Kuchyňa

Projekt kuchyne s usporiadaním nábytku

Predtým, ako začnete s dokončovaním kuchyne, mnoho ľudí okamžite premýšľa o mnohých faktoroch: aký materiál použiť na opravy, z čoho vyrobiť zásteru, z akej veľkosti si vybrať dosku a ako rozmiestniť nábytok v priestore. Každý projekt môže byť vybavený kuchyňou čo najpohodlnejšie, s použitím jednoduchých pravidiel umiestnenia a znalosti typov umiestnenia nábytku.

8 fotografií

Zónovanie

Určitý poriadok v kuchyni je možné dosiahnuť vďaka pravidlám rozdeľovania priestoru na zóny, z ktorých každá bude zodpovedná za svoje funkcie. Priestor je zónovaný do nasledujúcich častí: pracovný a jedálenský kút a skladovací priestor pre kuchynské potreby.

Pracovná stránka je časť, kde hosteska pripravuje jedlo. V tejto oblasti je potrebné mať ďalšie zariadenia na skladovanie potravín a riadu. To je presne to, čo návrhári radia, a nie umiestniť túto časť do blízkosti chladničky..

Jedáleň sa v najlepšom prípade nachádza vo vedľajšej miestnosti, v najhoršom prípade v tej istej miestnosti ako kuchyňa. V tomto prípade pomocou stoličiek alebo tvaru stola môžete túto časť podmienene obmedziť.

Miesto skladovania výrobkov znamená prítomnosť chladničky a vedľa nej ďalší modul alebo puzdro na ceruzku. Táto oblasť skladuje potraviny, korenie a bylinky. Tiež sú tu umiestnené riady a drobné príslušenstvo: obrúsky, nádoby a tašky.

Mali by ste vedieť: neodporúča sa umiestňovať stôl so stoličkami do pracovnej časti kuchyne – podrobnosti o ceste hostiteľky budú len zasahovať.

Rozdelenie oblasti na zóny je možné pomocou skrinky umiestnenej cez miestnosť. Ak však na takúto inštaláciu nie je dostatok miesta, môžete nastaviť malý oblúk alebo barový pult. Existuje dostatok spôsobov zónovania: rastliny, osvetlenie, dekorácia stien. Všetko závisí len od fantázie.

Úspora miesta

Napriek veľkosti kuchyne musíte pred dokončením zostaviť plán na list – je to druh kontrolného zoznamu, ktorý vám umožní zaznamenať všetky jemnosti práce, ktorá je pred nami. Pri prenose všetkých meraní na kus papiera nezabudnite na pravidlá pre umiestnenie náhlavnej súpravy: ak ich budete dodržiavať, pobyt v kuchyni bude čo najpohodlnejší.

Základné pravidlá pre umiestnenie tvaroviek.

 • Stôl – štandardne umiestnený vo výške 85 centimetrov. Pretože doska je pracovným priestorom, kde ktokoľvek trávi väčšinu času v kuchyni, jej poloha a výška závisí od výšky osoby. Pri štandardnej výške 170 centimetrov sa vyššie uvedený údaj považuje za optimálny. Ak je však výška nadpriemerná, potom musí byť stôl zvolený s výškou 90 centimetrov alebo viac. Optimálny ukazovateľ sa dá ľahko určiť: musíte ohnúť lakeť kolmo na podlahu a merať 15 centimetrov nadol.

 • Oblasť jedla. Stôl pre túto časť kuchyne musí byť zvolený tak, aby sa jeho veľkosť zhodovala s doskou v pracovnej oblasti. Lepšie, ak je výška 75 – 85 centimetrov.

 • Rúra na pečenie. Aby bol priestor chránený pred nežiaducimi následkami, musia byť kachle umiestnené 55 centimetrov od dverí, balkónov alebo okien. Vzduch môže ľahko sfúknuť oheň. Mali by ste vedieť, že je lepšie odmietnuť umiestnenie rúry do rohu: po prvé, je to strata voľných metrov (stena musí byť v určitej vzdialenosti od sporáka) a za druhé, je to možné znečistenie. Pretože sprej na varenie môže zasiahnuť stenu, je náročnejšie ho čistiť ako z dosky..

 • Kapucňa Inštalované vo výške 65 – 75 centimetrov od sporáka. Tieto merania korelujú s rastom majiteľov bytov. Ak sú rodinní príslušníci vyšší ako 170 centimetrov, je potrebné zvýšiť polohu miesta o 10 centimetrov. Stojí za to poznať jednu nuanciu: čím vyššie je digestor umiestnený, tým viac energie by mal mať – najmä pre obývaciu izbu v kuchyni.

 • Pranie. Drez by mal byť hlboký a s dlhým mixérom. Možnosti umývania sa líšia, ale čím je hlbšia, tým lepšie zvláda svoje funkcie: nebude v nej ťažké umývať veľké hrnce..

 • Práčka na riad. Najlepšie umiestnenie je v blízkosti umývadla. Umývačka riadu by mala byť inštalovaná čo najbližšie k zásuvkám – pripojenie k komunikácii by malo byť zjednodušené.

 • Chladnička. Najvhodnejším miestom pre neho je roh. Na uľahčenie použitia môžete dvere posunúť tak, aby sa otvárali k najbližšej stene (moderné modely majú možnosť zmeniť smer dverí).

Typy projektov

Málokto vie, že existujú pravidlá pre umiestnenie zón cez trojuholník. Čo taký projekt zahŕňa, s usporiadaním nábytku po obvode, sa dozviete nižšie.

Trojuholník tvorí geometriu umiestnenia a spája dôležité časti miestnosti:

 • oddelenie, kde sú uložené potraviny a kuchynské potreby;
 • časť pracovného priestoru, kde je nainštalovaný drez;
 • varná zóna s varnou doskou.

Pre pohodlie je potrebné umiestniť všetky časti trojuholníka v tesnej vzdialenosti od seba. Nainštalujte zariadenie v bezpečnej vzdialenosti od tohto trojuholníka, približne 65 centimetrov. Umývadlo v takom systéme zaujíma centrálne miesto a na jeho stranách je chladnička a sporák..

Ako funguje pravidlo trojuholníka v rôznych projektoch:

 • lineárny pohľad na obvod. Usporiadanie s touto schémou sa vyskytuje na jednej strane priestoru. Trojuholník bol úplne presunutý do jednej časti kuchyne. V centrálnej časti je umývadlo a na oboch jeho stranách je doska a chladnička so sporákom;

 • kuchyňa je dvojradová. Náhlavná súprava je rozložená po stranách miestnosti, čo znamená aj po stranách trojuholníka. Kovanie môžete správne umiestniť na jednu stranu (rúra a umývadlo) a chladničku na druhú stranu. Je lepšie, ak je vzdialenosť medzi stranami najmenej 125 centimetrov;

 • Rozloženie v tvare U. Sada je umiestnená na troch stenách, z toho vyplýva, že vrcholy sú umiestnené rovnako. Stredná strana je ideálna pre mixér, opačné strany sa používajú pre rúru a chladničku;

 • Umiestnenie v tvare L. Je to najobľúbenejšia možnosť usporiadania nábytku v kuchyni. V rohovej časti v strede je nainštalovaný drez a varná doska a chladnička sú na opačných stranách.

Okrem toho existujú určité typy projektov. Implementácia takýchto schém v praxi často prebieha v priestranných miestnostiach, pretože usporiadanie nábytku v nich je neštandardné:

 • ostrovné rozloženie. V srdci, ako naznačuje názov, je ostrov. Toto je stredobod kuchyne, v ktorej je umývadlo a priľahlá doska. Po stranách tejto oddelenej časti je kuchynská súprava, stôl a sporák. Umiestnenie funkčných častí je spravidla možné zmeniť, ale neodporúča sa inštalovať rúru uprostred kuchyne – je to v rozpore s pravidlami požiarnej bezpečnosti a je to nákladné z hľadiska peňažných investícií;

9 fotografií

 • polostrovné rozloženie. Takmer rovnaká verzia, ako je popísaná vyššie, iba ostrov z funkčnej časti je možné predĺžiť na stenu. Toto rozloženie je možné iba vo veľkých kuchyniach..

Neobvyklé nápady do kuchyne

Ak máte kuchyňu, 5-6 m2. metrov, potom otázka úspory každého centimetra robí majiteľom veľké starosti. Stiesnené byty boli v časoch Chruščova prestavané (také malé miestnosti v malých priestoroch). V tej dobe nikto nemyslel na jedinečnosť interiéru – všetko bolo rovnaké, typické. Teraz sa však situácia zmenila a aby sa na ňu mohli aplikovať moderné projekty "Chruščov" je potrebné prejsť sériou ťažkostí. Aj tu však môžete podvádzať a využiť všetok priestor:

 • okenný parapet je možné predĺžiť až na dosku stola. Nie je to také ťažké urobiť;
 • ďalšie centimetre medzi skrinkami je možné prispôsobiť tak, aby sa zmestili na všetky druhy políc;
 • výber náhlavnej súpravy sa musí zvoliť podľa pravidla funkčnosti;
 • dvere zásuvky by sa mali otvárať alebo otvárať – vyzerá to moderne a esteticky;
 • nábytok musí byť vybraný so skleneným dizajnom, priehľadnými vložkami. Príslušenstvo tohto typu je pre kuchyňu neobvyklé, umožní však nielen zvýšenie vzdušnosti, ale aj vizuálne rozšírenie kuchyne;
 • je lepšie nainštalovať vstavané dvere do kuchyne, odsadené na stranu. Môžete tiež zvážiť príklad vo forme oblúka;
 • pod stolom je vhodné používať práčku alebo umývačku riadu. Funkčné časti môžu byť tiež skryté za skrinkami;
 • miesto za fasádou nižšej vrstvy je vhodné pre mikrovlnnú rúru;
 • steny s balkónovými dverami je možné použiť na výšku: je možné tam nainštalovať sklopné panely;
 • skrinky je potrebné vymeniť za závesné peračníky.

7 fotografií

S náhlavnou súpravou je možné používať nielen manipulácie, ale aj hranie s farbami, textúrou a poťahmi.

Napríklad použitie svetlých odtieňov v miestnosti priestor vizuálne rozšíri. Je potrebné pochopiť, že kuchyňa s rozlohou 9-10 metrov štvorcových. m, bude to vyzerať oveľa harmonickejšie a širšie, ak je celková farba nábytku a stien biela. Zástera je v tomto prípade vytvorená buď svetlejšie, alebo aby zodpovedala náhlavnej súprave.

Nezabudnite na osvetlenie – správne osvetlenie pomôže vytvoriť potrebné akcenty a vizuálne pokračovať v kuchyni kvôli odrazu svetla.

K „dýchaniu“ priestoru prispievajú aj zrkadlové povrchy. Ak použijete steny náhlavnej súpravy s lakovaným povlakom, odraz minimalizuje účinok preplnenej kuchyne.

Štýl pre malú miestnosť by mal byť vhodný: nemali by existovať žiadne zbytočné detaily a nápadné akcenty, ktoré sú nápadné. Do kuchyne sa najlepšie hodí škandinávsky alebo minimalistický štýl. Vyznačujú sa absenciou ďalších akcentov a pomáhajú uvoľniť a vyplniť priestor vzduchom..

Zaujímavý fakt: horizontálne čiary pozdĺž obvodu kuchyne roztiahnu priestor a zvislé čiary vizuálne dodajú hĺbku a výšku. Ak chcete správne používať geometriu, môžete miestnosť vyzdobiť špeciálnym laminátom tak, aby predĺžené časti boli kolmé na šírku kuchyne – to zvýši priestor. Na zdôraznenie vizuálnej hĺbky by sa mali používať zvislé čiary pozdĺž stien. Tapetu nie je potrebné lepiť – vertikály môžete zvýrazniť predĺženými obrazmi, tapisériami a tvarovkami.

Ak je samotný priestor vyzdobený v pastelových odtieňoch, ale chcete jas, môžete nainštalovať farebné stoličky, pohovky, vankúše a police aktívnych farieb. To diverzifikuje monochromatický dizajn a rozveselí vás..

Všetky vyššie uvedené rozloženia, spôsoby, ako ušetriť miesto, štýlové riešenia sú navrhnuté tak, aby vám pomohli vybrať ten správny, multifunkčný kuchynský projekt. Učte sa, kombinujte, vyrábajte – a kuchyňa vašich snov sa splní.