Dizajn krajiny

Terénne úpravy pozemku s rozlohou 12 akrov: krásne a štýlové nápady

Čoraz viac ľudí opúšťa megacities a usadzuje sa vo vidieckych chatkách. Pri práci v stresových podmienkach veľkých miest je potrebná relaxácia, ktorú môže poskytnúť pokojná vidiecka krajina..

Pri kúpe domu s pozemkom 12 akrov je potrebné zorganizovať dostupný priestor pekne a pohodlne. Existujú dva spôsoby, ako tento problém vyriešiť: kontaktovať projektanta alebo urobiť všetko sami. V každom prípade je potrebné začať s projektom krajinného dizajnu.

Dizajn

Prácu na projekte je potrebné brať vážne: chyby urobené v budúcnosti budú mať za následok straty. Začnite tým, že nakreslíte schému domu a všetkých existujúcich budov a presne uveďte rozmery a vzdialenosti medzi nimi. Potom urobte plánovanie hlavných prvkov krajinného dizajnu (v tejto fáze je určený štýl).

Projekt by mal mať tieto základy:

  • Úľava od terénu: zohľadňujú sa rokliny, svahy, kopce.
  • Podmienky podzemných vôd – ich blízkosť bude vyžadovať drenážny systém.
  • Typ pôdy je dôležitou súčasťou budúceho výberu rastlín. Chudobné pôdy možno bude potrebné doplniť dovážanou čiernou zeminou.
  • Tvar stránky môže mať štvorcovú, obdĺžnikovú, trojuholníkovú a pomerne zložitú geometriu..
  • Osvetlenie. Výber rastlín závisí od tohto faktora..
  • Kardinálne body sa berú do úvahy pri umiestnení budov aj pri správnom výsadbe rastlín..

Pri plánovaní pozemku by mali byť dodržané všetky SNIP (stavebné predpisy a pravidlá), po ich preštudovaní môžete získať jasné odporúčania na dodržiavanie vzdialenosti medzi výsadbami, budovami, plotom atď..

V pláne je potrebné rozlíšiť dve územia: rekreačnú oblasť a pracovnú oblasť. Rekreačná oblasť obsahuje:

  • Živý sektor. Obsahuje dom, prístavby a garáž. Medzi domom a bránou pre dvor by mal byť dostatok miesta. Garáž by mala byť umiestnená čo najbližšie k bráne.
  • Priestor na grilovanie. Keď poznáte veternú ružicu, môžete gril a kachle nastaviť na záveternú stranu tak, aby sa dym nedostal do domu.
  • Altánok, terasa, lavičky a všetky prvky krajinného dizajnu.

Pracovný priestor by mal byť umiestnený na pozadí pozemku, bude obsahovať kôlne, výbehy so zvieratami, dielne, ako aj záhradu a zeleninovú záhradu.

Možnosť kaštieľa s garážou a saunou

Ak máte auto, musíte myslieť na to, kam ho dať kvôli skladovaniu a údržbe. Majitelia prímestských oblastí majú niekoľko možností riešenia tohto problému.. Samostatne stojaca garáž je postavená s bránou otočenou priamo do ulice. V prospech takéhoto príkladu môžeme povedať, že v dome nebudú žiadne cudzie pachy a hluk..

Druhá možnosť je skombinovať garáž a dom pod jednou strechou. Buď je garáž zabudovaná do samotného domu, alebo je pripevnená vedľa nej. Toto riešenie bude mať mnoho výhod. Je to pohodlné, v chladnom období sa k autu dostanete priamo z domu. Garáž je možné v zime využiť na uskladnenie domácich potrieb alebo zeleniny. Kombinácia dvoch budov pomôže ušetriť miesto na mieste. Okrem toho výstavba dvoch samostatných budov bude stáť viac ako kombinovaná možnosť. Z nedostatkov – musíte sa postarať o tepelnú a zvukovú izoláciu, inak sa do domu dostane chlad a zvuky z garáže.

Dom s vaňou je snom mnohých majiteľov prímestských oblastí. Ale táto možnosť má viac ako výhody. Po zrátaní všetkých pre a proti sa každý sám rozhodne, či potrebuje kúpeľ.

Rovnako ako v prípade garáže, sauna vstavaná do domu bude pre rozpočet lacnejšia.. V kombinovanej verzii je vykurovanie, zásobovanie vodou a kanalizácia kombinované do jedného systému s domom, čo vytvára určité úspory.

Kúpeľný dom nepotrebuje obzvlášť silnú tepelnú izoláciu: v dome je vždy udržiavaná teplá mikroklíma. Okrem toho je to pohodlné – nemusíte behať z kúpeľného domu do domu cez dvor, najmä v chladnom období. Sprchovací kút, kúpeľňa a toaleta sú už v dome, zostáva vybaviť iba parnú miestnosť. Medzi výhody patrí úspora miesta na mieste kombináciou týchto dvoch budov.

Nevýhody sú vysoká vlhkosť a teplota parnej miestnosti: ak sa nestaráte o spoľahlivé teplo a vodotesnosť priehradky, situácia môže negatívne ovplyvniť ďalšie miestnosti v dome. Zariadenie pece zvyšuje riziko požiaru v celej miestnosti.

Vetranie a odstraňovanie produktov spaľovania by ste mali brať s plnou zodpovednosťou, hrozí otrava oxidom uhoľnatým. Kúpeľný dom v dome je nebezpečný a zodpovedný projekt, ktorý je lepšie vykonať profesionálne..

V akejkoľvek verzii musíte postaviť kúpeľný dom, garáž a samotný dom, budovy by mali podporovať celkový vzhľad krajiny..

Odvodňovací systém

Obyvatelia poctivých domov si uvedomujú potrebu mať drenážny systém. Jedná sa o komplexnú rúrkovú konštrukciu, ktorá prechádza okolo domu. Odstraňuje taveninu a dažďovú vodu, napríklad do rokliny alebo hotovej drenážnej jamy, znižuje hladinu vody.

Absencia takéhoto systému povedie k oslabeniu základu domu, poklesu pôdy, zničeniu krajiny. Nie je potrebné vypúšťať vodu pomocou potrubí, drenáž môže byť usporiadaná vo forme priekopy.

Pri navrhovaní domu s pozemkom by ste mali zvážiť kanalizáciu, aby ste zabránili vniknutiu odtokov do podzemných vôd.

Krajinné prvky

Trávnik

Jeden z dôležitých prvkov krajinného dizajnu. Požadovaný typ trávnika je určený vo fáze návrhu. Vyberá sa podľa odrody obilnín na ozdobné trávniky alebo na vonkajšie detské hry, nie každá tráva vydrží také zaťaženie. Rastliny, ako sú balvany, kostrava, bluegrass, nevyžadujú špeciálnu starostlivosť a kosenie.

Pre športový tréning je trávnik ešte tuhší a záhrada a park sú vhodné na piknik. Pri drahých dekoratívnych trávnikoch sa pestuje parterový trávnik. Pri zdobení pozemku nie je vôbec potrebné čakať na rast trávy, môžete si ho kúpiť v kotúčoch spolu s trávnikom.

Trávnik pri dome poteší nielen žiarivou zeleňou, ale zvýši vlhkosť a sviežosť vzduchu.

Voda

Vodná plocha v krajinnom dizajne nie je taká významná ako trávnik, ale ak je prítomná, stane sa skutočnou ozdobou záhrady..

Rybník je krásny svojou nehybnosťou. Na veľkých plochách môže zaberať plochu niekoľko desiatok metrov a v malých oblastiach upravujú mini rybníky.. Okolo nich je položený prírodný kameň alebo vysadená tráva odolná voči vlhkosti, obklopený nádhernými rastlinami.

To isté sa robí s vodopádmi. Voda obklopená sviežou vegetáciou tečie z kamenných ríms. Plochý horný kameň je polička k vodopádu, ktorú je možné nastaviť tak, aby dosiahol iný prietok vody.

Fontány zušľachťujú akúkoľvek oblasť a často sa stávajú kľúčovou postavou v celej expozícii záhrady..

Pramene napodobňujú podzemné pramene, vedľa nich môže byť záhradný chodník obklopený tienistou vegetáciou, toto miesto sa stáva najobľúbenejším miestom na prechádzky.

Stopy

Pozemok s rozlohou 12 akrov si môže dovoliť klasickú záhradu so symetrickými hladkými chodníkmi. Celý dizajn krajiny bude postavený v jasných proporciách. Ale ak máte radi tajomstvo, báječnosť, romantiku – je lepšie urobiť cesty kľukaté, nepravidelné tvary, vinúce sa medzi záhonmi a stromami. Materiál na cesty je rôzny: kamienky, záhradné dlaždice, stromy, škrupina.

Miesto odpočinku

Túto oblasť je možné zariadiť celou skupinou krajinných prvkov. Ide o altánky, lavičky, terasy, pergoly. V dnešnej dobe si terasy získavajú na obľube – malé terasy zatienené živými plotmi. Sú úplne zoradení na rekreáciu v prírode s grilovaním alebo kebabom.

Osvetlenie

Svetlo v záhrade je nižšie a vyššie. Spodné osvetlenie je umiestnené priamo na trávniku alebo pozdĺž ciest vo forme guličiek, pologúľ, kužeľov. Vrchol môže byť umiestnený na stĺpoch žiarovky, altánkoch, fasádach budov.

Stromy, kríky, záhony

Rastliny sa podieľajú aj na všeobecnej organizácii záhrady, a keďže sú hlavnými účastníkmi, budeme o tom hovoriť osobitne..

Okrasné stromy a kry

Pred výsadbou vegetácie by ste sa mali rozhodnúť, v akom štýle bude dizajn krajinnej oblasti. Ak je to pravidelná (formálna) záhrada – stromy a kríky by mali byť vysádzané symetricky a proporcionálne. Každá budova má svoje vlastné miesto, cesty sú rovné a jasné. V takej záhrade sú vysadené stromy a kríky, ktoré vyžadujú systematickú starostlivosť, sú neustále orezávané, aby sa zachovali správne geometrické tvary..

Pre bežnú záhradu sú charakteristické živé ploty, preto sa vyberajú rastliny, ktoré sa dajú dobre strihať. K nízkemu plotu sa hodí bobuľovitý tis, kerovitý vilín, zlatý ríbezľ, vždyzelený buxus. Na vytvorenie vysokého živého plota sa vysádzajú čučoriedka, tuje, brest malolistý a borievka.

Prírodný alebo krajinný (anglický) štýl nepotrebuje rovné čiary. Všetko, čo je na webe, vyzerá prirodzene, prirodzene. Rybník, potok, most cez neho, chaoticky vysadené panašované stromy a kríky sa zdajú byť súčasťou divočiny. V skutočnosti je v takej záhrade všetko premyslené do najmenších detailov, tu má každý krík svoju vlastnú farbu, je zasadený tak, aby všeobecné vnímanie krajiny potešilo jeho prirodzenosť.. Vegetácia v takejto záhrade nevyžaduje rez., je zvolený s prihliadnutím na klimatické podmienky a fantázie dizajnéra.

Krajinnú záhradu je možné vysadiť listnatými stromami a všetkými obľúbenými ihličnanmi. Je dôležité, aby krajina bola jasná a nasýtená.. Pre tento štýl sú vhodné breza, skalník, baza, javor, snowberry, chubushnik. Záhradu je možné doplniť okrasnými ovocnými stromami, ako sú sakura a rajská jabloň.

Kvetinové záhony a záhony

Tieto koncepty spája prítomnosť kvetov, ale nemôžete ich nazývať ekvivalentnými..

Kvetinový záhon má prísny plot vo forme obrubníka, prútia, tehly alebo kameňa. Obrysy kvetinového záhonu nie sú abstraktné, ale kvetinová záhrada si môže dovoliť akýkoľvek, dokonca aj ten najbizarnejší tvar – nachádza sa priamo na trávnikoch medzi stromami a kríkmi..

Pri výbere miesta pre záhony a záhony sa berie do úvahy nielen estetická zložka, ale aj svetové strany, pôda, tieňovanie. Tieto znalosti pomôžu pri výbere rastlín..

Okrem bežných záhonov môžete vyrábať aj obrubníky, to znamená vysádzať rastliny pozdĺž chodníkov.

Je praktické vytvárať záhony a záhony, ktoré potešia od skorej jari do neskorej jesene. Aby ste to urobili, musíte správne vysadiť trvalky. V popredí by mali byť jarné nízko rastúce kvety (prvosienky, hyacinty, snežienky).

Strednú časť kvetinovej záhrady je lepšie dať stredne veľkým rastlinám (pyrethrum, tulipány).

Na pozadí stojí za to umiestniť vysoké letné a jesenné rastliny (chryzantémy, rozchodníky).

Ak pridáte ihličnaté stromy a ako rám zvolíte brčál alebo húževnatosť, záhon poteší aj v zime. Je dôležité, aby ste to nepreháňali, príliš veľa rastlín spôsobuje, že sa cítite ako neporiadok..

Takáto kvetinová záhrada nemusí fungovať do jedného roka, najmä ak neexistujú žiadne skúsenosti záhradníka, ale postupom času výsledok určite poteší.

Krásne záhony, trávnik a stromy sú hlavnými zložkami krajinného dizajnu. Ak nimi pohodlne vybavíte svojich 12 árov, premenia sa na samotné miesto vašich snov, kam sa budete vždy chcieť vrátiť..

Informácie o tom, ako usporiadať pozemok s rozlohou 12 akrov, nájdete v nasledujúcom videu.