Nábytok

Detské šatníky

Detské šatníky sú jednou z dôležitých súčastí detskej izby. Dekor v detskej izbe by mal byť jasný a príjemný. Ak sa dieťaťu páči šatník, bude ho stimulovať, aby rozložil svoje „bohatstvo“ na poličky. Koniec koncov, iba vďaka tomuto kusu nábytku môžete naučiť dieťa ukladať svoje veci na určité miesto..

Kritériá výberu

Výber nábytku do škôlky sa vykonáva na základe niekoľkých kritérií:

 • Šetrnosť materiálu k životnému prostrediu. Najviac ekologickým materiálom je masívne drevo, ako aj cenovo dostupnejšia možnosť – MDF.
 • Bezpečnosť úrazu. Je lepšie vylúčiť zrkadlá a sklo na fasádach, aby sa predišlo porezaniu a zraneniu, a všetky rohy by mali byť zaoblené.
 • Funkčnosť. Pohodlné použitie dieťaťom: výška všetkých prvkov musí zodpovedať výške dieťaťa.
 • Hardvérová bezpečnosť. Všetky diely určené na časté používanie musia byť trvanlivé a dobrej kvality.
 • Sila. Spodné police musia podporovať hmotnosť dieťaťa, pretože deti často používajú nábytok na hry..
 • Udržateľnosť. Skrinka musí byť rovná bez nakláňania. Vstavaný model musí mať silné pripevnenie k prvkom miestnosti.
 • Ľahká starostlivosť. Povrchy by mali byť dobre očistené od nanesených vzorov.
 • Dizajn by mal byť jasný a zaujímavý, zodpovedajú štýlu miestnosti a potešia dieťa.

Názory

Modul

Samostatne stojaca jednotka je najjednoduchšia a najlacnejšia možnosť. Hlavnou výhodou tohto modelu je mobilita a schopnosť ho prestavať na iné miesto, napríklad keď dieťa vyrastie a detská izba bude prerobená.

Z mínusov sú tieto moduly dosť veľké. Modely detského modulu sa vyznačujú absenciou kovania – namiesto toho sa používajú otvory pre ruky v rovine dverí. Čím menej rôznych výčnelkov a rohov, tým menej traumatizujúci je tento úložný systém. Farebnej schéme dominujú svetlé odtiene – celkové moduly trupu v tomto prevedení budú pôsobiť menej monumentálne.

Vstavaný

Vstavané modely využívajú priestor škôlky najefektívnejšie. Takýto šatník sa často nachádza vo výklenku špeciálne upravenom alebo už dostupnom v byte. Ukazuje sa, že takmer špajza pre celý šatník. Vstavaný model nie je často uzavretý dverami, ale používajú sa závesy. Použitie dverí predpokladá, že pred výklenkom je priestor na otvorenie. Detskú skriňu je možné postaviť nielen vo vhodnom výklenku. Môže zaberať priestor, ktorý je zložitý z geometrie, kde nie je možné umiestniť niečo iné, napríklad miesto pod schodiskom.

Dvere akordeónu sa často používajú vo vstavaných šatníkoch. Na otvorenie takého modelu je potrebný priestor o polovicu menší ako pri hojdačke. Na dekoráciu dverí sa niekedy používajú stojanové vložky, ktoré nielen zdobia, ale aj cirkulujú vzduch.

Tyče na umiestnenie vešiakov-vešiakov sú umiestnené s prihliadnutím na skutočnosť, že dieťa vyrastie, preto bude potrebné veci zavesiť stále vyššie. V nízkej výške je šatník vybavený priehradkami na oblečenie potrebné denne.

Kompaktný úložný systém v detskej izbe je usporiadaný okolo postele alebo dverí. Na obidve strany čela postele alebo dverí je nainštalovaná dvojica symetrických skriniek od podlahy k stropu. Zhora sú tieto dva moduly spojené pomocou medziposchodia alebo dokonca otvorenej police..

Vstavané modely sú vybavené podsvietením, ktoré zvyšuje pohodlie pri používaní.

Uhlové

Rohová skriňa do detskej izby vám umožní umiestniť maximum vecí s minimálnym priestorom. Tento dizajn používa roh miestnosti, kde sa mnoho interiérových predmetov nehodí..

Rohové úložné systémy sú dvoch typov – vstavané a skriňové. Hotový nábytok je zvyčajne lacnejší ako nábytok na mieru, ktorý sa bude viac hodiť k tejto konkrétnej miestnosti, zapadne do požadovaných rozmerov.

Časť konštrukcie nábytku

Existuje veľa možností na usporiadanie priestoru v detskej izbe. Jednou z nich je podkrovná posteľ. Spolu s vytvorením miesta na spanie v druhom poschodí tento dizajn výrazne šetrí metre štvorcové a usporiada úložný systém pod posteľou v prvom poschodí..

Šatník je často súčasťou nábytkového bloku, ktorý obsahuje posteľ, pracovnú stanicu, ako aj komody a police..

Kupé

V poslednej dobe sú obzvlášť obľúbené posuvné šatníky pre umiestnenie do detskej izby. A medzi nimi je najoptimálnejšou možnosťou vstavaný model. Tento model, ktorý zaberá značný priestor od podlahy až po strop, úplne pojme celý šatník vašich detí. Posuvné dvere, ktoré odlišujú tento dizajn, poskytujú možnosť umiestnenia v blízkosti iného nábytku a uvoľňujú priestor pre vonkajšie hry.

Pre malé deti nie je potrebné kupovať skrinky so zrkadlami a sklenenými plochami. Koniec koncov, deti doma môžu aktívne behať alebo skákať a náhodne rozbiť krehké sklo. Na chodbe bude bezpečnejšie zavesiť zrkadlo. Nábytok pre deti by nemal obsahovať príliš ostré rohy.

Moderný detský šatník je všestranný. Hodí sa ku všetkému na svete, nielen k oblečeniu, ale aj ku knihám, ale aj k posteľnej bielizni, športovým potrebám a mnohému ďalšiemu..

V takom modeli je vždy roh pre hračky vo forme výsuvnej zásuvky. Pre pohodlnejšie používanie tohto úložného systému dieťaťom je možné vyrobiť dodatočnú zníženú tyč, ktorá sa odstráni, keď dieťa vyrastie.

Na fasády posuvných šatníkov v detskej izbe sa používajú svetlé farby a svetlé farby: oranžová, modrá, zelená. Fasády sú často vybavené nálepkami s obrázkami kreslených postavičiek alebo hrdinov rozprávok..

Z materiálov bude najlepšou voľbou drevo, MDF, pretože sú najšetrnejšie k životnému prostrediu.

Kniha

Šatník v detskej izbe zvyčajne pojme všetko od oblečenia po knihy a hračky. Niektorí rodičia však kupujú svojmu dieťaťu špeciálne knižnice..

Aby boli knihy správne obsiahnuté, knižnica pre ne musí mať dobré vetranie a priestranné police. V prípade neopatrného skladovania, ak sú knihy stiesnené, môžu strany zožltnúť a môžu sa objaviť parazity. Obaja sú v miestnosti s malým dieťaťom nežiaduce..

Dobré miesto na uloženie kníh by malo byť zasklené, aby sa na knihy neusádzal prach.. Sklo musí tiež chrániť pred vlhkosťou. To je dôležité pre detský organizmus, aby nedošlo k alergii. Na výrobu, napríklad prírodného dreva, je dôležité používať ekologické materiály.

Tento špeciálny nábytok by nemal predstavovať nebezpečenstvo pre dieťa: konštrukcia bez ostrých rohov a presklené police z tvrdeného skla odolného voči rozbitiu. Stabilita produktu je dôležitá. Knižnica musí mať police s nastaviteľnou výškou – pre knihy rôznych veľkostí.

Najpohodlnejšie na použitie je peračník na knihy. Tieto modely sú veľmi rozmanité a budú sa hodiť do akéhokoľvek interiéru. Knižnice môžu mať rôzne veľkosti: tradičné možnosti, úzke puzdrá na ceruzky, neobvyklé skrinky, ktoré sú namontované na stene. Tieto mini skrinky môžu nahradiť poličky na knihy. Ako dekor sa používajú rôzne prvky.

Existujú rôzne typy knižníc:

 • s otvorenými policami;
 • bez chlopní;
 • uzavreté drevenými policami;
 • so sklenenými policami.

Z hľadiska štýlu sú knižnice klasické, vzorované. V dospievaní uprednostňujú lakonické výrobky, bez nadmerného dekoru tu prevláda minimalizmus.

Na hračky

Univerzálna detská skriňa nezmestí všetky dostupné hračky a spoločenské hry. Z tohto dôvodu je potrebný samostatný úložný systém. Od prvého roku života dieťaťa je potrebné špeciálne miesto pre hračky.

Rovnako ako všetok ostatný nábytok v škôlke musí byť stojan na hračky stabilný a bezpečný pred zranením. Tu, rovnako ako v iných modeloch, je použitie vyčnievajúcich rohov a povrchov neprijateľné. Spodné zásuvky, kam dieťa dosiahne, by mali mať malé hladké alebo vykrojené úchytky.

Miesto pre hračky si môžete vytvoriť aj sami: namaľujte akúkoľvek skrinku najjasnejšou farbou, nezabúdajte na police, je tiež potrebné ich vymaľovať, potom kľučky vymeňte za zaujímavejšie..

Ako možnosť uloženia hračiek pre dieťa existujú nízke policové boxy s celami. Absencia dverí robí konštrukciu bezpečnou, dieťa si nepricvikne prsty. Nie sú tu žiadne kovania, ale dobrá stabilita. Sám malý nezbedník získa hračky z tohto nízkeho modelu skrinky.

Krásnym a praktickým riešením je skrinka s dverami, ktoré majú veľké otvory. Dieťa ich môže ľahko otvoriť. A cez tieto otvory môžete vždy vidieť, čo je na poličke. Vo forme skrinky sa niekedy vyrába stojan na hračky, ktorý má otvorené police..

Správny výber farby detského nábytku je dôležitý. Mali by to byť jasné, veselé farby. A ak je povrch skrinky uzavretý dverami a fasádami, môžete na to použiť novinku – čiernu magnetickú pásku. Povrch, akým je tabuľa, vníma detské kresby kriedou, vďaka magnetickým vlastnostiam naň možno pripevniť magnety a fotografie. Úložný systém sa stáva centrom umeleckej tvorby.

V moderných spôsoboch zdobenia fasád existuje oveľa viac možností – tlač fotografií, laserové gravírovanie, samolepky. Pomocou samolepiek-samolepiek môžete tematicky vyzdobiť detskú izbu. A ak sa obraz nudí, dá sa ľahko odstrániť bez poškodenia povrchu fasády..

Pre skriňu s hračkami má stabilita veľký význam, pretože dieťa po nich často samo lezie. Tu musí byť absolútne vylúčené prevrátenie. Zásuvky musia mať zarážky, ktoré zabraňujú vypadnutiu z roviny skrinky.

Všetky konštrukcie musia byť bezpečne pripevnené k stene. A rôzne ťažké boxy a boxy by nikdy nemali stáť na horných policiach, je lepšie nechať ich stáť na podlahe.

V nasledujúcom videu môžete vidieť ešte viac odrôd detských šatníkov..