Dizajn krajiny

Alpská šmykľavka: dizajn krajiny letnej chaty

V súčasnej dobe existuje mnoho spôsobov, ako vyzdobiť letnú chatu, vďaka čomu je jedinečná. Môžete použiť kučeravé orezané kríky, vzácne rastliny, cesty pôvodne vyložené kameňom, kvetinové záhony s rôznymi farebnými kombináciami. To všetko je už dlho známe skúseným letným obyvateľom. Napriek tomu existuje neporušená verzia krajinného dizajnu chaty – alpský tobogán.

Zvláštnosti

Alpská šmýkačka alebo skalka je krajinná kompozícia, ktorá obnovuje horskú krajinu. V jeho strede je v určitej výške kameň alebo niekoľko kameňov a na svahoch plošiny (terasy) so špeciálne vybranými rastlinami a kvetmi, predovšetkým z alpských hôr. Tento druh objektu sa môže stať “hviezdou” veľkej záhrady aj malej prímestskej oblasti. Základom tohto prvku je kombinácia kameňov s horskými rastlinami..

Skalka je dnes hlavným konkurentom sadrových sôch a záhradných záhonov, rabatok a mixborders, ktorými dlho nikoho neprekvapíte. V súčasnej dobe sú skalné šmýkačky medzi majiteľmi letných chát mimoriadne obľúbené. Je to spôsobené ich krásou a veľkolepým vzhľadom a schopnosťou vytvoriť si vlastný kútik, jedinečný dizajnom a atmosférou, ktorý poteší oko po celý rok..

Hlavnou ťažkosťou pri vytváraní horskej krajiny na letnej chate je potreba umelo reprodukovať prirodzenú prírodnú bezprostrednosť. Skutočne tam, kde sa v mieste zlomov hornín vytvárajú podmienky pre rast rastlín, neexistuje symetria, a aby ste to vo svojej záhrade zopakovali, potrebujete pozoruhodnú predstavivosť a zručnosť, ako aj umelecký vkus autora. kompozície.

Skalka by sa zároveň nemala dostať príliš ďaleko od všeobecnej krajiny, ale naopak, mala by do nej harmonicky zapadať.

Niekedy sa alpskému sklzu mylne hovorí skalka., ale nie sú to isté. Rockery je konštrukcia z kameňa, sutín a ďalších materiálov (z anglického slova rock – kameň). Medzi skalkou a skalkou sú dva hlavné rozdiely. Po prvé, skalka je imitáciou horskej krajiny, zatiaľ čo skalku je možné umiestniť na rovný aj šikmý povrch – na akúkoľvek, s ktorou príde majster krajinného dizajnu a ktorú vytvorí. Za druhé, v skalkách môžu rásť akékoľvek rastliny, nielen alpské rastliny (a v japonských skalkách by mali byť vo všeobecnosti iba kamene), čo je výhodné v klimatických podmienkach iných ako horských..

Kde nájsť?

Pri výbere najlepšieho miesta na umiestnenie alpskej šmykľavky musíte vziať do úvahy množstvo podmienok.

 • Prirodzená úľava. Ak má lokalita svahy alebo malé rokliny, môžete ich použiť na vybavenie skalky, čím sa vyhnete zbytočnému plytvaniu časom a úsilím.
 • Skalka by mala byť viditeľná z akéhokoľvek rohu dachy, to znamená, že musí byť umiestnená na otvorenom mieste, ktoré nie je blokované stromami. Absencia stromov pomôže vyhnúť sa potrebe vyčistiť kopec od spadnutého lístia na jeseň..
 • Veľa slnka, pretože alpské rastliny milujú svetlo. Je vhodné, aby objekt ráno osvetľovalo slnko. Čím viac tieňa na sklíčko dopadne, tým dlhšie bude po daždi schnúť. Aj keď sa tento problém dá vyriešiť – musíte vysadiť blízke druhy papradí.
 • Obmedzená voda a skalnatá pôda. Nadmerná vlhkosť je pre vysokohorské rastliny škodlivá.

Krajinní dizajnéri odporúčajú umiestniť skalky na východné alebo západné svahy., pretože horské rastliny sa tam cítia najlepšie. Šmykľavku môžete umiestniť na severný svah, ale potom musíte použiť plodiny, ktoré milujú tieň a sú odolné voči vlhkosti. Je tiež dôležité udržiavať rovnováhu medzi farbami a kamienkami. Rockovú záhradu môžete umiestniť blízko domu, ale nie príliš blízko steny, pretože sa môže topiť sneh zo strechy alebo v strede lokality. Je nepraktické umiestniť šmýkačku na pozadie plotu. Potrebné je iné pozadie, napríklad vo forme živého plota. Tiež sa neoplatí vytvárať skalku vedľa veľkých stromov, pretože strom ju svojou veľkosťou potlačí.

Šmykľavku samozrejme nemusíte umiestňovať vedľa skleníkov a záhradných záhonov. Nebude to pôsobiť esteticky, nezapadne to do krajiny. Skalka je usporiadaná v tej časti pozemku, ktorá je určená na rekreáciu, kde si majitelia môžu vychutnať jej atraktívny výhľad a zotaviť sa vedľa nej..

Úhľadný trávnik môže doplniť popredie skalky.. Bude tiež slúžiť ako rám, ak je umiestnený okolo snímky. Krásnym pokračovaním snímky sa môže stať kvetinová záhrada s rovnakými rastlinami alebo malý skalnatý násyp. Je účinný, keď je na úpätí kopca vybudované jazierko, do ktorého zo svahu vteká malá kaskáda alebo pramienok.

Je pravda, že na to bude potrebné oveľa viac úsilia a peňazí ako na obyčajnú snímku, ale výsledok ospravedlní všetky náklady..

Príprava

Predtým, ako začnete na mieste niečo robiť, musíte si predstaviť budúcu skalku, bez ohľadu na to, či plánujete vysokú šmýkačku s vodopádom alebo malú skalnatú záhradu. Aby ste predišli bežným chybám, môžete použiť schémy pre začiatočníkov. Na to, aby ste mohli urobiť projekt snímky vlastnými rukami, musíte urobiť kresbu a vypracovať hrubý plán.

Musí vziať do úvahy:

 • poloha na mieste, umiestnenie ďalších predmetov v blízkosti snímky;
 • tvar;
 • veľkosť;
 • prítomnosť nádrže, jej typ a hranice;
 • rozloženie kameňov, ich veľkosť, tvar, plemeno;
 • výsadba.

Ako počiatočnú fázu práce musíte pripraviť miesto s rozmermi 1,5 x 2,5 m. Na zvolenej ploche sa odstránia všetky buriny: napríklad bindweed, sejba bodliak. Na usporiadanie šmýkačky je najvhodnejšia piesočnatá pôda. Ak je pôda ílovitá, odvodnenie sa nevyžaduje, ale ak je pôda nadmerne vlhká, je odvodnenie podzemnej vody nevyhnutné..

Aby ste to urobili, musíte vykopať dieru s hĺbkou 30 cm (v závislosti od plánovanej výšky budúcej skalky). Čím spoľahlivejšia bude drenáž, tým odolnejšia bude šmýkačka. Prvých 10 cm by malo byť pokrytých štiepanou tehlou alebo štrkom. Na tento účel môžete použiť expandovanú hlinku. Nasledujúcich 5 cm je vrstva hrubého piesku, ktorú je potrebné vyrovnať. Každá vrstva musí byť napojená vodou. Ďalej sa zem, ktorá bola predtým vykopaná, naleje a tesne zhutní po celom obvode budúcej skalky.

Aby sa zabránilo intenzívnemu rastu burín, odporúča sa pred zaspaním prejsť pôdu sitom.. Pokladanie kameňov začína až po usadení pôdy, to znamená po 14-20 dňoch. V skalke je niekoľko terás, zvyčajne sa ich počet pohybuje od 3 do 5. Každá vrstva je rozložená pozdĺž obvodu veľkými kameňmi, po ktorých sú medzery vyplnené zeminou, ktorá je zhutnená. Potom prejdite na dizajn ďalšej terasy. V prípade, že sa Zem rozpadne, je potrebné vyplniť vzniknuté dutiny substrátom. Ak sú v skalke k dispozícii cesty, sú rozložené súčasne.

Šmykľavku je najlepšie vybaviť na jeseň, pretože v zime dôjde k prirodzenému zmršteniu. Je tiež dobré ošetriť pôdu prípravkami na ničenie buriny – neskôr bude starostlivosť o rastliny oveľa jednoduchšia. Existuje názor, že najlepším riešením na zdobenie skalnatej záhrady by bolo riešenie, ktoré sa vykonáva bez akýchkoľvek stavebných prác..

V prípade potreby je teda možné bezbolestne vykonávať úpravy dizajnu..

Rastliny

Na výber typov rastlín na usporiadanie skalky budú potrebné ďalšie znalosti a zručnosti. Varianty kríkov, kvetov sa vyberajú v závislosti od typu snímky. Ak je skalnatý, nachádza sa na slnečnom mieste, potom sú potrebné svetlo milujúce plodiny odolné voči suchu. Aby sa vytvorila klasická alpská šmýkačka, sú potrebné nízke druhy aj trvalky – bylinky a kvety. Okrem toho musíte vedieť, že nie všetky druhy rastlín „vychádzajú“ s kamienkami a sú vhodné na umiestnenie na šmykľavke..

Pri výbere vlastnej kombinácie plodín na výsadbu na terasách skalky je lepšie uprednostniť tie, ktoré spĺňajú nasledujúce kritériá:

 • krásny vzhľad;
 • nízke odrody kríkov a stromov;
 • nenáročná starostlivosť;
 • teplomilnosť.

Na tieto účely sú najvhodnejšie koberce, malé cibuľky, ružice, hľuzovité skupiny rastlín. Základom pre návrh šmykľavky sú malé stromy, hlavne ihličnaté stromy, ako napríklad borovica, tuje, cyprus, borievka. Ak hovoríme o kvitnúcich kríkoch, potom brusnice, čučoriedky, mandle, metla, rododendron sú perfektné na zdobenie skalky..

Je nemožné si predstaviť skalku, v ktorej nie sú žiadne kvety.. Vytrvalé rastliny s krásnymi kvetmi urobia každú záhradu jedinečnou a štýlovou. Vzhľadom na klimatické vlastnosti Ruska by sa nemal obmedzovať iba na vysokohorské alpské rastliny. V niektorých prípadoch bude na skalnatom kopci vhodná prítomnosť plodín, ktoré žijú v lese, stepi alebo dokonca na pobreží mora. Existuje dokonca aj mexická verzia skalky s kaktusmi. Ozdobou skalky môže byť plesnivec alpský a subulate, karpatský zvon a lomikameň a mnoho ďalších rastlinných druhov..

Nízko rastúce a pôdopokryvné plodiny sa vysádzajú pozdĺž okrajov a v niektorých oblastiach skalky: prvosienky, papradie, brčál, levanduľa, zvony.

Pokiaľ ide o listnaté rastliny, existujú s nimi určité ťažkosti. Hlavnou vecou je vyhnúť sa výsadbe listnatých druhov, pretože to môže spôsobiť zbytočné problémy s lietaním a následným zberom listov. Spadané listy navyše nielenže kazia estetický vzhľad snímky, ale môžu poškodiť aj ostatné rastliny. Preto je pri výbere listnatých plodín na zdobenie skalky lepšie venovať pozornosť vždyzeleným zástupcom tohto druhu, akými sú Iberis, Dryad alebo skalník..

Ak chcete, aby alpská šmykľavka začala lahodiť oku skoro na jar a kvitla celé letné mesiace až do neskorej jesene, musíte do jej návrhu zahrnúť cibuľovité druhy: snežienky, krokusy (pravidelné a neskoré), tulipány, sekvoje, Puškinia, krokus. Expresívne pozadie pre rastliny s krátkou dobou kvitnutia vytvoria ich dlho kvitnúci „bratia“: napríklad mak atlantický alebo zvonček.

Výber kameňov

Existuje mnoho odrôd skalnatých záhrad a všetky majú jednu vec spoločnú: sú umelo vytvorenou mini kópiou horskej krajiny. Kamenný nábrežie napodobňuje náhornú plošinu, ktorá sa spája do radu terás, a nad nimi sú kamene navrhnuté tak, aby predstavovali horské útesy. Najlepšie je vybaviť skalku prírodnými kameňmi súvisiacimi so skalnými útvarmi: čadičom, pieskovcom, vápencom, žulou a inými trvanlivými a málo pórovitými horninami. Je nežiaduce pracovať so škrupinou, tufom, dolomitom. Pretože sú tieto horniny porézne, rýchlo absorbujú vlhkosť, v dôsledku čoho podliehajú rýchlemu zničeniu..

Je dôležité zvážiť, aký bude vzhľad skalnatej záhrady.. Na tento okamih je najlepšie myslieť už vo fáze vypracovania projektu. Okrem lokality by mala byť skalka v súlade so štýlom a s domom. Ak je dom vyrobený z dreva, potom by mal byť tvar šmýkačky mäkší. High -tech dom vám umožní hrať sa s tvarom – napríklad v dekorácii používajte geometrické tvary ako kocky, hranoly, gule. Alpská šmýkačka bude vyzerať najvyberanejšie, ak bude existovať jasný dominantný prvok. Môže to byť veľký originálny kameň, zaujímavý strom, potok alebo neobvyklý kvet..

Mal by byť jasne viditeľný z akejkoľvek strany, pretože vďaka nemu dizajn vyzerá kompletne a krajina vyzerá ako jeden celok..

Je možný aj variant, keď hlavný prízvuk, ktorý na seba púta pozornosť, nie je v skalke. Ak sa teda plánuje jasná výsadba kvetov, je lepšie vziať kamene v neutrálnych tónoch, aby slúžili ako pozadie. Ak sú rastliny nevýrazné, potom má zmysel vyberať zaujímavé a svetlé kamene. V prípade kombinovania kameňov rôzneho druhu existuje veľké riziko, že skalka bude vyzerať ako hromada náhodne hodených kameňov, preto je lepšie odobrať vzorky podobnej farby a tvaru.

Na stavbu šmykľavky sa najčastejšie používajú tieto horniny:

 • bielo-zelený kremeň;
 • mramorové štiepky bielej farby;
 • mliečny kremeň;
 • kremencové skamenené drevo;
 • zelený aj červený jaspis;
 • kremeň “dúha”;
 • pieskovec.

Ak sa na založenie skalky použije vápenec, je možná zásaditá reakcia v pôde medzi kameňmi. Táto pôda nie je vhodná pre niektoré druhy rastlín a potrebuje okyslenie. Pôdu môžete okysliť napríklad sphagnovým machom alebo listovým kompostom. Na to, aby ste vytvorili malú skalku s rozmermi približne 2,5 x 1,5 m, potrebujete asi 2 tony veľkých, ťažkých kameňov. Každý kameň jednotlivo musí vážiť najmenej 12 kg. To je nevyhnutné pre stabilitu konštrukcie. Na niektoré šmykľavky sa dajú použiť aj balvany s hmotnosťou 100 kg.

Farba kameňov a ich tvar sú mimoriadne dôležité.. Príliš okrúhle alebo naopak ostré uhly nebudú fungovať. Pokiaľ ide o kamene rôznych farieb, proporcionálne vyzerajú iba v skalkách určitého typu. Pri klasickom spôsobe zdobenia skalnatej záhrady sa predpokladá, že sa používajú kamene rôznych veľkostí rovnakého plemena. Najväčšie z nich sú rozložené po obvode šmýkačky, častejšie v spodnej časti – sú vhodné na rámovanie. Pre lepšiu priľnavosť k zemi sú vykopané do pôdy asi o 60%.

Kamene na úrovniach snímky musia byť umiestnené tak, aby ich okraje, prístupné oku, vyzerali bezchybne. Kamene s chybami sú uložené tak, aby skryli chyby. Medzi balvanmi musia byť intervaly, ktoré sú následne naplnené rastlinami a kvetmi. Je potrebné klásť kamene, berúc do úvahy ich veľkosť a hmotnosť, čo najprirodzenejšie, snažiac sa obnoviť prirodzenú náhodnosť.

Požadovaný počet úrovní snímky je vyložený kameňmi. Aby sa ozdobil vrch, vyberajú sa najzaujímavejšie kamene vo veľkosti a tvare. Terasovitý tvar vám umožní nasmerovať tok vody zo šmýkačky správnym smerom a zabrániť erózii pôdy, ako aj rozbiť šmýkačku na oblasti vhodné na rast rôznych druhov rastlín..

Ak projekt skalky počíta s potokom alebo vodopádom, potom by mala byť hadica alebo rúrka upevnená a maskovaná na vrchu a na úpätí alebo v samotnej nádrži – čerpadlo, ktoré bude regulovať tlak dodávanej vody..

Vzory pristátia

Pri výsadbe rastlín pre skalku je dôležité vykonávať všetku prácu v určitom poradí v prísnom súlade so schémou. Potom usporiadanie skalnatej záhrady vlastnými rukami nebude trvať veľa času a úsilia. Verí sa, že s dobre premysleným plánom je možné urobiť alpskú šmýkačku za jeden deň. Najprv musíte vybrať zelené prvky systému. Ako základ sa najčastejšie používajú alpské trvalky: napríklad kostrava, levanduľa, pelargónie a ďalšie, ktoré postupom času postupne rastú a vytvárajú zelený kryt.

Vyzerá to veľmi malebne..

Aby sa dosiahol vizuálny efekt, bude správne zasadiť rastliny s rôznymi obdobiami kvitnutia na kopec a usporiadať ich do skupín, ktoré majú tvar takmer okrúhly. Potom skalka poteší majiteľov od skorej jari do neskorej jesene. Je lepšie kombinovať vegetáciu tak, aby boli zoskupené slabé a nízke exempláre flóry a najokázalejšie rastliny boli umiestnené oddelene, čím priťahovali pozornosť. Na šmykľavke s niekoľkými terasami sa výsadba rastlín vykonáva v stupňoch.

 • Rastliny, ktoré sú voči suchu najodolnejšie, sú vysadené v hornej vrstve skalky. Tu sa dostane najviac slnečného svetla a vlhkosť z pôdy sa rýchlo odparí. Na tento účel sú najvhodnejší zástupcovia flóry..

 • Strednú časť šmykľavky najlepšie zdobia rastliny, ktoré milujú slnko aj vlhkosť a ľahko tolerujú tieň. Na terasách skalky je pôdna vlhkosť vyššia, takže výber druhov vhodných na zdobenie tejto časti kompozície je oveľa širší. Na úpätí sú vysadené rastliny, ktoré ľahko tolerujú tieň a milujú pôdu nasýtenú vlhkosťou.
 • Trpasličie stromy (ihličnaté aj listnaté) a kríky by mali byť vysadené ako prvé a mali by pod nimi zaberať najväčšie plochy. Je nepraktické umiestniť ich na „podrážku“ skalky. Najlepšie miesto na pestovanie vzpriamených trpasličích rastlín v kompozícii je v blízkosti veľkých kameňov umiestnených na okrajoch kopca v určitej vzdialenosti od seba. Po výsadbe kríkov sa vysadia bylinné druhy a dokončia sa pôdopokryvné rastliny..

Je tiež dôležité vziať do úvahy trvanie kvitnutia rastlín, klimatické podmienky v regióne, kompatibilitu rastlín navzájom. Ak správne umiestnite ročné a viacročné rastliny do oblasti skalky, bude to vyzerať vždy atraktívne, zatiaľ čo majiteľ bude môcť každoročne dopĺňať kompozíciu o nové druhy.

Existuje sedem typov skalničiek:

 • skala – povrch s prírodnými zalomeniami;
 • horský svah, na ktorom sa nachádzajú ihličnany a balvany významných veľkostí;
 • Český valček, ktorého hlavnou charakteristickou črtou je vrstvené murivo;

 • lesná roklina, v ktorej tečie prameň alebo umelý vodopád;
 • svah s terasami;
 • skalná stena – nízky kopec s náhodne hodenými kameňmi;
 • roklina so skupinami asymetricky umiestnených kameňov;
 • alpský trávnik vysadený divokými plodinami rastúcimi hlavne v horách.

Každý typ má svoje vlastné odporúčania týkajúce sa rastlín vhodných na výsadbu..

Registrácia

Môže sa zdať, že umiestnenie skalničiek je prípustné iba v dobre osvetlených oblastiach, ale nie je tomu tak. Ak vyberiete správne kvety a kríky, potom je celkom možné vybaviť šmýkačku v tieni. Potom kompozícia nebude napodobňovať vysočinu, ale oblasť horského lesa. Do tienistej záhrady je vhodný akýkoľvek terén: mierny, roklinový, terasovitý a viacúrovňový. Každý z nich môže byť krásne porazený vytvorením útulného rohu na mieste. Takúto skalku môžete ozdobiť veľkými kameňmi, prírodným naplaveným drevom. Cestu si môžete zariadiť z drveného kameňa, štrku alebo mulčovacej kôry.

Na výzdobu tienistej skalnatej záhrady je k dispozícii širší výber rastlín. Môžete použiť nielen alpské horské plodiny, ale pestované aj v tradičných záhonoch, ako sú orgován, hortenzia, baza, kalina. Flox, pivonky, mäta, prvosienka, denivka tolerujú aj čiastočné zatienenie. S trvalkovými záhonmi to však nemusíte preháňať. Po prvé, sú oveľa voľnejšie a väčšie ako ich horskí „kolegovia“, a za druhé, rastú príliš aktívne a pokrývajú kamene a pôdopokryvné druhy rastlín. V dôsledku toho kompozícia prestane vyzerať úhľadne a stráca svoj atraktívny vzhľad..

V prípade zachovania rovnováhy medzi horskými a kvetinovými druhmi flóry môže tienistá záhrada ozdobiť miesto a zároveň sa oň ľahko starať, pretože rastliny, ktoré ho napĺňajú, sú menej náladové a náročné ako teplomilné plodiny rastúce na slnku.

Dôležitý dôraz

Aby skalka potešila majiteľov nielen počas dňa, môžete okolo nej namontovať osvetlenie. Potom, s nástupom večera, to bude vyzerať ešte veľkolepejšie. Na tieto účely je najlepšie použiť svietidlá poháňané slnečnou energiou, pretože ich inštalácia nevyžaduje kladenie káblov ani elektrickú energiu. Batéria sa nabíja počas celého denného svetla a v noci osvetľuje priestor. Môžete usporiadať svetelné zdroje po obvode skalky alebo môžete osvetliť terasy. V tomto prípade môže ako obmedzovač slúžiť iba predstavivosť majiteľa záhrady..

Ak rybník susedí so šmykľavkou, je možné do neho nainštalovať jeden alebo viac modelov vodotesných batérií v závislosti od veľkosti a tvaru rybníka..

Dobrý nápad pre oblasť susediacu so šmykľavkou je lavička v tieni.. Môžete ho ozdobiť ľubovoľne: buď z jedného kusa dreva alebo si kúpiť prútenú záhradu. Je tiež vhodné ozdobiť lavicu ozdobnými vankúšmi, umiestniť ďalší zdroj osvetlenia, aby ste mohli večer sedieť s knihou. Ďalej môžete ísť tak, že vedľa skalky postavíte plošinu, na ktorú budú umiestnené ležadlá a stôl, a vyrobíte si altánok. Ak máte priestor, môžete si dokonca zariadiť pohovky a usporiadať posedenie. Všetko závisí od želania majiteľa a veľkosti pozemku. Hlavná vec je, že skalka a oblasť vedľa nej sú v harmónii vo veľkosti, farbe a štýle a navzájom sa dopĺňajú.

Ak to veľkosť lokality dovoľuje, možno vedľa skalnatého kopca zriadiť niekoľko záhonov a vyrastú na nich rovnaké rastliny, ktorými je kopec orámovaný. Kompozícii to dodá ďalší rozmer a mierku. Takýto súbor bude vyzerať obzvlášť dobre na veľkej priestrannej ploche..

Je dôležité pochopiť, že každá zo skalnatých záhrad, ktoré ste urobili, je jedinečná. S trochou úsilia môžete na svojom záhradnom pozemku vytvoriť skutočný „diamant“. Navyše, výzdobu šmykľavky môže urobiť celá rodina. Okrem pôsobivého výsledku teda získate aj veľa pozitívnych emócií zo spoločnej tvorivej práce..

Deti v akomkoľvek veku budú môcť prispieť k úprave skalky a rodičia budú mať opäť možnosť byť so svojimi deťmi.

Dekor

Niektorým majiteľom nestačí len vytvoriť skalku na záhradnom pozemku, ale je dôležité urobiť ju skutočne jedinečnou. Existuje veľa možností na dekoráciu. Najúčinnejším riešením je samozrejme usporiadanie vodného útvaru. Je náročnejšie to zvládnuť, ale výsledok bude stáť za námahu. Existuje množstvo možností: na úpätie šmykľavky môžete umiestniť jazierko alebo môžete zorganizovať vodopád, ktorý bude tiecť z vrcholu potoka alebo potoka..

Fontána vyzerá krásne, tečúca zo stredu skalky. Je potrebné poznamenať, že aj cez malý vodopád tečie každú hodinu od 1 kubického metra. m vody, a keď stúpa do výšky 0,5 až 1,5 m, vyžaduje to tlak 1,5-3 m. Do konštrukcie skalky nie je možné namontovať tlakovú nádrž, ktorá to dokáže zabezpečiť. V prípade umelo vytvorených nádrží je potrebné špeciálne ponorné čerpadlo, ktoré, bohužiaľ, nie je lacné. Ak nie je príležitosť minúť veľké množstvo peňazí na dizajn šmýkačky alebo nie je miesto pre rozsiahlu skalku, môžete sa pokúsiť vyrobiť ju zo šrotu. V každom dome je niečo, čo je vhodné pre zariadenie malého alpského tobogánu na osobnom pozemku. Malé kamene, úlomky z rozbitého keramického riadu a samotný riad, suť – všetko pôjde do podnikania. Aj keď existuje iba stará umývadlo alebo dávno opotrebovaná detská vanička, s určitým množstvom použitých síl a prítomnosťou predstavivosti sa z nich dá urobiť skutočné majstrovské dielo.

Ako alternatívu k prírodným materiálom môžete z automobilových pneumatík vziať staré nepotrebné pneumatiky a neskôr ich použiť ako základ pre skalku. Na malý sklz stačí jedna veľká pneumatika a niekoľko kusov položených v jednom rade môže byť vynikajúcim spôsobom, ako „zdvihnúť“ zem a vytvoriť základ pre budúce zloženie. Pneumatiky môžu byť viditeľné ako súčasť kompozície alebo môžu byť skryté v pôde. Pre tých, ktorí vedia, ako a radi vyšívajú, nebude výzdoba alpského toboganu problémom. Kamene zo zásobníkov na vajcia a bocianov papier -mâché, záhradných trpaslíkov z prázdnych plastových fliaš a kvetináčov macrame – čokoľvek môže byť dobrým doplnkom celkového zloženia, ktoré mu dodá ešte väčšiu individualitu. Po premyslení všeobecnej myšlienky môžete vyzdobiť celú záhradnú plochu v rovnakom štýle..

Je dôležité nezabúdať, že príliš veľa detailov môže zo skalky urobiť obyčajný kvetinový záhon a byť schopní zastaviť sa včas a udržať rovnováhu medzi prírodným a umelým..

Ako sa starať?

Starostlivosť o skalku zahŕňa dodržiavanie jednoduchých pravidiel – odstraňovanie buriny, čistenie sušených súkvetí a pravidelné (ale nie časté) zalievanie. Na ochranu skalky pred mrazom je potrebné, aby boli najkrehkejšie rastliny na zimu pokryté smrekovými vetvami, drevenými hoblinami alebo pytlovinou a na zvyšok je dostatok snehovej pokrývky. Keď sneží, stačí na šmykľavke udržať vrstvu snehu. To pomôže štruktúre prežiť zimu. Plnenie pôdy vyplavenej počas zavlažovania a spevnenie balvanov sa vykonáva podľa potreby v prvom roku po navrhnutí šmýkačky. Pôda musí byť naliata opatrne, pevne stlačená.

O rastliny sa musíte starať rovnako ako o bežné záhradné kvety a kríky: včas zalejte vodou, odstráňte poškodené listy a sušené kvety, v prípade potreby ošetrite prostriedkami na kontrolu škodcov. Rastliny, ktoré sa nedajú vyliečiť, by mali byť odstránené a tiež nahradiť pôdu v oblasti, kde rástli. Pomôže to zachovať celkový vzhľad a stav krajiny. Zalievanie by sa malo vykonávať z hadice pod nízkym tlakom alebo z kanvy s rozprašovačom, pričom dávajte pozor, aby ste nerozrušili pôdu. Voda by mala byť absorbovaná do pôdy a nemala by odtiecť. Hnojenie sa vykonáva niekoľkokrát počas sezóny..

Na prípravu na zimu sa šmýkačka prihnojí aj fosfátovými a potašovými hnojivami..

Väčšinu rastlín je potrebné mulčovať drveným kameňom alebo štrkom. Mulč by sa nemal líšiť v tóne od kameňov v kopci. Agresívnych zástupcov flóry je lepšie ihneď zasadiť do nádob – hrncov alebo nádob.

Ak sa pri návrhu skalky použijú listnaté kríky, majú svoje vlastné pravidlá starostlivosti:

 • Ich transplantácia sa vykonáva buď skoro na jar (pred začiatkom okamihu, keď sa púčiky otvoria), alebo na konci leta alebo na začiatku jesene (potom, čo sa ročný rast lignifikuje).
 • Semená väčšiny druhov kríkov klíčia po stratifikácii za studena..
 • Najjednoduchšie vegetatívne rozmnožovanie je horizontálne vrstvenie. Zakorenenie pomôže rez v kôre v mieste nory..
 • Najväčší počet kríkov sa množí odrezkami. Najlepšie sú zisky v aktuálnom roku.
 • Skorá jar a jeseň sú najlepšie časy na hygienické prerezávanie a tvorbu koruny.

Ak je trávnik usporiadaný okolo skalnatého kopca, najlepšou možnosťou starostlivosti oň by bolo nainštalovať obrubníkovú pásku. Obvod objektu je lepšie zasypať štrkom a pod štrk položiť hustý polyetylén.

Skalník bude teda chránený pred prerastaním burinou..

Krásne príklady

Nasledujú ilustrácie pôvodných myšlienok rôznych možností pre alpské tobogány a ich stručný popis.

10 fotografií

Malá a jednoduchá skalka.

Miesto bude zdobiť pôvodná skalka s vodopádom.

Alpská šmykľavka s kaskádou. Na výzdobu boli použité riečne kamene.

Český valček v záhradnej krajine.

V nasledujúcom videu sa dozviete viac o tom, ako vytvoriť krásnu alpskú šmýkačku..