Dizajn krajiny

Základné princípy výberu kvetov na záhon

Túžba ozdobiť vašu záhradu kvitnúcimi rastlinami je pochopiteľná. V priebehu času ľudia identifikovali požiadavky kvetov na životné podmienky a uvedomili si, ktoré rastliny môžu spolu vychádzať a ktoré nie. Výber farieb je veľmi zábavný. Napriek všetkým ťažkostiam procesu si výsledok zaručene užijete. Dekoratívna kvetinová záhrada vo vašom dvore poteší vašich hostí.

Druhy záhonov

Z dôvodu pohodlia môžu byť záhony rozdelené na krajinu a pravidelné. Klasická kvetinová záhrada je vytvorená kombináciou 7 alebo viacerých rôznych rastlín. Pravidelné záhony sa vyznačujú rovnými čiarami a jasnými tvarmi. Často sú transformované ozdobnými prvkami. Trávnik sa bežne používa ako súčasť kvetinovej záhrady a ako pozadie pre rastliny..

Krajinné záhony zasa napodobňujú prírodné nepresné tvary. Ako ďalší dekor pôsobia prírodné materiály: drevené guľatiny, kamene. Druhy kvetinových záhonov:

 • Naturalistický záhon. Na vytvorenie záhonu budete potrebovať až 30 vytrvalých rastlín. Kvetinová záhrada je často rozdelená do 2-3 skupín, z ktorých každá kombinuje príbuzné druhy rastlín. V tomto prípade 2 časti pozostávajú z hlavných rastlín a posledná časť pozostáva z doplnkových. Prírodné záhony sú obľúbené a stoja v popredí veľkých záhradných výstav. Záhon na prvý pohľad pripomína svojvoľnú divokú výsadbu. V takejto kvetinovej záhrade je možné použiť obilné rastliny..

Starostlivosť o kvetinový záhon nie je náročná – stačí len zozbierať semená včas, aby kvety nerástli náhodne. Pri správnom výbere kvetov má záhon bezkonkurenčný vzhľad.

 • Klasický záhon. Takéto záhony je možné vidieť v každej tretej záhrade. Z oboch strán je štruktúra viditeľná rovnako a obvod má prísne čiary. Správny tvar kvetinovej záhrady zjednodušuje proces jej vytvárania. Klasický záhon sa najčastejšie nachádza v strede záhrady alebo v jej parteri, obvod záhona je vždy orámovaný okrajom. Klasický záhon môže mať rôzne druhy – od úplne plochých až po viacstupňové. Za týmto účelom sa vysádzajú zakrpatené letničky, ktoré dlho kvitnú a perfektne si zachovávajú tvar. Menej časté je používanie viacročných a listnatých rastlín..

 • Mixborder – kvetinová záhrada zdobiaca záhradu po celý rok. Jeho zvláštnosťou je viacúrovňová štruktúra. Na prvom poschodí by mali byť vysadené letničky, potom dvojročné rastliny, potom trvalky, kríky a okrasné dreviny. Najdôležitejšou vecou pri výbere je dĺžka obdobia kvitnutia. Také kvetinové záhony môžu mať tvar pásu rádovo 4 m alebo šikmého rohu rádovo 5 x 6 m..

 • Rabatka. Tento typ kvetinovej záhrady sa rozprestiera pozdĺž múrov, umelých rybníkov alebo záhradných chodníkov..

Šírka kvetinovej záhrady je od 40 cm do 1,5 m a po dĺžke lôžka sa robia pravidelné prestávky, aby sa starostlivosť o kvety zjednodušila.

 • Skupina. Takýto výtvor môžete dokonca dopestovať z jedného druhu rastlín. Ich prirodzené kontúry napodobňujú tie, ktoré sa nachádzajú vo voľnej prírode. Skupiny vysokých rastlín sú vysadené mimo hľadiska a bližšie k nim sú umiestnené nízko rastúce kvety. Takúto kompozíciu je možné umiestniť okolo kmeňa stromu. Kvetinové záhony tohto typu môžu zaberať rôzne oblasti, niekedy dosahujú 30 metrov štvorcových. m.

 • Pásomnica nachádza sa v bežných aj upravených záhradách. V prvom variante je pásomnica jedna rastlina na trávnatom koberci alebo jedna vysoká rastlina, ktorá sa nachádza medzi nízko rastúcimi. Stredom kompozície môže byť trvalka alebo obilnina. V druhej verzii záhradného dizajnu osamelá rastlina harmonickejšie zapadá do okolitého prostredia..

 • Vertikálna kvetinová záhrada. Na vytvorenie takého majstrovského diela budete potrebovať drôtený rám požadovaného tvaru. Obrysy sú orámované rastlinami, ktoré sú starostlivo prispôsobené výške a tvaru kvetu. Najbežnejším príkladom vertikálnej kvetinovej záhrady je múr z divých viníc..

 • Ružová záhrada. Ruže často zdobia prednú časť záhrady. Takáto kvetinová záhrada musí byť umiestnená na teplom mieste, potrebuje slnečné lúče. V niektorých oblastiach je možné vyrobiť zaujímavú kombináciu ružovej záhrady. Ako doplnky sa vysádzajú obilniny, ihličnany, kríky a rôzne druhy paliny, aby táto verzia ružovej záhrady zdobila záhradu po celý rok..

 • Okraj vyzerá ako úzky pás a používa sa na lemovanie záhonov, trávnikov, chodníkov a hrebeňov. Používa sa na odlíšenie prvkov záhrady. Nájdite nízko rastúcu rastlinu, ktorá má stabilný tvar. Je dôležité, aby sa kvetina ľahko starala. Často sa používajú kvitnúce letničky, rôzne kríky alebo hostitelia..

 • Array – sú to rovnaké veľké kvetinové záhrady, aké vidíme vo verejných parkoch. Na území dachy nie je možné vytvoriť rad kvetov, potrebuje veľkú plochu.

 • Skalka (alpská šmykľavka). Stred kvetinovej záhrady zdobí veľký balvan. Tento prvok symbolizuje vrchol hory. Na tvorbu sa používajú rastliny, ktoré majú predispozíciu k rastu v skalnatej pôde. Často ide o zástupcov flóry subalpínskeho a alpského horského pásu..

 • Skalka má viditeľnú podobnosť s predchádzajúcim druhom. Malé kríky a iné nízko rastúce rastliny klíčia medzi veľkými kameňmi.

 • Vodná kvetinová záhrada vytvorený úspešnou kombináciou vodných rastlín. Výstavba kvetinovej záhrady je dôležitá pri výstavbe umelej nádrže na území záhrady.

 • Modulárne kvetinové záhony. Hlavnú úlohu má modul na 1 m². m) Pri navrhovaní kvetinovej záhrady sa vytvorí plán lokality, kde je celá oblasť rozdelená na moduly. Hlavnou vecou pri výsadbe je pozorovať proporcie. Takže môžete pochopiť, že cesta bude trvať 6 modulov, trávnik – 40 modulov a kvetinová záhrada – 5. Podľa tohto princípu musíte naplánovať celé miesto.

 • Arabeska. Kvetinová záhrada je navrhnutá tak, aby zdobila prednú časť záhrady. Z minerálov a zodpovedajúcich zakrpatených rastlín sú vytvorené zložité vzorce. Arabesky sú umiestnené pozdĺž okrajov trávnika alebo slúžia na zvýraznenie rohov. Starostlivosť o takú kvetinovú záhradu je veľmi starostlivá a vyžaduje si veľkú pozornosť..

 • Hrana – kvetinová záhrada s veľmi variabilnými rozmermi – od 1 do niekoľko desiatok metrov. S kvetinovou záhradou sa môžete stretnúť výlučne v záhradách v krajinnom štýle. Populárna možnosť zahŕňa výsadbu jarne kvitnúcich byliniek medzi stromy a kríky. Existujú možnosti použitia rastlín s rovnakými vlastnosťami alebo 2-3 druhov s rôznymi dekoratívnymi vlastnosťami..

 • Springarium. Výhodou v tomto type je výsadba rastlín s jarným kvitnutím.

 • Konvalariy. Konvalinky sú vysadené v tienistých a polotienistých oblastiach s vlhkou pôdou. Krásne listy týchto rastlín zdobia kvetinovú záhradu aj po odkvitnutí..

 • Primárne. Takáto upravená záhrada obsahuje výlučne prvosienky rôznych odrôd. Takéto rastliny sú vysadené v tienistej oblasti záhrady..

 • Dekoratívna zeleninová záhrada navonok pripomína bežnú zeleninovú záhradu – prísne rovné postele so štrkom medzi nimi. Takáto kvetinová záhrada obsahuje nielen okrasné rastliny, ale aj záhradu.

 • Mobilná kvetinová záhrada. Tieto zobrazenia sú mobilné a môžu sa pohybovať, ako chcete. Ako nádoby sa používajú rôzne hrnce, hrnce, škatule a podobné nádoby. Mobilná kvetinová záhrada si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, ale časté zavlažovanie a kŕmenie rastlín môže spôsobiť určité nepríjemnosti. Odborníci odporúčajú uprednostniť podklady udržujúce vlhkosť.

Predložený zoznam môže byť doplnený mnohými ďalšími odrodami, ale tento zoznam je na výber dosť. Znalosť okrasných rastlín vám pomôže určiť ten správny druh pre ktorýkoľvek zo záhonov..

Pred stavbou konkrétnej kvetinovej záhrady vo svojej záhrade zvážte komplexnosť starostlivosti..

Výber rastlín

K tomuto problému je potrebné pristupovať čo najšetrnejšie.. Rastliny vo vašej kvetinovej záhrade sú rozdelené do nasledujúcich typov:

 • ročné a trvalé;
 • poddimenzovaný, vysoký.

Pri výbere rastlín stojí za zváženie ich vlastností kvitnutia a pravidiel starostlivosti. Nezabudnite na doplnky. Pikantné a okrasné bylinky dodajú vašej kvetinovej záhrade nový vzhľad. Záhradu tiež ozdobí hortenzia, ktorá oživí tienisté zóny..

Predtým boli obľúbené nenáročné kvetinové záhony vyrobené z klinčeka nechtíka, zinnie, epomea a sladkého hrášku. Nemyslite si, že je to v minulosti. Správna kombinácia odrôd týchto rastlín umožňuje vytvoriť jasnú kompozíciu, ktorá nespôsobí problémy..

Populárne medzi nízko rastúcimi rastlinami portulaka. Mnoho ľudí pozná názov tejto rastliny, ale len málo ľudí vie, že je jedlá. Obrovskou výhodou kvetu je, že sa nebojí páliaceho slnka. Portulaka doslova pokrýva zem a robí z kvetinovej záhrady jednu.

Ľalie poteší krásou kvitnutia do konca jari. Súčasne dochádza k rozkvetu dúhovky. Kvitnutie mečíkov závisí od mesiaca výsadby. Táto kvetina dokonale doplní lobeliu, šalviu a zvončeky.

Na módne trendy sa môžete spoľahnúť. Rustikálny štýl sa v priebehu rokov tešil veľkej obľube. Charakterizujú ho pivonky, muškáty, ruže, guľovité buxusy a náprstníky. Čoraz viac existujú prírodné záhrady, pre ktoré sa používajú bylinné trvalky, ktoré sa vyznačujú veľkou láskou k slnečným lúčom v kombinácii s okrasnou trávou. Medzi nimi je každý obľúbený mileniál, echinacea, šalvia dubová, jadrovník a medzi bylinkami je obľúbená perová tráva.

Ruže v kombinácii s bylinkovými trvalkami často dopĺňajú pivonky, bodliak, červenokvetá heuchera. Táto jednoduchá kombinácia vytvára bezkonkurenčnú kompozíciu. K ružiam sa dobre hodia ihličnany.

Je dôležité, aby hlavné kvety ružovej záhrady zostali v centre pozornosti..

Trvalky

Na začiatok stojí za to študovať zoznam obľúbených a nenáročných predstaviteľov tohto druhu rastlín. Výsadba takýchto rastlín umožňuje vytvoriť záhradu, ktorá v nasledujúcich rokoch nebude problémom.. Medzi trvalky patria:

 • Astilba. V závislosti od odrody sa môže líšiť vo veľkosti a farbe kvetov. Doba kvitnutia – až 10 týždňov, rastie aj v tieni.

 • Gelenium bohato kvitne od júna do mrazov.
 • Geranium (Pelargonium) má veľké kvety a krásne červenkasté listy. Rastie v polotieni a je kombinovaný s inými trvalkami. Kvitnutie trvá od mája do júna.

 • Aquilegia. Na správny vývoj rastliny stačí, aby ste ju pravidelne zalievali. Dorastá do výšky 1 m a má krásne prelamované listy. Povodie kvitne takmer celé leto.
 • Snapdragon – jesenné kvety s mnohými rôznymi farebnými odrodami.

 • Azalka. Čajové ruže, tulipány a sedmokrásky dokonale dopĺňajú zloženie nenáročných a mrazuvzdorných azaliek.
 • Rastlina ricínového oleja – vysoká rastlina pripomínajúca palmu. Jedinou nuansou, ktorú si treba zapamätať, je aktívne zalievanie v lete. Zvyšok rastliny je nenáročný.

 • Rudbeckia kvitne koncom leta a jesene, miluje výživnú pôdu a veľa svetla.
 • Rebríček kvitne vo viacfarebných košíkoch od júna do septembra.

 • Hostitelia milujem zatienené miesta. Obvykle sa kombinuje s astilbou.
 • Lavatera. Rastlina ozdobí záhon bielymi, ružovými a karmínovými tónmi už 2 mesiace po výsadbe.

 • Denná ľalia. Kvetinová záhrada s denivkami môže byť vyrobená v mono verzii. Množstvo odrôd vám umožňuje vytvoriť harmonickú kompozíciu.

Letničky

Medzi mnohými takýmito rastlinami existujú tie, ktoré sú najvhodnejšie pre kvetinové záhrady. Kvety rastú iba 1 sezónu, ale tento proces trvá celé leto alebo celú jeseň. Najpopulárnejšie jednoročné kvety:

 • Ročná astra (Callistefus). Je dôležité uvoľniť pôdu a odstrániť burinu. Asteru musíte zalievať múdro; v lete zalievanie obmedzte, ale súčasne zvyšujte množstvo vody. Kvetinárstva potešia rôzne odrody.
 • Nechtík – oranžové „slniečka“ na vašej kvetinovej záhrade. Malé kríky sú posiate kvetmi rôznych farieb. Má liečivé vlastnosti.

 • Macešky (Viola). Kvety sa častejšie pestujú ako letničky. Rastlina miluje teplo, ale môže rásť v mierne zatienenej oblasti. Kvitne od apríla do samého mrazu. Pred chladnou zimou je lepšie ju vykopať a presadiť do skleníka.
 • Nechtík lekársky. Nenáročné kvety majú širokú škálu odrôd. Niektoré môžu dosiahnuť výšku až 1,5 m.

 • Nasturtium kvitne počas celej letnej sezóny. Je dôležité príležitostne zalievať a kŕmiť rastlinu. Charakteristickou črtou tohto druhu sú semená, ktoré sa môžu podávať nakladané na stole..

Zakrpatené kvety

Takéto rastliny pomáhajú v krátkom čase vytvoriť farebnú kvetinovú záhradu. Hlavnou výhodou rastlín je, že pokrývajú zem a vytvárajú krásne vzory.. Populárne kópie:

 • Ageratum Houston. Výška jednoročnej rastliny nepresahuje 20 cm, miluje otvorené slnečné miesto. Je dôležité zalievať rastlinu včas. Kvitne v bielo, lila alebo modrej farbe od júna do októbra.
 • Petunia poteší svojich majiteľov na slnku aj v polotieni. Na záhony sa používajú odrody kríkov a ampelov. Pre vonkajšie záhony je lepšie zasadiť viackveté odrody. Kvety takejto petúnie neovplyvní dážď. Je dôležité rastlinu pravidelne zalievať a kŕmiť..

 • Calceolaria. Svetlé neobvyklé kvety ročníka urobia vašu kvetinovú záhradu exotickejšou. Rastlina vôbec netoleruje teplo, vysaďte ju do tieňa. Pri zalievaní je dôležité udržiavať obsah vlhkosti v pôde, ale nie navlhčiť listy na okraji, pretože vniknutie vody do nich môže viesť k úplnej smrti listov. Kvitne od začiatku leta do polovice jesene.
 • Sedmokrásky. Ak zasadíte rastlinu na jeseň, v máji sa váš kvetinový záhon rozžiari jasnými farbami. Za vlhkého a chladného počasia môžu sedmokrásky kvitnúť až do mrazov.

 • Phlox. Rastlina kvitne tak husto, že počas tohto obdobia nie je lístie vôbec viditeľné. Výška závisí od odrody, pohybuje sa od 5 do 10 cm. Existujú odtiene od pastelovej ružovej po fialovú, menej často môžete vidieť purpurový tón..
 • Plstená trieska. Kvitnutie prebieha od mája do júna. Rastlina pokrýva zem ozdobným kobercom vysokým 20-30 cm.

Kvitne celé leto

Najpopulárnejšie sú letné záhony. Pre nich musíte vybrať rastliny s vhodným sezónnym kvitnutím.. Venujte pozornosť týmto druhom:

 • Portulaka zakoreňuje v suchej pôde na otvorenom priestranstve. Čím viac slnečného svetla dostane, tým krajšie kvitne. Froté odroda „Double Mix“, ktorá kvitne až do prvých mrazov, je obzvlášť cenená medzi pestovateľmi kvetov..
 • Phlox. Rastlina najkrajšie kvitne na slnečnom mieste, ale môže rásť aj v polotieni. Rastlinu je potrebné napojiť a nakŕmiť. Má mnoho odrôd s rôznymi farbami..

 • Brčál. Kvet je mimoriadne nenáročný. Môžete ho zasadiť kdekoľvek. Rastlinu musíte zalievať iba na začiatku, potom má zo zeme dostatok vlahy. Dokonca aj v najhorúcejších mesiacoch je zalievanie nežiaduce častejšie ako 1krát za 7 dní..

 • Nočná fialka má kvety fialových tónov, menej často – biele. V priaznivých podmienkach rastie veľmi rýchlo. Miluje ľahkú a výživnú voľnú pôdu. Bola vyšľachtená froté odroda s červenkastými kvetmi.
 • Nemophila. Rastlina sa vyznačuje nízkou výškou – až 25 cm. Prelamované listy majú krásne vzorované lemovanie. Kvetina sa používa na záhony, ohraničuje a pokojne znáša zimu bez prístrešia.

 • Konvalinka. Rastlina je známa aj tým, ktorí nemajú radi kvety. K dobrému tandemu patria tulipány. Po odkvitnutí sa objaví krásne ovocie – jasne červený hrášok. Nemali by sa jesť, preto dávajte pozor na zvieratá a malé deti..
 • Aubrieta. Malá rastlina sa nachádza v kríkoch a celé leto očaruje majiteľov domu svojimi purpurovými kvetmi..

 • Aquilegia. Neobvyklá štruktúra kvetu ho robí atraktívnym pre záhradníkov. Vnútri je žlté jadro, potom nasledujú oválne listy a okvetné lístky s ostrými koncami obklopujú kompozíciu. Odtiene okvetných lístkov závisia od odrody.
 • Mylnyanka – takmer nepostrádateľná rastlina pre romantické záhony. Tieto kvety vyzerajú obzvlášť dobre v ružových mono kvetinových záhonoch. Púčiky majú päť okvetných lístkov.

Kríky

Okrasné kríky môžu pomôcť vytvoriť záhradu, ktorá kvitne po celý rok, alebo postaviť živý plot. Kríky sú kvitnúce a nekvitnú, ihličnany sú veľmi obľúbené. Takéto rastliny sa rozmnožujú delením, potomstvom, odrezkami a vrstvením. Vďaka tomu je ľahké zasadiť veľký pruh..

Trpasličí jalovec je ideálny na zdobenie skalnej kvetinovej záhrady. Ihly sa líšia v závislosti od druhu rastliny. Je dôležité poznamenať, že pivonky, ruže, plamienky nevydržia blízkosť ihličnatých kríkov, udržiavajte ich vo vzdialenosti najmenej 2 metre. Populárne výsadby jazmínu, kaliny, šípok a skalníka.

Ak chcete vytvoriť bezplatný živý plot, musíte obrátiť svoju pozornosť na žltú akáciu, čučoriedku a rôzne druhy hlohu. Ak chcete nízky živý plot, potom stojí za povšimnutie kvitnúca spirea a zimostráz. Tento posledný ker je často vysádzaný jednotlivo a strihaný do rôznych tvarov..

Na nízke živé ploty, ako sú obrubníky, sa hodí Potentilla a nízke druhy destilátov.

Skladanie kompozícií

Pred výsadbou určite premyslite všetky detaily a predložte výsledok.. Ak chcete vytvoriť krásny tandem, musíte postupovať podľa niekoľkých jednoduchých krokov:

 • Voľba odtieňov. Tmavočervené a fialové dodávajú záhrade dynamický nádych. Kvetinová záhrada vyzerá štýlovo v jednom tóne. Tóny žltej a modrej vytvárajú pokojnú a pozitívnu atmosféru. Výber farby je subjektívna otázka, ale berte to zodpovedne..

 • Typ kvetinovej záhrady. V tejto fáze primerane zhodnoťte svoju záhradu a územie ako celok. Rozhodnite sa, v ktorej zóne stojí za výsadbu rastlín a akú veľkú kvetinovú záhradu môžete zariadiť.

Nezabudnite, že mnohé druhy záhonov je možné kombinovať. Napríklad klasický záhon môže byť obklopený hraničným záhonom. Dekoračný koberec sa hodí k rôznym arabeskám. Táto kompozícia vyzerá skvele v blízkosti domu..

 • Výber rastlín. Vytvorte si zoznam rastlín s prihliadnutím na rozmanitosť kvetinovej záhrady, osvetlenie miesta a kvalitu pôdy. Je tiež dôležité vziať do úvahy obdobie kvitnutia. Môžete si vybrať podľa princípu kvitnutia v jednom období alebo tak, aby sa kvitnutie navzájom nahrádzalo. Stojí za zmienku, že je nerentabilné vyrábať kvetinové záhony iba z trvaliek, pretože v prvých rokoch bude veľa prázdnych zón, čo vyzerá neatraktívne.

Existuje niekoľko ďalších dôležitých podmienok pre správny návrh kvetinovej záhrady.. Nezabudnite zvážiť, koľko rastlina rastie.. Je dôležité vziať do úvahy výšku rastlín a tvar ich listov. Rastliny s ozdobnými listami a nízkymi nárokmi na údržbu budú dobrou oporou pre kvetinovú záhradu. Kombináciu rastlín zvážte podrobnejšie, aby si navzájom neškodili..

Nakreslite plán na papier. Týmto spôsobom budete môcť vytvoriť požadovaný vzor a vypočítať počet semien, ktoré chcete zasadiť. Zostaňte na škále a v tejto fáze si urobte čas. Plán vám pomôže vyhnúť sa chybám pri práci na zemi.

Začnite kresliť s obrysmi zvoleného typu kvetinovej záhrady. Umiestnite rastliny podľa výšky. Trvalkám nechajte voľný priestor na rast. Pri umiestňovaní myslite aj na stabilitu dekoratívnosti rastlín..

Až po premýšľaní o rastlinách a vytvorení podrobného plánu môžete začať stavať kvetinovú záhradu vo svojej záhrade..

Môžete si napríklad vziať takú oázu v tieni stromu. Veľkosť takejto kvetinovej záhrady môže byť 2 m x 4 m.. Pre oázu si môžete vyzdvihnúť nasledujúce rastliny:

 • Skombinujte niekoľko druhov hortenzie: sargent a oakleaf.

 • Pred ne vysaďte akonit s kvetmi rôznych tónov. Kombinácia týchto dvoch vyzerá dobre.

 • Obrázok môžete doplniť pomocou nenáročnej astilby.

 • Brunneri a hostitelia budú zdobiť oázu na celé letné obdobie.

 • Vysokému korydalisu je možné prispôsobiť tón akonitu.
 • Čínsky trpaslík astilbe pokryje zem krásnym masívnym kobercom.

Dekor

Kvetinové záhony s letničkami môžu byť ozdobené ďalšími dekoratívnymi prvkami. Špeciálne záhradné osvetlenie pomôže priaznivo umiestniť akcenty na kvetinový záhon. Záhon môžete spestriť zaujímavou fontánou alebo sochou. Vyberte detaily tak, aby zdôrazňovali hĺbku kvetinových úprav.

Je dôležité, aby ste priestor nepresýtili, inak všetko kúzlo zmizne bez stopy. Ak sa rozhodnete ozdobiť svoju záhradu vysokohorskou šmýkačkou, potom zvoľte na dekoráciu vhodné kamenisté detaily. Strom sa organicky zmestí, kučeravé naplavené drevo môže ozdobiť kvetinovú záhradu akéhokoľvek druhu. Upresnenie a mágiu je možné vytvoriť pomocou prelamovaného plotu okolo kvetinovej záhrady..

Pozrime sa podrobnejšie na plot pre kvetinový záhon. Môžete si kúpiť hotový plot z tepaného kovu alebo dreva. Ďalšou možnosťou je domáci živý plot. Výrobky z dekoratívneho kameňa vyzerajú veľkolepo. Princíp kladenia sa nelíši od výstavby záhradných chodníkov.

Výzdoba kvetinovej záhrady sa neobmedzuje iba na osvetlenie, fontány, figúrky, živé ploty a letné domy. Existuje veľa zaujímavých myšlienok:

 • Nainštalujte do pôdy teplomer alebo vlhkomer a usporiadajte ho vo forme ozdobného zámku.
 • Lesklé, zrkadlové alebo mozaikové korálky môžu skryť medzery medzi rastlinami vo vašom záhone.

 • Plechy sa dajú zmeniť na avantgardné sochy alebo motýle a vtáky.
 • Malá dekoratívna lavička medzi rozptýlením jasných kvetov môže byť príjemným miestom na odpočinok..

 • Ozdobte obyčajnú kanvicu farebnými ozdobami a urobte z nej stredobod dekorácie.
 • Postavte skutočné slnečné hodiny uprostred kvetinovej záhrady na otvorenom priestranstve.

Pôdu môžete ozdobiť mušľami a figúrkami obyvateľov vodného sveta.

Tipy na starostlivosť

Vytrvalé rastliny vyžadujú určitú starostlivosť. Napriek ich nenáročnosti je potrebné kompetentne udržať život rastlín. Existujú nasledujúce odporúčania:

 • Poskytnite svojim rastlinám voľnú a výživnú pôdu.
 • Ak ste vysadili divoké rastliny, určite im vytvorte prirodzené podmienky..

 • Piliny a ihličie pomôžu v zime chrániť rastliny a udržať požadovanú úroveň vlhkosti v pôde.
 • Mnoho rastlín netoleruje silný vietor, preto si určite postavte ochranu.

 • Nechtík a levanduľa po obvode záhona ochráni ostatné rastliny pred bežnými škodcami.
 • Rastliny odolné voči odtieňom je možné umiestniť pod koruny stromov. Sú vhodné aj na ozdobenie okraja..

Skúsení záhradníci vedia, že najťažšie obdobie je jeseň. V tomto období si kvetinová záhrada vyžaduje zvýšenú pozornosť. Ak robíte všetko správne, potom na jar môžete pokojne pozorovať farebný kvetinový záhon.. Povinné postupy pri starostlivosti o jesennú kvetinovú záhradu:

 • Na čistenie záhonov a trávnikov použite hrable. Toto je najrýchlejší a najsprávnejší spôsob čistenia pôdy od mŕtvej trávy a lístia..
 • Pivonky je potrebné v októbri aktívne polievať a kŕmiť. V tomto období sú púčiky položené..

 • Rastliny, ktoré kvitnú na jar, je potrebné vykopať a presadiť do novembra. Nezabudnite odstrániť všetky buriny a uvoľniť pôdu.
 • Ruže je potrebné narezať a zabaliť, ale až po nástupe mrazov. Ruže musíte zakryť iba zhora, bez toho, aby ste sa dotýkali strán. Výhonky teda lepšie dozrejú do jari..

 • Vysaďte hyacinty do začiatku novembra a uistite sa, že ich zakryjete suchým lístím. Narcisy, plamienky a miniatúrne ružičky prikryte rovnakými listami..
 • Tulipány sa vysádzajú na jeseň. Na zimu by nemali byť prikryté, ale stále musíte živiť pôdu. Na to môžete použiť piliny alebo kompost..

Krásne príklady

Krajinná kvetinová záhrada dáva príležitosť ukázať predstavivosť. Pri výsadbe kvetov neexistujú žiadne pravidlá, takže môžete vytvoriť najprirodzenejší vzhľad. Vyberte si rastliny z trvaliek a uistite sa, že sa o všetky ľahko staráte. Kombinácia rôznych období kvitnutia vám poskytne farebný obraz od skorej jari do samého mrazu.

Zvislé záhony potešia milovníkov estetických rastlinných súborov. Tento typ kvetinovej záhrady umožňuje vytvoriť jasnú kompozíciu aj na malej ploche. Kvetináče je možné namontovať na bežnú stenu alebo obrazovku. Často sú pribité alebo zviazané. Malá plocha sa premení na taký nádherný dizajn.

Monoclumba je skutočný hit. Takáto kvetinová záhrada obsahuje rastliny určitého druhu. Kompozícia je vytvorená kombináciou rôznych odrôd tej istej rastliny. Súbory pivoniek, georgín alebo pestrých asterov pôsobia veľkolepo. Vyberte si svoju obľúbenú rastlinu a vytvorte si v záhrade kúzelný kútik.

Arabesque je príležitosťou na vytvorenie skutočného umeleckého diela v záhrade. Takáto kvetinová záhrada môže dostať zložitý tvar zvieraťa alebo hmyzu. Práve tieto arabesky potešia hostí a susedov..

Vytvorenie takéhoto dizajnu vlastnými rukami môže byť dosť ťažké, preto sa obráťte na špecialistu.

Priaznivci nízko rastúcich rastlín si môžu v záhrade vytvoriť záhon s kobercom. Docela namáhavá a zaujímavá práca – tvorba ozdôb. Rozkvitnutý koberec sa odhalí v plnej kráse, ak dokážete vziať do úvahy všetky detaily postupného vysádzania kvetov. Nízko rastúce rastliny rôznych tónov môžu ozdobiť vašu záhradu skutočným obrázkom..

Motýlik vo vašej záhrade je dobrou voľbou. Takúto kompozíciu môžete zasadiť sami. Opatrne nakreslite plán a vyberte rastliny. Jednoduchšou možnosťou by bolo zasadiť svetlé kvety vo forme srdca.. Ak máte pochybnosti o svojich schopnostiach, vysaďte kvety na ostrovy.

Ak chcete vytvoriť neobvyklú kompozíciu, vytvorte drôtený rám vo forme auta, neobvyklého vtáka alebo dúhy. Takáto konštrukcia môže byť inštalovaná v určitej časti záhrady alebo vyrobená vo forme mobilnej kvetinovej záhrady..

Výroba takýchto umeleckých diel je náročná a namáhavá práca. Tento nádherný výsledok však prekoná vaše očakávania..

Informácie o hlavných chybách, ktorých sa dopúšťate pri navrhovaní záhonov, nájdete v nasledujúcom videu..