Budovy

Záhradné altány: krása a pohodlie vo vašom vidieckom dome

Záhradné altány: krása a pohodlie vo vašom vidieckom dome

Ak má vlastník záhradný dvor, pravdepodobne by tam chcel založiť malú malebnú záhradu na relaxáciu. Je však lepšie relaxovať pod baldachýnom a s náležitým pohodlím. Preto je záhradný altánok, hoci nie je striktne povinný, ale veľmi dôležitým detailom..

Vlastnosti a výhody

Každý z čitateľov si asi predstavuje, ako by mala stavba tohto typu vyzerať, je však veľmi pravdepodobné, že každý ju predstavuje inak, pretože typov stavieb môže byť mnoho..

Prítomnosť altánku akéhokoľvek druhu poskytuje majiteľovi niekoľko výhod:

 • V záhrade chcete vždy relaxovať, ale koruny stromov v niektorých prípadoch nedokážu ochrániť hostí záhrady pred páliacim slnkom alebo zrážkami. Aj minimálny dizajn altánu predpokladá strechu nad hlavou, ktorá vám umožní byť medzi prírodou a zároveň zostať v príjemných podmienkach v blízkosti obytných priestorov..

 • Prítomnosť baldachýnu vám umožňuje uložiť záhradný nábytok – najmenej rovnaké stoličky a stôl. Toto kultivuje miesto na odpočinok, čo vám umožní stretnúť sa s rodinou alebo priateľmi za každého počasia..

 • S kreatívnym prístupom sa altánok môže stať skutočnou ozdobou záhrady. V posledných rokoch sa návrhu takýchto štruktúr venuje čoraz väčšia pozornosť, vďaka čomu sa altány stále viac menia z nenáročných letných domov na majstrovské diela záhradnej architektúry..

 • Altánok môžete postaviť rôznymi spôsobmi. Tí, ktorí nechcú minúť peniaze, ale vedia, ako pracovať s rukami, môžu na internete nájsť podrobné popisy, ako zostaviť altánok vlastnými rukami z takmer akýchkoľvek dostupných materiálov. Tí, ktorí nechcú strácať čas a úsilie, ale sú pripravení zaplatiť peniaze na oplátku, si môžu objednať hotový trvanlivý altánok v rôznych dielňach špecializujúcich sa na výrobu podobných výrobkov..

Názory

Altánky je možné klasifikovať podľa niekoľkých znakov, ale najobecnejšou je samotná klasifikácia podľa typu stavby..

Kritérium je preto rozdelené do troch hlavných typov štruktúr:

 • Letné altánky predstavujú najjednoduchší a najjednoduchší dizajn. Povinná je iba strecha a dokonca aj podpery, na ktorých je držaná. Steny môžu chýbať úplne alebo môžu byť relatívne nízke, chýbajú stropu, nie je potrebná ani prítomnosť skla v „oknách“. Výsledkom je maximálna jednota s prírodou, ktorá trochu obmedzuje používanie budovy – zo zrejmých dôvodov nie je vhodná na zimnú rekreáciu.

 • Zatvorené altánky predstavujú výrazne upravenú verziu leta. Pre nich je prítomnosť stien povinná a okná, aj keď s panoramatickým výhľadom, sú tu vždy zasklené. Imidž záhradného domčeka dopĺňajú dvere, dobrí majitelia sa spravidla starajú aj o izoláciu a elektrinu a v niektorých prípadoch aj o ďalšie užitočné vybavenie..

V skutočnosti hovoríme o skutočnom dome, ktorý pozostáva iba z jednej malej miestnosti..

 • Verandy vytvorený pre tých, ktorí sa chcú dostať do altánku z domu bez toho, aby museli prechádzať záhradou. Takáto štruktúra je rozšírením domu, ale stupeň jej otvorenosti závisí od želania majiteľa – od obývačky sa môže líšiť iba panoramatickými oknami alebo to môže byť priestranná veranda s baldachýnom a plotom č. viac ako polovica ľudskej výšky.

Altánky sú navyše podľa stavebného postupu rozdelené na stavané a montované. Prvé sú vyrobené z bežných stavebných materiálov, ale druhé sú zostavené z hotových dielov vytvorených podľa metódy projektanta a za predpokladu montáže konkrétnej konštrukcie..

Materiály

Pretože štruktúra altánku je takmer vždy oveľa ľahšia ako konštrukcia veľkej obytnej budovy, môže byť postavená z rôznych stavebných materiálov. Zároveň stojí za to zdôrazniť aspoň troch najlepších lídrov, ktorí sa najčastejšie používali na vytvorenie rámca..

 • Drevo, kam zaraďujeme guľatinu, hranaté stavebné materiály z dreva a prútené konštrukcie z prútia alebo ratanu, je považovaný za jeden z najobľúbenejších materiálov vďaka svojej dostupnosti, jednoduchému spracovaniu a šetrnosti k životnému prostrediu. Takýto altánok poskytne atmosféru maximálnej jednoty s prírodou a bude sa hodiť k záhradnému nábytku, poveternostné podmienky však môžu materiál nepriaznivo ovplyvniť, ak sa nestaráte o jeho spoľahlivú ochranu pred zrážkami a teplotnými zmenami.

V prípade stavby vážnej stavby na dlhé roky celoročného používania je drevo spravidla len pomocným materiálom..

 • Kov Altánok je cenený pre svoju vysokú odolnosť, relatívne nízke náklady a rýchlu inštaláciu. Zároveň má tiež dosť nevýhod, pretože montáž konštrukcie vyžaduje zváranie a silné ruky, ktoré by mohli zdvihnúť ťažké kovové časti do požadovanej výšky..

V lete sa takáto štruktúra veľmi zahrieva a v zime je v nej príliš chladno..

Nakoniec, ak nehovoríme o drahom kovanom výrobku, je dosť ťažké dať takej budove estetiku: kovové altánky sú zvyčajne iba letné, s minimom stien – podpery a strechy.

 • Tehlové altánky sú postavené, ak sa plánuje použitie stavby kedykoľvek počas roka. Takýto altánok je považovaný za významnú stavbu a môže majiteľom slúžiť desaťročia aj bez výrazných opráv, pričom je celkom malebný. Pretože takýto altánok váži dosť veľa, odporúča sa postaviť pre neho aspoň hromadu alebo pásový základ a vo všeobecnosti bude stavebný proces trvať veľa času a úsilia.

Tehlové altány sú takmer vždy zasklené, dáva zmysel vykonávať tu všetku potrebnú komunikáciu, pretože v skutočnosti je to miniatúrny dom.

Pokiaľ ide o strechu, môže byť vyrobená buď z rovnakého materiálu, z ktorého sú vyrobené steny, alebo zo špeciálnych strešných materiálov..

Na vytváranie trvalých štruktúr sa zvyčajne používajú dlaždice a iné typy strešných krytín, zatiaľ čo drevené a kovové letné stavby sa spravidla zaobchádzajú s minimálnym prekrývaním materiálu podobného stene..

Podlaha v blízkosti altánu môže úplne chýbať, čo predstavuje bežnú záhradnú pôdu s trávou, ale takéto riešenie je vhodné iba pre veľmi ľahké konštrukcie.. Často je opäť vyrobený z rovnakého materiálu ako celý altánok, aj keď je to žiaduce, môže byť tiež pokryté zhora podlahovou krytinou – linoleom alebo laminátom.

Možnosti rozloženia

Záhradné altány sú len v extrémne zriedkavých prípadoch rozdelené do niekoľkých miestností, napriek tomu je však zónovanie priestoru v niektorých prípadoch vhodné aj tu. Najjednoduchší altánok zvyčajne zahŕňa iba vonkajší priestor pre stôl a stoličky, ale v posledných rokoch stále viac majiteľov uprednostňuje kombináciu tejto štruktúry z hľadiska funkčnosti s letnou kuchyňou a plnohodnotnou rodinnou jedálňou.

To všetko samozrejme ovplyvňuje veľkosť štruktúry..

Aby miestnosť nebola príliš stiesnená, musíte každému potenciálnemu návštevníkovi poskytnúť najmenej dva metre štvorcové (s prihliadnutím na stôl a priestor od okraja vrchlíka, aby vás v prípade, že nie sú, nezachytil šikmý dážď) zasklené okná).

Ak je v altánku aj kuchynský kút, musíte ohnisko umiestniť vo vzdialenosti najmenej jeden a pol až dva metre od posledného človeka, ktorý sedí pri stole, inak nemá zmysel vyberať miesto pre varenie z domu.

Pokiaľ ide o tvar štruktúry, najobľúbenejšie sú tri možnosti:

 • Obdĺžnikový altánok je najjednoduchšie a logické riešenie. Je ľahké ho naplánovať a postaviť po vypočítaní požadovanej veľkosti územia a množstva materiálov; stôl je vo svojom tvare ideálny pre ubytovanie spoločnosti hostí bez ohľadu na ich počet. Takéto riešenie je považované za univerzálne – nepredkladá žiadne obmedzenia na materiály ani spôsob použitia altánku – je vhodné umiestniť sem aj kuchynský kút..

 • Okrúhle vzory vyberajú tí, ktorí milujú klasiku a veria, že pri stole by si mali byť všetci rovní. Takéto riešenie sa považuje za optimálne, pretože sa dobre hodí takmer do každej záhrady a tiež nemá žiadne rohy, ale je o niečo ťažšie ho navrhnúť. Trochu neobvyklým, ale rýchlo získavajúcim riešením popularity je inštalácia grilu alebo grilu v strede s umiestnením hostí na lavičky inštalované pozdĺž vnútorného obvodu strán..

 • Šesťhranné altánky zákazníci ich majú radi pre ich originalitu a krásu, ale technicky sa ukázali byť oveľa zložitejšie ako ostatné typy tvarov.

Šesťuholník vyzerá najlepšie v drevenej verzii, ale je možné použiť tento tvar na vytvorenie ľahkých kovových pántov ako stan..

Nápady na dekoráciu

Úloha určiť dizajn altánu leží výlučne na pleciach majiteľa, avšak tendenciou posledných desaťročí bola túžba vyzdobiť záhradný dom nie príliš náročne, ale zároveň celkom štýlovo a originálne. Tu samozrejme všetko závisí od materiálu, z ktorého je altánok vyrobený..

Napríklad drevený altánok je v mnohých prípadoch iba lakovaný, ale nemaľovaný – prirodzený vzhľad samotného stromu je estetický. Kovový rám, na druhej strane, takmer určite podlieha maľbe, pokiaľ nejde o kované majstrovské dielo. Vôbec nikto nemaľuje tehlu – tu budú dekorácie musieť byť zobrazené buď neobvyklou formou muriva, alebo kombináciou jednotlivých tehál rôznych farieb..

V tomto prípade sa pôvodné možnosti môžu týkať rozdielov v najmenších detailoch. Napríklad aj ten najnáročnejší altánok bude vyzerať úplne inak a veľmi neobvykle, ak sa záhradníkovi podarí všetko pokryť popínavými rastlinami. Vytvorenie štruktúry tohto typu môže trvať viac ako jeden rok a vyzerá malebne iba v lete, ale poskytuje ďalší tieň a robí človeka ešte bližšie k prírode..

Jasné sfarbenie altánku trochu zvyšuje slávnostnú náladu, ale tu je veľmi dôležité, aby ste to nepreháňali.. Monochromatická budova musí byť v súlade so svojim okolím., a ak sa majiteľ rozhodol vybrať viacfarebnú farbu, všetky tieto farby by mali byť navzájom kombinované. Altánky sú často špeciálne namaľované v kontrastných farbách, a aj keď takéto riešenie môže pôsobiť akosi detinsky, aspoň pomôže odvrátiť pozornosť od sivého každodenného života..

V poslednej dobe čoraz častejšie uprednostňujú altánky v arabskom štýle.. Najjednoduchším spôsobom, ako ich ozdobiť, je použiť tradičné farby – zlatú maľbu na šarlátovú alebo tmavomodrú, menej často na zelenom pozadí. Vo všeobecnosti je maľba nie s monochromatickým pozadím, ale aspoň s jednoduchými kresbami, len vítaná, preto má zmysel využiť talent a tvorivé impulzy známych umelcov, ak súhlasia s prácou na takom projekte na svojej letnej chate.

Pokiaľ ide o skutočné architektonické prvky, dokonca aj v takom jednoduchom dizajne môžu byť trochu neobvyklé.. Prirodzenosť podmienok je možné zdôrazniť vďaka priečkam medzi nosnými stĺpmi z prúteného viniča. Elegantné oblúky, ktoré znížia počet rohov, pomôžu do určitej miery ozdobiť okenné otvory a dvere..

Interiérová výzdoba môže tiež výhodne doplniť obraz altánku. Ak je altánok dôrazne vyrobený z dreva, potom je lepšie zvoliť jednoznačne záhradný nábytok z prírodných materiálov..

Vo všetkých ostatných prípadoch sa musíte zamerať na integritu farebnej schémy štruktúry a pohodlie návštevníkov záhradnej rekreačnej oblasti..

Krásne príklady na inšpiráciu

Všetky vyššie uvedené príklady sú len náčrtmi toho, ako môže vyzerať štruktúra na odpočinok na pozemku alebo záhrade, ale kreatívny prístup jednotlivých ľudí môže z obyčajného altánku urobiť legitímny zdroj hrdosti.

Tí, ktorí milujú klasiku a rustikálnu útulnosť, určite ocenia takú kombinovanú štruktúru z kameňa a perforovaných drevených mreží. Hlavná stena tu slúži ako základ pre kuchynský kút a chráni dovolenkárov pred neustálym vetrom, zatiaľ čo priehľadné drevené steny umožňujú vychutnať si ľahký vánok a okolitú zeleň. Tvorcovia sa rozhodli neobmedziť ekonomickú hodnotu altánku iba na letnú kuchyňu – na zadnej strane vidíme baldachýn na skladovanie palivového dreva.

Druhá fotografia ukazuje zásadne opačné riešenie – tu vidíme túžbu vyzerať moderne, mimo klasických kánonov architektúry. Je veľmi ťažké opísať tvar takejto budovy, jej podlaha je úplne pokračovaním záhradnej cesty, ktorá nezasahuje do pohodlia hostí a hostiteľov – je tu krásna aj pohodlná. Kuchynská časť je dokonca viditeľná na pozadí..

Otázka, či zaskliť okná alebo nie, zmizne sama, ak je celý altánok sklenený. Takáto štruktúra rozhodne neochráni pred slnkom, ale ak si vyberiete trvalo zatienené miesto, môžete sa cítiť takmer mimo stien..

Z nižšie uvedeného videa sa naučíte, ako vyrobiť drevený záhradný altánok vlastnými rukami..