Kuchyňa

Ako si vybrať kazetu do mixéra?

Ak chcete vykonávať opravy v kúpeľni, budete potrebovať vysokokvalitné a moderné inštalatérske práce. Okrem materiálov a vybavenia budete na vlastnú opravu musieť podrobne študovať vlastnosti a informácie o zariadeniach. Stojí za to podrobne sa zaoberať témou výberu kazety pre mixér.

Čo to je?

Náplň je jednou z najdôležitejších častí mixéra a má veľmi dôležitú funkciu. Bez tohto detailu systém nebude fungovať. Je to kazeta, ktorá reguluje tlak prívodu vody a jej teplotu. Navonok to vyzerá ako malý plastový valec, v spodnej časti má tri otvory a hore stonku. Týmito otvormi preteká teplá a studená voda.

Vnútri kazety je tanier, keď sa otočí, voda sa zmieša. Keď sa tanier pohybuje, tlak vody sa mení. Namiesto taniera je možné použiť malú guličku, ktorá valcovaním uzatvorí otvor horúcou vodou a potom otvor studenou vodou. Vreteno na vrchu je predĺžením držadla ventilu. Takýto valec je zabudovaný do každého umývadlového alebo vaňového faucetu..

Názory

Vzhľadom na princíp činnosti sa rozlišujú nasledujúce typy kaziet:

 • pre jednopákovú miešačku – voda je regulovaná jednou pákou; kohútiky jednou rukou sa používajú v kúpeľoch, v kuchyniach;
 • pre sprchu – sú nainštalované iba dvojventilové mixéry;
 • pre termostatický mixér – človek nezávisle nastavuje konštantnú teplotu a tlak.

Podľa zariadenia existujú dva typy kaziet.

 • Guľová kazeta. Vnútri je guľa, ktorá sa pôsobením držadla prevráti a zatvorí buď jednu dieru alebo dve naraz. Do týchto otvorov sa dodáva voda, jedna pre teplú vodu a druhá pre studenú vodu. Takto sa mieša voda. Pod pôsobením lopty sa navyše mení tlak dodávanej vody..
 • Disketová kazeta. Namiesto lopty sa používa kotúč, ktorý sa nazýva aj tanier. Samotný disk má menší priemer ako telo kazety, takže sa môže otáčať a pohybovať sa vnútri. Keď sa disk otočí, zatvorí jeden z otvorov a z vodovodu tečie teplejšia alebo chladnejšia voda. Keď sa kotúč posunie, reguluje sa tlak dodávanej vody. Vnútri keramickej kazety sú nainštalované iba kotúče, neexistujú žiadne keramické guľôčkové kazety.

Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma typmi kaziet je nasledujúci: lopta je nainštalovaná, ak je mixér pákovým mixérom, a disk je ideálny pre pákový aj dvojventilový mixér..

Vnútro časti je tvorené kovovým alebo keramickým zámkom. Keramické kartuše sú považované za trvanlivé. Majú v sebe zabudované dva alebo tri keramické kotúče, ktoré sú dostatočne pevne zafixované. Tieto platne majú tri otvory na nastavenie teploty a tlaku. S keramickým prvkom je menej problémov, regulácia prívodu vody je plynulá a funguje takmer nehlučne. Ak sa však piesok dostane medzi platne a keramická kazeta prestane fungovať, bude musieť byť vymenený. Diel nie je možné opraviť.

   Existujú termostatické kartuše, ktoré sa najčastejšie inštalujú na umývadlové batérie v kaviarňach alebo v hotelových sprchách. Termostat udržuje manuálne nastavenú teplotu a tiež udržuje konštantný dodávací tlak. Termostatické kazety sú veľmi vhodné na použitie v domácnostiach, kde sú deti alebo starší ľudia. Dizajn chráni pred popáleninami, ak sa náhle zastaví prívod studenej vody. Existujú špeciálne kazety do sprchových batérií, ktoré sa nazývajú odbočovače. Rozdeľovač vody pracuje v 4-5 režimoch. Zariadenie časti sa teda líši od ostatných kaziet.

   Rozmery

   Pre každý model mixéra sa odporúča zakúpiť konkrétne modely. Pri výbere kazety by ste mali vždy venovať pozornosť jej priemeru, pretože práve priemer sa berie ako veľkosť výrobku. Najpopulárnejšie sú teda veľkosti 28, 32 a 35 mm. Sú skvelé pre kúpeľňové batérie, umývadlá alebo kuchyne. V kúpeľni pre vodovodné batérie sa často používajú kazety s priemerom 40 až 46 mm..

   Existuje mylná predstava, že priemer ovplyvňuje pevnosť súčiastky: čím väčší priemer, tým väčšia pevnosť. Pri značkových modeloch nemá priemer nič spoločné s kvalitou, odolnosť kazety proti opotrebeniu nezávisí od veľkosti. Ale pre väčšinu vodovodných armatúr, v ktorých je krajinou pôvodu Čína, kvalita skutočne závisí od veľkosti. Je potrebné poznamenať, že štandardné veľkosti (28, 32, 35 a 40 mm) nemusia byť vhodné.

   Niektorí výrobcovia, ktorých výrobky patria do segmentu vysokých cien, vyrábajú mixéry pre malé kazety, napríklad 18 alebo 25 mm.

   Komponenty

   Náplň sa skladá z rôznych prvkov. Stojí za to ich zvážiť podrobnejšie:

   • Je dôležité, aby sa do štruktúry nedostal vzduch a prebytočná vlhkosť, a preto má väčšina kaziet gumové tesnenia. Poskytujú priliehavé uchytenie medzi prvkami a zabraňujú vniknutiu tekutiny.
   • Keramické časti kvôli piesku rýchlo zlyhávajú, pretože v nefiltrovanej vode je ich veľa. Kovová sieťovina nainštalovaná na dierach zabraňuje prieniku častíc.
   • Sprchový spínač je dôležitou súčasťou batérie. Presmeruje tok vody buď do vodovodného kohútika, alebo do sprchy. Kazetové spínače sú v dnešnej dobe obľúbenejšie, aj keď sú k dispozícii aj cievkové a zásuvkové spínače..

   Samotná kazeta pozostáva z nasledujúcich prvkov:

   • plastové puzdro;
   • puzdro so stopkou;
   • horný kotúč;
   • podložka horného kotúča;
   • dolný kotúč;
   • otvory doplnené gumovými tesneniami.

   Prehľad výrobcov

   V súčasnosti inštalatérske obchody poskytujú veľký výber rôznych nástrojov a dielov. Výrobcovia mixérov sa podieľajú aj na výrobe nábojov. Populárni výrobcovia, ktorí stoja za zváženie.

   • Vidima. Táto spoločnosť je jednou z vedúcich spoločností na trhu, existuje už viac ako 60 rokov. Vidima vyrába vynikajúce sprchové súpravy, batérie a príslušenstvo. Výrobky ponúkané bulharskou spoločnosťou sú zvyčajne lacnejšie ako sanitárne zariadenia rovnakej kvality od iného výrobcu..

   Je dôležité poznamenať, že všetky diely zodpovedajú európskemu štandardu spoľahlivosti, na základe recenzií spotrebiteľov môžeme povedať, že je to skutočne tak. Kazety od tohto výrobcu sú iba keramické.

   • AM. POPOLUDNIE. Náplne tejto spoločnosti majú zvýšenú priepustnosť, približne 43 l / min. Štandardné modely majú dvakrát menšiu šírku pásma. Tieto kazety sú vhodné na inštaláciu do kúpeľne. Ak existuje túžba vykúpať sa, požadovaný objem vody sa zhromaždí veľmi rýchlo. AM. Spoločnosť PM vyrába veľké množstvo modelov termostatov. Kazeta s priemerom 35 mm sa považuje za štandardnú, preto táto spoločnosť vyrába hlavne diely tohto typu..

   • Oras ponúka pokročilé inštalatérske vybavenie. Výrobok je zakúpený ako na domácu inštaláciu, tak aj na použitie na verejných miestach. Tejto spoločnosti dôveruje veľa ľudí, pretože sa už dlho etablovala na trhu. Jedinou nevýhodou tohto produktu je cena, ktorá je dosť vysoká..

   • Hansgrohe. Výrobky tohto výrobcu sú považované za spoľahlivé. Náhradné diely Hansgrohe nájdete v obchodoch ľahko a často vám ich poradia naši konzultanti. Cena kaziet nie je najvyššia, ale ani rozpočtová.

   • Napríklad medzi čínskymi výrobcami je veľa hodných výrobcov, Tivoli a Santide. Na výrobky však spravidla neexistuje žiadna záruka, ktorá kupujúcich výrazne odpudzuje..

   Existuje názor, že dovážané kazety sú pre našu vodu nevhodné. Tento názor je mylný, pretože výrobky známych značiek prechádzajú testami a tiež spĺňajú európske normy kvality. Kohler napríklad testuje svoj produkt. Výrobca vložením do fyziologického roztoku na 48 hodín skontroluje odolnosť materiálu a mechanizmu voči agresívnemu prostrediu..

   Slávne dovozné spoločnosti zvyčajne vyrábajú kvalitné výrobky a poskytujú dobrú záručnú dobu, preto stojí za to venovať pozornosť ich kazetám..

   Ako si vybrať?

   Ak sa rozhodnete kúpiť nový mixér, mali by ste okamžite kúpiť náhradnú kazetu. Porucha môže nastať kedykoľvek, potom nemusíte behať a hľadať ten správny model v klampiarskych obchodoch. Ak nie je k dispozícii žiadny náhradný diel, budete musieť ísť do obchodu so starou kazetou. Bez nej existuje riziko nesprávneho výberu, je nepravdepodobné, že by kupujúci poznal priemer, výšku a model. V špecializovanom oddelení vám predajcovia pomôžu pri výbere dielu. Niekedy nie je možné kazetu vybrať z mixéra. Aby sa nepoškodil plastový kryt, povrch časti a mixéra by mal byť ošetrený špeciálnym mazivom. Olej, ktorý je súčasťou tohto roztoku, bude pôsobiť 2-5 minút, potom môžete časť ľahko odstrániť.

   Pri výbere kazety sa odporúča venovať pozornosť niekoľkým bodom:

   • Časti sú skladacie a neskladacie. Obvykle sa v obchodoch častejšie nachádzajú neskladacie, ale nedajú sa opraviť, v takýchto prípadoch pomáha iba úplná výmena kazety. Skladacie prvky je možné čistiť a mazať.
   • Dávajte pozor na veľkosť. Veľkosť sa týka priemeru, výšky a dĺžky stonky. Ak má kazeta nohu, potom musí byť výška nôh nových a starých kaziet úplne rovnaká. Nesprávna veľkosť vody vo vodovodných batériách môže spôsobiť veľký hluk alebo otáčanie páčky môže byť príliš tesné. A tiež dôsledkom nesprávneho výberu kazety je prasklina na sprchovej hadici a netesnosť spojov mixéra..

   • Štrbiny a jazýčky na kazete sú potrebné na jej upevnenie v mixéri. Ich umiestnenie na starej kazete sa musí úplne zhodovať s umiestnením na novej, inak nebude možné túto časť opraviť.
   • Samozrejme, je lepšie kupovať diely od známych výrobcov. V obchodoch ich nájdete oveľa jednoduchšie a záručná doba je pomerne veľká..
   • Obvykle majú veľké renomované spoločnosti certifikát ISO 9001: 2000, ktorého prítomnosť naznačuje súlad s výrobnými pravidlami. Ak bol tento dokument poskytnutý, potom sú výrobky s najväčšou pravdepodobnosťou vysokej kvality..
   • Pri kúpe kazety je potrebné vziať do úvahy ešte jeden dokument. To je záruka, že táto dávka dielov bola testovaná na tlak 3,5 atm..

   Ako nainštalovať?

   Výmena kazety je jednoduchá. Na demontáž potrebujete nasledujúce nástroje:

   • kliešte;
   • skrutkovač;
   • nastaviteľný kľúč;
   • šesťuholník;
   • Lampáš.

   Samozrejme bude potrebný aj nový náhradný diel.. Pri výmene kazety by ste mali dodržiavať nasledujúce podrobné pokyny:

   • pred začatím práce vypnite studenú a horúcu vodu;

   • potom otvorte kohútik a počkajte, kým nevytečie zvyšná voda;
   • opatrne vyberte zástrčku z mixéra; zvyčajne udáva, z ktorej strany sa dodáva horúca a studená voda;

   • neponáhľajte, pretože je veľmi dôležité nepoškriabať časť a zachovať jej vzhľad;
   • po odstránení zátky bude viditeľná poistná skrutka, ktorú je potrebné na to odstrániť pomocou šesťhranu;

   • ak bol mixér nainštalovaný dlhší čas, potom bude závit pravdepodobne kontaminovaný hrdzou; môžete sa pokúsiť odstrániť tento plak špeciálnym mazivom, ktoré sa používa na odstránenie kazety;

   • odstráňte držadlo mixéra, pod ním je ochranný krúžok; je potrebné ho odskrutkovať, nie sú na to potrebné žiadne nástroje, môžete to urobiť ručne;
   • odskrutkujte upínaciu maticu nastaviteľným alebo kľúčom;
   • iba potom môže byť zlomená kazeta odstránená;

   • pred inštaláciou novej časti nezabudnite vyčistiť vnútorný povrch a prvky mixéra;
   • v mieste inštalácie novej kazety by nemali byť žiadne stopy hrdze, drážky a výčnelky na kazete sa musia zhodovať, inak to povedie k poškodeniu mixéra;
   • po výmene kazety musíte zostaviť diely späť;
   • najskôr pomocou kľúča je potrebné utiahnuť upínaciu maticu;
   • ochranný krúžok by mal byť upevnený ručne a rukoväť mixéra by mala byť upevnená;
   • na inštaláciu poistnej skrutky je potrebný šesťhran;
   • posledná zástrčka je pevná.

   Výmena kazety je veľmi jednoduchá. Nástroje, ktoré sa používajú pri práci, nájdete v každom dome. Všetko, čo je potrebné urobiť, je odstrániť prvky a po ich výmene ich znova nainštalovať na pôvodné miesto. Výber kazety je oveľa ťažší. Ak ste si však kúpili vysokokvalitnú kazetu, ktorá sa vo všetkých ohľadoch zhoduje s predchádzajúcim dielom, potom si môžete byť istí, že mixér vydrží dlho..

   Odporúčania na použitie

   Aby ste zabránili rozbitiu mixéra, musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

   • Náplne často zlyhávajú pod vplyvom príliš agresívneho prostredia – vody. Obsahuje veľa piesku a iných nečistôt. Keramické platne v kazete prestávajú fungovať kvôli časticiam piesku. Ak je časť neoddeliteľná, potom po poruche bude potrebné ju vyhodiť, prvky nebude možné opraviť ani vymeniť. To spôsobí nepohodlie, pretože počas opravy bude voda vypnutá, nebude ju možné použiť.

   Aby ste sa tejto situácii vyhli, môžete nainštalovať filter, ktorý bude vykonávať ochrannú funkciu..

   • Mnoho ľudí zabúda na pravidelné vyprázdňovanie mixéra. Minimálne raz za rok by sa mali diely čistiť špeciálnym roztokom alebo saponátom na umývanie riadu. Ocot robí vynikajúcu prácu s vodným kameňom. Namočte handričku v octe a jemne odstráňte povlak. Je zakázané používať kovové špongie a kože, pretože môžu poškodiť ochrannú vrstvu.
   • Zámky kaziet sa čistia rovnakým spôsobom pomocou octu, mäkkej kefy a čistiacich prostriedkov. Odporúča sa mazať platne skladacej kazety špeciálnymi roztokmi, ktoré obsahujú oleje. Ak má časť trhliny alebo sa stonka odlomí, nemali by ste ju čistiť a používať..
   • Náplne termostatu sa môžu niekedy pokaziť, stačí zmeniť nastavenia. Môžete to ľahko urobiť sami..

   • Po výmene kazety niekedy mixér uniká. Dôvodom môže byť zrnko piesku zachytené medzi časťami alebo matica, ktorá nie je pevne pripevnená. Preto ak dôjde k podobnému problému, budete musieť mixér znova rozobrať a spracovať vo vnútri..
   • S rukoväťou manipulujte opatrne. Časti sa často zlomia v dôsledku ostrého tlaku prichádzajúcej vody.

   Správna výmena kazety výrazne predĺži životnosť faucetu. Stačí si pozorne preštudovať pokyny ponúkané výrobcom a dodržiavať pravidlá pre výber, inštaláciu a prevádzku súčiastky..

   Osoba, ktorá nie je zapojená do inštalatérskych prác, sa ľahko vyrovná s výmenou kazety a bude tiež schopná nezávisle opraviť faucet v kúpeľni alebo v kuchyni.

   Ďalšie podrobnosti nájdete nižšie.