Kuchyňa

Okrúhly drez do kuchyne

Okrúhly drez do kuchyne

Výber drezu do kuchyne je veľmi vážna vec. Malo by byť nielen vhodné na umývanie riadu, ale malo by byť v harmónii so stolovou doskou a vytvárať jednotný štýl..

Pri výbere drezu by ste mali vychádzať z parametrov, ako je frekvencia varenia, množstvo použitého riadu vrátane hrncov a podnosov, veľkosť kuchyne a kuchynskej súpravy a dokonca aj vaša vlastná výška..

Čo sú?

Podľa tvaru sú kuchynské drezy rozdelené na:

Námestie

Tieto modely sú medzi kupujúcimi považované za najobľúbenejšie..

Obdĺžnikové

Tieto typy, umiestnené dlhou stranou pozdĺž dosky, sú veľmi vhodné na umývanie riadu..

Trojuholníkový

Hovorí sa im aj roh. Tento model výrazne šetrí miesto vďaka svojmu kompaktnému rozloženiu..

Polygonálne

Relatívne nedávno sa objavili päťuholníkové a šesťuholníkové možnosti, ktoré možno nazvať novinkou pre veľké kuchyne.

Kolo, o ktorom sa bude diskutovať v tomto článku. Model so zaobleným priemerom je najvhodnejší pre malú náhlavnú súpravu – pohodlný, priestorný pre veľké množstvo riadu a diskrétny v interiéri malej miestnosti.

Počet misiek

Podľa veľkosti môže byť kuchynský drez s jednou miskou, s dvoma, s tromi miskami. Jednodielny model sa ľahko čistí, ale nie je veľmi vhodný na umývanie riadu a prípravu jedla na varenie súčasne. Najbežnejšia je verzia s dvoma miskami. Ovocie a zeleninu je vhodné umývať v malej miske, rozmrazovať mäso a ryby. Modely s tromi miskami sú pomerne vzácne, hodia sa skôr do kuchýň a jedální a predstavujú plnohodnotné pracovisko profesionálneho kuchára..

Ako si vybrať?

Najdôležitejšou otázkou je, na čo sa zamerať pri výbere okrúhleho modelu.

Priemer

Tento parameter je uvedený na obale pre konkrétny model, pre okrúhly vzhľad je to veľkosť s bokmi a bez nich. Napríklad 350 mm a 460 mm. Pohodlný z hľadiska prevádzky je možné nazvať model s priemerom 45 cm.S bokmi. Dávajte pozor, pri výbere zadlabacieho modelu by zarážky od okraja dosky stolu mali byť najmenej 5 cm. Malo by sa tiež vziať do úvahy, aká veľkosť drezu vám bude stačiť na umývanie riadu, spravidla to je model s rozmerom 660×420 mm.

Hĺbka

Takáto charakteristika, ako je hĺbka, je veľmi dôležitá pri výbere vhodného okrúhleho drezu na umývanie riadu. Nekupujte príliš hlboké modely – ruky a ramená vám rýchlo znecitlivejú. Plytké možnosti sú tiež nepohodlné – do takého umývadla nebudete môcť umiestniť veľké množstvo riadu a voda bude neustále striekať. Optimálna hĺbka sa považuje za 15-18 cm..

Okrúhle modely majú dobrú hĺbku 20 cm a viac, čo je veľmi výhodné pre veľký počet riadu. Nezabudnite však na jednotlivé parametre vašej výšky, aby vás z nadmerného náklonu neboleli ruky a krk..

Otvor pre faucet

Okrúhle umývadlá majú hotový otvor pre mixér, ktorý je na jednej strane veľmi pohodlný, ale vyžaduje výber modelu s prihliadnutím na vlastnosti vašej náhlavnej súpravy. Ak plánujete nainštalovať filter, uistite sa, že v umývadle je otvor pre ďalší kohútik.

Materiál

Najdôležitejšou charakteristikou dobrého drezu je materiál, z ktorého je vyrobený..

Nehrdzavejúca oceľ

Kuchynské drezy z tohto materiálu sú ekonomicky výhodné. Môžete si vybrať lacné modely ruskej výroby aj drahšie možnosti vyrobené v Nemecku a Taliansku. Náklady na takýto drez sú ovplyvnené jeho veľkosťou, kvalitou ocele a spôsobom inštalácie. Štandardné prevedenia, ktoré sú vstavané zhora, sú lacnejšie. Zapustené alebo pod pultové možnosti-o niečo drahšie.

Nerezové drezy môžu byť s jednou miskou alebo s dvoma a so substrátom na rozmrazovanie výrobkov, čo zvyšuje popularitu tohto modelu..

Modely oválneho tvaru s krídlom na sušenie riadu vyzerajú zaujímavo v interiéri kuchyne.

Nevýhody nehrdzavejúcej ocele zahŕňajú možnosť poškriabania, ktoré sú celkom zrejmé, hluk prúdu vody narážajúci na povrch nehrdzavejúcej ocele silou a ťažkosti pri odchode – lesklý materiál vyžaduje neustále leštenie pruhov a vodných škvŕn.

Smalt

Smaltovaná sanitárna keramika do kuchyne nestráca svoj význam. Obzvlášť výhodné v interiéri vyzerá biely guľatý smaltovaný drez. Tento materiál je šetrný k životnému prostrediu, odolný a ekonomický pre rodinný rozpočet.. Medzi nevýhody patrí: možnosť vzniku triesok a prasklín pri náraze, škrabance pri použití abrazívnych čistiacich prostriedkov v starostlivosti.

Prírodný kameň

Takéto drezy sú neuveriteľne krásne a jedinečné – každý výrobok je ručne vyrobený z plemena. Tieto modely sú prírodné, veľmi pevné a odolné. Na výrobu sa najčastejšie používa žula a mramor, menej často onyx a iné polodrahokamy. Hornina je pokrytá špeciálnym roztokom, ktorý zabraňuje prenikaniu kvapaliny do pórov materiálu. Nevýhody takýchto exkluzívnych modelov zahŕňajú:

  • ich vysoké náklady;
  • veľká hmotnosť (na inštaláciu zadlabaných modelov bude potrebné ďalšie vystuženie);
  • pórovitosť materiálov, ako je mramor, ktoré môžu pri niektorých výrobkoch zafarbiť umývadlo.

Falošný diamant

Drezy vyrobené z mramorových alebo žulových triesok s prídavkom živice sú cenovo dostupnejšie možnosti ako modely vyrobené z prírodných hornín. Toto potrubie sa ľahko používa a udržiava, vyzerá dobre v každom interiéri – vďaka týmto vlastnostiam sú drezy z umelého kameňa veľmi obľúbené. Navyše sú ekologické, tiché a odolné voči chemikáliám pre domácnosť. Medzi nevýhody patrí relatívne nízka pevnosť – keď platňa spadne do takého umývadla, môže sa dobre vytvoriť prasklina alebo čip.

Bronz, meď

Pre interiér v klasickom štýle, v štýle Provence alebo retro, sa dobre hodí okrúhly bronzový alebo medený drez. Starožitné doplnkové prvky, ako sú držadlá skriniek, dvere, faucet, dodajú miestnosti nevídaný šik. Rozmanitosť obrysov, pevnosť a trvanlivosť materiálu hovorí v prospech nákupu vodovodných armatúr vyrobených z bronzu.. Pri kúpe tohto modelu nezabudnite na nevýhody:

  • ťažkosti pri starostlivosti – výrobok bude musieť byť neustále utieraný z vodných škvŕn a trený voskom;
  • zmena farby – v priebehu času, pod vplyvom kyslíka, môže umývadlo stmavnúť;
  • vysoké náklady – na zníženie nákladov sa používa nehrdzavejúca oceľ s bronzovým alebo medeným postrekom.

Trochu o inštalácii

V závislosti od spôsobu inštalácie sú okrúhle a polkruhové modely:

  • Nad hlavou – namontované na vrchu pracovných dosiek, ideálne pre modulárny nábytok. Výhodou takýchto umývadiel je jednoduchá inštalácia;
  • Mortise – inštalovaný v doske stolu vo vopred vyrezanom otvore;
  • Vstavané – sú namontované na rovnakej úrovni so stolovou doskou, vyžadujú profesionálnu inštaláciu;
  • Pod stolom – sú zabudované pod úrovňou dosky stola, vyzerajú veľmi pekne, ale náklady na tieto štruktúry sú tiež vysoké.

Farba

Dnes si na inštalatérskom trhu môžete vybrať ľubovoľný farebný model kruhového drezu. Pri výbere kuchynského drezu vyberajte model, ktorý je farebne harmonický s celkovým interiérom kuchyne alebo s doskou. Mramorové výrobky sú vyrábané v rôznych farbách a perfektne sa hodia do interiéru s pracovným priestorom, ktorý napodobňuje mramorové štiepky. Nerezové drezy sú považované za klasiku a hodia sa do každej kuchyne. Bronzové možnosti sa pravdepodobne nezmestia do moderného high-tech štýlu, ale v retro štýle vyzerajú harmonicky.

Kontrastné drezy vyzerajú zaujímavo v interiéri: biele v kuchyni v tmavých tónoch, čierne vo svetlom ráme dosky. Biela farba výrobku sa dá nazvať univerzálna, perfektne sa hodí do akéhokoľvek štýlu. Na svetlom povrchu sú navyše pruhy menej nápadné..

Svetlé drezy z umelého kameňa vyzerajú originálne – oranžové, svetlo zelené, orgovánové, ohnivo červené. Opakovanie farby v dizajne kuchynskej linky pomôže vytvoriť odvážny štýl pre ambicióznych ľudí..

Najnovšie módne kúpeľňové príslušenstvo – trblietavé modely, dúhové drez, farba chameleónu. Nepochybne takýto dizajn dodá každému interiéru štýl a lesk..

Zhrnutie: Aby ste si vybrali okrúhly drez do kuchyne, pri jeho kúpe venujte zvláštnu pozornosť priemeru, hĺbke, materiálu a farbe výrobku, ktorý vyhovuje vášmu štýlu interiéru, pričom sa vezmú do úvahy zvláštnosti prevádzky a osobné preferencie. Práve tento model vás môže tešiť mnoho rokov..