Kuchyňa

Podlahová podložka do kuchyne

Nie všetky moderné ženy v domácnosti pri plánovaní interiéru svojej kuchyne plánujú umiestniť tam malý koberec. Medzitým si tento detail v poslednom čase získava na obľube a pri správnom výbere sa môže spoľahlivo udomácniť aj u vás doma..

Hlavné výhody a nevýhody

Na prvý pohľad je celkom zrejmé, že v kuchyni nie je miesto pre mäkký koberec alebo koberec – rýchlo sa znečistia, vyžadujú neustále čistenie a kvôli tomu rýchlo stratia svoj vzhľad. Sťaží to aj čistenie podláh. Ak koberec nie je prilepený k podlahe, môže sa neustále ohýbať, kĺzať, zasahovať do chôdze a vytvárať veľa nepríjemností..

Napriek tomu má koberec v kuchyni svoje vlastné výhody, prvou z nich je tepelná izolácia. Podlaha v kuchyni je zvyčajne dlažba alebo porcelánová kamenina. Ide o studené materiály a je veľmi nebezpečné, že na ne spadne..

Malý koberec v jedálni udrží vaše nohy v teple počas jedla a dodá vám pocit tepla a pohodlia.

Ak je vaša kuchyňa pokrytá mäkkým linoleom, koberec pod jedálenským stolom zabráni predčasnému pokriveniu nôh. To vám umožní v budúcnosti usporiadať nábytok bez obáv, že budú viditeľné škaredé stlačené značky..

Ďalšou dôležitou funkciou je dekoratívna. Svetlý koberec oživí pokojný interiér a vytvorí domácu náladu.

V štúdiových bytoch je dobré použiť koberec na zónovanie – oddelenie obývačky od kuchyne, pracovného priestoru od jedálne.

Možnosti umiestnenia kobercov

Pre jedálenský kút

Pri výbere koberca do jedálenského priestoru je potrebné mať na pamäti, že by mal byť väčší ako stôl, aby ste mohli kreslá voľne tlačiť a ťahať bez toho, aby ste sa dotýkali jeho okrajov. V priemere je to asi 60 cm na každej strane. Medzi okrajmi koberca a iného nábytku – nočných stolíkov a skriniek – by mal byť tiež dostatok priestoru, inak bude veľmi nepohodlné chodiť a umývať podlahy..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať textúre koberca. Príliš huňatý alebo hrubý koberec s hrubou väzbou nebude v kuchyni fungovať, pretože je veľmi ťažké ich vyčistiť a rozliaty cukor alebo soľ nebude možné úplne zhromaždiť ani pomocou vysávača.

Je lepšie zvoliť koberec s krátkou hromadou a čo najtenší, čo výrazne uľahčí jeho starostlivosť..

7 fotografií

Do pracovnej oblasti

Okrem bežných kobercov z tkaných hromád existuje mnoho modelov z moderných tkaných materiálov. Silikónová alebo gumová podložka sa napríklad perfektne zmestí na podlahu v pracovnom priestore..

Každá žena v domácnosti je oboznámená s nepríjemnými pocitmi ťažkosti a bolesti v nohách z dlhého státia pri sporáku. V súčasnej dobe boli vyvinuté špeciálne silikónové podložky plnené gélom, ktoré môžu do značnej miery vyriešiť tento problém. S takýmto asistentom nebudú ani hodiny predvianočného varenia záťažou..

Gumové rohože sa ľahko a pohodlne čistia. Nebojí sa neustáleho rozlievania vody, nenechajú svoje obľúbené jedlá lámať a ľahko z nich vyčistíte aj stopy oleja alebo vajíčka. Gumová podložka navyše slúži ako vynikajúci dielektrikum a zvyšuje tak bezpečnosť vašej práce..

Ak stále dávate prednosť tkaninám, je lepšie zvoliť koberec zo syntetických materiálov alebo bavlny – bude ľahké ho prať dokonca aj v práčke..

9 fotografií

Výhody a nevýhody koberca

Koberec je vynikajúcou možnosťou podlahy, ktorú je možné použiť aj v kuchyni. Platí to najmä pre rodiny s malými deťmi a starších ľudí, pretože koberec pád výrazne zmierňuje a vždy udržuje teplo. Moderné čistiace prostriedky a výkonné vysávače vám umožnia ľahko odstrániť všetky nečistoty.

Koberec má však mnoho nevýhod. Zaberá celú plochu miestnosti a prach a drobky sa budú hromadiť na ťažko dostupných miestach..

V pracovnej oblasti sa koberec zotrie oveľa rýchlejšie ako v jedálni, čo dodá celej kuchyni neupravený vzhľad. A nakoniec, zmena takého povlaku je veľmi namáhavý proces, ktorý sťažuje vykonávanie akýchkoľvek zmien v interiéri. Ak je koberec rezaný na nábytok, potom ho už nebude možné prestavať..

Kobercové dlaždice

Výbornou alternatívou k kobercu sú kobercové dlaždice, ktoré si v poslednom čase získavajú na obľube. V skutočnosti je to ten istý koberec, ale rozrezaný na kúsky štandardných veľkostí – 50 x 50 cm a zasadený na tuhý podklad. Základňa je zvyčajne vyrobená z bitúmenu a vystužená sklolaminátom. Povlak tak získa pevnosť a pružnosť, nekĺže a diely pri pokládke navzájom tesne priliehajú. Hromada je zvyčajne potiahnutá impregnáciou odpudzujúcou špinu, je veľmi odolná proti opotrebeniu a je navrhnutá pre vysoké zaťaženie..

Kobercové dlaždice sú obrovským poľom pre kreativitu. Vďaka prefabrikovanému princípu si môžete vybrať náter akejkoľvek veľkosti a do akéhokoľvek interiéru. Dlaždice sú k dispozícii vo veľmi širokej škále farieb, takže môžete vytvárať obyčajné koberce aj viacfarebné ozdoby. Zároveň môžete vždy ľahko nahradiť poškodený fragment.

Kobercové dlaždice sa dajú ľahko rezať a tvarovať do akéhokoľvek tvaru – trojuholníkového, okrúhleho alebo diamantového tvaru. Môžete teda rozložiť okrúhle koberce alebo akýkoľvek geometrický tvar..

Dlaždice sú položené na špeciálne lepidlo a tento proces nevyžaduje žiadne špeciálne schopnosti a úsilie, preto to môže urobiť takmer každý..

Ručne vyrobené

Krásny kuchynský koberec si môžete vytvoriť vlastnými rukami.. Najľahšie je uháčkovať koberec pomocou veľmi hrubej priadze.. Namiesto priadze môžete použiť starý úplet, nakrájaný na pásy široké 3 až 5 cm. Koberček je dostatočne hrubý a teplý.

Ak si želáte, môžete pliesť nie z priadze alebo textilných pások, ale rezať plastové tašky podľa rovnakého princípu. Takáto originálna rohožka sa perfektne hodí do pracovného priestoru..

Koberec môže byť tiež tkaný. Za týmto účelom sa z tkaninových stužiek spletie dlhý cop a potom sa tento cop spirálovito zroluje a prišije.

Krásny produkt je možné získať technikou patchwork. Za týmto účelom sa tkanina (opäť vhodné aj staré veci) rozreže na kúsky rovnakej veľkosti a tvaru. Z týchto kúskov je ušité plátno požadovanej veľkosti a tvaru..

Koberec vlastnej výroby sa bude vždy odlišovať svojim originálnym dizajnom a stane sa vrcholom interiéru. Pritiahne pozornosť hostí a vytvorí veľmi zvláštnu útulnú atmosféru..

Ako si vybrať správne

Na vytvorenie harmonického prostredia musí kuchynský koberec dobre zapadnúť do interiéru..

Pri výbere preto musíte dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel:

  • Koberec je hlavnou súčasťou dekoru, takže je lepšie ho kúpiť pred kúpou záclon a dekoratívnych doplnkov..
  • Tvar koberca by mal zodpovedať tvaru miestnosti. Takže v obdĺžnikovej jedálni bude obdĺžnikový koberec vyzerať najviac organicky a v štvorcovej jedálni – štvorcový alebo okrúhly.
  • Rovnaký princíp by ste mali dodržiavať aj pri kombinovaní tvaru koberca a stolu. Obdĺžnikový koberec funguje dobre na obdĺžnikový alebo oválny stôl, štvorec na štvorcový alebo okrúhly stôl a okrúhly na okrúhly stôl..

Pre milovníkov minimalizmu v interiéri

Loftové štýly, high-tech alebo minimalizmus, demonštrujú predovšetkým praktickosť a odmietnutie nepotrebných dekorácií. Avšak aj do takýchto kuchýň bude vhodný malý, správne zvolený koberec..

V zámerne neopatrnom a brutálnom interiéri podkrovia bude dobre vyzerať nenápadný, ale originálny koberec z moderných netkaných materiálov, neobvyklej textúry alebo „hrubý“ koberec z plsti alebo plsti.. V lakonickom high-tech interiéri sa jasný monochromatický koberec alebo s prísnym geometrickým vzorom stane vhodným prízvukom a oživí atmosféru. Praktický koberec v tmavých farbách dobre padne aj do minimalistickej kuchyne, ak je jediným dekoratívnym prvkom.

Pre milovníkov „útulných“ štýlov

Ak dávate prednosť kuchyni v retro alebo vintage štýle pred prísnym minimalizmom, potom budete mať veľkú voľnosť pri výbere kobercov alebo kobercov pre ňu. Pre retro štýl sú ručné výrobky jasných, pestrých farieb perfektné. „Babičkine“ cestičky zo širokých viacfarebných pruhov látky dodajú rustikálnu príchuť..

Pre znalcov vinobrania môžete stále nájsť veci vydané v 60. rokoch alebo moderné, štylizované pre nich, zámerne staré. Ide o rôzne farebné strapce a geometrické vzory alebo ošumělý elegantný štýl. Vhodne budú vyzerať orientálne motívy a ozdoby, kvety alebo vtáky.

7 fotografií

Je ťažké si predstaviť kuchyňu vo vidieckom štýle alebo v Provence bez útulných kobercov. Môže ich byť niekoľko, vyrobených v rôznych farbách, ale nevyhnutne kombinovaných navzájom a spoločne vytvárajúcich jedinečnú domácu atmosféru.

Pre etno štýl sú vhodné koberce z prírodných, prírodných materiálov – podložky z bambusu, juty alebo sisalu. Ale pre väčšiu trvanlivosť je lepšie vybrať si výrobky s prídavkom syntetických vlákien. Tieto koberce majú masážny účinok a státie na bosých nohách je pre nohy príjemné a prospešné..

Nezničiteľná klasika a moderna

Pre kuchyne a jedálne v takýchto štýloch sa najlepšie hodia prísne monochromatické koberce pokojných farieb – sivá, olivová, koňaková, béžová. Modern vám umožňuje vybrať si koberec originálneho tvaru – možno so zakrivenými, vlnitými okrajmi.

Čierny koberec dodá kuchyni osobitnú eleganciu vo svetlých farbách. Naopak, v prítomnosti tmavej kuchynskej súpravy a tmavej podlahy sa biely alebo svetlo béžový koberec stane vhodným jasným prízvukom..