Kuchyňa

Kávovary Geyser: prehľad modelov

Kávovary Geyser: prehľad modelov

Technologický pokrok nestojí na mieste, vytvára stále viac nových vymožeností nielen v rozsahu výroby, ale dokonca aj v každodennom živote. Dotkol sa aj znalcov kávových nápojov, ktorí si môžu dovoliť nahradiť zastarané odkvapkávače profesionálnymi domácimi spotrebičmi.. Napríklad gejzírové kávovary sú stále považované za akúsi novinku.. Poskytujú jednoduchý a rýchly spôsob prípravy aromatickej kávy a zároveň vám umožňujú experimentovať s jej zložením a silou. Nie je prekvapujúce, že mnoho výrobcov značkových zariadení ponúka na trhu svoje modely podobných strojov..

Typy a konštrukčné vlastnosti

Je zaujímavé, že gejzírové systémy na prípravu kávy nie sú samy osebe fenomenálne. Navyše, podobný princíp bol kedysi implementovaný v 90. rokoch a v našej dobe prešiel novým vývojovým cyklom. Moderné gejzírové kávovary sú veľmi jednoduché. V skutočnosti bol princíp ich práce dôvodom takého zvláštneho mena. Stroj je tvarom veľmi podobný presýpacím hodinám, v dolnom oddelení je nádrž s vodou a hotový nápoj sa hromadí v hornom oddelení. Obe oddelenia sú prepojené malou lievikovitou trubicou a medzi nimi je špeciálny sieťový filter, vo vnútri ktorého je umiestnená základňa, to znamená mletá prírodná alebo instantná káva.. Po zapnutí práčky sa voda rýchlo zahreje, pod tlakom prejde filtrom a prenikne do horného oddelenia, pričom pripomína gejzír, ktorý určil názov kávovarov takéhoto systému..

V tomto prípade je káva varená nie kvôli vodným parám, ale práve kvôli prechodu vody cez základňu. Para slúži predovšetkým na natlakovanie a natlačenie vody do horného oddelenia zospodu. Vďaka tomu nie je nápoj espresso príliš horúci, ale dostatočne silný. K dnešnému dňu táto schéma zostáva prakticky nezmenená..

Rôzne modely a typy gejzírových kávovarov sa líšia funkčnosťou a stupňom automatizácie. Napríklad najjednoduchšie kávovary vyžadujú ručné naplnenie priehradky vodou, vybratie filtra, aby sa naplnil, a manuálne vypnutie po príprave nápoja. Drahšie a sofistikovanejšie modely sa vyznačujú praktickosťou, prítomnosťou časovača, schopnosťou pripojiť kávovar k prívodu vody a oveľa viac..

Výhody a nevýhody

Ako každá technika, aj tieto modely kávovarov majú svoje vlastné nevýhody a výhody. Mnoho z nich sa samozrejme môže líšiť v závislosti od typu modelu, jeho kvality a mnohých ďalších faktorov.. Napriek tomu je možné rozlíšiť všeobecný počet výhod, ktoré sú charakteristické aj pre najjednoduchšie gejzírové stroje, ktoré boli rozšírené už v 90. rokoch..

 • Veľmi jednoduchý dizajn a jednoduchá schéma prevádzky. Je to praktické a praktické, pretože vám umožňuje ovládať prípravu nápoja v ktoromkoľvek jeho štádiu, od výberu vody až po stanovenie sily. Jednoduchý dizajn navyše uľahčuje demontáž a montáž kávovaru na preventívne čistenie;
 • Ak hovoríme o kvalite chuti kávového nápoja, odkvapkávače, ktoré sa stali klasikou, sú výrazne nižšie ako tie gejzírové. V dôsledku prechodu vody pod tlakom pary sa espresso stáva bohatším a aromatickejším;
 • Najoptimálnejšia kombinácia ceny a kvality. Pomerne jednoduchá schéma dizajnu opäť umožňuje moderným výrobcom postaviť základňu kávovaru z pomerne spoľahlivých materiálov bez veľkých nákladov;
 • Tieto stroje spravidla nezaberajú veľa miesta.. Kúpa gejzírového kávovaru môže byť vynikajúcim riešením pre malé alebo štúdiové byty;
 • Jednou z jedinečných vlastností týchto kávovarov je prítomnosť modelov, ktorých prevádzka nevyžaduje elektrickú energiu, pretože ohrev vody sa môže vykonávať pomocou horáka alebo akéhokoľvek iného zdroja ohňa. Inými slovami, taký „čajník“ si môžete vziať so sebou na dačo alebo na túru;
 • Nemusíte sa obmedzovať iba na kávu. Systém gejzíru vám umožňuje uvariť čaj alebo bylinné infúzie. Na to stačí naplniť filter akýmkoľvek druhom infúzie alebo bylinnej zbierky;
 • Väčšina modelov je vybavená systémom automatického vypínania, hneď ako voda pretečie z dolnej nádrže do hornej. Tým sa zabráni tomu, aby sa nápoj prevaril alebo vylial;
 • Bežný je aj automatický vykurovací systém.. Vďaka nej zostane váš nápoj vždy dostatočne teplý a čerstvý..

Pokiaľ ide o nedostatky, nemožno ich nazvať príliš výraznými. Jedná sa skôr o niektoré nepríjemnosti spôsobené všeobecným princípom gejzírových kávovarov. Najčastejšie sa zaznamenávajú tieto skutočnosti:

 • Ak tento kávovar príliš dlho nepoužívate, potom môžu na vnútornom povrchu hornej nádrže začať oxidačné procesy, ktoré negatívne ovplyvňujú chuť a vôňu kávy. Tento problém je však typickejší pre lacné hliníkové modely, ale kávovary vyrobené z plastu alebo nehrdzavejúcej ocele tým netrpia;
 • Množstvo pripraveného nápoja závisí úplne od veľkosť vášho gejzírového kávovaru. Doplnenie vody alebo pridanie kávy do filtra počas prevádzky nebude fungovať;
 • Tiež často v negatívnych recenziách zaznamená sa neprítomnosť akéhokoľvek krému na káve;
 • K tomu gejzírové kávovary nemajú vstavané mlynčeky na kávu, takže zrná budete musieť spracovať oddelene.

Nuansy výberu

Samozrejme, chuť a kvalita kávy vždy primárne závisí od vybraných zŕn a vody. Dôležitú úlohu však zohrávajú aj vlastnosti použitého kávovaru.. Pri výbere spoľahlivého asistenta do vašej kuchyne dávajte pozor na detaily, ako napríklad:

 • Moc. Obvykle pre moka stroje, a tak sa niekedy gejzírovým kávovarom hovorí, môže táto hodnota dosiahnuť 300 až 1 000 wattov. Rýchlosť prípravy vášho nápoja priamo závisí od indikátora napájania..
 • Materiály. Najlepšie je vyhnúť sa hliníku a plastu, pretože káva espresso pripravená touto technikou čoskoro získa nepríjemnú vôňu a chuť. Najlepšie modely sú tie, ktoré majú kanvice na vodu vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Niekedy môže byť vnútorný povrch keramický, čo sa považuje za ideálne, ale môže to byť výrazne drahšie..
 • Automatické vypnutie. Teraz táto funkcia nie je k dispozícii, okrem iba tých najlacnejších alebo turistických možností..
 • Funkcia automatického zahrievania. Je obzvlášť dôležité zabezpečiť, aby bol k dispozícii, ak kupujete pomerne objemnú verziu kávovaru. Hotový nápoj sa spravidla ohrieva plochým kotúčom v spodnej časti hornej banky. V pokročilejších modeloch môžete dokonca nastaviť určitý čas, počas ktorého bude stroj udržiavať požadovanú teplotu..
 • Užitočný môže byť aj časovač.. S jeho pomocou sa nastaví požadovaný čas, kedy sa kávovar sám zapne a začne pripravovať vaše obľúbené aromatické espresso..

Prehľad modelov a recenzie

Teraz sa v obrovskom sortimente železiarstiev môžete ľahko stratiť. Mnoho výrobcov predstavuje svoje verzie modelov gejzírov, ktoré sa tak či onak líšia.. Aby sme vám výber z množstva obľúbených značiek trochu uľahčili, pripravili sme pre vás malý prehľad..

 • Značka Gipfel je známa predovšetkým vďaka modelu Azzimato.. Jedná sa o pomerne priestranný kávovar, ktorý dokáže uvariť 500 ml nápoja súčasne, to znamená asi 10 šálok, čo je celkom dobrý ukazovateľ pre modely gejzírov.

Vzhľadom na vysokokvalitný materiál, konkrétne nehrdzavejúcu oceľ, a skvelú funkčnosť nie je prekvapením, že model Azzimato je dosť drahý. Na druhej strane je takáto cena úplne odôvodnená spoľahlivosťou technológie a kvalitou výsledného nápoja..

 • Kávovar Delonghi EMKM.6.B lacnejšie kvôli plastovému krytu a niektorým ďalším prvkom. Hlavná banka je však sklenená, takže kvalita espressa sa nezhoršuje. Celkovo je to skvelá voľba pre rodinu, pretože môže uvariť až 6 malých alebo 3 veľkých šálok kávy naraz..
 • Zeidan Z4071 je najlacnejší, klasický model dostupný pre každého. Jeho jedinou výhodou je výroba vysoko kvalitných nádrží z nehrdzavejúcej ocele. Tento model nie je vybavený žiadnymi automatickými systémami a veľmi pripomína štandardné gejzírové kávovary z 90. rokov. Podobnú techniku ​​vyrába aj iná spoľahlivá značka – Fissman.
 • Lacnejšou možnosťou je kávovar Teskoma Paloma, model Bekker "Koch" alebo podobné značky výrobkov Vetta a Vinzer ktoré sú vyrobené z hliníka. Existujú aj možnosti cestovania pre taký model, navrhnutý tak, aby sa pripravil 3 až 6 hrnčekov naraz, ale vzhľadom na použitie hliníka ako materiálu pre banku sa nedajú dlho používať..
 • Ak máte záujem o rozumnejšiu kombináciu ceny a kvality, potom dávajte pozor Kelli KL-3018 alebo Irit IRH-453, pomocou nehrdzavejúcej ocele.
 • Ariete Moka Aroma môže byť dobrou voľbou. zo strednej cenovej kategorie. Jedná sa o kompaktný, ale dostatočne výkonný 400W kávovar. Ideálne pre malú rodinu, ktorá si nevie predstaviť začiatok dňa bez pohára destilátov. Tento model má systém automatického zahrievania banky.
 • A tu je značka GAT porovnáva sa priaznivo s konkurentmi vo vonkajšom štýle. Kávovary od tohto výrobcu sa veľmi často kupujú kvôli neobvyklému dizajnu na banke z nehrdzavejúcej ocele. Takéto malé klasické modely gejzírov sa stali veľmi obľúbenými kvôli svojim priaznivým nákladom. Podobnou možnosťou by mohol byť gejzírový kávovar od spoločnosti Pedrini alebo Vitesse.
 • Drahšia, ale zaujímavá možnosť – model gejzíru od značky Horúcejšie s bankou z pravého skla. Tento výrobca ponúka okrem vysokej kvality aj poriadne veľkú funkcionalitu, až po možnosť vytvorenia nadýchanej peny, reguláciu teploty, automatický časovač zapnutia a vypnutia..

8 fotografií

Ako si uvariť lahodnú kávu v gejzírovom kávovare nájdete v nasledujúcom videu.