Nábytok

Detské šatníky

Detské šatníky

S príchodom (alebo plánovaním) dieťaťa v rodine by sa rodičia mali pripraviť a zabezpečiť veľa vecí – od hrkál po nábytok v izbe. Veľmi často sa vynára otázka výberu detského šatníka. Čo by to malo byť – skúsme na to prísť.

Zvláštnosti

Hlavnou a potrebnou vlastnosťou detského šatníka je jeho bezpečnosť. Aby splnila túto požiadavku, pri výbere takéhoto nábytku musíte vziať do úvahy niektoré nuansy:

 • Starostlivo zvážte výber materiálov – mal by to byť ekologický MDF alebo drahšia možnosť – masívne drevo;
 • Z hľadiska fyzických vlastností sa odporúča upustiť od používania zrkadlových a sklenených vložiek v dizajne detského šatníka; rohy a úkosy by mali byť čo najviac zaoblené.
 • Pri výbere príslušenstva má zmysel dávať prednosť jednoduchším a trvanlivejším možnostiam, ktoré dieťaťu nebudú môcť ublížiť..
 • Konštrukcia ako celok musí byť silná a stabilná. Spojovacie prvky musia byť spoľahlivé a odolné voči opotrebovaniu, pretože budú znášať dosť vážne denné zaťaženie.

Rodičia malých detí by mali na tieto rady pri výbere bezpečného nábytku dbať obzvlášť. Deti len začínajú ovládať svet okolo seba, a preto šatník nie je pre ne ani tak položka na ukladanie oblečenia, ako miesto na všetky druhy hier. Negramotný dizajn, iracionálne vybrané prvky nábytku alebo príslušenstva môžu dieťa zraniť, viesť k zraneniu.

Keď dieťa vyrastie, tieto odporúčania možno trochu zanedbať..

Ako si vybrať?

Nie je ťažké zistiť, ktorý šatník je pre vaše dieťa vhodný. Hlavnou vecou je rozhodnúť sa, aký druh šatníka to bude: šatník alebo všeobecný účel. Je tiež dôležité rozhodnúť, pre koľko detí (jedno alebo dve a možno viac) je tento kus nábytku určený. Existuje niekoľko potrebných aspektov, ktorých pochopenie bude pre správnu voľbu jednoduchšie..

Názory

Najpopulárnejší je klasický voľne stojaci šatník. Moderné klasické šatníky podmienečne možno rozdeliť do niekoľkých typov:

 • Ventil;
 • Sekčné;
 • Rack.

Šatník môže mať konvenčné sklopné dvere alebo viac funkčné posuvné dvere. Skriňové skrine sú tiež žiadané a všestranné. Môžu pohodlne umiestniť veľké množstvo vecí, vyzdvihnúť výplň skrinky, ktorá sa má umiestniť na vešiaky, do zásuviek alebo na police..

Obložkové skrinky sa zase líšia počtom krídel:

 • Najlepšou možnosťou je trojdverová skriňa: dvoje dvere na oblečenie na vešiakoch (horná a druhá vrstva) a dvere s policami a zásuvkami. Takýto šatník sa úspešne zmestí do väčšiny interiérov nielen detskej izby, ale aj dospelého alebo chodby..
 • Ak vám to priestor nedovoľuje, namiesto trojdielneho šatníka si môžete vybrať dvojdielny.
 • 1-krídlový šatník bude dosť malý, je vhodný pre malé miestnosti a malé množstvo oblečenia.

Do detskej izby pre dve a viac detí je vhodná sekčná skrinka.. Jeho zvláštnosť spočíva v jeho rozdelení na sekcie: každé dieťa má svoje oddelenie. Každú časť môžete poraziť samostatnou farbou, v závislosti od preferencií malých majiteľov. V takýchto skriniach sa spravidla používajú výsuvné police v spodnej časti a horná priehradka je určená na ukladanie vecí na vešiaky. Dvere sekcionálnych skríň sa spravidla otvárajú jedným smerom a výplň každej sekcie je identická..

Na požiadanie klienta je možné vyrobiť 1-, 2-, 3-sekčnú skrinku. Niekoľko trojdielnych skríň poskladaných dohromady slúži napríklad na zriadenie šatne v materskej škole. 1-sekčný šatník nemožno nazvať príliš priestranným, zmestí sa tam iba malé množstvo vecí.

Každú škôlku, bez ohľadu na to, aký šatník si tam vyberiete, môžete harmonicky doplniť stojanom – sú tu uložené písacie potreby, knihy, hračky a možno aj poháre alebo iná hrdosť rastúceho človeka. Zvláštnosťou regálov je, že obsah ich políc je k dispozícii každému.

Kombinované verzie detských skriniek vyzerajú zaujímavo: stojan (otvorené police) sa striedajú so skrinkami (uzavreté police).

Ak má stojan príliš veľa otvorených políc, môžu byť „zatvorené“ špeciálnymi zásuvkami alebo kuframi šatníkov, do ktorých je vložené všetko, čo vaše srdce túži: oblečenie, obuv, knihy, hračky atď..

Ak nie je klasika pre vás, potom hľadajú modely vstavaného nábytku na oblečenie alebo rohové skrine..

Racionálni rodičia budú milovať vstavané skrine, pretože môžu ušetriť miesto v miestnosti. Takéto kusy nábytku sú vyrábané na zákazku striktne podľa rozmerov zákazníka a používajú sa vo výklenkoch pri dverách alebo v ťažkých rohoch. Jedným slovom, všetok voľný priestor od podlahy po strop je vyhradený pre police a zásuvky. Originalita a individualita projektu navyše určite osloví náročných tínedžerov..

Prázdny roh v detskej izbe môže obsadiť rohová skrinka. Ak nie ste v rozpakoch z toho, že s ním nebude možné pohnúť, pokojne experimentujte. Takýto šatník bude hlboký a veľmi priestranný..

Rozmery

Nábytok je vždy vybraný s prihliadnutím na veľkosť miestnosti. Je úplne zrejmé, že príliš objemný šatník by nemal byť umiestnený v malej miestnosti, pretože v tomto prípade dieťa jednoducho nebude mať voľný priestor pre život..

Nízku skrinku je možné použiť v izbe predškoláka: pre dieťa bude vhodné používať taký kus nábytku samostatne; nebude pre neho ťažké dosiahnuť každú policu. Hornú časť nízkej skrinky je možné funkčne využiť aj ako miesto na „výstavu“ fotografií, pohárov, ručných prác – všetkého, čím sa chcete pochváliť, na čo môžete byť hrdí. A položky, ktoré nie sú určené na nezávislé použitie dieťaťom, je možné vybrať do skrine, kde sa dosah dieťaťa končí.

Vysoká šatník je vhodný pre staršie deti alebo do spoločnej miestnosti. Nezabudnite, že čím je skrinka vyššia, tým musí byť stabilnejšia.

Hĺbka skrinky sa môže líšiť v závislosti od účelu jej použitia. Plytká skriňa je dosť nepohodlná, aj keď opäť všetko závisí od možností miestnosti. Je vhodné skladovať posteľnú bielizeň v hlbokých výsuvných policiach a je tam uložené aj neobvyklé oblečenie..

Materiály

Pozastavme sa nad tým, z čoho sú skrinky vyrobené. Najšetrnejšie k životnému prostrediu, spoľahlivé, trvanlivé, krásne a spravidla drahé materiály sú prírodné. Práve pre detskú izbu sa odporúča vyberať nábytok z prírodného dreva – jelša, javor, breza, buk, orech. Okrem toho sa odporúča pokryť nábytok z prírodného dreva lakom alebo farbou na vodnej báze. Zníži sa tým riziko alergických reakcií dieťaťa..

Lacnejšie, ale prakticky nie nižšie kvality ako prírodné drevo, nábytkové modely sú vyrobené z MDF. Takéto skrinky potešia svojho majiteľa po dlhú dobu svojou vizuálnou príťažlivosťou, trvanlivosťou a jednoduchou starostlivosťou..

Je nežiaduce kupovať nábytok do detskej izby z drevotriesky. Napriek tomu, že takýto nábytok je dosť lacný, treba pamätať na to, že pri výrobe drevotrieskových dosiek sa používajú formaldehydové živice, takže taká skrinka môže emitovať škodlivé látky. Existujú vysokokvalitné modely z drevotriesky, v ktorých obsah škodlivých látok nie je taký vysoký, patria do triedy E1.

Ak sa napriek tomu rozhodnete kúpiť skrinku z drevotriesky, venujte pozornosť spracovaniu okraja plátna: musia byť tesne utesnené dyhou, filmom alebo plastom.

Farba

Ďalším dôležitým krokom pri výbere šatníka do škôlky je výber jeho farby. Všeobecné odporúčania sú nasledujúce – čím je miestnosť tmavšia, tým je skrinka svetlejšia. To platí najmä pre detskú izbu, pretože tam trávi väčšinu času..

Biele skrinky sa zmestia do akéhokoľvek interiéru, kde sú steny svetlé alebo neutrálne. Dvere bielej skrinky môžu byť dodatočne ozdobené ozdobnými nálepkami rôznych tém: vaše obľúbené kreslené postavičky alebo abstraktné témy. Ak je všetok nábytok a steny natreté na bielo, v miestnosti hrozí, že sa zmení na akési nemocničné oddelenie a je nepravdepodobné, že by vyvolalo pocit pohodlia. Takúto miestnosť bude navyše zrejme potrebné veľmi, veľmi často čistiť. Výnimkou je v tomto prípade izba novorodenca..

Príliš svetlé farby nábytku a stien súčasne môžu zbytočne preťažovať krehkú psychiku dieťaťa. Najlepšie je zvoliť pokojné farby interiéru, ktoré dieťaťu pomôžu relaxovať vo svojej izbe, cítiť sa chránené a sebavedomé..

Nedá sa poprieť ani prítomnosť jasných akcentov v miestnosti. So všeobecne pokojným pozadím tapiet, stropu a podlahy môžete zvýrazniť šatník alebo pracovný priestor jasnou farbou. Všeobecné odporúčanie týkajúce sa použitia farby v živote dieťaťa akéhokoľvek veku je nasledovné: netreba sa zavesiť na jednu, tradičnú pre konkrétne pohlavie, farbu. Ak izba patrí dievčaťu, neznamená to, že všetko od podlahy po strop v nej má byť ružové. Nefunguje ani možnosť 50 odtieňov modrej v chlapčenskej izbe. Takáto totalita pri výbere farby vedie k tomu, že dospelé dieťa má problémy s vytváraním zmyslu pre štýl..

S predškolákom a dieťaťom vo vedomejšom veku môžete bezpečne diskutovať o farebných riešeniach miestnosti a jej funkciách.

Plnenie

Pri rozhodovaní o tom, ako naplniť detskú skriňu, si musíte vopred premyslieť, na koľko vecí bude slúžiť. Budú to len položky do šatníka alebo by ste mali do skrine maximálne zmestiť všetko: posteľnú bielizeň, hračky a školské potreby? Do šatníka so zásuvkami sa zmestí veľké množstvo vecí. Tu by sa mal brať do úvahy iba vek dieťaťa – dieťa sa s takýmito škatuľami nedokáže vyrovnať samo, preto by sa v nich nemali odstraňovať podstatné veci..

Dávajte tiež pozor na kovanie – na zásuvkách musia byť úchytky pevné, ich upevnenie spoľahlivé a trvanlivé.

Ako rozložiť oblečenie?

Kompetentne rozložené veci v detskej skrini vám umožnia ušetriť veľa času pri príprave na materskú školu, školu, kliniku a hostí. Áno, a oko sa raduje, ak na regáloch a vešiakoch vládne poriadok a harmónia.. K tomu pomôže niekoľko pravidiel:

 • Mimosezónne položky na uskladnenie ukladáme na najvyššie police. Páperové bundy, čiapky a šatky nie sú v lete relevantné, takže ich možno skryť a dočasne na ne zabudnúť.
 • Druhé pravidlo logicky vyplýva z prvého pravidla: sezónne veci rozložíme bližšie. Je vhodné, keď sú veci usporiadané v poradí, v akom ich treba nosiť. Napríklad: tričká na tričká, svetre na svetre.
 • Niektoré obzvlášť pedantské alebo len kreatívne povahy tiež radšej aranžujú veci podľa farby. Tento prístup je príjemný pre oči, zvyšuje náladu a umožňuje vám rýchlo nájsť správnu vec..

 • Spodná bielizeň potrebuje samostatnú policu alebo zásuvku.
 • Ponožky a pančucháče sú pohodlne uložené v košíkoch a nádobách. Pre uľahčenie vyhľadávania môžu byť podpísané. Nezabudnite, že ponožky musíte vo dvojiciach rozobrať bezprostredne po praní a sušení, aby ste v rozhodujúcom okamihu nemrhali drahocennými minútami hľadaním vhodného páru..
 • Príslušenstvo (opasky, kravaty, šatky) nezaberie veľa miesta, ak ich zavesíte na špeciálne tyče na dvere skrinky.
 • Obradné veci si zaslúžia samostatné miesto. Je veľmi dôležité naučiť školákov od základných škôl zavesiť školské uniformy na vešiaky..

Ako rozložiť detské oblečenie tak, aby bolo pohodlné pre matku i dieťa? Dobrá rada je uvedená v nasledujúcom videu..

Možnosti interiéru

Tu je niekoľko príkladov správneho výberu nábytku do škôlky..

Regálová jednotka: všetky police.

3-krídlová šatníková skriňa na oblečenie v detskej izbe je doplnená stojanom.

Biela trojkrídlová skriňa v miestnosti na omrvinky.