Dizajn krajiny

Jemnosti krajinného dizajnu letnej chaty s rozlohou 5 akrov

Mnoho ľudí zaujíma, ako krásne a originálne vyzdobiť svoju letnú chalupu. V súčasnej dobe môžu krajinní dizajnéri ponúknuť obrovské množstvo možností usporiadania pozemku. Dnes budeme hovoriť o tom, aký dizajn si môžete vybrať pre záhradnú plochu 5 akrov.

Zvláštnosti

Predtým, ako začnete zdobiť letnú chatu, musíte premýšľať o tom, čo tam chcete umiestniť. Zároveň nezabúdajte, že hovoríme o malom pozemku s rozlohou iba 5 akrov. Mnoho odborníkov je presvedčených, že aj na malom priestore môžete vytvoriť jedinečný a krásny dizajn krajiny.

Pri zdobení pozemku je veľmi dôležité plánovanie. Je dôležité správne umiestniť všetky prvky do záhradnej oblasti, aby všetko vyzeralo organicky a vyhlo sa zbytočnému neporiadku. Do plánu budúcej záhrady môže byť zahrnutých niekoľko malých budov:

 • Altánok s grilom.
 • Krásne zdobené záhony.
 • Malé umelé jazierko.
 • Špeciálne vybavená sprcha.

Ďalšou dôležitou fázou usporiadania letnej chaty je návrh chodníkov. Je potrebné vytvoriť hlavnú cestu vedúcu k domu a niekoľko ďalších malých ciest, ktoré by mohli zjednotiť všetky oblasti lokality. Na vytváranie ciest sa najčastejšie používajú materiály ako kamienky, dlaždice, piesok..

Hlavné miesto v dizajne záhradných plôch zohrávajú rastlinné prvky. Krajinní dizajnéri odporúčajú na mieste vysadiť minimálny počet kríkov a stromov, ale zároveň môžete po obvode priestoru urobiť krásne výsadby ihličnatých stromov. Barberry, zimolez, trpasličí rastliny, tis môžu poskytnúť záhradnému pozemku jedinečnú sofistikovanosť.

Stránku zdobíme vlastnými rukami

Ktokoľvek môže vytvoriť krásny dizajn na svojom pozemku. Každý, kto si chce navrhnúť vlastnú záhradu, musí dodržiavať niekoľko pravidiel. Okrem umiestnenia vegetácie a budov stojí za to premýšľať o vodných inštaláciách. Najprv musíte zistiť, na čo presne budete potrebovať vodné zariadenia. Na ozdobu sa často používajú malé fontány alebo rybníky, na ekonomickú podporu sa najlepšie hodia studne, špeciálne hlboké nádrže.

Nezabudnite, že rastliny zohrávajú hlavnú úlohu pri navrhovaní letnej chaty..

Existuje mnoho techník na vytváranie záhonov, medzi nimi:

 • Mixborder (pozostáva z mnohých kvetov, ktoré sú vysadené v skupinách).
 • Obrubník (typické vysádzanie malých rastlín pozdĺž ciest).
 • Rabatka (pás kvetov, ktorý obklopuje trávnik).

Osobitná pozornosť by sa mala venovať dizajnu trávnika, ktorý tvorí základ celej prímestskej oblasti. Ak zariaďujete záhradný priestor prvýkrát, mali by ste zvoliť bežný, všestranný typ výsadby trávnika. Nezabudnite, že pred zdobením základne webu musíte správne pripraviť pôdu (kopanie, vyrovnávanie, podbíjanie).

Osvetlenie hrá obrovskú úlohu pri tvorbe krajinného dizajnu. V súčasnej dobe ponúkajú návrhári obrovský výber možností použitia osvetľovacích zariadení v letných chatkách:

 • Dekoratívne osvetlenie záhonov.
 • Svietidlá zabudované do záhradných chodníkov.
 • Malé lampióny namontované na stromoch alebo kríkoch.
 • Typické žiarovky umiestnené pozdĺž ciest umiestnených na mieste.
 • V krokoch je nainštalované špeciálne osvetľovacie zariadenie.

Farebné riešenia

Pri zdobení záhradnej oblasti nezabudnite na starostlivý výber farieb, aj keď mnohí považujú tento problém za bezvýznamný. Výber farebných tónov, ktoré budú použité v krajinnom dizajne, do značnej miery závisí od osobných preferencií majiteľov. Je potrebné poznamenať, že farebná schéma bude mať silný emocionálny vplyv na majiteľov.. Bežne používané farby v záhradníctve sú:

 • žltá.
 • Červená.
 • biely.
 • Modrá.
 • Ružová.
 • Oranžová.

žltá

Táto farba dokonale zapadá do dizajnu záhradnej oblasti. Vo vašom letnom chatovom priestore môže ľahko vytvárať nádherné jasné kompozície. Žltá farba je schopná dodať majiteľom krajiny skutočne jarnú náladu. Mnoho ľudí často používa celé kvetinové záhony so žltými kvetmi (narcisy, trpasličí dúhovky, tulipány) na ozdobu svojej záhradnej plochy. Niekedy v takýchto záhonoch môžete striedať žlté kvety s rastlinami iných farebných tónov, aby ste sa vyhli nadmernému jasu v dizajne..

Červená

S pomocou jasnej kombinácie rôznych odtieňov červenej môžete na svojom webe vytvoriť nádhernú atmosféru. Majitelia často vo svojich záhradách používajú viacročné rastliny jasne červenej farby (krvavo červený cinquefoil, orientálny mak).

biely

V takmer každom prevedení letnej chaty budú kombinácie farieb z rôznych odtieňov bielej vyzerať skvele. Aby kytice bielych kvetov nepôsobili príliš jednoducho a nezaujímavo, mali by byť striedané s inými kvetmi alebo súkvetiami. Najpopulárnejšie biele rastliny používané na záhradnú výzdobu sú konvalinka, voňavý tabak, šalvia.

Modrá

Použitím kvetinových úprav z rôznych odtieňov modrej môžete svoje stránky skutočne vyzdobiť skutočne svetlým a neobvyklým spôsobom. Mnoho dizajnérov odporúča zriediť skupiny modrých kvetov striebristými alebo bielymi rastlinami. S touto farbou môžete vizuálne zväčšite veľkosť svojho pozemku, preto sú modré tóny ideálne pre malé záhrady.

Ružová

Rôzne odtiene ružovej dokonale zapadnú do dizajnu takmer každej záhradnej oblasti. Kvety s ružovou farbou vám umožnia vytvárať krásne svetlé alebo jemné kompozície. Rastliny podobného tónu je tiež možné ideálne kombinovať s kvetmi úplne odlišnej farebnej schémy. Medzi najobľúbenejšie rastliny tejto farby patria petúnie, klinčeky, pivonky, floxy, ruže..

Oranžová

Ďalšou bežnou farbou používanou v záhradníctve je oranžová. Jeho odtiene sú schopné zriediť každú nudnú a nezaujímavú záhradu. V kombinácii s odtieňmi mnohých ďalších farieb môže oranžová vytvoriť príjemný a krásny dizajnový obrázok vášho webu..

Odborná rada

Hlavnou vecou je správne umiestniť všetky prvky na územie webu a vykonať jeho správne plánovanie:

 • V malom záhradnom priestore je celkom možné umiestniť niekoľko ciest ozdobených kameňom, dlaždicami alebo kamienkami. Môžete tiež distribuovať niekoľko veľkých záhonov s jasnými kvetmi rôznych odtieňov na územie lokality, kríky a stromy budú tiež prospešné.

V súčasnej dobe existuje obrovské množstvo úspešných projekčných projektov pre krajinný dizajn pozemkov. Nemyslite si, že malé záhradné plochy nemožno krásne usporiadať..

 • Hlavnou vecou je zapamätať si, že príliš veľa veľkých výsadieb (stromy, kríky) môže úplne zničiť celý dizajn, urobiť záhradu preplnenou a nešikovnou. Mnoho odborníkov odporúča pri zdobení pozemku používať malé ihličnany (trpasličí stromy).
 • Na území záhradného pozemku je tiež možné umiestniť rôzne budovy (vonkajšia sprcha, kúpeľný dom, altánok, umelo vytvorené nádrže). Ale neprepĺňajte priestor takýmito priestormi, inak to môže drasticky pokaziť celkový obraz záhradnej plochy..

Všetko o metódach zdobenia okrasnej záhrady a výbere rastlín sa môžete dozvedieť z nasledujúceho videa.