Kuchyňa

Kuchynský digestor pre domácich majstrov

Názory

Odsávač pár je veľmi dôležitým prvkom modernej kuchyne. Mnoho žien v domácnosti šetrí na kapote alebo ich jednoducho neinštaluje ako zbytočné, ale márne!

Odsávač pár blokuje nepríjemné pachy, paru a mastnotu a zabraňuje ich usádzaniu na nábytku, domácich spotrebičoch a iných interiérových predmetoch. A pre štúdiové byty je kapucňa jednoducho potrebná..

Najdôležitejšou vecou v digestore je jeho výkon, pretože organizuje nepretržité spracovanie vzduchu na hodinu..

Na určenie výkonu je potrebné vynásobiť plochu miestnosti výškou stropu a faktorom výmeny vzduchu od 6 do 10. Pokyny pre akékoľvek zariadenie uvádzajú výkon konkrétneho modelu..

Trh s modernými technológiami ponúka široký sortiment kuchynských digestorov. Pokúsme sa pochopiť všetku rozmanitosť tak potrebného atribútu modernej kuchyne..

V závislosti od spôsobu upevnenia sú kukly rozdelené na:

Kupola

Najjednoduchšie, ale zároveň výkonné kapucne v tvare kupoly, ktoré sú namontované nad sporákom.

Tento typ kapucne sa nazýva aj pasívny. Dómová kapucňa nemá vo svojej konštrukcii ventilátory, komplexné snímače a ďalšie mechanizmy – horúci vzduch stúpa nahor vzostupným ťahom.

Moderné kapucne sú vyrobené z cínu a zdobené sklom a drevom.

Pokiaľ ide o štýl, kopulové digestory pripomínajú časť komínového komína, vyzerajú krásne a lakonicky.

Temnejšou stránkou pasívnych digestorov je, že fungujú iba vtedy, keď fungujú ventilačné potrubia, a môžu byť zbytočné, ak sú vetracie kanály upchaté v byte v starej budove..

Je lepšie použiť kupolovitú kapucňu vo veľkej kuchyni v súkromnom dome, kde dodatočne fungujú vykurovacie zariadenia. V tomto prípade môže byť vzduchové potrubie vyvedené von cez stenu..

Plochý

Ploché digestory sú kompaktné, ale zároveň nie sú v prevádzke o nič menej účinné ako kapucňové..

Tento typ odsávača pár má vo svojom zariadení vymeniteľné uhlíkové alebo akrylové filtre. Ploché kapucne sú ideálne do malých priestorov, vyzerajú štýlovo a krásne, pričom majú značný výkon a dobrý výkon..

Ploché digestory sa navyše dajú pomerne ľahko nainštalovať. Jedinou nevýhodou takéhoto zariadenia je, že filtre je potrebné veľmi často meniť, čo si vyžaduje dodatočné náklady a nie je to veľmi pohodlné..

Zabudované

Takéto digestory sú namontované v kuchynskej skrinke..

Nezaberajú veľa miesta, dobre zapadajú do interiéru a sú takmer neviditeľné.

Vstavané digestory sú modulárne a teleskopické. Modulárne digestory sú malé a teleskopické digestory sú navyše vybavené výsuvným panelom. Vstavané digestory je možné nainštalovať nezávisle, ale výrobcovia kuchynského nábytku spravidla inštalujú vstavané digestory počas výroby súpravy..

Ploché a vstavané odsávače sa nazývajú aktívne, pretože sú poháňané elektromotorom a sú vybavené filtrami.

Ak to kuchynský kút dovoľuje a pracovná plocha kachlí je umiestnená v strede miestnosti, je lepšie uprednostniť ostrovný digestor nad sporákom..

Zostáva iba vyriešiť problém so vzduchovým potrubím.

Vlastnosti práce

V závislosti od spôsobu prevádzky je možné všetky kuchynské digestory rozdeliť na tie, ktoré odstraňujú vzduch a tie, ktoré ho čistia..

Tí, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nikdy nemali odsávač pár a najskôr premýšľali o jeho kúpe, najskôr nebude ľahké porozumieť celej škále sortimentu. Pre zrozumiteľnosť zvážime každý z návrhov podrobnejšie..

Tečie

Tieto digestory prostredníctvom existujúceho ventilačného výstupu zbavia miestnosť vzduchu nasýteného parou a tukom..

Prevádzka takejto digestora preto priamo závisí od stupňa čistoty ventilačného potrubia..

Prietokové digestory sú hlavne klenuté modely pomerne veľkých veľkostí. Tečúce digestory sa vyznačujú vysokým výkonom a sú veľmi hlučné, čo môže byť vážnym problémom pre osoby s citlivým sluchom, keď sú títo ľudia v kuchyni dlhší čas. V súvislosti s touto skutočnosťou sa už vyrábajú moderné digestory s dvoma ventilátormi, aby sa znížila hladina hluku bez zníženia ich výkonu..

Náklady na takéto odsávače pár, tiež dodatočne vybavené filtrami na čistenie, budú mnohonásobne drahšie. Preto sa tento typ kapucne stále častejšie robí nezávisle (vlastnosti výroby kapucne vlastnými rukami sú popísané nižšie).

Prietokové digestory sú nádherným dizajnovým prvkom a sú vyrobené zo skla a pôsobia veľmi pôsobivo..

V obehu

Prevádzka cirkulačných digestorov je založená na čistení vzduchu s filtrami: kovovými a konvenčnými uhlíkovými.

Prvé z nich eliminujú zápach jedla v kuchyni a v byte, ľahko sa čistia – stačí ich len umyť, druhé prečistia vzduch a potrebujú pravidelnú výmenu približne raz za 4 mesiace..

Najdôležitejšou výhodou cirkulačných typov odsávačov je to, že čistia vzduch už v miestnosti, pri zatvorených oknách nebude chýbať kyslík a ventilácia funguje ako obvykle.

Tento typ odsávača pár sa ľahko inštaluje: nemusíte odsávač pár pripájať k ventilácii, stačí ho nastaviť na požadovanú úroveň a zapojiť do elektrickej zásuvky..

Správne nainštalovaná cirkulačná digestor je schopná efektívne fungovať napriek svojim kompaktným rozmerom. Tieto odsávače sa vďaka vstavaným filtrom vyznačujú dobrou zvukovou izoláciou..

Teraz sú najobľúbenejšie digestory, ktoré kombinujú odsávanie vzduchu a jeho cirkuláciu, takže si vlastník môže nezávisle vybrať pre neho najvhodnejší režim..

Ako to urobiť sami

V obchodoch so spotrebnou elektronikou si môžete kúpiť hotovú kapotu pre každý vkus na základe svojich preferencií pre jej konfiguráciu, ale dobré modely spravidla nie sú lacné..

Aby ste ušetrili peniaze, môžete si kuchynskú digestor vyrobiť svojpomocne, cena bude menej nákladná a navyše ručne vyrobený digestor bude tým najideálnejším doplnkom do vašej kuchyne, podobným umeleckému dielu.

Môžete nezávisle vyrobiť kapucňu pasívneho aj aktívneho typu. Zvážte obe možnosti.

Na výrobu kapucne s kapucňou budete potrebovať nasledujúce materiály a komponenty:

  • pozinkovaný profil v tvare U s priemerom 15 mm;

  • sadrokartón, cín, nehorľavý plast, hrubá fólia – akýkoľvek z týchto materiálov na výrobu škatule;

  • vatelín alebo iný zvukotesný materiál;

  • vlnitá hadica s odbočnou rúrkou (v prípade, že je ventilačný otvor umiestnený mimo odsávača);

  • spätný ventil;

  • hmoždinky, dierovaný roh, meracie prístroje, ako aj tmely a farby a laky na zušľachťovanie odsávača pár.

7 fotografií

Pred výrobou kapucne je predovšetkým potrebné načrtnúť miesto pre jej inštaláciu. Mali by ste dodržať schému, podľa ktorej by mal byť odsávač pár umiestnený vo vzdialenosti najmenej 65 cm od varnej dosky a šírka digestora zodpovedá šírke kachlí.

Digestor je možné nainštalovať priamo ako nad kachle, ak je tam umiestnený aj ventilačný otvor. V prípade, že je ventilácia na boku, budete musieť pomocou „vlnitej“ hadice „dosiahnuť“ kapotu k ventilačnému otvoru.

Mnoho dodáva podomácky vyrobené digestory s ventiláciou, v tomto prípade je potrebné pamätať na uzemnenie. Okrem toho bude pre digestor potrebný samostatný vývod..

Keď ste sa rozhodli pre miesto pre budúcu kapotu, môžete začať robiť.

V prvej fáze vyrobte obdĺžnikový rám z vopred pripraveného pozinkovaného profilu, jedenapolkrát menší ako váš tanier. Je potrebné ho pribiť na strop pomocou hmoždiniek.

Ďalej, vo výške 65 cm od dosky, pribite vo vodorovnej polohe ďalší profil rovnajúci sa šírke dosky. Na základe tohto profilu zostavte rám v tvare zvona pozdĺž šírky dosky, toto bude dizajn kapucne. Prvýkrát nainštalujte pod spodný rám podperu, aby nespadla, a taktiež pomocou bočných rebier spojte obdĺžnikový rám, ktorý ste pripevnili k stropu, so spodným..

Výsledný rám vo forme kupoly by mal byť opláštený sadrokartónom alebo iným žiaruvzdorným materiálom.

Keď sa ventilačný otvor nedostane dovnútra kupoly, je potrebné ho pomocou vlnitej hadice potiahnuť k kapote. Vlnitú hadicu pripojte k odsávaču pomocou odbočky a zvarte (ak je digestor vyrobený z cínu) alebo ho zafixujte tmelom (pri použití sadrokartónu ako materiálu odsávača).

Aby ste zabránili prenikaniu vzduchu z vetrania alebo z ulice cez digestor do bytu, nainštalujte špeciálne zakúpený protitlakový ventil.

V prípade, že je kapucňa vyrobená zo sadrokartónu, ako konečná fáza zostáva len jej zdokonalenie. Rohy odsávača pár zakryte rohom z kovového profilu, aby sa počas prevádzky nedrobili. Tmel všetky spoje a upevňovacie body. Hotová kapucňa môže byť natretá farbou, ktorá sa vám páči, alebo ju môžete ozdobiť iným spôsobom. Je teda možné vyrobiť odsávač pár, ktorý dokonale zapadne do interiéru s vašou kuchyňou..

Ak nemáte čas na výrobu odsávača pár, môžete si zakúpenú kapucňu nainštalovať sami. Po prečítaní vyššie uvedených informácií nebude ťažké to urobiť..

Hlavnou podmienkou inštalácie hotovej kapucne je dodržanie pravidla jej umiestnenia v strede vo výške najmenej 65 cm od kachlí a elektrická časť musí byť uzemnená. K takýmto digestorom sú priložené pokyny, takže jeho inštalácia nebude náročná..

Na výrobu aktívnej kapucne budete navyše potrebovať svoju existujúcu kapucňu, ktorá je v prevádzkyschopnom stave, alebo nový, lacný a jednoduchý model. Táto kapucňa je braná ako základ.

Po zostavení všetkých hlavných prvkov odsávača pár: spodnej stavby, mriežky pre odsávač pár a elektrického motora – vytvorte rám z lamiel a pripevnite ho k základni. Vyberte typ rámu na základe všeobecného štýlu kuchyne a osobných preferencií. Hlavná vec je, že do neho môže byť nainštalovaný vzduchový kanál. Bočné steny kupoly zakryte preglejkou alebo iným ľahkým ohňovzdorným materiálom. Potom, čo lepidlo dobre zaschne, obrúste povrch, potom môžete začať zdobiť výrobok. Ďalej môžete pokračovať v inštalácii: pripevnite hotovú kapotu na stenu a umiestnite do nej vzduchové potrubie.

Niekedy sa stane, že kapota nefunguje. Ak poznáte vnútornú štruktúru kapucne, potom môžete ľahko určiť, čo je v nej rozbité. Najčastejšou príčinou poruchy je ventilátor. Stačí odstrániť chybný prvok a dať ho špecialistovi na opravu..

Ak ste získali také potrebné zariadenie, akým je odsávač pár, je dôležité včas sledovať výmenu filtrov a čistenie zariadenia od spálenia a mastnoty..

Filtre by sa mali pravidelne meniť v závislosti od ich životnosti. Existujú filtre, ktoré majú pri znečistení zdanlivý nápis. Filtre je potrebné umývať vo vode s prídavkom mydla alebo špeciálneho prostriedku uvedeného v návode na obsluhu filtra..

Kapucne sú spravidla vybavené žiarovkou, ktorá sa rozsvieti po zapnutí; spálenú žiarovku je možné tiež vymeniť sami. Ak sa dotykové ovládanie pokazí, budete potrebovať pomoc špecialistu..

Tiež kapucne je potrebné čistiť pravidelne a s mimoriadnou opatrnosťou..

To sú všetky základné pravidlá starostlivosti o kuchynské digestory a funkcie opravy. Bez ohľadu na závažnosť poruchy je teda možné opraviť takmer akúkoľvek kapotu..

Moderné modely odsávačov sú vybavené časovačom alebo ovládacím panelom. Teraz hostiteľka nemusí čakať na čas, keď je jedlo úplne uvarené, môžete použiť časovač a kapucňa sa v správnom čase vypne..

Každý sa sám rozhodne, či si kúpi hotovú kapucňu vybavenú najnovšou technológiou, alebo si vyrobí originálny interiérový prvok svojpomocne, hlavnou vecou je, že kapota udrží čistý vzduch a príjemnú atmosféru domova..