Dizajn a rozloženie

Jednoduché projekty domov

Jednoduché návrhy domov môžu byť nemenej atraktívnymi voľbami ako sofistikované chaty. Jednoposchodové bežné budovy v Rusku so sedlovou strechou nie sú jediným možným typom. Nezabudnite tiež zvážiť plány typických veľkých dvojpodlažných domov s podkrovím a ďalšie možnosti štruktúr..

Možnosti rozloženia pre jednoposchodové domy

Bežný developer už dávno prestal sledovať najmä originálne formy a návrhy budov.. Nejde len o finančnú stránku problému (aj keď sofistikované schémy skutočne neopodstatňujú investíciu). Oveľa dôležitejšia je ďalšia okolnosť, a to, že používanie jednoduchých obydlí je najpraktickejšie a umožňuje vám užívať si pohodlie. Súčasne sú všetky druhy zámkov a chladných chát jednoducho nepohodlné z každodenného hľadiska a ich používanie sa stáva vážnymi nákladmi. Výber rozloženia domu s výškou 1 poschodia musí nevyhnutne vychádzať z časovo overených úvah.

Spálne sú prednostne orientované na juh alebo juhovýchod. Nachádzajú sa tu aj detské obývačky a herne. Kuchyne, chodby a kúpeľne sú prednostne orientované na západ. (V niektorých lokalitách však vzhľadom na svoje špecifické podmienky môžu existovať aj iné pravidlá a tu je už potrebné pozrieť sa individuálne, poradiť sa s odborníkmi).

Je veľmi vhodné dať všetky mokré miestnosti vybavené potrubím na jednu linku..

Jeden z možných prístupov zahŕňa usporiadanie 5-metrovej kotolne. Veľkosť predsiene v tomto projekte je 5,2 m². m) Dvojica spální s dosť podobnými rozmermi je oddelená iba tenkou stenou alebo priečkou. Obývacia izba dosahuje 23,7 “štvorcov”. Okrem toho existuje:

 • terasa;

 • jedáleň;

 • 8-metrová kuchyňa;

 • kúpeľňa s rozlohou 6,5 m2. m.

Môžete tiež zvážiť možnosť jednopodlažnej chaty 8×10 m. Jeho predsieň má 2,6 metra štvorcového. m. Z toho všetkého sa dostanete do chodby so štvorcom o niečo menším ako 6 metrov štvorcových. m. špajza komunikuje priamo s technickou miestnosťou; obývačka sa maximálne zväčšila a odstránili sa priečky, aby sa dosiahol maximálny priestor. K dispozícii je pracovňa a priestranná terasa, kde je možné za priaznivého počasia pohodlne relaxovať alebo pracovať.

Často sa dáva prednosť možnostiam so sedlovou strechou. V domácich podmienkach sú oveľa praktickejšie, pretože sú viac chránené pred snehom. Malo by sa pamätať na to, že štítová strecha musí byť navrhnutá a vyrobená v rovnakej kvalite ako jej štítový náprotivok a požiadavky na vlastnosti materiálov sú prinajmenšom rovnaké. V jednom z týchto projektov bolo usporiadanie terasy s rozlohou 12 metrov štvorcových. m. Samotné obydlie obsahuje:

 • kuchyňa a obytná plocha 17,4 m2 m;

 • 3-metrová kúpeľňa;

 • 10 metrov spálňa.

Môžete tiež zvážiť alternatívne riešenie štítu.. V ňom bezprostredne zo zádveria 2,4 metra štvorcových. m. dostať sa okamžite na verandu (a späť), čo robí dom len atraktívnejším. Vnútri je priestranná obývacia izba s rozlohou 27 m². m., a nie sú v ňom žiadne priečky, ktoré by ovplyvňovali parametre miestnosti, by boli nepohodlnejšie. Pripravte si jedlo v kuchyni s rozlohou menej ako 11 metrov štvorcových. m je celkom výhodné, najmä ak porovnáte túto izbu s kuchyňou starých štandardných apartmánov. Kúpeľňa 4,7 m2 m. je tiež relatívne pohodlný a funkčný.

Prehľad plánov pre dvojpodlažné domy

S podkrovím

Takéto budovy sú tiež veľmi populárne v Rusku, a preto existuje veľa hotových typických plánov pre dvojpodlažné podkrovné domy. Môžete si vybrať v drvivej väčšine prípadov medzi nimi, v dôsledku toho je potreba objednávky individuálneho projektu minimalizovaná. Jeden z atraktívnych plánov zahŕňa veľký – 36 „štvorcov“ – prístrešok pre autá. Môžu sa pod ním skrývať dokonca aj niektoré limuzíny.. Prízemie je navyše vybavené:

 • predsieň;

 • kotolňa;

 • kuchyňa s veľkosťou 12,3 m2 m;

 • 17-metrová hala;

 • 42-metrová obývacia izba;

 • spálňa;

 • špajza;

 • pár kúpeľní.

Druhé poschodie je obsadené:

 • spálne;

 • hala;

 • kúpeľne;

 • šatník.

Podkrovné domy môžu byť celkom atraktívne – na vypracovanie schodiska však budú musieť byť veľmi opatrní.. Výstup ani zostup by nemali spôsobovať ani menšie ťažkosti. Optimálne je, ak si každá úroveň domu vybaví vlastnú kúpeľňu..

Vykurovacie zariadenie je spravidla umiestnené v blízkosti kuchyne. Ak namiesto vybavenia kotolne jednoducho namontujú v kuchyni plynový alebo elektrický kotol, malo by sa vopred zvoliť miesto pre jeho inštaláciu.

Podkrovie potrebuje zvukovú izoláciu. Okrem toho budete potrebovať aj dobrú izoláciu. Pokiaľ je to možné, inštalácia všetkých materiálov vrátane parotesných materiálov by mala byť zverená odborníkom. Podkrovnú izbu je potrebné vyzdobiť zvonku, aby bola jasne viditeľná – je to plnohodnotná a rovnaká časť budovy..

Stojí za zváženie, že v podkroví budete musieť nainštalovať špeciálne drahé okná, ktoré prepúšťajú maximum svetla, a tiež vykonávať kompetentnú hydroizoláciu.

S terasou

Nie je vôbec potrebné robiť veľkú terasu. V každom prípade však jeho usporiadanie znamená aj prípravu verandy.. V jednom z variantov jeho plocha približne zodpovedá ploche haly. V kúpeľni s veľkosťou 2,7 “štvorcov” sa môžete bezpečne zapojiť do hygienických postupov. Poteší aj prítomnosť 6-metrovej spálne. Obývacia izba s kuchyňou má rozlohu 15,7 m². m; na poschodí je niekoľko priestranných spální.

V ďalšej schéme vedie cesta zo zádveria do obývačky. Kuchyňa má 6,7 m2. m. je relatívne pohodlný. Je pozoruhodné, že návrhári nezabudli na vybavenie dielne viac ako 20 „štvorcov“. Cesta hore leží cez malú sálu. Čo je dôležité, tvorcovia projektu radšej navrhli veľké druhé svetlo. Jedinou prakticky využívanou miestnosťou na druhom poschodí je spálňa; veľkosť terasy sa blíži k 24 m². m.

Terasy vo vidieckych domoch by mali byť postavené na samostatných základoch. Môžu mať tvar:

 • námestie;

 • obdĺžnik;

 • prsteň, ktorý obopína celý dom.

Terasové konštrukcie sú najčastejšie vyrobené z dreva alebo betónu.. Ako plot sa spravidla používa zábradlie alebo mreže, doplnené popínavými rastlinami. Dvere na terasu sa vyberajú podľa vlastného uváženia. Spolu s klasickými otvormi to môžu byť sklenené priečky..

Na mieste je potrebné správne orientovať miesto – tak, aby nevyšlo do ekonomickej zóny, najmä v blízkosti septiku alebo ešte viac žumpy; dokonca aj pri dodržiavaní hygienických noriem je to jednoducho neestetické.

Otvorené terasy sú vhodné iba v najteplejších oblastiach Ruska. Ale aj tam má zmysel stavať uzavreté stavby, ktoré majú tehlové alebo kamenné múry.. Samotný priestor terasy je možné využiť na:

 • letná jedálenská časť;

 • ihrisko pre deti;

 • športová sekcia;

 • tichá oddychová zóna;

 • letná kuchyňa (s touto možnosťou je tiež logické vybaviť jedálenské miesta).

S veľkými oknami

Nie je náhoda, že si tieto budovy získavajú na obľube. Veľké okná umožňujú slušné slnečné žiarenie. Takéto rozhodnutie sa však mení na stále pôsobivé tepelné straty.. Preto musíte urobiť kompromis, hľadať určitú rovnováhu. Výsledkom je, že všetky tieto projekty nie sú veľmi flexibilné, a je dosť ťažké meniť ich realizáciu. Bez zásadnej inžinierskej štúdie a nových výpočtov to nie je vždy možné..

Jedno z možných riešení zahŕňa tradičnú kombináciu predsiene a predsiene. Na jednej strane je obývacia izba a kúpeľňa, na druhej strane je kuchyňa a jedálenský kút o rozlohe 11,8 m². m. Horná vrstva domu je vyhradená pre spálne. Okrem toho je tu vybavená kúpeľňa a druhé svetlo; na radosť mnohých ľudí je dokonca naplánovaný aj balkón.

Existuje ďalší pravdepodobný koncept, ktorý zahŕňa:

 • pár hál;

 • kúpeľňa;

 • 5 spální;

 • kuchyňa;

 • kúpeľňa – všetko je relatívne jednoduché, ale vhodné pre každodenný život.

Tipy pre výber projektu

Orientácia na svetové strany by nemala byť ignorovaná. Čím menej tepla sa z miestností odvádza alebo čerpá v teplejších mesiacoch, tým nižšie budú prevádzkové náklady.. Pri výbere projektu treba myslieť aj na to, či bude zodpovedať červeným čiaram na konkrétnom mieste, či nebudú porušené hygienické a protipožiarne normy. Na sever a na východ je lepšie orientovať technické miestnosti s malými oknami alebo miestnosti úplne bez zasklenia. Ak projekt obsahuje garáž alebo dielňu, sú tiež orientované na sever, aby sa trochu ukryli pred chladným vetrom..

Južná, ako aj juhozápadná a juhovýchodná časť obydlia by mala byť prisúdená obývačkám a detským ihriskám. Aj jednoposchodový jednoduchý dom môže obsahovať studené podkrovie. V takom prípade musíte veľmi starostlivo premyslieť umiestnenie schodov a jeho vykonanie – všetky jemnosti by sa mali v projekte odraziť. Od samého začiatku stojí za zmienku, že aj tie najlepšie hotové projekty budú musieť byť prispôsobené konkrétnemu miestu, pretože:

 • úľava;

 • technologické obmedzenia;

 • druh pôdy;

 • prípustné základné zaťaženie.

Bežnou chybou, ktorej sa mnohí vývojári dopúšťajú, je to, že prehnane dôverujú svojmu vizuálnemu zážitku.. Krásne obrázky a fotografie na webových stránkach sú väčšinou vytvorené s dobrým pozadím, ale v skutočnosti to väčšinou stráca na pohľady „z pohľadnice“, aj keď to samo o sebe nie je zlé. Príliš zložitým fasádam je lepšie sa vyhnúť. Zvyšujú náklady na stavbu a zároveň znižujú jej spoľahlivosť. Vzhľad aj v rámci toho istého projektu (pohľad na fasádu, tvar a sklon strechy, arkierové okná) je možné mierne zmeniť.

Domy s celkovou rozlohou nepresahujúcou 130 metrov štvorcových. m. je lepšie stavať na jednom poschodí. Pri väčšom kvadratúre bude potrebné dať prednosť dvojpodlažným možnostiam. Je nežiaduce mať kúpeľňu alebo kuchyňu priamo pri vchode (to sú jednoducho nehygienické riešenia).

Čím vyššie je prirodzené slnečné žiarenie, dokonca aj v kúpeľniach, tým lepšie. Nemôžete si vybrať projekt, v ktorom nie je premyslené vetranie alebo existujú vnútorné vyduté rohy.

Priestory sú navrhnuté pre typické podlahové dosky. Monolit sa naleje iba tam, kde je technicky nemožné položiť dosky, napríklad: v arkýri alebo na schodisku. Bez ohľadu na to, ako dobrá je veranda, musí obsahovať aj priezor. Presahy strechy musia byť minimálne 50 cm dlhé, inak steny zvlhnú aj pri slabom daždi. Je nežiaduce umiestniť garáž do suterénu – je lepšie urobiť rozšírenie alebo samostatnú miestnosť.

Dobrý projekt znamená dobre zvolené miesto na vstup do domu. V ideálnom prípade – dva alebo viac dverí, z ktorých jeden je umiestnený pri prednom vchode. Odporúča sa dodávať vodu do garáže, aj keď sa dom používa iba príležitostne. Balkón je lepší ako lodžia, pričom je optimálne postaviť ho z dreva. Vetranie a komín sú technicky najlepšie umiestnené vo vnútorných nosných stenách, aby bol zachovaný slušný ťah..

Obývačky, kuchyne by v ideálnom prípade nemali mať dvere. Úžitkový blok (špajza) by mal byť pridelený samostatnej miestnosti a nemal by byť kombinovaný s inými časťami domu. Ak v dome budú žiť deti alebo starší ľudia, určite by sa mali uprednostniť jednoposchodové budovy. Má zmysel vyberať projekty s kanceláriou nielen pre tých, ktorí pracujú z domu, ale aj pre majiteľov rozsiahlych knižníc. Odporúča sa vopred prediskutovať konkrétne nuansy s rodinnými príslušníkmi, pričom sa vezmú do úvahy špecifické potreby, sklony a životný rytmus ktoréhokoľvek z nich.

Existujú aj také odporúčania:

 • urobte prechod zo zádveria do kotolne alebo garáže;

 • myslite na pohodlie hál a interiérov;

 • premýšľajte o tom, ktoré dvere a kde sa otvoria;

 • strmosť schodiska by sa mala čo najviac znížiť;

 • šírka toho istého schodiska by nemala byť menšia ako 0,85-1 m;

 • vo vidieckom dome je vhodné urobiť väčšiu kuchyňu alebo ju doplniť priľahlou špajzou na skladovanie zásob;

 • krb dodáva útulnosť, ale potom musí byť komín starostlivo premyslený.