Budovy

Všetko o brojleroch

Dnes sa mnoho farmárov a majiteľov dvorov rozhodne chovať brojlery než obyčajné kurčatá. Tieto vtáky sú nenáročné, rastú veľmi rýchlo, majú vysokú produktivitu.. Dôležitou nuansou chovu brojlerov je správne postavená hydináreň.. Na jeho stavbu môžete pozvať špecialistov.

Väčšina farmárov si však zariadenie stavia sama. Aby bola budova vysoko kvalitná, musíte vziať do úvahy niekoľko nuancií..

Primárne požiadavky

Ľudia, ktorí sa najskôr začali venovať pestovaniu brojlerov, im usporiadajú kurník priamo v stodole. A nie je skutočnosťou, že táto budova prešla predbežnými opravami. Aj teplotné rozdiely v miestnosti môžu spôsobiť veľké problémy..

Pri stavbe kurníkov je preto potrebné dodržať niekoľko požiadaviek:

 • brojlerový dom by mal mať prirodzené a umelé osvetlenie;
 • podlaha by mala byť pohodlná, dokonca aj mäkká;
 • v brojlerovom kurníku by mali byť miesta na umiestnenie klietok;
 • vnútro puzdra brojlerov by malo byť teplé;
 • ako každé iné ubytovanie, kurník by mal byť vetraný, ale nemal by v ňom byť povolený prievan.

Preto je potrebné pred umiestnením brojlerových kurčiat do stodoly dať ich do poriadku najlepšie je postaviť samostatný kurník. Zároveň vezmite do úvahy všetky požiadavky na jeho správne fungovanie. A v prvom rade hovoríme o osvetlení.

V ideálnom prípade by ste mali použiť LED žiarovka. Vydávajú mierne zmäkčené svetlo, ktoré priestor navyše zahrieva. S výškou kurníka 2,5 m by malo byť nainštalované jedno zariadenie LED na každých 5 metrov štvorcových. Je zakázané inštalovať elektroluminiscenčné žiarovky, zjednodušene povedané, energeticky úsporné žiarovky. Napriek tomu, že je pre ľudské oko nepostrehnuteľný, veľmi často blikajú, čo má negatívny vplyv na zdravie vtákov..

Z takejto expozície sa brojlery stanú podráždenými, agresívnymi, ich chuť do jedla zmizne..

Druhou dôležitou požiadavkou na ustajnenie brojlerov je teplota a vlhkosť. Pohodlná teplota zaručuje maximálny prírastok hmotnosti hydiny a prispieva k ich vynikajúcej pohode. Je potrebné poznamenať, že v každom štádiu pestovania brojlerových kurčiat je potrebné jasne udržiavať požadovanú teplotu..

 1. V prvom týždni života vyžadujú mláďatá maximálne teplo. Je potrebné, aby teplota v ich biotopu bola 30 stupňov.
 2. U dvojtýždňových kurčiat sa pohodlný teplotný režim mierne zníži, asi o 26-28 stupňov.
 3. Pri trojtýždňových brojleroch sa prijateľná teplota pohybuje od 21 do 23 stupňov.
 4. Mesačné mláďatá uprednostňujú 20 stupňov.

Okrem indikátorov teploty pri pestovaní brojlerov je dôležité sledovať vlhkosť. V prípade narušenia výmeny vzduchu u vtákov sa imunita znižuje, problémy s dýchacími orgánmi.

Podľa všeobecne uznávaných noriem je ideálna vlhkosť vzduchu pre toto plemeno vtákov 60%.

Je možné držať v rovnakom kurníku s nosnicami?

Brojlery ľahko vychádzajú v jednom dome s vrstvami. Pre každý druh by sa však mali vytvoriť oddelené živé rohy s jednotlivými podávačmi. Krmivo pre brojlery nie je vhodné na kŕmenie sliepok a naopak. Nosnice sú od prírody aktívne, zatiaľ čo brojlery sú pasívne.

Ďalší problém, ktorý môže nastať, je vtáčie potýčky. A ak v slepačom dome žijú aj kohúty, potom pokojné spolužitie nebude fungovať. Akékoľvek ťažkosti alebo zasahovanie do života brojlerového kurčaťa vedú k stresu u vtáka, čo sa prejavuje na jeho priberaní.. Samce sa odporúčajú ponechať oddelene a medzi vrstvami a brojlermi sieťovanú priehradku..

Konštrukcia

Ak ide o stavbu kurníka pre niekoľko tisíc brojlerov, majitelia fariem sa obrátia na vysokokvalifikovaných špecialistov. Ak sa majiteľ malého pozemku rozhodne pestovať brojlerové kurčatá, postaví kurník vlastnými rukami..

Pri stavbe vtáčieho domu v krajine nie je potrebné inštalovať zložitú štruktúru. Stačí si vystačiť s jednoduchou budovou s minimálnym štvorcom.

Hlavnou vecou je správne pristupovať k otázke výstavby a neporušovať stavebnú technológiu. V opačnom prípade bude kurník neobývateľný..

Počiatočný nákup brojlerových kurčiat je niekedy spontánnym rozhodnutím. Ako dočasný prístrešok si môžete kúpiť lacnú prenosnú mini hydinu, ktorú môžete držať vonku a priniesť do domu v noci. Medzitým sa vtáky chúlia v dočasnej chate, mali by ste začať s výstavbou.

Pri inštalácii kurníka doma musíte venovať pozornosť niekoľkým tipom od skúsených staviteľov;

 • kurník musí byť bezpečnou budovou, ktorá zaručuje ochranu pred nepriaznivým počasím;
 • materiály musia byť ohňovzdorné a šetrné k životnému prostrediu;
 • kurník musí mať tepelnú izoláciu a ventiláciu;
 • budova musí byť umiestnená vo vysokom bode lokality.

V lete si v zásade môžete vyrobiť dočasné pero z improvizovaných nástrojov a materiálov a na jeseň postaviť vysokokvalitný kurník.

Výber sedadla

Pri hľadaní miesta pre kurník je dôležité prejaviť osobitnú starostlivosť.. Zdravie vtákov a rast každého jatočného tela závisí od tohto faktora..

 1. Na severnej strane by mala byť budova tesne uzavretá pred fúkaním studeného vetra. Stromy alebo iné typy budov na mieste sa môžu stať prekážkou.
 2. Na južnej strane by mal byť voľný priestor.
 3. Kurník by mal byť umiestnený na kopci. Na nízkych miestach je viditeľná vysoká vlhkosť podzemnej vody, čo je pre brojlery obrovská hrozba, pretože chlad a vlhkosť bude cítiť aj pri dobrom vrhu.
 4. Kurník by mal byť postavený v tichom prostredí, mimo cesty a vozovky. Cudzie zvuky vydesia brojlery, spôsobia im stresový stav, a preto vták zle priberá.

Výkresy a výpočet

Pred stavbou kurníka je potrebné urobiť výpočty, čo vám umožní vypočítať požadovanú veľkosť štruktúry. Najprv si musíte uvedomiť, že 1 m². m plocha pojme 3 brojlery. Preto je pre 10 brojlerov potrebná budova s ​​veľkosťou 2×2 m. Je lepšie postaviť kurník s rozmermi 2,5 x 3 m pre 20 kurčiat. Budova s ​​kapacitou 50 kurčiat bude projekt 4,5 x 4,5 m pre 100 kurčiat zahŕňa stavbu budovy s rozmermi 6×6 m.

Po určení rozmerov, je potrebné urobiť výkres budúceho vtáčieho obydlia. Je potrebné zaregistrovať rozmery konštrukcie, uviesť výšku a dĺžku stien, označiť okná a dvere..

Ako vysvitlo, veľkosť kurníka úplne závisí od počtu chovanej hydiny..

Teraz je to nevyhnutné zostavte výkres vnútorného usporiadania kurníka. Moderní chovatelia hydiny uprednostňujú chov brojlerových kurčiat vo viacúrovňových klietkach. Na uľahčenie použitia sú klietky umiestnené v 3 vrstvách. Každý z nich má výšku 50 cm. Medzi poschodiami je vždy paleta, kam sa dostanú nečistoty, odpadky a trus. Vzdialenosť od palety hornej vrstvy k stropu musí byť najmenej 80 cm V tejto medzere bude umiestnené zariadenie na umelé osvetlenie. Vzdialenosť od spodnej palety k podlahovej krytine musí byť 50 cm, čím sa zabráni vzniku vlhkosti. Výška budovy od podlahy po strop sa vo všeobecnosti pohybuje od 2,8-3 m.

Nástroje a materiály

Dnes akékoľvek stavebné práce vyžadujú veľa peňazí. Ale ak múdro pristúpite k stavbe kurníka, potom za niekoľko mesiacov bude možné vrátiť všetky náklady. A pred začatím stavebných prác musíte pripraviť niekoľko nástrojov a materiálov.

Najprv musíte pripraviť nástroje:

 • ruleta;
 • úroveň;
 • stierka a olovnica;
 • kladivo;
 • pílka na kov;
 • nôž a klince.

Z materiálov, ktoré budete musieť kúpiť:

 • cement;
 • piesok;
 • rozdrvený kameň;
 • škvárové bloky alebo tehly;
 • tyče;
 • izolácia;
 • strešný materiál;
 • kovový profil.

Pridať do zoznamu želaní polyuretánová pena. S jeho pomocou bude možné zavrieť miesta, ktoré sa môžu stať semeniskom prievanu..

Pri stavbe múrov často používajú preglejka, tehla alebo drevo. Na zdvihnutie základov sa používa cement, piesok a drvený kameň. Na usporiadanie strechy je potrebný strešný materiál a bridlica. Odborníci v oblasti stavebníctva neodporúčajú používať izoplast, sadrokartónové dosky a drevotrieskové dosky ako obkladové materiály pre kurník.. Tieto materiály samy o sebe akumulujú vlhkosť, a preto sa rýchlo zničia. Navyše nie sú šetrné k životnému prostrediu, pretože emitujú toxické látky, ktoré môžu poškodiť zdravie vtáka..

Kurník si môžete vyrobiť z polykarbonátu, potom potreba výroby okien sama zmizne. Priehľadný materiál prepúšťa slnečné lúče, vďaka čomu sa sliepky cítia pohodlne.

Inštrukcie

Keď ste si vybrali miesto pre kurník a pripravili ste si potrebné nástroje a materiály, môžete začať stavať. Farmár si musí pamätať, že kurník by mal byť postavený v letnej sezóne.. Najdôležitejšie je však nechať sa viesť radami skúsených staviteľov, inak dôjde k omylom, kvôli ktorým bude postavené bývanie pre vtáka nevhodné..

Stavba vždy začína základom a zdvíhaním stien. Najprv musíte vykopať základňu hlbokú 20 cm, potom dať dohromady debnenie a naliať cementovú maltu. Po spevnení základu sa začne s kladením tehál. Pri zdvíhaní tehlovej steny nemožno ignorovať umiestnenie dverných a okenných otvorov. Je žiaduce, aby tieto prvky boli umiestnené na južnej strane..

Po zdvihnutí stien musíte pokračovať k montáž strechy. Nosníky by mali byť upevnené po obvode konštrukcie. Na jednu stranu dajte malé stojany, ktoré poskytujú šikmý svah. Potom sú vo vzdialenosti asi 70-80 cm od seba rozložené priečne tyče. Ďalej sa vykoná opláštenie drevenými doskami, strešný materiál sa položí na vrch, upevní sa klincami a na vrch sa položí bridlica.

Podlahová krytina vo vnútri kurníka musí odolať hmotnosti vtákov sediacich v klietkach. Vo väčšine prípadov je podlaha vyplnená betónom, na ktorý je položené linoleum alebo rozložené drevené dosky. Táto štruktúra je zimným sídlom pre vtáky. V letnom období je lepšie to urobiť doplnková voliéra so sieťovanými stenami a stropom, aby vták mohol chodiť po dvore a dýchať čerstvý vzduch.

V takom prípade si musí farmár pamätať, že čím menšia je voliéra, tým lepšie. Minimálny pohyb vtáka zaisťuje stabilný nárast jeho hmotnosti. Brojlery schudnú z aktivity.

Na otázku ohrievanie zimného kurníka farmár musí byť veľmi dôsledný. Vzdialenosti a medzery medzi strechou a stenami musia byť napenené. Bude teda možné zabrániť vnikaniu vonkajšieho studeného vzduchu do vtáčieho domu. Ako hlavnú izoláciu je najlepšie použiť polystyrén. Musíte ho však nainštalovať tak, aby sa k nemu vtáky nedostali. Farmári, ktorí si uvedomujú, aká nebezpečná je pena, opláštia kurník zvonku budovy. Na vrch sa nanesie ďalšia ochranná vrstva, aby sa izolácia nezrútila.

Elektroinštalačné práce je lepšie zveriť odborníkovi. V opačnom prípade môže nevedomý človek uzavrieť vedenie a úplne založiť požiar..

Ako usporiadať vo vnútri?

Ako už bolo spomenuté, na usporiadanie vnútorného interiéru kurníka je to pôvodne potrebné vybaviť správne osvetlenie. Brojlery vyžadujú prirodzené aj umelé svetlo. Na to, aby doň vstúpilo prirodzené slnečné svetlo, stačí urobiť v kurníku niekoľko malých okienok. Na večerné osvetlenie sú nainštalované osvetľovacie zariadenia.

Dôležitou súčasťou vnútorného vybavenia kurníka je ventilácia. Tento systém musí mať každá miestnosť, vďaka ktorej dochádza k pravidelnej cirkulácii vzduchu..

Ak sa usadlosť nachádza v regióne s drsnými zimami, musíte zvážiť prídavný vykurovací systém. Pre kurník viac ako 10 metrov štvorcových. stojí za to kúpiť špeciálne zariadenie – konvektor. Vykuruje miestnosť na požadovanú teplotu a bude ju udržiavať. A aby sa minimalizovali straty tepla odchádzajúce cez praskliny vo dverách, je potrebné samotné krídlo dverí opláštiť gumovou páskou alebo penovými doskami.

Vnútorná výzdoba kurníka zahŕňa bielenie stien a stropu. Na okná by mala byť umiestnená sieťka, to isté môže byť umiestnené na ventilačných kanáloch..

     V oblastiach s teplými zimami sa praktizuje chov brojlerových kurčiat. Ako podstielku je možné použiť piliny alebo slamu. Aj v kurníku je potrebné nainštalovať niekoľko napájačov a podávačov na jedlo. Na vytvorenie pohodlných podmienok v slepačom dome je umiestnená krabica s popolom, suchou hlinkou a pieskom. Kurčatá veľmi radi čistia perie v tejto zmesi..

     Ak sa farmár rozhodne používať klietky pre brojlery, bude musieť založiť stojany, na ktorom budú stáť sieťové štruktúry. Každá klietka by mala mať vlastnú misku na pitie a podávač. V takom prípade musí byť napájačky zjednotené jediným automatickým systémom zásobovania vodou..

     Ak je to potrebné, budete musieť prideliť malé miesto pre inkubátor, ako aj pre mláďa, ktoré vám umožní ohriať mláďatá..

     Informácie o tom, ako postaviť kurník pre brojlery, nájdete v nasledujúcom videu..