Chodba

Vykonávame opravy chodby

Vykonávame opravy chodby

Renovácia domu je vždy považovaná za zodpovednú udalosť. V každej miestnosti musíte aktualizovať výzdobu steny, ozdobiť strop, zablokovať podlahu a naplniť miestnosť novým štýlovým nábytkom..

Zároveň majitelia bytov často nechávajú opravy na chodbe na neskôr, ako posledný „dezert“. Je to spôsobené tým, že táto miestnosť je v skutočnosti „priechodná“, takže všetok stavebný odpad v procese práce je umiestnený práve tu.

To však neznamená, že dizajnu chodby nie je potrebné venovať náležitú pozornosť, pretože sa uvažuje o tejto miestnosti „Tvár“ bývania, ktoré určia prvý dojem z majiteľov domu a ich vkusu.

Zvláštnosti

Väčšina chodieb je stiesnená, malé priestory bez prirodzeného svetla. V tejto miestnosti sa často hromadí špina a podlaha je vystavená vysokému mechanickému namáhaniu. Steny tu musia odolávať postriekaniu oblečením a dáždnikmi..

Neustále otváranie vstupných dverí navyše vyvoláva prienik studeného vzduchu, z ktorého sa môže zvýšiť vlhkosť a môže sa vytvárať kondenzácia..

Aby sa zabránilo výskytu húb a plesní, musia byť opravy na chodbe vykonávané s vysokou kvalitou, dodržiavanie jasného plánu a postupnosti, vyberte dobrý stavebný materiál.

Aktualizácia koridoru by spravidla mala pozostávať z nasledujúcich krokov:

 • osvetľovacie zariadenia;
 • racionálne rozdelenie priestoru;
 • povrchové úpravy všetkých typov povrchov;
 • kladenie podláh;
 • zariadenie.

Preto je dôležité vopred vypočítať plochu miestnosti (strop, steny, podlaha), vybrať vhodné zdroje svetla, premyslieť všeobecný dizajn, ktorý by bol harmonicky kombinovaný s interiérom bytu.

Stojí za zmienku, že technológia opravy priamo závisí od rozloženia chodby, jej tvaru a veľkosti. Dnes existujú také typy chodieb: priehradka, krabica, chodba, „nora so šnorchlom“.

Malá „krabicová“ miestnosť sa nachádza v tehlových budovách, ktoré sa nazývajú „Chruščov“, jej plocha nepresahuje 4 m2. Vnútorné dvere môžu viesť priamo do obývacích priestorov alebo do kúpeľne. V „stalinkách“ sú aj „škatule“. Oprava tu nie je náročná., jediným problémom môže byť iba usporiadanie nábytku.

V panelových domoch je vstupná chodba chodbového typu, je to úzka a dlhá miestnosť. Dokončovacie práce na chodbe sú jednoduché, jediná vec, na ktorú musíte venovať pozornosť, je správny spôsob organizácie priestoru. “Núra so šnorchlom” vyzerá rovnako, je ťažké dať novej miestnosti nový vzhľad.

Úzky a stiesnený priestor neumožňuje elegantné zrýchlenie v cieli. Najdôležitejšou vecou v tomto type chodby je inštalácia dobrých svetelných zdrojov..

Pokiaľ ide o priehradkové miestnosti, sú to malé štvorcové miestnosti s priľahlou chodbou, ktoré môžu mať navíjací alebo stupňovitý vzhľad. Takéto chodby sú zahrnuté v usporiadaní nových budov aj starých budov..

Za hlavný bod ich opravy sa považuje kvalitná povrchová úprava a racionálne využitie priestoru..

Druhy dokončovacích prác

Každá chodba, bez ohľadu na jej tvar a veľkosť, sa môže stať krásnou a štýlovou miestnosťou, stačí jej dať druhý dych a vykonať kozmetické opravy..

Pred začatím práce sa vyberú dokončovacie materiály a nástroje, starý povrch sa demontuje a miestnosť sa vyčistí od trosiek. Ak plánujete rekonštrukciu, mali by ste sa obávať dostupnosti projektový projekt a profesionálni remeselníci.

Proces obnovy chodby musí nevyhnutne pozostávať z týchto typov prác.

Nástenná dekorácia

Na to sa tradične používa tapetovanie. Najprv rozoberú staré plátna, v prípade potreby vymenia rozvody a ostatné komunikácie, namontujú nové dvere. Potom sa povrch stien vyrovná a odstránia sa všetky chyby a chyby. Vinylové tapety sú považované za vynikajúcu voľbu pre chodbu, ľahko sa čistia a slúžia dlho, sú odolné voči vzhľadu húb a plesní..

Dobrou možnosťou pre chodbu je korková tapeta, ktorá je vyrobená z tenkej vrstvy korku naneseného na papier..

Aby sa dekorácia v miestnosti ukázala ako monochromatická, odporúča sa tento materiál kombinovať s rôznymi farebnými vložkami..

Korkový povrch sa ľahko čistí, nezhromažďuje prach a je bezpečný pre ľudské zdravie. Nie je vhodné používať tento materiál na zdobenie tmavých miestností, pretože vyžaduje veľa svetla.

Mnoho ľudí dáva prednosť výberu plastových alebo stenových panelov pre steny chodby, sú rýchlo pripevnené, nie sú drahé, ale zmenšujú priestor o 2 centimetre. Preto je tekutá tapeta považovaná za ich dobrú alternatívu a pripomína niečo medzi bežnými plátnami a sadrou..

Výrobky sú prezentované v širokom výbere a sú vyrábané vo forme suchej zmesi, ktorá obsahuje papierové, hodvábne a ľanové vločky..

Nie je ťažké pokryť steny tekutými tapetami, podľa pokynov stačí zmes zriediť vodou, počkať na impregnáciu a materiál naniesť špachtľou. Ich hrúbka by nemala presiahnuť 2 mm..

Originálne vyzerá dekoratívna omietka aj na chodbe. Jeho hlavnou výhodou je obrovská prítomnosť textúr a farieb. Vďaka tomu je možné na steny miestnosti rozložiť krásne obrazy a neobvyklé kompozície..

Povlak je považovaný za odolný a je vhodný do bytov aj do súkromných domov. Takéto steny sa ľahko čistia, ak je ich povrch dodatočne lakovaný..

Pokladanie podlahovej krytiny

Hlavnou požiadavkou na podlahu na chodbe je ľahké čistenie, pretože v tejto miestnosti sa neustále hromadí špina a prach. V poslednej dobe sa pri navrhovaní chodieb používa ako podlaha laminát alebo dlažba. Ak je zvolený keramický povrch, musí byť lesklý a odolný voči chemikáliám..

Pokiaľ ide o farby dlaždíc, je najlepšie získať tmavé odtiene, nevykazujú opotrebovanie a svetlé farby naopak pomôžu urobiť miestnosť širšou a priestrannejšou..

Laminát na chodbe by mal byť hrubý a odolný. Praktickou možnosťou pre chodbu bude lepiaci laminát, ktorý sa rýchlo demontuje a je možné ho obnoviť. Linoleum je ekonomický materiál na podlahu v chodbe..

Materiál ľahko toleruje vlhkosť a znečistenie, vydrží dlho a vyznačuje sa vysokou tepelnou izoláciou.

Dekorácia na strop

Jeho dizajn závisí od výšky a celkového interiéru miestnosti. V prípade, že je chodba malá, ale jej stropy sú vysoké, odporúča sa pod nimi vytvoriť výklenky a vyriešiť problém skladovania vecí. Za týmto účelom môže byť výsledná štruktúra jednoducho namaľovaná..

Ak je chodba vysoká, potom sú na dekoráciu vhodné panely, lamely alebo sadrokartón. Na miniatúrnych okoloidúcich tiež krásne vyzerajú sklopné kompozície, ktoré nemajú kĺby a umožňujú dosiahnuť zrkadlový efekt.

Okrem toho môžu byť stropy v takýchto miestnostiach pokryté tapetami. Na to sú vhodné plátna na netkanom alebo vinylovom základe, papierové výrobky sa neodporúčajú, pretože sa nedajú natierať a dlho nevydržia.

Najlacnejšou možnosťou stropu na chodbe je inštalácia dosiek z expandovaného polystyrénu alebo ich natretie. Základňa je na to starostlivo pripravená, vyrovnaná, natretá základným náterom a pokrytá zmesami farbív na vodnej báze..

Potom, čo boli aktualizované všetky povrchy v miestnosti, zostáva len starať sa o inštaláciu osvetlenia. Lustre a svietniky by mali byť umiestnené tak, aby bolo svetlo na chodbe čo najbližšie k prirodzenému svetlu. To bude závisieť od toho nielen vizuálna veľkosť priestoru, ale aj celková atmosféra v miestnosti.

Štýly

Vzhľad chodby je určený štýlom jej dekorácie. V poslednej dobe je minimalizmus veľmi populárny v modernom dizajne, v ktorom sa nábytok vyznačuje jednoduchosťou a absenciou luxusných prvkov..

Pri výzdobe stien a stropov sa nepoužívajú komplexné farebné palety; na usporiadanie chodby v tomto smere stačí správne vybrať dva alebo tri odtiene. Mnohým sa taký interiér môže zdať každodenný a nudný, preto návrhári odporúčajú aj takéto štýly..

Art Deco

Vstupná hala je plná neobvyklých predmetov a jej priestor ohromuje krásou hladkých línií s abstraktnými tvarmi a prechodmi. V takejto miestnosti sa harmonicky kombinujú staroveký a moderný svet. Za hlavné súčasti tohto dekoru sa považuje drahá keramika, leštené striebro a mahagón..

Steny sú pokryté tapetami v monochromatickej palete, môžu na nich byť niektoré jasné detaily. Na dekoráciu sa často používajú tapety s veľkými kompozíciami..

Podlaha je zvyčajne zdobená lesklými dlaždicami, dvere sú ozdobené oblúkom a stropy sú zdobené rímsami alebo štukovými lištami. Nábytok na chodbe vyzerá neobvykle a umelecky. V miestnosti zohrávajú obrovskú úlohu žiarovky zdobené kryštálom a kovom. Aj v takýchto miestnostiach nájdete objemné sošky zvierat a drahé obrazy..

Krajina

Vyplňuje priestor poznámkami prírody a rustikálnej krásy. Povrchové úpravy stien a stropov sa vyznačujú drsným povrchom. Na steny sa najčastejšie používajú panely z prírodného dreva, v návrhu nájdete aj štruktúrovanú omietku a prírodný kameň, podlaha je pokrytá masívnymi trámami.

Nábytok je vybraný v olivových a krémových farbách. Pri návrhu sú použité rôzne textílie s kvetinovými vzormi a keramické predmety..

Klasický

Steny sú béžové a svetlé. Na maľovanie sú spravidla pokryté sadrou alebo tapetou. Môžu byť prítomné na strope a stenách vložky vyrobené z tkanín a dreva.

Podlaha je mramorovaná alebo laminovaná. V miestnosti je hlavný dôraz na nábytok, musí byť symetrický a správneho tvaru..

Pokrokový

Dokonale hladký povrch stien a stropov. Na ich dekoráciu sa používajú prírodné aj umelé materiály. Podlaha je samonivelačná alebo s použitím obyčajnej keramickej dlažby.

Najbežnejšie sú napínané stropy alebo zavesené stropy s reflektormi. Pokiaľ ide o farebnú schému, u takýchto okoloidúcich prevládajú zelené, modré, biele a sivé odtiene..

Ako štýlovo zrekonštruovať?

Mnoho ľudí rozumie pod slovom „opraviť“ lepenie tapiet a kúpu novej skrinky. Táto možnosť nie je vhodná pre chodbu, pretože je to hlavné miesto v dome, kde sa stretávajú príbuzní a hostia. Preto táto miestnosť vyžaduje špeciálny prístup k dizajnu. Aby bola „vizitka“ bývania skutočne štýlová a moderná, na jeho rozloženie musíte vynaložiť veľké úsilie, napríklad:

 • V kompozíciách používajte neobvyklé vložky a kombinácie.
 • Nainštalujte strop zo sadrokartónu alebo závesovú konštrukciu pôvodného tvaru.
 • Pripojte podsvietené výklenky a police. Namiesto ich zadných stien môžete použiť zrkadlá, ktoré pomôžu vizuálne rozšíriť oblasť.
 • Ozdobte steny ozdobným kameňom. Krásne na povrchu pôsobia aj drevené diely a farebná omietka..
 • Doplňte miestnosť ozdobnými panelmi, fotografiami, obrazmi a módnymi lampami.

V prípade, že sa oprava bude vykonávať ručne vo veľmi malej chodbe, musíte v prvom rade vypracovať náčrt miestnosti a vybrať správny materiál. V malých miestnostiach sa na dekoráciu spravidla používajú pastelové a svetlé farby. Úzka chodba potrebuje vizuálne rozšírenie, takže línie jej stien by mali smerovať k dokončeniu stropu a podlahy.

Na štvorcovej chodbe môžete experimentovať so zónovaním a použiť hladké prechody do obývacích izieb. V dlhej miestnosti neodporúča sa používať veľa nábytku, keďže to bude stiesnený a ponurý priestor.

Niekedy v obvyklom rozložení sú veľké chodby. Sú považované za skvelé možnosti dizajnu. V dvojizbovom byte môžete namiesto interiérových dverí urobiť originálny prechod z chodby do obývačky pomocou oblúka, v jednoizbovom byte nemôžete veľa zrýchliť, a preto ako alternatíva originálny vhodné sú závesy vo forme nití alebo korálkov.

V domoch rôznych typov

Technológia vykonávania opravných prác priamo závisí od konštrukcie budovy. Domy postavené v 70. rokoch minulého storočia sa vyznačujú úzkymi miestnosťami, zatiaľ čo vstupná hala je miniatúrna. Hlavnou nevýhodou starého bývania je prítomnosť vetracích potrubí na chodbe, ktoré nájdete v „Chruščove“ alebo „Brežnevke“. Preto zdobenie tejto miestnosti pre moderný interiér, budete musieť vykonať kompletnú prestavbu a skryť všetky viditeľné nedostatky.

Budete tiež musieť položiť dobrú zvukovú a tepelnú izoláciu, zmeniť elektrické vedenie na chodbe a vyrovnať steny omietkou. Inštalácia novej podlahovej krytiny bude tiež dôležitým momentom obnovy chodby. Pokiaľ ide o stropy, staré štukové prvky na nich prítomné nemožno odstrániť, ale jednoducho ich obnoviť..

V panelovom dome prešla vstupná hala určitými zmenami, na stenách a strope je dobre upravená. Preto je tu o niečo jednoduchšie vykonávať opravy. Je potrebné premyslieť dizajn miestnosti, vybrať štýl interiéru a všetko aktualizovať.

Na podlahy v takejto chodbe sú vhodné laminátové aj dekoratívne dlaždice. Steny je možné prelepiť tapetami, ale pokiaľ ide o strop, na skrytie nedostatkov medzi podlahami je najlepšie nainštalovať závesovú konštrukciu..

Rozpočtová možnosť

V malej chodbe bude návrh opravy lacný, ak nezávisle vytvoríte individuálny projekt dizajnu a dokončíte sami. Za týmto účelom je najskôr nakreslený náčrt miestnosti a sú v ňom načrtnuté všetky nápady pre budúcu prácu. Okrem toho budete musieť vykonať výpočty plochy miestnosti s prihliadnutím na tvar a rozloženie chodby..

Oprava v ekonomickej triede zahŕňa všetky typy dokončovacích prác, ale materiály na to sa kupujú bez zásob a za prijateľnú cenu.

Materiály

Často sa chodba opravuje ako posledná, takže na nákup dobrého materiálu nezostanú peniaze. To je nesprávne, pretože vzhľad tejto miestnosti bude posudzovať finančnú pohodu majiteľov domov. Okrem toho, táto miestnosť je považovaná za najnáročnejšiu na dekoráciu.

Preto, aby bola chodba štýlová a útulná, Na jeho návrh je potrebné použiť nasledujúce materiály:

 • Na steny – dekoratívna omietka, tapeta, mikrocement, umelý kameň. Ich povrch je často ozdobený plastovými alebo MDF panelmi. Ak boli na starý povrch nanesené olejové farby, ich zvyšky sa odstránia vŕtačkou a základňa sa vyrovná a potom sa natrie základným náterom. Na chodbe sa na maľovanie zvyčajne používajú akrylové alebo latexové farby..

 • Na podlahy – keramická dlažba, linoleum, laminát.
 • Na strop – tapeta, farba, vápno, sadrokartón.
 • Všetky dokončovacie výrobky musia byť trvanlivé, dobre sa umývať a nesmie sa špiniť..

Dekor

Každá renovácia musí mať krásny povrch. Preto je dekorácia stien, stropu a podlahy považovaná iba za základ transformácie chodby, dekor sa stane hlavným dotykom všetkých týchto diel. Na ozdobenie chodby a odstránenie monotónnosti v nej sa odporúča použiť reliéf. Táto miestnosť by nemala mať hladké steny. Lišty, rímsy a štukové lišty pôsobia na chodbe neobvykle.

Pretože táto miestnosť pravidelne hromadí nečistoty, mali by ste sa starať o jej podlahu a vyberať materiály, ktoré zadržiavajú prach. S touto úlohou sa dokáže vyrovnať bežný kobercový bežec aj koberec..

Odporúča sa nakupovať výrobky v tmavých odtieňoch s dizajnérskymi kompozíciami. Zvláštnym spôsobom dopĺňajú miestnosť a zjednodušujú proces čistenia..

Chodby vyžadujú dobré osvetlenie, preto sa odporúča, aby tieto miestnosti boli zdobené modernými modelmi žiaroviek, ktoré nie sú namontované na strope, ale pozdĺž stien. Ďalšie zdroje svetla môžete vyrobiť v blízkosti vešiaka, nad zrkadlom alebo pred prednými dverami. Umelecké predmety, panely, etnické figúrky tiež dobre vyzerajú na chodbe. Ak to plocha miestnosti dovoľuje, potom do nej môžu byť krásne a pôvodne vložené čerstvé kvety..

Ako vybaviť?

Po skončení opravných prác bude hlavným problémom nákup nábytku, ktorý pomôže pohodlne vybaviť chodbu a naplniť ju domácim teplom. Stojí za zmienku, že všetky moduly je potrebné vybrať vopred, než budú steny hotové, pretože pre nich budete musieť urobiť otvory alebo nainštalovať výklenky. Hlavným kusom nábytku pre chodbu je stena. Malo by byť univerzálne a štýlové. Ak je miestnosť malá, potom je na vybavenie celkom vhodná malá šatník, komoda a skrinka so zrkadlom..

Pokiaľ ide o otvorené police a vešiaky, nie je to najlepšia voľba pre chodbu, pretože tento druh nábytku vytvorí neporiadok. Správnym riešením by preto bola inštalácia uzavretých štruktúr. Napríklad šatník vyzerá v miestnosti originálne, môže nahradiť mnoho jednotlivých modulov a ušetriť miesto. Odporúčame kúpiť nábytok z prírodného dreva., vydrží nielen dlho, ale dodá miestnosti aj esteticky atraktívny vzhľad.

Farba štruktúr by mala byť v súlade s celkovým štýlom chodby. Neodporúča sa umiestňovať nábytok do príliš jasných farieb. Na usporiadanie tejto miestnosti sa spravidla hodia hnedé, béžové a sivé farby. Ak je to žiaduce, drevené moduly môžu byť ozdobené rezbami alebo rímsami, ktoré sú plynulým pokračovaním stien a podlahy..

Okrem toho nesmieme zabudnúť na zrkadlo, je zavesené ako samostatný prvok dekoru na stenu a usporiadané na dverách skrinky..

Krásne nápady v interiéri

Dnes existuje mnoho dizajnérskych trikov, vďaka ktorým sa aj tá najmenšia chodba po renovácii zmení na elegantnú miestnosť. Aby bolo možné vizuálne rozšíriť hranice miestnosti, je potrebné na steny prilepiť svetlé tapety. Plátna s malými vzormi tiež poskytnú pocit priestoru a tapety so zvislými pruhmi sa dobre hodia do nízkych chodieb, „natiahnu“ stropy.

Vstupná hala v byte môže byť navrhnutá pre každý vkus. Napríklad pokryte steny krásnou reliéfnou omietkou s trblietkami. Takýto povrch v béžových a pastelových farbách bude vyzerať originálne. Jednu zo stien je možné odľahčiť, čím sa rozšíria hranice miestnosti..

Ak to rozmery miestnosti umožňujú, potom je najlepšie nahradiť interiérové ​​dvere oblúkom, skryje skutočné hranice medzi miestnosťami a bude hrať úlohu zónovania..

Prírodné materiály, ako je laminát alebo dlaždice, dobre fungujú ako podlahy. Farba podlahy by nemala byť príliš tmavá, ale ani jasná. Pokiaľ ide o strop, správnym riešením pre neho bude sklopná konštrukcia s rôznymi vložkami. Stropy s dekorom z masívu pôsobia originálne.

V súkromnom dome spravidla veľkosť chodby poteší a otvára dostatok príležitostí na vytvorenie moderného interiéru. V takýchto priestoroch je dôležité zachovať správnu farebnú schému. Koridor môže byť jednofarebný – modrý, zelený alebo svetlohnedý, ale ostatné detaily dizajnu a povrchové úpravy by mali kontrastovať s celkovým pozadím. Aby bola miestnosť priestranná a „domáca“, je doplnená predmetmi maľby.

Steny zdobené kameňom pôsobia na chodbách nezvyčajne. Harmonicky sa miešajú s mramorovými dlaždicami. Nábytok v tomto prípade je vybraný vo svetlých farbách. V tejto kompozícii musia byť prítomné štýlové žiarovky s kovanými rámami a farebným sklom..

V nasledujúcom videu nájdete majstrovskú triedu zdobenia stien chodby textúrovanou omietkou.