Budovy

Odrody infračervených žiaroviek pre kurníky a ich inštalácia

Na zabezpečenie zdravia a dobrej produkcie vajec pre kurčatá počas celého roka je dôležité vytvoriť v miestnosti priaznivú mikroklímu. Osobitnú pozornosť treba venovať teplote vzduchu v zime. Aby bol kurník teplý, môžete použiť infračervené (IR) ohrievače. Tieto zdroje tepla sú niekoľkých typov, z ktorých každý má určité výhody a nevýhody..

Zvláštnosti

Princíp činnosti infračervených zdrojov tepla spočíva v zahrievaní predmetov v ich dosahu. V kurníku sa žiarenie prenáša na podstielku, steny, bidielka, vtáky a neskôr sa z nich ohrieva vzduch v miestnosti. Tento spôsob prenosu tepla sa nazýva sálavý. Pri tomto spôsobe zahrievania sa kyslík nespáli a vlhkosť vzduchu sa nezníži, vďaka čomu sa zachová optimálna mikroklíma pre vtáka..

IR žiarovky sú všestranné. Slúžia nielen na ohrev kurníka, ale aj na jeho osvetlenie. Zariadenia vyžarujú „mäkkú“ žiaru, ktorá nebude v noci rušiť odpočinok vtáka. Vďaka tejto funkcii je dovolené ich nechať zapnuté po celý deň. Infračervené žiarovky pre sliepky sú červené.

Je dokázané, že prispieva k lepšej stráviteľnosti krmiva a posilneniu imunity dospelých a rastúcich mladých zvierat..

Medzi ďalšie výhody týchto vykurovacích zariadení patria:

 • jednoduchá inštalácia – infračervené vykurovacie zariadenie môžete nainštalovať vlastnými rukami bez toho, aby ste si najali profesionálnych remeselníkov;
 • jednoduchá obsluha – ak potrebujete vymeniť zdroj tepla, musíte vypnúť prívod elektrickej energie, odskrutkovať lampu z držiaka a na jej miesto nainštalovať novú;
 • vysoká účinnosť – tepelná energia sa v priestore neodvádza, je smerovaná k predmetom v miestnosti;
 • priaznivé účinky na zdravie ľudí a hospodárskych zvierat;
 • možnosť inštalácie do kurín s vysokou vlhkosťou.

Rovnako ako všetky ostatné vykurovacie zariadenia, IR žiarovky nie sú bez nevýhod. Ich hlavnou nevýhodou je ich vysoká cena (v porovnaní s konvenčnými luminiscenčnými alebo ultrafialovými zdrojmi). Za nevýhody sa považuje aj krátka životnosť a silné zahrievanie povrchu žiarovky..

Z dôvodu nadmerného zahrievania ohrievača žiarovky sa odporúča dodatočne ho vybaviť termostatom. S jeho pomocou môžete ľahko udržiavať optimálnu mikroklímu pre vtáky..

Prehľad druhov

Výrobcovia ponúkajú niekoľko typov infračervených zdrojov tepla. Líšia sa vzhľadom, spôsobom inštalácie, technickými charakteristikami a ďalšími parametrami..

Stacionárne

Modely sú určené na trvalú inštaláciu na povrch steny alebo stropu bez možnosti presunu na iné miesto. Najčastejšie vyzerajú ako tradičné žiarovky.. Stacionárne infračervené žiariče sú vybavené:

 • červený filter;
 • panel s doskami;
 • špirálový pracovný prvok.

Stacionárne modely sa odporúčajú inštalovať do veľkých kurníkov. Na inštaláciu takýchto výrobkov je dovolené použiť existujúcu infraštruktúru – v prípade potreby je možné žiarovky s infračerveným žiarením zaskrutkovať do štandardného držiaka pre konvenčné žiarovky.

Drvivá väčšina vyrábaných modelov stacionárnych žiaroviek vybavené tepelnými snímačmi a časovačmi. Vďaka týmto automatizačným zariadeniam sa zariadenie zapne bez zásahu človeka, keď teplota klesne alebo po stanovenom časovom období. K nevýhodám stacionárnych riešení patrí vysoká spotreba energie, malá oblasť pokrytia.

Mobilné

Takéto návrhy sa týkajú prenosný. Vďaka nízkej hmotnosti a kolieskam (k dispozícii u väčšiny modelov) sa okolo kurníka ľahko pohybujú. Mobilné zariadenie je autonómne. Je vybavený:

 • zdroj tepelného žiarenia;
 • reflektor;
 • napájací kábel pre pripojenie k elektrickej sieti.

Mobilné konštrukcie nevyžadujú inštaláciu – môžu byť umiestnené v oblasti, ktorú je potrebné zahriať. Môže to byť napríklad úkryt, hniezda, oblasť pre mladé alebo novo vyliahnuté mláďatá. Tieto elektrické spotrebiče sú ekonomické, spoľahlivé a ľahko sa používajú..

Ich nevýhodou sú vyššie náklady v porovnaní s inými typmi infračervených ohrievačov a nízka účinnosť.

Panel

Výrobky predstavujú ploché vykurovacie dosky obdĺžnikového tvaru. Prichádzajú v rôznych veľkostiach. Takéto panely sú:

 • kov (s prednou doskou z hliníka) – okamžite prenášajú tepelnú energiu, čo prispieva k rýchlemu zahriatiu miestnosti;
 • keramika, schopná akumulovať teplo a vydávať ho po vypnutí zariadenia;
 • sklo.

Sklenené panely z dôvodu ich vysokých nákladov nie sú vhodné na vykurovanie kurníka. Panelové zdroje tepla sú určené na montáž na strop alebo na stenu. Montáž na strop sa považuje za ekonomickejšiu a efektívnejšiu..

Film

Zástupca tenký film, ktorý vyžaruje infračervené žiarenie. Na predaj sú tieto ohrievače dodávané v kotúčoch. Výrobok je možné nakrájať na kúsky požadovanej veľkosti.

Konštrukcia vykurovacích fólií zahŕňa:

 • reflektor – vrstva fólie;
 • vykurovacie uhlíkové prvky;
 • ochranná vrstva určená na prenos tepelnej energie a ochranu vykurovacích telies pred mechanickým poškodením.

Filmové ohrievače sú strop, stena alebo podlaha. Prvé sú najvhodnejšie pre poľnohospodárske priestory. Sú schopní rýchlo zahriať veľký priestor a rovnomerne rozdeľovať tepelnú energiu po celom obvode miestnosti..

Poznámka! Neodporúča sa inštalovať podlahovú fóliu do kurína, pretože je veľmi citlivá na vlhkosť. Náhodné vyliatie vody na podlahu môže spôsobiť skrat.

Populárne modely

IR ohrievače vyrábajú zahraniční a domáci výrobcovia. Sortiment zariadení predstavujú riešenia s rôznymi technickými parametrami. Z obrovskej ponuky ohrievačov vynikajú nasledujúce modely.

 • ERGNA-0,7 / 220 teplofón. Nástenné zariadenie na vykurovanie bytových a nebytových priestorov. Líši sa v požiarnej bezpečnosti, prispieva k vytvoreniu priaznivej mikroklímy pre vtáky. Výkon zariadenia je 700 W – stačí na vykurovanie malej miestnosti 12 – 14 m2.

 • Almac IR 5 W. Podporuje optimálne rozloženie tepla. Tento model je kompaktný a praktický, ľahko sa inštaluje. Výkon zariadenia je 500 W. Určené na vykurovanie malých kurín s rozlohou 5-6 m. Model sa odporúča používať v spojení s termostatom.

 • Elektrický infračervený ohrievač “Pion Lux 04” pre montáž na strop alebo na stenu. Jedná sa o 400 W nízkoenergetické zariadenie určené pre kurník s rozlohou 4 m2. Na vykurovanie veľkých miestností sa odporúča zakúpiť niekoľko spotrebičov. Zariadenie je vybavené spínačom s kontrolkou.

 • IKZK R127 250W – infračervená zrkadlová lampa domácej výroby. V závislosti od úpravy sú banky červené alebo priehľadné. Životnosť dosahuje 5 tisíc hodín.

 • Royal Clima RIH-R1000S. Konštrukcia obsahuje rúrkový elektrický ohrievač. Model je robustný a spoľahlivý, jeho telo je vyrobené z plechu z nehrdzavejúcej ocele. Výkon zariadenia je 1 000 W, pracovná plocha sa zahrieva až na 250 stupňov. Model Royal Clima RIH-R1000S má ochranu proti prehriatiu.

Medzi obľúbených výrobcov infračervených žiaroviek patria nasledujúce spoločnosti: Tirex, Philips, Repti-zoo a ďalšie.

Ako si vybrať?

Zariadenie na ohrev kurníka by malo vyberte podľa výkonu. DNa 1 m2 je potrebných najmenej 80 wattov. Na základe týchto údajov je ľahké určiť požadovaný výkon ohrievača. Aby ste to urobili, musíte vynásobiť plochu domu 80 a získať požadovanú hodnotu. Pri výbere zariadenia s nízkym výkonom bude vykurovanie neúčinné, nákup príliš výkonného zariadenia bude plytvať energiou a prehrievať kurník..

Na vybavenie kurníka ohrievačmi je to najlepšie pozrite sa bližšie na varianty steny alebo stropu.

Pri čistení priestorov nebudú zasahovať do vtákov a ľudí. Okrem toho dobre zahriajú predmety v zóne ich vplyvu..

Pri nákupe zariadenia by ste mali dávajte pozor na typ vykurovacích telies inštalovaných v zdrojoch tepla. Typy uhlíkových vlákien sú považované za najpreferovanejšie. Tieto IR žiariče sú považované za najbezpečnejšie a najspoľahlivejšie. Sú odolné voči prachu a vysokej vlhkosti, vďaka čomu vydržia dlho.

Musíte tiež vziať do úvahy vlnové dĺžky, ktoré žiarovky vyčnievajú.. Vybavenie je:

 • krátkovlnné;
 • stredná vlna;
 • dlhá vlna.

Prvé z nich majú negatívny vplyv na ľudské zdravie. Pracujú pri teplotách nad 1 000 stupňov. Sú vhodné na vykurovanie veľkých poľnohospodárskych budov s vysokými stropmi. Vysielače dlhých a stredných vĺn pracujú pri teplotách od 600 stupňov. Odporúča sa inštalovať ich do kurín s výškou stropu nepresahujúcou 3 m. Dlhovlnné ohrievače nepoškodzujú ľudí a vtáky, naopak, majú liečivé vlastnosti.

Odborníci odporúčajú nákup IR žiaričov so vstavaným termostatom. Vďaka takémuto zariadeniu bude ohrievač takmer vždy v režime spánku a na chvíľu sa zapne, keď teplota v miestnosti klesne na určený kritický bod. Modely s ďalšími funkciami sú drahšie, ale v prevádzke sú ekonomickejšie, pretože vám umožňujú efektívne využívať energetické zdroje. Pri nákupe vykurovacieho zariadenia by ste si mali prečítať záručné povinnosti a certifikáty kvality predajcu.

Neodporúča sa kupovať tovar pochybného čínskeho pôvodu – je nepravdepodobné, že by vydržal dlho.

Ako správne nainštalovať?

Aby bolo vykurovacie zariadenie bezpečné, musíte ho správne nainštalovať.. Proces inštalácie infračervených žiaroviek sa vykonáva v konkrétnom poradí:

 • výpadok prúdu v sieti;
 • kladenie drôtov s vhodným prierezom (na zvýšenie úrovne bezpečnosti musí byť „oblečený“ do izolačného zvlnenia);
 • načrtnutie miest, kde budú žiarovky inštalované (vzdialenosť by nemala byť menšia ako 1 m od seba pri inštalácii niekoľkých zariadení);
 • spojovacie prvky pre kazety (kvôli silnému zahrievaniu žiaroviek sa odporúča používať keramické výrobky, ktoré sa vyznačujú požiarnou bezpečnosťou);
 • zaskrutkovanie osvetľovacích zariadení do zásuvky, napájanie a zapínanie žiaroviek.

Svietidlá musia byť inštalované vo výške najmenej 1 m od bidiel, hniezd a iných predmetov. V opačnom prípade môže dôjsť k prehriatiu. Aby sa zabránilo zraneniu vtákov a aby sa zabránilo poškodeniu zariadenia, musia byť na žiarovky namontované kovové ochranné kryty vyrobené z drôtu..

Inštrukcie na používanie

Vyžaduje moderné infračervené zariadenie súlad s bezpečnosťou nielen počas inštalácie, ale aj počas prevádzky. Z nedbanlivosti sa zariadenie rýchlo pokazí. Pri použití infračervených žiaroviek musíte starostlivo zvážiť požiadavky na požiarnu bezpečnosť. V ťažkých zimách alebo v silných mrazoch žiarovky vo väčšine prípadov fungujú nepretržite..

Vzhľadom na silné zahrievanie zariadení nesmú byť umiestnené v blízkosti dreva – môže dôjsť k požiaru. Aby ste sa vyhli požiaru, inštalujte žiarovky najmenej 50 cm od stien. Na ochranu stropu môžete použiť špeciálne ochranné kryty na svietidlá. Je dôležité používať správne veľké viečka a nehorľavé objímky.

Výrobky z plastu nebudú fungovať – ​​pri kontakte s horúcimi časťami žiarovky sa rýchlo roztavia.

Časté vypínanie a zapínanie infračervených zariadení môže viesť k ich rýchlemu zlyhaniu, preto je najlepšie použiť termostaty. Počas prevádzky je potrebné pravidelne odstraňovať nečistoty z povrchu žiaroviek.. V dôsledku usadeného prachu sa zariadenia často prehrievajú a vyhoria. Aby ste sa nespálili, nesmiete sa dotýkať povrchu infračervenej žiarovky bezprostredne po jej vypnutí – musíte nechať asi pol hodinu, kým vychladne. Pri správnom výbere, inštalácii a prevádzke infračervených vykurovacích štruktúr vydržia dlho pri zachovaní nepretržitej prevádzky..

Pozrite si súvisiace video.