pneumatík. Gumové granule poskytujú vlastnosti absorbujúce nárazy.

  Médiom, ktorým sú malé kúsky gumy spojené, je polyuretánové lepidlo. V určitých situáciách sa ako dodatočné plnivo používa syntetický kaučuk EPDM. Ak chcete náteru dodať farbu, pridajte minerálne pigmenty.

  Ako si vybrať?

  Pri výbere krytu je potrebné vziať do úvahy typ vozidla, ako aj možnú prítomnosť vykurovacieho systému v garáži. Na usporiadanie podlahy garáže stačí plátno hrubé päť milimetrov. Dnes sa vyrábajú gumové povlaky sektorového a valcového typu.

  Sektorový

  Sektorová podlaha je dlažba s hrúbkou 0,4-4 centimetrov. Vyznačuje sa odolnosťou proti oderu, mrazu, odolnosťou voči statickému, dynamickému zaťaženiu, vibráciám a agresívnym chemickým zlúčeninám. Poškodenie tejto dlaždice je neuveriteľne ťažké a je skvelé pre zariadenie garáže..

  Farebná paleta tejto dlažby je pomerne rozmanitá. V súčasnej dobe sú najobľúbenejšie svetlé farby. Výrobcovia sa starajú nielen o pevnostné charakteristiky povlaku, ale aj o jeho vzhľad..

  Pri inštalácii sa odporúča vyhľadať odbornú pomoc. Ak porovnáme sektorovú podlahu s rolovanou podlahou, prvá je priaznivo porovnateľná so zoznamom jej výhod.

  Na začiatok stojí za to to povedať poškodenú sektorovú podlahu je možné dostatočne ľahko obnoviť: stačí vymeniť poškodený segment. Pokiaľ ide o valcovanú podlahu, bude musieť byť zmenená v páse.

  Na položenie sektorovej krytiny nie je potrebné používať lepiace zmesi, pretože obsahuje špecializované spojovacie prvky. Maximálna možná hrúbka segmentu sú štyri centimetre.

  Roll

  Opotrebované pneumatiky slúžia ako materiál na výrobu rolovacej podlahy. Vzhľadom na to, že sú vyrobené z vysoko kvalitnej gumy, podlaha z takého materiálu sa vyznačuje odolnosťou proti oderu a vplyvu chemikálií, ako aj elasticitou..

  Povlak valca sa vyznačuje vysokou pevnosťou a zvýšenými prevádzkovými hodnotami, čo je spôsobené materiálom použitým na jeho výrobu a špeciálnym výrobným spôsobom. Najčastejšie sa používa pri vybavení garáží..

  Valcovaná podlaha sa tiež vyznačuje jednoduchou inštaláciou a údržbou..

  Montáž

  Ako základ pre položenie podlahy sa používa betónový poter. Nepotrebuje mať dokonale rovný povrch.. Pred pokládkou podlahy musí byť poter vytvrdený najmenej 28 dní..

  Cementový základ, na ktorý sa má položiť gumová podlaha, by mal mať mierny sklon k garážovým bránam, aby umožnil odvod vody.

  Pred položením dlažby alebo rolovacej podlahy musíte pripraviť nasledujúce nástroje:

  • stavebná páska;
  • kefa alebo metla na odstránenie trosiek;
  • elektrická vŕtačka s nadstavcom mixéra;
  • nôž na rezanie valcovaného materiálu;
  • kefy na nanášanie lepidiel;
  • špachtľa na vyhladenie povlaku valca;
  • handry;
  • nádoby, v ktorých bude primiešaný primér.

  Ak je podlaha vystavená iba menšiemu zaťaženiu, namiesto prilepenia materiálu k podlahe sú okraje plátien upevnené. Moduly sú vybavené dokovacími výstupkami. Po pripojení modulov sú švy utesnené tmelom. V prípade poškodenia povlaku sa poškodený fragment nahradí, zatiaľ čo hlavná časť podlahy sa neotvorí. Životnosť takejto podlahovej krytiny je najmenej desať rokov..

  Ukladanie modulárnych gumových podláh nevyžaduje starostlivé predbežné spracovanie podlahy. Týmto spôsobom môžete znížiť náklady a ušetriť čas..

  Inštalácia dosiek sa vykonáva priamo na podklad, bez predbežného vyrovnania.

  Náklady na samotnú sektorovú podlahu nemožno nazvať nízkou (asi 1200 rubľov na meter štvorcový), ak však vezmeme do úvahy jej výhody, absenciu nákladov na inštaláciu a dlhú životnosť, je taká garážová krytina lacná..

  Pred položením valcovanej podlahy pripravte základňu. Podklad je vyčistený a natretý špeciálnou zmesou, ktorá pozostáva z polyuretánového lepidla s terpentínom. Náklady na základný náter sú asi 300 gramov na meter štvorcový. Valce sa položia na povrch betónového podkladu, potom sa nechajú niekoľko dní ležať..

  Pri pokladaní valcovanej podlahy je potrebné použiť polyuretánové lepidlo. Lepenie začína po zmiznutí „vĺn“ a úplnom narovnaní plátna. Lepidlom spracujú celý povrch podlahy alebo výlučne v kĺboch. Hrúbka takéhoto povlaku je spravidla 6 milimetrov..

  Životnosť tejto podlahy je najmenej 10 rokov..

   Ďalší typ gumovej podlahy je samonivelačný. Pred inštaláciou takéhoto povlaku by ste si mali kúpiť špecializovanú zmes. Obsahuje:

   • modifikátory;
   • epoxidové alebo polyuretánové lepidlo;
   • gumová drvina rôznych veľkostí;
   • farbiaci pigment.

   Pridanie farbiaceho pigmentu do sypkej poťahovacej zmesi sa vykonáva počas výrobného postupu alebo počas vlastného miešania pracovnej zmesi. Pokiaľ ide o modifikátory, sú potrebné na zlepšenie určitých kvalitatívnych vlastností materiálu..

   Všetky práce sa vykonávajú podľa priložených pokynov. Plne samonivelačná podlaha vyschne maximálne za deň.

    V priebehu práce budete potrebovať nasledujúce zariadenia a nástroje:

    • majáky;
    • stavebný mixér;
    • valček, valček alebo stierka;
    • nôž na tmel;
    • umývadlo alebo vedro na prípravu zmesi;
    • meracia kapacita.

    Najprv by ste mali pripraviť podklad vyrovnaním, odstránením prachu a základným náterom polyuretánovým lepidlom. Potom naň umiestnite dočasné majáky. Po tomto všetkom pripravte pracovnú zmes lepidla a drobkov v pomere 1: 7. Po tomto postupe musí byť tekutá kompozícia rovnomerne rozložená na základni v súlade s pokynmi..

    Odporúča sa položiť tento povlak pri teplote +15 stupňov.. Vlhkosť betónového podkladu by nemala presiahnuť 4 percentá.

    Ak vlhkosť stále prekračuje tento ukazovateľ, pod samonivelačný náter by mala byť položená hydroizolácia.

    Pokladanie zmesi sa vykonáva od vzdialenej steny garáže a postupne sa pohybuje smerom k bráne. Požadovaná hrúbka vrstvy by nemala presiahnuť jeden centimeter. Toto je možné ovládať pomocou majákov alebo stierok..

    Počas práce by mal byť materiál vyrovnaný špachtľou. V prípade obrovskej garážovej plochy sa pracovná kompozícia nanáša špeciálnym striekacím zariadením.

    Na nanášanie povlaku sa môžete uchýliť aj k metóde striekania, ktorá umožňuje spracovanie šikmých, vodorovných a zvislých povrchov. Na spodnú stranu stien garáže sa napríklad nanesie vrstva gumy, aby bola zaistená ochrana pred nečistotami a poškodením. Natieranie základov sa vykonáva elastickým hydroizolačným striekaním.

    Životnosť samonivelačnej podlahy je rovnaká ako životnosť konvenčného náteru – asi desať rokov (ak sú dodržané technologické požiadavky).

    Samonivelačná podlaha sa vyznačuje značnou cenou, avšak jednoduchá inštalácia a dlhá životnosť to plne kompenzujú. Bežne sa používa na miestach, ako sú automobilové boxy a športoviská. Pre garáž je taký povlak perfektný. Môžete ho s dôverou používať vo svojej miestnosti.

     Gumové povlaky na trhu stavebných materiálov sú prezentované v rozsiahlom sortimente za nízke náklady.

     Ako správne položiť sektorovú gumovú podlahu v garáži, pozri nižšie..