Dizajn a rozloženie

Projekty moderných domov

Postavenie vlastného domu je vždy zásadným krokom v živote každého z nás. Zároveň je potrebné urobiť najťažšie rozhodnutia v počiatočných fázach návrhu, pretože pohodlie života v dome na mnoho rokov závisí od projektu..

Plány pre jednoposchodové budovy

Pri súkromnej bytovej výstavbe sa v našej krajine používajú dva typy projektov:

 • štandard – sú rozšírené kvôli vysokej rýchlosti výstavby a dostupnosti stavebných materiálov;
 • exkluzívne – takéto riešenia znamenajú individuálny štýl a vysokú úroveň pohodlia.

Súkromná budova je vždy symbiózou štýlového exteriéru, zušľachtenej krajiny a pohodlnej dekorácie interiéru.

Súkromné ​​budovy sú najčastejšie postavené v jednej alebo dvoch úrovniach. Jednoposchodové domy si vyberajú rodiny s malým dieťaťom alebo zrelé páry. Medzi výhody takýchto projektov patrí:

 • umiestnenie všetkých miestností v pešej vzdialenosti;
 • nedostatok traumatických schodov;
 • nie je potrebné posilňovať základy, jednoduchosť inžinierskych komunikácií.

Existujú však aj nevýhody: jednoposchodové domy zaberajú väčšiu plochu ako dvojpodlažné domy rovnakej veľkosti. Rozloženie môže poskytnúť priechodné miestnosti, čo nie je vždy vhodné pre obyvateľov.

S terasou

V prímestskej výstavbe sú veľmi obľúbené chaty s terasami a verandami. Takéto budovy organicky zapadajú do akejkoľvek krajiny bez ohľadu na to, či bola vytvorená ľudskými silami alebo má prírodný pôvod..

Terasa je zvyčajne pripevnená k budove z obývačky alebo kuchyne. – táto možnosť umiestnenia je vysvetlená úvahami o ergonómii, pretože vám umožňuje vybaviť rekreačnú oblasť, jedáleň, ihrisko alebo skleník.

Pri premýšľaní nad projektom domu s terasou je potrebné vziať do úvahy umiestnenie svetových strán.

 • Ak je tento blok otočený na juh, potom sa viac svetla a tepla dostane do všetkých susedných miestností. V tomto prípade však budete musieť nainštalovať baldachýn. To platí najmä pre regióny s dusným letom, pretože nadmerné množstvo slnečného svetla môže spôsobiť prehriatie priestorov..
 • O niečo menej často sa terasa nachádza západným smerom. Tieto možnosti sú optimálne pre ľudí pracujúcich ráno. Potom využijú dodatočnú plochu na organizáciu relaxácie pri západe slnka – slnečné lúče v týchto hodinách vytvárajú útulnú a teplú atmosféru..
 • Ale pre ľudí, ktorí uprednostňujú raňajky vonku, sú vhodnejšie balkóny a verandy umiestnené na východe. Veranda sa dokonca ráno dobre zahreje a popoludní vytvorí spoľahlivú ochranu pred teplom..
 • Ak je terasa otočená na sever, vytvorí sa na nej vizuálny efekt rozptýleného svetla. V tejto časti chaty sú tak vytvorené správne podmienky na vytvorenie tvorivej dielne alebo jedálenského kúta. Pri tejto možnosti je vhodnejšie, aby bola veranda otvorená a maximálne osvetlená..

Mimochodom, terasa výrazne zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti znalostí. Prevezme úlohu ochrannej bariéry, ktorá chráni obývačky pred prievanom. Vďaka tomu môžu majitelia jednoposchodového domu dosiahnuť výrazné úspory na tepelnej izolácii a znížiť náklady na vykurovanie..

S podkrovím

Úpravou podkrovia môžete získať ďalší obytný priestor pre jednoposchodové chaty. Navyše vám to umožní výhodným spôsobom navrhnúť fasádu. Takéto riešenie je považované za jedno z najviac rozpočtových a stojí oveľa výnosnejšie ako typické dvojpodlažné budovy. Podkrovie má relatívne nízku hmotnosť, takže na základni nevytvára zaťaženie. V podkroví môžete umiestniť detskú izbu, spálňu alebo pracovňu.

Prideľovanie podstrešného priestoru pre obytnú oblasť však vyžaduje vytvorenie účinnej parnej, vodnej a tepelnej izolácie, ako aj vetrania.. Na tom do značnej miery závisia teplotné a vlhkostné podmienky miestnosti. Vo fáze návrhu takýchto domov je dôležité zvážiť poskytnutie horných miestností maximálnym slnečným žiarením. Obvykle je tento problém vyriešený inštaláciou strešných okien..

Malo by sa tiež pamätať na to, že šikmé strešné svahy neumožňujú umiestniť typický nábytok do miestností, takže majitelia priestorov si ho budú musieť vyrobiť na objednávku..

S garážou

Jednoposchodové domy sú často kombinované s parkovacím blokom. V tomto prípade je práca výrazne zjednodušená vytvorením jednej strechy. Bočná garáž bude praktickým riešením a poskytne maximálny komfort.

V takom prípade by schéma mala zabezpečiť umiestnenie garáže takým spôsobom, aby cez stenu neboli žiadne spacie alebo detské izby. Najlepším riešením by bolo postaviť garáž vedľa skladu, kúpeľne alebo zimnej záhrady. Na stavbu takýchto štruktúr sa spravidla používa dvoj alebo štvorstupňová strecha..

S veľkými oknami

V posledných rokoch sú domy s veľkými panoramatickými oknami stále obľúbenejšie. Umožňujú naplniť miestnosť svetlom, otvoriť prehľad o okolitej prírode. Takéto domy vyzerajú veľmi silne, panoramatické okná sa rozšírili v modernom štýle..

Takéto riešenia majú mnoho výhod..

 • Zvýšená hladina prirodzeného svetla a v dôsledku toho znížené náklady na energiu.
 • Znížené náklady na dekoráciu interiéru znížením plochy steny.
 • Vizuálne rozširovanie hraníc priestoru, čo vytvára efekt priestrannosti.
 • Psychologické pohodlie, dosiahnutie pocitu jednoty s prírodou.

Existujú aj nevýhody.

 • Takáto štruktúra bude stáť o niečo viac ako tradičná..
 • Obrovské okná vedú k značným tepelným stratám, preto by sa vo fáze návrhu mal vykurovací systém starostlivo zvážiť.
 • Panoramatické okná v jednoposchodových domoch môžu prilákať zlodejov, je pre nich oveľa jednoduchšie vstúpiť do takého domu. Majitelia preto budú musieť dodatočne nainštalovať vysokokvalitný alarm..

Okrem toho je potrebné mať na pamäti, že na panoramatické okná sú kladené špeciálne požiadavky na kvalitu. Mali by vyzerať perfektne. To povedie k značnej investícii času a úsilia pri ich čistení. Pri plánovaní domu s panoramatickými oknami je potrebné vziať do úvahy orientáciu vzhľadom na svetové strany. Aby sa vytvorili najpohodlnejšie podmienky, je lepšie namontovať také okná z juhozápadnej alebo juhovýchodnej strany. To výrazne zlepší izoláciu v obytných priestoroch, ale zároveň to nevytvorí prehriatie..

Projekty dvojpodlažných domov

Dvojúrovňová chata slúži rodinám s niekoľkými deťmi alebo v domoch, kde budú žiť dve alebo tri generácie. Také dispozície sú žiadané aj v mestských oblastiach, kde má lokalita malú plochu.. Výhody dvojpodlažných domov sú zrejmé.

 • Šetrenie pozemku postavením domu nie v šírke, ale hore.
 • Dispozícia ponúka viac možností, najmä usporiadanie terasy, francúzskych okien, balkónov, sáun a ďalšie riešenia.

Medzi nevýhody patrí:

 • výstavba druhého poschodia bude vyžadovať zvýšené náklady na posilnenie základov a inštaláciu medzipodlažných stropov;
 • v dôsledku zahrnutia balkónov a schodísk do architektonického návrhu budú celkové náklady na projekt oveľa vyššie ako pri stavbe domu na jednom poschodí s rovnakými zábermi;
 • zložitejšia a rozvetvená inžinierska komunikácia zvyšuje odhad.

Moderné trendy v nízkopodlažnej konštrukcii naznačujú maximálnu ergonómiu a racionálne rozloženie funkčného priestoru, ako aj minimum priechodných miestností. Prvé poschodie v týchto chatách je tradične vyhradené pre spoločné bloky, nachádza sa tu obývacia izba, kuchyňa, jedáleň a hosťovské izby.. V druhom je usporiadaný osobný priestor – sú to spálne, kúpeľne, šatne. Ak v dome žijú starší rodinní príslušníci, potom sú v prvom poschodí naplánované aj spálne pre nich, pretože pre nich bude ťažké vyliezť po schodoch na hornú úroveň..

Poradenstvo: odporúča sa, aby projekt počítal s ďalšou kúpeľňou na druhom poschodí. To platí najmä v rodinách s veľkým počtom členov domácnosti. Zároveň by mal byť umiestnený približne v tej istej časti domu ako na prvom poschodí – takto vyjde komunikácia lacnejšie..

V dvojposchodových domoch je často vybavený suterén. Odnáša sa do funkčných miestností – telocvičňa, práčovňa, biliardová miestnosť alebo sklad..

Projekty dvojpodlažných domov s plochou strechou vyzerajú veľmi zaujímavo.. V našej krajine je takéto usporiadanie zriedkavé, ale v Európe je veľmi cenené pre možnosť získať ďalší využiteľný priestor. Takéto projekty vyzerajú obzvlášť pôsobivo v domoch zariadených v štýle minimalizmu alebo high-tech. Plochá strecha vám umožňuje vybaviť ďalšiu rekreačnú oblasť, vyzdobiť kvitnúcu záhradu a športové ihrisko. Toto riešenie je optimálne pre domy s malým pozemkom..

Pre milovníkov luxusného bývania sú vhodné kupolovité domy. Sú to sférické budovy, vyzerajú krásne a neobvykle. Sú postavené pomocou rámovej technológie, ozdobené preglejkou a iným obkladovým materiálom. Okrúhla základňa sa dobre vyrovná s nárazmi vetra a inými prírodnými katastrofami – tieto domy sú priaznivo porovnateľné s obdĺžnikovými štruktúrami.

Mezonetová výstavba je rozšírená medzi dvojpodlažnými domami.. V tomto prípade je spoločný priestor rozdelený na nezávislé územia, z ktorých každé má svoju vlastnú samostatnú komunikáciu. V takom prípade môže byť k dispozícii spoločná garáž pre niekoľko automobilov alebo jedna hala. Samostatné vstupy.

Dvojité svetlo bude štýlovým riešením pre dvojúrovňové domy. Takýto projekt ovplyvňuje nielen architektonické, ale aj vnútorné usporiadanie. V tomto prípade je časť podlahy rozobraná medzi prvým a druhým poschodím, v dôsledku čoho je vo vnútri vytvorený jeden priestor.

Tipy pre výber projektu

Pri výbere dokončeného projektu pre súkromný dom musíte vziať do úvahy rôzne kritériá..

 • Parametre stránok. Odporúča sa vypracovať projekt domu potom, čo ste presne definovali stavenisko. To vám umožní vypočítať rozmery domu a jeho rozloženie. Možnosť prepravy plynu, elektriny, vodovodu a kanalizácie do značnej miery závisí od charakteristík územia. Typ pôdy určuje výber základovej stavebnej techniky.
 • Nezabudnite vziať do úvahy orientáciu vzhľadom na svetové strany.. Je vhodné vybaviť obývaciu izbu, jedáleň a verandu slnečnými smermi, v tomto prípade bude v byte viac svetla a tepla. Preferované sú pre nich južná, juhovýchodná a juhozápadná strana..
 • Stavebný Materiál. Moderní výrobcovia ponúkajú mnoho typov materiálov, z ktorých môžete postaviť súkromný dom. Ak potrebujete bývanie na trvalé celoročné bývanie, mali by sa uprednostniť projekty z monolitického betónu, pórobetónu alebo tehly. Menej často sa používa rámová technológia. Ak sa chystáte žiť v dome iba v teplom období a budete ho používať ako letnú chatu, môžete si vybrať v prospech guľatiny alebo baru.
 • Počet podlaží. Najžiadanejšie sú projekty stredne veľkých chát s jedným alebo dvoma poschodiami. Jednoposchodové domy sú vhodné pre malé rodiny, seniorov alebo osoby so zdravotným postihnutím. Dispozície jednoposchodových budov s podkrovím sú veľmi obľúbené. V takýchto domoch je spravidla v prízemí obývacia izba a kuchyňa, ostatné zóny sú vybavené druhým. Dvojpodlažné domy sú funkčne podobné domom s podkrovím. Nebudú však mať problémy so skosením. Je potrebné mať na pamäti, že budovy s plnohodnotným druhým poschodím budú stáť oveľa viac ako budovy rovnakej veľkosti s podkrovím..
 • Číslo izieb. Tradične by mal mať dom o jednu izbu viac, ako je počet obyvateľov s trvalým pobytom. Projekt je možné prispôsobiť, ak v blízkej budúcnosti očakávate doplnenie v rodine alebo často prijímate hostí. Dispozícia musí nevyhnutne poskytovať funkčné priestory, ktoré môžete potrebovať – ​​technické miestnosti, komoru, kúpeľňu. Nebude nadbytočné zahrnúť do projektu funkčné oblasti s prihliadnutím na životný štýl a zamestnanie – telocvičňa, dielňa alebo štúdium..

Dispozícia domu by samozrejme mala brať do úvahy jeho štýl..

 • Klasika. Takéto domy sú elegantné a aristokratické. Sú plánované na základe tradícií starovekej architektúry. Rozloženie predpokladá lakonickú geometriu, osovú symetriu, kompozičnú proporcionalitu a prítomnosť monumentálnych štruktúr.

 • Moderný štýl. Ponúka priestranné vnútorné priestory, otvorenosť voči prírode a panoramatické okná. Často sa tu kombinujú samostatné funkčné jednotky, napríklad jedáleň a kuchyňa, obývacia izba a predsieň. Dôraz je kladený na používanie najaktuálnejších dizajnových a architektonických trendov.

 • Minimalizmus. Módny smer, ktorý sa vyznačuje prísnou geometriou a lakonickým dizajnom. Dispozícia zahŕňa veľké panoramatické okná, kombinované miestnosti a posuvné priečky so vstupom na verandu.

 • Európsky štýl. Takéto miestnosti vyvolávajú asociácie s jednoduchou geometriou, spravidla majú štvorcový tvar alebo sú k nemu čo najbližšie. Charakteristickými znakmi sú klenuté alebo malé obdĺžnikové okná s bodovým zahrnutím prvkov panoramatického zasklenia.

 • Chata. Jedno z najkrajších riešení, ktorého charakteristickou črtou sú šikmé strechy, ktoré vyčnievajú za steny a chránia priľahlú oblasť pred akýmkoľvek nepriaznivým počasím.

Neoddeliteľnou súčasťou usporiadania takejto štruktúry budú otvorené terasy..