Budovy

Komín pre kúpeľ: typy, zariadenie a inštalácia

Komín pre kúpeľ: typy, zariadenie a inštalácia

Rýchlosť ohrevu vody v umývacej miestnosti a udržiavanie tepla v parnej miestnosti, požiarna bezpečnosť a čistota vzduchu v kúpeli závisia od správne postaveného komína. Nie je ľahké vytvoriť túto štruktúru vlastnými rukami, ale je to celkom možné.

Názory

Rozlišujte vnútorné a vonkajšie komíny. Prvé sú inštalované na vrchu kachlí k stropu a vyvedené na ulicu cez podkrovie a strešnú krytinu. Produkty spaľovania prechádzajú komínom, zaisťujú vykurovanie miestnosti a znižujú spotrebu paliva. A samotné potrubie sa nezhoršuje kvôli rozmarom počasia, pretože sa nachádza vo vani.

Nevýhody konštrukcie zahŕňajú zložitosť konštrukcie, pretože komín sa vykonáva cez stropy kúpeľa. Ak sa v komíne vytvoria otvory, môže do miestnosti preniknúť dym a je vysoká pravdepodobnosť požiaru..

Vonkajšie komíny sú potrubie vedené mimo kúpeľ pozdĺž bočnej steny. Taký komín sa ľahko čistí a je ohňovzdorný, ale vyžaduje dodatočnú izoláciu a zvyšuje spotrebu palivového dreva. Preto sa mnohí prikláňajú k inštalácii vnútorných komínov..

Komíny sú tiež rozdelené do niekoľkých typov v závislosti od materiálov, z ktorých sú vyrobené. Tehla je považovaná za tradičný materiál pre rustikálny ruský kúpeľ s uzavretou pecou. Tento silný, odolný a ohňovzdorný materiál sa dlho zohrieva a dobre udržuje teplo. Stavba murovaného komína je namáhavý proces, a sadze sa usadzujú na jeho drsnom vnútornom povrchu, zachytávajú dym v potrubí a znižujú trakciu.

Kovový komín jednoduchá inštalácia, má hladký vnútorný povrch, rýchlo ohrieva vodu. Oceľové rúry sa zahrievajú v priebehu niekoľkých sekúnd a liatinové rúry sú ťažké a nie je také ľahké ich namontovať samostatne..

Ideálnou možnosťou je nehrdzavejúca oceľ, ktorá má nízku hmotnosť, dobrú trakciu a odolnosť voči vysokým teplotám..

Teplotné zmeny preto negatívne ovplyvňujú jednostenné rúry dávajte pozor na sendvičové konštrukcie s dvoma okruhmi. Sendvičový komín sa skladá z dvoch rúrok s nehorľavou izoláciou z čadiča alebo keramickej vlny alebo vermikulitu. Veľká rúrka z pozinkovanej alebo nehrdzavejúcej ocele udržuje izoláciu suchú a malá rúrka odvádza dym.

Trojokruhový kovový komín zabije dve muchy jednou ranou: odvedie dym a vetrá miestnosť. Princíp činnosti je jednoduchý: dym preteká hlavným potrubím, druhý chladí prvý a do tretieho je umiestnená tepelná izolácia. Ľahká konštrukcia, jednoduchá inštalácia, maximálna požiarna bezpečnosť a dlhá životnosť z neho robia najvhodnejší kúpeľ.

Vyrobené z moderných materiálov najspoľahlivejšie sú keramické komíny, odoláva teplotám až 600 stupňov. Keramika je vodotesná a dobre udržuje teplo, je vysoko odolná voči korózii. Je určený pre murované stavby.

Niekedy existujú informácie o konštrukcii komínov z preťažených plynových fliaš, útržkov rúrok, tlmičov z nákladného auta a iných improvizovaných materiálov..

Odborníci jednomyseľne opakujú nebezpečenstvo požiaru v tejto situácii, pretože komín musí byť navrhnutý v súlade so všetkými pravidlami. Potom bude odpočinok vo vani nielen pohodlný, ale aj bezpečný..

Výber veľkosti

Priemer komínových rúrok je navrhnutý s prihliadnutím na výkon kachlí a jeho dĺžka závisí od umiestnenia konštrukcie kachlí vo vani. Bez ohľadu na vlastnosti konštrukcie musí byť komín inštalovaný v súlade s normami SNiP a pravidlami pre práce v potrubí a peci.

Produkty spaľovania tuhého paliva sa musia odstraňovať cez komín, ktorý je inštalovaný zvisle bez zníženia prierezu..

Hrúbka ocele, komínov odolných voči korózii musí byť najmenej 1 mm, tehál – 120 mm a betónu – 60 mm.

Nehorľavá izolácia ochráni konštrukcie a stropy z horľavých materiálov susediace s komínom. V tomto prípade by mali byť betónové alebo tehlové steny komína vo vzdialenosti 130 mm od drevených náterov a keramika – 250 mm.

Hĺbka vreciek v spodnej časti rúrok je až 250 mm. Majú otvory na čistenie, uzavreté špeciálnymi západkami. Ak je vo vani nainštalovaných niekoľko kachlí, každé musí mať samostatný komín.

Čím vyšší komín, tým lepší ťah, akékoľvek predmety v blízkosti ústia komína to zhoršujú, takže výška potrubí musí byť najmenej 5 metrov. Čo sa týka výšky komín na streche, musí sa týčiť viac ako 20 cm nad plochou strechou. Ak je potrubie umiestnené jeden a pol alebo tri metre od hrebeňa, nemalo by byť umiestnené nižšie ako úroveň hrebeňa a jeho výška presahuje 50 cm.

Ak je vzdialenosť medzi hrebeňom strechy a komínom viac ako tri metre, mentálne nakreslite čiaru od hrebeňa ku komínu smerom dole od horizontu pod uhlom 10 stupňov: inštalovaný komín by mal byť vyšší ako táto čiara. Vo všeobecnosti by mal byť komín 50 cm nad hornou časťou budovy.. Ak je strecha budovy vyrobená z horľavých materiálov, výška komínov by mala byť až jeden alebo jeden a pol metra..

Parametre komína sú prísne predpísané normami SNiP. Na úplné odstránenie spalín teda musí byť vnútorný priemer betónových a tehlových komínov najmenej 140×140 mm s výkonom pece až 3,5 W, 140×120 pri 3,5-5,2 W a 140×270 pri 5,2-7 W.

Kruhový prierez oceľových a keramických komínov je najmenej 16 cm so sporákom s výkonom až 3,5 W, 19 cm-od 3,5 do 5,2 W a 22 cm s výkonom 5,2-7 W. Na komínoch kachlí na tuhé palivá sú nainštalované ventily s veľkosťou 15×15 mm.

Hodnotenie výrobcov

Väčšina kupujúcich uprednostňuje ľahké a ľahko inštalovateľné konštrukcie z nehrdzavejúcej ocele. Podľa recenzií sú lídrami výrobky troch domácich výrobcov: Ferrum, Feringer a Craft.

Feringer sa špecializuje na výrobu výrobkov z tepelne odolnej čiernej ocele. Hrúbka 3 mm a schopnosť odolávať vysokým teplotám (až 600 stupňov) umožňujú inštaláciu potrubí do parnej miestnosti. Tieto komíny sú odolné, nestmavnú od tepla, je bezpečné ich prechádzať cez stropy.

Ich jedinou nevýhodou je štandardný priemer 110 mm..

Továrne Ferrum a Craft sa špecializujú na výrobu nerezových komínov. Rozdiel je v tom, že Spoločnosť Ferrum vyrába nerezovú aj pozinkovanú oceľ. V tomto prípade je prvý určený pre jednokruhové a vnútorné steny dvojokruhových komínov a druhý je len pre vonkajšie potrubie sendvičového komína.

Remeselné výrobky z ocele odolné voči agresívnym vplyvom prostredia. Molybdén, titán a nikel v nich obsiahnuté robia komín odolným voči korózii a oxidácii, vysokým a nízkym teplotám a tiež zvyšujú jeho pevnosť..

Zariadenie

V ideálnom prípade je komín horizontálnou štruktúrou, ale vo väčšine prípadov sú jeho časti umiestnené horizontálne aj vertikálne..

Preto sú v súprave k komínovým rúram pripevnené špeciálne spojovacie prvky:

 • Koleno zodpovedný za plynulé spojenie komínových prvkov. Pri výbere tohto konektora dávajte pozor na uhol sklonu.

 • Trojdierkový konektor musí byť správne pripojený k potrubiu. Ak sa tak nestane, dym prenikne do kúpeľní, čo neprispieva k príjemnému odpočinku..

Tričko je možné ľahko odstrániť z popola vďaka ľahko odnímateľnému sklenenému prvku.

 • Potrubná vetva chráni konštrukcie susediace s komínom pred extrémnym teplom, a preto je nevyhnutný v prítomnosti drevených podláh. Tento prvok sa používa ako izolácia potrubia, ak sú podkrovie a strecha vyrobené z horľavých materiálov..

 • Strešný rez alebo sukňa pevne spája strechu s komínom a chráni interiér pred dažďom a snehom. Dáždnik nainštalovaný na vrchu komína chráni celú konštrukciu pred rozmarmi počasia a pred zničením materiálu a pred hmyzom.

Štandardná sada obsahuje okrem spojovacích prvkov aj upevňovacie prvky – svorky a konzoly na upevnenie konštrukcie a tlmiče, ktoré regulujú trakciu. Zachytávač iskier, čo je železný rošt so šiltom, chráni konštrukciu pred ohnivými iskrami.

Existuje niekoľko dôležitých prvkov komína, bez ktorých si vybavenie kúpeľa nemožno predstaviť:

 • Výmenník tepla je nádrž s oceľovými doskami hrúbky 114-115 mm, inštalovaná ako štartovací prvok pre komín. Používa sa na ochranu obsluhy kúpeľa pred kontaktom s horúcim povrchom kachlí a na urýchlenie procesu ohrevu vody..

 • Ekonomizér sa považuje za klasický príklad výmenníka tepla, ktorý je inštalovaný nad kúpeľový kotol alebo kachle. Toto zariadenie má antikorózne a kyselinovzdorné vlastnosti, je rovnako vhodné pre veľké aj malé kúpeľne..

Konvekčnými rúrkami ekonomizéra cirkuluje vzduch, takže je vylúčené vnikanie oxidu uhoľnatého do vonkajších rúrok a do oddelení kúpeľa.

 • Na výrobu mokrej alebo suchej pary sa používa parné delo alebo domáci parný generátor. Zariadenie šetrí vodu, nezaberá veľa miesta. Je ľahké ho zostaviť sami: kovové rúrky s priemerom 5 až 7 cm sú umiestnené nad sporákom tak, že z jedného konca sa naleje voda a z druhého ide para.

 • Aby sa zabránilo hubám a stagnácii vzduchu, je dôležité odladiť ventilačný systém. Ale ak je v drevenom kúpeli miestnosť vetraná trhlinami medzi doskami, potom pre kúpele z tehál alebo betónu je potrebné vybaviť odsávač pár. Správne usporiadaná ventilácia zaisťuje prísun čerstvého vzduchu, umožňuje vám po procedúre kúpeľa vysušiť umývací priestor a rovnomerne rozdeľuje teplý vzduch do parnej miestnosti..

Inštalácia

Usporiadanie komína nie je ľahké a časovo náročné, ale ak budete starostlivo postupovať podľa pokynov, je celkom možné zostaviť spoľahlivú a protipožiarnu jednotku vlastnými rukami. Bezprostredne pred inštaláciou pripevnite na steny vane tepelne odolný materiál (napríklad azbestové dosky).

Uistite sa, že spoje komína nie sú zarovnané so stropmi a strechami. Kĺby natrite tepelne odolnými hermetickými zlúčeninami a dodatočne ich upevnite svorkami. Veľké medzery sú tesne vyplnené azbestovou šnúrou, a po privedení komína na strechu bude potrebné gumové tesnenie.

Nie je možné poskytnúť podrobný návod na inštaláciu každého typu rúry, pretože všetko závisí od vlastností samotnej konštrukcie. Je však celkom možné zvážiť schémy na usporiadanie komína samostatne po etapách..

Najľahšie inštalovateľná verzia vnútorného kovového komína je inštalovaná nasledovne:

 • Prvý rúrkový prvok je spojený priamo s dýzou pece, za ktorým nasleduje brána regulujúca ťah.

 • Ak chcete prejsť stropom, urobte štvorcový otvor a zostavte kovovú škatuľu s priechodným otvorom. Otvor zodpovedá priemeru potrubia a výška skrinky je o 0,4 m väčšia ako hrúbka stropných dosiek.

 • Namontujte škatuľu na strop, zafixujte ju a potom vložte potrubie do podkrovia. Ten musí byť izolovaný expandovanou hlinkou alebo kamennou minerálnou vlnou a pre škatuľu urobte kryt s priechodným otvorom.

 • Potom vyrežte otvor v streche, zospodu naň pripevnite žiaruvzdorný azbest a zhora izolujte potrubie minerálnou vlnou alebo azbestom.

 • Po dokončení práce „nasaďte“ na komín vodotesnú gumovú manžetu a spoje ošetrite tmelom.

Externý komín je časovo menej náročný, pretože nie je položený cez strop, ale cez stenu. Kovové koleno s vhodným uhlom ohybu je pripevnené k rúrke a potom k rúrke. V stene je vytvorený priechodný otvor, je namontovaná kovová skrinka a potrubie je vyvedené.

Z vonkajšej strany je pripevnené odpalisko, ktoré vám umožňuje viesť komín hore a dole a pozdĺž steny. Rúra je zdvihnutá nad hrebeň asi o 0,5-0,6 metra, zakrytá dáždnikom a praskliny na stene sú utesnené žiaruvzdorným tmelom.

Tieto štruktúry rýchlo schnú, preto vyžadujú dodatočnú izoláciu. Aby ste si nekomplikovali život, používajte rúrky z polyuretánovej peny, čo výrazne zníži tepelné straty a ochráni pred zamrznutím.

Kovové sendvičové komíny si stále viac získavajú na obľube, ktorých konštrukcia obsahuje vrstvu izolácie, ktorá chráni vonkajšie potrubie pred prehriatím a umožňuje rýchle zahriatie vnútorného potrubia..

Inštalácia takýchto štruktúr sa vykonáva nasledovne:

 • Vykonajte označenie výstupu komína na strope a streche a urobte otvory. Po obvode otvorov je ponechaných približne 10 cm na tepelnú izoláciu sendvičového komína z drevených podláh. Vstupný bod potrubia do stropu je pokrytý minerálnou alebo sklenenou vlnou.

 • Ak je vzdialenosť od podkrovia kúpeľného domu k streche viac ako jeden a pol metra, určite miesto vykladacej jednotky, ktorá je inštalovaná v podkroví. Jeho kovové rohy a montážne prvky unesú zaťaženie potrubia a zabránia bočným vibráciám..

 • Vnútorná rúrka je pevne vložená do rúrky kachlí, všetky prvky rúry sú vložené do seba a spoje a ohyby sú upevnené svorkami.

 • Do otvoru stropu je umiestnený protipožiarny rez, ku ktorému je privarený otvor s priemerom väčším ako je vonkajšia rúrka sendviča. To zvyšuje plochu dorazu a zvyšuje stabilitu pri bočnom zaťažení. Poslednou fázou práce je utesnenie výstupných bodov a spojov a inštalácia dáždnika na komíne.

Tehlové konštrukcie boli a zostávajú jednou z najkomplexnejších, ale nestrácajú pôdu pod nohami kvôli svojej vysokej tesnosti a požiarnej bezpečnosti. Je lepšie položiť tehlový komín v miestnosti na hlinu a nad strechu – cementovo -pieskovú maltu.

Začnime teda:

 • Najprv musíte urobiť označenie na strope a streche pomocou vodorovnej alebo olovnice. Potom pílte cez prísne zvislé otvory, pripravte riešenie.

 • Horná časť je položená na pripravenom mieste kachlí. Je položený vertikálne a zaisťuje, aby bol jeho vnútorný povrch rovnomerný, pretože nerovnosti znižujú trakciu. Správna poloha previsu sa ovláda niťou natiahnutou medzi uhlom prvého radu muriva a uhlom otvoru stropu. Šírka komína je polovica tehly.

 • Vata rozširuje vonkajšie steny komína a bezpečne fixuje komín. Na zvýšenie stability použite konštrukčnú výstuž: nemala by byť vo vnútri a zvonku viditeľná. Pri kladení vata vyčnieva každý nový rad o štvrtinu nad predchádzajúci. V dôsledku toho bude šírka komína jedna tehla a najširšia časť konštrukcie bude na úrovni stropu..

 • Na upevnenie komína sú hranaté dosky pribité tesne po celom obvode vata k stropným stropom, ktoré držia konštrukciu a nedovolia jej vibrovať pred vetrom. Potom sa vlákno prenesie do stúpačky, postupne sa zmenší šírka komína a položí sa na strechu.

 • Vydra, ktorá odvádza dažďovú a roztavenú vodu, je rozložená rovnako ako vata. Veľkosťou je o štvrtinu tehly väčšia ako stúpačka a jej výška závisí od sklonu strechy.

Je dôležité, aby vydra začínala od spodnej časti krytiny a bola v dvoch radoch nad horným bodom..

 • Potom sa rozloží krk konštrukcie, nainštaluje sa hlava a kovový kryt. Ten je pripevnený k prepravke a v kĺboch ​​je upevnený oceľovou svorkou z tepelne odolného materiálu. Ideálne pre plechové aj vlnité strechy.

Spoľahlivý a krásny keramický komín sa skladá z vnútornej rúry, izolačnej vrstvy a lícových tehál.

Inštaluje sa nasledovne:

 • V závislosti od vlastností kúpeľa sú keramické komíny inštalované buď na základňu hotela vedľa kachlí, alebo na jeho vrchol. Je dôležité, aby miesto bolo dokonale vyrovnané. Na dodatočnú fixáciu pripravte špeciálne lepidlo a výstuž v dĺžke jedného metra. Keramická konštrukcia chráni drevené podlahy pred teplom, takže pri prechode stropom a strechou nepotrebuje izoláciu.

 • Najprv sa nainštalujú dve keramické polovice, do bočných otvorov sa vloží výstuž. Medzery medzi výstužou a keramickou tehlou sa zalejú lepidlom, pričom stačí, aby ich lepidlo spojilo na niekoľkých miestach.

 • Keramická rúrka by mala byť obalená tepelným izolátorom z minerálnej vlny a zaistená svorkou. Všetky rúry sú pripravené rovnakým spôsobom, ktorých počet musí zodpovedať výške konštrukcie..

 • Rúra je umiestnená v keramickom otvore a kontroluje sa jej správna poloha. Potom položili druhé na lepidlo a vložili ho do zásuvky prvého. Štruktúra je “vysadená” na lepidlo, pričom pamätajte na odstránenie prebytku z vnútornej strany rúr. Tretie, štvrté a všetky nasledujúce potrubia sú inštalované rovnakým spôsobom.
 • V podkroví vyplňte praskliny drevenými soklovými doskami a potom spevnite konštrukciu doskami. Ak výška nepresahuje jeden a pol metra, postačí na pripevnenie dosiek po obvode komína a klincov k podkrovným podlahám.

Pre vyššiu verziu je dodatočná fixácia vyrobená z drevených alebo kovových rohov z dosiek. Stavebné práce sú ukončené spoľahlivým utesnením strechy pomocou továrenských prvkov.

Čistenie

Saunový komín sa čistí najmenej dvakrát ročne – na jar a na jeseň. Existuje na to niekoľko dôvodov: vytvorený kondenzát, cudzie predmety vstupujúce do potrubia, ale často je komín vyčistený od sadzí a sadzí. Ten závisí od typu použitého paliva: špeciálne brikety alebo euro drevo spomaľujú hromadenie sadzí, ale drevené palivo prispieva k zvýšeniu frekvencie čistenia.

Dnes existujú tri obľúbené metódy čistenia komína. Tradičným nástrojom na čistenie komína je krovka, ktorú je možné kúpiť v každom železiarstve alebo vyrobiť zo šrotu..

Na výrobu tohto jednoduchého zariadenia budete potrebovať metlu s plastovými tyčami, podložku, samoreznú skrutku a kábel dlhý jeden a pol alebo dva metre so záťažou dva až tri kilogramy. Proces výroby ruff vyzerá takto:

 • Metly sa vložia do vriacej vody, aby zmäkli, potom ich ohnite v rôznych smeroch a rovnomerne rozložte.

 • Neohnuté tyče zafixujte podložkou a samoreznou skrutkou.

 • Na spodnej časti ruff je kábel so záťažou upevnený konzolami.

 • Poslednou fázou je úprava veľkosti, pretože límec by mal byť o niečo väčší ako komín. Šablóna vystrihnutá z lepenky pomôže určiť správnu veľkosť..

Čistenie komína kefou je veľmi jednoduché. Zaťaženie sa spustí do komína, potom sa prevlečie a potom sa potrubie vyčistí pohybmi vpred. Ďalším „domácim“ čistiacim nástrojom je hadica.

Predtým, ako im vyčistia komín, najskôr pripravia miesto v blízkosti kachlí, pretiahnu hadicu potrubím a vyčistia ju potiahnutím v rôznych smeroch. Hadica je zároveň dobrá na čistenie sadzí a sadzí a volán tiež odstraňuje cudzie predmety..

Jednoduché a účinné sú aj ľudové prostriedky, ako sú šupky zo zemiakov alebo horľavé palivá. V prvom prípade sa vedro zemiakových šupiek hodí do rozhorúčenej rúry (dá sa urobiť menej – všetko závisí od vnútorných rozmerov rúry). Škrob uvoľnený z čistení reaguje so sadzami a do dvoch až troch dní sa sám odstráni. Je pravda, že odborníci radia ešte raz vyčistiť komín kefou alebo hadicou..

Veľmi horľavé palivo je suché osika. Otvorte dúchadlo, komínový ventil, dvere spaľovacej komory a udržujte oheň dve až tri hodiny. Počas tejto doby sadze a sadze úplne vyhoria. Na takéto čistenie musí komín odolávať teplotám nad tisíc stupňov..

Populárne sú moderné kvapalné a tuhé chemikálie, ktoré sa vkladajú do pece spolu s drevom alebo uhlím. Rýchlo čistia komín, sú cenovo dostupné, lacné a bezpečné..

Aby sa zabránilo upchatiu, stačí každých desať pecí spáliť alobal s palivom. Je dôležité, aby vyhorel, a nie len sploštený z tepla..

Možné chyby

Stáva sa tiež, že napriek všetkej správnosti výpočtov sa do konštrukcie komína vkráda chyba. Nie je dôvod na paniku, ale je dôležité vedieť, ako odstrániť nepríjemnú chybu..

Dymiace palivové drevo, dvere pece pokryté sadzami a prúdy dymu „hovoria“ o nízkom ťahu. Stáva sa to pri silnom znečistení alebo krátkom komíne. V prvom prípade sa komín vyčistí, v druhom sa zvýši pomocou izolovaných potrubí. Ak ťah zostane rovnaký, zmeňte priemer komína.

Kúsky dymu unikajúce zo vzduchových otvorov naznačujú prevrátenie prievanu. Stáva sa to vtedy, ak je komín nesprávne odstránený alebo jeho horná časť nie je dostatočne izolovaná. Riešenie problému často spočíva v izolácii komína..

Ak sa rúra takmer nezohrieva, upravte prievan..

Za týmto účelom nainštalujte namiesto izolácie bránu, moduly na odstraňovanie tepla s kovovými rebrami, pracujúce na princípe radiátora, alebo dvojvrstvové moduly na ukladanie tepla s kamennými trieskami alebo perlitovým pieskom.

Silné zahrievanie jednotlivých častí komína naznačuje zmršťovanie nekvalitnej tepelnej izolácie. Štruktúra by mala byť vymenená a ako dočasné riešenie zostavte tepelnoizolačný plášť zo sadrovláknitej dosky a naplňte ho kamennou vlnou.

Špeciálne dýzy-deflektory pomáhajú opraviť chyby v konštrukcii komína. Lopatková dýza znižuje riziko prevrátenia a zvyšuje ťah. Rotujúci je pre komíny prakticky nevhodný, pretože v pokojnom počasí zhoršuje trakciu a v zime blokuje cestu dymu. Elektrická dymová pumpa umožňuje rýchle zapálenie a znižuje prievan.

Z nižšie uvedeného videa sa naučíte, ako vytvoriť komín cez strop vo vani..