Dizajn krajiny

Krajinné triky: krásna záhrada s vlastnými rukami

Nestačí vo vašej záhrade zasadiť starostlivo vybrané odrody ovocných stromov a kríkov; Za najlepšie riešenie sa teraz považuje výzdoba územia podľa všetkých pravidiel krajinného dizajnu. Môžete si najať špecialistov alebo vykonať všetku prácu sami, ale v oboch prípadoch budete musieť vziať do úvahy základné požiadavky. Znalosť základov dizajnu územia pomôže stelesniť aj tie nápady, ktoré sa zdajú byť úplne nereálne, a zároveň nemíňať príliš veľké sumy.

Zvláštnosti

Bez ohľadu na zvolenú metódu návrhu je nevyhnutné zaistiť vizuálnu a sémantickú integritu priestoru. To znamená, že všetky základné prvky musia do seba harmonicky „prúdiť“. A nemali by ste používať tie štruktúry, rastliny, priestorové riešenia, ktorých významu sami nerozumiete. Záhrada nie je miestom, kde môžete uplatniť určitý dizajnový ťah „len preto, že sa vám páči obrázok“.

Rovnako dôležité je postarať sa o jednoduchosť dizajnu; na ulici si môžete dovoliť oveľa menej dekoratívnych prvkov ako v domácnosti. Nikdy nepoužívajte päť alebo viac rôznych farieb, dokonca ani v protiľahlých a veľmi vzdialených rohoch..

Aby sa vytvoril dojem maximálnej hĺbky, najvyššie rastliny a budovy sú posunuté hlbšie od vchodu a nižšie, ak je to len možné, sú k nemu priblížené..

Módne trendy v dizajne

Okrem tradičných princípov nemožno ignorovať ani najnovšie trendy v krajinnom dizajne; musíte všetko vedieť a správne ich esteticky aplikovať. Rovnako ako v minulých rokoch je myšlienka zorganizovať živý plot thuja stále populárna. Extrémne pomaly rastúce, ale veľmi ľahko rezateľné, kórejské trpasličie jedle si tiež zachovávajú svoje zaslúžené miesto na podstavci. V popularite sa im teraz približuje používanie horských borovíc obklopených najprirodzenejším kamenným dekorom..

V zložení balvanov by nemal byť tieň žiadnej umelosti, to je hlavná požiadavka.

Koncom roka 2010 záhradníci stále viac uprednostňujú záhrady, ktoré vyžadujú veľmi malú údržbu. Úspora času a úsilia takéto rozhodnutie úplne odôvodňuje a profesionálni vývojári môžu ponúknuť veľa elegantných možností, ktoré budú vyzerať dobre v každom prostredí..

Ďalším súčasným trendom je reprodukcia architektonických motívov v krajinnom dizajne. Existuje stále menej rozložení s cestami, ktoré nevedú striktne definovaným smerom, položeným len pre krásu. Aj dekoratívne prvky by mali byť zvolené čo najfunkčnejšie, aby sa odôvodnilo ich použitie..

A zvlášť si všimneme ešte jednu významnú okolnosť – záhradníci už na prvé miesto nedávajú exotické kultúry; skúšajú maximalizovať výhody tých rastlín, ktoré sú známe miernemu podnebiu.

Krajinné plánovanie

Uistite sa, že máte pre záhradu jasný plán, inak budú chyby a omyly nevyhnutné. Je lepšie zostaviť náčrty nie na počítačoch, ale na papieri; Je jednoduchšie sledovať všetky zmeny, ktoré urobíte, a vyhodnotiť podstatu každého kroku.

Pri plánovaní novej lokality, vyvinutej len nedávno, reflektujte na plán nielen budovy a komunikácie, ale dokonca aj všetky staré stromy, nížiny a kopce. Všimnite si, ktoré detaily krajiny pôsobia nevzhľadne a ktoré je najlepšie nechať otvorené, aby ste zdôraznili ich vonkajšie výhody..

Ako si vybrať rastliny?

Pri výbere rastlín do záhrady je nevyhnutné vziať do úvahy tvar ich koruny. Skúsení dizajnéri sa pri plánovaní zelene postarajú o prítomnosť aspoň jedného kontrastu. Vždy premýšľajte o tom, ktorý prvok sa stane ústredným vo význame – strom, fontána, bazén, dom alebo socha – a podľa toho tvarujte zvyšok kompozície.

Ruže môžu vyzerať veľmi atraktívne v každom prostredí, ale aj tak by ste mali dbať na ich výber a umiestnenie v záhrade. V ružencoch je dovolené používať všetky známe varianty týchto ušľachtilých kvetov; zamyslite sa nad tým, ako bude každý typ a konkrétna odroda vyzerať na určitom mieste, ako súčasť plánovaného zloženia.

Nikdy nemiešajte čajové ruže so štandardnými, črepníkové s lezením a podobne. Uistite sa, že ste ružovú záhradu doplnili viacročnými plodinami, čo jej umožní v každom ročnom období nestratiť svoju vizuálnu príťažlivosť..

Ihličnaté stromy by tiež nemali byť vyberané bezmyšlienkovite; ak je vašim cieľom vytvoriť jednu alebo viac kompozícií prirodzeného vzhľadu, mali by ste sa zamerať na nenáročné borievky. Keď si potrebujete vybrať rastlinu, ktorá vyzerá rovnako dobre izolovane aj v blízkej skupine, a dokonca dokonale toleruje podmienky veľkého mesta, takmer vždy sa uprednostňuje thuja. Smrekovce by ste mali používať, ak má vaša záhrada skalnatú pôdu; skupinová výsadba týchto stromov vyzerá nemenej atraktívne ako individuálne.

Existuje mnoho ďalších jemností, ktoré je potrebné vziať do úvahy všetky z nich, nezabudnite sa poradiť s odborníkmi, zistiť vlastnosti pôdy a prevládajúci smer vetra, režim slnečného žiarenia na mieste..

Aký štýl zvoliť?

Vzhľadom na dominantnú úlohu architektúry, ktorej sa krajinný dizajn iba prispôsobuje, je výber celkom jednoduchý – najskôr sa zamerajte na štýl domu. Takmer všetci záhradníci preferujú minimalistické kompozície, ale je nevyhnutné vziať do úvahy klimatický režim, prírodnú krajinu v okolí. Ak sa vám všeobecne páči určitý štýl, ale máte pocit určitej neúplnosti kompozície, skúste zmeniť rovnováhu svetla a tieňa. V krajnom prípade sa môžete pokúsiť zmiešať rôzne štýly – „fúzia“ je stále na vrchole popularity.

Pravidelná, francúzska záhrada, umožňuje zapôsobiť na návštevníkov svojim estetickým vkusom a bohatstvom. Ale všimnite si to starostlivosť o neho bude oveľa ťažšia ako obvykle, a tento formát odhaľuje všetky svoje výhody iba na rozsiahlom území.

Anglický prístup je atraktívny, pretože záhradná oblasť sa zdá byť čo najprirodzenejšia a mení sa na nedotknutý kút prírody. Na dosiahnutie tohto úspechu budú musieť špecialisti vynaložiť veľké úsilie; jednotlivé časti záhradného pozemku sú priestorovo zjednotené cestami, ktoré je žiaduce urobiť čo najkrútenejšie, dokonale sa hodí k požiadavkám na štýl.

Čínsky formát je pozoruhodný tým, že každý detail má svoj symbolický význam, niečo naznačuje. Neznalosť kultúrneho kódu a všetkých významov, ktoré sa v nebeskej ríši vyvíjali počas tisícročí, je nerozumné ho používať; znalci môžu nájsť veľa chýb a ostatní ľudia pravdepodobne najúspešnejšiu kombináciu dostatočne hlboko neocenia.

Čo je ešte potrebné?

Okamžite premýšľajte o tom, aké ďalšie prvky budú nainštalované vo vašej záhrade. Všetky zrkadlá a sochy, domáce konštrukcie a lavice z tepaného železa musia zapadnúť do pôvodného dizajnu. Kúpou „neskôr“ riskujete nevedomé porušenie štýlových kánonov alebo budete nútení veľmi starostlivo vybrať produkt, stráviť ďalší čas.

Zamyslite sa nad kombináciou každého prvku s každým, aby kvetinová záhrada bola v súlade s farbou cesty, ktorá k nej vedie, dom sa zhodoval so záhradou a živý plot s bránou a altánkom.

Výroba trávnika

Kľúčom k úspechu pri tvarovaní trávnikov je výber rastlín (tráv), ktoré sú ideálne pre konkrétne podmienky – podnebie, pôdu, vlhkosť. Je nežiaduce používať rascu, dokonca aj vo väčšine stredného pruhu je jej odolnosť voči mrazu neuspokojivá.

Pri výbere rastlín pre hustotu farby a pôvab trávnatého porastu dávajte pozor predovšetkým na kostravu a modrastú trávu – nezabúdajte však, že tieto plodiny netolerujú intenzívnu chôdzu.

Trávnik, po ktorom musíte chodiť, je vhodné zdvihnúť nad okolitý priestor a jeho okraje sú spevnené pomocou drevených alebo oceľových konštrukcií. Územie je vopred vykopané – nebuďte leniví ručne odstrániť každý koreň, každý výhonok a burinu, a dokonca aj cenné pestované rastliny.

Zdobíme záhony a záhony

Kľúčovým bodom pri vytváraní kvetinových záhonov a kvetinových záhonov v záhrade je najväčší možný kontrast medzi nimi: veľký zasadíme k malému, sezónne plodiny približujeme vždyzeleným rastlinám. Zároveň je však úplne vylúčená úplná zhoda farieb, aby sa tomu zabránilo, odtiene sa líšia.

Kvetinový záhon alebo kvetinová záhrada s opornými múrmi z prírodného kameňa sa považuje za najlepšiu možnosť v krajinnom dizajne na celom svete. V prípadoch, keď sú rastliny vysadené na svahu alebo na bahnitom, vyblednutom brehu nádrže, je jediným spoľahlivým riešením riešenie steny. Pevným súperom prírodných kameňov sú slínkové tehly, ktoré absorbujú málo vlhkosti a sú veľmi mechanicky pevné..

Ak iba oporná stena nie je určená výhradne na dekoratívne účely, ak musí držať vrstvy pôdy alebo zabrániť rozmazaniu, môžu ju navrhnúť a vytvoriť iba profesionáli.!

Odborná rada

Pomocou chodníkov môžete na malom území priestorovo prepojiť rekreačné oblasti. Aby sa však zbavili príliš ostrých obrysov, neexistuje lepší spôsob, ako usporiadať jazierko s hranicami, ktoré pripomínajú zamrznuté vlny. Existujú aj ďalšie triky s krajinou; Takže na trávniky, na ktorých budú odpočívať, je vhodné dať ich na štvorcové, obdĺžnikové trávniky (aj keď iná správna geometria to zvládne).

Všetky tie časti pozemku, ktoré nie sú obsadené záhradou, zeleninovou záhradou, domom a podobne, sú posiate trávnatými trávami.

Je nežiaduce nechať sa unášať kvetinovými záhonmi a trávnikmi, aby boli tieto plochy veľmi veľké, toto odporúčanie je obzvlášť dôležité v relatívne malých oblastiach.

Krásne príklady na ich letnej chate

Teraz musíme vidieť, ako sa všetky tieto priania dajú v praxi zrealizovať. Tu je presvedčivý príklad toho, ako je šedá oporná stena veľmi atraktívna a harmonicky splýva s okolitou krajinou. Rôzne výšky a odlišnosť konfigurácie blokov pôsobia veľmi príjemným dojmom, umocneným výhonkami „náhodne“ klíčiacimi cez kameň.

Nestačí však chrániť záhradu pred zosuvmi pôdy, ale musí byť aj krásne zónovaná. A tu je jedno z najlepších riešení: na jednej strane hladký zelený trávnik a na druhej strane bizarne zakrivený úzky štrkový zákop – pestrá reťaz kríkov. Za nimi sú už rastliny rôznych odtieňov zelenej..

Nie je potrebné do hry vnášať mnoho rôznych tónov – dobre vyzerajú aj červené, zelené a biele kvety, rozdelené do skupín, obklopené zeleným trávnikom a obklopené lila cestičkou..

V nasledujúcom videu sa naučíte, ako vybaviť web niekoľkými trikmi na šírku..