Dizajn a rozloženie

Projekty moderných jednoposchodových domov

Pre tých, ktorí sa rozhodnú postaviť jednoposchodový dom, nie je ťažké nájsť projekt, môžete sa odvolať na typické materiály alebo si pripraviť vlastný plán. V článku vám povieme klady a zápory oboch možností, porozprávame sa o moderných domoch na 1. poschodí, o ich dispozičnom riešení a interiérovom riešení.

Prehľad projektov

Jednopodlažné súkromné ​​domy sú dnes veľmi rozmanité. Používajú sa moderné materiály pre každý vkus, stavajú sa zaujímavé štýlové fasády. Sedlovou strechou nikoho neprekvapíte, do módy sa dostávajú ploché ovládané strechy, na ktoré môžete nainštalovať ležadlo a opaľovať sa, zariadiť priestor na grilovanie alebo hornú záhradu. Zákazník si často vyberá európske stavby, secesné domy, hi-tech, Bauhaus.

Výstavba jednopodlažného domu začína výberom miesta. Aj malá chata presiahne veľkosť územia, čo by stačilo na dvojpodlažnú budovu. To je však jediná nevýhoda takýchto projektov a je možné to kompenzovať medziposchodím, podkrovím alebo suterénom, budú stáť menej ako plnohodnotné druhé poschodie. V jednoposchodových budovách je však oveľa viac výhod.. Ak sú v rodine starší ľudia alebo malé deti, používanie druhého poschodia sa stáva problematickým..

Ľahšie a lacnejšie je postaviť nízkopodlažné chaty.. Absencia schodov vedúcich nahor šetrí značnú časť úžitkovej plochy. Po rozhodnutí o mieste sa vyberie projekt budúceho domu.

Môže to byť typické alebo individuálne, každá z týchto možností má svoje výhody a nevýhody.

Individuálny projekt

Úplne nový vývoj sa uskutočňuje na žiadosť a želanie konkrétnej rodiny, ktoré stelesňujú všetky ich sny a fantázie. Ak chce zákazník nechať navrhnúť exkluzívny dom podľa svojej objednávky a aby nikto takú stavbu nemal, musí si kúpiť dokumentáciu od architekta. Projekty od nuly majú preto dve významné nevýhody:

 • sú niekoľkokrát drahšie ako štandardné možnosti;
 • ich vývoj trvá nejaký čas (môže to trvať mesiace).

Typický projekt

V typickom projekte sú kresby, náčrty, odhady dlho vyvíjané a dokumentované. Na týchto projektoch bolo postavených veľa domov a stále sa budú stavať. Temnejšou stránkou je získanie štandardného domova bez osobnosti. Je problematické meniť a upravovať čokoľvek pre seba..

Výhodou takýchto projektov sú citeľne nízke náklady v porovnaní s individuálnou možnosťou, ich vývoj nebude musieť čakať mesiace. Okrem toho sú dobré pre ľudí, ktorí sa nerozhodli pre svoje túžby, a po preskúmaní mnohých hotových náčrtov si môžu vybrať dom podľa svojich predstáv..

Typické projekty bohužiaľ nemôžu plne zohľadniť geologické podmienky staveniska.. Po štúdiu reliéfu, priľahlých podzemných vôd a prítomnosti vecných bremien v tejto oblasti je preto potrebné prepojiť plán domu s konkrétnou oblasťou. Ak chcete zmeniť dokumentáciu, budete musieť kontaktovať projekčnú organizáciu.

Vlastnosti tvorby projektu

Pri vypracúvaní projektu sa teda berie do úvahy doslova každý aspekt: ​​celková plocha, počet izieb, počet poschodí, ako aj typ základu a strechy, dodávka komunikácií. Pri práci na vlastnom projekte moderného domu musíte venovať pozornosť nasledujúcim bodom.

 • Na pohodlný pobyt mimo mesta v jednoposchodovej chate potrebujete územie nie menej ako 6 árov. Keďže máte len tristo metrov štvorcových, mali by ste byť pripravení, že ich stavba takmer úplne zaberie. Voľný priestor zostane len pre predzáhradku alebo kompaktný dvor pred fasádou.

 • Ak je stránka veľká, je lepšie nepostaviť budovu v jej najvyššom alebo najnižšom bode. V prvom prípade bude trpieť vetrom, v druhom – zo zrážkového odtoku..

 • Aby ste sa vyhli priechodným miestnostiam, nacvičuje sa najpohodlnejšie rozloženie, je to predsieň v strede domu, z ktorej vedú dvere do obývacích a vodovodných miestností.

Z ulice sa do chodby vstupuje malou chodbou alebo predsieňou.

 • Moderné domy často spájajú obývaciu izbu s kuchyňou a jedálenským kútom v prospech jedného veľkého priestoru.. K zamýšľanému zónovaniu dochádza pomocou dekorácie, osvetlenia, nábytku.

 • Je vhodné mať v budove druhé vchodové dvere, ktoré vedú z kuchyne na terasu, čo môže v teplej sezóne poskytnúť rodine vonkajšie stolovanie.. Núdzový východ vám navyše umožní neobísť celý dom a navštíviť dvorček..

 • Na to treba myslieť kotolňa, kúpeľňa, WC, kuchynský pracovný priestor by mali byť umiestnené v rovnakej časti domu. To uľahčí a ušetrí dodávky komunikácií.

 • Spálne sú postavené mimo predných dverí, takže je jednoduchšie sa v obytných priestoroch udržať v teple.

S podkrovím

Pri stavbe domu na malom pozemku sa uchýlia do podkrovia. Nadstavbu nemožno považovať za plnohodnotné druhé poschodie, ale rieši problém s rozšírením obytných priestorov. Kuchyňa, inštalatérske miestnosti, hala sú zvyčajne umiestnené nižšie a horná vrstva je ponechaná pre spálne.. Ak je dom dostatočne priestranný, spálne sú umiestnené na prízemí a v podkroví sa nachádza kancelária, biliardová miestnosť, miestnosti pre dospelé deti alebo iné potreby..

Podkrovná podlaha má svoje vlastné špecifiká, aby ste ju mohli používať v zime, musíte dobre izolovať strechu a priniesť kúrenie, ako aj ďalšie komunikácie. Vzhľadom na sklon strechy sú steny postavené s výškou 30-150 cm, čo sťažuje inštaláciu plnohodnotného skriňového nábytku pod ne. Takéto oblasti sú vyplnené vstavanými štruktúrami na mieru. Navrhujeme zvážiť niekoľko plánov pre jednoposchodové domy s podkrovím:

možnosť 1

Napriek kompaktnosti je celková plocha chaty vďaka podkroviu 150 metrov štvorcových. m. Vstupné dvere do domu vedú z bočnej strany krytej terasy, ktorej časť je prestavaná na zádverie. Na 1. poschodí sa nachádza kúpeľňa, obývačka a kuchyňa. Z kuchyne je vchod do kotolne. Na vyššej úrovni sa nachádzajú 3 spálne so šatňami a kúpeľňou.

Možnosť 2

Budova má 2 vchody (z obývačky a zádveria), má celkovú plochu 150,6 m2. m. Na 1. poschodí je veľká hala s arkierovými oknami, kuchyňa, jedáleň, kancelária a kúpeľňa. V obývacej izbe sa nachádza 2-poschodové schodisko. Podkrovie tvorí sklad, kúpeľňa a 2 spálne so šatňami.

K domu je pristavaná kotolňa.

S terasou

Pri stavbe vidieckeho domu by ste nemali šetriť peniaze na stavbu terasy. Čím väčšia a pohodlnejšia bude, tým bude letná rekreácia v prírode pohodlnejšia. Na vybavené miesto pred domom inštalujú záhradný nábytok, hojdacie siete, hojdačky, vybavia priestor na grilovanie. Terasy sú rôzneho druhu.

 • Plne otvorené, bez prístrešku ani plotov. Keď odpočívate, môžete získať maximum slnečného svetla a tepla.

 • Kryté, umiestnené pod jednou strechou s domom. Táto možnosť je praktickejšia, pretože strecha chráni dovolenkárov pred teplom a nečakaným dažďom..

 • Kombinované platformy ponúkajú dvojnásobný komfort – podľa nálady sa môžete opaľovať na slnku alebo relaxovať v tieni baldachýnu.

 • Vďaka terase s grilom je ostatné obzvlášť dôležité. Ako príklad odporúčame, aby ste sa zoznámili s domom v podkroví.

Dáme aj niekoľko projektov jednoposchodových domov s terasami..

možnosť 1

Priestranný trojizbový dom s rozmermi 15,84 x 8,45 m. V budove je kotolňa, samostatná kúpeľňa a WC. Kuchyňa a obývacia izba sú spojené do jedného priestoru. Dom obsahuje veľkú terasu, ktorá úplne zaberá stranu. Východ na terasu je vedený z haly. Hlavný vchod do budovy je umiestnený z fasády.

Možnosť 2

Priestranná chata s terasou, verandou (13,30 x 15 x 15 m), pristavanou garážou (26,82 m2) a prístreškom pre auto. Má tri spálne, šatňu a obývaciu izbu s arkierovými oknami. V dome je kuchyňa, WC, kúpeľňa a komora. Hlavný vchod je z fasády a vedie do predsiene. Druhý vchod sa nachádza na opačnej strane budovy, na terase, odkiaľ sa dostanete do kuchyne.

S veľkými oknami

Moderné domy gravitujú k voľnému priestoru nasýtenému vzduchom a svetlom. Čoraz viac chát je postavených v európskom usporiadaní a spája obývaciu izbu, jedáleň a kuchyňu do jednej veľkej miestnosti, ktorá zaberá takmer polovicu domu. Práve panoramatické okná môžu vo veľkej miestnosti poskytovať plné denné svetlo..

Veľkoplošné zasklenie vyzerá skvele, aj zvonku, vďaka čomu je fasáda štýlová a moderná.

Niekedy majitelia domov doplnených podkrovím stavajú obývačky s druhým svetlom. V takýchto miestnostiach okná idú nielen na podlahu, ale aj na samotnú strechu, na ktorej krokvy a trámy je možné vidieť priamo z haly. Malo by sa pamätať na to, že domy s panoramatickými oknami majú svoje vlastné charakteristiky..

 • Veľké okná dobre neudržiavajú teplo, v zime doslova fúkajú. Východiskom sú nízkoemisné energeticky úsporné dvojsklá naplnené špeciálnym plynom. Ich cena je oveľa vyššia ako pri konvenčnom zasklení.

 • V lete, najmä v južnejších oblastiach, bude toľko slnka, že začnú miznúť závesy, tapety, knihy na policiach a klimatizačné zariadenia budú musieť pracovať bez odpočinku. Môžete si nainštalovať okuliare s premenlivou priehľadnosťou, ale budete ich musieť preplatiť.

 • Ak panoramatické okná prehliadajú hospodárske budovy alebo plot, bude z nich mať malý zmysel. Zasklenie s prístupom do malebného kúta záhrady, lesa a nádrže sa bude môcť naplno realizovať.

Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s príkladmi jednoposchodových domov s panoramatickými oknami.

 • Moderná chata s druhým svetlom. Z obývačky sa vstupuje na otvorenú terasu.

 • Predná stena jednoposchodového domu plne zasklené.

 • Pôdorys domu 10,0×16,1 m. Chata má panoramatické zasklenie z fasády a zo strany veľkej terasy.

Interiérová dekorácia

Moderné jednoposchodové domy s plochými strechami, obrovskými pôsobivými oknami a kamennými terasami často pôsobia, akoby boli zostavené z rôznych geometrických tvarov.. Je ťažké si predstaviť, že vo vnútri takého domu nájdete provensálsky alebo barokový interiér. Takáto voľba bude zasahovať do holistického vnímania chaty..

Interiéry moderných budov sa vyznačujú modernými, high-tech, minimalizmom, fúznymi trendmi, ako aj kombinovanými návrhmi s prvkami kubizmu, konštruktivizmu a Bauhausu. Z rustikálnych štýlov je chata najvhodnejšia pre modernú chatu, ak sa budova nachádza na divokom, malebnom mieste a z panoramatických okien sú viditeľné štíty hôr alebo les..

Odporúčame vám, aby ste sa na príkladoch zoznámili s interiérovým dizajnom jednoposchodových domov..

 • Jasné tvary, farba, povrchy s viacerými textúrami, minimálny dekor, jednoduchosť a elegancia – to všetko patrí k smeru pokrokový.

 • Podkrovie často sa používa na zdobenie interiéru moderných domov. Murované kovové prvky dodávajú štýlu industriálnu orientáciu.

 • V nastavení bauhaus aj keď je tu nádych retra, ale vďaka dodržaniu jasných geometrických proporcií sa štýl dobre hodí k modernému konceptu domu.

Moderné interiéry sú veľkolepé a rozmanité, pretože na ich výrobu sa používajú nové materiály, ktoré neustále vyvíjajú a vyrábajú konkurenční výrobcovia..

Dnes nemôžete preplácať veľké peniaze za prírodné drevo a prírodný kameň, napodobňovanie materiálov je ťažké odlíšiť od prírodných a svojimi vlastnosťami ich dokonca prekonáva..

Napríklad mramorová doska rýchlo absorbuje rozliatu kávu alebo džús, kvôli vysokej pórovitosti je takmer nemožné vyrovnať sa so zanedbanými škvrnami. Umelý kameň má vysokú hustotu a ľahko odpudzuje vlhkosť.

Prírodná doska na otvorenej terase časom podlieha skaze a drevopolymérové ​​kompozity (WPC) odolávajú nepriaznivému počasiu. Drevo zmiešané s polymérom získava silné a stabilné vlastnosti. WPC sa používa nielen vo vonkajších podmienkach, ale aj v miestnostiach s vysokou vlhkosťou. Z takýchto materiálov sú postavené interiéry moderných domov..

Krásne príklady

Moderné jednoposchodové domy sú rozmanité, ale zároveň ľahko rozpoznateľné. Dávame vám do pozornosti výber pohodlných a krásnych budov.

 • Terasa s grilom pod jednou strechou s domom.

 • Útulný dom postavený so skromným rozpočtom.

 • Štýlová high-tech budova integrovaná do prírodnej krajiny.

 • Dom s panoramatickými oknami pri nádrži.