Chodba

Dizajn chodby v interiéri

Chodba je dôležitou súčasťou bytu v dekoratívnom a funkčnom zmysle. Toto je prvá miestnosť, do ktorej vstupujú majitelia a hostia, a miesto, kde sa domácnosť oblečie, vyzlečie a oblečie na marafet. Jedná sa o miestnosť, v ktorej sú uložené vrchné odevy a domáce potreby, je to priestor, ktorý otvára dvere do obývacích izieb bytu..

14 fotografií

Dizajnový projekt – čo to je??

Plánovanie interiéru koridoru začína vypracovaním podrobného pôdorysu pred začatím stavebných prác..

Projektový projekt je kresbou budúceho zariadenia:

 • plán stropu, podlahy, stien s očakávaným farebným odtieňom;
 • schémy na usporiadanie nábytku a umiestnenie svetelných zdrojov, dekoračné predmety;
 • zoznam dokončovacích prác vrátane zoznamu potrebných stavebných a dokončovacích materiálov na vytvorenie harmonického interiéru.

Projektový projekt dáva predstavu o tom, ako najlepšie vybaviť váš domov. Obsahuje plány na výstavbu stavebných prvkov (umiestnenie stien, okenných a dverných otvorov) a schémy existujúcich elektrických rozvodov, vodovodných a ventilačných komôrok, ak sú v zariadení k dispozícii..

Plánovacie riešenia sa vyvíjajú s prihliadnutím na funkčnosť konkrétnej miestnosti.

Výkres plánu je zostavený v súlade s koncepciou návrhu. Na ňom podrobne nakreslia rozloženie a vzor podlahovej krytiny (s uvedením konkrétnych dokončovacích materiálov a ich množstva), nakreslia podrobnú schému zdobenia stien a stropu. Vytvorte výkres umiestnenia elektrických spotrebičov s zapojením elektrických káblov. V niektorých prípadoch sa vykonáva plán umiestnenia vykurovacích, vodovodných a kanalizačných systémov s uvedením veľkosti a počtu komponentov. Projekt obsahuje plán usporiadania nábytku a dekoratívnych predmetov, ako aj odporúčania pre štýl a textúru materiálov.

Odhad zahŕňa každý okamih opravy, zahŕňa:

 • náklady na vykonávanie štandardných stavebných a dokončovacích prác;
 • cena stavebných a dokončovacích materiálov vrátane nákladov na svietidlá a dekoračné predmety;
 • náklady na špeciálne práce (elektrické vedenie, kanalizácia, pripojenie plynových sietí, vytvorenie klimatizačných systémov, výroba napínacích stropov, plastových okien alebo dverí).

Súhrnné údaje poskytujú podrobnejšie informácie o plánovaných opravách. Odhad je jedným z kľúčových prvkov projektového projektu: financovanie určuje, aké materiály budú použité vo výzdobe, návrhár sa rozhodne, ako ich použiť, aby miestnosť vyzerala čo najvýhodnejšie..

V priebehu prác môže byť tento projekt predmetom úprav. Jeho informácie sú však cenné a pomáhajú pri plánovaní interiérového vybavenia..

Dizajnové nápady

Dizajnový projekt je prvým krokom pri zariaďovaní chodby, ale nie vždy je možné pozvať architekta. Dnes sa to dá urobiť nezávisle, najmä ak v miestnosti nie sú žiadne zložité komunikácie. Pre väčšinu kupujúcich nebude ťažké vybrať potrebné dokončovacie materiály, farby nábytku, dekoračné položky takým spôsobom, aby všetky detaily zodpovedali jednému štýlu a tvorili harmonickú kompozíciu..

Kľúčovým faktorom pri výbere štýlu dizajnu je funkčnosť miestnosti.: chodba môže byť izolovaná alebo kombinovaná s chodbou, obývacou izbou. Uvažujme tieto možnosti podrobnejšie..

Vo väčšine usporiadaní miestností má samostatná chodba sériu dverí vedúcich do susedných miestností. Tu je hlavnou úlohou zachovať koncept jedného oddeleného priestoru. Na tento účel musia byť všetky existujúce dvere a svahy vyrobené z rovnakého materiálu s rovnakým vzorom a farbou ako drevo, sklo, plast..

Ak sú namiesto dverí navrhnuté oblúky, oblúkové otvory sú orezané rovnakými oblúkovými svahmi z rovnakých materiálov ako dvere. Môžu byť dokončené zo surových stenových materiálov, ktoré vizuálne rozširujú priestor chodby. Oblúky môžu byť klenuté alebo obdĺžnikové. V tomto prípade je horná časť oblúka dokončená v materiáloch stropu: to dodáva miestnosti chodby ľahkosť..

Oblúky akéhokoľvek dizajnu sú nenahraditeľné, ak chodba vychádza do obývačky. Dve miestnosti sú teda usporiadané v rovnakom štýle. Ak chodba plní aj funkciu chodby kombinovanej s obývacou izbou, nemôžete robiť bez zónovania so stavebnými prvkami (oblúky, stĺpy, nástenné výklenky, lišty). V tomto prípade je vhodné navrhnúť viacúrovňové stropy so samostatným osvetlením každej úrovne..

Kombinácie rôznych povrchových úprav podlahy (napríklad kombinácia keramických dlaždíc a parkiet) pomáhajú vizuálne rozdeliť miestnosť..

Jednu funkčnú oblasť od druhej môžete oddeliť dekoráciou na stenu. V oblasti chodby sú steny ozdobené prírodným alebo umelým kameňom, všetky ostatné časti stien sú odnesené na maľovanie alebo prelepené tapetami podobnými materiálom stien obývačky. Funkčné zónovanie pomáha udržiavať poriadok. Keď nie je jasné rozloženie, vrchné oblečenie a obuv zo vstupného priestoru sa môžu pohybovať po celej chodbe, často zachytávajú časť obývačky.

Vizuálne sú pre niektoré položky domácnosti potrebné orientačné body – dôležitý bod v usporiadaní chodby.

Úzke a dlhé

Pri navrhovaní objektov inžinierskych stavieb sa chodbe nevenuje dostatočná pozornosť a priraďuje jej úlohu pomocnej technickej miestnosti. Môže mu byť priradená nepríjemná dlhá a príliš predĺžená miestnosť, aby sa zmestili všetky východy z priľahlých miestností. V moderných apartmánoch môže mať chodba asi 4,8 m². m a veľmi malú šírku (asi 1,2 m). Je to centrálna tepna domu, ktorá spája všetky miestnosti do jedného celku..

Odporúčania na organizáciu takého predĺženého a úzkeho priestoru sú tieto:

 • je potrebné rozdeliť chodbu na zóny pomocou kombinácie materiálov na dokončenie podlahy, stien a stropov;
 • je dôležité vytvoriť rôzne úrovne osvetlenia na strope a stenách;
 • je vhodnejšie použiť oblúky alebo výklenky na rozdelenie vstupného priestoru na verejné priestory (kuchyňa, jedáleň, obývačka) a viac komôr (spálne, škôlka, pracovňa, domáca knižnica).
 • na dekoráciu je vhodné použiť svetlé farby.

Ak potrebujete do takejto chodby umiestniť šatník, mali by ste uprednostniť šatník s posuvnými dverami: na krídlové dvere je potrebný väčší priestor. V úzkej chodbe je vhodná šatníková skriňa so šírkou 45 cm, jej posuvné dvere by mali farebne ladiť s odtieňom stien alebo by mali byť zrkadlové. Ak úzka a dlhá chodba končí v slepej uličke, nemôžete oproti vchodu umiestniť zrkadlo: priestor sa tým vizuálne ešte viac predĺži..

V tomto prípade je lepšie ozdobiť vzdialenú stenu fotografickými tapetami zobrazujúcimi prírodu, umelým vodopádom: táto technika dáva miestnosti opodstatnenú hĺbku..

Vo forme štvorca

Usporiadanie priestrannej štvorcovej chodby ponúka viac možností dizajnu. V tomto prípade môže byť chodba klasifikovaná ako spoločenská miestnosť pre hostí a rodinných príslušníkov, to znamená, že ju použije ako sálu. Tu by bolo vhodné vytvoriť uvoľnenejšiu atmosféru: poskytne to príležitosť pre voľnočasové aktivity.

Pri dokončovaní by ste sa mali snažiť o:

 • jednotný štýl vstupných otvorov;
 • zónovanie chodby chodby a rekreačnej oblasti (zónovanie je možné kombináciou dokončovacích materiálov podlahy, stien a stropu, určitého usporiadania nábytku, kobercov a dekoratívnych prvkov).

Vo vstupnom priestore je dôležité zorganizovať miesto na uloženie vrchného oblečenia, odnímateľnej obuvi a tašiek. Hlavný priestor je možné zariadiť pohovkou, kreslami a konferenčným stolíkom.

Malé

Ak je chodba v byte veľmi malá a nemá prirodzené svetlo, musíte čo najviac používať umelé osvetlenie a svetlé odtiene kompozície. Farba stien môže byť béžová. Aby sa zabránilo odieraniu bielych stien, je lepšie použiť praktické moderné materiály, ktoré sa ľahko udržiavajú a dajú sa umývať, ak sú znečistené. Z nábytku stojí za to zastaviť sa v tom najnutnejšom, aby ste nepreplnili už aj tak malý priestor..

Stačí vešiak na vrchné oblečenie, malý stojan na topánky a lavica na prezúvanie. Odporúča sa zavesiť veľké zrkadlo: opticky zväčší miestnosť. Jeden alebo viac dverí môžete nahradiť oblúkmi, otvorenými dverami v susednej kuchyni, obývačke.

Malá chodba-chodba neobmedzuje používanie svetlých farieb vo výzdobe.

Akú farbu urobiť?

Svetlé jasné farby vnútornej kompozície dodávajú chodbe originalitu. Nemali by ste sa báť nasýtených odtieňov v dekorácii, aj keď musia byť použité správne: nie viac ako dve alebo tri rôzne farby v dizajne jednej miestnosti.

Existujú tabuľky farebných kombinácií, ktoré pomáhajú dosiahnuť harmóniu vo farebnej schéme interiéru. Aby bola kombinácia odtieňov správna, môžete použiť tento tip.

Napríklad, ak je chodba vyzdobená v lilaovej farbe, je lepšie pre ňu vybrať biely nábytok. Hnedú farbu nábytkových modulov môžete použiť v kombinácii s tyrkysovou výzdobou steny. Rôzne odtiene zelenej je potrebné aplikovať opatrne. Zelená farba s veľkým objemom miestnosti dodáva priestoru pevnosť. V malej chodbe lepšie vyzerajú ozdobné prvky v pistáciovej farbe.

Nástenná maľba sa často používa v jemnom kontraste dvoch odtieňov. V tomto prípade je spodná časť a zvislé štruktúry namaľované alebo prelepené tapetami tmavšej farby a hlavná časť povrchov je vyrobená vo svetlých farbách. Môže to byť trendový škandinávsky alebo japonský štýl v čiernej a bielej farbe. Stropné trámy, nástenné konzoly, dvere sú dokončené vo farbe wenge alebo pokryté lazúrou na drevo, až kým nedosiahnu takmer čierne farby, oslnivé biele steny sú v ráme čiernych línií (interiér je strohý a rafinovaný).

Prvky natreté žltou farbou na modrom pozadí stien môžu interiéru dodať originalitu..

Krásna výzdoba

Zdobenie interiéru akéhokoľvek priestoru mu dodáva individualitu, robí ho nepodobným. V priebehu dňa mnohokrát kráčajú po chodbe. Podľa jeho usporiadania sa posudzujú majitelia domu. Stojí za to postarať sa o špeciálne doplnky do priestoru. Tu sú vhodné obrázky, ktoré oživia monotónnosť stien v dlhej miestnosti a vytvoria farebné akcenty na svetlých bodoch priestoru..

Zdobenie interiéru obrazmi dodržiava určité pravidlá. Ak je interiér vyrobený v klasickom štýle, budú vhodné obrazy v tradičných rámoch z umeleckej bagety. Pozlátenie je vítané (najmä ak je vo výzdobe stien alebo stropov štukatúra). V modernom štýle interiérového dizajnu sa môžete zamerať na sklenené plagáty s podsvietením, čo je veľmi vhodné pre tmavšie miestnosti..

Zrkadlá sú špeciálnou technikou, aj keď často obmedzený priestor neumožňuje umiestniť na chodbu priestranné zrkadlové plátno. Ak nie je dostatok miesta, stačí zrkadlo v ráme, udržiavané vo všeobecnom štýle. Zrkadlo je možné nainštalovať do nástenných výklenkov a má bočné osvetlenie.

Na zvýšenie expresivity a domáceho tepla sú chodby často zdobené kvetmi. Sú umiestnené v kvetináčoch, zavesené v stenách, umiestnené na špeciálnych stojanoch. Ak má chodba po celej dĺžke rad okien, kvety sú na parapetoch usporiadané symetricky..

Je dôležité, aby hrnce alebo kvetináče boli vyrobené v rovnakom štýle a ladili s celým interiérovým dizajnom. Pri nedostatku prirodzeného svetla je možné čerstvé kvety nahradiť umelými..

Ak je na chodbe hustá premávka, inštalácia kvetinových úprav je nepohodlná. V rodinách s deťmi je lepšie vyzdobiť interiér vlastnými rukami. Dobrým riešením by bolo nahradiť hrnce rastlinami na maľovanie steny kvetmi alebo inými náčrtkami podľa vkusu majiteľov. Obrázok sa zvyčajne skopíruje z kresby, ktorá sa vám páči, zväčší sa na požadovanú veľkosť a aplikuje sa na stenu pomocou pauzovacieho papiera, potom sa kresba vykoná..

Táto technika je jedinečná v tom, že na výzdobe steny sa môžu zúčastniť všetci členovia domácnosti, vďaka čomu je rodina priateľská a obraz je zvláštny..

Na vytvorenie komplexnej umeleckej maľby v klasicky zdobených interiéroch je potrebné pozvať špecialistu. Umelecké maľovanie sa vykonáva profesionálnymi farbami, dej je vybraný na základe funkcií miestnosti. Farebné riešenia závisia od štýlu dizajnu miestnosti. Obraz by mal vyzerať ako súčasť interiérovej kompozície. Ak je umiestnený na strope, musí byť ozdobený špeciálnym spôsobom, aby obrazový obraz vynikal cez rám alebo iné hranice. Rámovanie je možné vykonať pomocou výliskov a štukových výliskov.

Dekorácia podlahy a stropu

Obrazy a štukové lišty na stropoch dodávajú interiéru luxus a pevnosť. Hlavnými podmienkami pre tento typ dekorácie sú dobré osvetlenie a dostatočné rozmery miestnosti. V tomto prípade je lepšie ozdobiť podlahu prírodnými parketami alebo kameňom. Ak sa vám táto možnosť zdá nákladná, môžete položiť linoleum na podlahu pod dlaždice. Vyrobený pod parketami, kameňom alebo inou textúrou, vyzerá luxusne, stojí menej a vydrží dlho.

Kachľové linoleum je odolné voči oderu, je vybavené ochrannou vrstvou a má veľkú variabilitu dekoratívneho náteru.

Tradičnou technikou je použitie sadrokartónových podhľadov. Môžu byť vykonávané na niekoľkých úrovniach. Ak potrebujete zónovať chodbu, osvetlenie každej úrovne je nainštalované s prístupom k samostatnému spínaču. Týmto spôsobom môžete osvetliť iba aktuálne používanú oblasť..

Stretch stropy sú alternatívou k sadrokartónovým stropom, s ich pomocou môžete:

 • vytvorte akékoľvek ozdobné tvary;
 • vytvoriť iný počet úrovní;
 • poskytnúť kompozitné podsvietenie;
 • použite hotové stropné maľby.

Podlahy sú v tomto prípade zónované pomocou kombinácie rôznych povlakov. Keramickú dlažbu môžete kombinovať vedľa predných dverí a linoleum (laminát) vo zvyšku miestnosti. Na chodbách je lepšie použiť dokončovacie materiály odolné voči opotrebovaniu, ktoré sa ľahko čistia, sú odolné voči vlhkosti a nečistotám, spojené s vysokou návštevnosťou tejto oblasti..

Je lepšie vylúčiť nepraktické podlahové krytiny: dokonca aj veľmi krásna výzdoba chodby vyzerá nedbalo, ak je poškodená škvrnami alebo škrabancami.

Bežné chyby

Nepoužitie nevhodných materiálov môže byť nákladné. Často sa vyskytujú prípady, keď musíte prerobiť vnútornú kompozíciu, investovať ďalšie finančné prostriedky na výmenu nepraktických materiálov alebo iných povrchových úprav. To neznamená, že chodba by mala byť natretá tmavými farbami, pretože tento prístup robí vstupný priestor vizuálne ešte menším a dodáva mu šero..

Je vhodnejšie dokončiť najodretejšie časti stien svetlými stenovými panelmi alebo umelým kameňom, aby zodpovedali stenám alebo dverám..

Môžete vziať na vedomie niekoľko odporúčaní:

 • Dvere na chodbe sú hlavným zameraním interiéru. Je nesprávne inštalovať ich z rôznych materiálov, tento prístup postráda harmóniu estetického vnímania.
 • Nemali by ste celý priestor vnucovať nábytkom. Sála preplnená šatníkmi, komodami a iným nábytkom bez zdroja prirodzeného svetla bude pôsobiť ponurým a nepríjemným dojmom.
 • Nábytok z rôznych zostáv vyzerá zle. Ak nie je možné ho kúpiť v jednej sade, môžete túto nuanciu poraziť štýlovými pláštenkami alebo špeciálnymi krytmi s elastickou textúrou materiálu..
 • Nedostatočné osvetlenie znižuje atraktivitu vstupného priestoru. Tu môžu pomôcť dvere s vložkami z farebného skla alebo bieleho skla: vytvára to dodatočné osvetlenie.
 • Nesprávna organizácia priestoru na chodbe alebo chodbe môže výrazne zhoršiť vzhľad miestnosti. Všetko musí byť striktne vymedzené.

Ako si vybrať ten správny nábytok?

Aby ste dosiahli harmóniu, mali by ste uprednostniť modulárny nábytok z jedného materiálu..

Z funkčnosti na chodbách inštalujú:

 • skrinky na uloženie vrchného ošatenia;
 • vešiaky na použité oblečenie;
 • stojany na odnímateľné topánky a dáždniky;
 • polica alebo samostatná skrinka na príslušenstvo;
 • puf alebo lavica na prezúvanie.

V priestrannej miestnosti nie je výber obmedzený; k základnému minimu je možné pridať ďalší nábytok. Malo by byť kompaktné a funkčné. Na potrebné drobnosti je vhodnejšie zvoliť vstavanú skriňu s posuvnými dverami, puf s vnútornou zásuvkou. Lavica je úzka, aby neprepchávala priestor. Namiesto vešiaka na šaty je lepšie nainštalovať kruhový vešiak na zvislú tyč: je priestranný, zaberá málo miesta a má ďalšie háčiky na tašky a dáždniky. V prípade potreby sa dá ľahko presunúť do interiéru miestnosti..

Je účelnejšie umiestniť nad skrinku na topánky nástenné zrkadlo, v ktorom je vyhradené miesto na uloženie laku na topánky, oblečenia a kefiek na topánky, hrebeňov, kľúčov, dáždnikov. Nábytok by mal vyzerať harmonicky a draho: je lepšie vybrať si sadu dreva. Je praktický, spoľahlivý a odolný..

Skutočné možnosti v interiéri

 • Chodba v panelovom dome je zvyčajne úzka, ale aj v tomto prípade môžete vyzdvihnúť vhodný nábytok rozšírením jeho priestoru..
 • V jednoizbovom byte určite poskytnite miesto na ukladanie vecí: je dôležité, aby v obývačke zostalo čo najviac miesta. Je lepšie zorganizovať šatňu, ak to oblasť dovoľuje.

 • Charakteristikou chodby trojizbového bytu je prítomnosť veľkého počtu dverí. Je dôležité, aby boli vyrobené v rovnakom štýle z rovnakého materiálu..

Ďalšie informácie o konštrukčných vlastnostiach chodby nájdete v nasledujúcom videu..

Chodba

Dizajn chodby v interiéri

Chodba je dôležitou súčasťou bytu v dekoratívnom a funkčnom zmysle. Toto je prvá miestnosť, do ktorej vstupujú majitelia a hostia, a miesto, kde sa domácnosť oblečie, vyzlečie a oblečie na marafet. Jedná sa o miestnosť, v ktorej sú uložené vrchné odevy a domáce potreby, je to priestor, ktorý otvára dvere do obývacích izieb bytu..

14 fotografií

Dizajnový projekt – čo to je??

Plánovanie interiéru koridoru začína vypracovaním podrobného pôdorysu pred začatím stavebných prác..

Projektový projekt je kresbou budúceho zariadenia:

 • plán stropu, podlahy, stien s očakávaným farebným odtieňom;
 • schémy na usporiadanie nábytku a umiestnenie svetelných zdrojov, dekoračné predmety;
 • zoznam dokončovacích prác vrátane zoznamu potrebných stavebných a dokončovacích materiálov na vytvorenie harmonického interiéru.

Projektový projekt dáva predstavu o tom, ako najlepšie vybaviť váš domov. Obsahuje plány na výstavbu stavebných prvkov (umiestnenie stien, okenných a dverných otvorov) a schémy existujúcich elektrických rozvodov, vodovodných a ventilačných komôrok, ak sú v zariadení k dispozícii..

Plánovacie riešenia sa vyvíjajú s prihliadnutím na funkčnosť konkrétnej miestnosti.

Výkres plánu je zostavený v súlade s koncepciou návrhu. Na ňom podrobne nakreslia rozloženie a vzor podlahovej krytiny (s uvedením konkrétnych dokončovacích materiálov a ich množstva), nakreslia podrobnú schému zdobenia stien a stropu. Vytvorte výkres umiestnenia elektrických spotrebičov s zapojením elektrických káblov. V niektorých prípadoch sa vykonáva plán umiestnenia vykurovacích, vodovodných a kanalizačných systémov s uvedením veľkosti a počtu komponentov. Projekt obsahuje plán usporiadania nábytku a dekoratívnych predmetov, ako aj odporúčania pre štýl a textúru materiálov.

Odhad zahŕňa každý okamih opravy, zahŕňa:

 • náklady na vykonávanie štandardných stavebných a dokončovacích prác;
 • cena stavebných a dokončovacích materiálov vrátane nákladov na svietidlá a dekoračné predmety;
 • náklady na špeciálne práce (elektrické vedenie, kanalizácia, pripojenie plynových sietí, vytvorenie klimatizačných systémov, výroba napínacích stropov, plastových okien alebo dverí).

Súhrnné údaje poskytujú podrobnejšie informácie o plánovaných opravách. Odhad je jedným z kľúčových prvkov projektového projektu: financovanie určuje, aké materiály budú použité vo výzdobe, návrhár sa rozhodne, ako ich použiť, aby miestnosť vyzerala čo najvýhodnejšie..

V priebehu prác môže byť tento projekt predmetom úprav. Jeho informácie sú však cenné a pomáhajú pri plánovaní interiérového vybavenia..

Dizajnové nápady

Dizajnový projekt je prvým krokom pri zariaďovaní chodby, ale nie vždy je možné pozvať architekta. Dnes sa to dá urobiť nezávisle, najmä ak v miestnosti nie sú žiadne zložité komunikácie. Pre väčšinu kupujúcich nebude ťažké vybrať potrebné dokončovacie materiály, farby nábytku, dekoračné položky takým spôsobom, aby všetky detaily zodpovedali jednému štýlu a tvorili harmonickú kompozíciu..

Kľúčovým faktorom pri výbere štýlu dizajnu je funkčnosť miestnosti.: chodba môže byť izolovaná alebo kombinovaná s chodbou, obývacou izbou. Uvažujme tieto možnosti podrobnejšie..

Vo väčšine usporiadaní miestností má samostatná chodba sériu dverí vedúcich do susedných miestností. Tu je hlavnou úlohou zachovať koncept jedného oddeleného priestoru. Na tento účel musia byť všetky existujúce dvere a svahy vyrobené z rovnakého materiálu s rovnakým vzorom a farbou ako drevo, sklo, plast..

Ak sú namiesto dverí navrhnuté oblúky, oblúkové otvory sú orezané rovnakými oblúkovými svahmi z rovnakých materiálov ako dvere. Môžu byť dokončené zo surových stenových materiálov, ktoré vizuálne rozširujú priestor chodby. Oblúky môžu byť klenuté alebo obdĺžnikové. V tomto prípade je horná časť oblúka dokončená v materiáloch stropu: to dodáva miestnosti chodby ľahkosť..

Oblúky akéhokoľvek dizajnu sú nenahraditeľné, ak chodba vychádza do obývačky. Dve miestnosti sú teda usporiadané v rovnakom štýle. Ak chodba plní aj funkciu chodby kombinovanej s obývacou izbou, nemôžete robiť bez zónovania so stavebnými prvkami (oblúky, stĺpy, nástenné výklenky, lišty). V tomto prípade je vhodné navrhnúť viacúrovňové stropy so samostatným osvetlením každej úrovne..

Kombinácie rôznych povrchových úprav podlahy (napríklad kombinácia keramických dlaždíc a parkiet) pomáhajú vizuálne rozdeliť miestnosť..

Jednu funkčnú oblasť od druhej môžete oddeliť dekoráciou na stenu. V oblasti chodby sú steny ozdobené prírodným alebo umelým kameňom, všetky ostatné časti stien sú odnesené na maľovanie alebo prelepené tapetami podobnými materiálom stien obývačky. Funkčné zónovanie pomáha udržiavať poriadok. Keď nie je jasné rozloženie, vrchné oblečenie a obuv zo vstupného priestoru sa môžu pohybovať po celej chodbe, často zachytávajú časť obývačky.

Vizuálne sú pre niektoré položky domácnosti potrebné orientačné body – dôležitý bod v usporiadaní chodby.

Úzke a dlhé

Pri navrhovaní objektov inžinierskych stavieb sa chodbe nevenuje dostatočná pozornosť a priraďuje jej úlohu pomocnej technickej miestnosti. Môže mu byť priradená nepríjemná dlhá a príliš predĺžená miestnosť, aby sa zmestili všetky východy z priľahlých miestností. V moderných apartmánoch môže mať chodba asi 4,8 m². m a veľmi malú šírku (asi 1,2 m). Je to centrálna tepna domu, ktorá spája všetky miestnosti do jedného celku..

Odporúčania na organizáciu takého predĺženého a úzkeho priestoru sú tieto:

 • je potrebné rozdeliť chodbu na zóny pomocou kombinácie materiálov na dokončenie podlahy, stien a stropov;
 • je dôležité vytvoriť rôzne úrovne osvetlenia na strope a stenách;
 • je vhodnejšie použiť oblúky alebo výklenky na rozdelenie vstupného priestoru na verejné priestory (kuchyňa, jedáleň, obývačka) a viac komôr (spálne, škôlka, pracovňa, domáca knižnica).
 • na dekoráciu je vhodné použiť svetlé farby.

Ak potrebujete do takejto chodby umiestniť šatník, mali by ste uprednostniť šatník s posuvnými dverami: na krídlové dvere je potrebný väčší priestor. V úzkej chodbe je vhodná šatníková skriňa so šírkou 45 cm, jej posuvné dvere by mali farebne ladiť s odtieňom stien alebo by mali byť zrkadlové. Ak úzka a dlhá chodba končí v slepej uličke, nemôžete oproti vchodu umiestniť zrkadlo: priestor sa tým vizuálne ešte viac predĺži..

V tomto prípade je lepšie ozdobiť vzdialenú stenu fotografickými tapetami zobrazujúcimi prírodu, umelým vodopádom: táto technika dáva miestnosti opodstatnenú hĺbku..

Vo forme štvorca

Usporiadanie priestrannej štvorcovej chodby ponúka viac možností dizajnu. V tomto prípade môže byť chodba klasifikovaná ako spoločenská miestnosť pre hostí a rodinných príslušníkov, to znamená, že ju použije ako sálu. Tu by bolo vhodné vytvoriť uvoľnenejšiu atmosféru: poskytne to príležitosť pre voľnočasové aktivity.

Pri dokončovaní by ste sa mali snažiť o:

 • jednotný štýl vstupných otvorov;
 • zónovanie chodby chodby a rekreačnej oblasti (zónovanie je možné kombináciou dokončovacích materiálov podlahy, stien a stropu, určitého usporiadania nábytku, kobercov a dekoratívnych prvkov).

Vo vstupnom priestore je dôležité zorganizovať miesto na uloženie vrchného oblečenia, odnímateľnej obuvi a tašiek. Hlavný priestor je možné zariadiť pohovkou, kreslami a konferenčným stolíkom.

Malé

Ak je chodba v byte veľmi malá a nemá prirodzené svetlo, musíte čo najviac používať umelé osvetlenie a svetlé odtiene kompozície. Farba stien môže byť béžová. Aby sa zabránilo odieraniu bielych stien, je lepšie použiť praktické moderné materiály, ktoré sa ľahko udržiavajú a dajú sa umývať, ak sú znečistené. Z nábytku stojí za to zastaviť sa v tom najnutnejšom, aby ste nepreplnili už aj tak malý priestor..

Stačí vešiak na vrchné oblečenie, malý stojan na topánky a lavica na prezúvanie. Odporúča sa zavesiť veľké zrkadlo: opticky zväčší miestnosť. Jeden alebo viac dverí môžete nahradiť oblúkmi, otvorenými dverami v susednej kuchyni, obývačke.

Malá chodba-chodba neobmedzuje používanie svetlých farieb vo výzdobe.

Akú farbu urobiť?

Svetlé jasné farby vnútornej kompozície dodávajú chodbe originalitu. Nemali by ste sa báť nasýtených odtieňov v dekorácii, aj keď musia byť použité správne: nie viac ako dve alebo tri rôzne farby v dizajne jednej miestnosti.

Existujú tabuľky farebných kombinácií, ktoré pomáhajú dosiahnuť harmóniu vo farebnej schéme interiéru. Aby bola kombinácia odtieňov správna, môžete použiť tento tip.

Napríklad, ak je chodba vyzdobená v lilaovej farbe, je lepšie pre ňu vybrať biely nábytok. Hnedú farbu nábytkových modulov môžete použiť v kombinácii s tyrkysovou výzdobou steny. Rôzne odtiene zelenej je potrebné aplikovať opatrne. Zelená farba s veľkým objemom miestnosti dodáva priestoru pevnosť. V malej chodbe lepšie vyzerajú ozdobné prvky v pistáciovej farbe.

Nástenná maľba sa často používa v jemnom kontraste dvoch odtieňov. V tomto prípade je spodná časť a zvislé štruktúry namaľované alebo prelepené tapetami tmavšej farby a hlavná časť povrchov je vyrobená vo svetlých farbách. Môže to byť trendový škandinávsky alebo japonský štýl v čiernej a bielej farbe. Stropné trámy, nástenné konzoly, dvere sú dokončené vo farbe wenge alebo pokryté lazúrou na drevo, až kým nedosiahnu takmer čierne farby, oslnivé biele steny sú v ráme čiernych línií (interiér je strohý a rafinovaný).

Prvky natreté žltou farbou na modrom pozadí stien môžu interiéru dodať originalitu..

Krásna výzdoba

Zdobenie interiéru akéhokoľvek priestoru mu dodáva individualitu, robí ho nepodobným. V priebehu dňa mnohokrát kráčajú po chodbe. Podľa jeho usporiadania sa posudzujú majitelia domu. Stojí za to postarať sa o špeciálne doplnky do priestoru. Tu sú vhodné obrázky, ktoré oživia monotónnosť stien v dlhej miestnosti a vytvoria farebné akcenty na svetlých bodoch priestoru..

Zdobenie interiéru obrazmi dodržiava určité pravidlá. Ak je interiér vyrobený v klasickom štýle, budú vhodné obrazy v tradičných rámoch z umeleckej bagety. Pozlátenie je vítané (najmä ak je vo výzdobe stien alebo stropov štukatúra). V modernom štýle interiérového dizajnu sa môžete zamerať na sklenené plagáty s podsvietením, čo je veľmi vhodné pre tmavšie miestnosti..

Zrkadlá sú špeciálnou technikou, aj keď často obmedzený priestor neumožňuje umiestniť na chodbu priestranné zrkadlové plátno. Ak nie je dostatok miesta, stačí zrkadlo v ráme, udržiavané vo všeobecnom štýle. Zrkadlo je možné nainštalovať do nástenných výklenkov a má bočné osvetlenie.

Na zvýšenie expresivity a domáceho tepla sú chodby často zdobené kvetmi. Sú umiestnené v kvetináčoch, zavesené v stenách, umiestnené na špeciálnych stojanoch. Ak má chodba po celej dĺžke rad okien, kvety sú na parapetoch usporiadané symetricky..

Je dôležité, aby hrnce alebo kvetináče boli vyrobené v rovnakom štýle a ladili s celým interiérovým dizajnom. Pri nedostatku prirodzeného svetla je možné čerstvé kvety nahradiť umelými..

Ak je na chodbe hustá premávka, inštalácia kvetinových úprav je nepohodlná. V rodinách s deťmi je lepšie vyzdobiť interiér vlastnými rukami. Dobrým riešením by bolo nahradiť hrnce rastlinami na maľovanie steny kvetmi alebo inými náčrtkami podľa vkusu majiteľov. Obrázok sa zvyčajne skopíruje z kresby, ktorá sa vám páči, zväčší sa na požadovanú veľkosť a aplikuje sa na stenu pomocou pauzovacieho papiera, potom sa kresba vykoná..

Táto technika je jedinečná v tom, že na výzdobe steny sa môžu zúčastniť všetci členovia domácnosti, vďaka čomu je rodina priateľská a obraz je zvláštny..

Na vytvorenie komplexnej umeleckej maľby v klasicky zdobených interiéroch je potrebné pozvať špecialistu. Umelecké maľovanie sa vykonáva profesionálnymi farbami, dej je vybraný na základe funkcií miestnosti. Farebné riešenia závisia od štýlu dizajnu miestnosti. Obraz by mal vyzerať ako súčasť interiérovej kompozície. Ak je umiestnený na strope, musí byť ozdobený špeciálnym spôsobom, aby obrazový obraz vynikal cez rám alebo iné hranice. Rámovanie je možné vykonať pomocou výliskov a štukových výliskov.

Dekorácia podlahy a stropu

Obrazy a štukové lišty na stropoch dodávajú interiéru luxus a pevnosť. Hlavnými podmienkami pre tento typ dekorácie sú dobré osvetlenie a dostatočné rozmery miestnosti. V tomto prípade je lepšie ozdobiť podlahu prírodnými parketami alebo kameňom. Ak sa vám táto možnosť zdá nákladná, môžete položiť linoleum na podlahu pod dlaždice. Vyrobený pod parketami, kameňom alebo inou textúrou, vyzerá luxusne, stojí menej a vydrží dlho.

Kachľové linoleum je odolné voči oderu, je vybavené ochrannou vrstvou a má veľkú variabilitu dekoratívneho náteru.

Tradičnou technikou je použitie sadrokartónových podhľadov. Môžu byť vykonávané na niekoľkých úrovniach. Ak potrebujete zónovať chodbu, osvetlenie každej úrovne je nainštalované s prístupom k samostatnému spínaču. Týmto spôsobom môžete osvetliť iba aktuálne používanú oblasť..

Stretch stropy sú alternatívou k sadrokartónovým stropom, s ich pomocou môžete:

 • vytvorte akékoľvek ozdobné tvary;
 • vytvoriť iný počet úrovní;
 • poskytnúť kompozitné podsvietenie;
 • použite hotové stropné maľby.

Podlahy sú v tomto prípade zónované pomocou kombinácie rôznych povlakov. Keramickú dlažbu môžete kombinovať vedľa predných dverí a linoleum (laminát) vo zvyšku miestnosti. Na chodbách je lepšie použiť dokončovacie materiály odolné voči opotrebovaniu, ktoré sa ľahko čistia, sú odolné voči vlhkosti a nečistotám, spojené s vysokou návštevnosťou tejto oblasti..

Je lepšie vylúčiť nepraktické podlahové krytiny: dokonca aj veľmi krásna výzdoba chodby vyzerá nedbalo, ak je poškodená škvrnami alebo škrabancami.

Bežné chyby

Nepoužitie nevhodných materiálov môže byť nákladné. Často sa vyskytujú prípady, keď musíte prerobiť vnútornú kompozíciu, investovať ďalšie finančné prostriedky na výmenu nepraktických materiálov alebo iných povrchových úprav. To neznamená, že chodba by mala byť natretá tmavými farbami, pretože tento prístup robí vstupný priestor vizuálne ešte menším a dodáva mu šero..

Je vhodnejšie dokončiť najodretejšie časti stien svetlými stenovými panelmi alebo umelým kameňom, aby zodpovedali stenám alebo dverám..

Môžete vziať na vedomie niekoľko odporúčaní:

 • Dvere na chodbe sú hlavným zameraním interiéru. Je nesprávne inštalovať ich z rôznych materiálov, tento prístup postráda harmóniu estetického vnímania.
 • Nemali by ste celý priestor vnucovať nábytkom. Sála preplnená šatníkmi, komodami a iným nábytkom bez zdroja prirodzeného svetla bude pôsobiť ponurým a nepríjemným dojmom.
 • Nábytok z rôznych zostáv vyzerá zle. Ak nie je možné ho kúpiť v jednej sade, môžete túto nuanciu poraziť štýlovými pláštenkami alebo špeciálnymi krytmi s elastickou textúrou materiálu..
 • Nedostatočné osvetlenie znižuje atraktivitu vstupného priestoru. Tu môžu pomôcť dvere s vložkami z farebného skla alebo bieleho skla: vytvára to dodatočné osvetlenie.
 • Nesprávna organizácia priestoru na chodbe alebo chodbe môže výrazne zhoršiť vzhľad miestnosti. Všetko musí byť striktne vymedzené.

Ako si vybrať ten správny nábytok?

Aby ste dosiahli harmóniu, mali by ste uprednostniť modulárny nábytok z jedného materiálu..

Z funkčnosti na chodbách inštalujú:

 • skrinky na uloženie vrchného ošatenia;
 • vešiaky na použité oblečenie;
 • stojany na odnímateľné topánky a dáždniky;
 • polica alebo samostatná skrinka na príslušenstvo;
 • puf alebo lavica na prezúvanie.

V priestrannej miestnosti nie je výber obmedzený; k základnému minimu je možné pridať ďalší nábytok. Malo by byť kompaktné a funkčné. Na potrebné drobnosti je vhodnejšie zvoliť vstavanú skriňu s posuvnými dverami, puf s vnútornou zásuvkou. Lavica je úzka, aby neprepchávala priestor. Namiesto vešiaka na šaty je lepšie nainštalovať kruhový vešiak na zvislú tyč: je priestranný, zaberá málo miesta a má ďalšie háčiky na tašky a dáždniky. V prípade potreby sa dá ľahko presunúť do interiéru miestnosti..

Je účelnejšie umiestniť nad skrinku na topánky nástenné zrkadlo, v ktorom je vyhradené miesto na uloženie laku na topánky, oblečenia a kefiek na topánky, hrebeňov, kľúčov, dáždnikov. Nábytok by mal vyzerať harmonicky a draho: je lepšie vybrať si sadu dreva. Je praktický, spoľahlivý a odolný..

Skutočné možnosti v interiéri

 • Chodba v panelovom dome je zvyčajne úzka, ale aj v tomto prípade môžete vyzdvihnúť vhodný nábytok rozšírením jeho priestoru..
 • V jednoizbovom byte určite poskytnite miesto na ukladanie vecí: je dôležité, aby v obývačke zostalo čo najviac miesta. Je lepšie zorganizovať šatňu, ak to oblasť dovoľuje.

 • Charakteristikou chodby trojizbového bytu je prítomnosť veľkého počtu dverí. Je dôležité, aby boli vyrobené v rovnakom štýle z rovnakého materiálu..

Ďalšie informácie o konštrukčných vlastnostiach chodby nájdete v nasledujúcom videu..