Dizajn krajiny

Dekoratívne prvky v krajinnom dizajne

Dekoratívne prvky sú dôležitou súčasťou krajinného dizajnu. Predstavujú veľké objekty, malé architektonické kompozície a malé dekoratívne detaily..

Hlavnými zásadami ich umiestnenia sú harmonická kombinácia s inými prvkami kompozície, súlad so všeobecnou témou dizajnu a súlad s prirodzenou rovnováhou medzi prvkami voľne žijúcich živočíchov a dekoratívnych predmetov..

Názory

Dekoratívne prvky sú prezentované v prírodných a umelých variantoch.

Prírodný dekor

K prvým patria rastliny, ktoré sú prezentované v nasledujúcich typoch:

 • “Pásomnica” – samostatne rastúci jeden krík alebo strom, ktorý je stredobodom pozornosti a hlavným predmetom kompozície.

 • “Kulisa” – obľúbená technika zdobenia oblasti, ktorá spočíva vo vytvorení živej steny stromov alebo kríkov, vytvorení zelenej opony a dokonalom zónovaní priestoru.

 • “Labyrint” – dekoratívny prvok rastlinného pôvodu, známy už od renesancie. Je to vinutý živý plot a dosahuje výšku až dva metre. Pre záhradné pozemky s malou plochou sú labyrinty vyrobené vo forme okrajov, ktoré nie sú vyššie ako 50 cm.

 • “Topiary” – obrazne orezané malolisté stromy a kry. Vytvorením potrebných tvarov koruna získava obrysy zvierat, domácich potrieb a soch rôznych predmetov.

Umelé prvky

Umelé komponenty zohrávajú významnú úlohu pri formovaní krajinného dizajnu a sú prezentované v širokej škále:

 • Lavička. Tento zásadný detail krajiny, okrem svojej hlavnej funkcie, má aj silný dekoratívny efekt. Lavice sú vyberané v súlade s celkovým dizajnom stránky. Najbežnejšie sú výrobky z dreva s kovacími prvkami, prírodný kameň a plast. Vyrezávané povrchy v kombinácii s prelamovanými kovanými detailmi vyzerajú veľmi pôsobivo, rovnako ako úplne drevené modely.

Podľa typu konštrukcie sú lavičky prenosné a stacionárne. Mobilné možnosti majú často skladací rám a dajú sa odstrániť počas dažďa alebo dlhej neprítomnosti. Sodové lavice a ostrihané pohovky pôsobia neobvykle. Sú vytvorené z trávnika alebo pôdy a hrajú iba dekoratívnu úlohu. Nie sú určené na relaxáciu..

Operadlo a lakťové opierky sú často ozdobené popínavými rastlinami alebo kvetináčmi s krásnymi kvetmi. Lavice sú inštalované v rekreačných oblastiach vedľa atraktívnych predmetov alebo v tých miestach, z ktorých sa otvára krásny výhľad. V záhradách veľkého priestoru sú lavičky umiestnené pozdĺž alejí, živých plotov, oblúkov, pod rozprestierajúcimi sa stromami, ako aj pri vchode do domu. Obľúbenou lokalitou je trávnik.

Za týmto účelom je posiata trávou odolnou voči mechanickému namáhaniu a vopred položená s geofrámom.

Dobrým riešením by bola aj inštalácia lavičky v blízkosti umelého rybníka alebo bazéna. Dobre vyzerajú biele a čierne lavičky, ako aj výrobky z nelakovaného dreva s jasným vzorom drevených vlákien, lakované. Pre vidiecky štýl je okrúhla lavička ideálna. V secesnom štýle budú liatinové konštrukcie umiestnené na bielom pozadí vyzerať harmonicky. Kovaná lavička s minimálnym počtom zdobených prvkov dobre zapadne do prírodného štýlu.

Prelamované vzory s početnými kučerami a vzormi budú darom z nebies pre priestory zdobené vintage prvkami. Lavičky z prírodného kameňa sú vhodné do prírodných záhrad, zatiaľ čo v krajinách vytvorených ľuďmi sú použité hladké alebo vyrezávané modely z hrubej žuly, bieleho mramoru a kremeňa. Kamenné lavice sú vybavené teplým dreveným sedením.

 • Prútené stoličky a lavice harmonicky zapadajú do krajiny priestoru, sú ľahké a estetické, štýlové a praktické. Ratanové modely pôsobia luxusne a svojou atraktivitou sú porovnateľné s výrobkami z prírodného dreva alebo kameňa..

 • Oblúky, pergoly a mreže sa široko používajú v modernom plánovaní a navrhovaní miest. Štruktúry sú zdobené popínavými rastlinami a sú navrhnuté tak, aby vytvárali zelené chodby, labyrinty a zatienené oblasti. Sú vhodné na zónovanie priestoru a môžu pôsobiť ako nezávislý dekoratívny prvok aj ako súčasť pôvodnej kompozície alebo súboru..

 • Pergola známy už z čias starovekého Ríma, kde bol určený na podporu viniča a zároveň vytvorenie zatieneného miesta na odpočinok. Dnes je nepostrádateľným prvkom pre vytváranie pochodových galérií a krytých chodníkov v záhradách a parkoch rôzneho tematického zamerania. Pergoly sú vyrobené z kameňa, dreva a kovu. Štruktúra sa skladá z guľovitých vrcholov, ktoré sú za sebou zoradené do chodby. Pergola je inštalovaná tak, že východ z nej vedie na krásne miesto s malebnou kompozíciou alebo na vyhliadkovú plošinu s nádherným výhľadom..

Pri vytváraní zatienenej zelenej chodby pomocou pergol sa používa kirkazón, citrónovník, chmeľ a drevomorka odolná voči tieňom. Na ozdobu kompozícií umiestnených na slnku je lepšie použiť popínavé ruže, plamienok a hrozno.

Mierne zatienené oblasti pergol môžete ozdobiť plazivou hortenziou a aktinidiou.

 • Pre malé priestory je lepšie použiť oblúky, majúci originálne návrhy, napríklad oblúk s bránkou. Populárnym trendom je technológia bersot, ktorá spočíva vo vytvorení pologuli z rámu alebo koruny stromov a používa sa na zdobenie krytých tried. Výška týchto unikátnych štruktúr môže dosiahnuť niekoľko desiatok metrov. Pre bersot sú vhodné plemená, ktoré sa dajú dobre strihať a tvarovať: lipa, hrozno, hrab a hloh.

 • Dekoratívne záhradné mosty schopný dodať krajine originalitu a náročnosť. Môžu byť centrom kvetinového usporiadania a môžu slúžiť ako trajekt cez rybník alebo roklinu. V rybníkoch sa často tvoria pozorovacie ostrovy a most je v týchto prípadoch nenahraditeľný. Malý zakrivený most cez suchý potok vyzerá skvele, jeho „kanál“ je lemovaný strednými kamienkami a „brehy“ sú zdobené rastlinami pobrežných druhov.

 • V upravených záhradách v prítomnosti veľkej nádrže je most nainštalovaný na jeho najužšej časti, čím oddeľuje plytkú vodu od hlbšieho miesta. Most možno použiť na oddelenie okrasného rašeliniska od veľkej vody alebo oblasti pobrežných rastlín. Pri zdobení bežných záhrad môžete v strede nádrže nainštalovať most a urobiť z neho trajekt k altánku na opačnom brehu. Pre japonské záhrady použite ozdobnú zakrivenú verziu a pre vidiecky štýl rovný drevený most so širokým zábradlím. Do „divokého lesa“ sa hodí jednoduchá podlaha z posedu alebo len z guľatiny pohodenej z brehu na breh.

 • Dekoratívne záhradné sochy sú základným atribútom záhradnej výzdoby. Majestátne figúrky z mramoru a bronzu sú vhodné do francúzskeho štýlu a keramické figúrky a žiarovky rôznych farieb do záhrady s anglickou tematikou. V skalnej japonskej krajine by mali byť nainštalované kompozície balvanov a kamenných sôch v kombinácii s japonskými lampášmi..

Pri zdobení rustikálneho štýlu sú vhodné trojrozmerné drevené figúrky vtákov a zvierat, ako aj sochy z prírodných materiálov a záhradného náradia..

 • Skládkovanie je obľúbeným prvkom krajinného dizajnu a môže byť vyrobený z dekoratívnych štiepok, borovicovej kôry, cédrových šupiek, štrku, kamienkov, kamenných štiepok, mušlí, piesku a umelých kameňov. Slúži na vytváranie skalničiek, skalničiek, vysypávanie nádrží, tvorbu cestičiek a záhonov. Medzi výhody patrí jednoduchý styling, dostupnosť a dlhá životnosť umelých materiálov. Nevýhodou skládkovania je pomerne namáhavé odstraňovanie odpadkov, krátka životnosť organických zložiek, ako je kôra, plevy a štiepky, a tiež potreba pravidelného odstraňovania klíčiacich burín..

 • Dekoratívna nádrž je dôstojnou ozdobou webu a môže byť vyrobený vo forme rybníka, kaskádového potoka s priehradami, bazéna a fontány. Umiestnite ho v blízkosti domu alebo rekreačnej oblasti. Pri napodobňovaní prírodných nádrží je potrebné dosiahnuť maximálnu podobnosť s prírodným prostredím a vodný útvar organicky prispôsobiť prírodnej krajine. Pozdĺž brehov by mali byť vysadené vodomilné vŕby a trstina a do plytkých vôd by mali byť vysadené lotosy a lekná. Pri vybavovaní fontán a bazénov by ste sa mali riadiť dostupnosťou vodovodných potrubí a štýlom upravenej oblasti.

Krásne príklady

Kompetentné usporiadanie a harmonická kombinácia prírodných a dekoratívnych prvkov vytvoria jedinečnú atmosféru a dokonale usporiadajú priestor.

Dekoratívne predmety prírodného pôvodu dokonale zdobia krajinu a zdôrazňujú estetiku rastlinných komponentov.

Záhradná lavička je skvelým miestom na odpočinok a štýlovou ozdobou pozemku..

Pergoly zdobené popínavými rastlinami môžu vytvárať jedinečnú atmosféru tepla a pohodlia.

Vďaka záhradným mostom a umelým nádržiam je miesto štýlové a odpočinok príjemný a pohodlný..

Správne vybrané sochy vnesú do priestoru ducha aristokracie a urobia záhradu luxusnou.

Dekoratívny zásyp môže zmeniť najnáročnejšiu krajinu.

Informácie o tom, ako si vyrobiť záhradnú výzdobu vlastnými rukami, nájdete v nasledujúcom videu..