Dizajn krajiny

Krajinný dizajn: jemnosti dizajnu prímestskej oblasti

Krajinný dizajn: jemnosti dizajnu prímestskej oblasti

Znalosť všetkých základných jemností krajinného dizajnu vám umožní stelesniť najambicióznejšie nápady na webe akejkoľvek veľkosti.

Zvláštnosti

Každá oblasť, bez ohľadu na veľkosť, má súbor konkrétnych funkčných oblastí. Najdôležitejšou súčasťou prímestskej oblasti je samozrejme dom, kde budete vy a celá vaša rodina žiť. V blízkosti domu sa nachádzajú potrebné prístavby a garáž. Druhou dôležitou oblasťou je miesto odpočinku. Spravidla je skrytý pred zvedavými očami, aby vás nikto neodvádzal od rodinných stretnutí a nenarúšal váš osobný priestor. Rekreačná oblasť môže byť umiestnená ďaleko od domu a oddelená od hlavnej oblasti pomocou zeleného plotu alebo plotu.

Ďalšou dôležitou oblasťou na vašej prímestskej oblasti je miesto, kde budete pestovať úžitkové rastliny alebo kvety. Môžete si vyhradiť malú plochu na záhony alebo vysadiť pod plot krásny sad. Je veľmi dôležité, aby všetky rastliny boli umiestnené na slnku a mali dostatok životodarnej vlhkosti, slnečného svetla a priestoru na normálny vývoj..

Zvyšok voľného miesta je možné usporiadať tak, ako chcete. Toto územie však najčastejšie zostáva prázdne, aby miesto neprekypovalo farbami a živými rastlinami..

Ak správne rozdelíte územie a premýšľate o projekte pred začatím práce, potom sa môžete cítiť pohodlne aj na pozemku o rozlohe 6 akrov. Ak je územie priestrannejšie, budete sa mať kde „túlať“. Na pozemku s rozlohou 8 alebo 10 akrov môžete vybaviť aj skleníky a na 12 hektároch vykopať rybník. Ak máte dvor s rozlohou 15, 20 alebo viac akrov, môžete obnoviť dizajn krajiny, ktorý ponúkajú profesionálni dizajnéri.

Rozloženie a zónovanie

Mnoho majiteľov sa domnieva, že najťažšie je zariadiť malú plochu. Nie je však také ťažké vytvoriť projekt pre dvor s rozlohou 6 akrov. Práve na príklade malej letnej chaty stojí za zváženie vlastnosti dispozície, pretože keď nie je dostatok miesta, prichádzajú na myseľ také rozhodnutia, že v inej situácii by bolo veľmi ťažké premýšľať.

Rozloženie priestoru na takom nádvorí do značnej miery závisí od vás a od vašich preferencií a koníčkov. Niekto chce na tomto území vybaviť malú zeleninovú záhradu, obklopiť ju záhradou a za dom postaviť skleníky a skleníky. A niekto chce vyčleniť všetok voľný priestor na rekreačnú oblasť, kde bude pekné zabaviť sa s priateľmi alebo si len užiť príležitosť byť sám s prírodou.

Rozhodnite sa, ako chcete svoju stránku vidieť, a začnite premýšľať o jej rozložení. Aby sa do jedného dvora zmestilo čo najviac, odborníci radia dodržiavať geometrický štýl. Čisté línie, úhľadné záhony a skrátený trávnik urobia váš web úhľadným a atraktívnym..

Pri vytváraní projektu je potrebné vziať do úvahy niekoľko všeobecných pravidiel. bez ohľadu na veľkosť stránky, ktorú robíte. Vzdialenosť od ulice k vášmu domu by preto nemala byť menšia ako päť metrov. Šesť metrov by malo oddeľovať váš domov od prístavieb. Ak na mieste chováte nejaké domáce zvieratá, vzdialenosť medzi ich a vašim domovom by mala byť pätnásť metrov.

Ak žijete na väčšom pozemku, potom dizajn nebude taký náročný a môžete si dovoliť oveľa viac. Napríklad pozemok o rozlohe 10 akrov je miestom, kde je možné umiestniť nielen dom a záhradné postele, ale aj altánok, kúpeľný dom alebo malú terasu s jedálenským stolom a stoličkami.

Ešte voľnejšie sa cítia majitelia 15 -hektárových pozemkov. Tu môžete bezpečne umiestniť celú záhradu, trávnik s trávnikom alebo jazierkom, bazén za domom alebo vodopád. Ak vo svojej dači často hostíte hostí, môžete si postaviť ďalší penzión. Nemusí byť taký veľký a luxusný ako hlavné obydlie. Dosť na minimálne vybavenie a priestor na spanie.

Krajinný dizajn tak veľkej oblasti je možné vykonať buď v rovnakom štýle, alebo kombinovať niekoľko štylistických smerov naraz. Nápady na návrh veľkej oblasti je možné zozbierať pohľadom na prácu profesionálov.

Štýly

Rovnako ako pri zdobení domu, aj pri práci s terénnymi úpravami sa musíte vysporiadať s rôznymi štýlmi. Tu sú niektoré z najobľúbenejších..

Angličtina

Anglický štýl je veľmi populárny už mnoho desaťročí za sebou. Je to dobré, pretože stránka vyzerá prirodzene. Anglický štýl – ide o tradičné nízkopodlažné domy z tmavých tehál, ktoré sa strácajú medzi stromami vysadenými na mieste. Cesty na území nie sú také upravené, ako v prípade iných štylistických smerov. Tráva a kvety zo záhonov sa na ne často plazia, ale napriek tomuto „zanedbaniu“ záhrada stále zostáva krásna.

Francúzsky

Úplným opakom predchádzajúceho je zápletka navrhnutá vo francúzskom štýle. Tu naopak vládne poriadok a prísne pravidlá sa porušujú len zriedka. Na pozemok vo francúzskom štýle sú vybrané tie najkrajšie kvety, trávnik je rovnomerne rozrezaný a budovy sú postavené z ľahkých materiálov..

Orientálne

Príjemné pre oči a nádvorie v orientálnom štýle. Ako viete, Japonsko je veľmi malá krajina. Preto nie je prekvapujúce, že práve jeho obyvatelia sú schopní umiestniť veľa vecí naraz, dokonca aj na malý dvor..

Nádvoria v orientálnom štýle sú často zdobené umelými rybníkmi.. Nič nepokojí tak ako tiché šumenie vody. Nezáleží na tom, či tento príjemný zvuk pochádza z veľkej fontány, nádherného vodopádu alebo malého rybníka..

Na stránkach v japonskom štýle sú cesty lemované štrkom alebo kamienkami. Terasu je možné ozdobiť murivom alebo doskami pokrytými machom. Zo zelene sa musíte tiež pokúsiť vyzdvihnúť niečo podobné tým rastlinám, ktoré sa nachádzajú vo východných krajinách..

Rustikálny

Mnoho našich krajanov miluje zápletky v rustikálnom štýle. Ak nemáte radi nádvoria v čínskom alebo európskom štýle a chcete si pamätať tradície, potom potrebujete rustikálny štýl..

Rustikálny štýl je veľmi jednoduchý. Územie môže byť oplotené nízkym plotom, utkaným z viniča vlastnými rukami, a cesty sú vydláždené pilinami. Ako záhradný dekor sa často používajú nepotrebné veci: staré vedrá, hlinené krčahy s rozbitými držadlami, prasknuté sudy alebo drevené kade. To všetko je možné použiť ako samostatnú záhradnú dekoráciu alebo ako alternatívu k kvetináčom a záhonom. Naplňte staré vedro, sud alebo vozík zeminou, vysaďte tam zelené listy a kvety a odvážne ich nainštalujte do akejkoľvek oblasti vášho webu..

Minimalizmus

Nakoniec stojí za zmienku minimalizmus. Tento štýl je obľúbený medzi mladými letnými obyvateľmi. Nádvorie vyzdobené v tomto štýle vás úplne zbaví starostí. Trávnik s minimálnym počtom rastlín je možné kosiť iba niekoľkokrát za sezónu a malé záhony alebo záhony nepokazia vzhľad lokality, aj keď ich zabudnete odstrániť..

Terénne úpravy a výzdoba

Bez ohľadu na to, aký štýl si vyberiete, stále sa musíte vyrovnať s úpravou pozemku. Tento proces zahŕňa výsadbu kvetov, stromov a kríkov..

Stromy

Ak ste sa presťahovali do oblasti už vysadenej stromami, máte dve možnosti. Prvá je vyrúbať staré výsadby a vytvoriť si vlastnú záhradu, druhá nechať všetko tak, ako je, ale vyrúbať tie exempláre, ktoré vám prekážajú alebo vám poskytnú extra tieň.

Mnoho majiteľov dáva prednosť výsadbe iba ovocných stromov na svojom mieste, pričom uvádza skutočnosť, že sú užitočnejšie. Na rozdiel od brezy, javora, jedle a iných okrasných výsadieb nás zberom tešia aj jablone, čerešne alebo marhule..

Tráva a kríky

Holá pôda na mieste nevyzerá esteticky, rovnako ako burina, ktorá zapĺňa územie. Výsev špeciálnej trávy sa preto považuje za najlepšiu možnosť. Tento hustý zelený koberec nielenže ozdobí váš dvor, ale tiež zabráni množeniu parazitických rastlín. Špeciálne bylinky je možné zakúpiť v záhradníckom obchode.

Stránku budú zdobiť aj rôzne kríky. Môžu to byť ladné tuje rôznych tvarov a veľkostí alebo bobuľové kríky. Niektoré druhy kríkov je možné dokonca použiť na vytvorenie zeleného živého plotu, ktorý nahradí nudné ploty..

Kvety

Pri zdobení vášho osobného pozemku nezabudnite na kvety. Dvor bude ozdobený drobnými kvetmi sem tam rastúcimi a plnohodnotnými záhonmi. Môžete zasadiť kvety na holú zem a do všetkých druhov kvetináčov alebo kvetináčov..

Odborná rada

Aby vaše stránky vyzerali krásne a mali ste pocit slobody, použite jednoduché tipy profesionálov:

  • Na malú plochu neumiestňujte vysoké ploty. Ak je dvor veľmi malý, je lepšie ho oplotiť nízkou palisádou alebo živým plotom. Stromy rastúce za živým plotom pomôžu skryť váš dvor pred zvedavými očami..
  • Priestor môžete vizuálne rozšíriť najbežnejšími záhonmi. Vyberte zvislé záhony, naplňte ich nízkymi kvetmi a výsledky uvidíte veľmi rýchlo..
  • Dokončite všetky zóny. To neznamená, že by ste nemali mať vôbec žiadne voľné miesto. Hlavná vec je, že územie nie je prázdne..

Krásne príklady

Skutočné príklady pomáhajú porozumieť princípu plánovania stránok oveľa lepšie ako akékoľvek rady..

Prvým príkladom je nádvorie v rozprávkovom štýle. Tento malý pozemok, ktorý bol predtým rozdelený na štvrtiny, ponúka záhon, záhradu a rekreačnú oblasť. Hlavnými materiálmi sú kameň a drevo a ako ozdoba sa používajú živé rastliny. Preto existuje skutočná jednota s prírodou. Dizajnéri použili tlmené farby – tmavé odtiene zelenej, hnedej a béžovej. A na tomto pozadí vynikajú iba svetlé kvety. Takéto nádvorie je snom mnohých začínajúcich spisovateľov a milovníkov rozprávok..

Druhou možnosťou je priestrannejší dvor zariadený v anglickom štýle. K domu je pripevnený altánok s kamennými stĺpmi podopierajúcimi strechu a zelenými rastlinami lezúcimi po okrajoch. Pod touto markízou sa nachádza jedálenský kút. V strede nádvoria je nainštalovaný ďalší stôl so stoličkami, čo znamená, že tu môžete prijať veľa hostí naraz. Na webe je veľa zelene, vďaka čomu vyzerá naozaj malebne.

Tieto príklady sú ďalším dôkazom, že obmedzenie veľkosti pozemku a rozpočtu by vám nemalo prekážať vo sne. Inšpirujte sa prácou krajinných dizajnérov a urobte svoj dvorček útulným a krásnym.

Informácie o tom, ako správne navrhnúť web, nájdete v nasledujúcom videu..