Budovy

Vlastnosti zariadenia a dizajn kúpeľa

Udržiavanie čistoty a hygieny je pre každého človeka veľmi dôležité. Navyše pre ľudí pracujúcich na pozemku alebo žijúcich mimo mesta je logickejšie vybaviť kúpeľ. Bude sa hodiť aj tým, ktorí sú jednoducho fanúšikmi saunovej kultúry..

Ak chcete správne urobiť kúpeľ a dosiahnuť slušný výsledok, musíte starostlivo preštudovať všetky nuansy a porozumieť štruktúre takejto miestnosti. Nezaškodí ponoriť sa do zložitosti dizajnu..

Zvláštnosti

Konštrukcia kúpeľného domu sa líši od stavby domu v prvom rade v tom, že v parnej miestnosti je potrebné pravidelne vytvárať veľmi vysoké teploty podľa štandardov domácnosti. Zároveň, dokonca aj v „suchých“ verziách, je vlhkosť vzduchu nevyhnutne veľmi významná. Preto musíte premýšľať o tom, ako vytvoriť vysokokvalitné vetranie a uvoľniť vzduch z prebytočnej tekutiny..

Na vyriešenie tohto problému sa používajú možnosti, ktoré sa nikdy nepoužívajú v obytných budovách, najmä v technických miestnostiach..

A všetky dokončovacie materiály, všetky elektrické zariadenia musia pokojne odolávať takýmto mimoriadnym podmienkam bez nežiaducich následkov..

Projekty

Okrem tradičných ruských a fínskych kúpeľov sú stále obľúbenejšie aj ďalšie druhy oblastí na kúpanie a umývanie. Vášeň pre hammam v posledných rokoch rastie.

Malý turecký kúpeľný dom z hľadiska oblasti naznačuje, že sa doň bude vstupovať 10 – 20 minút maximálne dvakrát za hodinu. Uprednostňuje sa skromná oblasť, pretože inak by bol potrebný veľmi výkonný generátor pary.. Pre štyri osoby stačí objem 250 x 250 cm.

Existuje však výnimka: v malom hammame nebude možné položiť masážny stôl. V každom prípade budete musieť vziať do úvahy, že vonkajšia povrchová úprava, steny a tepelná izolácia absorbujú hrúbku najmenej 7 až 10 cm. Hammamy navrhujú rovné sedacie plochy aj ležiace plochy.. Sedadlá musia byť vybavené operadlami, je vhodné používať anatomické sedadlá, ležadlá.

Výstup pary cez trysku by mal prebiehať v najbezpečnejšom mieste, kde ho možno umývať.

Stropy tureckých kúpeľov sú väčšinou klenuté, pretože je to najjednoduchšie riešenie..

Ak sú k dispozícii finančné prostriedky, môžete prilákať dizajnérov a vyvinúť originálny projekt:

 • pravidelná alebo špicatá klenba;
 • “Obálka”;
 • hemisféry.

Nečakajte, že usporiadanie tureckých kúpeľov, dokonca aj s celkovým rozmerom 3 x 4 m, drasticky ušetrí. Koniec koncov, určite budete potrebovať napríklad mramorovú misku – nepostrádateľný atribút akéhokoľvek hammamu. Je potrebné zabezpečiť vytvorenie izolovaného technického bloku, kde bude umiestnený parný generátor. Pre takéto oddelenie je najčastejšie pridelených 1–1,5 štvorcových metrov. m.

Ak je k domu pripevnený turecký kúpeľ, musí byť od neho úplne izolovaný., pretože 100% vlhkosť začne rýchlo poškodzovať hlavné konštrukcie.

Hammam je vždy postavený okamžite a počas celého cyklu používania. Je veľmi ťažké ho prestavať, takmer nemožné. Preto návrh budovy stojí veľa peňazí a je vykonávaný výlučne vyškolenými odborníkmi..

Pri zariaďovaní interiéru sa odporúča používať výlučne prírodné materiály.. Ale zároveň nie všetci sú schopní vydržať dlhodobé vystavenie absolútnej vlhkosti..

Bez odsávacej ventilácie to nebude možné a v štádiu návrhu sa nevyhnutne používajú trojrozmerné modely.

Mnoho ľudí si myslí, že postaviť saunu s bazénom bude oveľa jednoduchšie. Áno, kultúrna tradícia, ktorá ju zrodila, je pre obyvateľov Ruskej federácie bližšia a menej exotická ako turecký prístup. Zároveň však existujú jemnosti a nuansy, ktoré je potrebné vziať do úvahy. V prvom rade sa musíte rozhodnúť, či bude bazén otvorený alebo zatvorený..

Otvorený kúpeľ je vždy pokrytý baldachýnom, ktorý zabráni tomu, aby do neho spadli rôzne odpadky.

Podľa marketingového výskumu dnes väčšina spotrebiteľov uprednostňuje kaskádové bazény. Séria misiek umožňuje systematické znižovanie teploty pri kúpaní a uľahčuje organizáciu otužovania.

Zjavnou nevýhodou je, že bude potrebných veľa priestoru, pričom v porovnaní s veľkým jednokomorovým bazénom sa veľa ušetrí. Klasické zakorenené riešenia je možné vykonávať v najrozmanitejších konfiguráciách; pri vytváraní vlastných rúk by najpraktickejšou možnosťou bol klasický obdĺžnik. Vidiecke kúpele sa trochu líšia od tých, ktoré sú postavené v obytných budovách v meste..

Je nevyhnutné orientovať budovu na svetové strany – ak je východ nasmerovaný na juh, sneh v jej blízkosti sa na jar rozpustí rýchlejšie a nebudete musieť miesto čistiť ani chodiť v kaluži..

Takmer všetci ľudia chodia do kúpeľov popoludní, keď sú veci hotové. Preto sú okná smerujúce na západ a zachytávajúce slnečné lúče tou najlepšou voľbou. Je veľmi dôležité vybrať si, či bude kúpeľ autonómny alebo bude pripevnený k domu..

Ako ukazuje prax mnohých ľudí, pripojená možnosť, ak je dobre izolovaná, nijako neovplyvňuje stav obydlia. Nie je potrebné sa obávať vlhkosti alebo prílišného tepla. Existujú však aj ďalšie úvahy: napríklad samostatná budova je v prípade požiaru bezpečnejšia. A ak tam idú na dovolenku, potom môžete robiť hluk, spievať piesne a podobne, bez strachu, že by ste opäť narušili pokoj tých, ktorí zostanú v dome..

Je lepšie, aby veľkosť letnej chaty nebola príliš veľká, pretože potom zostane menej miesta na ďalšie záhradné potreby a budovy.

Kúpeľné domy sú často doplnené otvorenou verandou – ale aj tu existujú nuansy a triky. Odporúča sa preto venovať väčšiu pozornosť zariadeniu verandy, ktoré by malo byť široké. Je veľmi dôležité rozhodnúť sa v čase návrhu, ako bude vytvorený vstup na terasu. Je vyrobený buď pevný, alebo pripevnený k stene.

Pre vašu informáciu: pri stavbe verandy sa používa rovnaký základný materiál ako pre samotný kúpeľ.

Projekty tohto druhu najčastejšie zahŕňajú použitie dreva, ako aj ručne vyrobených zábradlí. Ďalšou možnosťou je plytká (2 x 4 m) veranda; je nepravdepodobné, že by tam bolo možné držať čaj, okrem jednej alebo dvoch osôb. Je však celkom možné akumulovať palivové drevo a skladovať ďalšie potrebné veci v domácnosti..

Ak je veranda väčšia, môže byť vybavená niekoľkými oknami na jednej strane a uzavretou stenou na druhej strane. Potom bude možné izolovať oblasti na rekreáciu a oslavy..

Veľmi dôležitým bodom je rozdiel medzi jednoposchodovými a dvojposchodovými kúpeľmi. Štruktúra s jedným poschodím je už dlho uznávaná ako klasický formát a práve tieto budovy sa najčastejšie používajú.

Dôvody sú zrejmé:

 • úspora objemu stavebných materiálov a práce;
 • zjednodušenie konštrukcie základov;
 • úspora peňazí pri použití.

Ak kúpeľ zaberá plochu 6 x 8 metrov, je ľahké do neho umiestniť parnú miestnosť a práčovňu s dostatočnou plochou a dokonca vybaviť pohodlnú šatňu. Je tiež vhodné premýšľať o miestnosti pre voľný čas. Keď je na mieste dostatok miesta, odporúča sa vybaviť ho sociálnym zariadením a / alebo kuchyňou.

Jedna umývateľná by mala byť od 1 m². m miestnosti, a aby umývanie zostalo pohodlné, tento indikátor by sa mal zvýšiť jeden a pol krát.

Výroba jednopodlažného kúpeľného domu pre spoločnosť so 4 a viac ľuďmi nebude fungovať, ak je jeho plocha menšia ako 50 m².

Ak na mieste nie je dostatok miesta, jedno poschodie už nestačí, nedostatok územia musíte kompenzovať zvýšením výšky. Iná je situácia, keď sa vyžaduje, aby sa čo najviac uvoľnilo miesto, a dokonca ani jednoduchý jednoposchodový kúpeľ nie je vhodný. Potom by ste mali premýšľať o jeho umiestnení v suteréne súkromného domu..

Vedľajšou výhodou tohto riešenia je, že sa môžete ísť umývať za každého počasia, priamo z obývačky. Konštrukcia suterénneho kúpeľa je s náležitou starostlivosťou celkom dostupná pre kohokoľvek, dokonca aj bez špeciálneho školenia..

V suterénnych miestnostiach, kde bývalo niečo iné, budete musieť znova vytvoriť:

 • kanalizačný systém;
 • vodné trubky;
 • vetranie.

Bez ohľadu na to, či je dom postavený od nuly, alebo sa už nejaký čas používa, musíte pripraviť projekt. Osobitná pozornosť by sa mala venovať komínom, pretože práve tie spôsobujú v tejto verzii hlavné ťažkosti.. Všetky drôty sú stiahnuté pod podlahu, v extrémnych prípadoch – len mierne ich zdvihnite nad podlahu. Rovnako ako v každom inom kúpeľnom dome je potrebné do suterénu nainštalovať iba žiaruvzdorné svetelné zdroje a elektrické spotrebiče..

Odporúča sa nespoliehať sa iba na ventiláciu, ale používať aj odvlhčovače vzduchu – a pre suterénne vane vybavené bazénmi je to spravidla povinná požiadavka..

Budovu bude potrebné izolovať zo všetkých strán, pretože vysokej vlhkosti sa nedá vyhnúť. A musí sa stretnúť s neprekonateľnou prekážkou na ceste k stenám, podlahe prvého poschodia, základu. Vzduchový tunel od steny k izolácii by mal byť 0,1–0,2 m – ak ho zväčšíte, náklady sa prehnane zvýšia a výsledok sa nevyplatí.

Izolácia suterénu kúpeľa penou je kategoricky neprijateľná, pri zahrievaní má tendenciu emitovať toxické výpary. Steny sa odporúčajú opláštiť prírodným drevom, ale nie lakovať ani natierať.

Na dodanie vody do pivnice a vypustenie špinavých odtokov von stojí za to použiť čerpaciu stanicu.

Šetrenie na hydroizolačných materiáloch je neprijateľné. Z miestnosti by mal byť oddelený východ; ďalší núdzový východ sa pripravuje v hlavnej budove. Bez vonkajšej pomoci nebude možné správne zohľadniť všetky jemnosti a problémy. Kontaktovanie profesionálnej stavebnej spoločnosti je preto veľmi dôležité.

Kúpele, domáce aj na vidieku, sú často vybavené druhým poschodím. Toto rozhodnutie je odôvodnené nielen úsporou miesta, aj keď je tiež veľmi dôležité. Vďaka nemu sa ukazuje, že rozlišuje medzi heterogénnymi miestnosťami a umýva (parou) na jednej úrovni a potom relaxuje v druhej..

Vo väčšine projektov je prvá úroveň vyhradená pre umývacie a kotolne., a na poschodí majú oddychovú miestnosť; toto je najpraktickejší spôsob. Málokomu sa bude páčiť zdvihnúť palivo a vodu na druhé poschodie.

Mnoho projektov je zameraných na to, aby sa druhé poschodie stalo obytným. Aj keď sa niektorí ľudia pokúšajú nájsť tu dielňu alebo inú technickú miestnosť.

Je mimoriadne dôležité určiť vhodné rozmery konštrukcie a vypočítať počet tých, ktorí sa budú umývať vo vani. A tu sa opäť ukazuje výhoda dvojpodlažnej štruktúry. Aj keď sú jeho rozmery menšie ako 6 x 8 m, budú môcť takú budovu využívať firmy štyroch alebo piatich ľudí. Ale v prípadoch, keď bude určite viac návštevníkov, alebo bude horná časť plánovaná ako obytná, je vhodné budovu urobiť priestrannejšou..

Šatňa je vždy umiestnená na prízemí, kde je najčastejšie pripravená parná miestnosť a práčovňa. Pokiaľ ide o horný lalok, najnovšou architektonickou módou bolo vybavenie SPA haly vibračnými masážnymi prístrojmi a simulátormi..

No pre tých, ktorí si to nemôžu dovoliť, je vhodné urobiť si tam malý sklad zásob a rôzneho príslušenstva. Konštrukcia podkrovia vám umožňuje odľahčiť štruktúru a skrátiť dobu jej výstavby ako celku, ušetriť peniaze a zjednodušiť prácu so základom.

Samostatne by sa malo hovoriť o saunových kachliach, respektíve o ich správnom umiestnení. Pre kachle je vždy vybavený autonómny základ. Celá oblasť pod nimi a okolo nich je najlepšie vyrobená z kameňa alebo tehál. Oceľový plech položený na drevenom základe v obytnej budove sa stále ukáže ako spoľahlivá ochrana proti požiaru, ale v kúpeľnom dome už takéto riešenie nestačí.

Vzdialenosť od stien, zábradlí, lavíc a políc musí byť najmenej 30 cm.

A dokonca aj za týchto podmienok je potrebné pripraviť vonkajšiu ochranu z nehorľavých materiálov..

Kúpať sa nemôžete ani v blízkosti samotnej vody, ani tam, kde môže dosiahnuť jarná povodeň.. Dvojpodlažné budovy sú najekologickejšie umiestnené na vyvýšených miestach, kde prirodzený svah uľahčuje prechod splaškov. Tieto odtoky nemôžete vypustiť do žiadnych vodných plôch., prírodné aj umelé.

Dvojpodlažná budova obvykle kladie na základ zvýšené nároky.. Najlepšie pece sú podľa profesionálov vyrobené z tehál.; ale ak je v zime potrebné vykurovať dve poschodia, bude potrebné plynové kúrenie.

Materiály

Keď sme sa zaoberali vlastnosťami projektov, môžete premýšľať o materiáloch vhodných na stavbu kúpeľa. Jedným z najatraktívnejších riešení poslednej doby je používanie panelov SIP, ktoré sú v nízkopodlažných budovách stále viac žiadané.

Tieto štruktúry sú dvojicou orientovaných drevotrieskových dosiek, medzi ktorými je medzera vyplnená expandovaným polystyrénom. Vďaka ľahkosti konštrukcie sa zaobídete bez ťažkého komplexného základu a rýchlo vykonáte všetku prácu. Úroveň tepelnej izolácie stien je zároveň veľmi vysoká, je oveľa lepšia ako tehly, tak aj škvarové bloky..

Na sendvičových paneloch je zlé to, že prácu s nimi nemôžete vykonávať vlastnými rukami. Rám by mali vyrábať iba vyškolení odborníci na osvedčenú technológiu..

Ďalším dôležitým bodom je opláštenie vnútorných stien z hydroizolačného materiálu, najlepšie zo všetkých plastov. Použite fóliu a nechajte medzi ňou a stenami vzduchovú medzeru. Saunový dom môžete úplne postaviť zo stromu sami..

Jedná sa o hlboko tradičný materiál, ktorý sa pri stavbe kúpeľov používa viac ako jedno storočie. Drevo je však zastúpené najmenej niekoľkými kľúčovými druhmi. Najčastejšie sa používa lúč vyrobený z ihličnatej guľatiny. Zachováva si tvar, dobre udržuje teplo – a zároveň často trpí zmršťovaním. Vonkajší povrch musí byť opláštený zvonku aj zvnútra, aby sa dosiahol čo najestetickejší vzhľad.

Profilovaný druh dreva je drahší ako lepené a spočiatku má presné geometrické obrysy.

Do vnútra nie je povolený chlad a steny, ak použijete taký materiál, menej zvlhnú. Čo sa týka problémov, budete musieť počkať, kým pripravené suroviny vyschnú; aj po výstavbe musíte počkať, kým si sadne.

V niektorých prípadoch sú kúpele postavené z dosiek, tehál, pórobetónových tvárnic a radu ďalších materiálov..

Zariadenie

Kúpeľný dom sa môže stať veľmi príjemnou a pohodlnou miestnosťou – ale na to nestačí vybrať správne materiály a vybrať si jedno alebo dve poschodia. Akýkoľvek skutočný kúpeľ, aj keď je domáci, musí byť poriadne naplánovaný. Neschopnosť venovať tomuto momentu nielenže spôsobí značné nepríjemnosti, ale môže tiež poškodiť ľudí..

Medzi typické rozloženia patria:

 • šatňa;
 • šatňa (niekedy kombinovaná so šatňou);
 • umyváreň;
 • parná miestnosť.

Vo vstavaných vaniach a pripevnených k domom predbežné oddelenie často úplne chýba. Ale s autonómnou štruktúrou je to nevyhnutné, pretože zaručuje, že studený vzduch pri otvorení dverí neochladí celú miestnosť. Šatňa je vždy riadne izolovaná. Vzhľadom na to, že procedúry kúpeľa prebiehajú hlavne vo večerných hodinách, stojí za to postarať sa o pevné a spoľahlivé osvetlenie..

Vo vstupnom oddelení je žiaduce poskytnúť miesta pre umiestnenie:

 • metla (metly);
 • vedrá na vodu;
 • palivové drevo alebo uhlie;
 • vešiaky;
 • stojan alebo skrinka na topánky;
 • lavice.

V zložitejších verziách je táto izba vybavená stolmi a televízormi, krbmi a chladničkami – čokoľvek si majitelia želajú. Jedinou podmienkou je priestor a finančné možnosti..

Umývačka je vybavená rôznymi spôsobmi, v závislosti od toho, ako sú ľudia zvyknutí vykonávať hygienické postupy. Sprchy a podnosy, jednoduchá miestnosť s kotlom (sporákom) a vedrami, exotické možnosti pre kúpeľ alebo bazén – to všetko podľa vlastného výberu. Okrem toho môžu byť k dispozícii police, upevňovacie prvky na pracie prostriedky, háčiky na uteráky a župany..

   Odporúča sa oddeliť parnú miestnosť od umývacieho priestoru, pretože sa v nich líšia požadované podmienky teploty a vlhkosti.. Parná miestnosť je dôkladne izolovaná, aby ste sa vyhli príliš rýchlemu chladeniu. Okrem izolácie budete musieť použiť aj drevené čalúnenie (podšívka).

   V párových miestnostiach sa odporúča nainštalovať kachle, ako je ohrievač, pri výbere typu a modelu, ktorému sa venuje pozornosť náhodným faktorom:

   • množstvo priestoru;
   • druh použitej energie;
   • požadovaný tepelný výkon.

   Dôležité: Parné miestnosti by nemali byť vyššie ako 230 cm. V opačnom prípade bude zbytočné plytvanie parou.

   Vnútri umiestnia police do dvoch úrovní: na jednej sedia, na druhej ležia. Výška horných políc je približne rovnaká ako výška používateľov.

   Nepostrádateľnou požiadavkou na modernú parnú miestnosť je používanie teplomerov. Je lepšie odmietnuť ortuťové zariadenia, v takej miestnosti sú príliš nebezpečné; ale ďalší vlhkomer je naopak veľmi užitočný.

   Ako zahriať?

   Veľmi dôležitým bodom pri výbere projektu kúpeľa a počas jeho výstavby je možnosť vykurovania.

   Rôzne druhy paliva môžu dodávať vode a vzduchu potrebný tepelný impulz:

   • palivové drevo;
   • pelety;
   • elektrina;
   • uhlie;

   • zemný plyn;
   • tepelné konvektory;
   • teplá podlaha;
   • infračervené ohrievače.

   Takmer všetky kachle, ktoré používajú drevo, je možné použiť aj na vykurovanie uhlia. Ale nevýhodou tejto možnosti je nemožnosť automatizácie. Drží ho len tradičné nasadenie veľkého počtu ľudí.

   V tomto zmysle sú pelety jednoduchšie a pohodlnejšie, ale aj najdlhšie umývanie trvá iba niekoľko hodín. Preto, aby odhalili svoju hlavnú výhodu – dlhé pálenie – nemôžu.

   Použitie zemného plynu na ohrev kúpeľa nie je vždy možné. To si vyžaduje nákladnú infraštruktúru a prísne dodržiavanie bezpečnostných predpisov. Drahá záležitosť sa stane aj koordinácia toho všetkého so štátnymi orgánmi..

   Elektrické vykurovanie nevyžaduje také zložité vyhlásenia, ale zároveň je drahšie ako plynové vykurovanie a zahŕňa výkonné napájacie vedenie alebo výkonný zdroj prúdu.

   Infračervené vykurovanie je vhodné pre tých, ktorí môžu okamžite vyskladať vysokú sumu, aby ušetrili peniaze neskôr..

   Použitie podlahového vykurovania vo vani je zvyčajne druhotného charakteru – najmä preto, že neposkytuje horúcu vodu na procedúry kúpania a „dávkovanie“ pary..

   Bez ohľadu na použitú metódu je potrebné striktne dodržiavať pravidlá požiarnej bezpečnosti. Milovníci ruštiny a iných tradičných kúpeľov nemajú veľmi na výber: budú musieť použiť klasické ohniská na drevo. Dokonca aj tie najlepšie napodobeniny vytvárajú iba vonkajšiu podobu originálu, ale nedokážu vo vani vytvoriť atraktívnu atmosféru..

   Vo všeobecnosti v tomto prípade musíte vziať do úvahy svoj vlastný vkus, finančné a technické možnosti..

   Zónovanie priestoru

   Rozdelenie priestoru kúpeľa na samostatné miestnosti je nevyhnutné. Pri premýšľaní o rozdelení na zóny však musíte vziať do úvahy hlavné nuansy plánovania. Vo všetkých miestnostiach je vhodné použiť nízke stropy a vysoké prahy., na zníženie tepelných strát.

   Parnú miestnosť aj vo vani s rozmermi 4 x 4 štvorcových môžete spríjemniť, ale nemali by ste jej dávať viac ako 5 metrov štvorcových. m.Na zónovanie jednotlivých miestností vo vnútri stojí za to použiť police rôznych úrovní.

   Nadácia

   Po premyslení dizajnu a rozloženia a výbere materiálov je čas pripraviť sa na stavbu kúpeľa. A prvým krokom v tejto práci je výstavba nadácie. Takmer vždy je vyrobený stĺpcový alebo páskový – výber je určený typom materiálu a celkovou hmotnosťou budovy.

   Základňa piliera je pripravená v prípadoch, keď:

   • na mieste bol zistený výškový rozdiel;
   • počas povodní alebo silných zrážok hrozia záplavy;
   • pôda obsahuje hlinité zložky alebo hrubý piesok alebo jemný štrk.

   Na rovnej ploche so zemitými pôdami sa pásky lepšie prejavujú. Pre kremeň, skalnaté skaly alebo pevne zhutnený piesok nie je výber základu dôležitý.

   Bez ohľadu na základ, ktorý vytvoríte, budete musieť odstrániť všetky zvyšky a vytrhnúť kríky, stromy, trávu, staré korene. Úrodná pôda bude musieť byť úplne odstránená, pričom sa odstráni o 10-15 cm. Miesto je vždy dôkladne vyrovnané, vyčnievajúce fragmenty sú odrezané a jamy a prepady sú naplnené.

    Pred označením nadácie musíte vybrať typ kanalizačného systému. Ani septiky, nieto ešte jednoduché žumpy, by nemali byť umiestnené v bezprostrednej blízkosti cudzích stanovíšť, nádrží alebo miest na príjem vody. Ak plánujete odvádzať odtoky do centrálneho kanalizačného systému, výber miesta pre kúpeľ nie je obmedzený.

    Debnenie pásových základov sa vykonáva so stúpaním 45 cm nad priekopou. Na jeho výrobu sa používajú také upevňovacie prvky, ktoré sa dajú potom ľahko odstrániť bez deformácie mrazeného betónu..

    Rám

    Značná časť vlastníkov pozemkov uprednostňuje rámové a rámové panelové vane pred všetkými ostatnými. Ak sa to urobí správne, štruktúra dokáže veľmi dobre udržať teplo. Pod rámový kúpeľný dom sa najčastejšie skrývajú základy stĺpikov. Samotný rám je vyrobený z páru popruhov a stenových prvkov.

    Doska sa odoberá s priečnymi rozmermi 3,8 x 10 alebo 3,8 x 14 cm.

    Ak je rám zostavený z tyče, môžete použiť diely s rozmermi 10 x 10, 12 x 12 alebo 15 x 15 cm. Hydroizolácia stien je niekedy vybavená dechtom a strešnou plsťou, aj keď tieto materiály už nie sú k dispozícii. dátum.

    Odporúča sa upevniť konštrukcie klincami alebo skrutkami. Väčšina staviteľov vyrába spodný postroj z rohu a montuje ho do kruhu. ale Bude oveľa bezpečnejšie položiť postroj najskôr na dve najdlhšie strany a potom na skrátené.

    Po dokončení práce a skontrolovaní jej výsledku pomocou úrovne môžete uchopiť stojany a horný postroj. Medziľahlé stĺpiky sú umiestnené vo vzdialenosti 60 cm od seba; výnimka je iba pre miesta, kde by mali byť umiestnené okná a dvere.

    Horné a dolné obmedzenie otvorov je dosiahnuté pomocou líšt pripevnených k zvislým častiam. Pred vytvorením horného popruhu musia byť stĺpiky upevnené dočasnými výstuhami, ktoré sú vyrobené z akýchkoľvek nepotrebných predmetov.

    Strecha

    Akékoľvek steny, či už rámové alebo iné, podopierajú strechu kúpeľa. Vykonáva sa buď ako štítový alebo ako šikmý. Exotické strešné konštrukcie možno nad kúpeľnými domami vidieť len príležitostne. Aj podlaha v podkroví nie je vždy vybavená, v mnohých prípadoch je obmedzená na vytvorenie stropu, ktorý je základom strešného koláča.

    Strechy prístreškov sú vybavené hlavne v prípade, keď sa kúpeľ blíži k domu; ich výhodou je aj schopnosť drasticky znížiť náklady.

    Na zakrytie zrubových kúpeľov sa široko používajú dve rampy. Ak je na svahoch dostatočná výška a strop bol vypracovaný tak, ako by mal, je ľahké v strešnej medzere usporiadať pomocné alebo obytné podkrovie.

    Výška korčúľ je daná estetickými zámermi majiteľa a tým, či je potrebné priestor pod strechou využiť alebo nie.. Zväčšenie uhla zlepšuje tok zrážok smerom nadol – ale súčasne sa zvyšujú náklady na inštaláciu a zvyšuje sa riziko zrútenia ťažkých strešných krytín. Ako podpera strechy sa používajú buď horné prekrývajúce sa nosníky, alebo Mauerlaty pripevnené k hornému obloženiu.

    Druhá možnosť je žiadaná hlavne na stenách vyrobených z:

    • tehly;
    • penový betón;
    • pórobetón;
    • troskový betón;
    • pieskový betón.

    Aby boli horné prekrývajúce sa trámy umiestnené na drevenú vaňu, koruny sú striktne na rovnakej úrovni vybavené hniezdami. V tomto prípade je potrebné starostlivo overiť, či sú pripravené drážky zreteľne na vodorovnej čiare. Odťah lúčov mimo stien kúpeľa je povolený, ale bez podporných stĺpikov nemôže byť väčší ako 50 cm.

    Na výrobu krokiev si môžete vziať úplne hotové prefabrikované bloky alebo nezávisle zostaviť diely z guľatiny s priemerom najmenej 12 cm.

    Steny

    Vytvorenie rámu nie je jedinou možnosťou, ako urobiť steny vo vani poriadne. Existujú aj iné spôsoby, každý z nich má svoje vlastné jemnosti a možné problémy. Často sa uprednostňujú zrubové stavby, pretože sú priedušné a poskytujú prirodzené vetranie..

    To neznamená, že je možné upustiť od špeciálnych riešení pre ventiláciu..

    Okrem toho bude musieť byť drevo ošetrené hydroizoláciou, antiseptikmi a retardérmi horenia..

    Najlepšie druhy sú smrekové a borovicové drevo. zo severných oblastí krajiny. Lipa je ich dobrou náhradou, navyše tento materiál je aj lacnejší ako ihličnatý masív. V každom prípade by ste mali opustiť drevo obsahujúce veľa živicových vreciek a uzlový materiál..

    Pri skladaní guľatiny pracujte tak, aby sa hrubý koniec každej guľatiny prekrýval s tenkou, a naopak. Najvážnejším odporcom prírodného dreva je vlhkosť hromadiaca sa v jeho hmote..

    Okrem strešného materiálu a pergamenu poskytujú ochranu pred ním aj špeciálne polymérne fólie a hliníková fólia. Sú umiestnené nad izoláciou a pripevňujú sa buď malými klincami, alebo zošívačkou. Tehly a stavebné bloky vo vnútri sú opláštené šindľom a v intervale od neho k hlavnej stene je umiestnená tepelná ochrana.

    Priečky sú vyrobené z ½ alebo ¼ tehál. Pri pokladaní suterénu nad hydroizoláciu sa používajú duté tehly.

    Tehlové múry vyžadujú v každom prípade izoláciu. Doskové izolačné materiály sú veľmi rozšírené. Neexistujú medzi nimi žiadne zvláštne rozdiely, s výnimkou malých nuancií.. Dôležité: je potrebné nechať vzduchovú medzeru od izolačnej vrstvy k vonkajšej stene.

    Tehlová hydroizolácia sa vykonáva natieraním alebo lepením. V prvom prípade sa používajú bitúmenové tmely alebo priméry špeciálneho zloženia vystužené antiseptickými komponentmi..

    Pri omietaní sa používajú roztoky zo zmesi vápna a cementu s prídavkom pemzy, expandovanej hliny a iných ľahkých plnív. Na vonkajší povrch je možné naniesť vrstvu omietky, ale budete tam musieť použiť aj podšívku. Táto technika zaručí najvyššiu tepelnú stabilitu..

    Z vnútornej strany sa aktívne používajú drevené zátky vložené do samotného muriva..

    Prostredníctvom týchto zátok je oveľa jednoduchšie a jednoduchšie pripevniť plnohodnotné lamely ako priamo na tehlu..

    Poschodie

    Podlahové vybavenie v kúpeľoch nie je o nič menej zodpovedné ako práca so stenami a stropmi. Tieto štruktúry musia tolerovať stabilnú vlhkosť a byť bezpečné po nich chodiť. Často sú jedným z prvkov kanalizačného systému, a ak sa kúpeľ prevádzkuje iba v teplom období, musí tolerovať aj mráz..

    Nalievanie betónu do základne je ťažšie a trvá dlhšie ako kladenie guľatiny. Na druhej strane však životnosť povlaku presahuje 50 rokov..

    Ak používate rezivo, bude potrebné ho po 7-9 rokoch vymeniť. Môžete samozrejme použiť silnejšie druhy dreva – iba ich náklady sú takmer rovnaké ako náklady na betón, ale na dosiahnutie jeho vlastností to stále nebude fungovať..

    Pri výbere dizajnu podlahy by ste mali okamžite rozlišovať medzi možnosťami priepustnými pre vodu a vodotesnými.. Prvý typ sa odporúča, ak môžete vypúšťať odpadovú vodu priamo do drenážnej jamy., skrytý pod základňou kúpeľa.

    Výsledkom je, že sú vybavené:

    • kúpele v južných oblastiach;
    • alebo používané sezónne;
    • alebo budovy ponechané chladné v súkromných domoch (v zime sa vykurujú asi raz za týždeň).

    Vybavenie podlahy, ktorá vôbec nebude pretekať, si vyžaduje oveľa viac úsilia. Podlaha na kmeňoch je vyrobená z drážkovaného materiálu (prísne smrekovec alebo borovica) a uistite sa, že nezostanú ani zanedbateľné medzery. Pod touto vrstvou je vždy podklad. Niekedy sa používa aj jeho dodatočná izolácia. Sklon podlahových dosiek sa v každom prípade ponáhľa k bodu, kde sú odtoky zozbierané a prechádzajú do kanalizačnej priekopy alebo do septiku.

    Pred naliatím betónu je pôda podbíjaná a spevnená a prvá vrstva malty by mala mať 50 mm. Potom sa vloží ohrievač, hlavne z plsti alebo expandovanej hliny; nad ním je výstužná vrstva so sieťkou Rabitz a vyrovnávacia vrstva. Až potom je možné aplikovať vrchný náter. Rýchlosť sklonu je rovnaká ako pre drevené výrobky – je 10 stupňov.

    Znalosť týchto jednoduchých požiadaviek zabráni mnohým problémom pri prevádzke kúpeľa..

    Vetranie

    Bez ohľadu na to, aká silná a pevná je štruktúra, bez ohľadu na to, aký typ dekorácie podlahy a steny je zvolený – to všetko sa môže stať nepoužiteľným v priebehu niekoľkých mesiacov. Dobre navrhnutá ventilácia pomáha predchádzať takémuto negatívnemu vývoju udalostí..

    Saunový vzduch neustále hromadí oxid uhličitý a vodné pary a obsah kyslíka sa postupne znižuje. Úpravou výmeny vzduchu s vonkajším prostredím sa preto staráte aj o svoje vlastné zdravie a bezpečnosť..

    Premyslené vetranie zároveň nenarúša tepelný režim a nevedie k nadmerne intenzívnym tepelným stratám..

    Odvod odpadového vzduchu prebieha potrubím, ktoré sa odporúča umiestniť diagonálne od vstupu. Musíte vetrať nielen parnú miestnosť, ale aj všetky ostatné miestnosti kúpeľa.

    Špeciálne mriežky na vzduchových kanáloch pomôžu zabrániť prieniku hlodavcov a hmyzu do interiéru.. Kachle sú umiestnené tak, aby bola hotová podlaha nad dúchadlom: táto technika vám umožňuje použiť ju ako kapucňu. Potrubie na vetranie pod podlahou sa nachádza v blízkosti samotného plechu, potom sa riziko vznietenia zníži na nulu.

    Vonkajšia úprava

    Vnútorná a vonkajšia výzdoba kúpeľa je rovnako dôležitá pre samotných majiteľov. Ale pre cudzích ľudí je exteriér stále na prvom mieste. Odporúča sa dohodnúť sa na koncepte dizajnu kúpeľa a dachy (vidieckeho domu) ako celku.

    Na vonkajšiu výzdobu sa najčastejšie používa:

    • podšívka;
    • rôzne druhy dlaždíc;
    • vlečka.

    Dôležité: je nežiaduce vôbec zavrieť sekané budovy.

    Ich estetika je sebestačná, dokonca schopná stať sa architektonickou dominantou na mieste.. Plasty a iné špičkové materiály sú silne nežiaduce.. Aj keď je celý priestor zariadený v konštruktivistickom štýle, nech je aspoň kútik bez ultramoderných radovánok..

    Pôvodný krok: urobiť „kúpeľný dom, ktorý nie je uznaný ako kúpeľný dom“ – imitácia obytnej budovy alebo iných štruktúr vám umožní urobiť dobrý dojem. Ak má povrch nepopísateľný vzhľad (napríklad je lemovaný hotovými blokmi), vetraná fasáda je neoceniteľná..

    Kovová vlečka je nehorľavá a je zaslúžene uznávaná ako jedno z najlepších riešení pre plytké kúpele. Panely, ktoré sú v predaji, môžu byť teraz natreté najrozmanitejšími farbami, ale väčšina spotrebiteľov uprednostňuje krémové a čokoládové odtiene..

    Okamžite stojí za zváženie upevnenia panelov, pretože chyby v ňom môžu viesť k rýchlemu poškodeniu materiálu..

    V lete je tmavá vlečka na slnku príliš horúca. Imitácia tyčinky je drahšia ako táto, ale zároveň úplne uspokojí najnáročnejší estetický vkus.

     Simulácia pruhu je užitočná, pretože toto riešenie:

     • 100% šetrné k životnému prostrediu;
     • namontovaný bez zbytočných problémov;
     • má najrozmanitejšie veľkosti;
     • schopný pracovať od 20 rokov a po celú dobu poskytuje vynikajúcu tepelnú izoláciu.

     Problémy môžu byť spojené s horľavosťou povrchovej úpravy a jej citlivosťou na hmyz..

     Špeciálne spracovanie ich do značnej miery rieši, ale zvyšuje náklady na stavbu alebo opravy. Pred nákupom je vhodné vypočítať požadované množstvo materiálu, inak sa získajú zbytočné náklady. Na drevenú alebo kovovú prepravku môžete orezať iba tie najrovnomernejšie steny.

     Latovanie vyrobené z dreva musí tiež absolvovať všetky predpísané preventívne ošetrenia..

     Interiérový dizajn

     Konštrukcia budovy a jej vonkajší dekor neznamená, že sa všetky práce skončili. Vnútorná výzdoba – a v každej z izieb podľa vlastných špeciálnych pravidiel – je nanajvýš dôležitá. Neexperimentujte s originálnymi štýlmi a nesnažte sa zbytočne vymýšľať svoj vlastný prístup..

     Bezchybná, ostrieľaná klasika je oveľa vhodnejšia na rovnomerný a pokojný odpočinok. Vnútorné steny a iné povrchy by nemali mať príliš svetlé farebné body, honosné geometrické tvary ani povrchové úpravy z radikálne nových materiálov..

     Pri čelení zvnútra drevom je nepostrádateľnou požiadavkou použitie jedného druhu, inak vzniká nepríjemné spestrenie. Je oveľa správnejšie umiestniť akcenty pomocou tradičných doplnkov – metiel, samovarov, klobúkov a diskrétnych kusov nábytku.. Akékoľvek dekoratívne prvky vyzerajú najziskovejšie vo svetle jemných žltých žiaroviek..

     Oddychová miestnosť je vo väčšine prípadov šitá šindľom; žiarovky sú namontované na strope aj na stenách. Podlahy sú prevažne dláždené, aby bola zaistená jednoduchá údržba a vizuálna príťažlivosť..

     Moderná zábavná a elektronická technológia nevyhnutne narúša klasický prístup. Ale to je chyba, ktorá je celkom prijateľná aj v tom najklasickejšom interiéri..

     Zdobeniu parnej miestnosti by sa mala venovať maximálna pozornosť, hlavným materiálom je v tomto prípade obloženie dreva na stenách a dlažba na podlahe. Vernosť tradícii sa prejavuje kachľovým sporákom, ktorý vyzerá prirodzene a jednoducho. V krajnom prípade môžete vyskúšať dizajn z prírodného kameňa alebo jednotlivé vložky zo žiaruvzdorného skla..

     Slepé drevené dvere do parnej miestnosti sú tradičným ťahom; ústupok k princípom moderného dizajnu je možné dosiahnuť pomocou sklenených dverí. Takýto krok je určite lepší z hľadiska bezpečnosti (zvonku sa bude jednoduchšie ovládať to, čo sa deje vo vnútri, a bude jednoduchšie sa dostať von). Vonkajší otvor je zjavne správnejší ako dovnútra, pretože neabsorbuje voľný priestor v parnej miestnosti.

     V dekorácii sa neodporúča používať borovicové dosky, je príliš ľahké sa na nich popáliť.

     Štýl

     Dizajn je neoddeliteľne spojený so štýlom – a existujú dobré dôvody domnievať sa, že ruský vidiecky kúpeľný dom, aj keď je napodobňovaný na modernej úrovni, nepôjde do minulosti najmenej niekoľko storočí. Sýtosť vnútorného priestoru ďalšími funkciami samozrejme neprešla. Bezvýznamný počet ľudí súhlasí s tým, že sa utopí v „čiernych“ a dokonca nebude mať ani oddelenú parnú miestnosť alebo odpočiváreň. Ale čo je dôležitejšie, je udržať každú z priestorov v jednom tradičnom štýle..

     Ukážka jeho dodržiavania pomôže:

     • hrubé, nedokončené alebo vyrezávané drevo;
     • kované diely;
     • ručne vyrobený dekor.

     Relaxačná miestnosť na vaňu vyrobená v ruskom štýle obsahuje veľa kvalitných textílií. Odporúča sa nenatierať podlahy, ale namočte iba hydrofóbnymi prostriedkami.

     Úloha dekoratívnych doplnkov je skvelá – drevené lyžice a lykové topánky, tematická maľba, zdôraznené starožitné závesy. Okrem špecializovaných obchodov nájdete vhodné možnosti aj na vidieckych trhoch a na špecializovaných stránkach. Najlepším a najpríjemnejším spôsobom, ako získať požadovaný dizajn interiéru, je urobiť si dekor sami..

     Nie je vôbec potrebné obmedzovať vyhľadávanie v dizajne iba na ruský klasický prístup.. Vidiecky štýl si teraz nezískal menšiu popularitu – je určený pre drevostavby úžitkového charakteru. Najjednoduchší podtyp krajiny sa objavil v USA, ale francúzština je o niečo elegantnejšia a elegantnejšia..

     Hlavnou požiadavkou, bez ohľadu na národný formát, je použitie svetlého dreva na dekoráciu a nábytok.

     Vyrezávané vzory a leštenie robia nábytok atraktívnejším ako v ruskom štýle – ale dá sa nainštalovať iba do šatní a odpočívadiel. Riad, ktorý spĺňa požiadavky krajiny, je vždy namaľovaný v jasných farbách, hlavne modrobielej alebo svetlo žltej. Dobrým nápadom budú aj obrázky pastoračnej krajiny a farebných prírodných tkanín. K dokončeniu súboru pomôžu trámy na strope a dosková alebo dláždená podlaha..

      V orientálnom kúpeli prístup k dizajnu je mierne odlišný.

      Už naznačuje:

      • svetlé a šťavnaté farby;
      • elegantne vyzerajúce textílie;
      • nábytok v duchu presne zodpovedajúci;
      • položky exotického dizajnu.

      Mozaika pomáha zvýšiť atraktivitu interiéru v orientálnom štýle.

      Keď nie je túžba úplne transformovať kúpeľ, môžete ho umiestniť nie do parnej miestnosti, ale do práčky alebo okolo bazéna. Relaxačný priestor sa s ľahkými dotykmi zmení na vodnú fajku. Ak to nie je potrebné, stôl s krásne ohnutými nohami môže pridať orientálne poznámky. Sedadlá sú v každom prípade ozdobené mozaikami, pretože to kánon pevne vyžaduje..

      V škandinávskych kúpeľoch nie je vidieť žiadny luxus a okázalosť. Vôbec nie je potrebné používať ho špeciálne na saunu – v bežných umývacích domoch toto riešenie tiež vyzerá atraktívne. Hlavnou požiadavkou je flexibilná kombinácia klasických proporcií a zvýraznenej vonkajšej drsnosti..

      Uprednostňujú sa svetlé farby, nadbytok detailov dizajnu je kategoricky neprijateľný. Ale zároveň nebude zvláštnym hriechom proti kánonom vytvárať akcenty na chytľavých predmetoch..

      Dizajn kúpeľov v japonskom štýle získava na popularite. Jeho princípom je vylúčenie parnej miestnosti ako takej. Nahradiť ho pomáha furako sud, do ktorého sa naleje horúca voda, a ďalší sud naplnený malými kamienkami alebo pilinami. Na zlepšenie účinku „pevného prania“ použite aromatické zložky. Bambusové výrobky doplnia japonský prístup k interiéru..

      Niekedy (ale relatívne zriedka) sa pri návrhu priestoru kúpeľa používa moderný štýl.. Stručne to možno opísať nasledovne: všetko, čo je v rozpore s duchom krajiny. Hlavnou myšlienkou je nahradiť rovnú klasickú konfiguráciu zakrivenými, dokonca aj podivne vyzerajúcimi tvarmi. Kombinácia rôznych interiérových predmetov a povrchových úprav je vítaná..

      Modernistické prostredie je takmer dokonalé pre tie najtrúfalejšie a najradikálnejšie experimenty. Oddychové miestnosti je vhodné doplniť koženými, sklenenými a chrómovými časťami..

      Nábytok

      Keď hovoríme o dekoratívnych predmetoch a štýle, nemožno sa dotknúť veľmi dôležitého aspektu – aký druh nábytku je lepšie vložiť do vane. V parnej miestnosti by ste určite mali vybaviť dve záclony a lavičku. V oddychovej miestnosti by mala byť nainštalovaná aj lavička alebo lavica (pre ňu je to úplné minimum). Najjednoduchšia možnosť je prijateľná, ak sa vo vani po umytí spamätajú a potom okamžite odídu domov.

      Ale pre dôkladnejší odpočinok by ste sa mali poobzerať po vhodnej sedačke..

      Baldachýn z dreva sa ľahko vyrába ručne. Hlavnou vecou je jasne pochopiť požadovaný tvar, dĺžku a typ dreva. Takýto dizajn môže byť vyrobený zo schodov na konkrétnom mieste alebo to môže byť polica, ktorá sa tiahne po obvode miestnosti..

      Horný baldachýn sa odporúča namontovať na stenu a dolný na podlahu. Pri výrobe sedadiel sa používajú dobre leštené dosky a podšívka..

      Jednotlivé bloky sú od seba vzdialené 100 – 150 cm, aby sa uľahčilo odtekanie vody a urýchlilo sušenie sedadla. Drevené hmoždinky sú pri práci na kúpeľňovom nábytku lepšie ako klince, pretože sa o ne nemôžete popáliť.

      Ak existuje túžba aspoň pravidelne sedieť vo vani pri stole, najlepšie miesto na to je šatňa.

      Každá doska je pred začatím práce dôkladne brúsená, dokonca aj brúsnym papierom. Extrémne diely, rohy a odrezané oblasti sú spracované čo najšetrnejšie.

      Profesionálni výrobcovia nábytku tomu veria Položky do vane sa najlepšie získavajú z vysokokvalitného duba stopkového. Pôsobí aristokraticky a sofistikovane, pôsobí najzhovievavejším dojmom. Pásy vyrobené z takého materiálu sú však veľmi krehké a pri neopatrnom zaobchádzaní môžu prasknúť..

      Osika je oveľa praktickejšia, je relatívne lacný a môže byť použitý v najestetickejšom interiéri. Jeho nevýhodou je tendencia rýchlo schnúť a vzhľad mechanických deformácií..

      Jelša je tiež dobre spracovaná doma., a dokonca vám umožní vytvoriť vzor ako drahšie druhy dreva. Skúsení ľudia starostlivo kontrolujú, ako dobre je masív jelša sušený a či v ňom nie je prebytok uzlov. Práve u tohto plemena sa s podobnými problémami stretávame pomerne často..

      Použitie MDF a drevotriesky je nepraktické. Ani lacnosť štruktúr z nich vyrobených nemôže byť ospravedlnením.

      Rada

      Hlavný záver, ktorý je možné vyvodiť pri štúdiu recenzií majiteľov kúpeľov, je ten, že pri ich navrhovaní by ste nemali stíhať rýchlo sa pohybujúcu módu ani sa snažiť prispôsobiť interiér, vzhľad stavu. Musíte sa zamyslieť nad tým, čo je pre vás osobne potrebné, zamerať sa predovšetkým na svoj vlastný vkus a prístup. Samozrejme, ak nerobia kúpeľ nebezpečným.

      V parnej miestnosti nie je žiadny konkrétny výber materiálov, ale je celkom možné experimentovať s geometrickými tvarmi štruktúr a skrytým osvetlením.

      Oddychová miestnosť bude ťažiť z pridania grilu.

      Mnoho ľudí na to ani nemyslí – a úplne márne; kto sa odváži vyskúšať takýto prvok, nikdy ho neopustí. Pri zariaďovaní miestnosti sa musíte posunúť čo najďalej od štandardnej kancelárie alebo hromadného obytného priestoru. Dokonca aj eklekticizmus v dizajne je prijateľný, za predpokladu, že je jasne zvýraznená položka, ktorá bude organizátorom. Najčastejšie ide o veľkoformátový televízor.

      Nemali by ste zanedbať ani organizáciu priestoru v podkroví..

      Tradične sa niektoré kúpele stále vyrábajú bez sanitárnej jednotky, ale každý rok je ich stále menej. Dokonca aj prívrženci starého ruského štýlu alebo gotickej architektúry sa pravdepodobne nevzdajú takého pohodlného prvku..

      Využívanie bazénov je tiež užitočným doplnkom voľného času na kúpanie. Zďaleka nejde len o „nádobu s čistou vodou určitej teploty“. Koniec koncov, je celkom lacné vybaviť bazén osvetlením sofistikovaného geometrického tvaru..

      Ak je budova veľká, môžete vybaviť miestnosť na voľný čas priamo pred parnou miestnosťou. Keď nie je dostatok miesta, šatňa sa na to prerobí..

      Osvetlenie sa vykonáva v dvoch úrovniach: centrálne svetelné zdroje poskytujú hlavný tok a miestne zdroje majú akcenty.

      V strede miestnosti by malo byť bohaté svetlo a na krajoch je lepšie uvoľnené svetlo..

      Ak sa plánuje, že vaňu navštívi niekoľko ľudí naraz, rohová sedačka sa stane optimálnym východiskom pre malú miestnosť..

      Krásne príklady

      Kúpeľný dom môže byť v skutočnosti prakticky umeleckým dielom, nikoho v zásade nenechá ľahostajným. Tak vyzerá jedna z možností pre parnú miestnosť, čalúnená doskami zvnútra a starostlivo navrhnutá.

      Jeden z možných typov kúpeľov vonku (spredu). Strecha, ktorá je silne posunutá dopredu, je spočiatku prekvapivá. Potom však začne byť zrejmé, že ide len o originálny ťah a vo všeobecnosti je celý koncept postavený na maximálnej originalite. Aké sú prinajmenšom skrútené stĺpiky otvorených strešných podpier, harmonicky kombinované so zakrivenými drevenými povrchmi fasádnej steny?.

      Ďalšie podrobnosti nájdete nižšie.