Nábytok

Šatníkové skrine v obývačke

Výber nábytku do obývačky nie je jednoduchá záležitosť. V tejto miestnosti sa stretáva celá rodina, hostia sú tu vítaní a v prípade, že je byt malý, môže slúžiť aj ako knižnica alebo štúdia. Preto šatníky do obývačky spájajú aj mnohé funkcie: majú miesto na oblečenie, priehradku na prázdninové súpravy a otvorenú poličku – to všetko závisí od toho, čo majitelia potrebujú..

Zvláštnosti

Nábytok v každej miestnosti má spravidla konkrétny účel, napríklad v spálni nájdete šatník, ale je nepravdepodobné, že by tam bola skriňa s riadom. Všetko sa líši od obývačky vďaka svojim špecifikám. Väčšina ľudí sa nemôže pochváliť obrovskými kaštieľmi alebo bytmi, takže jedna izba kombinuje niekoľko funkcií. Pretože obývacia izba je najväčšou miestnosťou v byte, môže to byť súčasne jedáleň, druhá spálňa, miesto pre detské hry, kancelária. To tiež ovplyvňuje výber nábytku..

Šatník v hale je tiež zvolený multifunkčný, aby sa do neho dali zložiť rôzne predmety..

Z tohto dôvodu sú nástenné skrinky také obľúbené, pretože majú priehradku na oblečenie, kde môžete umiestniť vešiaky s oblekmi, uzavreté police, zásuvky, otvorené police a zasklené priehradky. Nástenné modely však boli nahradené modernejšími – modulárnymi, rohovými, šatníkovými skriňami. Táto rozmanitosť vám umožňuje urobiť dizajn interiéru zaujímavejším bez toho, aby ste obetovali funkčnosť..

Ak nie sú žiadne problémy s ukladaním vecí a hala sa používa iba ako miesto na relaxáciu, môžete sa zaobísť s minimálnym nábytkom. Pri návrhu moderných bytov sa často používa niekoľko jednoduchých malých skriniek, otvorených políc – podobné riešenia.

Takáto sada je spravidla typická pre minimalizmus, ako aj pre podkrovné, high-tech a iné podobné štýly, kde by mal byť malý nábytok.

Názory

Všetky moderné modely skriniek je možné rozdeliť na skrinky a vstavané. Prvá možnosť je úplne viditeľná, zatiaľ čo druhá je skrytá vo výklenku a zboku je vidieť iba fasádu. Tie aj ostatné môžu byť dostatočne veľké, navrhnuté pre veci rôznych typov, so zásuvkami a oddelenými priehradkami.

Skriňový nábytok nie sú len klasické šatníky. Do tejto kategórie patria aj obľúbené modulárne súpravy, ktoré vyzerajú štýlovo a moderne, vrátane originálnych systémov, ktoré sú umiestnené okolo dverí..

Napriek všetkej rozmanitosti majú tieto položky niekoľko spoločných vlastností:

 • vizuálne môžu vyzerať dosť veľké, najmä ak sa miestnosť nelíši vo významnej oblasti, preto pre miniatúrnu obývaciu izbu musíte starostlivo vybrať nábytok;
 • väčšinu modelov, najmä ak ide o klasiku, možno nazvať štandardnými, takže ak chcete, aby bola hala originálnejšia, mali by ste zvážiť modulárne zostavy alebo objednať nábytok jednotlivo;
 • skriňové skrinky môžu byť závesné alebo stojace.
 • Ak si želáte, môžete si vybrať nábytok v rôznych štýloch – od klasických alebo historických trendov po ultramoderné možnosti. Modely sú tiež často priestranné, takže ak potrebujete vybaviť šatňu a nájsť miesto na ukladanie vecí, táto možnosť je vhodná.

Vstavané skrine sú skutočným záchrancom malých bytov. Najčastejšie sa vyrábajú s očakávaním práve takýchto priestorov. Výrobky sú zabudované do výklenku a nezaberajú veľa miesta, zatiaľ čo vo vnútri nájdete rôzne priehradky – na uloženie oblečenia, iných vecí, príborov, riadu, kníh a oveľa viac. Obvykle sú tieto modely vybavené posuvnými dverami, ktoré tiež pomáhajú uvoľniť priestor..

Aby šatník nevyzeral nudne, môžete si vybrať možnosť s originálnym fasádnym obrazom, vložkami z rôznych materiálov alebo veľkým zrkadlom.

Modely

V závislosti od štýlu, v ktorom je sála vyzdobená, a od funkcie, ktorú miestnosť plní, sa vyberú aj zodpovedajúce modely skríň:

 • klasický – obvyklý variant s výklopnými dverami. Vo vnútri môžu byť police alebo priehradky na oblečenie. Takéto skrine sú spravidla dosť veľké a masívne;
 • skriňa ponúka posuvné dvere, ktoré sú pohodlné a šetria miesto. Dvere môžu byť zrkadlové alebo s krásnym dekorom;

 • bar nevyhnutné pre tých, ktorí oceňujú vysokokvalitný alkohol. Vnútorná časť je navrhnutá tak, aby bolo vhodné skladovať fľaše s rôznymi nápojmi, ako aj sady pohárov a pohárov na víno;
 • peračník má úzky obdĺžnikový tvar. Toto je možnosť pre malé miestnosti;

 • bufet zvyčajne funguje ako kuchynská skrinka, skladuje v ňom riad, príbory, obrusy a v hornej časti sú sklenené dvierka zobrazené slávnostné súpravy. Ak obývacia izba funguje aj ako jedáleň, bude tam celkom vhodný bufet so sklom. Takáto skrinka je často kombinovaná s barom, má špeciálnu priehradku na alkohol;
 • príborník – je to druh príborníka, ale tieto modely sú zvyčajne menšie kvôli absencii výklenku v strede, takže ho možno považovať za možnosti pre malé obývačky.

 • Samostatne môžeme zvýrazniť “Neviditeľný”. Zvláštnosťou týchto modelov je, že sú na prvý pohľad úplne neviditeľné. Skrine sú skryté vo výklenkoch, sú inštalované tak, že nie je možné uhádnuť, čo sa skrýva za dverami alebo skrytým panelom. Táto možnosť je často vizuálne vnímaná ako súčasť steny. Tento spôsob usporiadania priestorov pochádza z Japonska, kde si vážia voľný priestor a namiesto obvyklého nábytku do skriniek používajú skryté výklenky a všetky druhy škatúľ namontovaných priamo do stien, podlahy alebo stropu..

V obchodoch je možné ľahko nájsť modely akéhokoľvek druhu. Niektoré z nich sú celkom známe a obľúbené, napríklad šatníky “Sonet” alebo “Bordeaux”, ktoré sa vyznačujú lakonickým, ale celkom štýlovým vzhľadom. Medzi možnosťami so zasklením je možné rozlíšiť model Voľný štýl od 18 m – vitrína môže byť použitá ako príborník k riadu a perfektne zapadne do moderného interiéru.

Materiál

Na výrobu skriniek sa používa celý rad materiálov, takže je ľahké nájsť nábytok nielen pre každý vkus, ale aj za primeranú cenu. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody..

Skrine od pole. Sú oceňované pre svoj luxusný vzhľad, podobný predmet sám osebe možno považovať za ozdobu obývačky. Prírodné drevo má dlhú životnosť a špeciálny povlak ho chráni pred vlhkosťou a škodcami. Tento materiál je však jedným z najdrahších, nie každý si bude môcť dovoliť takúto akvizíciu..

Výrobky sú navyše dosť ťažké a masívne, takže sa rozhodne nehodia do malých miestností..

Drevotrieska alebo MDF – cenovo dostupná náhrada prírodnej drevnej hmoty. Tieto materiály sú vyrobené z drevených hoblín, získaných lisovaním dosiek, takže vážia oveľa menej ako masívne drevo. Súčasne môže byť skrinka na vrchu dokončená rôznymi spôsobmi, takže jej vzhľad bude celkom slušný.

Toto je lacná možnosť a výrobcovia vyrábajú mnoho rôznych modelov, ktoré vám umožňujú vybrať si skrinku pre každú obývaciu izbu..

Plast výrobky sú tiež pozoruhodné svojou nízkou cenou. Sú ľahké, neboja sa vlhkosti a húb, sú celkom trvanlivé. Nie každému štýlu interiéru sa však zmestí plastová skrinka, na to treba pri výbere prihliadať.

Sklo umožňuje získať úplne priehľadnú skrinku, do ktorej môžete vložiť krásnu službu alebo rôzne suveníry. Vyzerá to neobvykle a v interiéri vytvára zvláštnu atmosféru. Temnejšou stránkou veci je, že o takýto výrobok sa treba starostlivo starať, sklenené steny treba zotrieť, pretože akákoľvek škvrna alebo prach na nich okamžite kazí celý dojem. Tento materiál je navyše krehkejší ako ostatné možnosti..

Použitie prírodného kameňa je dosť zriedkavou možnosťou, ale také skrinky sa dajú nájsť. Jedná sa o originálne modely, ktoré majú zodpovedajúcu hodnotu, ale vyzerajú pôsobivo. Tiež namiesto prírodného kameňa možno ako náhradu použiť umelý.

Rozmery

Veľký počet modelov dostupných v obchodoch vám umožňuje vyzdvihnúť nábytok akejkoľvek veľkosti. V tomto ohľade existuje určité pravidlo – v malých bytoch by ste nemali používať objemné skrine, vizuálne skrývajú už malý priestor. Ak je voľný priestor obmedzený, môžete si vybrať úzke skrinky alebo malé nízke modely v kombinácii so závesnými. Je lepšie odmietnuť sady objemného skrinkového nábytku. Problém skladovania vecí je možné vyriešiť pomocou posuvných šatníkov – zaberajú menej miesta, ale zároveň sú dosť priestranné.

Ak s touto oblasťou nie sú žiadne problémy, môžete si vybrať skrinky akejkoľvek veľkosti, až po steny dlhé 4 metre alebo viac, ak sú tieto sady vhodné pre zvolený dizajn. Avšak príliš horlivý a zaplniť celú miestnosť nábytkom tiež nestojí za to – zbytočné hromadenie predmetov je zbytočné..

Nasledujúce ukazovatele sa považujú za štandardné parametre pre skrinky:

 • šírka 900-2400 mm;
 • výška 2500 mm;
 • hĺbka 600 mm.

Ide však skôr o relatívne rozmery, výrobcovia sa nimi nielen riadia a vyrábajú mnoho ďalších modelov, takže sa nemusíte obávať – ​​hľadanie vhodnej skrinky sa nebude ťahať.

Farby a dekor

Pretože fasáda nábytku je najčastejšie na očiach, je zvyčajne ozdobená..

Na tento účel sa používajú originálne metódy dizajnu, ktoré skrinkám dodávajú zaujímavý vzhľad:

 • móda pre starožitnosti nezmizne, ale takýto nábytok je drahý a vyžaduje si špeciálne zaobchádzanie, preto sa často uchýlia k umelému starnutiu, čo vyvoláva dojem, že skrinky sú k dispozícii už viac ako tucet rokov;
 • fasády sú zdobené všetkými druhmi výliskov, podšívok a ďalších prvkov, ktoré sú zvyčajne vyrobené z plastu;
 • sklenené dvere môžu mať originálny dizajn, vzor aplikovaný pieskovaním, krásne vyzerá aj dizajn vo forme vitráží;

 • klasické modely z masívneho dreva sú často zdobené drevorezbami;
 • fasáda môže byť tiež ozdobená obrázkom s tlačou fotografií – táto moderná metóda vám umožňuje získať šatník s obrázkom akéhokoľvek typu – od skromných vzorov po plnohodnotný veľký obrázok;
 • originálne úchytky a ďalšie príslušenstvo môžu pôsobiť ako dekor, ktorý vytvára akýsi akcent.

Farby skriniek môžu byť veľmi odlišné. Odtiene pre rôzne druhy dreva sú veľmi obľúbené, napríklad farby mahagónu alebo wenge. Farbenie môže byť monochromatické alebo s kombináciou niekoľkých tónov. Nič neobmedzuje výber farby, hlavnou vecou je, že skrinka vyzerá vhodne v interiéri.

Ktorý dať?

Pri výbere skrinky veľa závisí od charakteristík miestnosti – akú veľkosť má, ako je interiér vyzdobený. Preto je ťažké nájsť nejakú univerzálnu radu, pretože každý má iný vkus.. Pri kúpe nábytku je však potrebné pamätať na niekoľko bodov:

 • musíte sa presne rozhodnúť, kde bude skrinka umiestnená, vykonať všetky potrebné merania, aby ste pochopili, s akou veľkosťou počítať;
 • ak je miesto neštandardné, napríklad v blízkosti okna alebo v blízkosti dverí, musí sa to vziať do úvahy pri výbere modelu;
 • pred nákupom musíte starostlivo skontrolovať všetky prvky a mechanizmy – držadlá, pánty, pánty a ďalšie detaily;
 • stojí za to venovať pozornosť modulárnym súpravám – ich komponenty môžu byť umiestnené rôznymi spôsobmi, čo nielen robí vzhľad zaujímavejším, ale tiež vám umožňuje vyzdobiť miestnosť neštandardnými parametrami.

Je dôležité, aby bola skriňa kombinovaná so zvoleným štýlom dizajnu, to platí nielen pre dekor, ale aj pre materiály. Strom je lepšie kombinovaný s klasickým smerom, historickými štýlmi. Plast bude vyzerať primerane, ak sa dizajn stretne s modernou módou. Sklo je všestranná možnosť, ktorú nájdete v tradičnom dizajne aj v jednom z nových štýlov.

Zaujímavé správy

Originálna možnosť pre milovníkov moderného dizajnu. Jasné prísne línie, kombinácia tmavých a svetlých odtieňov, žiadny zbytočný dekor – táto sada spĺňa všetky požiadavky minimalizmu. Veľká základná skrinka je zároveň dostatočne priestranná, takže s umiestnením vecí nebudú žiadne problémy, vzhľadom na to, že existuje aj televízny stojan so zásuvkami a závesnými skrinkami. Dobrým riešením je rohová skrinka, ktorá umožňuje racionálne využiť priestor.

Klasický štýl je vždy obľúbený. Stena v hale s elegantným dizajnom obsahuje uzavreté a presklené skrine, stojan na televíziu, závesnú časť. To poskytuje dostatok priestoru pre rôzne veci. Biely nábytok je v súčasnosti jedným z najobľúbenejších trendov..

Podsvietené skrinky pôsobia veľmi neobvykle. Takýto dekoratívny prvok nielen priťahuje pozornosť, ale aj zvýrazňuje predmety umiestnené za sklom. Sklo vyzerá originálne v kombinácii s modrastými odleskami od LED žiaroviek. Samotná stena je vyrobená v modernom štýle a môže byť úspešne kombinovaná s minimalizmom alebo high-tech smerom.

Zvláštnu pozornosť si zaslúži elitný nábytok. Je vyrobený z prírodného masívneho dreva a najčastejšie v klasickom štýle. Pôvodným prvkom tejto steny je vstavaný krb. Napriek tomu, že je elektronický, umožňuje vám obnoviť atmosféru starého kaštieľa.

Vitríny so zasklením sú jedným z atribútov klasického štýlu. Nábytok zároveň vyzerá celkom moderne, až sa s ním úspešne kombinuje dokonca aj televízor. Krásne fasády zo slonoviny pôsobia veľmi sofistikovane. Vďaka ladným krivkám a použitiu skla nie je súprava vizuálne príliš objemná, ale zároveň je celkom priestranná..

Posuvná skriňa je obľúbeným riešením. Tento štýlový model vytvára pôsobivý dojem vďaka použitiu zrkadiel ako dekorácie fasád. Vzor na povrchu zrkadla vyzerá originálne a neštandardne, čo dodáva nábytku neobvyklý vzhľad. Výhodou tohto dekoru je, že zrkadlá miestnosť opticky zväčšia, čím budú jasnejšie a priestrannejšie..

Moderné modely majú často posuvné dvere – táto možnosť šetrí priestor a vyzerá štýlovo a zapadá do trendov módneho dizajnu. Lesklý povrch vytvára akýsi šik, pričom je kombinovaný s povrchovou úpravou dreva, ktorá vyzerá nezvyčajne. Za dverami skrinky je dostatok miesta na uloženie všetkého, čo potrebujete..

Úplne otvorená stena s policami na knihy vyzerá krásne. Je vyrobený v klasickom štýle, takže za prelamovanými dverami je skrytý jasný moderný prvok – televízor. Tento štýlový šatník sám o sebe vyzerá ako druh dekorácie a je prízvukom v interiéri..

Ešte viac modelov skriniek v obývačke nájdete v nasledujúcom videu..