Dizajn krajiny

Jemnosti rozloženia krajinného dizajnu pozemku o rozlohe 5 akrov

Najpopulárnejšími veľkosťami záhradných pozemkov u nás sú pozemky s rozlohou štyri až šesť akrov. Udržiavať také malé záhrady nie je také ťažké, ale správne zónovanie a zdobenie môže byť problém..

Plánovanie stránok

Každý, aj ten najťažší krajinný dizajn, začína starostlivo vypracovaným plánom. V tejto fáze sa môžete obrátiť na špecialistov, ktorí môžu poskytnúť niekoľko možností a schém pre budúce zónovanie stránok naraz. Plánovanie budúceho dizajnu lokality maximalizuje využitie celého priestoru.

Po prvé, vo fáze vývoja schémy sú vybrané miesta pre budúce budovy. Môže to byť malý vidiecky dom, kúpeľný dom, stodola alebo iné pomocné stavby. Zostávajúce metre sú odložené na rastliny, dekoráciu alebo výsadbu. Typický záhradný pozemok je rozdelený na oblasti pre prácu a odpočinok. Medzi nimi vedú špeciálne cesty. Umožňujú vám pohybovať sa po záhrade bez poškodenia rastlín.

Nedávno bolo celé rozloženie stránky vykonané pomocou výkresov na papieri, ale moderné technológie vám umožňujú vytvoriť rozsiahly vizuálny projekt na počítači..

Medzi zásadami plánovania pozemku o rozlohe 5 akrov je možné rozlíšiť niekoľko základných bodov:

 • Odborníci predovšetkým radia, aby sa vidiecky dom presťahoval na koniec pozemku oproti bráne. Toto riešenie maximalizuje využitie zostávajúceho priestoru..
 • Najprv je naplánovaná cesta od domu k vchodu na miesto. Všetky ostatné budú prechádzať z tejto hlavnej trasy..
 • Vo fáze plánovania stojí za to rozhodnúť sa, ktoré stromy chcete na svojom mieste zasadiť. Odborníci odporúčajú, aby sa majitelia malých letných chát vzdali veľkých vysokých stromov. Jablká, hrušky, ihličnany vytvoria nadmerný tieň a zaberú príliš veľa miesta..

 • Na pozemku s rozlohou 5 akrov stojí za to naplánovať minimálny počet ďalších masívnych budov. Kôlňu na skladovanie inventára je teda možné zorganizovať v prístavbe domu a opustiť drevený altánok v prospech domu so stenami tkanými z popínavých rastlín..
 • V prípade zeleninových záhonov, ak sa rozhodnete zriadiť na mieste malú zeleninovú záhradu, môžete prideliť miesto po obvode záhrady. Toto usporiadanie umožní rastlinám nenarušiť celkový vzhľad lokality..

 • Aby predmestská oblasť vyzerala večer výhodne, mali by ste venovať pozornosť osvetleniu. Umiestnenie, výška a vzhľad svietidiel môžu radikálne zmeniť dizajn záhrady. Najpopulárnejšou možnosťou sú malé vstavané svetlá umiestnené v rôznych častiach lokality: v blízkosti domu, stromov, fontány alebo altánku.

 • Malé postavy vyzerajú víťazne a štýlovo v malej záhradnej oblasti. Obchody teraz ponúkajú výber dekoratívnych miniatúrnych figúrok pre každý vkus. Obľúbené sú najmä figúrky rôznych záhradných trpaslíkov. Ich umiestnenie na území dachy by sa malo tiež premyslieť vopred, vo fáze plánovania..

Možnosti návrhu a usporiadania stránok

Aby predmestská oblasť vyzerala upravená a moderná, odborníci na krajinný dizajn radia, aby boli všetky oblasti záhrady a všetky dekoračné prvky realizované v jednom štýlovom riešení. Obecná myšlienka zjednoduší výber drobných dekoratívnych detailov a dokonca aj rastlín.. Najpopulárnejšie sú teraz orientálny, palácový, prírodný štýl v dizajne letnej chaty.

 • Orientálne motívy sú relevantné v interiéri mestských bytov a letných chát. Japonský štýl je známy tým, že čo najfunkčnejšie využije aj malý priestor, a preto je veľmi vhodný do päťakrovej záhrady.

Okrasné miniatúrne stromy sa stanú neobvyklým a veľmi efektívnym riešením pre malý záhradný pozemok požičaný z východu. Vyzerajú podobne ako ich prototypy v plnej veľkosti, ale nezaberajú veľa miesta ani neberú svetlo z iných rastlín..

 • Jeden pútavý kúsok deja v japonskom štýle je “Skalka”. Harmonická kombinácia vody, balvanov, sutín a lakonických rastlín vytvorí útulnú a neobvyklú rekreačnú oblasť. Obchody ponúkajú rôzne možnosti záhradnej dekorácie v japonskom štýle. Môže to byť miniatúrna pagoda, lampáše, malé kamenné fontány. Vynikajúcou voľbou rastlín pre letnú chatu budú čerešne alebo slivky..

 • Palácový štýl spojené s luxusom, priestrannosťou a rozmanitosťou dekorov. Tento dizajn vyzerá veľmi neobvykle v malej záhradnej oblasti. Napriek tomu vám krajinní dizajnéri radia, aby ste sa na tento smer pozreli bližšie a využili jeho najlepšie vlastnosti pri návrhu vašej záhrady. Kamenné lavice sú jedným z funkčných prvkov prímestskej oblasti v palácovom štýle. Vyzerajú skvele na pozadí rovných chodníkov a rovnomerne orezaných kríkov, ktoré sú tiež nepostrádateľným atribútom lokality v palácovom štýle. Takéto záhradné usporiadanie vizuálne urobí územie priestrannejším a usporiadanejším..

Kroviny alebo obyčajné ruže budú dobrým riešením. Dodajú stránkam sofistikovaný a elegantný vzhľad. Súčasne budete musieť odmietnuť výsadbu harmančekov, zvonov a iných divokých kvetov na záhony – tieto rastliny budú vyradené z celkového zloženia..

 • Ak dávate prednosť jednoduchej známej krajine, krajinní dizajnéri odporúčajú použiť stránku ako štýlové riešenie – poľná záhrada. Vzbura farieb, rastlín a kvetov premení váš web na skutočnú oázu. V strede takejto záhrady návrhári odporúčajú umiestniť malú umelú nádrž. Jeho tvorba nebude trvať dlho. Rybník môžete ozdobiť kamienkami a rastlinami, ktoré milujú vlhkosť. Môžu prosperovať v podpornom prostredí. V takejto záhrade budú drevené lavičky, malé kríky a kvety vyzerať skvele..

Tipy na usporiadanie pozemku s rozlohou 5 akrov

Malá plocha záhrady si vyžaduje osobitnú pozornosť plánovania a detailov. Dizajnéri ponúkajú Tu je niekoľko tipov, ktoré môžete využiť na maximálne využitie priestoru a vizuálne zväčšenie webu:

 • Pri návrhu použite zvislé záhony. Za ne si môžete kúpiť špeciálne stojany v obchodoch alebo si ich postaviť sami. Vertikálne záhony sú často konštruované z pneumatík pre autá, tehál, starých debničiek, políc.

 • Závesné kvetináče môžu byť použité ako doplnková záhradná dekorácia. Umiestnením zaujímavých kvetináčov na verandu ho vizuálne prepojíte so zvyškom záhrady. Dizajnéri navrhujú postaviť kvetináče zo známych predmetov: starých čajníkov, hrnčekov, malých kufrov a dokonca aj opotrebovanej obuvi. Pomocou upevňovacích prvkov je možné kvetináč umiestniť na akýkoľvek zvislý povrch.

Závesné záhrady môžu okrem dekoratívnej zložky slúžiť aj ako originálne postele. Je ľahké pestovať zeleň, rôzne druhy šalátov a bobúľ v nich. V takýchto kvetináčoch poskytujú záhradné jahody vynikajúcu úrodu..

 • Pohyblivé a mobilné záhrady môžu malým majiteľom pozemkov pomôcť. Bude to vyžadovať niekoľko ťažkých kvetináčov, do ktorých môžete zasadiť rastliny. Takéto hrnce je možné umiestniť na územie počas letnej sezóny a priniesť ich do interiéru v zime a na jeseň. Okrem toho môžete na mieste zmeniť umiestnenie týchto kvetináčov a aktualizovať tak vzhľad záhrady..
 • Rozbitie postelí v letnej chate, spočítajte si, koľko zeleniny potrebujete. Nie je potrebné usporiadať príliš veľkú zeleninovú záhradu, ktorá z miesta na prázdniny urobí poľnohospodársku pôdu..

 • Akékoľvek vodné stavby pôsobia veľkolepo a osviežujú výhľad do záhrady. Malá plocha však nie je vhodná na usporiadanie rybníka alebo bazéna, preto by ste mali venovať pozornosť malým fontánam alebo vodným mlynom. Rozmanitosť takéhoto príslušenstva v špecializovaných predajniach vám umožní vybrať si štruktúru pre akékoľvek štylistické riešenie záhrady..

 • Jednotlivé časti záhrady je možné oddeliť plotmi. Na malej ploche je lepšie použiť nízke ploty, prútené živé ploty. S ich pomocou môžete oddeliť rekreačnú oblasť, postele alebo ružovú záhradu..

 • Cesty na území dachy by nemali byť len vizuálne kombinované so zvyškom prvkov záhradného dizajnu, ale mali by byť aj trvanlivé a bezpečné. Pri výbere materiálu by ste nemali šetriť, pretože každoročná obnova záhradných chodníkov je namáhavá a nákladná úloha..
 • Strany vidieckych chodníkov je možné vykonávať s miernym sklonom, zmierni to stagnáciu vody na cestách po letných prehánkach. Je dôležité venovať pozornosť šírke chodníkov: odporúča sa organizovať cesty široké asi meter.

 • Aby ste minimalizovali plochu budov a prístavieb, vyberte si základnú sadu nástrojov potrebných pre záhradníctvo. Ušetríte si tak starosti s budovaním veľkej stodoly a kupovaním nepotrebných vecí..
 • Pri výbere dekoratívnych figúrok dávajte pozor na nízke figúrky. Nebudú vizuálne zmenšovať oblasť. Okrem hotových dekoratívnych výrobkov môžete svoju záhradu vyzdobiť aj pomocou improvizovaných prostriedkov. Pestrofarebné pne, kŕmidlá pre vtáky alebo zdobené kanvy, pneumatiky pre autá vyzerajú na záhradnom pozemku skvele.

Aj malý pozemok s rozlohou päť akrov môže byť teda zušľachtený a vytvoriť na ňom štýlové a útulné miesto na odpočinok. Ak si nie ste istí svojimi dizajnérskymi schopnosťami, stojí za to kontaktovať profesionálov zaoberajúcich sa krajinným dizajnom. Vypracujú jedinečné usporiadanie záhrady, vyberú štýl a materiály, aby preložili vaše nápady.

Ako môžete záhradný pozemok transformovať vlastnými rukami, môžete zistiť z nasledujúceho videa.