Dvere

Ako si vybrať dyhované dvere?

Dvere rozdeľujú priestor bytu alebo domu a vytvárajú útulnú atmosféru, a preto je také dôležité vybrať si správne modely z týchto prírodných materiálov. Dyhované plátna sú vynikajúcou voľbou, v ktorých je pomer ceny a kvality a estetika dobre zladené. Ako si vybrať dyhované dvere je aktuálna a večná otázka pre majiteľov domov, ktorí stoja pred rekonštrukciou. Aby ste na to odpovedali, musíte sa zoznámiť s pojmom „dyha“ a typmi dverí.

Čo je prírodná dyha?

Prírodná dyha je tenký rez dreva, ktorý sa používa na odhalenie dverného krídla. Rez sa získava pílením, hobľovaním alebo lúpaním stromu.

Technológia výroby dyhy, bez ohľadu na spôsob jej odstránenia, je nasledovná:

 • Polená sú pomocou špeciálneho zariadenia narezané na tenké pásy rovnakej hrúbky asi 0,6 mm;
 • Výsledné stuhy sú narezané na rovnaké listy a naskladané na seba – spravidla taký „koláč“ pozostáva z 3 listov;
 • Zložené listy sú zlepené dohromady a vytvárajú hustý list budúcej krytiny dverí, ktorá sa nazýva preglejka;
 • Výsledná preglejka je brúsená a natieraná, ale plech nie je vždy natretý, pretože niekedy musíte napodobniť drahý druh dreva alebo vylepšiť prirodzený odtieň dreva;
 • Potom sa preglejka nanesie na polotovar alebo jadro dverí a prilepí sa lisovaním za studena alebo za tepla..

Dýhované dvere sa vysušia a potom nalakujú po predbežnom prerezaní, aby krídlo brány zodpovedalo požadovaným rozmerom.

Dýhované interiérové ​​dvere sa najčastejšie vyskytujú kvôli veľkému dopytu, ktorý je daný šetrnosťou k životnému prostrediu a takmer 100% prírodným pôvodom. Napriek lepidlu v kompozícii sa takéto plátno považuje za úplne prirodzené. Háčik je však v tom, že výrobcovia sa často pokúšajú znížiť náklady na budúce plátno a namiesto plnohodnotnej dyhy používajú ekologický materiál-listy lisovaných pilín alebo eko dyhu..

Názory

Dyha je zvyčajne chápaná ako rez prírodného dreva. Okrem prírodného materiálu, existujú nasledujúce typy dyhy:

 • Eko dyha. Umelý trávnik, ktorý zvyčajne napodobňuje textúru a vzor prírodného dreva. Napriek svojim nízkym nákladom je odolnejší voči zmenám teploty a vlhkosti, mechanickému namáhaniu plátna a na prvý pohľad sa nelíši od svojho prirodzeného náprotivku. Eko dyha je vyrobená z drevného odpadu, pilín, ktoré sú zlepené a zlisované do tenkých plátov. Technológia nanášania eko dýh je podobná prírodnej.
 • Umelý Euroshpon. Syntetický laminát vyrobený z drevného odpadu a lepidiel. Rozdiel od predchádzajúceho je ten, že na eurovú dyhu sa lisuje dlhšie. Často sa nazýva film CPL..
 • Ultra dyha. Ďalšia upravená verzia eko dyhy, ktorá sa líši vo viacvrstvovom a bližšie k textúre prírodného dreva. Je odolný voči vlhkosti a mechanickému poškodeniu, pričom cena ultra dyhy je ešte nižšia.

Výrobné metódy

Jadro dverí alebo ich „telo“ môže byť pevné a duté. Masívne dvere – masívna alebo spájaná masívna borovica alebo smrek (alebo akékoľvek iné ihličnaté drevo). Zostrihané jadro plátna je vyrobené nasledovne: z borovicovej tyče je vytvorený rám, lúče sú v ňom umiestnené blízko seba. Výsledná štruktúra sa odošle pod lis a upevní sa lepidlom. Na tento účel sa zriedka používa vysoká teplota, častejšie mikrovlnné rúry.

Potom sa budúci web rozomelie a kalibruje. Na ňu sa prilepí preglejkový list alebo MDF a pošle sa studeným lisom, aby sa lepidlo vysušilo. Ďalej sa drevené plátno odošle do stroja a upraví na požadovanú veľkosť.

Na stroji na vyhĺbenie drážok pre pánty a kovania (ak sú kovania zapracované z výrobného závodu). Potom sa dvere odošlú do ďalšieho bodu na brúsenie, leštenie a lakovanie. Prejde niekoľko takýchto etáp, po ktorých sa dvere považujú za pripravené a odoslané do továrne..

Duté plátno je vyrobené nasledovne: z tyče je vytvorený rám, ktorý je vyplnený voštinovou výplňou – lepenkou. Ďalšou bežnou možnosťou dyhovania sú dosky z penového polystyrénu. Budúce plátno je uzavreté doskami MDF a prešité dyhou, často umelou.

Dyhované plátna môžu byť lisované za studena alebo za tepla, často sú tieto dve metódy kombinované. Samolepiaca dyha je film, ktorý sa nanáša na hotové plátno a nie vždy imituje drevo. Často pripomína mramorovú, kamennú krytinu..

Výhody a nevýhody

Dýhované dvere – plátna potiahnuté prírodným rezom dreva, ktoré sa navonok nelíšia od podobných zo 100% masívneho dreva. Majú nasledujúce výhody:

 • Prírodné zloženie: vo vnútri masívne borovicové alebo ihličnaté drevo a zvonku hodnotný rez. V takýchto dverách sú aj prímesi lepidla, ale ich percento je zanedbateľné – asi 1%;
 • Šetrnosť k životnému prostrediu;
 • Estetický vzhľad. Prírodné drevo sa líši od umelého trávnika svojim jedinečným a neopakovateľným vzorom a textúrou. Napriek tomu, že sa výrobcovia už naučili napodobňovať, prírodný materiál možno vizuálne rozlíšiť od falošného;
 • V byte alebo dome vytvárajú priaznivú mikroklímu. Drevené dvere dýchajú, priepustnosť vzduchu v dôsledku mikropórov;
 • Ľahké, čo umožňuje ich inštaláciu na tenké a závesové steny. Dýhované dvere sa na rozdiel od 100% masívneho dreva za predpokladu, že sú správne nainštalované, len málokedy prehýbajú;

 • Optimálny pomer ceny a kvality. Dýhované dvere sú v porovnaní s rovnakými dverami z masívu lacnejšie. Ak hovoríme o ekologickej dyhe a inom umelom trávniku, potom prírodné budú stáť viac. Sú zlatou strednou cestou;
 • Dýhované dvere často napodobňujú plátna zo 100% masívneho dreva. Často môžete nájsť dyhu mahagón, jaseň, wenge, dub, čerešňa, buk a skutočne exkluzívne druhy: čierny orech, madrona, macassar, mahagón a ďalšie;
 • Môžu byť zrekonštruované, ak je plátno počas používania alebo nedbalosti mierne poškodené: stačí vyleštiť alebo natrieť časť dverí špeciálnou zmesou;
 • Dyhované modely dobre izolujú hluk a zadržiavajú teplo za predpokladu, že sa v nich nachádza masívna alebo spletená masívna borovica..

Textúra prírodnej dyhy sa úplne zhoduje s textúrou masívneho dreva. A na prvý pohľad je takmer nemožné rozlíšiť jeden od druhého za predpokladu, že sú dvere vyrobené vysoko kvalitne. Kvalita výrobkov závisí od toho, ako je výrobca svedomitý, aké zariadenie a suroviny používa. Skutočne pevné dvere z prírodnej dyhy budú stáť veľa – na rozdiel od stredne mäkkého masívneho dreva z jelše alebo smreka.

Farba dyhovaných dverí môže byť prirodzená s minimálnym spracovaním. Dyha je často vopred natretá, aby sa získal hlboký a vizuálne drahý druh dreva..

Dyhované plátna majú tiež nevýhody, napríklad:

 • Sú drahé, najmä ak je výrobca veľmi známy;
 • Bezohľadní predajcovia môžu vydávať umelé dyhy za prírodné a začiatočník v tejto záležitosti pravdepodobne nerozlíši jeden od druhého. Mínus dyha – dá sa ľahko predstierať;
 • Vyžaduje úctivý prístup a starostlivosť so špeciálnymi prípravkami na báze vosku.

Dvere z prírodnej dyhy sú zlatou strednou cestou, ktorú kupujúci obvykle hľadajú.

Takéto plátna sú vhodné pre každú izbu v dome, či už je to spálňa alebo obývačka, kúpeľňa alebo kuchyňa.. Kvalitné dvere sú odolné voči malým teplotným výkyvom a sú ideálne do kúpeľne. Existuje jedno, ale: ak sa voda pravidelne dostáva na dvere, dyha sa môže „odlepiť“. Recenzie zákazníkov na prírodnú dyhu na líci listu sú najlichotivejšie: takmer každý zákazník ocenil kvalitu dverí a ich dlhú životnosť – 10 – 15 rokov..

Dvere nie sú len plátno, ale aj krabica, sada platní a príslušenstva. Posledne menované sú drevené panely vo farbe plátna a sú potrebné, ak je stena otvoru príliš široká. Doborovia prekrývajú časť steny, ktorú krabica nezakrývala, a slúžia ako povinný dekoratívny prvok.

A na nich, mimochodom, môžete ušetriť peniaze výberom modelov s umelým povlakom namiesto dyhovaných rozšírení, ak sa nelíši od farby plátna.

Materiály

Dyha je vyrobená z rôznych materiálov a vždy ide o prírodné drevo hodnotnejších druhov: dub, mahagón, buk, čerešňa, jaseň a ďalšie. Masívna borovica sa nachádza vo vnútri kvalitných a praktických dverí a aby krídlo dverí bolo drahšie a estetickejšie, používajú výrobcovia dyhu..

Jedným z najdrahších a pevných náterov je dub.. Na druhom a treťom mieste – buk a jaseň, orech a čerešňa, ktoré vyzerajú skvele v každom interiéri. Hlavný rozdiel medzi prírodnou a umelou dyhou je v tom, že prvá má prirodzený asymetrický vzor, ​​ktorý nemožno predstierať. Tento vzor je často vybraný v továrni, takže plátno je viac -menej symetrické a nemá zjavné rozdiely vo vzore. Ak sa pozriete pozorne na dyhované dvere, všimnete si, že vzor je stále iný: neexistujú žiadne drážky rovnakej šírky a dĺžky..

Dvere z dyhovaného popola majú svetlý odtieň a pripomínajú bielený dub alebo buk. Mahagónová dyha priamo hovorí o červenkastom odtieni z názvu, ako zebrano: táto dyha má pruhovaný vzor.

Obkladový materiál z kamennej dyhy je vyrobený z prírodnej bridlice a opakuje textúru čierneho alebo bieleho mramoru. Masívny dub je vynikajúci materiál na plátno, ale drahý a rozmarný. Ako každé masívne drevo sa môže zdeformovať z príliš vlhkých podmienok, suchého vzduchu v miestnosti a akýchkoľvek porúch v mikroklíme miestnosti. Životnosť 100% plátien z masívneho dreva je však pôsobivá: asi 50 rokov.

Drevené interiérové ​​dvere sú rozdelené do dvoch kategórií: plné a sklenené:

 • Nepočujúci sú úplne drevené a najdostupnejším prvkom ich dekoru sú panely – panely na fasáde dverí, ktoré im dodávajú nepravidelný geometrický tvar a často vytvárajú vizuálny objem..
 • Dvere so sklom priestor opticky zväčšia, presvetlia. Sklo môže byť akékoľvek: tmavé, svetlé, lesklé, matné a líši sa stupňom transparentnosti. Môže to byť tavné – volumetrické prvky alebo vzor, ​​vzor.

Dvere môžu byť pokryté smaltom – farbou. Smaltované plátna majú tiež množstvo výhod, a predovšetkým sú požiarnou odolnosťou a hygienou. Takéto dvere stačí utrieť vlhkou handričkou..

Čo je lepšie – laminované alebo dyhované?

Ak hovoríme o domácom interiéri, potom samozrejme víťazí prírodné drevo: „dýcha“, vytvára priaznivú mikroklímu, vyzerá esteticky a draho. Domáce zvieratá však môžu prírodnú dyhu ľahko poškriabať. A čo je jeho ďalšie plus – povlak je možné obnoviť pomocou špeciálneho leštidla na báze vosku. Dyhované dvere sú lepšie pre škôlku a spálňu, ak je dyha prírodná. Je to dobré na vytvorenie klasického alebo moderného a akéhokoľvek iného interiéru. Jedinou nevýhodou dyhovaného modelu sú relatívne vysoké náklady. Významným plusom je dlhá životnosť – asi 15 rokov.

Laminátové dvere sú najlepšie do malej kúpeľne alebo zle vetranej miestnosti. Laminát je odolný voči zmenám teploty a vlhkosti v malej miestnosti a nebojí sa vody.

Výber interiérových dverí je tak individuálny. Táto voľba je pre majiteľa bytu alebo domu vždy rizikom, čo závisí najmä od rozpočtu..

Starostlivosť

O dvere z prírodnej dyhy je potrebné starať sa, ako o všetky ostatné dvere či nábytok. Starostlivosť o ňu sa znižuje na utieranie vlhkou handričkou. Môžete použiť špeciálnu kompozíciu na báze alkoholu alebo si ju pripraviť sami: zmiešajte vodu a alkohol v pomere 9: 1.

Na obnovu povlaku budete potrebovať leštidlo na báze vosku: vyplní drobné poškodenia, obnoví farbu dreva a dodatočne ho ochráni. Mimochodom, o ochrane: malí paraziti a hmyz môžu začať v prírodnom strome. Na ochranu pred drevenými chybami je potrebné plátno ošetriť antiseptikom najmenej raz za niekoľko rokov. Hovoríme o dverách zo 100% masívneho dreva s minimálnym spracovaním a o ďalších kusoch nábytku.

Dýhované dvere nemôžete natrieť. Jediným povlakom, ktorý je možné farebne zmeniť, je smalt. Smaltované a laminované dvere je možné umývať mydlovou vodou, ak sa na plátne objaví silné znečistenie, čo je s drevenými náprotivkami prísne zakázané, pretože drevo je schopné „absorbovať“ vodu. Po spracovaní drevených dverí obyčajnou vodou sa odporúča ich utrieť dosucha.

Akúkoľvek handričku je možné utrieť mäkkou špongiou alebo handričkou a výrobkami bez drsných abrazívnych častíc.

Možnosti zdobenia

Interiérové ​​dvere môžu byť slepé – drevené, hladké, lakonické a bez zbytočných drobností. Dyhované s prírodnou povrchovou úpravou pôsobia esteticky a draho aj bez dekorácie. Môžu byť obložené – volumetrickými pásmi na povrchu. Glazované modely priestor vizuálne transformujú a dokonca ho aj vizuálne rozširujú. Vyzerajú dobre v obývačke a najmä v kúpeľni.. V tom druhom sú praktické: zo zapnutého svetla vidíte, že je niekto v miestnosti. Kupujúci si začali vyberať sklenené dvere do kúpeľne a na toaletu relatívne nedávno, pretože sa objavilo priesvitné sklo. Aj keď je v miestnosti zapnuté svetlo, silueta osoby nie je viditeľná..

Sklo môže byť len matné alebo lesklé, priehľadné, líši sa farbou. Často je zdobený fúzovaním – volumetrické sklenené prvky vo forme kvapiek, kruhov, štvorcov. Na skle môže byť vzor alebo vzor.

Vynikajúci dekoratívny prvok – portály, ozdobné platne s rezbárskymi prvkami. Dvere sú často zdobené patinou, striekajúcou na plátno zlatú alebo striebornú farbu. Patinovanie je umelé starnutie nábytkových prvkov alebo bielizne a obzvlášť dobre vyzerá v klasickom a rustikálnom formáte. Provence je pre tento popis ako stvorený..

Príklady v interiéri

Dýhované dvere sú v klasických interiéroch nepostrádateľné. Ušľachtilé drevo transformuje a zdôrazňuje obraz miestnosti, vytvára útulnosť. Modely zo svetlého dubu alebo popola sú kombinované so svetlými povrchovými úpravami, svetlými stenami a podlahami.

Obzvlášť dôležité sú tie patinované dvere, ktoré majú na fasáde umelý nádych staroveku. Prírodný odtieň dreva vyzerá rovnako dobre v klasických aj moderných interiéroch, v kontrastných svetlých alebo naopak tmavých povrchových úpravách.

Klasické modely v rovnakej farbe sa môžu líšiť v povrchových úpravách. Dávajte pozor na to, ako stručne vyzerajú hluché a zasklené dvere v podmienkach jednej chodby.

Biele dvere – nová klasika. A nebudú vždy dyhované, často sú svetlé plátna pokryté sklovinou, čo na povrchu vytvára ľahký lesklý efekt. Biele dvere pôsobia proti kontrastu výhodne v podobe tmavého odtieňa stien. A určite vás bude podporovať svetlý, biely nábytok alebo dekor. Z hľadiska praktickosti nie sú biele plátna nižšie ako drevené, tiež sa o ne ľahko stará..

Dvojité dvere vytvárajú v miestnosti akcent a sú ideálne do obývačky alebo kuchyne. Otvor so šírkou 100 cm a viac sa bez nich nezaobíde a obzvlášť atraktívne sú také modely so sklom.

Vhodné sú tmavé dyhované dvere vo farbe wenge v modernom i klasickom. V podmienkach veľkého alebo nie príliš veľkého priestoru vyzerá hra kontrastov prospešne: svetlé steny a tmavohnedé plátna. Na dokončenie obrazu miestnosti by mala byť farba wenge podporovaná iným tmavým nábytkom: rám postele, kuchynská doska alebo malá skrinka..

Secesný štýl odzrkadľuje modernosť, čo znamená, že na jeho vytvorenie sú vhodné dvere s eko dyhovým povlakom..

Ak v klasike tento materiál nie je úplne vhodný, potom v modernom smere je to celkom tak. Farba plátna zároveň nemusí byť úplne prirodzená: šedá, čierna, kávová a krištáľovo biela s hliníkovými alebo sklenenými vložkami..

Plátno v secesnom štýle s hliníkovými prvkami môže vizuálne zmeniť proporcie miestnosti: tenké zvislé panely sa vizuálne rozširujú, zvislé robia plátno vyšším..

Milánsky orech je považovaný za jednu z najbežnejších farieb.. Moderní dizajnéri sa však už dávno vzdialili od nepríjemného odtieňa a vo svojich projektoch ho používajú minimálne. Výnimkou je neobvyklá kombinácia teplého dreveného odtieňa v podkrovných alebo high-tech interiéroch, kde je potrebné vyhladiť priemyselný obraz miestnosti. Geometrický vzor na plátne môže poraziť milánsky oriešok – horizontálne a vertikálne pruhy na povrchu v zaujímavej kombinácii.

Viac o tom, ako si vybrať dyhované dvere, sa dozviete v nasledujúcom videu..