Kuchyňa

Skrine do výšky stropu v modernej kuchyni

Väčšinu kuchynských priestorov dopĺňajú nefunkčné skrinky, ktoré majú od stropu niekoľko centimetrov. Toto usporiadanie nábytku možno nazvať plytvaním voľným priestorom, takže veľa moderných dizajnérov často volí viac funkčných možností, a to skrinky, ktoré idú priamo pod strop. Toto konštrukčné riešenie má svoje výhody a nevýhody, o ktorých sa bude diskutovať v tomto článku..

Výhody a nevýhody

Skrinky po strop vyzerajú dobre v moderných kuchyniach vyrobených v modernom alebo high-tech štýle. Na otvorenom priestranstve taký nábytok vyzerá veľmi dobre. Takéto skrinky navyše veľmi dobre šetria kuchynský priestor a umožňujú vám aj malú kuchynku urobiť priestrannejšou..

Ďalšou výhodou takýchto skriniek je, že úplne skryjú celú stenu, takže môžete ušetriť peniaze za tapety na stenu, kde sú skrinky umiestnené. Stenu bude zdobiť jednofarebný rad uzavretých skriniek, ktoré dokonale zapadnú do interiéru podľa vášho výberu..

Skrinky s vysokými hornými policami nie sú novinkou. Boli vynájdené už veľmi dávno a boli obľúbené najmä v Sovietskom zväze. Potom sa na medziposchodí nahromadili všetky nepotrebné odpadky – staré riady, neobľúbené súpravy, konzervácia, obrusy a zásoby vecí. To všetko bolo teda skryté pred zvedavými očami a nepreplňovalo kuchynský priestor..

Kuchynské skrinky, ktoré dosahujú strop, sú dnes tiež vynikajúcou možnosťou na uloženie všetkých potrebných vecí. Vstavaná skriňa s policami na úplný vrchol je veľmi pohodlná a praktická. Namiesto toho, aby ste všetko jednoducho sklopili na šatník, potrebné veci pohodlne skryjete do políc a skryjete pred zvedavými pohľadmi za dvere..

Vysoké skrinky umožňujú, aby boli steny aj vizuálne vyššie. Tieto police vytvárajú efekt predĺženého priestoru. Aby ste to urobili, mali by ste zvoliť ľahký nábytok v neutrálnych farbách – béžovej, bielej alebo šedej. Najlepšou možnosťou sú skrinky s lesklým povrchom, ktorý odráža svetlo. Ich jedinou nevýhodou je, že takéto skrinky vyžadujú pravidelnú údržbu, pretože na svetlom lesklom povrchu je viditeľný každý odtlačok prsta..

Na rozdiel od bežných skriniek, ktoré majú tendenciu hromadiť prach v hornej časti, vám vysoké skrinky ušetria čas pri upratovaní. Koniec koncov, len zriedka niekto pravidelne utiera prach na vysokých skriniach..

Posledným argumentom v prospech vysokých skriniek, ktoré siahajú až po strop, je, že takýto nábytok je teraz v trende. Inštaláciou podobnej sady, ktorá zodpovedá štýlu vašej miestnosti, urobíte svoju kuchyňu modernou a funkčnou..

Vzhľadom na všetky výhody a nevýhody nemožno nespomenúť nevýhody takéhoto nábytku. Vysoké police sú spravidla veľmi ťažko dostupné. Zvlášť ak je hostiteľka nízka. Existuje však aj východisko z tejto situácie – do kuchyne si môžete kúpiť špeciálne nízke rebríky, ktoré vyzerajú atraktívne, a umožnia vám čo najskôr dostať z regálov všetky potrebné veci..

Ďalšou nevýhodou je, že omylom otvorené dvere vás môžu zasiahnuť do zátylku alebo temena. Tento problém je možné vyriešiť inštaláciou moderných posuvných alebo zdvíhacích dverí..

Tipy na výber

Stojí za to vybrať si vysoké skrinky, pričom sa v prvom rade zamerajte na štýl miestnosti. Ak je vyrobený v podkroví alebo modernom štýle, musíte sa obmedziť na minimalistické kovové skrinky. Vyrobené v rovnakej farebnej schéme, nebudú porušovať štýl miestnosti.

V kuchyni v Provence alebo v klasickom štýle budú vhodné vynikajúce vysoké skrinky z prírodného dreva alebo štylizované pod ním. Farba týchto skriniek je zladená s celkovou farebnou paletou miestnosti..

Vysoké skrinky môžu byť otvorené, zatvorené alebo kombinované. Najlepšia možnosť je kombinovaná. Tu uzavreté horné poschodia ladia s otvorenými policami v strede. Táto kombinácia vyzerá celkom organicky. Všetky nepotrebné veci sa zároveň skrývajú za dverami a na otvorených policiach sú dekoratívne prvky: krásne jedlá, sviečky, čerstvé kvety atď..

Príklady umiestnenia v kuchyni

Dizajn moderných kuchýň vám umožňuje experimentovať s umiestnením nábytku. Tradičná možnosť, konkrétne umiestnenie skriniek nad varnou zónou, nie je ani zďaleka jedinou a dokonca ani najobľúbenejšou..

Samozrejme, ako predtým, skrinky sa najčastejšie inštalujú k stene. Ale niekedy môžu byť uprostred miestnosti. Toto usporiadanie vám umožňuje rozdeliť kuchynský priestor na dve hlavné oblasti – miesto na varenie a jedenie. Vzhľadom na to, že skrinky dosahujú samotný strop, vzniká takmer úplná imitácia steny..

Ak vychádzame z úvah o praktickosti, je lepšie umiestniť skrinky mimo varnej zóny. To platí najmä pre nábytok z prírodného dreva alebo ľahké skrinky. Najrýchlejšie sa zašpinia. Preto, aby ste netrávili veľa času upratovaním, je lepšie ich umiestniť mimo pracovného priestoru. Nábytok bude teda vyzerať úhľadne a všetky potrebné veci budú vždy po ruke..

Okrem vyššie uvedených možností môžu byť tieto skrinky súčasťou jednej kuchynskej súpravy. V tomto prípade sú šatníky vstavané a vyrobené v rovnakom štýle ako zvyšok nábytku. Takže nemusíte premýšľať o tom, či nový stôl zodpovedá štýlu skriniek – všetko aj tak vyzerá organicky a primerane..

Vysoké kuchynské skrinky majú výhody aj nevýhody. Teraz, keď ste sa s nimi zoznámili, môžete sa sami rozhodnúť, či stojí za to ich nainštalovať do vašej kuchyne, a ak áno, ktoré z nich si vybrať a kam ich umiestniť..