Kuchyňa

Ako si vybrať farbu stien v kuchyni

Jedným z dôležitých prvkov v návrhu miestnosti je farba stien. Vaša nálada, pohoda, výkon bude závisieť od tónov a odtieňov. To isté platí pre kuchyňu. Trávime tam značnú časť času: varením, jedením atď. Ako vybrať ten správny odtieň na steny a ako ho správne skombinovať, vám povieme v našom článku.

Základné pravidlá

Aby ste úspešne vybrali správnu farbu stien v kuchyni, mali by ste si zapamätať základné pravidlá:

  • Ak chcete priestor vizuálne zväčšiť, je lepšie zvoliť malú kresbu. Ak to naopak chcete zmenšiť, dajte prednosť veľkým kresbám. Keď poznáte tento zákon, môžete úspešne vytvoriť požadovaný výsledok pre svoje priestory. Mimochodom, vizuálne rozšíri priestor a vzor s pretínajúcimi sa pruhmi.
  • Ak máte malé stropy, je lepšie použiť zvislý vzor. Pomôže to opticky zvýšiť výšku od podlahy po strop. Horizontálne pruhy však urobia opak. S ich pomocou bude kuchyňa pôsobiť širšie..

  • Na vytvorenie ilúzie pohybu musíte použiť diagonálne pruhy na stenách kuchyne. Mnoho rôznych efektov môžete získať aj použitím textúrovaných tapiet. Nebojte sa experimentovať a improvizovať, kombinovať textúry, farebné kontrasty atď. Vo svojej kuchyni tak môžete vytvoriť výnimočné steny..
  • Pri výbere farby stien vezmite do úvahy základný štýlový koncept miestnosti, osvetlenie, nábytok. Pre malú kuchyňu by bolo lepšie použiť svetlé odtiene. Pomôžu vizuálne rozšíriť priestor, vytvoriť viac svetla. Ale na stenách priestrannej veľkej kuchyne môžete kombinovať tmavé tóny..

Čo ešte potrebujete vedieť?

Predtým, ako vaša kuchyňa získa trvalé farby, mali by ste vopred premyslieť koncepciu štýlu miestnosti. Pri starostlivom vážení zvážte všetky možné body. Hlavné etapy výberu odtieňov:

  • Prípravný. Návrh kuchyne by mal začať aktívnou a plodnou prípravou. Najprv by ste mali podrobne študovať a porozumieť tejto oblasti, ako aj tomu, čo je pre vás skutočne vhodné. Zo všetkých informácií stojí za to zdôrazniť tie možnosti, ktoré sa vám páčia a ktoré vás zaujímajú. Môžete sa zastaviť pri desiatich možnostiach a nakoniec si vybrať to najlepšie.
  • Potom by ste si mali zvoliť štýl dizajnu. Môže to byť moderné, retro, anglické a ďalšie. Aj táto etapa si zaslúži podrobné štúdium a štúdium. Malo by byť dobre analyzované, ktorý farebný gamut vám najviac vyhovuje. Nemali by ste napodobňovať obľúbené módne trendy, ak na túto farbu nemáte dušu alebo sa nehodí do danej miestnosti. Je lepšie vybrať možnosť, ktorá sa bude dokonale zhodovať.
  • Teraz je čas rozhodnúť sa pre správny odtieň. Pri jeho výbere sa spoliehajte na vlastný vkus. Stojí za to vybrať si farby, ktoré vás oslovia. Potom sa budete v miestnosti cítiť príjemne a príjemne. Môžete použiť svoju obľúbenú farbu ako základ alebo ozdobiť nábytok vo svojich obľúbených odtieňoch..

  • Predtým, ako si vyberiete tapetu / farbu, nebude nadbytočné urobiť niekoľko fotografií z vašej kuchyne. Ukážte ich konzultantovi v obchode, možno vám špecialista poskytne niekoľko praktických rád alebo navrhne originálny nápad.
  • Pri návrhu kuchyne nepoužívajte viac ako tri farby. Toto pravidlo musí byť dodržané, aby bola kompozícia štýlová a krásna. Vybrané tri odtiene je možné vzájomne prepletať, ako aj s doplnkami, nábytkom. Môžete teda pridať všetky potrebné akcenty..
  • V obchode je lepšie vybrať niekoľko typov materiálov na konečnú úpravu. V skutočnosti sa už môžete rozhodnúť, čo vám najviac vyhovuje, a urobiť konečnú voľbu. V tomto prípade stojí za to umiestniť testovací materiál na stenu alebo plátno, aby ste vizuálne zistili, či táto interpretácia zodpovedá vašej myšlienke. Toto by sa malo vykonávať výlučne za denného svetla..

Konečný vzhľad miestnosti bude teda závisieť od toho, ako dobre a starostlivo sa pripravíte na premeny v kuchyni. Je dôležité nielen počúvať rady skúsených špecialistov, ale tiež dôverovať svojej intuícii..

Farebné kombinácie

Nie je potrebné hovoriť, že farba stien miestnosti, v ktorej sa nachádzajú, má na ľudí veľký vplyv. Odtieň môže inšpirovať k akcii, nabiť sa pozitívnymi emóciami, alebo naopak, byť zdrojom podráždenia a negatívnej reakcie. Akú farbu by mali mať steny v kuchyni? Na túto otázku pravdepodobne neexistuje jednoznačná odpoveď. Všetko bude závisieť od vašej miestnosti, nápadu na dizajn a dokonca od vašich preferencií..

Moderné módne trendy zároveň diktujú ľuďom svoje podmienky. Všetky svetlé farby sú v tejto sezóne veľmi obľúbené. Pomáhajú vizuálne rozšíriť priestor, vytvoriť ľahkosť, ľahkosť, prispieť k pozitívnemu vnímaniu informácií. Zvážte obľúbené odtiene:

béžová

Je vo vašej kuchyni málo svetla? Potom by ste mali zvážiť béžový odtieň. Teplé farby pomôžu priestor vizuálne zväčšiť. Zároveň nezabúdajte, že tieň stien musí určite ladiť s interiérom kuchyne. Hnedý nábytok je teda ideálny pre béžové steny. Táto možnosť bude úspešná aj pre bielu kuchyňu. Naopak, biely nábytok bude naopak vyzerať organicky na pozadí svetlých a farebných stien, napríklad broskyňových alebo vínových..

mäta

Pri dnešnej obľúbenosti zeleného odtieňa sa zdá, že ani béžová sa nedá porovnať. Vedci tvrdia, že táto možnosť podporí dobré trávenie. V tomto prípade je lepšie uprednostniť nie jasné, ale tlmené odtiene. Vynikajúcou možnosťou by bola farba mäty alebo pistácie. Sú veľmi príjemní a pomôžu vytvoriť príjemné prostredie..

Sivá

Ďalšou bežnou módnou farbou je šedá. Malo by sa pamätať na to, že tento odtieň nie je vhodný pre veľké miestnosti. Urobí ich bez tváre a nudných. Ak stále vyznávate tento tón, môžete do svojho súboru pridať niekoľko živých žltých alebo oranžových poznámok..

olivový

Táto farba bude vyzerať dobre v priestrannej kuchyni, pretože patrí k tmavším odtieňom. S pomocou bohatej olivovej palety môžete organicky vyzdobiť priestor. Súčasne môžete pomocou nábytku a rôznych doplnkov pridať potrebné svetelné akcenty..

cappuccino

Jemný odtieň cappuccina dodá vašej kuchyni útulnosť a pokoj. Môžete kombinovať niekoľko odtieňov, napríklad sem sa dobre zmestí napríklad béžový nábytok. Pridajte svetlé akcenty s doplnkovými kuchynskými predmetmi.

Modrá

Modrá kuchyňa prinesie pokoj vám aj vášmu okoliu. Táto bohatá farba pomôže zlepšiť trávenie a zvýši absorpciu jedla..

Hlavnou vecou je teda vybrať správnu farbu alebo kombináciu farieb, aby vaša kuchyňa vyzerala v priaznivom svetle. Ako sa hovorí, nebojte sa experimentovať a požiadať o radu profesionálov..

Ako si vybrať

Ako úspešne vybrať farbu stien v kuchyni? V prvom rade by ste mali jasne definovať svoje vlastné preferencie a obľúbené farby. Práve tie treba skombinovať. Nezabudnite, samozrejme, na rady skúsených dizajnérov. Spoločne si môžete vybrať perfektnú voľbu pre svoju kuchyňu.

Módna kuchyňa v štýle Provence pomôže priniesť útulnosť a harmóniu do každého domu. Hlavným konceptom je elegancia a jednoduchosť. Môžete použiť akékoľvek svetlé pastelové farby. Odtiene mäty, modrá, piesková, biela sú perfektné. Pre takú kuchyňu nie sú charakteristické príliš ostré kontrastné kombinácie, zatiaľ čo môžete použiť mozaiky, keramické dlaždice. Nábytok je možné vybrať z prírodného dreva. Takáto kuchyňa bude pohodlne a útulne vyhovovať tým, ktorí sú zamilovaní do Paríža..

V obývacej izbe v kombinácii s malou kuchyňou môžete úspešne použiť rovnaké farebné odtiene aj v interiéri. Súčasne môžete tiež oddeliť jednu miestnosť od druhej pomocou hry farieb. Všetko tu bude závisieť od vašich preferencií a túžob..

Ak vám chýba pozitívny prístup, radosť a dobrá nálada, potom si môžete vybrať oranžovú alebo žltú. Táto paleta vám dodá energiu a pozitívne vás naladí. Budú podporovať aktivitu a pomáhať zlepšovať pohodu..

Psychológovia radia ľuďom, ktorí sú náchylní na podráždenosť, aby sa vzdali jasných farieb. Takéto farby vzrušujú nervový systém, a preto prinesú majiteľovi iba škodu. Odborníci tiež radia, aby ste si vybrali farbu v súlade s vašim temperamentom. Pre cholerických ľudí budú najlepšou voľbou oranžové alebo červené odtiene. Sangvinici sa budú cítiť pohodlne obklopení žltými a svetlo zelenými kvetmi. Flegmatickí a melancholickí ľudia však potrebujú pokojné a sýto modré, modré a hnedé tóny..

Samozrejme, je len na vás, aké odtiene a ich kombinácie si vyberiete. Počúvajte svoju intuíciu a svoje potreby a vyberte si požadovanú farbu.

Farby Feng Shui: pravidlá

Pri výbere tieňa nebude nadbytočné pamätať si základné pravidlá Feng Shui. Verí sa, že najvhodnejšie odtiene sú svetlé tóny. Sú to oni, ktorí môžu priaznivo ovplyvniť chuť do jedla, ako aj dať človeku rovnováhu, vytvárať pozitívnu vnútornú energiu..

Ak je kuchyňa dostatočne osvetlená prirodzeným svetlom, nemali by ste vyberať červené, oranžové a ružové odtiene. Sú považované za prvky veršov ohňa. A v kuchyni je toho veľa. To isté platí pre modrý tón. Drez je považovaný za prvok vody. Preto je lepšie nepoužívať ani modré a modré odtiene..

Ak je kuchyňa umiestnená na západe, potom je lepšie použiť metalické, strieborné, sivé a biele farby. Západ je považovaný za miesto, kde prevláda kov. Je to najlepšia možnosť, ako oživiť svoj štýlový nápad. Východná strana však bude zodpovedať drevenému prvku. Ak sa vaša kuchyňa nachádza v tejto oblasti, potom je lepšie použiť zelené odtiene. V kombinácii s nimi môžete použiť žlté a hnedé tóny. Je dobré, ak sem umiestnite akúkoľvek rastlinu.

V každom prípade by ste sa mali starať o prirodzené svetlo. Zaistite, aby závesy a závesy umožňovali priechod slnka.

Zaujímavé nápady v interiérovom dizajne

Nebojte sa zaujímavých nápadov, štýlových prevedení a neobvyklých smerov. S pomocou kreatívnych dizajnérov môžete z svojej kuchyne vytvoriť skutočné majstrovské dielo. Správne farby prispejú k skvelej nálade a vaša kuchyňa bude vyzerať módne a atraktívne..

Steny rôznych farieb sa stali originálnym trendom tejto sezóny. Môže to byť hra kontrastov alebo kombinácia farieb rovnakého odtieňa. V móde zostáva romantický trend, a to dizajn kuchyne vo svetlých a jemných farbách. Steny môžu byť súčasne kombinované s inými odtieňmi, napríklad svetlo zelenou..

Pre vyznávačov klasiky sú vhodné bohaté a sebavedomé odtiene. Hlavná farebná schéma môže byť modrá, svetlo ružová, béžová. Nemali by ste používať tmavšie farby. Verí sa, že majú na človeka skôr negatívny vplyv a zdobenie kuchyne bude veľmi problematické. Ak ale predsa len preferujete tmavé odtiene, určite ich zrieďte svetlými vzormi alebo doplnkami..

Teraz viete, ako vybrať správnu farbu stien v kuchyni. Ak si nie ste istí svojimi schopnosťami, mali by ste návrh a výber odtieňov zveriť skúseným odborníkom. Pamätajte však, že v kuchyni budete pracovať práve vy, to znamená, že by ste si mali vyberať farby, ktoré vám pristanú. Potom atmosféra prispeje k dobrej zábave, pozitívnym, pozitívnym emóciám a priateľskej atmosfére. Správny výber farby vám pomôže vytvoriť celkovú rodinnú harmóniu..