Dizajn krajiny

Krásne kvetinové záhony trvaliek v krajinnom dizajne: ako si ho vytvoriť sami

Záhon, ktorý kvitne po celý rok, je snom každého záhradníka. Vytrvalé záhony potešia oko každú sezónu. Proces kvitnutia sa obnovuje každý rok, záhradníkovi stačí polievať, orezávať a kŕmiť rastliny..

Zvláštnosti

Trvalé záhony majú mnoho výhod, ktoré sú medzi záhradníkmi oceňované:

 • obrovský výber kvetov, ktorý vám umožňuje vytvoriť originálne kvetinové záhony

 • ži dlho. U trvaliek odumiera iba vrch a korene niektorých rastlín môžu žiť až 6 rokov;
 • tieto kvety sa rozmnožujú oddenkami, výhonkami alebo semenami, takže v budúcnosti môžu byť vysadené na iných záhonoch a vyrobené viac kvetinových záhonov;
 • viacročné rastliny sú často liečivé rastliny, takže si v krajine môžete vytvoriť vlastnú „zelenú“ lekáreň.

Vytvorenie kvitnúceho záhonu je svojim spôsobom skutočné umenie, pretože aj vo fáze projektu je potrebné vziať do úvahy, aký bude vzhľad kvetinovej záhrady v rôznych obdobiach roka..

Kvetinová záhrada, premyslená do najmenších detailov, je záhon neustáleho kvitnutia, keď blednúce rastliny sú nahradené novými a táto schéma „funguje“ celú sezónu..

Pri premýšľaní nad dizajnom kvetinového záhonu zvážte nasledujúce nuansy:

 • podnebie – vyberte tie rastliny, ktoré budú dobre rásť v klimatických podmienkach vášho regiónu;
 • vlastnosti územia – používajte terén, aby ste mohli priestor správne rozmiestniť na mieste a krásne ozdobiť záhon;
 • charakteristiky pôdy – majte na pamäti, že typ pôdy hrá dôležitú úlohu pri výbere rastlín. Napríklad na úrodnej pôde sa bude dobre cítiť vlčí bôb, slez, zvon. Hlina, piesok a kamenistá pôda sú znakom toho, že v takej oblasti sa bude odoberať ľan, valerián, šalvia.

 • Aster, chrpa, rebríček by mali byť zvolené pre bažinatú pôdu.

 • .Presušená pôda je vhodná pre floxy, kozmos a klinčeky;

 • osvetlenie územia. Rastliny, ktoré milujú slnko, nebudú schopné rásť v tieni, preto nezabudnite vziať do úvahy osvetlenie oblasti;
 • hustota výsadby a doba kvitnutia. Nesádzajte rastliny príliš blízko, pretože si budú navzájom prekážať v normálnom raste..

Vytváranie záhonov nie je práca pre lenivých, pretože trvalky aj letničky vyžadujú úpravu. Výsledok vás však nepochybne poteší.

Druhy záhonov

Rozlišujte odnímateľné a trvalé záhony. Prvé vyžadujú starostlivú starostlivosť, spravidla pozostávajú z jednoročných rastlín a keď vyblednú, nahradia ich sadenice odrôd, ktoré kvitnú neskoro. Napríklad tulipány sa menia na nechtík alebo šalvia..

Správne navrhnutá trvalá kvetinová záhrada poteší vaše oči v každom ročnom období. Svetlé kvety sa hodia k listom, tvarom rastlín. Niektoré blednú a iné kvitnú, aby ich nahradili. Ak dávate prednosť bielym kvetom, nezabudnite ich zriediť jasnými druhmi, aby záhrada nemala všetko monochromatické..

Je však dosť ťažké zariadiť si kvetinovú záhradu sami, preto musíte poznať všetky vlastnosti rastlín, ich rast a podmienky kvitnutia a tiež starostlivo preštudovať popisy jednotlivých typov kvetinových záhrad.. Medzi typy kvetinových záhonov patria:

 • hranica – Jedná sa o malý pásik, ktorý pozostáva z odrôd poddimenzovaných. Obrubníky sú vysadené v blízkosti chodníkov, na miestach, kde je potrebné stanoviť hranice. Takéto záhony by nemali byť príliš svetlé, ale môžu mať rôzne odtiene. Vytvorenie hranice zahŕňa výsadbu kvetov jednej alebo dvoch odrôd, kvitnúcich alebo dekoratívnych listov – lobularia, heuchera, hosta, levanduľa cezmína;

 • záhon – práve takú kvetinovú záhradu je možné vidieť vo väčšine oblastí stredného pruhu. Vyznačuje sa jasnými formami s originálnymi ozdobami. Záhony poukladajte tak, aby boli viditeľné z rôznych strán. Kvety sú umiestnené symetricky – oblé tvary, rady, sektory. Stred kompozície často stúpa vyššie a okolo okrajov sa vysádzajú nízko rastúce rastliny. Na záhony sú určené kvety – lobelia, ageratum, antirrinum;

 • predná záhrada – územie oddeľujúce dom od cesty. Spravidla je vysadený sviežimi kríkmi a skoro jarnými cibuľovinami a letničkami. Predpoklad: na predzáhradku by malo byť príjemné pozerať sa z ulice aj z okien domu. V tomto prípade sa používajú pivonky, hortenzie, orgován, aster;

 • mixborder – Jedná sa o kvetinovú záhradu, ktorá sa líši v tom, že zástupcovia flóry sú vysadení mimo radu. Flora je umiestnená v skupinách, škvrnách alebo oddelene. Takáto viacúrovňová štruktúra je vhodná pre plánovanie krajinnej záhrady. Mixborder je tvorený rastlinami, ktoré kvitnú v rôznych ročných obdobiach. Vďaka širokej škále farieb bude mixborder žiariť jasnými farbami od jari do jesene;

 • zľava – plochá výsadba kvetov pozdĺž ciest alebo domov. Jeho šírka je od 40 do 50 cm, dĺžka môže byť rôzna. Vysoké rastliny sú umiestnené v strede a na okrajoch sú poddimenzované. Na záhony sa vysádza balzam, godetia, nechtík, verbena, portulaka a ďalšie kvety;

 • arabeska– sú to poddimenzované odrody flóry vysadené pôvodnými geometrickými tvarmi. Sú vyrobené nielen z kvetov, ale aj z kameňov, štrku, malých kamienkov. Takéto kvetinové záhony sú ústredným prvkom záhrady;

 • kvetináče – vhodné na pestovanie elegantných letničiek v kombinácii s popínavými rastlinami. Vázy sú umiestnené na stanovištiach, terasách a nádvoriach, dajú sa premiestniť na iné miesto;

 • skalka Je kvetinová záhrada s umelým hornatým terénom a kameňmi. V skalke sú vysadené plazivé trvalky a cibuľovité odrody. Takúto kompozíciu je možné umiestniť aj na malú plochu..

Pri výbere kvetov musíte vziať do úvahy všetky podmienky pre ich rast. Napríklad rastliny odolné voči suchu netreba často polievať a kvety milujúce slnko sa budú v tieni cítiť skvele..

Aké rastliny sú vhodné?

Pre začínajúcich záhradníkov je dosť ťažké zistiť, ktoré rastliny by mali byť zvolené pre trvalé kvetinové záhony. Všetky kvety, z ktorých je možné vyrobiť originálne kompozície, možno rozdeliť do troch skupín – poddimenzovaných, stredne veľkých a vysokých. Rast prvého z nich spravidla nie je vyšší ako 30 cm a môžu sa použiť na viacfarebné koberce. Túto skupinu tvoria kvety ako astra trpasličí, flox, encián, mydlica, karpatský zvon.

Ephedra v prvej skupine sa nepoužíva.. Pri výsadbe nízko rastúcich rastlín zvážte nasledujúce nuansy:

 • neumiestňujte ich do tieňa, inak nebudú bujne kvitnúť;
 • zasadiť rastliny tesne;
 • zničte burinu včas, nielenže kazia vzhľad kvetinovej záhrady, ale tiež negatívne ovplyvňujú rast rastlín;
 • nepoužívajte dusík, ale kvetinové hnojivá. Prvé sú vhodné pre vždyzelené rastliny a majú dobrý vplyv na nádheru listov a druhé zvyšujú počet kvetov na rastline..

Výška stredne veľkých rastlín sa pohybuje od 30 do 80 cm Ideálne pre tých, ktorí chcú ozdobiť krajinu ostrovnými alebo monokompozíciami. Medzi rastlinami tejto skupiny je možné rozlíšiť nasledujúce názvy – denník, pivonka, ruže, rebríček.

Na kontinuálne kvitnutie musia byť rastliny vysadené v správnej kombinácii, aby jedna nahradila druhú..

A nakoniec, vysoké rastliny, ktorých výška je viac ako 80 cm, sú nepostrádateľným prvkom luxusného ostrovného záhonu. Medzi tieto rastliny patrí slez, bazalka, bazalka, slnečnica vinutá.

Ako zasadiť?

Vytrvalá kvetinová záhrada je rastlina, ktorá nie je rozptýlená v skupinách na mieste. Je potrebné starostlivo zvážiť schému, vziať do úvahy všetky požiadavky a samozrejme sa postarať o kvety.

Zvážte rady odborníkov:

 • vysoké rastliny by mali byť umiestnené v strede a na okrajoch poddimenzované. Vďaka tomuto usporiadaniu veľké kvety nezakryjú malé;
 • pri zdobení viacfarebnej kvetinovej záhrady na svahu aj na rovnej ploche bude kombinácia jasných vysokých a svetlých odrôd poddimenzovaných vyzerať skvele;
 • vysaďte vysoké rastliny pozdĺž obrubníka alebo plotu a po nich poddimenzované. Pruh dlhých kvetov účinne ozdobí hranicu a ďalší pás nízkych rastlín doplní kompozíciu. Je vhodné použiť hostiteľov, ktorí sú známi svojimi sviežimi listami pôvodného tvaru;
 • dobre sa starajte o kvety. Ak kvety vyžadujú iný zalievací systém, musia byť buď usporiadané podľa podobného princípu, alebo musia byť trpezlivé a monitorovať každý prípad;

 • ak chcete zasadiť sezónne kvety, neumiestňujte ich dopredu. Po zvädnutí pokazia vzhľad záhona. Je pre nich lepšie prideliť miesto vedľa bujných rastlín, ktoré skryjú zvädnuté druhy rastlín..

Moderné kvetinové záhrady sú často zdobené ihličnanmi, ktoré budú krásne vyzerať v každom ročnom období..

Schémy

Na vytvorenie živého koberca na webe budete potrebovať diagram a poddimenzované kvety. Vďaka takýmto rastlinám sa dosiahne účinok volumetrického jasného vzoru..

Odborníci odporúčajú vybrať kvety rovnakého druhu, aby na koberci neboli žiadne prvky, ktoré sa líšia veľkosťou alebo neobvyklými tvarmi. Vezmite prosím na vedomie, že kvitnutie by malo byť husté, aby neboli viditeľné žiadne medzery.

Nie je ťažké vytvoriť kompozíciu v tvare kvetu vlastnými rukami. To bude vyžadovať phlox a aquilegia. Rastlinný biely flox vysaďte pozdĺž okraja, purpurový a ružový flox sa objaví vo forme okvetných lístkov. V strede kompozície bude žltá aquilegia vyzerať skvele. Bujné kvety phlox dokonale zakryjú zem a vytvoria trojrozmerný obraz..

Kvetinové záhony trvaliek – poddimenzované alebo stredne veľké rastliny pôsobia v krajine veľkolepo.

Vysoké rastliny sa neodporúčajú používať, pretože kresbu je možné vidieť iba z výšky. Nie je ťažké urobiť kompozíciu “srdce”. Vytvorte obrysy obrázku z pivoniek, ktoré sú obľúbené pre svoju nádheru a jas. Vnútri môže byť priestor vyplnený luxusnými ružami.

Pri výbere odtieňov môžete dať prednosť ružovým tónom. Obľúbené sú kompozície vo forme ostrovov, ktoré nepotrebujú jasnosť, neustálu starostlivosť a ich tvorba nevyžaduje veľa času. Takéto záhony môžu byť vyrobené ako jednofarebné alebo viacfarebné..

Druhé riešenie bude vhodné pre tých, ktorí milujú jasné farby a chcú urobiť záhradný pozemok originálnym.

Ostrovný záhon zahŕňa rastliny rôznych výšok. Napríklad na ľavú stranu kompozície vysaďte poddimenzované svetlé trvalky – mydlovník. Umiestnite horec napravo. Kruhy denivky budú tiež vyzerať dobre v strede vpravo a umiestnite medzi ne niekoľko kríkov ruží. Ľavú strednú stranu kompozície naplňte akciovými ružami. A vo zvyšnom priestore bude ozdobná slnečnica vyzerať skvele.

Obrubníkové postele v krajine sa stanú pýchou ich majiteľa. Medzi nasledujúcimi schémami si môžete vybrať ten, ktorý vyhovuje vašim predstavám:

 • „Obloha v oblakoch“ – umiestnite karpatský zvon a encián pozdĺž okraja, druhý rad naplňte bielym floxom;
 • “Kúzlo ružovej” – v rade, v akomkoľvek poradí, zasadte hobliny a misku na mydlo;
 • „Kráľovský“ – kombinácia žltých ruží a karpatského zvona vyzerá skutočne luxusne;
 • „Jas a jemnosť“ – rebríček zasadíme do riadkov 1 a 3 a priestor medzi nimi vyplníme dennicou;
 • “Mimoriadne” – umiestnite purpurovú aquilegiu pozdĺž obrubníka, za nimi – lila phlox.

Takéto originálne kvetinové záhony potešia svojho majiteľa jasnými farbami a potešia všetkých hostí, príbuzných a okoloidúcich..

tipy a triky

Aby ste vo vidieckom dome alebo na predmestí vytvorili luxusnú záhradu, musíte dodržiavať odporúčania skúsených letných obyvateľov. Skúsení záhradníci radia „atrapám“:

 • pri vytváraní kvetinovej záhrady sa v žiadnom prípade nebojte experimentovať a vyberať zložité tvary;
 • výsadba vysokých a poddimenzovaných trvaliek je najlepšia do riadkov;
 • vyberte kvety, ktoré kvitnú veľkolepo a jasne, aby vaša záhrada „žila“ od jari do neskorej jesene;
 • v kvetinovej záhrade prideľte miesto pre rastliny s neobvyklými farebnými listami. Okrasná rastlina ako portulaka vždy vyzerá krásne;

 • vysaďte 2-3 identické rastliny, aby keď vyrastú, vytvoril sa pohybový efekt;
 • miešajte odtiene, textúry a formy rastlín. Územie môžete rozdeliť na zóny a vytvárať na nich rôzne kompozície. Na stránke vytvorte čiastočný tieň, aby ste sa tam cítili pohodlne.

Ak vám nejaké kvitnutie nevyhovuje, nezúfajte. Môžete aktualizovať svoj záhon, vyčistiť to, čo sa vám nepáči, a vysadiť ďalších zástupcov flóry.

Usporiadanie a dizajn kvetinových záhonov nie je ľahká úloha, ale je veľmi zaujímavá. Cítite sa ako skutočný kúzelník, ktorý na vašom webe vytvorí raj bez ohľadu na jeho veľkosť.

Musíte sa starostlivo pripraviť na dizajn kvetinovej záhrady, alebo skôr venovať pozornosť pôde, kde budú rastliny vysadené. Prípravné práce zahŕňajú:

 • čistenie kameňov, listov a trosiek;
 • ničenie chrobákov a iných škodcov;
 • kopanie miesta s hĺbkou 50 cm;
 • ničenie buriny.

Existuje niekoľko typov pôdy a každá z nich vyžaduje starostlivosť podľa svojich vlastných charakteristík. Na hnojenie ílovitej pôdy ju prihnojte rašelinou, pieskovým humusom a organickou hmotou.

Vytvorte tiež drenážnu vrstvu. Spodok piesočnatej pôdy je lemovaný humusom, maštaľným hnojom, rašelinou a organickými hnojivami, ktoré sú umiestnené do 10-centimetrovej vrstvy. Hotová pôda by mala byť 10-15 cm nad úrovňou zeme.

Krásne príklady

Napríklad kvetinová záhrada v tvare motýľa má obdĺžnikový tvar a v rohoch je vysadená zelená tráva. Centrálnu časť zaberá telo, hlava a krídla motýľa. Okraje krídel sú vysadené rastlinami rovnakej odrody, zvyšok priestoru je plný pestrých kvetov a miniatúrnych kríkov..

Aby bola táto kompozícia ešte zaujímavejšia, pridajte jej objem. Zvýšte hlavu motýľa zvýšením úrovne zeme pod ním.

Zavesený kvetinový most – taká kompozícia nezostane bez povšimnutia každému, kto ju vidí. Plán na vytvorenie tejto štruktúry kladie na prvé miesto výrobu a inštaláciu zakriveného rámu. Najlepším riešením je konštrukcia stupňovitej konštrukcie z dreva so stranami na okrajoch. Most je vyplnený úrodnou pôdou, na ktorej sú vysadené malé kvety. Vyrobiť taký most je dosť ťažké, ale výsledok bude neprekonateľný..

Na pozemkoch často nájdete ružové záhrady, ktoré sú vytvorené z luxusných ruží rôznych odtieňov. Takéto rastliny kvitnú najlepšie na dobre osvetlenom mieste, ale všimnite si, že musí byť chránené pred prievanom.. Ideálne, keď sa ružová záhrada nachádza na južnej strane záhrady, z troch strán obklopená listnatými stromami, nemali by však zatieniť kvetinovú záhradu. Ružovú záhradu je vhodné doplniť inými kvetmi, menej svetlými, dodajú kompozícii úplnosť..

Nezabudnite, že ruže sú veľmi rozmarné, vyžadujú si špeciálnu starostlivosť, ale výsledok bude stáť za námahu.

Vytvorenie krásnej kvetinovej záhrady podľa schémy nie je také ťažké, ako sa zdá na prvý pohľad. Hlavným pravidlom nie je ponáhľať sa, vziať do úvahy zvláštnosti pôdy a rastlín, ako aj klimatické podmienky, v ktorých flóra bude nádherne rásť a oslňovať jasnými farbami..

Krásne trvalkové záhony v krajinnom dizajne sú skvelou príležitosťou, ako si urobiť raj pre relaxáciu vo vlastnej záhrade. Po zdobení kvetinovej záhrady sa nezabudnite postarať o rastliny, inak ich vzhľad nebude najlepší..

Hlavnou výhodou kvetinovej záhrady je všeobecná neobmedzená forma.. Pomocou improvizovaných prostriedkov môžete vytvárať rôzne kompozície, dopĺňať kvetinové záhony a zlepšovať ich. Ako zariadiť svoj web je na individuálnom rozhodnutí, ale na internete nájdete mnoho originálnych nápadov.

Informácie o tom, ako krásne môžete zariadiť kvetinovú záhradu, nájdete v nasledujúcom videu.