Budovy

Polykarbonátové skleníky: výhody a nevýhody

Polykarbonátové skleníky: výhody a nevýhody

Polykarbonátové skleníky sú dnes považované za jednu z najoptimálnejších a najobľúbenejších štruktúr, ktoré majú obrovské množstvo výhod. Široká škála modelov umožňuje každému človeku vybrať si najoptimálnejšiu možnosť pre svoju dachu alebo vidiecky dom, ktorá obsahuje všetky potrebné parametre. Hotové skleníky vyrobené z tohto materiálu majú pôsobivú životnosť, čo z nich robí preferovanú možnosť medzi podobnými..

Zvláštnosti

Ihneď po svojom vzhľade si polykarbonátové dosky získali lásku a dôveru mnohých letných obyvateľov. Napriek tomu nie každý rozumie tomu, čo tento materiál presne je, aké sú jeho hlavné výhody a nevýhody. Tento problém môžete pochopiť iba starostlivým preštudovaním štrukturálnych vlastností polykarbonátu a výhodami budovania skleníkových štruktúr z neho..

Charakteristickou črtou polykarbonátu je to, že má voštinovú štruktúru. Každý plást obsahuje špeciálne bunky naplnené vzduchom. Vďaka tomu konštrukcie bez problémov udržujú teplo vo vnútri. Polykarbonátové dosky sa spočiatku nemohli pochváliť tak vysokými tepelnoizolačnými vlastnosťami, ale čoskoro sa začali spracovávať pomocou špeciálnych lakov, v dôsledku ktorých bol tento materiál schopný poskytnúť spoľahlivú ochranu pred škodlivými ultrafialovými lúčmi..

Ďalšou vlastnosťou polykarbonátu je, že sa veľmi ľahko spracováva. Jedinečné vlastnosti materiálu umožňujú vŕtanie, lepenie alebo iné postupy. Navyše je celkom ľahké rezať elektrickou skladačkou a pri absencii takýchto nástrojov môžete použiť bežné vystužené nožnice. Za zmienku stojí aj hlavná technická výhoda polykarbonátového materiálu, ktorá spočíva v jeho nízkej hmotnosti a schopnosti prenášať slnečné svetlo. Preto môžu byť použité na výrobu skleníkových štruktúr. Materiál je známy svojou plasticitou, ktorá výrazne uľahčuje prácu s ním. Vzhľadom na túto vlastnosť môže byť polykarbonátový skleník v prípade potreby vybavený malými prieduchmi alebo priečkami..

Výhody a nevýhody

Použitie polykarbonátových dosiek na získanie skleníka má obrovské množstvo výhod, z ktorých hlavnou je nízka hmotnosť a trvanlivosť budúcej štruktúry. Aj v porovnaní so sklenenými materiálmi vydrží polykarbonát viac ako jednu sezónu a je menej náchylný na poškodenie. Tento materiál tiež výrazne prospieva v porovnaní s fóliou, ktorá nie je schopná odolať ani najmenšiemu mechanickému tlaku..

Polykarbonátové dosky majú jedinečnú štruktúru, ktorá im umožňuje bez problémov udržať teplo vo vnútri a oveľa lepšie ako obyčajný film alebo sklo. A vysoká plasticita a flexibilita umožňujú bez problémov spracovať tento materiál, položiť ho na rám alebo iné podobné štruktúry. Na výrobu skleníkov akejkoľvek konfigurácie je možné použiť iba polykarbonátové dosky, čo sa nedá urobiť v prípade skla.

Medzi výrazné výhody polykarbonátu pri výrobe skleníka patria nasledujúce.

 • Jednoduchosť a jednoduchosť inštalácie. Vzhľadom na to, že tento materiál má minimálnu hmotnosť, je veľmi ľahké ho prepravovať a inštalovať..
 • Jedinečné tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré boli možné vďaka inovatívnej materiálovej štruktúre a špeciálnemu spracovaniu.
 • Pôsobivý výkon zvukovej izolácie, ktorý môže niekedy dosiahnuť 25 decibelov.
 • Prítomnosť špeciálneho povlaku, ktorý poskytuje spoľahlivú ochranu pred škodlivými účinkami ultrafialových lúčov.
 • Vynikajúce pevnostné vlastnosti. Napriek svojej nízkej hmotnosti tento materiál ľahko odolá mechanickému namáhaniu a otrasom, ako aj náhlym zmenám teploty. Nedávne štúdie uvádzajú, že moderné polykarbonátové dosky sú 200 -krát pevnejšie ako sklo.

 • Veľký výber veľkostí listov, aby si každý mohol vybrať pre seba najoptimálnejšiu možnosť. Obrovský výber vám umožňuje pohodlnejšie vykonávať zakrytie polí a vytvárať priečky v skleníkových štruktúrach.
 • Možnosť využívať polykarbonátové skleníky počas celého roka. Vďaka svojej pevnosti materiál ľahko odoláva vetru, zaťaženiu snehom a iným poveternostným podmienkam.
 • Vysoká úroveň bezpečnosti a absencia akýchkoľvek nebezpečných pár počas spaľovania. Hlavnou výhodou polykarbonátu je, že sa začína topiť iba pri teplotách presahujúcich 550 stupňov.
 • Obklad sa vyznačuje pôsobivou odolnosťou voči agresívnym látkam vrátane chemických čistiacich prostriedkov a zrážania kyselín.

Napriek mnohým výhodám majú polykarbonátové dosky určité nevýhody..

Aby tieto obliečky slúžili čo najdlhšie a zachovali si atraktivitu, je potrebné dôsledne dodržiavať určité prevádzkové pravidlá..

 • Po prvé, v žiadnom prípade by nemali zostať ich konce otvorené, pretože sa tam vždy môže dostať vlhkosť alebo hmyz, čo spôsobí poškodenie materiálu. Vlhké prostredie podporuje aktívne šírenie húb, čo výrazne zhoršuje prevádzkové vlastnosti materiálu a celého polykarbonátového skleníka.
 • Listy je potrebné ihneď očistiť od nečistôt a prachu iba z mäkkých tkanín. V žiadnom prípade by ste sa nemali uchýliť k používaniu agresívnych čistiacich prostriedkov, ktoré môžu poškodiť povlak a negovať jeho jedinečné ochranné vlastnosti..
 • Tiež stojí za to odmietnuť použiť akékoľvek prostriedky, ktoré obsahujú alkálie alebo étery, pretože môžu tiež poškodiť povlak polykarbonátovej fólie..
 • Brúsne a ostré predmety môžu poškodiť ochrannú vrstvu, ktorá je navrhnutá tak, aby chránila pred škodlivými ultrafialovými lúčmi..
 • V zime, keď je silné sneženie, je potrebné neustále čistiť hornú časť konštrukcie, aby sa zabránilo tvorbe ľadu a následnej deformácii skleníka. Faktom je, že pod tlakom snehu štruktúra zažíva obrovské zaťaženie a môže začať meniť svoj tvar, čo ohrozuje zrútenie celého skleníka. Preto sa odporúča včas odstrániť sneh z polykarbonátových dosiek..

Pokiaľ ide o náklady na stavbu polykarbonátového povlaku, sú samozrejme oveľa nižšie ako náklady na stavbu skleneného skleníka, ale o niečo drahšie ako filmový povlak. V každom prípade je na modernom trhu dosť ťažké nájsť niečo optimálnejšie z hľadiska pomeru ceny a kvality..

Druhy a formy konštrukcie

Dnes je výber skleníkov pomerne veľký: nájdete veľké i malé, štvorcové aj obdĺžnikové, štítové a jednostranné, skladacie a zvárané, pozinkované, posuvné, monolitické alebo konštrukcie s odnímateľnou strechou. Vďaka tomu si každý človek môže vybrať pre neho najoptimálnejšiu a najvhodnejšiu možnosť, ktorá má všetky potrebné vlastnosti..

V prvom rade by ste mali hovoriť o tvare rámu, ktorý môže byť vyrobený vo forme stanu, domu, oblúka alebo má takmer akýkoľvek iný tvar. A to sa podarilo vďaka flexibilite a plasticite polykarbonátu, ktorý vám umožňuje dať tomuto materiálu takmer akýkoľvek tvar.

Je potrebné poznamenať, že každá forma rámu má svoje vlastné výhody a nevýhody, ktoré je potrebné vziať do úvahy pred výberom konkrétnej možnosti. Dnes sú veľmi obľúbené klenuté štruktúry, ktoré sú reprezentované jednostranným alebo štítovým rámom. Medzi výrazné výhody tohto tvaru patrí jednoduchá montáž a minimálna spotreba polymérneho plastu, čo v konečnom dôsledku znižuje celkové náklady na stavbu skleníkových štruktúr. Oblúkové formy navyše vyžadujú minimálne časové výdavky, čo je obzvlášť dôležité pri obmedzenom množstve tohto zdroja. Tento typ štruktúry má však určité nevýhody, medzi ktorými je možné rozlíšiť zložitosť starostlivosti o rastliny v blízkosti bočných stien, čo je spôsobené jedinečnými konštrukčnými vlastnosťami skleníka..

Ďalšou obľúbenou odrodou je stanový skleník, ktorý vyzerá ako stan. Tieto formy sú najoptimálnejšie v oblastiach, kde sa bude pestovať veľa druhov zeleniny. Charakteristickou črtou štruktúr vo forme stanu je, že môžu mať takmer akúkoľvek veľkosť, dokonca aj tie neštandardné.

Stojí za zmienku, že valbový štítový skleník je extrémne nežiaduci na použitie v zimnom období, pretože štruktúra môže byť vážne poškodená kvôli veľkému množstvu snehu. Ak chcete postaviť len tento druh skleníka, musíte použiť iba vystužené polykarbonátové dosky, ktoré sa dokážu vyrovnať s takýmto zaťažením. Takéto riešenie bude samozrejme stáť oveľa viac, takže by bolo účelnejšie zvoliť iný typ skleníka. Pokiaľ ide o štíhle skleníky, ich výstavba je oveľa lacnejšia. Charakteristickou črtou tohto dizajnu je, že môže byť pripevnený k domu alebo inej štruktúre. Jeho hlavnou výhodou je, že budova spočíva na pevnej stene inej budovy, čo zaisťuje trvanlivosť a schopnosť odolávať obrovskému zaťaženiu. Recenzie naznačujú, že taký skleník vydrží dlho, ak sa oň neustále staráte.

Najlepšie je nainštalovať skleníkové štruktúry na južnú stranu, aby rastliny dostali čo najviac prirodzeného svetla.. A pokiaľ je to žiaduce, môže byť konštrukcia prístrešku inštalovaná oddelene od hlavnej konštrukcie, je však potrebné zaistiť maximálnu šírku, aby bolo možné do nej umiestniť niekoľko radov regálov. Hlavnou výhodou tohto druhu je, že do vnútra je možné umiestniť obrovské množstvo sadeníc, čo má zásadný význam pre získanie vysokokvalitnej a bohatej úrody..

V posledných rokoch sú budovy pozdĺž Meathlideru veľmi obľúbené. Jedná sa o jedinečné štruktúry, ktoré sú na severnej strane o niečo vyššie ako na južnej. Jedinečné konštrukčné riešenia vám umožňujú vytvoriť vo vnútri optimálnu mikroklímu, ktorá poskytuje rastlinám vysoký komfort.

Ak boli pred 10 rokmi polygonálne typy skleníkových štruktúr dosť vzácne, dnes nimi nikoho neprekvapíte.. Medzi ich prednosti patria vysoké estetické hodnoty. Takýto skleník sa vyznačuje atraktívnym vzhľadom, ktorý výrazne zlepšuje vzhľad celej prímestskej oblasti. Tieto štruktúry môžu navyše poskytnúť maximálnu ochranu rastlín pred prehriatím v lete, keď teplota vzduchu môže vystúpiť na extrémne vysoké hodnoty. Polygonálne polykarbonátové skleníky sa môžu pochváliť veľkým počtom využiteľnej podlahovej plochy, pretože neexistuje centrálna ulička, ktorá umožňuje veľa regálov..

Takéto skleníky sú vyrobené výlučne z polykarbonátu, pretože ide o pomerne flexibilný materiál a môžu mať akýkoľvek tvar, čo je pri konštrukcii polygonálneho skleníka mimoriadne dôležité. Pri procese výberu by sa však mala hlavná pozornosť venovať nie tvaru skleníka, počtu sadeníc, ktoré bude potrebné v štruktúre pestovať. Okrem toho by ste mali venovať pozornosť klimatickým vlastnostiam regiónu a nákladom na materiály, ktoré budú použité v procese výstavby skleníka..

Aby ste si vybrali správny typ skleníka a jeho dizajn, musíte sa okamžite rozhodnúť, na aký účel bude budúca miestnosť potrebná, v akých ročných obdobiach sa bude používať a aké rozmery sú vhodné pre vaše podmienky. Okrem toho je okamžite potrebné zaoberať sa automatizovaným systémom, pretože čím viac rôznych inovatívnych štruktúr v ňom je, tým väčšia by mala byť veľkosť štruktúry. Kôlne sú dnes považované za jedny z najobľúbenejších a najžiadanejších na modernom trhu. Ich charakteristickou črtou je, že majú malú veľkosť, takže sa dajú použiť v oblastiach s malou plochou. Preto sa im hovorí vysokoúčinné prevedenie..

Napriek minimálnym rozmerom je celkom vhodné pracovať v takejto štruktúre a je tu možné umiestniť obrovské množstvo sadeníc.. Hlavnou výhodou skleníka, ktorý je možné nakloniť, je to, že ho možno pripevniť z obidvoch strán domu, avšak predĺženie na južnej strane sa považuje za najlepšiu možnosť, aby rastliny mohli prijímať dostatočné množstvo prirodzeného svetla..

Medzi nevýhody patrí skutočnosť, že je extrémne ťažké pokryť takúto štruktúru filmom, pretože vietor ju pravidelne demoluje. Väčšina letných obyvateľov v tomto prípade uprednostňuje sklo alebo plast. Štítové skleníky sú obyčajné domy, ktoré si môžete postaviť sami. Takéto štruktúry majú obrovský počet výhod, ktoré ich priaznivo odlišujú od ostatných..

V prvom rade sa nemusíte báť, že sa v zimnom období skleník pod ťarchou snehu pokazí. Unikátny tvar strechy vám navyše umožňuje vybrať pre štruktúru takmer akýkoľvek materiál, nielen polykarbonátové dosky. Tieto posledné sú samozrejme najoptimálnejšie kvôli jedinečnej hodnote za peniaze. Je tiež potrebné poznamenať, že použitie takého skleníka umožňuje ďalší styling, ktorý je pre niektorých letných obyvateľov veľmi dôležitý. Štítová štruktúra má, samozrejme, ako ostatné odrody, svoje nevýhody. Vzhľadom na skutočnosť, že bol zostavený pomocou obrovského množstva upevňovacích materiálov, musí letný obyvateľ neustále kontrolovať tesnosť rámu a uistiť sa, že ani jedna časť nie je skorodovaná..

V budúcnosti nebude možné tieto priestory zmeniť alebo rozšíriť. A strecha štítových skleníkov je dostatočne veľká, takže konštrukcii nadácie bude potrebné venovať veľkú pozornosť. V posledných rokoch sa obrovskej obľube tešia aj klenuté štruktúry, ktoré sa môžu pochváliť minimálnym reflexným povrchom. Vďaka tomu prepúšťajú oveľa viac slnečného svetla ako verzie s jedným svahom a štítom. Jedinečné konštrukčné výhody tohto návrhu umožňujú plodinám rásť do veľkých výšok, aké sa v bežných budovách nedajú dosiahnuť..

Malo by byť zrejmé, že starostlivosť o rastliny, ktoré sa nachádzajú v klenutom polykarbonátovom skleníku, je dosť náročná. Je potrebné poznamenať, že tieto typy nemožno použiť na pestovanie sadeníc na otvorenom priestranstve, pretože v takýchto podmienkach nebude možné rastliny vytvrdnúť. Napriek týmto nedostatkom sa tieto skleníky veľmi ľahko montujú a demontujú. V prípade potreby môžete tiež ľahko pridať ďalšie sekcie na zväčšenie miestnosti..

Ďalšou nevýhodou klenutej konštrukcie je, že v zime dochádza často k priehybom a poruchám strechy, pretože sneh sa nemôže bez problémov odvaľovať. Inými slovami, buď budete musieť vykonávať čistenie priebežne, alebo bude letnému rezidentovi hroziť strata celej stavby a rastlín. Také skleníky nie je možné inštalovať v oblastiach charakterizovaných silným vetrom, pretože upevnenie rámu je nestabilné a akýkoľvek náraz vetra môže stavbu zničiť..

Odkvapkávacie štruktúry sa líšia v celkom originálnej forme, ktorá sa môže pochváliť niekoľkými výhodami.. Špicatý kryt napríklad zabraňuje hromadeniu snehu, čo má pozitívny vplyv na spoľahlivosť a pevnosť celej konštrukcie. Navyše je to vďaka tomu, že sa pôda vo vnútri skleníka na jar čo najrýchlejšie zahreje..

Takéto budovy sú považované za najoptimálnejšie riešenie pre severné oblasti, ktoré sa v zime vyznačujú veľkým množstvom snehu. Unikátne konštrukčné vlastnosti umožňujú slnečnému žiareniu ľahko preniknúť do všetkých rohov konštrukcie. Jedinou významnou nevýhodou konštrukcie v tvare kvapky je zložitosť jej inštalácie, ktorá je nad sily každého človeka..

Ďalšou variáciou je holandský typ miestnosti, ktorý umožňuje rastlinám prijímať čo najviac slnečného svetla.. Tento výsledok sa dosiahol v dôsledku skutočnosti, že ako povlak sa používa špeciálne sklo s homogénnou štruktúrou. Tento dizajn neumožňuje, aby sa do skleníka dostala prebytočná vlhkosť, pretože je vybavený odkvapom vyrobeným z hliníka. Je zodpovedný za zber a odvádzanie dažďovej vody.

Konštrukcia žľabu tiež počíta s prítomnosťou špeciálnych tesnení, ktoré zabraňujú vzniku kondenzácie. Charakteristickou črtou celého drenážneho systému holandského skleníka je to, že je namontovaný na hrebeni strechy. Vďaka tomu sa môže pochváliť odolnosťou proti vetru. Ak je skleník veľký a nachádza sa v regióne s drsnými poveternostnými podmienkami, budete sa musieť starať o vykurovací systém. Najlepšie je používať plne automatizované systémy, ktoré trvale poskytujú optimálnu mikroklímu..

Obľúbené sú aj drôtové modely. Môžete si napríklad vybrať skleník, ktorého základňa bude vyrobená na kovovom ráme. To bude mať pozitívny vplyv na pevnosť a trvanlivosť výrobku..

Poloha

V procese výberu miesta na inštaláciu polykarbonátového skleníka musíte byť veľmi opatrní, pretože od toho závisí účinnosť celej konštrukcie.. Pri výbere miesta by ste sa mali riadiť nasledujúcimi pravidlami.

 • Skleník by mal byť umiestnený čo najbližšie k hlavnému domu, najmä ak bude v chladnom období vykurovaný. Potom bude možné zorganizovať pripojenie k vykurovaciemu systému domu a ušetriť tak na nákupe autonómneho vykurovania.
 • Najlepšie je opustiť myšlienku budovania budov na nízko položených plochách, pretože zem tu veľmi často zamrzne. Ako miesto navyše nemôžete vybrať otvorené oblasti alebo svahy. Tieto oblasti sa vyznačujú častým a silným vetrom, ktorý môže narušiť celistvosť skleníkovej štruktúry..
 • Skleníky pre skleníky by nemali byť postavené na výplňovej pôde, ak je podzemná voda príliš blízko.
 • Ak sa prímestská oblasť nemôže pochváliť veľkými rozmermi, potom je dosť ťažké nájsť dobré miesto. Pozorovanie oblasti je považované za ideálny spôsob výberu, takže môžete určiť najslnečnejšie miesto..

Po výbere optimálneho miesta je potrebné vykonať všetky prípravné práce na začatie stavby. Pôda musí byť úplne suchá a uvoľnená, inak nebude fungovať na výstavbu skleníka. Niektorí letní obyvatelia odporúčajú opustiť mierny svah iba vtedy, ak je otočený k južnej strane. Ak je oblasť charakterizovaná veľkým množstvom vlhkosti, potom okolo nej musia byť vykopané špeciálne drážky, ktoré budú použité na odvádzanie prebytočnej vody. A ak hovoríme o miestnosti na dlhodobé používanie, musí byť spočiatku postavená tak, aby dokonale zapadala do celkového dizajnu miestnej oblasti a nekazila krajinu. Napríklad je možné do skleníkovej konštrukcie nainštalovať špeciálnu cestu, po ktorej sa budú prepravovať určité materiály a sadenice. Ak je počas výstavby potrebné označiť obvod budúceho vývoja, potom je v tomto prípade možné použiť kolíky. Navyše, pred začatím stavebných prác je nevyhnutné územie pozorovať, aby sa zabezpečilo, že budúci skleník môže prijímať dostatočné množstvo prirodzeného svetla a slnečného svetla..

Umiestnenie skleníka môže mať tiež určitý vplyv na jeho dizajn. Ak hovoríme o možnostiach jedného svahu, potom sú najlepšie umiestnené zo západu na východ, ale vždy smerujú strechu na južnú stranu. Pokiaľ ide o možnosti štítu, mali by prechádzať zo severu na juh a maximálna odchýlka v tomto prípade nemôže byť väčšia ako 15 stupňov. Nezabudnite, že lúče sú vždy najúčinnejšie, keď vstupujú do miestnosti v pravom uhle. Preto sú stanové skleníky považované za efektívnejšie. Táto požiadavka je však dôležitá iba pre priestory, ktoré sa používajú v zimnom období. V lete v domácich klimatických podmienkach nie sú žiadne problémy s prúdením prirodzeného svetla a slnečného svetla, takže si môžete vybrať takmer akúkoľvek verziu štruktúry skleníka. Ak potrebujete chrániť objekt pred silným vetrom a zlými poveternostnými podmienkami, potom je ideálnym riešením umiestnenie pevného plotu na severnej strane, ktorý prevezme vietor a tiež poskytne skleníkovej štruktúre potrebný tieň..

Ak sa rastlina pestuje v interiéri, mala by sa jej pravidelne venovať náležitá starostlivosť a zalievanie.. Preto sa letným obyvateľom odporúča používať centralizované zásobovanie vodou, čo vám umožní zbaviť sa všetkých problémov s dodávkou vody do skleníka. Ak je to k dispozícii, je možné nainštalovať automatický zavlažovací systém, ktorý sa považuje za najúčinnejší a umožňuje zalievanie bez účasti samotného záhradníka. Ak nie je možné vykonávať centralizované zásobovanie vodou kvôli konštrukčným vlastnostiam skleníka alebo problémom s pôdou, bude potrebné v blízkosti skleníkových štruktúr nainštalovať studňu alebo studňu. V krajnom prípade sa pri absencii ktorejkoľvek z týchto možností môžete obmedziť na veľký sud vody. Aby sa zabránilo vypadávaniu pôdy vo vnútornej časti obvodu, môžete nainštalovať špeciálne dosky alebo plechy, ktoré sa tiež dobre osvedčili v procese upevnenia vnútorného okraja postelí.

Pri plánovaní výstavby polykarbonátového skleníka je nevyhnutné vziať do úvahy charakteristické črty krajiny v regióne. V tomto prípade jednu z najdôležitejších úloh zohráva kvalita pôdy. A ak je pôda v letnej chate charakterizovaná mäkkosťou, potom sa štruktúra v budúcnosti môže výrazne prehĺbiť, čo predstavuje nebezpečenstvo pre jej celistvosť a spoľahlivosť. Preto odborníci odporúčajú uprednostniť územie s pevnou pôdou a ak sa výstavba vykonáva na bažinatej oblasti, potom drenáž. Odborníci tiež neodporúčajú inštalovať skleníky na ílové pôdy, pretože sa to často stáva príčinou stagnácie vlhkosti v samotnom skleníku. V tomto prípade je ideálnym riešením konštrukcia pieskového vankúša..

Pri stavbe skleníka je potrebné venovať veľkú pozornosť aj orientácii na svetové strany., čo má priamy vplyv na množstvo slnečného svetla, ktoré rastliny prijímajú. Ak je štruktúra pôvodne umiestnená nesprávne, potom rastlinné a bobuľové plodiny nedostanú dostatok prirodzenej farby, preto sa množstvo a kvalita plodiny zníži. Ideálnym riešením je postaviť skleník na ploche, na ktorú dopadá rovnomerné množstvo slnečného svetla a prirodzeného svetla po celý deň. Najlepšie je uprednostniť západo-východný smer, pretože v tomto prípade je možné maximalizovať využitie prirodzeného svetla na vývoj vlastných zeleninových alebo bobuľových plodín..

A ak sa na tom istom mieste stavia súčasne niekoľko typických štruktúr, potom musíte byť opatrní a dbať na to, aby si navzájom netienili. Obrovskú úlohu v procese vytvárania optimálnej mikroklímy hrá smer vetra, ktorý je potrebné vziať do úvahy pred začatím stavebných prác. Ak sa napríklad polykarbonátový skleník nachádza na slnečnom, ale veternom mieste, vnútorná teplota sa bude neustále znižovať, čo povedie k potrebe inštalovať ďalšie vykurovacie systémy, alebo to môže viesť k úplnému poškodeniu plodiny..

Preto je tá časť budovy, ktorá zachytáva viac vetrov, najlepšie pokrytá živým plotom alebo špeciálnymi reflexnými clonami, ktoré poskytujú spoľahlivú ochranu pred studeným vetrom. V poslednej dobe väčšina letných obyvateľov uprednostňuje obrazovky, keď vám nielen umožnia vytvoriť spoľahlivú bariéru na ochranu pred vetrom, ale tiež poskytnú dodatočné osvetlenie vnútorného priestoru. Faktom je, že tieto štruktúry vynikajúcim spôsobom odrážajú teplo, vďaka čomu sa v miestnosti vytvára najpriaznivejšia klíma..

V procese budovania ochranných zariadení je tiež potrebné byť veľmi opatrný, aby ste náhodne nepoškodili budúce rastliny.. Nezabudnite, že všetky takéto zariadenia musia poskytovať ochranu pred vetrom a v žiadnom prípade netieniť interiér miestnosti. Preto by mal byť živý plot alebo umelý plot umiestnený v určitej vzdialenosti, ktorá presahuje trojnásobok výšky samotnej konštrukcie. Navyše je najlepšie spevniť ochranné štruktúry, pretože to môže v budúcnosti viesť k tvorbe turbulentných prúdov vzduchu..

Množstvo získanej plodiny priamo závisí od množstva prirodzeného svetla, ktoré skleník dostane. Toto je obzvlášť dôležité v zime, keď je slnečná aktivita minimálna. Ak sa chystáte pestovať zeleninovú alebo bobuľovú plodinu v skleníkoch počas celého roka, je najlepšie orientovať skleníkovú štruktúru na južnú stranu, aby ste nemuseli míňať príliš veľa peňazí na vykurovací systém alebo automatické umelé osvetlenie. . Navyše, pred začatím stavby je potrebné vziať do úvahy prítomnosť veľkých stromov a budov v letnej chate, pretože môžu zabrániť vstupu priameho slnečného svetla do skleníka..

Rozmery

Na modernom trhu je prezentovaný obrovský počet polykarbonátových skleníkov, ktoré sa líšia svojimi rozmermi. Výška a šírka produktu by sa mala zvoliť v závislosti od objemu výsadby a veľkosti územia. Ak sa letná chata nemôže pochváliť veľkými rozmermi, potom je na tieto účely vhodný úzky a nízky skleník. Možnosti letnej chaty spravidla nie sú príliš veľké a sú určené pre malý počet sadeníc. Okrem toho si môžete kúpiť alebo objednať neštandardné možnosti, ktoré sa môžu líšiť takmer v akomkoľvek tvare a veľkosti. Takéto výrobky používajú hlavne letní obyvatelia, ktorí pestujú výrobky vo veľkom..

Značky a výrobcovia

Uhličitanový skleník si už dlho získava dôveru spotrebiteľov. Dnes je na trhu veľa výrobcov. Ak sa pozriete na hodnotenie, najpopulárnejšie sú dnes domáce a bieloruské spoločnosti. Ich výrobky predstavujú jedinečnú hodnotu za peniaze. V zásade ponúkajú priehľadný polykarbonát, v prípade potreby však nájdete farebné možnosti..

Pokiaľ ide o európske značky, majú vysokú kvalitu a spoľahlivosť, vzhľadom na vysokú cenu však tieto odrody nie sú v domácich podmienkach obzvlášť výnosné. Je nanajvýš nežiaduce používať čínsky polykarbonát, pretože sa rýchlo kazí, líši sa svojou malou hrúbkou, takže je často potrebné ho zmeniť na nový..

Medzi najznámejšie a najžiadanejšie značky patria nasledujúce.

 • Polygal Je izraelská spoločnosť, ktorá ponúka výrobky vynikajúcej kvality. Výraznou výhodou výrobcu je obrovský sortiment polykarbonátov, ktoré sa vyrábajú takmer v akejkoľvek farebnej škále. Modely sú schopné zvládnuť kolosálne zaťaženie a nestrácajú svoje vlastnosti ani po dlhom čase.
 • “Polygal Vostok” – analóg predchádzajúcej značky, ktorá vyrába svoje výrobky v Rusku. Líši sa v dostupnejších nákladoch a kvalita je na rovnako vysokej úrovni.
 • Vizan Je čínska značka, ktorá sa môže pochváliť obrovským farebným rozsahom a hrúbkou polykarbonátu od 2 do 10 mm.

Ktorý je lepší?

Aby skleník plne plnil svoje povinnosti, je potrebné pre jeho stavbu zvoliť kvalitný polykarbonát. Optimálna hrúbka sa považuje za 6 až 7 mm, pretože práve ona vykazuje najväčšiu účinnosť v mraze a vyznačuje sa pôsobivou trvanlivosťou. Ak vyberiete možnosti, ktoré sú menej hrubé, potom prepúšťajú chlad, najmä v zimnom období..

V procese nákupu polykarbonátu na stavbu skleníka je potrebné objasniť, či sú k dispozícii možnosti s inovatívnym povlakom proti kondenzácii, ktorý zabráni nadmernému hromadeniu vlhkosti na povrchu. Na modernom trhu existuje obrovský počet odrôd, v závislosti od farebnej schémy polykarbonátu, transparentné možnosti sa však považujú za najefektívnejšie a najoptimálnejšie. Poskytujú spoľahlivý prenos slnečného svetla, ktoré je mimoriadne dôležité pre vytváranie optimálnych skleníkových podmienok..

Pri výbere rámu pre skleníkové konštrukcie alebo skleník je najlepšie uprednostniť oceľové pásy a rohy.. Charakteristickou črtou tohto materiálu je, že odoláva korózii, čo je dostatočne dôležité na zabezpečenie trvanlivosti konštrukcie. Ak používate výhradne vysokokvalitné a trvanlivé materiály, potom niet pochýb o tom, že skleník bude môcť bez problémov slúžiť asi 20 rokov. Rám sa ľahko vyrovná s nákladom a neklesá pod tlakom snehu, čo ho priaznivo odlišuje od plastových náprotivkov, ktoré je potrebné meniť takmer každý rok.

Ak chcete, aby polykarbonátový skleník vydržal čo najdlhšie a potešil vás vysokokvalitným zberom, je najlepšie zvoliť možnosti, ktoré sa líšia veľkým počtom oblúkov umiestnených blízko seba. Hlavnou výhodou takejto konštrukcie je, že je schopná odolať kolosálnym zaťaženiam a v priebehu času sa neohýba. Pri kúpe alebo stavbe polykarbonátového skleníka je nevyhnutné venovať pozornosť ventilačnému systému. Faktom je, že ak má nízku kvalitu a nedokáže sa vyrovnať so svojimi úlohami, potom sa v miestnosti začne hromadiť kondenzácia a prebytočná vlhkosť je hlavnou príčinou hubových chorôb..

Odborníci odporúčajú použiť ako ventilačný systém dvojicu prieduchov umiestnených na rôznych stranách skleníka. Okrem toho môžete urobiť niekoľko dverí na opačných stranách, ktoré vytvoria prievan..

Pri výbere skleníka je dôležité aj jeho vybavenie.. Najlepšie je preskočiť možnosti, ktoré neobsahujú tesnenia. Sú nevyhnutné na zaistenie maximálnej tesnosti konštrukcie. Absencia takýchto podrobností naznačuje, že sa výrobca rozhodol ušetriť peniaze, takže kvalita takejto štruktúry je otázna. Bez náležitej tesnosti nebude možné vytvoriť optimálnu mikroklímu v interiéri, čo je obzvlášť dôležité pre rast rastlín v zimnom období..

Vetranie

Polykarbonátové skleníky umožňujú vytvárať správnu úroveň vlhkosti a teploty pre vysokokvalitný rast rastlín. Napriek tomu, že plodiny sú v najoptimálnejších podmienkach, potrebujú aj prírodný vzduch. Na tento účel sa v skleníkoch vyrábajú špeciálne vetracie kanály, ktoré poskytujú rastlinám prístup k kyslíku..

V skleníkoch je nainštalované automatické zariadenie, ktoré je možné vyrobiť sami.. Hlavnou výhodou moderných skleníkov je, že ich možno postaviť celkom jednoducho a rýchlo. Výsledkom je robustný a spoľahlivý dizajn. Ak však chcete, aby štruktúra mohla plne vykonávať funkcie, ktoré sú jej priradené, je nevyhnutné vytvoriť malé vetracie otvory a okná na vetranie. Môžu byť umiestnené ako v jednej časti skleníka, tak po celej dĺžke konštrukcie. Hlavnou funkciou týchto prieduchov je zaistiť neustálu cirkuláciu vzduchu..

Tento spôsob vetrania je ručný, pretože vyžaduje zapojenie osoby a pravidelné monitorovanie poveternostných podmienok. V prípade potreby je možné systém mierne vylepšiť a zmeniť na plne automatický. Samozrejme, stojí to viac, ale tento proces už nebudete musieť nezávisle ovládať..

Medzi charakteristické vlastnosti a výhody automatizácie patria nasledujúce.

 • Automatický ventilačný systém môže v prípade potreby nezávisle zatvárať a otvárať vetracie otvory.
 • Prieduchy môžu nezávisle stúpať do určitej výšky.
 • Na riadenie procesu nie je potrebná žiadna ľudská prítomnosť. Stačí nastaviť určité parametre a systém sa sám prevzdušní.
 • V závislosti od odrody pestovaných plodín môžete pre každú z nich vytvoriť špeciálnu mikroklímu..

Je celkom ľahké postaviť si autonómny ventilačný systém sami. Dnes existujú dva typy: elektrický a hydraulický. Pre prvú možnosť musíte použiť špeciálny termostat a ventilátor. Výhodou termostatu je, že vám umožňuje nastaviť konkrétnu teplotu v miestnosti. Ak je vyššia alebo nižšia, ventilačný systém začne pracovať v automatickom režime. Hlavnou nevýhodou sú vysoké náklady na takýto systém, takže sa používa len zriedka..

Na hydraulické vetranie sú tiež potrebné špeciálne páky a úlomky, ako aj hadica. Už z názvu systému je zrejmé, že na jeho práci sa podieľa kvapalina. Ak je miestnosť príliš teplá, kvapalina sa roztiahne a zariadenie začne vetrať. Takýto systém sa nemôže pochváliť rovnakou účinnosťou ako elektrický, jeho náklady sú však oveľa nižšie..

Na modernom trhu nájdete aj bimetalické možnosti, ktoré obsahujú dve platne. Charakteristickým znakom takéhoto systému je, že každá doska sa vyznačuje svojou vlastnou špeciálnou expanziou pod vplyvom tepla. Po prvé, jeden z nich sa zahrieva a tlačí druhý, potom sa otvoria vetracie otvory. Inštalácia systému je pomerne jednoduchá a môže sa pochváliť trvanlivosťou, pri výbere by ste však mali venovať pozornosť veľkosti okna.

Medzi charakteristické výhody takéhoto systému v polykarbonátových skleníkoch patria nasledujúce.

 • Schopnosť regulovať teplotu. Zvláštnosťou skleníka je, že sa tu pravidelne pozoruje skleníkový efekt, preto je mimoriadne dôležité neustále udržiavať nastavenú teplotu. Môže veľmi rýchlo stúpať, najmä ak slnečné lúče dopadajú na povrch..
 • Výmena vzduchu. Rastliny nemôžu rásť a rozvíjať sa bez prítomnosti oxidu uhličitého. Preto je dôležité vykonávať ventiláciu, aby sa zabezpečila rovnováha oxidu uhličitého a kyslíka vo vzduchu. Toto je obzvlášť dôležité, ak je skleník celoročný..
 • Vetranie umožňuje zbaviť sa škodcov a zaručuje prirodzené opeľovanie plodín.
 • Vetrací systém umožňuje regulovať úroveň vlhkosti pôdy a vzduchu v skleníku.

Osvetlenie

Aby mohol letný obyvateľ získať vysokokvalitnú a bohatú úrodu, je potrebné správne a efektívne nainštalovať osvetľovací systém. Za najdôležitejší bod sa považuje správna kombinácia umelého a prirodzeného svetla. Iba v tomto prípade môžete dosiahnuť požadovaný výsledok a dosiahnuť vysoké výnosy. Množstvo prirodzeného svetla v zime je samozrejme menšie ako v lete, takže pri inštalácii skleníka by sa mala vziať do úvahy táto okolnosť. Každá maličkosť by mala byť premyslená tak, aby rastliny dostali maximálne množstvo svetla..

Krycí materiál skleníka je mimoriadne dôležitý pre zaistenie správnej úrovne prieniku svetla.. Väčšina obyvateľov leta uprednostňuje plastový obal, ktorý sa môže pochváliť dostupnou cenou, ale tento materiál má mnoho ďalších nevýhod. Pre takýto povlak je ťažké poskytnúť správnu úroveň starostlivosti. Polypropylénová fólia navyše rýchlo stráca svoju transparentnosť, takže ju treba každú sezónu meniť..

Pokiaľ ide o sklo, táto možnosť dobre prenáša slnečné lúče, ale nemôže sa pochváliť silou a odolnosťou. Navyše sa rýchlo znečistí a špinavé sklo neprepustí svetlo, v dôsledku čoho budete musieť neustále upratovať. Náklady na materiál sú vysoké, takže nie každý letný obyvateľ si ho môže dovoliť nainštalovať a pre malé skleníky to vôbec nie je nákladovo efektívne..

Na zaistenie osvetlenia je teda najoptimálnejším a najefektívnejším riešením polykarbonát. Hlavnou výhodou je, že plne spĺňa požiadavky a môže sa pochváliť svojimi jedinečnými vlastnosťami. Moderné odrody tohto materiálu sa môžu pochváliť schopnosťou prepúšťať 90% svetla. Okrem toho sa materiál veľmi ľahko používa a časom nestráca svoje vlastnosti. Pri procese výberu je najlepšie uprednostniť biely materiál..

Nie je žiadnym tajomstvom, že svetelné vlny majú priamy vplyv na množstvo a kvalitu ovocia, preto by sa tomuto faktoru mala venovať veľká pozornosť. Odborníci odporúčajú používať najmenej dva rôzne typy žiaroviek, ktoré môžu zaistiť harmonickejší vývoj rastlín. Pri výbere žiarovky stojí za to vziať do úvahy vlastnosti svetelnej energie, ktorá sa získava zo žiarovky. Charakteristickou črtou bežnej žiarovky je, že sa jednoducho rozsvieti a neposkytuje žiadny ďalší efekt. Preto je lepšie ich nepoužívať v polykarbonátových skleníkoch, pretože z toho nie je žiadny prospech..

Treba poznamenať, že inštalácia osvetlenia v skleníku má určité nuansy. Stojí za to vziať do úvahy skutočnosť, že vždy majú vlhkú mikroklímu, čo znamená, že by mala byť pozornosť izolácia elektrického vedenia. Ideálnym riešením je umiestniť drôty do špeciálnych boxov, ktoré zaistia ich spoľahlivú ochranu pred zvlhnutím počas polievania..

Ako sa starať?

Polykarbonát je jedinečný a moderný materiál, ktorý sa môže pochváliť svojimi pevnostnými vlastnosťami. Nie je taký krehký ako sklo a údržba je jednoduchšia. Do tohto procesu nie je potrebné vyvíjať prílišné úsilie ani investovať. Bez bežnej starostlivosti sa však aj tie najspoľahlivejšie a najtrvanlivejšie štruktúry nakoniec zhoršia..

Ak bol skleník postavený na slávu podľa všetkých pravidiel, v lete sa oň nebudete musieť starať. V krajnom prípade bude niekedy potrebné utrieť jednotlivé prvky, aby sa zlepšil prienik svetla..

Väčšina prác na údržbe skleníka sa začína v októbri, po zbere úrody. V tejto chvíli stojí za to vykonať generálne čistenie, ktoré by sa malo vykonávať najmenej raz za rok..

Starostlivosť o takúto štruktúru je možné rozdeliť na tieto súčasti..

 • Zbavenie sa zvyškov rastlín. Zo skleníka je tiež potrebné odstrániť všetky rastliny, ktoré tam zostanú. Potom budete musieť vyčistiť zvyšky rastlín a spáliť ich..
 • Ošetrenie pôdy – mimoriadne dôležitý proces, od ktorého závisí kvalita budúcej úrody. Pôdu je najlepšie ošetriť antibakteriálnymi látkami..
 • Použitie hnojiva. Na zlepšenie vlastností pôdy je mimoriadne efektívne používať zelené hnojenie a pred samotným výsevom môžete použiť humus, kompost a ďalšie komplexné minerálne hnojivá.
 • Dezinfekcia. Ihneď po zbere by sa všetky polykarbonátové skleníkové prvky mali umyť od špiny. Na tento postup je najvhodnejšie použiť prostriedky na umývanie riadu. Je lepšie odmietnuť abrazívne čistiace prostriedky, ktoré môžu poškriabať povrch polykarbonátu.

Úspešné príklady a možnosti

Vynikajúci jednostranný skleník ideálny pre nízke rastliny. Štítová verzia polykarbonátového skleníka, vhodná pre vysoké plodiny. Ideálne na umiestnenie skleníka na otvorenom priestranstve. Štruktúru nič nezakrýva, vďaka čomu dostane maximálne slnečné svetlo. Možnosť s prístavbou k domu. Ideálne riešenie na zimu, pretože problémy s vykurovacím systémom zmiznú. Polykarbonátové skleníky majú jedinečný dizajn, ktorý majiteľom umožňuje pestovať takmer akúkoľvek plodinu po celý rok. Ak budete striktne dodržiavať rady týkajúce sa starostlivosti, potom bude takáto štruktúra schopná slúžiť mnoho rokov a vykonávať všetky funkcie, ktoré sú jej priradené..

Ako vyrobiť polykarbonátový skleník, pozrite sa na ďalšie video.