Budovy

Odrody a výhody altánkových domov

Elegantný, útulný altánok je miestom pre odpočinok celej rodiny v každom ročnom období. Široká škála modelov, tvarov, štylistických smerov týchto štruktúr vám umožňuje vybrať si najlepšiu voľbu pre každý vkus.

Odrody

Altánky majú niekoľko funkcií..

 • Je to miesto relaxácie, samoty alebo naopak, zábavných stretnutí s rodinou a priateľmi..
 • Jedná sa o dekoratívny prvok záhrady, ktorý ju môže ozdobiť a zdôrazniť jedinečný dizajn lokality..

 • Takýto altánok môže hrať úlohu penziónu (samozrejme s príslušným vybavením miestnosti).
 • Ak vybavíte dom otvorenou terasou na druhom poschodí, získate nádhernú vyhliadkovú plošinu, z ktorej môžete objavovať okolie.

Takéto konštrukcie sú vyrobené z rôznych materiálov – tehál, mini nosníkov, skla, polykarbonátu atď. V závislosti od materiálu plánujú naplniť základy jedného alebo druhého druhu.

Okrem výberu stavebných materiálov musíte zvážiť aj nasledujúce body:

 1. aký tvar bude mať altánok;
 2. kde sa bude nachádzať (najlepšie zo všetkých – na kopci);
 3. aká veľkosť bude;
 4. aký typ a aký tvar strechy bude mať;
 5. aký typ nadácie sa použije;
 6. ako bude umiestnený nábytok a vybavenie (gril, sporák, sporák, plynový alebo elektrický sporák);
 7. koľko materiálov na to všetko bude potrebné.

   Základ pre takú zdanlivo ľahkú stavbu, ako je altánok, je skôr výnimkou ako pravidlom.. Je to potrebné iba vtedy, ak je lokalita v blízkosti podzemných vôd alebo je pôda mobilná alebo pre monumentálnu tehlovú budovu.

   Tehlové altány nie sú bežným javom, ale majú svoje výhody. Sú silné, odolné, neboja sa teplotných extrémov a vplyvov prostredia, okrem toho sú celkom dekoratívne. Ak urobíte uzavretú štruktúru, získate plnohodnotný vidiecky dom, v ktorom môžete pohodlne tráviť čas v zimnej sezóne.

   Záhradné altány z dreva sa stali akousi klasikou. Harmonicky sa hodia do akéhokoľvek štýlu – od staroruského po anglický. Jednoduché nasekané stavby v štýle fínskych grilovacích domov alebo elegantných belvederes, zdobené rezbami a prepletené zeleňou – možnosti drevených altánkov sú takmer nekonečné.

   Moderné materiály tiež poskytujú široký priestor pre predstavivosť.. Napríklad polykarbonátové altány môžu byť vyrobené z akéhokoľvek tvaru – tento materiál sa dobre ohýba. Sférické, polkruhové, zložité tvary – dostatok predstavivosti. Široká škála farieb a dobrá priepustnosť svetla robia tento materiál skutočným nálezom a jeho nízke náklady pridávajú ďalšiu položku do zoznamu jeho výhod..

   Pokiaľ ide o tvar, rozlišujú sa tu tri najbežnejšie typy – ide o obdĺžnikové, šesť- alebo osemhranné štruktúry. V poslednej dobe môžete vidieť oveľa zložitejšie tvary a okrúhle altánky upevnené na špeciálnom stojane, ale klasika zostáva klasikou a nie je o nič menej fanúšikov jednoduchých geometrických tvarov..

   Aby ste určili, ktorý tvar altánu bude najlepšie zapadať do dizajnu lokality, musíte vychádzať z rozmerov – budovy aj záhrady. Napríklad, ak plánujete postaviť polyedrický tvar, môžete vypočítať optimálny počet tvárí na základe nasledujúceho pomeru. Ak sa pri výške 2,3 m ukáže polomer budovy ako 3 m, je lepšie zastaviť sa na osemstene.

   V tomto prípade bude mať šesťuholníková budova príliš široké okraje – to negatívne ovplyvní jej estetické vnímanie..

   Okrem tvarov, veľkostí a materiálov sa altánky líšia typom stavby.. Budova môže byť pohyblivá (ale nie skladacia), skladacia alebo stacionárna. Posledná možnosť je dobrá konkrétne pre altánkový dom, ktorý sa stavia, ak nie navždy, potom dlho. Skladacie a pohyblivé konštrukcie je možné do domu odstrániť na zimné obdobie – to ich ochráni pred účinkami chladu a tlaku snehu.

   Štýlové riešenia

   Štýl altánov závisí úplne od predstavivosti a vkusu majiteľov. Môže to byť čínsky štýl, klasický, ruský, moderný – čokoľvek. Hlavným kritériom pre výber štýlu altánu je exteriér chaty a krajinný dizajn lokality. Budova by mala byť v súlade s prvým aj druhým.

   Ľahké, elegantné, vzdušné štruktúry z drevenej mriežky, prepletené zeleňou, zdobené kvetmi, dokonale zapadnú do klasického štýlu. Vo všeobecnosti sú tieto návrhy univerzálne – môžu mať akýkoľvek „vzhľad“ a stať sa doplnkom takmer akéhokoľvek štýlu. Pokiaľ nie sú v modernom štýle alebo v skalke, takéto altánky nemusia byť úplne vhodné.

   Zrubové stavby – typická ruská klasika. Môžete si postaviť plnohodnotný dom s grilom alebo grilom, letnú kuchyňu, terasu – a získať útulné a pohodlné miesto na odpočinok s celou rodinou alebo so spoločnosťou kedykoľvek počas roka. Ak nainštalujete jednoduchší dizajn, získate polootvorený altánok s jasne vysledovaným štýlom, ktorý vyvoláva myšlienky na ruskú dedinu. Návrh interiéru takejto budovy je možné vykonať rovnakým smerom..

   Tehlové altánky sú monumentálne, kapitálové stavby, kde môžete tráviť čas v zime aj v lete. Je dokonca ťažké nazvať ich altánkami v plnom zmysle slova – je to rovnaká letná chata, iba v zmenšenej forme a s ľahkým dizajnom. Takéto štruktúry, najmä ak vybavíte vyhliadkovú plošinu parapetom zhora a natriete samotnú budovu bielou farbou a poskytnete stĺpy, dobre zapadnú do pozemku v koloniálnom štýle. Biela farba a stĺpce – jedna z jej charakteristických vlastností.

   Dizajnové altány si teraz získavajú na obľube. Konštrukcie vo forme lodí, veží, staroruských veží – to všetko je možné vidieť v prímestských oblastiach. To si samozrejme vyžaduje ďalšie náklady – finančné aj časové, ale stojí to za to.

   Ak nechcete míňať peniaze na individuálny projekt, môžete si objednať typickú budovu. To zníži časové náklady, ale takýto altánok nebude odrážať individuálny vkus majiteľa, štýl stránky, jeho atmosféru. A pokiaľ ide o veľkosť, typické projekty sú dosť obmedzené. Najčastejšie sú na výber tri možnosti: 3×3, 3×4 a 4×4 metre. Pre malú spoločnosť to však bude stačiť.

   Samostatnou témou sú biele altány. Biela farba akéhokoľvek dizajnu dáva ľahkosť, vzdušnosť, milosť, sofistikovanosť. Jednoduchá zrubová budova natretá na bielo bude mať úplne nový vzhľad. Ak takúto konštrukciu nainštalujete blízko vody, v nadmorskej výške, budete mať dojem, že sa vznáša nad hladinou..

   Môžete nainštalovať jednoduchý kovový alebo drevený baldachýn a na miesto stien zavesiť biele svetelné závesy, ktoré je možné buď zostaviť – a otvoriť vnútorný priestor, alebo prepustiť – a získate odľahlé miesto..

   Textílie vo všeobecnosti zohrávajú dôležitú úlohu pri navrhovaní vnútornej aj vonkajšej dekorácie altánku. Všetky druhy vankúšov, pelerín, prehozov, záclon – to všetko sú nevyhnutné atribúty útulného letného altánku.

   Kam umiestniť?

   Najlepšie je umiestniť altánky na kopec, obklopený listnatými alebo nízkymi ihličnanmi. Nebude úplne vhodné a harmonické pozerať sa na túto štruktúru pri plote, na hranici lokality. Najlepšie je umiestniť ho do zadnej časti záhrady..

   Nie nadarmo si mnohí spájajú altánok s tichým, pokojným odpočinkom., s vašou obľúbenou knihou a šálkou čaju v rukách, s vôňou kvetov a vtákov spievajúcich nad hlavou. Spočiatku to bolo miesto samoty, tajných stretnutí, pokojných rozhovorov. Len nedávno sa objavili domy-altány, altány, grilovačky a iné typy budov určené na hlučné zhromaždenia veľkej spoločnosti. Rozumnejšie je umiestniť takéto budovy v blízkosti domu, na otvorené priestranstvo..

   A malé útulné altány budú vyzerať harmonickejšie obklopené záhradnými rastlinami a kvetmi. Samozrejme, je to vec vkusu a veľkosť stránky vám vždy neumožňuje dodržať akékoľvek požiadavky..

   Ak hovoríme o monumentálnych budovách – grilovačke, tehlovej stavbe – k výberu umiestnenia je potrebné pristupovať zodpovedne, dôsledne skontrolovať miesto a vybrať si najlepšiu možnosť. Koniec koncov, bude problematické opraviť chybu – po dokončení práce nebude možné altánok presunúť na iné miesto, ak sa to zrazu ukáže ako nevhodné. Vďaka skladacím a prenosným prevedeniam je všetko oveľa jednoduchšie. Ich umiestnenie je možné zmeniť, ak nie každý deň, potom každý týždeň určite (ak existuje taká túžba). Úlohu ešte uľahčuje skutočnosť, že tieto štruktúry sa spravidla nelíšia svojou veľkou veľkosťou alebo zložitým tvarom..

   Rôzne markízy nie sú ani príliš náladové na svoje umiestnenie.. To je prípad, keď „naše steny sú obrovské borovice“. To je spôsobené tým, že takáto štruktúra neobsahuje steny ako také, sú úspešne nahradené okolitými rastlinami. Vďaka tomu môže baldachýn pôsobiť harmonicky takmer kdekoľvek na webe..

   Dvojpodlažné budovy s otvorenou vyhliadkovou plošinou na vrchole budú lepšie vyzerať aj na kopci. Aby otvárací pohľad nezakryl ani dom, ani vysoké stromy, musíte si vybrať miesto, kde bude výhľad čo najvoľnejší. Z tohto dôvodu je dôležitá nielen oblasť lokality, ale aj jej poloha. Ak sú vedľa neho rady susedných dách (najmä dvoj a trojposchodových) alebo viacpodlažných obytných budov (je to tiež možné), v týchto štruktúrach bude skrytá všetka nádhera a nebudete môcť obdivovať okolie.

   Zdá sa, že len altánok je ľahká budova, ale koľko nuancií: umiestnenie, veľkosť, materiály, výzdoba, výzdoba interiéru, zariadenie, zariadenie. Ale stojí za to zanedbať aspoň jeden z týchto bodov – a môžete minúť nielen finančné prostriedky, ale aj energiu a čas. Toto je obzvlášť dôležité vo vzťahu k stacionárnym budovám. Koniec koncov, sú na ulici, pod vplyvom počasia, klimatických faktorov po celý rok. Dážď, sneh, zima, teplo – to všetko musia vydržať.

   Aby ste na jar namiesto svojho obľúbeného altánku nenašli kopu rozbitých dosiek, musíte zvoliť správny typ strechy, nainštalovať krokvový systém.

   Aby strom ľahšie toleroval teplotné extrémy, vlhkosť a bol odolný voči škodcom, musí byť pravidelne ošetrovaný špeciálnymi zmesami (antiseptiká, retardéry horenia). Nie je tiež možné umožniť priamy kontakt stromu so zemou. Ak sa tomu nedá vyhnúť, musíte sa postarať o hydroizoláciu..

   Informácie o tom, ako postaviť altánok vlastnými rukami, nájdete v nasledujúcom videu..