Chodba

Zdobenie chodby panelmi: zaujímavé nápady na dizajn

Zdobenie chodby panelmi: zaujímavé nápady na dizajn

Vstupná hala je časť domu, kde sa hromadí veľa pouličných nečistôt, prachu a v zime kaluže z roztopeného snehu. Opravu tejto miestnosti je potrebné vykonať so zameraním na to, to znamená výber materiálov, ktoré vydržia časté mokré čistenie. Dnes sa výber mnohých majiteľov zastaví na paneloch, ktoré navyše vytvárajú zaujímavý dizajn..

Výhody a nevýhody

Ako každý materiál, aj panely majú svoje výhody a nevýhody..

Klady:

 • krásny vzhľad;
 • odolnosť voči vonkajším vplyvom;
 • rýchla inštalácia;
 • žiadne „mokré“ práce;
 • schopnosť nahradiť nejakú samostatnú časť;
 • schopnosť skryť vedenie pri inštalácii na prepravku;
 • tepelné a zvukové izolačné vlastnosti.

Mínusy:

 • ak sú steny nerovnomerné, bude potrebné nainštalovať pod panely prepravku alebo rám, ktorý zaberie časť priestoru na chodbe, ktorá je už malá;
 • náklady na určité typy panelov;
 • nízka pevnosť niektorých typov panelov.

Názory

Výrobcovia panelov nešetria na vytváraní rôznych produktov v tvare, farbe, textúre, veľkosti atď.. Existujú tri hlavné typy stenových panelov:

 • kachľová. Vyrábajú sa vo forme štvorcov rôznych veľkostí, farieb a textúr. Tvarom pripomínajú štandardné keramické dlaždice a dobre sa kombinujú s inými dokončovacími materiálmi. Upevnené systémom trnových drážok. Dlaždice je možné použiť na ozdobenie celej miestnosti alebo len jej časti, napríklad panelovej. Pomocou kachľových panelov môžete skryť nerovnosti stien a dať miestnosti úhľadný vzhľad;

 • stojan. Majú obdĺžnikový tvar, pripomínajú podšívku, aj keď sú na rozdiel od nej vyrobené nielen z dreva, ale aj z iných prírodných a umelých materiálov. Na montáž sa používa aj upevňovací systém „pero a drážka“. Steny môžu byť opláštené týmito panelmi vertikálne, horizontálne a takzvanou „rybia kosťou“. Lamely sú vhodné do malých miestností, pretože priestor opticky nezmenšia. Štandardná dĺžka prvkov je zvyčajne 6 m a šírka je asi 40 cm;

 • listnaté. Sú to pevné homogénne plechy veľkých veľkostí (od 1,2 m do 2,45 m). Obvykle sú vyrobené z drevovláknitých dosiek a MDF, ktoré sú zdobené imitáciou rôznych prírodných materiálov (kameň, drevo, korok), alebo so vzorom. Vhodné panely sa preto dajú ľahko prispôsobiť akémukoľvek štýlu interiéru. Inštalácia sa najčastejšie vykonáva na rovných stenách pomocou špeciálneho lepidla, aj keď nájdete možnosti upevnenia na prepravku. Spoje medzi listami sú skryté výliskami, ktoré môžu pôsobiť aj ako dekoratívny prvok.

Bez ohľadu na typ panelu, ktorý si vyberiete, odporúča sa použiť nehorľavé materiály, aby bola zaistená maximálna bezpečnosť miestnosti. Takéto odrody sú praktické, trvanlivé, ľahko sa starajú a v prípade nebezpečenstva požiaru neumožňujú šírenie ohňa..

Materiály

Každý pristupuje k výberu materiálu s prihliadnutím na svoje finančné možnosti, ako aj po štúdiu vlastností a vlastností surovín.

Medzi najrozpočtovejšie možnosti patrí MDF, PVC, plast, drevovláknitá doska, drevotrieska, zrkadlový polystyrén. Drahé bude dokončenie s panelmi z dreva, korku, bambusu, kameňa, skla. Medzi ďalšie materiály patrí:

 • MDF. Vyrobené z lisovaného dreva. Materiál je veľmi obľúbený. Je možné poznamenať jeho vysokú pevnosť a odolnosť voči vonkajším faktorom, napríklad voči vode a chemikáliám pre domácnosť. Má zvukové a tepelné izolačné vlastnosti. Pod vplyvom vysokých teplôt takéto panely strácajú svoj pôvodný atraktívny vzhľad..
 • Pvc. Tieto panely sú tiež veľmi obľúbené. Je vhodné ich kúpiť v listoch, pretože to zjednoduší proces inštalácie. Pri výrobe panelov z PVC sa nepoužívajú materiály nebezpečné pre ľudské zdravie. Medzi vlastnosti patrí odolnosť voči vlhkosti a jednoduchá starostlivosť. Pri dlhodobom vystavení slnečnému žiareniu je PVC vystavený deformácii, ale to neohrozuje panely na chodbe. Vyrábajú sa v rôznych farbách, ľahko imitujete prírodné materiály (drevo, kameň) a taktiež je možné použiť ľubovoľný vzor alebo vzor.

 • Plast. Materiál je úplne neprirodzený, ale túto nevýhodu je možné kompenzovať niektorými výhodami. Plastové stenové panely môžu pomôcť vyriešiť problém so zvukovou izoláciou. Líšia sa rôznorodosťou dizajnu. Existujú modely s matným, lesklým alebo voštinovým povrchom, s rôznymi vzormi a imitáciami. Plast je odolný voči vlhkosti, ľahko sa čistí
 • Drevovláknitá doska a drevotrieska. Jedná sa o lacnú možnosť, ktorá je na pohľad takmer na nerozoznanie od dreva. Vhodný na vytvorenie jednoduchého, nenápadného interiéru. Panely tohto typu sa nelíšia v sile a trvanlivosti..

 • Zrkadlový polystyrén. Takéto panely sú atraktívne svojim dizajnom. Skutočné zrkadlo je napodobnené špeciálnym lesklým filmom. Výhodou oproti zrkadlu je, že polystyrén sa nedá rozbiť, má dobrú flexibilitu. Tieto panely sa najlepšie používajú ako dodatočná dekorácia v kombinácii s inými materiálmi..
 • Drevo. Táto drahá surovina dodá priestor luxusu, milosti a úctyhodnosti. Dobrým riešením by bolo skombinovať ho s inými povrchovými úpravami. Drevené panely sú vhodné na dekoráciu interiérov kvôli svojej šetrnosti k životnému prostrediu. Sú viacvrstvové, vysoko odolné voči vlhkosti, teplu, vonkajšiemu poškodeniu, slnečnému žiareniu. Spravidla sú vyrobené z orechového, dubového, cédrového, jelšového, javorového dreva.
 • Korok a bambus. Odolný, prírodný, ľahký materiál. Má všetky potrebné vlastnosti na dokončenie obytného priestoru, najmä chodby. Zachováva teplo, zvyšuje zvukovú izoláciu. Voštinová štruktúra premieňa panely na dekoratívne nástenné dekorácie. Bambusové panely sú tkané lisované tenké tkaniny, sú impregnované špeciálnym spojivom. Skvelé na zdobenie zakrivených povrchov pri vytváraní vzorov s orientálnou chuťou.

 • Kameň. Zdobenie umelým kameňom môže spôsobiť veľa problémov, pretože steny na to musia byť pripravené: ako dokončiť a natrieť. Samotný materiál nie je lacný, ale hotové dielo vyzerá veľmi pôsobivo, esteticky a originálne. Takéto panely sú trvanlivé a odolné voči rôznym druhom poškodenia. Sú ohňovzdorné, pri inštalácii nevyžadujú špeciálny rám, ale sú upevnené lepidlom priamo na povrch.
 • Sklo. Sklenené panely sú veľmi neobvyklou voľbou. Existuje množstvo farieb. Môžu byť zrkadlové, s odtieňmi rôznych kovov. Odporúča sa ozdobiť horné časti miestnosti týmito panelmi kvôli ich krehkosti..

Možnosti pokovovania

Existujú dva spôsoby, ako opláštiť steny panelmi: lepením a montážou na špeciálny rám, latovaním.

Prvá metóda je vhodná, ak sú steny ploché a nevyžadujú ďalšie práce na vyrovnaní.. Používa sa špeciálne lepidlo, zvyčajne „tekuté nechty“. Táto možnosť obloženia je výhodná, pretože nevyžaduje dodatočné náklady, čas a priestor na inštaláciu rámu. Malo by sa však pamätať na to, že nebude možné vymeniť jednotlivé prvky takejto povrchovej úpravy a pri následných opravách bude ťažké demontovať panely. K lepidlu sú pripevnené hlavne MDF a drevovláknité dosky..

Latovanie je inštalované, ak sú steny nerovnomerné. Na ňom sú pripevnené panely. Na tento účel sa používajú samorezné skrutky alebo svorky. Inštalácia sa vykonáva z rohu. Ďalší panel je upevnený v drážke k prvému prvku. Všetky vytvorené spoje sú maskované tvarovkami pomocou lepidla.

V závislosti od vašich preferencií môžu byť panely inštalované horizontálne, vertikálne alebo vo formáte rybej kosti. Na dekoráciu môžu byť jednotlivé prvky panelov rozložené vo forme dekoratívneho panelu. Všetko je na milosť a nemilosť vašej predstavivosti.

Majstrovská trieda dekorácie stien plastovými panelmi, pozri nižšie.

Farby

Farba panelov, ako každá iná povrchová úprava, sa vyberá v závislosti od celkového dizajnu interiéru. Aj keď farebná schéma tohto typu dizajnu nie je taká rozmanitá ako povedzme tapeta alebo dekoratívna omietka. Ak hovoríme o širokej škále farieb, výhoda je tu na strane plastových modelov..

Plastové panely sa vyrábajú v rôznych odtieňoch, vzoroch a vzoroch. Ostatné typy sú vyrábané s imitáciou prirodzenej farby..

Najbežnejšou možnosťou sú panely podobné drevu. Odtiene sa môžu pohybovať od najsvetlejších po najtmavšie. Vhodný na chodbu majiteľov, ktorí nechcú v očiach hostí zvýrazniť, aspoň túto časť domu. Tento dizajn je nenápadný, jednoduchý, pokojný. Tento klasický dizajn je možné vykonať v akomkoľvek štýle.

Pre moderný dekor si môžete vybrať odtiene bieleného duba alebo wenge. Nezabudnite však, že pre malú chodbu budú tmavé odtiene nešťastnou voľbou..

Ak dávate prednosť farbe dreva, snažte sa, aby nábytok neplynul so stenami. Uložte kontrast.

Originálne a v dnešnej dobe veľmi obľúbené dizajnové riešenie – povrchová úprava kameňa. Existuje široká škála možností – od svetlých, priesvitných minerálov modrej, modrej, zelenej až po tehlové, tmavé odtiene. Dekorácia kameňa môže miestnosti dodať určitý luxus a milosť. Naopak, asketický obraz môžete vytvoriť imitáciou tehlovej steny. Táto možnosť je typická pre štýl podkrovie. V každom prípade kamenný povrch dodá miestnosti originalitu a pritiahne pozornosť každého, kto vstupuje do bytu alebo domu..

Ako krásne skombinovať s inými materiálmi?

Kombináciou rôznych materiálov môžete vytvoriť krásny obraz chodby. Je dobré, ak je na chodbe dostatok miesta a priestor na rozvíjanie predstavivosti. Panely môžete kombinovať s tapetami, dekoratívnou omietkou, farbou, dekoratívnym kameňom, freskami.

Niekedy je vhodné rozdeliť chodbu na dve zóny: vstup a zádverie. V tomto prípade je vhodnejšie použiť inú povrchovú úpravu. Napríklad fragment predných dverí môže byť ozdobený panelmi a zvyšok tapetou alebo farbou. Je možná aj iná možnosť dizajnu. Majitelia môžu vyzdobiť vstupný priestor chodby kameňom a v skutočnosti chodbou – lamelovými panelmi..

Pri zónovaní môžete použiť nielen rôzne materiály, ale aj rôzne typy panelov, napríklad kombinovať dlažbu a plech.

Dobrá voľba na dokončenie jednej zóny – kombinácia tapiet a nástenných panelov. Zvlášť ak má chodba vysoké stropy. V tomto prípade je tapeta obvykle umiestnená v hornej časti steny a spodná časť je opláštená panelmi. Kĺb je skrytý výliskom. Namiesto tapety sa môže objaviť farba alebo dekoratívna omietka.

Kombinácia panelov s freskami je možná. Napríklad dve alebo tri steny sú opláštené panelmi a jedna má fresku, ktorá zapadá do interiéru miestnosti. Na chodbe by dobrým riešením bolo vyrobiť zrkadlové vložky. Môžu byť umiestnené pod strop, nad závesné police, ak existujú, alebo do výklenku.

Kameň, ako súčasť dekorácie, je možné použiť na ozdobenie stien na niektorých miestach v hornej časti panelov..

Odporúča sa neexperimentovať s kombináciou kameňa a 3D panelov. Môžete zvýšiť chodbu na úkor jednej veci, ich zmes bude hrať, aby zmenšila priestor a bude pôsobiť príliš rušivo.

Panely je možné použiť nielen ako hlavný dokončovací materiál alebo jeden z hlavných, ale aj jednoducho ako ozdobný prvok. Ak sú steny pokryté tapetami alebo farbami, môžete na jednu z nich položiť povedzme bambusové plátno a vytvoriť tak japonský štýl..

Nebojte sa skúšať nové veci pri zariaďovaní chodby, ale nezabúdajte na hranice, ktoré diktuje váš vkus a štýl..

Čo je lepšie vybrať?

Pred výberom panelov na chodbe je potrebné vziať do úvahy niekoľko nuancií. Budú zahŕňať povrch stien (rovný alebo nerovný), potrebu inštalovať dodatočnú tepelnú a zvukovú izoláciu, plochu chodby, výšku stropu, celkový štýl obytného priestoru, dokonca aj počet obyvatelia.

Ak sú steny nerovnomerné, je lepšie použiť kachľové alebo latovacie panely..

Na rovné povrchy sú vhodné odrody listov. Pri výbere vychádzajte aj z potreby udržiavať v teple a izolovať miestnosť od vonkajších zvukov. Zvážte materiály vhodné na tieto účely: MDF, korok, bambus. Pokiaľ nie je potrebná dodatočná izolácia, je možné výber materiálov rozšíriť.

V úzkej chodbe je vhodné nepoužívať rám. Ale ak existuje taká potreba, snažte sa nevyberať objemné modely, najmä v tmavých odtieňoch. Takže z miestnosti urobíte úzku miestnosť, v ktorej sa nebude možné otočiť. Najlepšou voľbou by boli plachty vo svetlých farbách. Je možná prítomnosť nenápadného ornamentu.

Ak to plocha chodby umožňuje, nemôžete šetriť na všetky druhy dekoratívnych prvkov, ktorými môžu byť kamenné obklady alebo 3D panely. Na vizuálne zvýšenie stropu opláštite steny zvisle lamelovými panelmi.

Na rozšírenie priestoru použite rovnakú odrodu, ale umiestnenú horizontálne. Neodchyľujte sa od všeobecného štýlu bytu alebo domu.

Pre klasiku sú vhodné drevené materiály, MDF, korok so zdržanlivými prírodnými farbami. Rôzne rytiny a lišty zvýrazňujú klasický vzhľad. Drevené panely sú vhodné aj na vytvorenie vidieckeho štýlu. Pre štýl podkrovia je najlepší kamenný obklad. Navyše by to nemalo vyzerať sofistikovane a draho. Povrchy by mali mať vzhľad tehlových múrov staršej budovy. Plast, ak zvolíte správnu farbu, pristane v minimalistickom interiéri, modernom alebo high-tech.

Pri výbere panelov zvážte, či potrebujete materiály odolné voči vlhkosti. Ak nie je toľko nájomníkov, v chodbe sa v malom množstve hromadí nečistota, potom odolnosť voči vlhkosti pravdepodobne nebude pri výbere panelov prioritou.

Zaujímavé nápady na dizajn interiéru

Pri tvorbe dizajnu sa zameriavame nielen na estetický vzhľad, ale aj na možnosti miestnosti. Znovu a znovu sa musíte vrátiť k nerovnostiam stien, najmä pokiaľ ide o byt v panelovom dome. Na zamaskovanie nedostatkov používame rôzne prvky, ktoré sú navzájom v harmónii: kameň, vinylové tapety, lamelové a kachľové panely.

Ak je osvetlenie na chodbe slabé, použite svetlé odtiene panelov, aby ste priestor nezmenšili..

Na chodbe veľkého súkromného domu si majitelia môžu dovoliť používať veľké kresby a vzory na povrchoch, pretože vizuálne zmenšenie plochy zostane takmer bez povšimnutia.

Zaujímavým riešením by bolo ozdobiť hornú polovicu steny tapetou alebo farbou a spodnú časť obložiť zvisle usporiadanými panelmi..

Vizuálne rozšírenie priestoru pomôže ozdobiť steny svetlými panelmi a podlaha – tmavá.

3D panely vyzerajú zaujímavo. Môžu byť kombinované s vysoko lesklým polystyrénom. Pretože tento materiál zvyšuje objem, je lepšie ho použiť v malej miestnosti. Osvetlenie je vhodné rozptýlené.

Predstavivosť môže čerpať neobmedzený počet možností. Výber jedného z nich závisí od vašich finančných možností a chuťových preferencií. Nezabudnite, že kombinácie, kombinácie sú vždy zaujímavé. Oživujú interiér, vzďaľujú sa od monotónnosti a nudnej monotónnosti..