Dizajn krajiny

Skladacie brány: typy štruktúr a princíp činnosti

Brány inštalované v garážach, hangároch alebo priemyselných skladoch mali spočiatku jednu hlavnú funkciu – chrániť všetko vo vnútri areálu pred krádežou. Moderná brána je považovaná za architektonický prvok. Inštalácia musí úplne zodpovedať celkovému štýlu budovy.

Skladacie brány

Skladací typ výrobkov je považovaný za najlepší na inštaláciu v súkromných budovách a veľkých priemyselných zariadeniach. Vstupné konštrukcie sú spravidla inštalované na objektoch s pomerne širokými otvormi, pretože skladacie brány nezaberajú v otvorenom priestore veľa miesta..

Inštalácie skladacích brán sa nachádzajú v skladoch určených na skladovanie veľkého vybavenia. Príkladom je električkové depo alebo letecké hangáre. Takéto brány sa používajú v chatkách alebo na vidieku..

Dôstojnosť

Medzi výhody skladaných štruktúr patrí:

 • Kompaktnosť. Skladacie dvere zaberajú malú plochu, aj keď sú otvorené. Úspora miesta je považovaná za naliehavý problém veľkých otvorov..
 • Jednoduchosť použitia. Sklopné brány rôznych veľkostí je možné otvoriť ručne.
 • Naložiť. Všetko ide na steny miestnosti. Takéto výrobky nebudú zaťažovať podlahy. V prípade potreby nainštalujte ďalší napájací mechanizmus.
 • Spoľahlivosť, dlhá životnosť. Skladacie výrobky majú pomerne jednoduchý mechanizmus

Spojenie zvislých krídiel tvorí hotový výrobok – harmonikovú bránu. Na hornom konci sú nainštalované transportné valce, ktoré umožňujú pohybu pásu po špeciálnom transportnom nosníku a zatvárajú otvor. Transportné vozíky sa používajú v prístupovom zariadení ťažkého priemyslu. Spodné vedenie určuje pohyb chlopní.

Výhody:

 • pri otváraní nie je potrebný žiadny ďalší priestor;
 • inštalácia prístupovej štruktúry môže byť vykonaná na oboch stranách otvoru;
 • konštrukcia nezaťaží strechu svojou hmotnosťou, celé zaťaženie úplne padne na steny miestnosti;
 • v prípade potreby sú krídla opláštené polyuretánom: pri izolovaných bránach sú štrbiny tesne uzavreté tesnením, čo zaisťuje nízku tepelnú vodivosť plátna;
 • jednoduchosť údržby nevyžaduje špeciálne znalosti;
 • jednoduchosť otvárania.

Vertikálne skladacie konštrukcie sú vybavené tromi typmi pohonov:

 • Trackless – mechanizmus umiestnený v konštrukčnom regáli je priskrutkovaný k výkonným oceľovým plechom – tento výrobok sa používa iba v malom profile;
 • Nižšie – keď v hornej časti zariadenia chýba riadiaci typ mechanizmu, to znamená, že rozmery výšky nie sú vôbec obmedzené – v tejto situácii bude potrebná základová základňa;
 • Horný – v hornej časti skladacej brány je nainštalovaný pohonný mechanizmus mechanizmu – základ tu nie je potrebný, iba výška výrobku je obmedzená – 4,5 m, nie viac.

Sekčné brány

Najproduktívnejšie je zdvíhacie zariadenie. Takýto systém je spoľahlivý a pohodlný. Sekčné brány sú inštalované pre priemyselné budovy a garáže. Tento typ priechodných výrobkov uspokojí estetické požiadavky a bude kombinovaný s architektonickým štýlom..

Vlastnosti dizajnu budú poskytovať:

 • spoľahlivé ochranné funkcie;
 • vynikajúce tesnenie;
 • bezpečné používanie;
 • kompaktné umiestnenie;
 • ľahké ovládanie.

Na otvorenie tejto štruktúry nie je potrebný voľný priestor, čo je prisúdené ďalšej rovnako dôležitej výhode.

Všetky faktory boli schopné zaistiť popularitu sekcionálnych brán.

V procese otvárania sa pás automatického sekčného výrobku zdvíha vertikálne, pohyb prebieha pozdĺž vedenia umiestneného pod samotným stropom. V procese otvárania sa plátno prehýba a zaujíma horizontálnu polohu. Proces zatvárania sa vykonáva rovnakým spôsobom, ale v opačnom režime. Tento systém nevyžaduje viac miesta, umožní vám nechať auto tesne pritlačené k dverám.

Súbor sendvičových panelov spojených závesmi sa nazýva plátno. Ich hrúbka dosahuje 45 mm. Panely izolované polyuretánom majú nízku tepelnú vodivosť a vynikajúcu zvukovú izoláciu.

Valce namontované na okrajoch dverného krídla sú vybavené zalisovanými ložiskami. To zaisťuje pohyb brány po trati.

Na výrobu automatických sekčných inštalácií sa používa pohon dvoch skupín:

 • Navalny. Tento typ pohonu sa zvyčajne používa v továrňach, kde sú konštantné nadmerné zaťaženia. Reťazový pohon zabezpečí otvorenie opony s maximálnou plochou 45 m². m) Takáto konštrukcia brány môže byť použitá v budovách bez vykurovania s vysokou vlhkosťou;
 • Strop. Tento typ pohonu sa zvyčajne používa v garážach bez výrazného zaťaženia. Dizajn sa vyznačuje funkčnosťou a nízkymi nákladmi.

Pohon sa ovláda pomocou magnetických kariet, kľúčeniek, diaľkovej klávesnice a špeciálnych tlačidiel nainštalovaných vedľa prístupových zariadení.

Tento typ výrobku sa používa na uzavretie vstupného otvoru pri objektoch, ako sú garáž, sklad, administratívna budova, hangár, priemyselná budova..

Rolovacie brány sa zvyčajne inštalujú bez technickej realizovateľnosti montáže sekčných brán..

Spoľahlivosť pozinkovaných dielov a súvisiacich zostáv zaisťuje bezpečnosť dlhodobého používania.

Výrobky zvitkového typu sú konštrukciou zostavených lamiel do jedného listu. Lamely sú profilované oceľové plechy. V zloženej alebo plochej forme uzatváracej jednotky je doska upevnená v zámku z predchádzajúceho. Takéto plátno bude zostavené iba s určitým usporiadaním lamiel.

Po otvorení sa takéto plátno navinie na špeciálny hriadeľ, ktorý je upevnený na konzolách. Rotácia pri navíjaní pásu je generovaná elektromotorom. Ručné ovládanie je možné aj pomocou zotrvačného zariadenia s pružinou. Tento výrobok je vybavený vysoko spoľahlivým a odolným mechanizmom.

Inštalácie roliek sú vybavené automatizovaným systémom. Dvere elektrického pohonu sú vybavené komplexom diaľkového štartu a ovládania, pracovný proces takéhoto ovládania je riadený rôznymi blokátormi.

Hmotnosť pláten určuje výber automatického elektrického pohonu:

 • Valny – s pomerne pôsobivou hmotnosťou;
 • Vnútorný hriadeľ – s hmotnosťou pod 180 kg.

Krídlové brány

Výrobky s dvoma krídlovými klapkami sa nazývajú dvojkrídlové alebo krídlové dvere. Swingové systémy pozostávajú z pláten, ktoré sú pripevnené a otáčané na zvislej osi. Tento dizajn sa používa pomerne často. Brány sú inštalované v podnikoch, v garážach, na dvoroch a v krajine..

Typ otvoru pre krídlové brány môže byť vnútorný alebo vonkajší, to znamená do dvora alebo na ulicu. Medzi nevýhody patrí potreba vyčistiť trajektóriu snehu, aby sa klapky ľahko a úplne otvorili. Dnes sa používajú aj automatické otváracie mechanizmy..

Podľa typu inštalácie a princípu činnosti môže byť kyvný pohon rozdelený do troch samostatných tried:

 • pre podzemné inštalácie;
 • lineárne;
 • a páka.

Na zníženie zaťaženia sú krídla konštrukcie doplnené závesmi s podpernými závesmi.

Posuvné brány

Tento typ produktu je samonosnou mobilnou štruktúrou. Zárubňa sa pohybuje pozdĺž valčekovej konštrukcie. Tento mechanizmus je inštalovaný na základni. Na uzamknutie konštrukcie sa používa skrutka..

Spodný okraj jednej z chlopní je pripevnený k nosnému priečniku. Je tu tiež pripevnená jednokolejka, ktorá slúži ako hlavná vodiaca časť. Navyše je tu pripevnený aj valčekový mechanizmus. Poskytuje pohyb a úpravu brány. Dĺžka krídla určí požadovaný počet valcov.

V procese otvárania sa jeden z listov vzdiali. Nekomplikovaný dizajn je veľmi populárny.

Inštalácia posuvných systémov má mnoho výhod:

 • nehlučnosť;
 • jednoduchá konštrukcia;
 • pevnosť a trvanlivosť;
 • spoľahlivosť.

Tichá prevádzka je spôsobená použitím špeciálnych valivých ložísk, ktoré sú zvyčajne vyrobené zo skleneného polyamidu.

Povrch výrobku je ošetrený antikoróznou zmesou, ktorá zaisťuje dlhú životnosť. Farba sa na bránu nanáša práškovou metódou, ktorá umožňuje, aby bola inštalácia odolnejšia voči extrémnym teplotám.

Zdvíhacie brány

Štruktúra so zdvíhacím mostíkom nahor v okamihu otvorenia sa nazýva zdvíhací výrobok. Takéto brány sú inštalované v hangároch alebo bežných garážach. Tento typ otvárania je vybavený automatizáciou. Je ťažké a nepohodlné otvoriť bránu rukami..

Sekčné zdvíhacie zariadenia sú stále obľúbenejšie. Plátno pozostáva zo spojených sekcií, ktoré v momente otvorenia brány prechádzajú cez seba. Tento typ otvárania šetrí veľa miesta. Riadenie môže byť automatické alebo manuálne. Plátno je spravidla vyrobené z hliníka.

Výhody:

 • odolnosť proti vlámaniu;
 • spoľahlivosť;
 • bezpečnosť a tesnosť;
 • vynikajúca izolácia hluku.

Systém pák, potrebných sprievodných pružín, zaisťuje pohyb pásu. Zárubňa je vyrobená z obdĺžnikových rúr. Dizajn je celkom jednoduchý. To všetko hovorí o pohodlí a spoľahlivosti produktu pri otváraní alebo zatváraní..

Mechanizmus stropnej skladacej brány nájdete v nasledujúcom videu.