Dizajn krajiny

Krásne nápady pre dekor a krajinný dizajn webu s rozlohou 4 éry

Majitelia prímestských oblastí ich vždy chcú zariadiť tak, aby záhrada spájala krásny vzhľad a pohodlie a zároveň aby ​​sa dala do poriadku, nevyžaduje veľké úsilie. Situácia sa môže skomplikovať, ak má váš web malú plochu 5 alebo 4 árov. Koniec koncov, čím je územie menšie, tým jednoduchšie je identifikovať všetky charakteristické vlastnosti vášho webu pre každú osobu, ktorá prechádza okolo. Majiteľ by preto mal dôkladne pristupovať k rozloženiu svojho územia, aby vytvoril organický, príjemne vyzerajúci a skutočne útulný pozemok..

Ale zároveň má takáto stránka množstvo výhod.. Malá oblasť vyžaduje menšiu pozornosť. Je oveľa jednoduchšie ho upresniť.. Za zmienku stojí aj finančný aspekt, pretože malá plocha výrazne ušetrí váš rozpočet pri nákupe sadeníc.

Na začiatku je však potrebné vyriešiť jednu z hlavných otázok, a to v akom štýle vybaviť stránku a vybrať si jej budúci dizajn krajiny..

Pokyny pre návrh

Na krásnu a harmonickú formáciu celého zloženia lokality ju musíte správne rozdeliť na zóny. Medzi sebou je najlepšie ich rozdeliť živým plotom, umiestniť mreže so zvíjajúcimi sa rastlinami, ležať chodníky alebo tehlový obrubník. Pred ďalším plánovaním záhrady by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim tipom:

 • je veľmi nežiaduce umiestňovať masívne budovy na malý pozemok. Rozšírenie domu je celkom vhodné pre záhradnícke náradie. A ak existuje túžba umiestniť altánok, potom môže byť ozdobený živým plotom alebo stočený do rastlín;
 • krajinní dizajnéri odporúčajú majiteľom pozemkov s rozlohou 3-4 akrov, aby pri oplotení dvora nepoužívali veľké ploty. To môže pridať pocit hluchoty a otupenosti, z ktorého sa vám stránka bude zdať ešte menšia. Najlepším riešením je dať malý plot s bránou, cez ktorý je možné zobraziť celú krajinu územia. Takéto riešenie vizuálne zväčší stránku, prinesie pocit priestrannosti a dodá malebnosť;

 • dôležitým aspektom návrhu je správny výber vysadených stromov. Vysoké stromy sa úspešne nezmestia do celkového obrazu, pretože v priebehu času rastú a blokujú svetlo objemnou korunou, čo spôsobí veľa problémov. Preto bude oveľa lepšie, ak sa výber zastaví na sadeniciach poddimenzovaných typov a počas výsadby medzi nimi udržujte malú vzdialenosť. Ak je to žiaduce, je celkom možné vybrať rôzne sadenice a potom ich navzájom skombinovať;
 • na nádvorie môžete umiestniť dekorácie, napríklad: džbány, záhradné figúrky, hlinené hrnce. Je však dôležité, aby ste sa nenechali uniesť súčasne, pretože nepotrebné objekty preťažia web a vytvoria pocit neporiadku.

Výber štýlu

Ak je dizajn krajiny vytvorený v jedinom koncepte štýlu, vyzerá to ako holistický obraz a vnáša do celkovej atmosféry pocit pohodlia. Aby ste vytvorili jednu štýlovo vyzerajúcu kompozíciu, musíte premyslieť všetky detaily a skombinovať ich do jedného celého obrázku. Terénne úpravy malých oblastí je možné vykonať mnohými rôznymi spôsobmi, nižšie je uvedených len niekoľko z nich..

Živosť východu

Malé oblasti sú perfektne kombinované s japonskou atmosférou, takže výber tohto štýlu pomôže vášmu priestoru zažiariť novými, neobvyklými farbami. Práve Japonsko sa pre nás stalo inšpiráciou a príkladom a ponúkalo zaujímavé riešenia pre najmenšie oblasti. Pre jeho obyvateľov je každý priestor cenný, a preto je všetky nepotrebné detaily sú minimalizované alebo úplne odstránené.

Na ozdobenie vašich stránok v tomto štýle stačí mať plochu iba 3 akre. Charakteristické vlastnosti, ktoré odlišujú tento druh záhrady od niekoľkých podobných:

 • nízke stromy, plne v súlade s ich vzhľadom na prototypy pestované v prírode;
 • malé rozmery nádrží, vodopádov;
 • kamenná záhrada;
 • živé ploty sa používajú tak, aby sa všetky rohy záhrady otvárali postupne;
 • je potrebné, aby bola pôda pokrytá machmi, malými vždyzelenými stromami.

Aby sa zdôraznil zvolený štýl, v jednom z rohov môžete postaviť miniatúrny model pagody alebo japonskú lampu vyrobenú z kameňov..

Palácový štýl

Niektorí majitelia stránok sa domnievajú, že štýl paláca sa hodí viac do veľkých oblastí a nie je úplne vhodný pre bežné vidiecke domy. Napriek tomu sa charakteristické vlastnosti tohto štýlu úspešne kombinujú pre malé priestory, čo umožňuje cítiť harmóniu a jasný poriadok..

Stojí za to dbať na množstvo atribútov charakteristických pre daný štýl a rovnomerne ho distribuovať po celom území..

Pre krásny záhradný dizajn toto riešenie pomôže:

 • rovnomerne orezané a vyrovnané kríky;
 • záhony vyrobené vo forme geometrických tvarov;
 • úhľadný trávnik;
 • rastliny vysadené vo vaniach;
 • lemované chodníky v záhrade;
 • kované železné oblúky, skrotené krútením popínavých ruží.

Celkový obraz doplní úhľadná nádrž na vodu a dobre umiestnená dvojica lavičiek. Ak nie je možné ubytovať nádherne spracované lavice, je možné ich nahradiť dobre zvoleným plastovým nábytkom. Čisté línie a absencia všetkého nadbytočného sú najcharakteristickejšími súčasťami tohto štýlu. Aby sa lokalita čo najviac ponorila do palácového prostredia, stojí za to dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • venovať osobitnú pozornosť používaniu dekoratívnych predmetov – sochárstva, fontán;
 • dajte si pozor na príliš jasnú hru odtieňov – stačia dve alebo tri farby;
 • nevysádzajte rýchlo rastúce kríky a veľké kvety.

Krajina v záhrade

Občas sa túžba byť v skutočnej prírode zintenzívni, bez toho, aby ste sa niekam pohli. Stopercentným riešením, ktoré môže každý majiteľ uviesť do života, je krajinná záhrada. Je celkom možné, že si vo svojom dvore vytvoríte skutočnú prírodnú oázu.

Ak to chcete urobiť, mali by ste:

 • Nainštalujte nádrž v strede miesta pomocou hydroizolačného materiálu alebo plastovej misky. Ak sú jeho steny vyrobené vo forme schodov, vizuálny priestor sa zvýši. Malý vodopád dodá prirodzenú prírodnú atmosféru.
 • Ak chcete rybník ozdobiť kamienkami, mali by ste zvoliť menšie, pretože veľké kamene zmenšujú vizuálny priestor..
 • V blízkosti nádrže budete musieť vysadiť určité množstvo zemného krytu, ako aj kvitnúce rastliny, ktoré ľahko tolerujú vysokú vlhkosť..
 • V blízkosti vody umiestnite miniatúrnu šmýkačku vyrobenú z veľkých kameňov, ktorá bude napodobňovať prírodný útes.

Ako si zútulniť záhradu?

Malá záhrada môže pôsobiť priestrannejšie, ak sú v jej návrhu splnené určité podmienky. Pomocou určitých techník je možné zvýšiť vizuálny priestor a odvrátiť pozornosť od malej oblasti..

Kľúčovým bodom je kompetentný výber príslušenstva a správne rozdelenie územia. Ak vezmete do úvahy všetky uvedené odporúčania, osoba s akýmkoľvek stupňom školenia bude schopná vybaviť krásnu záhradu..

Vertikálne plánovanie

K dnešnému dňu boli všade vynájdené a implementované rôzne možnosti vertikálneho usporiadania priestoru vedľa súkromných domov. Kompozície ako ružové záhrady, viacúrovňové záhony, skalky vyzerajú prijateľne v rohu malej záhrady. A celý obraz môžete vidieť z diaľky.. Ak chcete pridať viac priestoru pre pristátia na webe, môžete použiť:

 • pneumatiky pre autá ako kvetinové záhony;
 • vytvorte kvetinovú záhradu zo starej komody alebo obrubníka – v každom boxe je samostatný kvetinový záhon;
 • viacúrovňové kvetinové záhony vyrobené z tehál na základe drveného kameňa;
 • rôzne nádrže so zemou pripevnenou k stene.

Môžete si predstaviť mnoho ďalších spôsobov, ako využiť vertikálny priestor. Stačí sa pozrieť na možné možnosti z akýchkoľvek zdrojov, dať voľnú ruku svojej predstavivosti a nájsť svoje jedinečné riešenie.

Aktívny pohyb zelene v závislosti od ročného obdobia

Tí, ktorí majú malý pozemok, by mali premýšľať o možnosti mobilného dizajnu územia. Na jej vylepšenie budete potrebovať črepníky s rastlinami, ktoré sa úspešne zmestia doma aj vonku. Na začiatku stojí za to vziať do úvahy rozmery kvetináčov, upravené pre ďalší rast rastlín. Okrem toho je pre takéto miesto výhodnejšie uchýliť sa k použitiu masívnych hlinených nádob, ktoré nie sú vhodné pre silné poryvy vetra.. Mobilná záhrada sa vyznačuje niekoľkými pozitívnymi aspektmi:

 • rastliny môžete rozmiestňovať rôznymi spôsobmi, pričom uvoľníte uzdu fantázii a zakaždým zmeníte vnímanie lokality;
 • v závislosti od nálady inštalujte do záhrady iba tie rastliny, ktoré jej zodpovedajú. Kedykoľvek môže byť jeden druh rastliny nahradený iným;
 • je možné umiestniť rastliny bez ohľadu na sezónu, pretože teplomilné rastliny sa do domu sťahujú v chladnom období.

Ak je záhrada vo vidieckom dome malá, dáva jej to mnoho výhod. Jednoduchá starostlivosť a schopnosť krásne ju vybaviť skromnými prostriedkami sú hlavné. Ale okrem nich je jednoduchšie experimentovať na malom území a súčasne sledovať výsledok svojho úsilia. S trochou snahy a farebnými ilustráciami oživte svoj pohodlný zelený ostrov.

Ešte ďalšie tipy a triky, ako zariadiť malý pozemok, nájdete v nasledujúcom videu..