Budovy

Zatepľujeme plechovú garáž

Zatepľujeme plechovú garáž

V kovovej garáži je v zime veľmi zima. Výsledkom je, že auto je ťažké naštartovať a opravy sú kvôli nízkej teplote v miestnosti úplne nemožné. Existujú rôzne spôsoby izolácie kovovej garáže, ale nie všetky známe materiály sú na to vhodné. Pri výbere ohrievača je dôležité vziať do úvahy, aké zaťaženie bude inštalácia dávať na garážovú konštrukciu, a koľko centimetrov sa zníži vnútorná plocha.

Druhy izolácií

Proces izolácie garáže závisí od zvoleného tepelnoizolačného materiálu. Niekde inštalácia zahŕňa dodatočné náklady na latovanie a dokončovanie, v niektorých prípadoch sa izolácia jednoducho nanáša na steny. Pretože je garáž železná, zahrieva sa na slnku a dobre zachytáva kondenzáciu. Preto by mali byť materiály zvolené tak, aby boli odolné voči vlhkosti..

Napríklad minerálna vlna nie je v tomto prípade vhodná. Začne hniť a izoláciu bude potrebné čoskoro zmeniť..

Pre železnú garáž sú ako izolácia dokonalé nasledujúce materiály:

  • dosky z extrudovaného polystyrénu, izolácia z polystyrénu alebo peny;
  • polyuretánová pena;
  • tepelne izolačná farba (napríklad „Astratek“).

Polystyrén je trvanlivý, odolný voči vlhkosti, je lacné ho izolovať, ale má vysokú horľavosť. Penoplex je jeho rozmanitosť. Je to dvakrát drahšie, ale dosky sú tenšie, ak je dôležitá hrúbka stien, a tiež nevyžaduje dodatočnú hydroizoláciu. Dosky Penoplex môžu dokonca izolovať podlahu, čím sa vytvorí betónový poter.

Penoizol v podstate ten istý penoplex, len vo valci. Je dvakrát drahší a vyžaduje špeciálne vybavenie. Aplikuje sa na steny vo forme peny, ako je polyuretánová pena. Polyuretánová pena (PPU) je drahšia, ale nie sú tam žiadne švy. Šetrný k životnému prostrediu, nehorľavý.

K nevýhodám patrí potreba zariadenia na rozprašovanie peny a zraniteľnosť voči slnečnému žiareniu.

Tepelnoizolačné farby nevyžadujú dodatočnú povrchovú úpravu stien, pretože sú súčasne vrchným náterom. Sú mrazuvzdorné, nebojí sa vlhkosti a rýchlo sa nanášajú. 1 mm vrstva farby môže nahradiť 5 cm minerálnej vlny. Na vytvorenie požadovanej tepelnej izolácie stačí naniesť dve vrstvy. Takýto materiál je veľmi drahý, ale nezaberá vnútorný využiteľný priestor..

Je potrebné izolovať nielen steny a strop, ale aj podlahu. Prostredníctvom nej odchádza 20% tepla.

Samotná izolácia železných garáží sa vykonáva výlučne zvnútra..

Penoplex a polystyrén

Pred izoláciou musí byť povrch pripravený. Odstráňte odlupujúcu sa farbu a hrdzu. Na ochranu pred koróziou sa odporúča natrieť steny a stropy. Farba a výber farby nie je dôležitý, pod kožou stále nebude viditeľný. Preto môžete ušetriť a kúpiť niečo lacné. Ak je garáž vyrobená z pozinkovaného profilu, potom nie je potrebné nič robiť.

Ak má región mrazivé zimy, hrúbka peny musí byť najmenej 10 cm, pena – 6 – 7 cm. Tenšia vrstva nezabezpečí potrebnú tepelnú izoláciu. Materiál je prilepený k stenám a stropom stavebným lepidlom, napríklad tekutými nechtami. Možno lepiť aj na polyuretánovú penu. Do hodiny sa roztiahne, takže platne by mali byť pravidelne pritláčané k stenám. Všetky trhliny sú utesnené polyuretánovou penou. Na zvýšenie tepelnoizolačných vlastností je možné na dosky prilepiť fóliu..

Ak je pena dvojvrstvová, potom jednu z nich je možné nahradiť obojstranným izolonom potiahnutým fóliou.

Ďalej musíte urobiť prepravku. Existujúci kovový rám garáže je možné použiť ako rám. Latovanie je vyrobené z dreva v krokoch po 25-30 cm.Môžete použiť pozinkovaný profil, ale potom to bude drahšie. V žiadnom prípade by izolácia nemala vyčnievať za prepravku. Ako povrchovú úpravu môžete použiť podšívku, preglejku, sadrokartón odolný voči vlhkosti, panely OSB alebo plastové obklady. Brána a dvere sú izolované rovnako ako steny.

Polyuretánová pena

Tiež musí byť pripravený povrch stien garáže, osobitná pozornosť olejovým škvrnám – nemali by byť. Teplota vzduchu v garáži musí byť najmenej 10 stupňov Celzia. Steny aj strop sú izolované. Polyuretánová pena sa nastrieka pomocou špeciálneho zariadenia pod tlakom, čo trochu pripomína proces farbenia. Zložky sa zmiešajú a na výstupe poskytujú samotnú reakciu, vďaka ktorej sa tvorí pena. Materiál tvrdne veľmi rýchlo. Rozdiel medzi polyuretánovou penou a penoplexom je ten dodáva konštrukcii dodatočnú tuhosť, nie je potrebné žiadne lepidlo. Hrúbka vytvorenej peny by mala byť 3-4 cm, Pre porovnanie to nahradí 5 cm minerálnej vlny.

Ďalšou výhodou polyuretánovej peny je, že nevyžaduje prepravku. Vrch môžete prikryť farbou alebo sadrou. Vysoké náklady na polyuretánovú penu kompenzujú úspory lepidla, latovania a obkladového materiálu, nehovoriac o hrúbke stien a zaťažení konštrukcie..

Nechať PU penu bez podšívky nie je možné, pretože slnečné lúče na ňu pôsobia deštruktívne.

Farby Astratek

Farba Astarek je tmel, ktorý je možné nanášať štetcom alebo striekaním. Po vysušení sa vytvorí elastický povlak. Farba súčasne pôsobí ako ohrievač, používa sa na hydroizoláciu, má antikorózne vlastnosti.

Skvelá voľba pre škrupinové garáže. Napríklad je dosť ťažké izolovať vlnitý materiál doskami, je potrebný ďalší rám. To všetko zaberie ešte viac využiteľnej stavebnej plochy. Postup nanášania tepelnoizolačnej farby je rovnaký ako pri konvenčnom nátere. Je potrebné pripraviť povrch. Naneste vo vrstve 1 mm, druhú vrstvu až po úplnom zaschnutí predchádzajúcej. Dve vrstvy na izoláciu sú dosť. Farbu je možné nanášať na steny, stropy a brány. Nevyvíja žiadne dodatočné zaťaženie konštrukcie budovy..

Spotreba materiálu na 1 m2. m je 0,5 litra farby. Vzhľadom na jeho náklady budú celkové náklady na izoláciu garáže značné. Môžete ju však izolovať zvnútra vlastnými rukami bez toho, aby ste sa uchýlili k vonkajšej pomoci. Všetky práce sa vykonávajú rýchlo, celkový objem priestoru sa neznižuje. Úspory na iných stavebných materiáloch, ako je žiadne lepidlo, latovanie a obklady. Samotná farba je vrchný lak.

Nebojí sa vlhkosti, steny je možné umývať a pripevňovať police. Farbou Astratek je možné izolovať garáž nielen zvnútra, ale aj zvonka, čím sa ostatné druhy izolácií nemôžu pochváliť..

Izolácia suterénu

Niektoré garáže sú podpivničené, pivnica alebo vyhliadková jama. Bude správne ich izolovať. Vzhľadom na obmedzenú plochu je nepohodlné používať minerálnu vlnu alebo penu. Preto stojí za to venovať pozornosť takým materiálom, ktoré vyžadujú výstavbu ďalších štruktúr. Napríklad steny môžu byť izolované polyuretánovou penou a farbou „Astratek“. Tieto materiály nevyžadujú dodatočnú hydroizoláciu, ktorá je v takýchto priestoroch veľmi dôležitá. PPU však bude potrebné natrieť.

Ďalšou možnosťou je teplá omietka. Ide o granule expandovaného vermikulitu alebo expandovaného polystyrénu. Táto izolácia je súčasne dokončovacím náterom, ale steny musia byť vopred omietnuté. Expandovanú hlinku je možné naliať na podlahu so zlomkom 5 až 20 mm. Väčšia verzia sa zmenší. Hrúbka povlaku by mala byť asi 10 cm.

Podlahu môžete tiež naplniť drveným kameňom (10 cm), zhora posypať pieskom (mäkká vrstva) a navrch naliať bitúmen.

Izolácia podlahy

Ak je podlaha hlinená, môže byť tiež izolovaná. Aby ste to urobili, je potrebné odstrániť hornú vrstvu pôdy o 15 cm, potom pridajte vrstvu piesku alebo expandovanej hliny. To je nevyhnutné pre drenáž, aby sa pod izoláciou nehromadila vlhkosť, zároveň to bude vyrovnávať povrch.

Ďalej sa položia penové dosky. Dostatočná hrúbka je 5 cm.Pre tento materiál nie je potrebná žiadna dodatočná hydroizolácia. Ďalej sa na izoláciu naleje piesok s hrúbkou 3-4 cm. Na vrch konštrukcie je potrebné namontovať rám vyrobený z výstuže v dvoch vrstvách 1 cm. Je to potrebné pre poter. Zalejeme cementovou maltou a necháme vyschnúť.

Namiesto poteru môžete dať dosku s perom a drážkou. Za týmto účelom sa na drenáž kladú drevené polená s krokom 30 – 40 cm, medzi nimi je expandovaný polystyrén alebo polystyrén. Všetky praskliny musia byť utesnené penou. Na guľatinu pripevnite dosky zhora. Ako vrchný náter môžete dať linoleum. Je lepšie začať akúkoľvek izoláciu garáže od podlahy..

V opačnom prípade bude problematické a nepohodlné vykonávať všetku prácu bez poškodenia dekorácie steny..

Izolácia vonku

Kovové garáže sú najčastejšie izolované zvnútra, ale ak to priestor dovoľuje, môžete všetku prácu vykonávať vonku. To ušetrí miesto, najmä ak je garáž malá..

Okolo garáže je vztýčený rám na latovanie. Ako izolácia sa používa polystyrén alebo penoplex. Švy sú utesnené polyuretánovou penou. Vlečka sa používa ako obklad. Ak má strecha krokvový systém s jedným alebo dvoma svahmi, potom:

  • so širokým krokom izolujte minerálnou vlnou medzi krokvami a na vrchu zakryte hydroizoláciou;
  • s častým krokom – položte izoláciu pod krokvy;
  • v prítomnosti podkrovia pokryte podlahu expandovanou hlinkou.

Ak je strecha plochá, potom môže byť vonkajšia strana pokrytá tepelne izolačnou farbou alebo môže byť strop izolovaný zvnútra..

Spôsob izolácie sa vyberá na základe plochy a umiestnenia garáže, ako aj finančných možností majiteľa.

Pri výpočte odhadu by sa všetky náklady mali zvýšiť o 10%, aby bola k dispozícii zásoba materiálu na nepredvídanú udalosť.

Ako izolovať garáž, pozri nižšie..