Dizajn krajiny

Jemnosti usporiadania prímestskej oblasti s rozlohou 6 akrov

Takmer všetci majitelia letnej chaty sa zaujímajú o správne usporiadanie územia. Letná chata o rozlohe 6 akrov je malý pozemok s rozmermi 20 x 30 alebo 15 x 40 metrov. Vypracovanie plánu pre takéto miesto je dosť náročná úloha, ktorá si vyžaduje kompetentný prístup. V tejto malej oblasti chcú obyvatelia skutočne umiestniť veľa vecí. Náš článok vám povie o zložitosti plánovania takejto stránky..

Zvláštnosti

Pred začatím práce je dôležité zistiť, čo presne by ste chceli vo svojom dači vidieť. Pretože sú všetci ľudia odlišní, ich vkus a požiadavky sú odlišné. Niektorí chcú len pohodlný a útulný domov na oddych, keď je čas, a zostávajúca časť je jednoducho posiata trávnikom, upravujú rekreačné oblasti a stavajú kúpeľný dom alebo fontánu. Tí druhí preferujú rôzne druhy výsadby, pestujú okrasné a ovocné a bobuľové rastliny, stromy. Pri tretej je dôležité skombinovať prvú a druhú možnosť..

Plánovacia schéma sa vykonáva v mierke, nachádzajú sa na nej všetky potrebné budovy a určujú sa hlavné zóny. Schémy a kresby sa vykonávajú vlastnými rukami. Mierka kresby je 1k500 (1 cm = 5 m).

Počas papierovania vlastníkom je daný úkon na pozemku, čo naznačuje presné rozmery tohto kúska zeme. Všetky veľkosti sa prenesú na papier. Potom sa rozhodneme o veľkosti toho, čo by ste chceli v budúcnosti vidieť na území vášho webu: dom, kôlňa alebo iná budova.

Pred začatím stavby by ste mali študovať:

 • hladkosť reliéfu;
 • tvar stránky;
 • vlastnosti priľahlých oblastí a ďalšie nuansy.

Pýchou akéhokoľvek majiteľa letného domu je vždy záhrada. Pri jeho plánovaní sa vždy prihliada na úroveň terénu, pretože od toho závisí smer pohybu vody, ktorá sa tvorí v dôsledku dažďa alebo topiaceho sa snehu..

Ak plánujete vybaviť letnú chatu o rozlohe 6 akrov sami, bez zapojenia pracovníkov, je dôležité si uvedomiť, že hlavná budova sa nachádza ďaleko od hluku ulíc, v hĺbke chaty. Pri plánovaní interiéru domu je dôležité vziať do úvahy nasledujúce body:

 • okná spálne, obývačky a kuchyne by mali byť umiestnené na strane východu slnka. Na severnej strane máme kúpeľňu, šatne a ďalšie miestnosti pre domácnosť;
 • okná sú umiestnené ďalej od búdky pre psy a plotu;
 • vopred je premyslený aj núdzový východ k altánku (ak je to potrebné).

V mnohých moderných projektoch je garážový priestor pridelený na celkovej ploche domu. Tento priestor je možné prideliť aj v suteréne. Pohodlie takéhoto plánovania spočíva v tom, že z garáže sa môžete dostať priamo do domu.

K ďalším projektom patrí garáž na okraji nehnuteľnosti. V takýchto prípadoch môže byť medzi domom v hĺbke a garážou položená rovná cesta. Ak chcete ušetriť miesto a peniaze, je vhodné použiť prístrešok pre auto, nevyžaduje výstavbu samostatnej miestnosti.

Nie je vylúčená možnosť plánovania podkrovia. Výhodou tejto voľby je, že môže byť umiestnená na obidve strany domu, pretože vďaka oknám budú miestnosti v miestnosti vždy dobre osvetlené.

Ako správne zariadiť?

Minimálna vzdialenosť medzi vašim a susednými pozemkami je dohodnutá na legislatívnej úrovni. Ak vaša budova nespĺňa stanovené požiadavky, budete nútení zaplatiť pokutu a odstrániť priestupky. V prípade neuhradenia pokuty za uvedených podmienok bude musieť byť budova zbúraná..

Takže:

 • maximálna vzdialenosť medzi budovou a červenou čiarou ulice je 5 m. Väčšia vzdialenosť je neprijateľná;
 • minimálna vzdialenosť medzi dvoma domami je 3 metre;
 • vzdialenosť medzi oknami domu a prístavbami musí byť viac ako 6 metrov;
 • priestory na chov hydiny alebo hospodárskych zvierat sa nachádzajú vo vzdialenosti 15 metrov od domu;
 • približná vzdialenosť od vášho domu k susedovi by mala byť 6 až 15 metrov.

Oddychová zóna

Pri stavbe hlavného domu sú súčasne určené s návrhom osobného pozemku, ako aj s územím určeným na výstavbu kúpeľa, ak to projekt stanovuje.. Je veľmi dôležité umiestniť dom a kúpeľný dom v dostatočnej vzdialenosti od seba., ale to je často problém, pretože oblasť je malá. Aby sa ušetrili peniaze, v dome je vyčlenená samostatná miestnosť pre kúpeľ..

Najúčinnejším riešením je však postaviť rekreačnú oblasť oddelene, v blízkosti nádrže..

Potom, čo ste sa rozhodli pre miesto na odpočinok, musíte naň priniesť svetlo a vodu. Keďže šesť akrov je pomerne malá oblasť, odporúča sa tu vybudovať kompaktnú rekreačnú oblasť, ktorá bude zahŕňať altánok, bazén alebo fontánu. Môžete si kúpiť hotový bazén. Sú skladacie a nevyžadujú práce na zemi.

Záhrada

Rastliny a záhradné výsadby by mali byť tiež umiestnené správne, to znamená, že musíte nájsť vhodné miesto a pôdu. Rastlinám sa tak bude cítiť príjemne. Na rozdiel od iných letných chát, slnko tu musí byť dostatočne dlho, tento bod by sa mal vziať do úvahy pri plánovaní.

Zeleninová záhrada je „kľúčovým“ miestom v krajine, kde sa pestuje ovocie a zelenina. Každý letný obyvateľ vie, že výrobky pestované vlastnými rukami sú vždy chutnejšie ako tie, ktoré boli kúpené. Záhrada a zeleninová záhrada sú miestami, kde môžete zapojiť svoju fantáziu a zariadiť všetko tak, ako chcete. Pre ľudí, ktorí milujú záhradné práce, nebude plánovanie takéhoto objemu ťažké..

Nasledujú príklady možností plánovania záhrad a zeleninových záhrad:

 • Dekoratívna možnosť. Najbežnejšie formy na vytváranie kompozícií z rastlín sú oválne a kruhové. Vyzerá to asi takto: v strede je umiestnený krík a okolo neho sú malé kríky niektorých bobúľ.
 • Obdĺžniková možnosť. V obdĺžnikovej verzii sú záhrada a záhrada naplánované tak, aby boli súčasne položené aj tie ďalšie výsadby.
 • Voľná ​​možnosť. Veľkosť je tu jedným z hlavných faktorov. Ale ak má človek dobre vyvinutú predstavivosť, s touto úlohou sa vyrovná, dokonca aj na 6 akroch.

Stopy

Dláždenie ciest je módnym trendom zdobenia malých plôch. Sú odlišné: od kameňa, betónu, dreva a vytvárajú útulnú atmosféru. Aby ste po nich mohli chodiť v tme, budete musieť zabezpečiť dodatočné osvetlenie..

Na úsporu elektrickej energie je možné použiť solárne osvetlenie.

Aby bolo možné vizualizovať projekt panstva, odporúča sa nakresliť náčrt na papier. Nezabudnite na záhony a cestičky. Štýl by mal byť rovnaký pre všetky budovy.

Užitočné rady

Nasledujú tipy, pomocou ktorých môžete vytvoriť perfektnú letnú chatu bez ohľadu na počet akrov:

 • Ak chcete urobiť trávnik, nezabudnite, že sa oň musíte starať, to znamená kosiť, inštalovať postrekovače alebo pravidelne ručne polievať..
 • Záhradné postele potrebujú ploty. Ak tam nie sú, potom vaši priatelia alebo známi pozvaní na návštevu môžu ľahko pošliapať postele. Ak sú v dome malé deti, plot bude pre nich varovaním, že sa nejedná o ihrisko..
 • Rozloženie akejkoľvek letnej chaty je plné veľkej zodpovednosti. Je dôležité, aby ste miesto nepresýtili veľkým počtom výsadieb. Ak je územie lokality malé, potom by budovy mali mať najviac zdržanlivý a lakonický dizajn..

 • Netreba zabúdať, že viac sa vysadí, ako zje. Preto by ste nemali sadiť celé územie so zeleninou..
 • Aby drevený plot vydržal dlhšie, musí byť ošetrený špeciálnymi látkami. Chránia drevo pred škodcami a plesňami.
 • Experimentujte s ozdobami a vzormi. Monotónne oblasti pôsobia nudne a splývajú so susedmi. Hlavná vec je vybrať ten správny štýl.
 • Šesť akrov nie je príliš veľká plocha, ktorá je dobre viditeľná zo všetkých strán. Na zmäkčenie plotových línií je dôležité použiť rastliny porastu alebo pletivové ploty. Môžete tiež nainštalovať pevný plot v neutrálnom odtieni. Malo by byť svetlo. Kombinácia textúr je povolená. Aby ste priestor vizuálne zväčšili, nerobte plot monolitický. Správny efekt vytvoria priečky spletené viničom..
 • Odporúča sa nevysádzať stromy v jednom rade. Najlepšou možnosťou sú chaoticky roztrúsené stromy po celej krajine..

 • Plocha vyhradená pre trávnik vám tiež umožní mentálne rozšíriť priestor. Trávnik môže byť umiestnený uprostred chatovej oblasti, aby vytvoril akési „centrum“. Je vhodné sem vysadiť okrasné rastliny..
 • Aby postele vyzerali krásne, môžu byť ozdobené v tvare polmesiaca alebo špirály. Ak je priestor obmedzený, je to najpraktickejšia možnosť..

Čo je dôležité vedieť pri plánovaní letnej chaty, pozrite sa na ďalšie video.