Dizajn krajiny

Ako vytvoriť krásny klub vlastnými rukami zo šrotu?

Kvetinové záhony vytvorené z improvizovaných prostriedkov sa stanú nielen „domovom“ vašich rastlín, ale aj ďalšou príležitosťou, ako predviesť svoj talent druhým a dokázať, že viete vytvárať krásne veci vlastnými rukami..

Zvláštnosti

Kvetinový záhon v krajine je v prvom rade prvkom dekorácie. Plnohodnotné miesto si nemožno predstaviť bez úhľadnej kvetinovej záhrady s mnohými farebnými rastlinami. Bude pôsobiť sivo, matne a prázdne. Preto takmer všetci majitelia zariadia na svojom území aspoň jeden kvetinový záhon..

Ale okrem estetiky sú kvetinové záhony tiež dôležitejšie. Niektorí skúsení záhradníci napríklad vysádzajú kvety vedľa svojich záhonov, aby nalákali hmyz. Po príchode do kvetinových záhrad opeľujú aj vašu záhradu. Niektorý hmyz navyše bojuje so záhradnými škodcami, za čo sú im vďační aj záhradkári..

Kvetinové záhony tiež pomáhajú odvodňovať pôdu, takže sú niekedy vysadené tam, kde kvalita pôdy z jedného alebo iného dôvodu nevyhovuje majiteľom lokality. A kvety, ktoré prežili svoje krátke storočie, sa môžu stať vynikajúcim pôdnym hnojivom..

Hlavným účelom kvetinového záhonu je však potešiť oči tých, ktorí na mieste žijú, a tiež vyzdobiť priestor vedľa domu. Aby kvetinová záhrada vyzerala krásne, pokúšajú sa ju umiestniť do originálnej nádoby so zeminou. Takéto štruktúry zo šrotu sa stávajú nielen nádobou na kvety, ale aj plnohodnotným dekoratívnym prvkom vo vašej záhrade..

Výber kvetov

Pretože hlavná pozornosť sa vždy zameriava nie na samotný záhon, ale na jeho obsah, musíte byť schopní starostlivo vybrať rastliny, ktoré budú nielen harmonicky vyzerať v jednom kontajneri. Mali by tiež navzájom „vychádzať“, nie utláčať, ale ani tieňovať. Okrem toho stojí za to pamätať, že existujú rastliny, ktoré sú náročné na starostlivosť, a tie, ktoré ticho rastú bez vašej pozornosti. Stojí za to vybrať si kvety so zameraním na svoje schopnosti, aby krásna kvetinová záhrada niekoľko týždňov po registrácii nevädla a nevyschla..

Ak nechcete pravidelne vysádzať nové kvety, potom si dajte do ruky vytrvalé rastliny, ktoré vás potešia svojim kvitnutím niekoľko rokov po sebe. Medzi tieto klíčky patria snežienky, tulipány, čierno oholené kvety. V starostlivosti sú nenároční. Sama matka príroda sa o ne dokáže postarať..

A ak sa nebojíte ťažkostí, potom vysaďte „jemnejšie“ kvety, napríklad vzácne ruže.

Je dôležité, aby rastliny, ktoré si vyberiete, boli vhodné pre podnebie, v ktorom rastú.. Niektoré exotické kvety ťažko prežijú bez slnka, zatiaľ čo iné nemajú radi neustály dážď a podobne. Zistite všetky informácie, ktoré potrebujete vedieť o kvetoch, než ich zasadíte na záhon..

Väčšina skúsených záhradníkov tiež vie, že kombinácia rastlín vyzerá inak. Kvetinové záhony môžu byť klasické alebo originálnejšie dodržiavaním jednoduchých pravidiel alebo ich úplným ignorovaním. Tu sú príklady hlavných typov kvetinových záhonov, ktoré sa používajú na ozdobu priestorov súkromných domov. Môžete ich vziať do svojho arzenálu alebo vytvoriť niečo vlastné a snažiť sa neopakovať už existujúce schémy..

Chameleón

Rovnako ako zviera, ktorému je pomenovaný tento záhon, kvetinová záhrada je schopná v jednom okamihu zmeniť svoj vzhľad. Všetko závisí od uhla, z ktorého sa na to pozeráte. Priestor takého kvetinového záhonu je vyplnený pestrými kvetmi, ktoré sú navzájom veľmi kontrastné. Záhon napriek tomu, že dochádza k takýmto výtržnostiam farieb, vyzerá harmonicky zo všetkých strán..

Nepravidelná kvetinová záhrada

Jedná sa o jednu z najbežnejších foriem, v ktorých sa vyrábajú kvetinové záhony. Tu sú všetky rastliny zasadené do rovnomerných radov alebo kruhov. Všetko vyzerá jednoducho, upravene a upravene. Jediná nevýhoda takéhoto kvetinového záhonu je jasná z názvu – nebude vás pravidelne tešiť svojim rozkvitnutým vzhľadom. Kvety budú postupne blednúť.

Rastliny sú vybrané tak, aby kvitli súčasne, takže sa ukazuje, že v jednej sezóne kvetinová záhrada poteší oko množstvom farieb a po niekoľkých mesiacoch sa stane prázdnou.

Pravidelné

Tento typ kvetinového záhonu je úplným opakom predchádzajúceho. Pri výbere kvetov pre ňu sa pokúšajú nájsť tie rastliny, ktoré postupne kvitnú. A ukazuje sa, že keď jedna časť kvetinovej záhrady vybledne, druhá len kvitne. Toto striedanie je príjemné pre oči. Záhon môže slúžiť ako dekorácia na dvor počas všetkých teplých mesiacov..

Koberec

Neobvyklé, ale zložité v prevedení záhony – koberec. Zhora taký záhon vyzerá ako zelený koberec zdobený jasnými kvetmi. Vyzerá to jednoducho úžasne. Je však dosť ťažké vytvoriť také živé vzory, pretože musíte najskôr urobiť náčrt kvetinovej záhrady na papieri, potom nakresliť vzory na zem, zasiať semená. A stále nie je pravda, že všetko sa podarí na prvýkrát, pretože rastliny sa môžu správať úplne inak, ako sa očakávalo, a tým narušiť harmóniu na mieste.

Teraz poznáte hlavné záhradné kompozície tohto typu a môžete ich použiť na ozdobenie územia susediaceho s domom..

Jemnosti dizajnu

Keď ste prišli na kvety a ich možné kombinácie, môžete pristúpiť k tvorbe záhonov a k ich ďalšiemu dizajnu.

Názory

Predtým, ako si vyrobíte najjednoduchší kvetinový záhon vlastnými rukami, nebude nadbytočné zoznámiť sa s existujúcimi odrodami kvetinových záhonov. Takmer všetky komplexné kompozície je možné vytvoriť vlastnými rukami bez toho, aby ste na takúto výzdobu vynaložili ďalšie peniaze..

Mnoho začínajúcich záhradníkov pozná taký koncept ako “Alpská šmýkačka”. Ale nie každý vie, ako v skutočnosti vyzerá, a tiež odkiaľ také kvetinové záhony pochádzajú..

Skalky – sú to záhony štylizované ako vysokohorské hory. Na ich vytvorenie je najskôr pripravená pôda. Šmykľavka je vyrobená zo zeme alebo kameňov. Zem je možné vyložiť malými kamienkami, pokryť machom alebo tenkou vrstvou zelenej trávy. Rastliny, ktoré zdobia skalky, sú tie, ktoré rastú na alpských lúkach. Ak k takýmto farbám nemáte prístup, môžete ich vždy nahradiť niečím podobným..

Ďalším originálnym typom kvetinového záhonu, ktorý nie je vôbec ťažké vyrobiť vlastnými rukami, je voda. Tento typ záhonov nepoužívame veľmi často. Ale na východe je populárny. Ak teda zdobíte dvor v orientálnom štýle, potom vám také dizajnové riešenie umožní sprostredkovať požadovanú atmosféru. Vodná posteľ nepotrebuje veľa priestoru. Kvety sú umiestnené v malom rezervoári, ktorý je po okrajoch tiež ozdobený živými rastlinami. Vo vode sú vysadené ľalie a iné kvety, ktoré sú schopné v takom prostredí prežiť..

Kvetinové záhony štylizované ako ozdobné záhony vyzerajú krásne. V nich sú rastliny spravidla vysadené v rovnomerných radoch. Niekedy tvoria nejaký druh geometrického vzoru. Napríklad štvorec, obdĺžnik alebo špirála. Skutočné bylinky alebo zelenina môžu v dekoratívnej záhrade koexistovať aj s kvetmi. Napríklad mrkva, tymian alebo bazalka.

Slovo “Mixborder” mnohým sa to zdá nepochopiteľné. Ale v skutočnosti tu nie je nič ťažké. Je to len záhon, ktorý kvitne takmer celý rok. Vybaviť ho môžu aj neskúsení záhradníci. Stačí sa zoznámiť so zvláštnosťami kvitnúcich rastlín a usporiadať na jednom mieste kvety, ktoré kvitnú v rôznych obdobiach roka..

Na území mnohých prímestských oblastí sa nachádzajú predzáhradky. Nejde o samostatný kvetinový záhon, ale o radu kvetov rastúcich pozdĺž cesty. Taký krásny dizajn priechodu sa používa veľmi často. Podobným spôsobom zdobená vertikálna ulička lahodí oku a vyvoláva pocit, že sa chcete častejšie prechádzať po svojom webe.

Existuje ešte niekoľko kvetinových záhonov so zaujímavými názvami. Napríklad, arabeska, čo je vzorovaná kvetinová záhrada. Najľahší spôsob, ako implementovať takúto myšlienku, je zasadiť kvety do kruhov alebo špirál. Okrem toho sa môžete pokúsiť vytvoriť nejaký vzor alebo symbol, ktorý je pre vás dôležitý. Arabeska môže dokonca predstavovať záhon, na ktorom sú rastlinami zasadené akési nápisy alebo iniciály tvorcu..

Kvetinová záhrada s krásnym názvom “Zľava” nájdete v mnohých parkoch. Jedná sa o dlhý obdĺžnikový záhon, ktorý sa často nachádza vedľa múru alebo plotu budovy. Najvyššie rastliny sú bližšie k stene a najnižšie pri uličke. Nielenže to krásne vyzerá, ale tiež to umožňuje, aby sa všetky klíčky vyvíjali rovnomerne bez toho, aby sa navzájom búšili..

Posledný typ kvetinových záhonov – skalka. Je to kombinácia nízkych farieb a kamienkov rôznych veľkostí a tvarov. Môžu byť ozdobené kvetmi alebo rastlinami tkajúcimi na zemi, ako aj okrasnými trávami..

Dekor

Krásny záhon je sám o sebe nádhernou ozdobou stránky. Môžete však použiť niekoľko ďalších detailov dekorácie..

Napríklad na nádvorí zariadenom v orientálnom štýle si okrem kvetinových záhonov môžete vlastnými rukami vytvoriť aj záhradu z kameňov. Na to nepotrebujete žiadne špeciálne materiály – stačí vyzdvihnúť najjednoduchšie kamienky rôznych veľkostí a tvarov..

Pri zdobení webu v rustikálnom štýle môžete použiť jednoduché domáce potreby. Môžu to byť staré vedrá, hrnce, sudy a ďalšie podobné veci. Kvetinové záhony sa najčastejšie nachádzajú v takýchto nepotrebných kontajneroch..

Vinič je možné použiť aj ako ozdobu. Je ľahké z neho utkať plnohodnotný plot aj nízky plot pre záhon. Obe možnosti budú vyzerať celkom organicky..

Kvetinové záhony sú tiež často zdobené alebo obklopené známymi záhradnými sochami – všetkými druhmi škriatkov alebo zvierat..

Originálne nápady

Jedným z najobľúbenejších materiálov na vytváranie záhonov pre domácich majstrov sú pneumatiky pre autá. Na stavbu jednoduchého záhonu z pneumatiky ho stačí premiestniť na vhodné miesto, naplniť zeminou a vysiať tam kvety. Je však možné vytvoriť niečo zložitejšie..

Napríklad odstrihnite pneumatiku, odrežte jej vrchnú časť tak, aby sa vytvorili zuby, alebo jednoducho obtočte pneumatiku šnúrou na bielizeň. Posledná možnosť je vhodná na zdobenie pozemku v rustikálnom štýle – váš pôvodný záhon bude pripomínať hniezdo alebo prútený kôš.

Môžete sa pokúsiť vytvoriť záhon z dreva. Dosky, pne, vinič alebo tenké konáre – to všetko môže slúžiť ako základ pre vašu budúcu kvetinovú záhradu. Môže byť tkaný alebo vyrazený z dosiek. Musíte len postupovať podľa pokynov krok za krokom.

Na ozdobu takého záhonu z improvizovaných prostriedkov by mali byť jasné farby, maľovanie celého povrchu v jednej farbe a vytváranie zaujímavých vzorov..

Kde nájsť?

Krásne kvetinové záhony je možné umiestniť takmer kdekoľvek. Majitelia pozemkov ich však často radšej umiestnia tam, kde nemôžu zasahovať do voľného pohybu územia..

Pri vstupe

Prvá a najlogickejšia možnosť umiestnenia kvetinového záhonu je hneď pri vchode na miesto. V tomto prípade si kvetinovú záhradu všimne každý, kto vás príde navštíviť. Pri vchode na protiľahlých stranách brány alebo brány sú spravidla umiestnené dva rovnaké kvetinové záhony. Cestičku navyše ozdobia kvetmi..

Pod domom

Kvetinový záhon vedľa domu je ďalším zaujímavým prostriedkom na zdobenie lokality. Obvykle sa nachádza vedľa hlavného vchodu alebo pod oknami. Umiestnením kvetinovej záhrady vedľa domu v krajine si môžete neustále užívať nielen krásu rastlín, ale aj ich arómy.

Na území lokality

Ak nechcete umiestniť záhon blízko vchodu do dvora alebo domu, umiestnite ho na najslnečnejšie miesto na vašom webe. Vďaka tomuto riešeniu budete mať určite istotu, že kvety budú mať dostatok tepla a slnečného svitu..

tipy a triky

Aby dekoratívne kvetinové záhony skutočne slúžili ako ozdoba webu a nespôsobovali vám ďalšie problémy, Na zjednodušenie života začínajúceho záhradníka musíte dodržať niekoľko tipov:

  • Poskytnite rastlinám vhodné podmienky pre rast a vývoj. Vysaďte ich na slnko a oplodnite pôdu. Niektoré kvety je potrebné dodatočne chrániť pred vetrom alebo silnými dažďami, väčšina tiež potrebuje ochranu pred mrazom, preto sú záhony v zime chránené buď špeciálnym náterom, alebo hustou vrstvou listov..
  • Pokiaľ ide o vytváranie záhonov z improvizovaných prostriedkov, pokúste sa urobiť všetko pre to, aby váš výtvor na webe vyzeral organicky. Ak je to nádvorie vo vidieckom štýle, môžete ho bezpečne ozdobiť drevenými výrobkami alebo kvetinovými záhonmi obklopenými prúteným plotom. Takéto štruktúry vyzerajú smiešne vedľa luxusného starého sídla alebo modernej chaty. To isté platí pre záhony vyrobené z pneumatík, fliaš alebo iných podobných materiálov..
  • Vrstva farby alebo premyslený dekor niekedy pomôže napraviť situáciu..

Ak sa vám prvýkrát nepodarilo vytvoriť plochý polotovar na záhon, ozdobte ho po okrajoch umelými kvetmi, povrazmi alebo kovovými ozdobami. To okamžite zlepší vzhľad produktu..

Krásne príklady

Lepšie ako akékoľvek iné priestorové uvažovanie inšpirujú krásne príklady. Fantázia nadšených záhradníkov je takmer neobmedzená, a tak sú záhony vyrobené zo všetkého, čo vám príde pod ruku. Tu sú niektoré z najúspešnejších príkladov..

Nový život starého auta

Kreativita bežných záhradníkov je niekedy skutočným potešením. Tu je príklad, ako sa dá vec, ktorá na to vôbec nebola určená, zmeniť na záhon. Napríklad staré, zastarané auto. Staré auto netreba posielať na skládku. Môže byť naplnený rôznymi rastlinami.

Hlavný druh kvetov je kučeravý, pretože tak krásne splietajú všetko naokolo a ošarpané detaily zakrývajú hustým kvetinovým kobercom. A v kabíne je dostatok miesta pre jednoduché kvety, ktoré je možné obdivovať cez okná auta. Taký originálny záhon je toho dôkazom príroda stále dobýva všetky technológie, bez ohľadu na to, aké sú všadeprítomné.

Dážď kvetov

Nasledujúce dva príklady vyzerajú nemenej originálne. Prvý záhon je umiestnený vo vnútri dáždnika. Starý dáždnik hore nohami plný zeme. Na tomto záhone je možné pestovať akékoľvek rastliny, ale uprednostniť by sa mali malé exempláre, ktoré v prípade potreby vyplnia voľný priestor malými kamienkami..

Ak chcete väčší záhon, môžete naň použiť starú vaňu. Toto originálne riešenie organicky doplní dej vo vidieckom štýle a pobaví vás aj všetkých, ktorí vás prídu navštíviť. S takýmto záhonom nemusíte pohrávať – ​​stačí ho naplniť obrovským množstvom zeme a potom tam zasadiť svoje obľúbené kvety. Hotová kompozícia bude vyzerať obzvlášť krásne, ak natriete aj kúpeľ a upravíte ju podľa farby okvetných lístkov.

Ružová zeleninová záhrada

Vykonanie ďalšej možnosti je nemenej jednoduché, ale na prvý pohľad fascinuje a nikoho nenecháva ľahostajným. Aby ste na svojom webe urobili takú záhradu, nemusíte vynaložiť veľké úsilie. Stačí, ak zhodíte jednoduché štvorcové záhony z dosiek a potom ich namaľujete obľúbenou farbou. Zodpovedajúci plot vám umožní vnímať túto oblasť s kvetmi a zeleninovou záhradou ako celok.

Kvetinové záhony sú plné krásnych kvetov a rastlín a kompozíciu dotvárajú znaky. Vyzerajú roztomilé, ale stoja cent – podobné možnosti nájdete takmer v každom záhradnom obchode.

Takýto pozemok s úhľadnými kvetinovými záhonmi je vynikajúcim riešením pre tých, ktorí žijú na malom pozemku, a preto si nemôžu dovoliť plnohodnotné záhony alebo široké záhony..

Jednota s prírodou

Ak sa rozhodnete vytvoriť taký kvetinový záhon na svojom webe, neutrácajte ani korunu, iba pár hodín svojho voľného času. Podobná kvetinová záhrada je vyrobená z vopred spracovaného zrubového stromu. Je potrebné ho odstrániť z konárov, vetvičiek a iných drsností, vydlabať vnútri otvoru a naplniť ho zeminou. Strom s kvetmi rastúcimi vo vnútri vyzerá neuveriteľne krásne. Takýto kvetinový záhon môžete nainštalovať pod dom, vedľa lavičky alebo pri vchode do dvora..

Záhony vyrobené z improvizovaných prostriedkov sú príležitosťou vyskúšať si niečo nové a vytvoriť krásny dekoratívny prvok pre váš dvor.

Inšpirujte sa prácou iných ľudí alebo choďte svojou vlastnou cestou – hlavné je, že sa vám výsledok páči.

Majstrovská trieda na vytvorenie krásneho kvetinového záhonu vlastnými rukami zo šrotu, pozri nižšie.